PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΥΚΛΩΜΑ



aristotelis_maz
26-05-09, 00:10
Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Καταρχην θα ηθελα να εκφρασω τα συγχαρητηρια μου σε ολα τα μελη του φορουμ για την πολυ καλη δουλεια που εχουν κανει εως τωρα. Παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ και τα κυκλωματα που ανεβαζουν τα μελη, αλλα δεν συμμετεχω ενεργα στο φορουμ, γιατι ειμαι νεος σε οτι εχει σχεση με τα ηλεκτρονικα και δεν μπορω να εκφρασω αποψη τις περισσοτερες φορες. και για να γνωριστουμε και λιγο καλυτερα, εγω ειμαι στο πρωτο εξαμηνο στα ιεκ Δελτα, με ειδικοτητα τεχνικος υπολογιστων και ηλεκτρονικων μηχανων γραφειων.

Θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω κυκλωμα το οποιο εχω επισυναψει γιατι δεν μπορω να βρω την απαντηση μονος μου...

-Εχουμε ενα κυκλωμα με 2 λαμπες συνδεδεμενες σε σειρα.
η πρωτη λαμπα ειναι 220v / 110w
και η δευτερη220v / 220w.
Και το ερωτημα ειναι γιατι αν τροφοδοτησουμε το κυκλωμα με ταση 230v η λαμπα 1 θα αναβει πιο εντονα απο την λαμπα 2 ???? Εχει να κανει με καποιον απο τους 3 τυπους της Ισχυς ???

ευχαριστω εκ των προτερων,
Μαζμανιδης Αριστοτελης

dalai
26-05-09, 00:21
γιατι η αντισταση τις Α λαμπασ εινaι μεγαλητερη (w=V^2/R) οποτε η πτωση τασης στα ακρα της θα ειναι μεγαλητερη , αρα δα δουλευει πιο κοντα στην ιδανικη ταση των 240 βολτ σε σχεση με την Β λαμπα.

billtech
26-05-09, 00:21
καλως ορισες
η 2 δεν θα αναβει πιο εντονα?
αφου P=I*V
αρα στη δευτερη εχουμε πιο πολυ μεγαλη ενταση?
αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλο.

aristotelis_maz
26-05-09, 00:23
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου. :wiink::wiink:

fmav
26-05-09, 14:01
καλως ορισες
η 2 δεν θα αναβει πιο εντονα?
αφου P=I*V
αρα στη δευτερη εχουμε πιο πολυ μεγαλη ενταση?
αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλο.

Και οι δύο οι λάμπες θα διαρρέονται από το ίδιο ρεύμα (1ος κανόνας Kirchhof). Η ισχύς που θα καταναλώνεται σε κάθε λάμπα είναι P=I^2*R, όπου R η αντίσταση της λάμπας. