PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμός μνήμης 93C46?



cool_jonnys
04-05-09, 20:01
Παιδία αν και είχα ανοίξει ένα τοπικ σχετικά με μία βλάβη και είχα φτάσει στο σημείο να με βοηθήσει ένα μέλος του φόρουμ… κόλλησε το πράγμα!

Θέλω αν είναι δυνατόν συμβουλές για το πώς θα κάνω ένα copy/paste μια μνήμη 93C46. δεν έχω εμπειρία σε τέτοια θέματα αλλά είμαι πολύ πρόθυμος να προσπαθήσω

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων…

GR_KYROS
04-05-09, 21:31
με HEX EDITOR σαν αυτόν (http://www.giveawayoftheday.com/freeware/2002/11/05/universal-programmer-analyser-upa/)
αλλά υπάρχουν ειδικότεροι επί του θέματος εδώ να σε βοηθήσουν:wiink:

Thanos10
04-05-09, 21:54
Με το pony-prog μπορεις να γραψεις και να διαβασεις την μνημη το 93C46 ειναι μνημη EEPROM με 8 ποδια δεν ξερω αν εχεις συσκευη προγραμματισμου που να κανει για το pony-prog.

Thansavv
04-05-09, 22:01
Στη διεύθυνση αυτή θα βρεις και τα σχέδια για να φτιάξεις ένα απλό προγραμματιστή, για αυτή και για άλλες μνήμες, καθώς και για μικροεπεξεργαστές.

Όπως είπε κι ο Θάνος και άλλα παιδιά εδώ στο φόρουμ με το pony prog γίνεται η δουλειά.

http://www.lancos.com/siprogsch.html

Nemmesis
04-05-09, 23:52
το hex για να το βαλεις στην μνημη το εχεις? γιατι αν λες να το παρεις απο την παλια τη σε κανει να εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι οκ η παλια μνημη ωστε να την διαβασεις για το copy?

cool_jonnys
05-05-09, 00:43
το hex για να το βαλεις στην μνημη το εχεις? γιατι αν λες να το παρεις απο την παλια τη σε κανει να εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι οκ η παλια μνημη ωστε να την διαβασεις για το copy?

Όταν λες hex τι εννοείς? Είμαι σίγουρος γιατί η πλακέτα δουλεύει μια χαρά με μια ¨δανική¨ μνήμη που πείρα από μια άλλη πλακέτα !

Το pony-prog είναι software ?

Nemmesis
05-05-09, 00:44
Όταν λες hex τι εννοείς? Είμαι σίγουρος γιατί η πλακέτα δουλεύει μια χαρά με μια ¨δανική¨ μνήμη που πείρα από μια άλλη πλακέτα !

Το pony-prog είναι software ?


ααα οκ τοτε... αφου εχεις αλλη καλη μνημη στα χερια σου εισαι οκ..
hex εννοω το αρχειο που πρεπει να φωρτοθει στην νεα μνημη

cool_jonnys
05-05-09, 00:49
Ε βέβαια πως αλλιώς θα έκανα copy? Είμαι που είμαι άσχετος:saad::001_rolleyes: ! τελικά τα το hex τι είναι?

lastid
05-05-09, 01:26
Hex αρχείο είναι ένα αρχείο με πολύ συγκεκριμένη δομή στο οποίο αποθηκεύουμε μία ακολουθία από bytes ή words.
Όταν με το καλό φτιάξεις τον προγραμματιστή και διαβάσεις τα περιεχόμενα της καλής eprom, μπορείς να τα σώσεις στο σκληρό σου σαν ένα hex αρχείο. Κατόπιν, μπορείς να βάλεις την άδεια eprom, να φορτώσεις το hex και να τη γράψεις με αυτό.
Ο Pony-prog (όπως και κάθε άλλο πρόγραμμα για προγραμματιστή), φορτώνει και σώζει hex αρχεία.
Την πλακέτα για τον lancos προγραμματιστή μπορείς να τη σχεδιάσεις και κατασκευάσεις? Τα υλικά τα βρίσκεις όλα?
Αν θες βοήθεια στη σχεδίαση, μπορώ να κάνω ένα σχέδιο της πλακέτας και να σου το στείλω.

cool_jonnys
07-05-09, 00:29
Παιδιά έχω σχεδόν φτιάξει το κύκλωμα αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής…
Δεν βρίσκω τον σταθεροποιητή που φαίνεται στο κύκλωμα (2936-Ζ) μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλον?

lastid
07-05-09, 00:33
Φυσικά, δεν είναι κρίσιμο εξάρτημα. Βάλε 7805 ή 78L05 ή κάποιον άλλο σταθεροποιητή 5 Volt.

cool_jonnys
31-05-09, 14:18
Παιδιά συγνώμη που επαναφέρω το θέμα αλλά τις προάλλες δεν μου δούλεψε τι κύκλωμα. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει κάποιος έτοιμος programmer για να κάνω απλά και μόνο copy/paste την μνήμη?

