PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τα E Mail



Κωστης
12-05-09, 13:34
Για σε ολους,εχω προβλημα με τα Ε Μαιλ.Μενω στη γερμανια και τα μηνηματα που περνω απο Ελλαδα μου τα βγαζει και εγω δεν ξερω πως, κατι σαν γιωτα με οξια τα πιο πολλα.Δοκημασα το κοντρολ πανε το γυρισα στα ελλινκα αλλα παλι τα ιδια,ωρα ημερομηνια ελλινικα.Απο αμερικη τα περνω κανονικα.Τι! πεζετε.:bored:Παρακαλω Βοηθεια.. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συγνωμη ζητω ξεχασα να γραψω τα στοιχεια του λεπτοπ ειναι ASUS nvidia AMD AthlonX2 Vista Premium.

antonis_p
12-05-09, 15:16
encoding στον browser τί εχεις;
με unicode utf-8 ή ελληνικά πιστευω πως θα τα διαβασεις κανονικά.

Κωστης
12-05-09, 16:41
Ευχαριστω για την απαντη ση.
Στο υνικοντε εχω βαλλει ελληνικα και στα αλλα παλι τα ιδια δεν τα μετατρεπει ειναι κολημενα στα ασε να πανε.

antonis_p
12-05-09, 21:59
κώστα στο encoding
να δοκιμάσεις και τα ελληνικα,
χρησιμοποιείς browser ή καποιο πρόγραμμα που στα κατεβάζει; (outlook exp κλπ; )

Κωστης
13-05-09, 14:09
Αντωνη για σου ,και σε ευχαριστω και παλι για το χρονο που διαθετεις.

Το encoding ειναι στo (UTF-8) το βαζω και στα Ελληνικα (ISO) κοιταω τα E Mail ειναι οπως ηταν,κοιταω το encoding και ειναι στο (UTF-8) ειδα Outlook κατι τετοιο δεν βρησκω.Για αλλα προγραμματα που να τα κατεβαζη δεν ξερω,τι αλλο να δω,μηπως ειναι κατι με τα Windows.... ειναι στα Γερμανικα κατι θυμιθηκα οταν εβαλα σημερα παλι στο Unicode μου εβγαλε οτι δεν το υποστηριζει,τι;πρεπει να κανω εχω πελαγοση,:crying::crying::crying:

antonis_p
15-05-09, 08:49
χρησιμοποιείς browser ή καποιο πρόγραμμα που στα κατεβάζει; (outlook exp κλπ; )

Κωστης
15-05-09, 11:37
Αντωνη καλημερα σου.
Το browser <μηχανη αναζητησις>που μου λες και outlook<προοπτικη>οπως λεει το λεξηκο,τι να πω... απο υπολογηστες με το λεξηλογιο τα μπερδευω.Θα προσπαθησω να σου εξηγησω,γιατι μαλλον σε μπερδευω,πηγα στο κοντρολ πανελ για γλωσσα και χωρα τα γυρισα ολα στα ελλινικα,και...γραφω ελληνικα,οταν γυριζω στα γερμανικα,εχει καλως και παω σε αλλη σελληδα ερχωντε αυτοματα στα ελληνικα.
Οσο για τα Ε Μαιλ,μηπως επιδη υπηρχαν πριν.... δεν τα αλλαζει...νεο μηνημα μετα που αλλαξα δεν πηρα για να ξερω.Τα μηνηματα ειναι παλια πριν αλλαξω το χαρακτηρα του υπολογηστη.Σε ευχαριστω παρα πολυ που προσπαθης να βοηθησεις.
ΥΣ.Αν θελεις μου στελνης Ε Μαιλ να δουμε τι γινεταιKonstantinos_ioannidis@web.de

antonis_p
15-05-09, 13:46
browser είναι η μηχανή περιήγησης (internet explorer, safari, firefox κλπ),
και μηχανή αναζήτησης είναι search engine.

