PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακαμψη κυκλώματος ιονισμού! Help!!!



NastyCloud
05-05-09, 20:36
Γεια σε ολους!

Εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι μια λυση.
Σε ένα κυκλωμα καυστηρα έχω ένα σημείο οπου ενας controller παρακουλουθει αν υπαρχει φλωγα στον καυστηρα μου. Ο ελεγχος αυτος γίνετε απο ενα probe ιονισμου. (Με βαση καποια πιράματα που έκανα και ενα απλο μεταλο κανει την ιδια δουλεια και δουλευει σωστα). Ο ελεγχος αυτος γινεται απο οτι λεει το manual μεσο ιονισμου. Εκείνη την ώρα που προσπαθει να δει φωτια μεσα στον καυστηρα περνανε καποια μA απο το κυκλωμα φλωγα-γη- probe ιονισμου (μεταλικη ραβδος).Θέλω να κάνω ένα κυκλωμα ώστε να παρακαμψω αυτον τον έλενγο. Με λιγα λόγια να κανω ενα κυκλωματακι ωστε να μην χρησιμοποιω φλωγα αλλα να "ξεγελαω" τον controller. Πρέπει λοιπον να παρακαμψω το probe ιονισμου και την φλωγα. Δλδ απο εχω ενα black box αναμεσα στην γη και στο καλωδιο που παει στον controller.

Τα δεδομένα είναι τα εξης:

1) Ενα καλωδιο φευγει απο τον controller και παει πανω στο probe ιονισμου.Το probe ιονισμου ΔΕΝ ακουμπαει στο σασι του καυστρα.Απο την αλλη έχω την γή πάνω στο σασι του καυστηρα οπου τυπικα ακουμπαει η φλωγα πανω σε αυτο. Η Φλωγα κλεινει το κυκλωμα αναμεσα στο σασι (οπου συνδεεται στην γη με την σειρα της) και του probe ιονισμου οπου παει στον controller ωστε να δωσει την καταλληλη εντολη για να ξέρει αν υπαρχει φλωγα η οχι.

2) Την ωρα που κανει τον ελεγχο φλωγας απο το κυκλωμα που ανεφερα παραπανω περνανε 330V AC.

3) Οταν "τσεκαρει" την φλωγα (και συνεχεια απο εκεινη την στιγμη και μετα) στον παραπανω κυκλωμα περνανε 10 με 20 μΑ.

4) Αν ακουμπησω το probe ιονισμου πανω στο σασι του καυστηρα τοτε ο controller βγαζει σφαλμα.


Προσπάθησα να βάλω αρκετα ΜΩ αντισταση ώστε να αντικαταστησω το probe και την φλωγα αλλα συνχρονος απο τα 330V του κυκλωματος να περνανε 15μΑ.
Εν τελη το μικρο αμπερομετρο ΔΕΝ εδειξε μΑ καθολου. Βεβαια ο controller εβγαλε αμεσως error οποτε ισως για αυτο να μην μου έδωσε τα επιθυμητα μΑ που ηθελα.



Δεν ξερω πως ακριβως δουλεβει ο ιονισμος, αν και αυτο που λεχω στον νου μου ειναι οτι η θερμοτητα προκαλη μεταφορα ηλεκρτονιων στη probe και ετσι έχω τα 10 με 20 μΑ στα 330V οπου περνανε εκεινη την ωρα.



ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΜΕ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ R,L,C οποτε με καποιον τροπο θα μπορει να γίνει και αυτο.
Βοηθεια!!! Θα με τρελαθω!!!

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Αν δεν το έχω τοποθετησει στο σωστο σημείο του φορουμ σορρυ. :saad:

nveli
05-05-09, 22:22
συγνώμη αλλά για ποιο λόγο θέλεις να παρακάμψεις ένα κύκλωμα ασφαλείας όπως ο επιτηρητής φλόγας;

NastyCloud
06-05-09, 02:38
συγνώμη αλλά για ποιο λόγο θέλεις να παρακάμψεις ένα κύκλωμα ασφαλείας όπως ο επιτηρητής φλόγας;


