PDA

Επιστροφή στο Forum : ELENOS T800/1



Dimi
25-05-09, 14:51
Φίλοι του forum γεια σας.
Πρόσφατα, είδα ένα παλιό ενισχυτή FM ELENOS 800/1 που ήταν παρατημένος στο βουνό (ευτυχώς καλά προστατευμένος) και δε λειτουργούσε. Το πρώτο που έψαξα ήταν η λάμπα του, που από την όψη της δείχνει καμένη. Είναι μια EIMAC, χωρίς άλλα στοιχεία (για 4CΧ400 την κόβω).
Γνωρίζει κανείς τι λάμπα φορούσαν αυτά τα μηχανήματα και αν εύκολα μπορεί να βρεθεί?
Κατά τα άλλα, Η γενική εικόνα του μηχανήματος είναι αρκετά καλή, αν και ο μετρητής του δείχνει να έχει λειτουργήσει για 60.600 ώρες, δηλαδή 7 χρόνια περίπου.
Το μηχάνημα, απ΄ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης του έβγαζε έως 1ΚW.
Υπάρχουν τρία ενδεχόμενα:
1. Να επισκευαστεί και να ξαναλειτουργήσει ως εφεδρικός, μαζί με ένα PLL exciter 20W OMB PTX20, που επίσης θέλει επισκευή.
2. Να τροποποιηθεί η είσοδος και η έξοδος, ώστε να χρησιμοποιηθεί ως ενισχυτής για ΑΜ, ή βραχέα, ή VHF/UHF και
3. Να πωληθεί όπως είναι (αντί πινακίου φακής!) σε κάποιον ενδιαφερόμενο.
Ποια είναι η δική σας γνώμη? Θα με διευκόλυνε πολύ, επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω σ' αυτά τα μηχανήματα.
Ευχαριστώ

nitako
25-05-09, 15:07
Κατά την γνώμη μου μην τον μετατρέψεις γιατι ειναι κρίμα, ειναι καλο μηχάνημα. Τωρα αν θελεις να τον φτιάξεις και σε παίρνουν τα οικονομικά σου κάντο, αν τώρα θελεις να τον δώσεις δωστο οπως ειναι και ασε σε άλλον την περιπέτεια να το φτιάξει :001_rolleyes:

Dimi
25-05-09, 15:12
Ευχαριστώ, nitako, για την απάντηση.
Για την επισκευή (βασικά αλλαγή λάμπας), πόσο περίπου να υπολογίζω? Βρίσκονται εύκολα τέτοιες λάμπες?
Και αν δε συμφέρει η επισκευή, πόσο μπορεί να πιάσει ένα τόσο παλιό μηχάνημα?

savnik
25-05-09, 15:14
Το πρώτο που έψαξα ήταν η λάμπα του, που από την όψη της δείχνει καμένη. Είναι μια EIMAC, χωρίς άλλα στοιχεία (για 4CΧ400 την κόβω).
Γνωρίζει κανείς τι λάμπα φορούσαν αυτά τα μηχανήματα και αν εύκολα μπορεί να βρεθεί?

Ειναι 3CX800A7

nitako
25-05-09, 15:18
Τιμη δεν ξερω αλλα με ενα τηλεφωνημα στα γνωστα μαγαζια θα σου πουν..:wiink:

radioamateur
25-05-09, 15:35
Φίλοι του forum γεια σας.
Πρόσφατα, είδα ένα παλιό ενισχυτή FM ELENOS 800/1 που ήταν παρατημένος στο βουνό (ευτυχώς καλά προστατευμένος) και δε λειτουργούσε. Το πρώτο που έψαξα ήταν η λάμπα του, που από την όψη της δείχνει καμένη. Είναι μια EIMAC, χωρίς άλλα στοιχεία (για 4CΧ400 την κόβω).
Γνωρίζει κανείς τι λάμπα φορούσαν αυτά τα μηχανήματα και αν εύκολα μπορεί να βρεθεί?
Κατά τα άλλα, Η γενική εικόνα του μηχανήματος είναι αρκετά καλή, αν και ο μετρητής του δείχνει να έχει λειτουργήσει για 60.600 ώρες, δηλαδή 7 χρόνια περίπου.
Το μηχάνημα, απ´ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης του έβγαζε έως 1ΚW.
Υπάρχουν τρία ενδεχόμενα:
1. Να επισκευαστεί και να ξαναλειτουργήσει ως εφεδρικός, μαζί με ένα PLL exciter 20W OMB PTX20, που επίσης θέλει επισκευή.
2. Να τροποποιηθεί η είσοδος και η έξοδος, ώστε να χρησιμοποιηθεί ως ενισχυτής για ΑΜ, ή βραχέα, ή VHF/UHF και
3. Να πωληθεί όπως είναι (αντί πινακίου φακής!) σε κάποιον ενδιαφερόμενο.
Ποια είναι η δική σας γνώμη? Θα με διευκόλυνε πολύ, επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω σ' αυτά τα μηχανήματα.
Ευχαριστώ


