PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδοδαπέδια ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε διόροφη οικία



djdoul
13-05-09, 18:58
Γεια σε όλους,
πολύ καλή δουλειά συνεχίστε έτσι.
όπως καταλάβατε γράφω για πρώτη φορά και έχω την εξής απορία,
μπορεί να γίνει μια καινούρια εγκατάσταση σε διόροφη οικία ξεκινώντας από το 2ο όροφο που είναι σχεδόν τελειωμένος?Και αν γίνεται, μπορεί η όλη εγκατάσταση να είναι ενδοδαπέδια?

shoco
13-05-09, 19:17
Αν δεν εχει γεμισει ο πατωματζης γινεται. Το εκανα και εγω

briko
13-05-09, 19:21
Εάν είναι δικο σου σπίτι κάνεις ότι θες.
Αλλά (υπάρχουν πάντα κάποια αλλά) συνήθως επισκευές τρυπήματα και διάφορες εργασίες γίνονται πάντα σε πάτωμα.
Και μια περίπτωση που μου είχε τύχει:
Γλυφάδα πριν από πολλά χρόνια ,3οροφη μαιζωνετα ενδοδαπεδια ηλεκτρική εγκατάσταση , όλα καλά για 1χρονο αλλά όταν έγιναν κάποιες γερές βροχές και πλημμύρισαν στην περιοχή, υπόγειο και ισόγειο γέμισαν νερά και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα ήταν να αδειάσουν οι σωλήνες από τα νερά

Capacitor
13-05-09, 19:56
Aκριβως .Αυτο ειναι το πιο κυριο αλλα.Πιο ευκολη πιο γρηγορη πιο ακριβη η ενδοδαπεδια ,αλλα αν πλυμμηρισεις?Απο την μια καλο ειναι να μην τσακιζουμε τους τοιχους και τα τουβλα λογω στατικοτητας,αλλα και στο πατωμα περνανε σωληνες.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Μαλλον ο παραδοσιακος τροπος ειναι ο καλυτερος.Δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να γινει αν κολυμπανε σωληνες και καλωδια στα νερα.

briko
13-05-09, 20:19
δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα ήταν να αδειάσουν οι σωλήνες από τα νερά


Δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να γινει αν κολυμπανε σωληνες και καλωδια στα νερα.

Κάθε φορά που σήκωναν μια ασφάλεια έπεφτε όποτε για να καθαρίσουν οι σωλήνες από νερά βγήκαν όλα τα καλώδια κα με ατσαλινα κα ύφασμα, βγήκαν τα νερά και μετά ξανάπεράστηκαν τα καλώδια .
Ύστερα για να μην ξαναγίνει αυτό στης άκρες στους σωλήνες έβαλαν σιλικόνη για στεγανοποίηση.

djdoul
14-05-09, 15:48
Δηλαδή απ'ότι κατάλαβα,το θέμα είναι το κόστος αλλά και η περίπτωση πλημμύρας.Επίσης άλλη μια ερώτηση που έχω είναι αν θα πρέπει να αφήσω και ανάμονες για τον κάτω όροφο?