Εχω φτιαξει ενα κυκλωμα ελενχου για τον controller γιατι χαλανε πολυ ευκολα και βγαζουν error οταν δουλευω με τον καυστηρα. Απλα θελω να κανω πληρη αυξομιωση του κυκλωματος για να ελεγχο αν το προβλημα ειναι στον καυστηρα ή στον controller.
Αυτη την στιγμη το πετυχαινω αυτο με ενα γκαζακι ελληνικου καφε βάζωντας την γη πανω στο γκαζακι και στο probe πανω στην φωτια. Ναι μεν δουλευει ετσι αλλα δεν μπορω να κουβαλαω ενα γκαζακι μαζι μου. Θελω να το βαλω σε ενα πινάκακι μεσα με ενα κυκλωμα RLC ωστε να ειναι ποιο σωστο ηλεκτρολογικα.

nveli
06-05-09, 09:50
λόγω του ιονισμού ο ελεγκτής διεγείρει το probe με AC αλλά παίρνει από το probe DC, προφανώς χρειάζεται να μπει στο κύκλωμα "πατέντα" που φτιάχνεις μια δίοδος ανόρθωσης.
Αυτό το κύκλωμα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μόνο για έλεγχο του καυστήρα και όχι για την κανονική λειτουργία γιατί ξέρεις τι θα συμβεί αν ο καυστήρας βλέπει φλόγα χωρίς να υπάρχει.
Στην κανονική λειτουργία αν δεν παίρνεις τα σωστά μΑ δεν είναι σίγουρο ότι φταίει το probe, μπορεί να υπάρχει κάτι με μεγάλη αντίσταση στο κύκλωμα που σου μειώνει τα μΑ (βρωμιά, σκουριά, κακές συνδέσεις)

Tolis-Sx
06-05-09, 15:47
το συγκεκριμενο ματι βλεπει την φλογα......ας πουμε οτι το παρακαμπτεις οκ? βλεπει δεν βλεπει φλογα το συστημα ενχυσεως πετρελαιου δουλευει....ταυτοχρονα ομως ελενχει και την εναυση.....δλδ τον σπινθηρα αναφλεξης του πετρελαιου....θα σε συμβουλευα να το αντικαταστησεις με το κανονικο του.....ασχετως κοστολογιου....τετοια πραγματα ειναι επικινδυνα και ποσο μαλλον την στιγμη που εχεις να κανεις με καυσιμα........μαλλον τσιγκουνιες δεν χρειαζονται....:biggrin::biggrin:

granazis
06-05-09, 21:41
Σύνδεσε μια δίοδο από το ηλεκτρόδιο στο σασί.(π.χ. 1Ν4007)
Δεν θυμάμαι τη φορά.Δοκίμασε και από τις δύο μεριές.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΤΗΣ ΠΛΑΚΕΤΑΣ.

NastyCloud
06-05-09, 23:29
λόγω του ιονισμού ο ελεγκτής διεγείρει το probe με AC αλλά παίρνει από το probe DC, προφανώς χρειάζεται να μπει στο κύκλωμα "πατέντα" που φτιάχνεις μια δίοδος ανόρθωσης.
Αυτό το κύκλωμα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μόνο για έλεγχο του καυστήρα και όχι για την κανονική λειτουργία γιατί ξέρεις τι θα συμβεί αν ο καυστήρας βλέπει φλόγα χωρίς να υπάρχει.
Στην κανονική λειτουργία αν δεν παίρνεις τα σωστά μΑ δεν είναι σίγουρο ότι φταίει το probe, μπορεί να υπάρχει κάτι με μεγάλη αντίσταση στο κύκλωμα που σου μειώνει τα μΑ (βρωμιά, σκουριά, κακές συνδέσεις)

Σε κανονικη λειτουργρια περνω κανονικα μΑ χωρις προβλημα. Μονο οταν πηγα με αντισταση στο κυκλωμα δεν μπορουσα να παρω καθολου μΑ.
Παντος αυτο που λες με το DC εκεινη την ωρα ακουγετε ενδιαφερον. Μπορεις να το αναλησης λιγο σε καρακαλω, ή ακομα καλυτερα αν εχεις ενα αρθρο για αυτο να το ανεβασεις σε ενα pdf.
Επισης ποια διοδο θα προτηνες με βαση τα δεδομενα μου? Δεν τα παω καλα με τις διοδους.