3cx800a7 ή 3cpx800a7 >400 euro

κανε μια μετατροπη με 4cx800 να πάει στα VHF

Dimi
25-05-09, 16:18
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Με τέτοιες τιμές όμως (400+€), βλέπω να πηγαίνει για πούλημα μαζί με το ΟΜΒ...
Αλήθεια, πόσα μπορεί να πιάσει το σετάκι?

leosedf
25-05-09, 16:25
Ενα σακουλάκι φακές. Εκλεισε το παίρνω, ευχαριστώ.

Γιώργος 231
25-05-09, 17:04
Δημητρη, elenos με την 3cx800, ειναι ντροπη να το δωσεις.
τερμα.

Η λυχνια καινουρια κανει γυρω στα 800 και αν βρεις καλη πηγη παιζει και στα 500.

Οι τιμες που κοστιζουν τα παλια linear τετοιου τυπου , επωνυμα, απο ιταλια, και φυσικα μεταχειρο ειναι απο 750 εως 900 (παντα βεβαια σε καλή κατασταση και παντα σε λειτουργια)

Αρα ειναι κριμα να το δωσεις, αλλα αν το δωσεις, δωστο ως εχει
(αν βαλεις λυχνια μεταχειρο κοστος 300 και βαλε και τα ψιλολογια 200, κοστος 500. Αρα το κερδος σου θα ειναι απο τα 500 και πανω. Αν το δωσεις 900, που ειναι οριο, θα βγαλεις 400 ευρω κερδος. Αρα πας τωρα για πουλημα γυρω στα 400. Αρα ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΦΙΛΕ)

υγ
ειναι ντροπη να δωσεις τετοιο linear

Γιώργος 231
25-05-09, 17:13
κοιτα εδω,
Φυσικα και δεν θα χωσεις χερι για μετατροπες.

http://www.klompenboer.nl/Techniek/Schema/Handleidingen/Elenos%20compact%20eindtrappen%20T%20series.pdf

leosedf
25-05-09, 17:34
Η τελική απόφαση είναι σε αυτόν, ή το δίνει η το κρατάει και του αλλάζει λυχνία.

Ενοείται δεν πειράζουμε τέτοιο μηχάνημα. Ούτε να το σκέφτεσαι κάν.

lynx
25-05-09, 17:36
Εγω φιλε μου προτεινω αν και εφοσον στο χαρισαν και δεν εχεις σκοπο να το επισκευασεις
και να το κρατησεις... τοτε χαρισε το!! αν θες ζητησε ενα σακουλακι φακες.. :lool:

ελπιζω να καταλαβενεις γενικοτερα πως το λεω και να μην παρεξηγηθεις.

billos1989
25-05-09, 17:45
Ζητω να μου χαρισουν ELENOS T800/1!!!:lool::lool::lool::lool: ωραιο μηχανημα ρε φιλε!!!εγω παντως προσωπικα δεν θα το πουλαγα..

badsak
25-05-09, 21:10
Ρε παιδια εχει γεμισει ο τοπος απο τετοια μηχανακια.
300-400 ευρω πουλιουνται το πολυ. ποιος θελει σημερα για ενα κιλοβατ να παιδευεται με λυχνιες? Ειναι ωραιο μηχανημα για την εποχη του ενα απο τα καλητερα αλλα πλεον ειναι αντικα. Σιγουρα μερικοι ρομαντικοι οπως και εγω θα το θελαμε στην συλογη μας αλλα μονο για ερασιτεχνικη χρηση. Αν ειναι να δουλεψει επαγγελματικα με τα σημερινα δεδομενα ειναι ασυμφορο απο θεμα λυχνιας και καταναλωσης. Μονο αν γινει καμια μετατροπη με την 4cx800 η την gu74b η μια αλλη φθηνη λυχνια αξιζει να δουλεψει επαγελματικα.
Γιατι αραγε ολοι αυτοι που τα δουλευαν καποτε παρακαλαν να τα πουλησουν?
Σε λιγα χρονια θα παιζουν τα FM digital για λυχνιες θα μιλαμε ακομα?:wiink:

Γιώργος 231
25-05-09, 22:18
ενα απο τα καλητερα αλλα πλεον ειναι αντικα. Σιγουρα μερικοι ρομαντικοι οπως και εγω θα το θελαμε στην συλογη μας αλλα μονο για ερασιτεχνικη χρηση."
ΕΔΩ ΤΑ ΛΕΣ ΩΡΑΙΑ :001_smile:

