PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΑΛΜΟ ΣΕ ΕΝΑ 74LS192 ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ COUNTER..



zanklob
17-05-09, 21:53
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΑΛΜΟ ΣΕ ΕΝΑ 74LS192 ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ COUNTER..

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ..
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΛΙΓΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΩΣΗ...

ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝΕΒΑΣΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...
ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ LS139
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!


Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμα σου γράφοντας με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες!
Στην γλώσσα του internet τα κεφαλαία γράμματα δείχνουν οτι φωνάζεις!

GR_KYROS
17-05-09, 22:19
.............................

chip
18-05-09, 09:50
.......................

chip
18-05-09, 09:52
Σε simulation το έκανες ή τα κατασκεύασες?
Όπως και να έχει αυτό που δείχνεις δεν είναι σωστό... έχεις αφήσει ασύνδετες εισόδους (πράγμα που δεν επιτρέπεται!!!... και να σε έκοβε ο καθηγητής γι αυτό δίκιο θα είχε).
Οι αχρησιμοποίητες είσοδοι πρέπει να πάνε στο Vcc ή στο Gnd διαφορετικά μπορεί να πέρνουν τυχαία λογική η οποία πιθανόν να αλλάζει συνέχεια.
(ειδικά στα 74χχχ και στα 74lsxxx λόγω κατασκευής (πρέπει να μελετήσεις πώς είναι φτιαγμένο το στάδιο εισόδου-πως είναι συνδεσμολογημένα τα τρανζίστορ του για να καταλάβεις το λόγο) οι είσοδοι που μένουν ελεύθερες πέρνουν λογικό 1 (όχι 0 μηδέν οπώς θα πίστευαν πολλοι) (αλλά και σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να τις θέτεις στο 1 (αν πράγματι θέλεις 1) και να μην βασίζεσαι στο τι θα κάνει μόνο του.
Στα ολοκληρωμένα τεχνολογίας cmos είναι εντελώς απροσδίοριστο σε τι στάθμη θα πάει η είσοδος και αν την αφήνεις ελεύθερη μπορεί ακόμα και να πάθει ζημιά το ολοκληρωμένο.
Αφού τα κάνεις όλα αυτά θα δώσεις παλμού με κάποιο ολοκληρωμένο (πχ 555). αν η σκέψη σου είναι να δώσεις παλμούς με Button τότε θα χρειαστεί ένα κύκλωμα de-bounce (ή debounce) διαφορετικά το button σε κάθε πάτημα θα δίνει πολλούς παλμούς και θα τον τρελένεις τον απαριθμητή. Με ένα ψαξιμο στο google θα βρείς και κυκλώματα De-bounce και την ανάλογη θεωρεία.

GR_KYROS
18-05-09, 21:38
..................
αυτό σημαίνει το γνωστό μια εικόνα χίλιες λέξεις
αλλά κάποιοι το αγνοούν:001_smile:

chip
19-05-09, 19:33
στη δική μου δημοσίευση η τελίτσες έχουν άλλο νόημα
Σημαίνουν οτι πάτησα κάποιο enter καταλάθως δημοσιεύτηκε η απάντηση μισή αλλά συνέχισα χωρις να το καταλάβω την απάντηση και τη δημοσίευσα ολοκληρωμένη. Στο τέλος κατάλαβα οτι υπήρχε μία μισή και μία ολόκληρη, οπότε για να μην υπάρχει η μισή την τροποποίηση με τελίτσες (δεν με άφηνε να την κάνω κενή)