Το outlook express ειναι e-mail/news client.

billtech
15-05-09, 14:07
πηγαινε απο τις ρυθμισεις του control panel στο ragional and language Που λεει (με μια υρδογειο νομιζω σαν εικονιδιο) και κανε τα ολα ελληνικα και χωρα επελεξε ελλαδα απο εκει περα.πρεπει να σου ζητησει να κανεις επανεκκινηση
τι windows εχεις?
αμα το κανεις αυτο πιστευω δεν θα εχεις προβλημα

Κωστης
15-05-09, 15:28
Για σου φιλε,ακριβως αυτο εκανα...γυρισε ελλινηκα αλλα στα Ε Μαιλ ειναι κολημενα κινεζηκα.Windows ειναι τα Vista Premium.Ευχαριστω για την απαντηση.

plouf
16-05-09, 10:31
φιλε κώστα κανε τα εξής ( η δοκίμασε κατευθείαν τη λύση 2 για ποιο καλά)
start->control panel->local config and languanges -> advanced -> languange for non-unicode -> greek
εάν εχεις vista τότε εχεις το live mail (κακη επιλογή για το συγκεκριμένο πρόβλημα)
δοκιμασε ομως
το κουμπι με το μενου πανω δεξια ->config ->reading -> international config->use default encoding for all incoming
προσεχε στο απο πάνω πρέπει να λέει greek (θα λέει greek εαν κανεις το απο πάνω βήμα)

ΛΥΣΗ 2
εαν εχεις ακόμα πρόβλημα (πολυ πιθανο με το live mail) και καταλαβαινεις σχετικα καλα τα ελληνικά κατέβασε μια ελληνική έκδοση κάποιου προγράματος email
πχ http://www.mozillamessaging.com/en-US/thunderbird/all.html
(προτεινω αυτο γιατι το ξερω και στο παρελθον απο παρομειες περιπτώσεις ειχα το ποιο "ευκολο" αποτέλεσμα-λυση)
(επισης η ελληνική έκδοση εχει καποιες ρυθμισεις ετοιμες για ελληνικα)

εδώ οταν διαβάζεις το μαιλ μπορεις να επιλέξεις View->character encoding
και εκει να βάλεις UTf8 ή GREEK ISO, και κάτι θα παίξει..........STANDAR

σε περιπτωση που βάλεις αυτο το πρόγραμμα εχει και δυνατότητα ελληνο-αγγλικού λεξικου -> https://addons.mozilla.org/el/thunderbird/addon/3451
(φυσικα υπαρχει και γερμανικο κτλ)

Κωστης
16-05-09, 13:21
(plouf) Καλημερα Χριστο,και ολους τους αλλους.Σας ευχαρηστω για την αμμεση βοηθεια,Χριστο θα τα δοκιμασω αργοτερα γιατι δεν εχω χρονο και θα απαντησω για τα αποτελεσματα.

Κωστης
22-05-09, 13:16
Γεια σας φιλοι μου.
Οι οδηγιες ολων με βοηθησαν παρα πολυ,τεληκα αλαξα προγραμμα εβαλα καινουργιο Ε Μαιλ και μου ερχωνται και στα ελληνικα.Σας ευχαριστω θερμα.:001_smile::001_smile::001_smile:

plouf
22-05-09, 14:33
εκ περιέργειας το thunderbird ?

antonis_p
22-05-09, 17:40
εκ περιέργειας το thunderbird ?

αυτό ειναι σαν το outlook express;

plouf
23-05-09, 18:42
λίγο... .

Κωστης
24-05-09, 20:08
παραθεση:

(εκ περιέργειας το thunderbird, απο plouf)
γεια σας και παλι,το thunderbird με πεδεψε πολυ στο ανοιγμα λογαριασμου, δεν κολαει ο διακομιστης εισερχομενων,και εξερχωμενων ισως δεν καταλαβαινω κατι σωστα δοκημασα το MSN και ολα ενταξει.
Υ.Σ
Παιδια μη με παρεξηγητε αδιαβαστος σε υπολογηστες και ενα ειμαι και λιγο ποντιος:wiink: