PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος!



Leonardo
04-05-09, 16:16
Γεια σε ολα τα users του forum. Ηθελα να συνδεσω εναν συναγερμο στο σπιτι μου και θα ηθελα να σας παρακαλεσω οποιος μπορει να βοηθησει και να μου πει την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω απο εσας ωστε να το συνδεσω..Επισης, θελω να μου πειτε πως και τι ζητάω στα μαγαζια(ολα τα υλικα) Αν μπορειτε να μου δωσετε την καθε λεπτομερια !!!!Σας ευχαριστω πολυ για την κατανοηση!!:confused1::confused1:

chs
05-05-09, 02:00
πρωτα θα πρεπει να μαζεψεις τα πραγματα για το συστημα ασφαλειας και μετα να μας πεις ποια ειναι αυτα για να σε βοηθεισουμε...
εγω μπορω να σε βοηθεισω σε συστηματα NAPCO, FBII, ROKONET, SIGMA, MICRON, CANDXX, DSC και πιθανων και σε αλλα...:blink:

Leonardo
05-05-09, 15:23
Ωραια! Αλλα επειδη δεν ξερω τι πραγματα χρειαζεται πες τα μου λιγακι! Και σας παρακαλω προτεινεται μου εσεις τι μαρκα συναγερμο να παρω!.

lazarost
05-05-09, 15:34
Για να σου πουμε τι πραγματα θα παρεις κανε καταρχην ενα σχεδιο του
σπιτιου σου.Μια κατοψη, και μετα οποιος μπορει να σε βοηθηση θα σου
πει τι ακριβως ειναι αυτα που σου χρειαζονται.
Εγω κανω εγκατασταση τους TECNOALARM και ειναι απο τους πολυ καλους.
Και με πολυ καλη αισθητικη.
Ελπιζω να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Leonardo
05-05-09, 20:02
Ναι αλλα περιλιπτικα ηθελα να μου πειτε πως γινεται ι διαδικασια συνδεσης. Εγω απλα ζητησα να μου πειτε την διαδικασια για να το κανω ,στη συνεχεια την σχεδιαση του σπιτιου την κανω δεν ειναι τιποτα! απαντηστε μου το συντομοτερο. Θελω εναν συναγερμο ο οποιος να μην ειναι ακριβος.

junior
06-05-09, 02:09
Αυτο που ζητας ειναι πολυ γενικο , πρεπει να δωσεις καποια βασικα στοιχεια , οπως εχει ηδη αναφερθει για να βοηθησουμε . Το συστημα θα ειναι ενσυρματο ή ασυρματο ? . Ποσοι χωροι και ποια σημεια θα ασφαλιστουν ? . Δηλαδη θελεις να ασφαλιζονται ολες οι πορτες -παραθυρα ? . Πολυ γενικα να σου πω , για ενσυρματο συστημα , οτι οι αισθητηρες για πορτες-παραθυρα(μαγνητικες επαφες) θελουν 2 καλωδια .Ρανταρ εως 6 καλωδια . Σειρηνα εξωτερικη εως 6 καλωδια .Σειρηνα εσωτερικη 2 καλωδια . Πληκτρολογιο εως 4 καλωδια . Τηλεφωνητης εως 8 καλωδια .Ολα αυτα τα καλωδια καταληγουν στον κεντρικο πινακα του συναγερμου για να συνδεθουν στις καταλληλες θεσεις .

Leonardo
06-05-09, 16:41
ακου, θελω να καλυψω 4-5 πορτες και παραθυρα μαζι συνολικα,ο χωρος που θελω να πιανει ειναι το κυριος σαλονι και τον 2 οροφων . Το συστημα μου θελω να ειναι ενσυρματο για να μου βγει ετσι και πιο φθηνο!ο συναγερμος θα τοποθετηθει σε βιλα. Να μου πειτε και πως γινεται η διαδικασια τοποθετησης και ενεργοποιησης...ευχαριστω!

gdimis
07-05-09, 14:33
νομιζω οτι τα παιδια σου ειπαν αυτα που χρειαζετε να ξερεις...τι αλλο θελεις;;;;

Leonardo
10-05-09, 22:19
Ναι ρε παιδια αλλα εγω θελω να μου πειτε πως να το συνδεσω στο σπιτι μου. Να μου πειτε βημα βημα την διαδικασια οποιος ξερει..

βασιλης σαμος
10-05-09, 22:41
πες μου τη ακριβως χρειαζεσαι ποσα θες να δωσεις ποσες παγιδες θα βαλεις και που ακριβος θα ειναι αυτες αν θες ειδοποιηση απο τηλ για τον προγραμματισμο δεν ειναι και ευκολο πραγμα οταν δεν ξερεις

lastid
10-05-09, 22:49
Εφόσον ζητάς να σου προτείνουν τα παιδιά μάρκα και μοντέλο και εφόσον σε ενδιαφέρει το κόστος, καλώς σε ρωτάνε. Επίσης καλό θα ήταν να διευκρινίσεις αν :
- Θέλεις ειδοποιήσεις από σταθερό τηλέφωνο? Αν όχι, να υπάρχει πρόβλεψη για μελλοντικά?
- Θέλεις ειδοποιήσεις μέσω κινητού? Αν όχι, να υπάρχει πρόβλεψη για μελλοντικά?
- Έχεις μία μόνο πόρτα εισόδου άρα και ένα πληκτρολόγιο? Ή περισσότερα?
- Θα βάλεις μία σειρήνα έξω μόνο? Η και μία μέσα που να παίρνει τ' αυτιά του κλέφτη?

chs
13-05-09, 18:04
παιδια και εγω συνφωνω μαζισας αλλα ο ανθρωπος ζητισε μια βοηθεια... και αλιος να το δεις ειναι σε μια αλλη πολη απο εμας
στο κατω κατω αν ειναι αξιος να το συνεχισει, ασ το συνεχισει...

babisko
14-05-09, 18:04
xxxxxxxxx... ευκαιρια να μαθω......

Πιπέριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

[-X

moutoulos
14-05-09, 18:31
Διαγράφηκαν τα άσχετα (επιθετικά) πόστ, βάση
των Όρων Εγγραφής & Χρήσης (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules) του φόρουμ.

AKIS ALARM
08-11-09, 21:18
Γεια χαρά, είμαι ο Άκης!

Για μια σωστή εγκατάσταση - καλωδίωση συναγερμού αν θέλεις ακολούθησε τις συμβουλές μου, γιατί ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με εγκαταστάσεις συστημάτων ασφαλείας.

με καλώδιο συναγερμού 4 Χ 0,22 θα παγιδέψεις όλα τα ανοίγματα του σπιτιού (πόρτες παράθυρα κλπ.) το κάθε καλώδιο θα ξεκινά από το αντίστοιχο άνοιγμα, δηλαδή δεξιά κάτω στην γωνιά ακριβώς, θα το αφήσεις αρκετά μεγάλο ώστε να περνά την μέση του ανοίγματος προς τα αριστερά, αυτό για τις μπαλκονόπορτες και τα παράθυρα που ενδεχομένως θα έχουν ανάκληση, στην κεντρική είσοδο θα το αφήσεις από την επάνω μεριά τις πόρτας περίπου στην μέση, και όλα αυτά
θα καταλήγουν στον κεντρικό πίνακα του συναγερμού ο οποίος θα είναι τοποθετημένος σε ένα σημείο του σπιτιού όπως π.χ. σε πατάρι ή στην αποθήκη αν υπάρχει.

καλώδιο συναγερμού 6 Χ 0,22 θα πας από τον πίνακα σε κάθε ραντάρ – ανιχνευτή που θέλεις να έχεις στον χώρο, τα οποία συνήθως τοποθετούνται σε γωνίες και σε ύψος 2,30 μέτρα.

ένα καλώδιο συναγερμού 8 Χ 0,22 θα πας από τον πίνακα ως την εξωτερική
σειρήνα η οποία θα τοποθετηθεί στο ψηλότερο σημείο του σπιτιού.

καλώδιο συναγερμού 4 Χ 0,22 θα πας από τον πίνακα σε ένα κεντρικό σημείο του σπιτιού π.χ. σαλόνι ή χωλ και σε ύψος 2,60 μέτρα όπου εκεί θα τοποθετήσεις μια σειρήνα εσωτερικού χώρου.

καλώδιο συναγερμού 6 Χ 0,22 θα πας από τον πίνακα στο πληκτρολόγιο το οποίο θα είναι κοντά στην είσοδο, αν έχεις και δεύτερη είσοδο θα βάλεις και εκεί, επίσης
αν το σπίτι είναι μεζονέτα θα χρειαστείς πληκτρολόγιο και στον επάνω όροφο, καθαρά και μόνο για τον έλεγχο του συστήματος.

τέλος στο σημείο που θα τοποθετήσεις τον πίνακα και θα συγκεντρώνονται όλα τα καλώδια τον περιφερειακών συσκευών θα πρέπει απαραίτητα να έχεις και μια τροφοδοσία ρεύματος 220 V συνεχόμενης φάσης με καλώδιο ρεύματος 3 X 1.50, και ένα καλώδιο τηλεφώνου το οποίο θα διέρχεται πρώτα από τον πίνακα του συναγερμού και έπειτα στο υπόλοιπο σπίτι.

όλα τα καλώδια θα τα στερεώσεις στα τούβλα μαζί με τα σπιράλ σωληνάκια που υπάρχουν για να περαστούν τα καλώδια του ρεύματος, όπου δεν υπάρχουν απλά τα στερεώνει μόνα τους με μερικά καρφιά, και κάτι πολύ σημαντικό θα αποφύγεις η διέλευση των καλωδίων να γίνει πάνω από το σημείο όπου θα τοποθετηθούν ντουλάπια κουζίνας, και στις μπαλκονόπορτες και παράθυρα στο σημείο που ενδεχομένως να τοποθετηθεί κάποιο κουρτινόξυλο στον τοίχο, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος με το τρύπημα του τεχνίτη να σου τα κόψουν, και γενικά όπου εσύ πιστεύεις πως εκεί θα τοποθετεί κάτι π.χ. ένα κλιματιστικό ή μια βάση τηλεόρασης.


Ακολούθησε τις συμβουλές μου και θα έχεις ένα τέλειο αποτέλεσμα!

Leonardo
08-11-09, 22:43
Μαζι με ολα αφτα μηπως εχεις και κανενα video οπου να το δειχνει αναλυτικα, ενοειται οτι ολα αφτα που μου ειπες τωρα με χρεισιμευσαν πολυ....:biggrin:

AKIS ALARM
09-11-09, 00:33
Αν έχεις οτιδήποτε απορία σχετικά με την καλωδίωση ρώτησε με και θα σε βοηθήσω!