το συγκεκριμενο ματι βλεπει την φλογα......ας πουμε οτι το παρακαμπτεις οκ? βλεπει δεν βλεπει φλογα το συστημα ενχυσεως πετρελαιου δουλευει....ταυτοχρονα ομως ελενχει και την εναυση.....δλδ τον σπινθηρα αναφλεξης του πετρελαιου....θα σε συμβουλευα να το αντικαταστησεις με το κανονικο του.....ασχετως κοστολογιου....τετοια πραγματα ειναι επικινδυνα και ποσο μαλλον την στιγμη που εχεις να κανεις με καυσιμα........μαλλον τσιγκουνιες δεν χρειαζονται....:biggrin::biggrin:
Ο καυστηρας ειναι φυσικου αεριου ο συγκεκριμενος αλλα μικρη η διαφορα. Με βαση τα σχεδια δεν μου τσεκαρει την υπαρξη σπινθυρα, αλλα μονο την υπαρξη φλωγας. Στην διαδικασια με τους χρονους του controller, δινει εντολη για να ανοιξουν οι ηλεκτροβαλβιδες φυσικου αεριου και μετα εντολη για σπινθηρα στο μπουζι. (Εννοητε πριν εχει κανει καθαρησμο θαλαμου με σκετο αερα, εχει παει ο αερας στο ελαχιστο και ειναι ετοιμο για την αναμοιξη με το αεριο). Αφου δωσει εντολη για το μπουζι τοτε δινει μερικα δευτερολεπτα για να δει αν υπαρχει φλωγα. Αν οχι βγαζει error.Αν δει φλωγα κανει επανελεγχο για να δει την ποιοτητα της μεχρι να παει σε κατασταση idle οπου κανει συνεχεια τον ελεγχο αυτο μεχρι να τον σβησεις.
Δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας παντος φιλε μου. Το συστημα το εχω πανω σε γραμμη παραγωγης και συγκεκριμενα σε ενα επαγγελματικο φουρνο. Το θεμα ειναι οτι για πολλους λογους σταματαει να λειτουργη και εκεινη την ωρα δεν με ενδιαφερει να δω τι εχει (δεν υπαρχει η πολιτελια χρονου) οποτε έχω καμια 10αρια και τα αλλαζω τυχαια μεχρι καποιο να δουλεψει. Προφανος καποια απο αυτα ειναι χαλασμενα οποτε θελω να τα πεταξω. Με καθηστερουν εκεινη την ωρα πολυ. Αλλες φορες ισως φταιει το μπουζι ή το probe ιονισμου, οποτε εχω και 10 απο αυτα που καθε λιγο τα αλλαζω επισης πετωντας τα παλια. Μηνιαια εχω αρκετα εξοδα γιατι παντα πρεπει να παιρνω καινουργια χωρια να γνωριζω αν οντως ειναι χαλασμενα η οχι τα ανταλακτικα μου.



Σύνδεσε μια δίοδο από το ηλεκτρόδιο στο σασί.(π.χ. 1Ν4007)
Δεν θυμάμαι τη φορά.Δοκίμασε και από τις δύο μεριές.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΤΗΣ ΠΛΑΚΕΤΑΣ.
Θα μπορουσα να εχω ενα προχειρο σχεδιο για τον τροπο συνδεσης? Με τις διοδους δεν τα παω καθολου καλα. Αυτη που μου έγραψες η 1Ν4007 κανει για τις προδιαγεαφες που χρειαχωμαι φιλε μου με βαση τα δεδομενα που έδωσα στο αρχικο ποστ? Αν οχι μπορεις να μου υποδηξεις την σωστη?


Ευχαριστω για την ανταποκριση σε ολους!

NastyCloud
08-05-09, 18:31
Closed Παιδια.

Ολα οκ με τις διοδους. Εβαλα τις αντιστασεις μου και την διοδο κσι ολα καλα. Τελικα ηθελε ανορθοση γιατι ο ιονισμος δουλευει με dc και οχι ac που ειναι το αρχικο ερεθησμα του.