. Μονο αν γινει καμια μετατροπη με την 4cx800 η την gu74b η μια αλλη φθηνη λυχνια αξιζει να δουλεψει επαγελματικα.
ΕΔΩ ΑΡΧΙΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣ :saad:

Σε λιγα χρονια θα παιζουν τα FM digital για λυχνιες θα μιλαμε ακομα?
ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΣ ΟΛΑ. :cursing:
3 ΜΕΡΕΣ ΒΑΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ


υγ Σακη δυστυχως εχεις δικιο

jeik
25-05-09, 23:21
Μισο λεπτο , ακομη και ψηφιακα , τα λινεαρ δεν ξερω , κατα ποσο θα αλλαξουν ?

radioamateur
25-05-09, 23:24
Tι ανοδική τάση DC έχει αυτό το Linear;

Dimi
25-05-09, 23:54
Φίλοι, σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας.
Σίγουρα, το μηχάνημα είναι 19 περίπου ετών, άρα θεωρείται παλιό και ξεπερασμένο. Θα διαβιβάσω όλες τις πληροφορίες στον ιδιοκτήτη του, οπότε ας αποφασίσει αυτός τι θα πράξει.
Για τον radioamateur: σύμφωνα με το manual, η ανοδική τάση DC είναι 3,2 ΚV
http://www.klompenboer.nl/Techniek/S...T%20series.pdf (http://www.klompenboer.nl/Techniek/Schema/Handleidingen/Elenos%20compact%20eindtrappen%20T%20series.pdf)

badsak
26-05-09, 15:42
Θα αλλαξουν οι εγκαταστασεις Δημητρη. Με ενα λινεαρ Broadband Θα δουλευουν 20 ραδιοφωνα. Με ενα Λινεαρ 4-5 διαφορετικες συχνοτητες!!!
Ενω με αυτο δυστηχως θα συντονιζεσαι σε μια και μοναδικη.
Οσο για την μετατροπη που σε μερικους κακοφαινεται εχει πολλα πλεονεκτηματα και ελαχιστα μειονεκτηματα κατα την γνωμη μου.
Γιωργο μια λυχνια με βαση αλλαζεις και προσθετεις και ταση σκρην και αλλαγες στην αρνητικη και εισαι ετοιμος. και το δουλευεις και με σχεδον την μιση ισχυ οδηγησης!!!

badsak
26-05-09, 16:22
Και για μην παρεξηγηθω θελω να πω πως με ενα και μονο λινεαρ broadband που στη εισοδο του θα εχει ενα duplexer και με περισσοτερα exciters μπορεις να εκπεμψεις σε περισσοτερες συχνοτητες απο μια.:wiink:

WIZARD
26-05-09, 22:35
Dimi
αν μπορεις φτιαξτο ,το μηχανημα
μπορει με την ιδια λαμπα , να δουλευει μια χαρα,αλλα με μικροτερη ισχυ.
δεν πειραζει .

Γιώργος Ανώνυμος
01-07-09, 15:06
Ο σεβασμός σε τέτοια μηχανήματα επιβάλλει είτε την επισκευή τους και επαναφορά τους στην κατά το δυνατό λόγω παλαιότητας προηγούμενη κατάσταση λειτουργίας τους είτε την πώλησή τους για τον ίδιο λόγο από κάποιον που θα είναι σε θέση να το κάνει οπότε θα έχει εκδηλώσει σχετικό ενδιαφέρον (και φυσικά όχι επί πινακίου φακής)!!!

Δεν συμφωνώ με την μεταποίησή τους δηλ. την αλλαγή χρήση τους (άσε που δεν είναι εύκολο) εκτός εκείνης του Μουσειακού (στην κυριολεξία) είδους!!!

Δεν συμφωνώ στη μείωση της αξίας τους λόγω χρήσης νέων τεχνολογιών (ψηφιακής μετάδοσης) καθότι μιλάμε για ερασιτεχνική και βεβαίως πειραματική χρήση και τα φετίχ της αναλογικής μετάδοσης θα παραμείνουν έτσι (για να μην πούμε πως θα... αναβαθμίσουν την αξία τους)!!!

Πάντως ναι μεν είναι χαμηλή η τιμή των μεταχειρισμένων στην αγορά των ΗΠΑ (βλ. www.ebay.com (http://www.ebay.com)) αλλά τα υψηλά μεταφορικά καθιστούν ανέφικτη την εισαγωγή τους!!! Οπότε άντε βρες τα!!! Για Μοναστηράκι δεν ξέρω...

Φιλικά
Γιώργος

ΥΓ. Και εγώ κάποια σαβούρα μουσειακού τύπου την οποία την κρατάω, δεν δουλεύει, δεν έχω βρει εύκολο τρόπο και χρόνο να τα επαναφέρω και σκέφτομαι τελικά να... ξεσαβουριάσω. Διότι κατά βάθος γνωρίζω ότι δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ!!!