PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέδια για αλε-ρετούρ



VaGyver
08-05-09, 16:47
Καλησπέρα!

Έχω το εξής προβληματάκι (παρααθέτω και σχέδιο):

Σε δύο διαφορετικά σημεία του σπίτιου έχω διακόπτες
(το σημείο Α και το σημείο Β).

Αυτή την στιγμή σε αυτά τα σημεία υπάρχει από ένας αλε-ρετούρ διακόπτης και λειτουργούν (σε αλε-ρετούρ) την λάμπα Λ2.

Εγώ προσπαθώ να βρω τρόπο να συνδέσω και την λάμπα Λ1 στο ίδιο κύκλωμα (δηλαδή να λειτουργεί και αυτή στο ίδιο αλε-ρετούρ κύκλωμα).

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η λάμπα Λ2 καταλήγει στο σημείο Β ενώ η λάμπα Λ1 στο σημείο Α.

Υπάρχει καμία λύση σε αυτό?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

stavroskaloxrist
08-05-09, 17:51
πρεπει να τραβηξεις επιστροφη απο το σειμιο β στο α για να σηνδεσεις την αλλη λαμπα.αλιος δεν γινετε.

VaGyver
08-05-09, 17:57
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πλεον είναι κάπως δύσκολο νε περάσω καινούργιο καλώδιο.

Χωρίς να ξέρω το αντικείμενο και πολλές λεπτομέρειες, αναρωτιόμουν μήπως γίνεται με με ρελέ καστάνιας+μπουτόν δισκόπτες ή κάποια πατέντα με διπλούς αλε-ρετούρ ή οτιδήποτε άλλο.


Γνωρίζεις μήπως υπάρχει τέτοια περίπτωση?

stavroskaloxrist
08-05-09, 18:09
για διπλουσ αλε-ρετουρ θες ακομα 3 επιστροφες απο το σειμιο β στο α και δεν υπαρχει λογος να γινει αυτο, για ρελε καστανιας παλι δεν σε συμφερει γιατι θες παλι καμποσες επιστροφες.. πατεντα αλλη για αλερετουρ με τα 2 υπαρχον καλοδια δεν γινετε..

VaGyver
10-05-09, 15:47
Γεια σου Σταύρο!
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις απαντήσεις σου!

Σκέφτηκα το εξής:

Αφού ανάμεσα στα δύο σημεία υπάρχουν 2 καλώδια (επιστροφές που λες εσύ) υπάρχει η παρακάτω περίπτωση:

Να βάλω τον ρελέ καστάνιας στο ένα σημείο και σε αυτό το σημείο αλλάζω τον διακόπτη σε μπουτόν. ¶ρα συνδέω το μπουτόν και την 1η λάμπα.

Από τα δύο καλώδια (μεταξύ των σημείων) να χρησιμοποιήσω το ένα για να συνδέσω την 2η λάμπα (ώστε να ανάβει μαζί με την πρώτη) και το 2ο καλώδιο για μπουτόν στο 2ο σημείο.

¶υτό παίζει ή χρειάζεται και κάτι ακόμα που δεν ξέρω?
Αν ναι, πως το ζητάω?
Αν όχι, μου φαίνεται θα χρειαστώ σκάψιμο...

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι!

soulhealer
11-05-09, 23:47
Τα ρελέ καστάνιας όπως και τα υπόλοιπα ρελέ έχουν Α1-Α2 για το πηνίο και μετά 1-2 ή 3-4 ή 5-6 ή 7-8 για τις επαφές ισχύος (16Α στην AC1 κατηγορία).
Η διαφορά τους με τα υπόλοιπα ρελέ φορτίου είναι όπως έχει ήδη αναφερθεί, ότι δέχονται εντολές μικρής διάρκειας και ποτέ δεν είναι μόνιμα σε τάση το πηνίο τους. Υπάρχουν και ρελέ καστάνιας με κεντρικό έλεγχο ON/OFF και ειδικά όπως π.χ. σειρά 5ΤΤ41 της Siemens με χρήση κομμυτατέρ (ακολουθία επαφών 1-2-1+2-0) ή χρήση σε ρολά (1-0-2-0)

http://www.techteam.gr/index.php?act=attach&type=post&id=4346

gdimis
12-05-09, 08:59
βαγγελη, με το κυκλωμα αυτο νομιζω θα εκανες δουλεια..

VaGyver
12-05-09, 10:45
Καλημέρα και ευχαριστώ και τους δύο φίλους από την Πάτρα.

soulhealer, κάπου σε αυτά που περιγράφεις ψάχνω. Στον δικό μου πίνακα έχω Hager.

gdimis, αν κατάλαβα καλά, έχεις σε σειρά τα μπουτόν N.C. και επίσης μόνιμα στο ρεύμα τον 1ο ρελέ.
Μόλις πατηθεί κάποιο τότε (ανοίγει το κύκλωμα) ξεοπλίζει το ρελέ και με την σειρά του τριγγάρει τον ρελέ καστάνιας.
¶ρα το 1ο ρελέ λειτουργεί κάτι σαν αναστροφέας.

Σωστά?

gdimis
12-05-09, 11:39
ακριβως οπως τα λες...νομιζω οτι δε θα εχεις προβλημα..αρκει να εχεις χωρο για τα δυο πελε..

VaGyver
12-05-09, 16:15
Ξέρεις μήπως εαν τα μπουτόν που είναι διακόπτες τοίχου, έχουν και N.C. επαφή?

Ξέρω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ έχουν N.O.

gdimis
13-05-09, 10:57
δεν το γνωριζω....δεν ειμαι ηλεκτρολογος..υπαρχουν σιγουρα μπουτον που μπορεις να βαλεις οτι επαφες θες και χρησιμοποιουντε στη βιομηχανια...

xrhstosmp
13-05-09, 21:11
αν οι φασεις στους δυο διακοπτες ανηκουν στο ιδιο κυκλωμα (ειναι στην ιδια ασφαλεια δλδ) τοτε μπορεις να κανεις την συνδεσμολογια που σου δινω παρακατω . ειναι 100% νομιμη και ειναι μια εναλακτικη συνδεσμολογια αλερετουρ απλα δεν την εφαρμοζουν ακομα,ισως ειναι αγνωστη ακομα και στους ποιο παλιους και εμπειρους ηλεκτρολογους,
ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΑΥΤΗ ΑΝ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ
9188

gdimis
14-05-09, 09:37
σωστος ο χρηστος...

VaGyver
14-05-09, 12:54
Χρήστο, τι να πω!!!

Ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το όντως πολύ έξυπνο κύκλωμά σου!

Να σου πω ότι εδώ και 2-3 μέρες έχω χαλάσει καμιά δεκαρία φύλλα Α4 προσπαθώντας να φτιάξω και εγώ μια τέτοια συνδεσμολογία αλλά δεν τα κατάφερα τελικά.


Τώρα μένει να μετρήσω τις φάσεις. Μια μικρή διευκρίνηση μονάχα:

Εννοείς την ίδια φάση, στην περίπτωση που έχω τριφασικό ρεύμα ή την ίδια φάση εννοώντας την ίδια ασφάλεια του πίνακα (δηλαδή να μην καταλήγουν σε διαφορετική ασφάλεια στον πίνακα)???

xrhstosmp
14-05-09, 18:26
δεν ειναι δικο μου το κυκλωμα, ειναι μια εναλακτικη συνδεσμολογια αλερετουρ απλα δε χρησιμοποιηται οπως η αλλη γνωστη σε ολους μας...καποτε την ειδα σε ενα σχεδιο καποιων διακοπτων δε θυμαμαι μαρκα και μου μεινε. η φαση πρεπει να ειναι του ιδιου κυκλωματος δηλαδι να ασφαλιζεται απο την ιδια ασφαλεια και οχι μονο απο την ιδια γενικη ασφαλεια, σε διαφορετικη περιπτωση σε καποιο συνδιασμο χειρισμου μπερδευεται η μια φαση με την αλλη. προσοχη σε αυτο.

