PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε format windows XP



dj_mike
21-05-09, 19:01
Καλησπερα, εχω ενα υπολογιστη σταθερο ,περιπου 1 χρονο εχει που τον αγορασα.Ειχε vista και ηθελα να τον κανω φορματ να περασω τα XP.ομως αφου ξεκινησει η εγατασταση κατα τα γνωστα και αρχιζει να φορτωνει ξαφνικα μου πεταει μια μπλε σελιδα με ''κινεζικα'' γραμμενα και κατω κατω μου λεει οτι υπαρχει ενα προβλημα στο pci.sys και μου δινει κατι αριθμους σαν διευθυνσεις της μνημης.δεν εχω ξαναντιμετωπισει κατι παρομοιο μηπως γνωριζει κανεις πως να το διορθωσω?
Ευχαριστω.

KOKAR
21-05-09, 20:15
άνοιξετο Η/Υ και δες για φουσκωμένους - σκασμενους ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΥΣ
πυκνωτές, αν είναι όλα οκ τότε κατέβασε το Microsoft Memory Diagnostic
και τσέκαρε την μνήμη
το ίδιο μπορείς να κάνεις αν φορτώσεις κανένα Live cd linux

dj_mike
21-05-09, 22:18
Κατ'αρχην ευχαριστω για την βοηθεια.
Λοιπον τον ανοιχα ειδα οτι κανενας πυκνωτης δεν ειναι ουτε σκασμενος ουτε φουσκωμενος οπως κ ολα τα κυκλωματα του φαινεται οκ.Το μονο του κακο π παρατηρησα ηταν οτι ειχε υπερβολικη σκονη μεσα του αλλα τον καθαρισα με μικτο πινελακι παντου τον φυσιξα κτλ.Εκανα αυτο τον ελεγχο που μ προτεινες αλλα δεν μου βρικε κανενα σφαλμα.
Κατω επισηναπτω ακτιβως τι μου βγαζει στην οθονη οταν κανω το φορματ.

lastid
22-05-09, 00:23
Τα XP που βάζεις είναι με SP2? Αν είναι παλιότερα, πρέπει να απενεργοποιήσεις (disable) στο BIOS το PCI-Express slot και να το ενεργοποιήσεις (enable) μετά την εγκατάστασή τους.
Εκτός κι αν έχεις κάρτα γραφικών μόνο PCI-Express, οπότε πρέπει να βάλεις Windows με SP2 ή SP3...

kourtidisp
22-05-09, 01:01
Αν εισαι σιγουρος για την ram οτι ειναι ok ,Βαλε win xp sp3 και ολα ok.

dbsjro
22-05-09, 14:53
Τα XP που βάζεις είναι με SP2? Αν είναι παλιότερα, πρέπει να απενεργοποιήσεις (disable) στο BIOS το PCI-Express slot και να το ενεργοποιήσεις (enable) μετά την εγκατάστασή τους.
Εκτός κι αν έχεις κάρτα γραφικών μόνο PCI-Express, οπότε πρέπει να βάλεις Windows με SP2 ή SP3...

Αντε ρε παιδια υπαρχει κ τετοια περιπτωση ε?
Ωραια κατι μαθαμε σε περιπτωση που μας τυχει
:thumbup:

dj_mike
23-05-09, 12:23
εχω windows χωρις sp2-3 προσπαθησα με ενα τροπο που βρικα στο net() να το αναβαθμισω και να το κανω να ειναι με sp3 αλλα δεν καταφερα τπτ. υπαρχει καποιο site που να μπορω να το κατεβασω ολοκληρο ετοιμο?

Dimi
23-05-09, 13:00
Για τον dj_mike:

Windows XP Pro SP3 Ελληνικά
http://www.gamato.info/details.php?id=33c9d8ff355f4826da7c4041020d1781d4a bb635

dj_mike
23-05-09, 13:53
ευχαριστω για την διευθηνση αλλα οταν παω να κανω εγγραφη για να μπορεσω να κατεβασω μ λεει :
Error:
Maximum number of users reached
:saad:

jim.ni
24-05-09, 02:29
εχω windows χωρις sp2-3 προσπαθησα με ενα τροπο που βρικα στο net() να το αναβαθμισω και να το κανω να ειναι με sp3 αλλα δεν καταφερα τπτ. υπαρχει καποιο site που να μπορω να το κατεβασω ολοκληρο ετοιμο?

Εγώ είχα φτιάξει κάποτε ένα cd xp sp2 με το winiso και πληροφορίες από
το pcmag και το δουλεύω ακόμα. Δεν μπορώ να βρω εκείνο το περιοδικό
αλλά σου βρήκα αυτά:

http://www.petri.co.il/windows_xp_sp_slipstreaming.htm

http://e-pcmag.gr/node/3710

nikos-b
24-05-09, 02:44
φίλε μη βάζεις το sp3 είναι μια μ@****α και μίση άκου που σου λέω το μόνο που θα κερδίσεις είναι να βαρύνεις το pc με κάποια GM (308) παραπάνω και το media player που παίζει περισσότερα φορματ.εγώ το έχω και το έβγαλα:wiink:.

electron
24-05-09, 09:17
Νίκο δεν έιναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.Το ζητούμενο είναι σε τι μηχάνημα περνάς κάτι γενικότερα. Αν είναι μικρός ο δίσκος του υπολογιστή σου τότε ναι θα έχεις πρόβλημα και θα τον επιβαρύνεις, αν όμως μιλάμε για έναν υπολογιστή που έχει τουλάχιστον 80 γίγα σκληρό και μνήμη 1 γίγα, τότε δεν υφίσταται πρόβλημα. Επιπλέον το sp3 διορθώνει διάφορα κενά ασφάλειας των xp και περιπλαμβάνει όλες τις προηγούμενες ενημερώσεις μέχρι την έκδοσή του.

dj_mike
24-05-09, 11:45
ευχαριστω για την βοηθεια σας ολους οσοι μ προτεινατε ιδεες.
ο υπολογιστης ειναι σχετικα καινουριος 500GB σκληρος 2GB RAM δυπηρινος επεξεργαστης 2,2GHz.τελικα χτες εκατσα καταφερα τον διορθωσα βρικα και κατεβασα windows xp sp3 ελληνικα.πλεον ολα ειναι οκ στο pc.τρεχει αρκετα ξεκουραστος.