PDA

Επιστροφή στο Forum : blacklight ερωτηση



kontras
10-05-09, 02:22
παιδια καλησπερα.καταρχας συγνωμη αν εθεσα το θεμα σε λαθος topic.θέλω να φτιαξω μια κατασκευη με μια blacklight.αυτο που θέλω να ρωτησω είναι σε πόσα βολτ αρχιζει να διεγειρεται η λαμπα ετσι ωστε να αρχισει ο ιονισμος ωστε να αναψει.ευχαριστω εκ των προτερων

xampos
10-05-09, 02:52
για lcd οθόνη μιλάς; An ναι τοτε χρειάζεται μια ταση γυσω στα 1500V για να αρχισει να λειτουργεί και μετα παίφτει κοντα στα 800V και ρεύμα μόλις κάτι mA.

kontras
10-05-09, 10:08
οχι φιλε μου.μιλαω για μια απλη λάμπα blacklight.μια λαμπα ΝΕΟΝ να στο πω αλλιως.

stefanoszis
10-05-09, 10:45
η λαμπα αυτη ειναι μια απλη φθοριου. γιατι δε χρησιμοποιεις ενα απλο φωτηστικο φθοριου?

Γιώργος 231
10-05-09, 11:16
τι κανει το blacklight ?

kontras
10-05-09, 13:22
ναι μπορω να χρησημοποιησω και απλη λαμπα φθοριου.αυτο που θελω να μαθω ειναι σε τι τάση διεγειρονται ετσι ωτσε να φωτιζουν.

Phatt
10-05-09, 13:33
τι κανει το blacklight ?

Γιωργο, το blacklight ειναι αυτες οι μωβ λαμπες φθοριου που βαζανε παλαιοτερα στα clubs και εχουν την ιδιαιτεροτητα να βγαζουν ενα σκουρο φως, πιο πολυ σαν αορατη ακτινοβολια, και κανει να φωσφωριζουν συγκεκριμενα χρωματα, οπως το ασπρο, το εντονο πορτοκαλι και εντονο λαχανι, τα δοντια μας, τα ασπρα χνουδια στα ρουχα μας και λοιπα τετοια.Σιγουρα εχεις δει καπου.Σημερα χρησιμοποιουνται στα μηχανηματα που ανιχνευουν πλαστα χαρτονομισματα.Στα Αγγλικα ειναι γνωστες ως UV η ultraviolet.

Γιώργος 231
10-05-09, 13:47
Γιωργο, το blacklight ειναι αυτες οι μωβ λαμπες φθοριου που βαζανε παλαιοτερα στα clubs και εχουν την ιδιαιτεροτητα να βγαζουν ενα σκουρο φως, πιο πολυ σαν αορατη ακτινοβολια, και κανει να φωσφωριζουν συγκεκριμενα χρωματα, οπως το ασπρο, το εντονο πορτοκαλι και εντονο λαχανι, τα δοντια μας, τα ασπρα χνουδια στα ρουχα μας και λοιπα τετοια.Σιγουρα εχεις δει καπου.Σημερα χρησιμοποιουνται στα μηχανηματα που ανιχνευουν πλαστα χαρτονομισματα.Στα Αγγλικα ειναι γνωστες ως UV η ultraviolet.

καταλαβα και κατι θυμαμαι. :lool:

stefanoszis
10-05-09, 20:41
ναι μπορω να χρησημοποιησω και απλη λαμπα φθοριου.αυτο που θελω να μαθω ειναι σε τι τάση διεγειρονται ετσι ωτσε να φωτιζουν.
220V ac συνδεμενα με balast και starter

PCMan
10-05-09, 20:43
Δεν ξέρω για ποιες ακριβώς λάμπες μιλάς, ούτε πόσα w είναι.

Εγώ έχω δυο τέτοιες στο αμάξι στα πόδια οδηγού και συνοδηγού.
Δεν χρειάστηκε να φτιάξω κάποιο κύκλωμα. Οι λάμπες είχαν πάνω ότι χρειαζόντουσαν για να δουλεύουν με 12dc.

Αν οι λάμπες σου είναι σαν αυτές που βάζουν στα pc (10-30cm) μπορείς να βάλεις ένα τέτοιο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809506)(το είχα πάρει γύρω στα 3€) αλλιώς αν είναι κανονικές σαν τις φθορίου, τότε πρέπει να μπει starter και ballast..