VaGyver
15-05-09, 15:55
Έχω ΠΟΛΥ καλά νέα!!!

Έκλεισα μια από τις ασφάλειες του πίνακα και έσβησαν και τα δύο φώτα (που με ενδιαφέρουν) ταυτόχρονα!
Χρειάζεται λοιπόν κανένας άλλος έλεγχος ή προχωράω κατευθείαν σε υλοποίηση???


(Χρήστο, με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ με το κυκλωματάκι που μου είπες και σε ευχαριστώ επίσης πολύ! Ψάχνω ΠΑΡΑ πολύ καιρό με τέτοια λύση που να μην έχει σκαψίματα).

xrhstosmp
16-05-09, 01:07
βουρ στο ψητο! ειναι ολα οκ προχωρα στη συνδεσμολογια. οσο για τα ευχαριστω δεν κανει τπτ. οταν γινεται κατι με ασφαλεια βοηθαω. εκει που μουλαρωνω ειναι σε διαφορες επικινδυνες πατεντες :001_tt2:

gdimis
21-05-09, 13:24
βουρ στο ψητο! ειναι ολα οκ προχωρα στη συνδεσμολογια. οσο για τα ευχαριστω δεν κανει τπτ. οταν γινεται κατι με ασφαλεια βοηθαω. εκει που μουλαρωνω ειναι σε διαφορες επικινδυνες πατεντες :001_tt2:
δεν υπαρχει νομιμη ή παρανομη πατεντα ή συνδεσμολογια..η πατεντα ειναι απλα πατεντα...και καταφευγουμε σε αυτη οταν δε μπορουμε να βρουμε αλλη λυση,
απλα επιλεγουμε την ευκολοτερη
ετσι απλα ειναι τα πραγματα.....

VaGyver
24-05-09, 20:55
Φτιάχνω λοιπόν έναν ωραίο φραπέ και λέω: πάω να ξεκινήσω να φτιάξω τους διακόπτες.
Ξεβιδώνω τονη διακόπτη στο Α, όλα καλά!
Ξεβιδώνω τον διακόπτη στο σημείο Β, αλλά ανακαλύπτω ότι η φάση που πέρναγε εκεί δεν άνηκε στην ίδια ασφάλεια! (επειδή ο αλερετουρ που έχει ήδη εκεί συνδέεται στην πλευρά της λάμπας και όχι στην φάση).

Ψιλοαπογοήτευση!!!! Οπότε λέω: Πάει δεν γίνεται πλέον!!!


Τέλος πάντων ανοίγω πίνακα και βρίσκω για ποιες δύο ασφάλειες ήταν τα δύο κυκλώματα και ότι τελικά πρόκειται για κάποιες πρίζες (που δεν χρησιμοποιώ) και φώτα γενικότερων διαδρόμων και δωματιών, δηλαδή τίποτα σπουδαίο (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω).
(Ο ηλεκτρολόγος που έφτιαξε τον πίνακα ήταν μερακλής και έχει βάλει σε ξεχωριστή ασφάλεια το κάθε τι σημαντικό.).

Τελικά, να μην τα πολλυλογώ, κατέργησα την μια ασφάλεια, έβαλα μαζί τις δύο φάσεις στην ίδια ασφάλεια, έφτιαξα και τους διακόπτες όπως μας είπε ο Χρήστος και πλέον όλα δουλεύουν κατ' ευχήν!!!

Βέβαια δεν είμαι ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα αλλά ΚΑΙ ελπίζω να μην έκανα καμία βλακεία αλλά ΚΑΙ να μην ανατιναχθεί ο πίνακας...

Ευχαριστώ και πάλι!!!

xrhstosmp
26-05-09, 23:05
το μονο μειον ειναι αυτο, οτι ειχες 2 γραμμες και τωρα 1 .δεν ειναι επικυνδυνο, απλως αν φορτωθει πολυ ισως να πεφτει.. αν οπως ειπεσ δεν πολυχρησιμοποιεις τισ πριζες αυτες... ολα οκ :)