PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μετασχηματιστη



felicita
07-05-09, 22:06
Γεια σας.
Χρειαζομαι τη βοηθεια ειδικου αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι υποχρεος.Αγορασα απο ebay μια ηλ.σκουπα αξιας (στην Ελλαδα) 2500 ευρω και μου κοστισε 600 αλλα χρειαζεται μετασχηματιστη επειδη ειναι απο Αμερικη.

Τα στοιχεια που αναγραφονται ειναι: 120V 50/60Hz 12A WITH MOTORIZED NOZZLE 12.5A

Διαβασα οτι προτεινετε κατασκευαστες στην Καλλιθεα Πετραλωνα Κλαθμωνος και επικοινωνησα μαζιτους.
Η τιμες που ειχα για 1500w (τοσο μου ειπαν οτι χρειαζεται) ειναι 55-60 ευρω για αυτομετασχηματιστη και 150-170 για κατι πιο βαρυ με περιελξη ο οποιος παρεχει ασφαλεια σε περιπτωση βραχυκυκλωματος.
Τι θεωρειτε οτι με καλυπτει χωρις να εχει προβλημα η σκουπα.
Υπαρχει πιθανοτητα με τη χρηση να χαλασει ο μετασχηματιστης και να καταστρεψει τη σκουπα?
(μου συνεβει πριν χρονια με ασσυρματο τηλεφωνο και ο δικος του μετασχηματιστης αρχισε να καπνιζει,δεν φανταζομαι τι θα συνεβαινε αν δεν ειμουν διπλα.

Ευχαριστω προκαταβολικα

GR_KYROS
07-05-09, 22:58
εκτιμώ ότι με 2000w αυτο-μετασχηματιστή η μετασχηματιστή θα είναι ok
εάν είναι για επαγγελματική συνεχή λειτουργία, τότε μετασχηματιστή 3000w

billtech
08-05-09, 00:06
να ρωτησω και εγω κατι παιδια?
πως μπορεις να μετρησεις ενα μετασχηματιστη οταν δεν ξερεις τα στοιχεια του?
δηλαδη την ταση του πρωτευον.ποιο ειναι το πρωτευον. τα ρευματα και τη συχνοτηρα λειτιυργιας του?

GR_KYROS
08-05-09, 00:11
εεε...... δώσε μας ρε Βασίλη ένα τουλάχιστον στοιχείο:001_smile:

felicita
08-05-09, 00:36
Ειναι οικιακη σκουπα λειτουργει το πολυ μιση ωρα την ημερα.
Δηλαδη η φτηνη λυση του αυτομετασχηματιστη ειναι το ιδιο ασφαλης με την ακριβοτερη του μετασχηματιστη με περιελξη αρκει να ειναι 2000w?
Ευχαριστω πολυ και παλι

billtech
08-05-09, 00:40
εεε...... δώσε μας ρε Βασίλη ένα τουλάχιστον στοιχείο:001_smile:

φιλε μου δεν ξερω τιποτα απολυτος.μονο οτι ειναι τετραγωνος.
τπτ δεν εχω παραπανω.ουτε που δουλευε πριν.
επεσε στα χερια μου προσφατα.2-3 ειναι.

sakis
08-05-09, 19:47
καλο θα ηταν να ξερεις οτι στην αμερικη τιο ρευμα ειναι 110 αλλα 60ηζ ...στην ελλαδα 230 αλλα 50 ηζ ....σιγουρα τα 10ηζ λιγοτερα θα παιζουν καποιο ρολο ....αλλα τι ρολο ακριβως δεν τυχαινει να ξερω .....

( γεια σου μεγιστε βαγγελη !!!! ολα καλα ??? )

Ακρίτας
08-05-09, 23:03
Γεια σας.
Αγορασα απο ebay μια ηλ.σκουπα αξιας (στην Ελλαδα) 2500 ευρω και μου κοστισε 600 αλλα χρειαζεται μετασχηματιστη επειδη ειναι απο Αμερικη.

"Οικιακή" σκούπα με τέτοια τιμή; Μα καλά, τί κάνει;

DT200
08-05-09, 23:26
υπάρχει περίπτωση το μοτέρ της σκούπας να είναι
φτιαγμένο έτσι ώστε να λειτουργεί σε 110 και σε 220
αναλόγως την συνδεσμολογία.

αλλά για αυτό θα πρέπει να το δεί ηλεκτρολόγος.

antonis_x
09-05-09, 21:57
"Οικιακή" σκούπα με τέτοια τιμή; Μα καλά, τί κάνει;

Κι εγώ έχω την ίδια απορία..
Να ταν καμιά επαγγελματική όπως αυτές στα ξενοδοχεία να λεγα εντάξει..:001_rolleyes:

Γαληνίτης
10-05-09, 00:00
Η οικιακή ηλεκτρική σκούπα δεν είναι μια συσκευή αμετακίνητη, οπως πχ. ένα ψυγείο, φωτιστικό, στερεοφωνικό συγκρότημα κλπ. Στη χρήση της προορίζεται να μεταφέρεται από πρίζα σε πρίζα και από δωμάτιο σε δωμάτιο. Πόσο πρακτικό είναι να κουβαλάει κανείς μαζί και έναν τόσο βαρύ και ογκώδη μετασχηματιστή; Θα ήταν θεωρητικά προτιμότερο να αλλαχτεί το μοτέρ ή η περιέλιξή του, για 230V/50Hz, λύση που όμως δεν είναι συμφέρουσα οικονομικά. O μετασχηματιστής είναι αναγκαστική λύση για κάποιον που έφερε τις οικιακές του συσκευές από την Αμερική. Ή για κάποια ειδική συσκευή, που δεν είναι εύκολο να βρεθεί στην Ελληνική αγορά. Μια σκούπα που αγοράζεται για να χρησιμοποιηθεί στην Ελλάδα, θα πρέπει να μπορεί να δουλέψει χωρίς να χρειάζεται μετασχηματιστή. Αν δεν μπορεί να βρεθεί στην Αμερική, γιατί να μην αγορασθεί στην Ελληνική αγορά και να είναι και CE; Και αν μια Αμερικάνικη σκούπα είναι εδώ πολύ ακριβότερη, γιατί να πρέπει να είναι υποχρεωτικά Αμερικάνικη;