lastid
04-06-09, 23:18
Επειδή αυτό που θέλεις είναι σχετικά απλό, πιστεύω ότι αν βρεις σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών οποιονδήποτε έτοιμο programmer που να γράφει serial eeproms, θα σου κάνει. Όμως δεν ξέρω αν θα έδινες 200 Ευρώ για κάτι τέτοιο. Μακάρι να βρεις κάτι αρκετά πιο φτηνό βέβαια....
Από την άλλη, μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις το τελευταίο κύκλωμα αυτής της σελίδας:
Ponyprog programmers (http://www.lancos.com/prog.html)
Είναι το κύκλωμα με τίτλο "Easy I²C Bus interface" και είναι πάρα πολύ απλό. Πρέπει να δώσεις τροφοδοσία 5 Volt, την οποία αν θέλεις μπορείς να πάρεις
- από μία USB θύρα
- από τροφοδοτικό εμπορίου 5V
- από μπαταρία 9V και έναν σταθεροποιητή 7805
- από μπαταρίες 4x1.5V και μία δίοδο 1Ν4148

cool_jonnys
06-07-09, 21:44
Παιδία μετά από πολύ καιρό ήρθε η λύση στο πρόβλημα μου. Θέλω να την μοιραστώ μαζί σας ,ώστε αν χρειαστεί κάποιος κάτι παρόμοιο να το βρει με ένα searth! Ψάχνοντας στο internet βρήκα αυτό: http://agricom.gr/eshop/product_info.php?cPath=26_21&products_id=53&osCsid=5f4696b91331076fb0fdb24d7f7ffb2b.
και το παράγγειλα.
Από λάθος μου όμως δεν πρόσεξα ότι είναι κιτ και έτσι προσπάθησα να το φτιάξω μόνος μου, κάτι που (από μια βλακεία) δεν τα κατάφερα. Λοιπόν αφού μίλησα με κάποιον εκπρόσωπο την εταιρία δέχτηκε πολύ ευγενικά να τους το στείλω πίσω και να μου στείλουν ένα έτοιμο. Έτσι μετά από καιρό κατάφερα να κάνω αυτό που είχα στο μυαλό μου.

JohnG
13-08-09, 16:26
Την πλακέτα για τον lancos προγραμματιστή μπορείς να τη σχεδιάσεις και κατασκευάσεις? Τα υλικά τα βρίσκεις όλα?
Αν θες βοήθεια στη σχεδίαση, μπορώ να κάνω ένα σχέδιο της πλακέτας και να σου το στείλω. Θα με ενδιέφερε εμένα το σχέδιο της πλακέτας. Ειδικά αν είναι για το απλοποιημένο διάγραμμα με μπαταρία αντί τροφοδοσία μέσω σειριακής. Φαντάζομαι με τη σειριακή θύρα κολλημένη πάνω στην πλακέτα, θα ήταν η καλύτερη λύση.

lastid
14-08-09, 01:42
Θέλεις σχέδιο πλακέτας για το κύκλωμα παραπάνω ακριβώς όπως είναι? Ή και την πλακέτα εμφανισμένη?

JohnG
14-08-09, 15:12
Θέλεις σχέδιο πλακέτας για το κύκλωμα παραπάνω ακριβώς όπως είναι? Ή και την πλακέτα εμφανισμένη? H πλακέτα έτοιμη θα με ενδιέφερε ακόμα περισσότερο. Γιατί έχω "χαθεί" από το χώρο των ηλεκτρονικών και δεν έχω εύκολο τρόπο να βρω αυτά που χρειάζονται. Σου έστειλα pm.

Vazaki
01-05-11, 23:53
Καλησπέρα σας κύριοι και καλό μήνα!!!

Ξεσκονίζω αυτό το τοπικ μετα απο αρκετα χρόνια...

Δεν ήθελα να ανοίξω νεο τόπικ γιατι η απορία που εχω είναι ιδια.

Ειμαι στο σημείο που έχω διαβάσει τα περιεχομενα της μνήμης 93c46 αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερετε....

τα ψηφία όλα αυτα που βρίσκονται μέσα γραμμένα το καθε ένα αποσκοπεί σε κατι?

μηπως αυτο εξαρταται απο την εφαρμογή που θα χρησιμοποιηθεί???

Ευχαριστώ

gsmaster
02-05-11, 00:31
Το είπες και μόνος σου
εξαρταται απο την εφαρμογή που θα χρησιμοποιηθεί
Συνήθως δεν γράφεται τίποτα τυχαία.
Ανάλογα με την εφαρμογή μπορεί να είναι εντελώς ασήμαντα δεδομένα, ή άκρως σημαντικές παράμετροι λειτουργίας.

JohnG
02-05-11, 11:51
Προφανώς και εξαρτώνται από την εφαρμογή. Για ποιά γενική κατηγορία εφαρμογής πρόκειται; Π.χ. αυτοκίνητο, τηλεοράσεις;