PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση για συναγερμό



kyriakos_electron
11-05-09, 17:26
Σύντομα θέλω να τοποθετήσω ένα συναγερμό σ'ενα σπίτι .
Η κατάσταση έχει ως εξής:
Όταν χτίστηκε η πολυκατοικία και το διαμέρισμα που μας ενδιαφέρει(πριν 18 χρόνια) τοποθετήθηκε συναγερμός ακριβώς κάτω από τον ηλεκτρολογικό πίνακα του διαμερίσματος χωνευτός μέσα σε μεταλλικό κουτί με καλωδίωση μέσα στους τοίχους. Βέβαια δεν είχε και πολλους αισθητήρες, απ'οτι είδα είχε μόνο δύο κίνησης. Μαγνητική παγίδα καμία, ούτε στην κεντρική είσοδο.
Κάποια στιγμή σταμάτησαν να τον λειτουργούν επειδή χτυπούσε μόνος του και πήγε ένας ''επιστήμονας'' και έκοψε πολλά καλωδια για να σταματάει να λειτουργεί. Πλέον είναι άχρηστος και η μπαταρία επίσης.

Τώρα θα τον αντικαταστήσουμε προφανώς και πρέπει να βάλουμε έναν συναγερμό με ασύρματους αισθητήρες.
Θα χρειαστούν τουλάχιστον 3 αισθητήρες κίνησης και 6-7 μαγνητικές.

Με μία ματιά έπεσε το μάτι μου στη παρακάτω σελίδα http://www.secure1.gr (http://www.secure1.gr/) . Τι γίνεται μ'αυτόν. αξίζει?
Θέλω κάτι καλό, ποιοτικό μεχρι 1000 ευρώ.

Επίσης λέτε να υπάρχει πρόβλημα αν το σύστημα μπει μέσα στο μεταλλικό κουτί? Μήπως μπλοκάρει τα σήματα γιατί το θεωρώ εφικτό.

Περιμένω συμβουλές, ιδέες, κανένα καλό link ή ότι μπορείτε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

kyriakos_electron
13-05-09, 13:40
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.....:-({|=:help:

gdimis
13-05-09, 14:04
για ασυρματα δε γνωριζω,και δε θα εβαζα(δε τα θεωρω αξιοπιστα..και ειναι ακριβα..)..θα σου προτεινα να περασεις νεα καλωδια..εγω δουλευω τον NX της GENERAL ELECTRIC..ειναι αξιοπιστο συστημα με πολλες δυνατοτητες,και οχι ιδιαιτερα ακριβο..

gdimis
13-05-09, 14:11
αυτο που προτεινεις εχει ενσωματομενο πληκτρολογιο αρα θα ειναι δυσκολο να το εντοιχησεις..

lazarost
13-05-09, 14:30
Το Secure1 το εχω δει αλλα εχω λιγο τις αμφιβολιες μου.
Υπαρχουν συστηματα ασυρματα πολυ αξιοπιστα απο εταιρειες μεγαλες στο χωρο της ασφαλειας αλλα ειναι ακριβα.
Αν το βαλεις μεσα σε μεταλλικο κουτι οπως λες μπορει και να εχει προβλημα.
Εγω δουλευω τους TECNOALARM και ειναι πολυ αξιοπιστοι αλλα με ενα
μειονεκτημα......ακριβοι

kyriakos_electron
13-05-09, 17:48
Δηλαδή αν γίνουν ενσύρματα θα χρειαστεί να πάνε τα καλώδια γωνία γωνία και κολλημένα στο τοίχο με σιλικόνη. Σωστό?? δύσκολο όμως.
Έτσι υπάρχει αξιοπιστία αλλά άσχημο αισθητικό αποτέλεσμα.

lazarost στείλε κάποιο link από αυτές τις ακριβές εταιρίες.
Έτσι κι αλλιώς ήδη το secure1 μου βγαίνει 1400ευρώ.
Αυτό που θέλω είναι να το βάλω χωρίς να με πάρουν μέσα στο μήνα τηλ. και να μου πουν οτι το σύστημα χτυπάει χωρίς λόγο γιατί μου έχει συμβεί.

chs
13-05-09, 17:57
αν εισαι επισιμος εγγαταστατης τοτε κιτα για τα DSC ειναι πολι καλα...

gdimis
14-05-09, 09:45
[QUOTE=kyriakos_electron;307330]Δηλαδή αν γίνουν ενσύρματα θα χρειαστεί να πάνε τα καλώδια γωνία γωνία και κολλημένα στο τοίχο με σιλικόνη. Σωστό?? δύσκολο όμως.
Έτσι υπάρχει αξιοπιστία αλλά άσχημο αισθητικό αποτέλεσμα.

υπαρχουν τεχνικες 'αορατης' εγκαταστασης..πχ κολλας τα καλωδια στο σοφατοπι και τα στοκαρεις με ακρυλικη συλικονη ,ωστε να μη φαινοντε...