PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματο κλειδωμα απο συναγερμο



jeik
18-05-09, 00:08
Εχω μια δυσλειτουργια με τον συναγερμο , καποιες φορες οταν παταω το τηλεκοντρολ , οπλιζει ο συναγερμος αλλα δεν κλειδωνουν οι πορτες .Αυτο γινεται σε ατακτα χρονικα διαστηματα.
Επισης , αν γνωριζετε , που εχουν τοποθετημενη την πλακετα , για να μην ξεβιδωσω οπου ναναι ?

Hyuntai elantra , 2002, συναγερμος ''Πισιμιση'', νομιζω.

Phatt
21-05-09, 16:03
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι τον συναγερμο σου τον περασε καποιος ηλεκτρολογος που συνεργαζεται με την αντιπροσωπεια που αγοραστηκε το αυτοκινητο, εαν μιλαμε για συναγερμο με την αρχικη αγορα του αυτοκινητου.

Οι πλακετες των συναγερμων μπαινουν συνηθως κατω απο το ταμπλω, δεξια η αριστερα απο το τιμονι, εκτος και αν εχουν εξωτερικες μοναδες που μπαινουν κατω απο το καπω, και ειναι κουτια παρεα με την σειρηνα.

Για το προβλημα σου δεν εχω ιδεα :glare:

jeik
21-05-09, 16:45
Ναι πατριδα :001_rolleyes:, ετσι ειναι , αλλα δεν εχω χρονο τωρα να ψαξω , θα το αφησω ως εχει , γιατι αν παω σε καναν επιστημονα θα μου προτεινει αλλαγη συστηματος και θα φαμε τα μουστακια μας.
Καταλαβαινω οτι κατι γινεται με την εντολη που δινει ο συν. στο ρελε για το κλειδωμα , ελπιζω κακη επαφη , θα το βρουμε που θα παει.

Radiometer
31-05-09, 01:37
ο συναγερμός δίνη εντολή για να κλειδώσουν οι πόρτες σε ένα μοτέρ που βρίσκετε στην πόρτα του οδηγού, το μοτέρ κολλάει καμιά φορά.

έχω Hyuntai και μου έκανε το ίδιο πρόβλημα :001_smile:

jeik
31-05-09, 01:56
ο συναγερμός δίνη εντολή για να κλειδώσουν οι πόρτες σε ένα μοτέρ που βρίσκετε στην πόρτα του οδηγού, το μοτέρ κολλάει καμιά φορά.

έχω Hyuntai και μου έκανε το ίδιο πρόβλημα :001_smile:

Σ' ευχαριστω Γιαννη , μου ακουγεται πιο ευκολο να ανοιξω την πορτα και να μετρησω τον παλμο :001_smile:.
Ομως ακουγοταν εστω κατι στο ρελε οταν το κλειδωνες ? εμενα δεν ακουγεται τιποτα και νιωθω οτι δεν δινει καν παλμο.
Παλιοτερα δεν ξεκλειδωναν και εβαλα χερι στο ρελε της πορτας και απο τοτε ηταν μια χαρα , αλλα ακουγοταν εστω η προσπαθεια να ξεκλειδωσει ενω τωρα μουγκαμαρα !!!!!

dalai
31-05-09, 02:12
εγω εχω το Getz και ειχα κανει την χαζομαρα να παρω το συναγερμο τους αλλα χωρις την δυνατοτητα να κλειδωνει/ξεκληδωνει τη πορτα , φοβουμενος οτι θα μου το ανοιγαν με ασυρματη υποκλοπη (δεν ειχα ξεκινισει τη σχολη ακομη :P ) . Υποψιαζομαι λοιπον οτι το κλειδωμα των θυρων θα γινεται με extra καρτα . Λετε να θελαν 50 ευρω μονο για ενα μοτερακι ? Αυτο τωρα μου διμιουργει την υποψια οτι ο συναγερμος μου ειναι ετοιμος για κλειδωνει τις πορτες και το μονο που λειπει ειναι το μοτερακι που λετε... :/ :/ :/

gourtz
01-01-10, 14:21
δεν χρειαζεται εχτρα πλακετακι απλα ο συναγερμος βγαζει καλωδιοση για κλειδωμα κ ξεκλειδωμα........... τωρα απο εκει κ περα αν θελουμε να βαλωμε απλο συναγεμρο με αυτοκινητα πυο εχουν can bus και δεν μας αφινεςι το συναγεμρο να συνεργαστει σωστα με τις κλειδαριες περνουμε ενα μοτερακι univarsal που εχουν οι ηλεκτιρκες κλειδαριες κτλ κ το συνδεουμε στην πορτατου οδηγου κ οπως ειναι εγκταστημενο κ μαζι μετην ντιζα της ασφαλειας μολις παρει το μοτερακι σημα απ οτο συναγεμρο για κλειδομα πχ... κατεβαινει πχ το εμβολακι απο το μοτερακι κ τραβαει την ντυζα κ κλεινει η ανοιγει αντιστοιχα..... αν δεν εχει μοτερακι κ ειναι με καλωδια συνδεμενο στις εργοστασιακες ηλεκτρικες κλειδαριες τοτε μαλον καποιο προβημα εχει ο συναγερμος η τα ρελεδακια που εχει μεσα για να ελεγχουν το ανοιγμα κ το κλεισιμο....

jimaras1979
01-01-10, 14:52
λοιπον ακου πως ειναι πως τα πραγματα.στην πορτα του οδηγου το μοτερ λειπει απο τα hundai.Γιαυτο και το αμαξι οταν κλειδωνεις με το κλειδι απο τον οδηγο κλεινουν ολες ενω απο τον συνοδηγου κλεινει μονο του συνοδηγου.Ετσι λοιπον για να κλειδωνει ο συναγερμος το αμαξι μπαινει μοτερ στη πορτα του οδηγου και ο συναγερμος οδηγει αυτο.Αν λοιπον μια κλειδωνει και μια οχι η εχεις προβλημα με τις εντολες απο το συναγερμο η το μοτερ τα φτυνει.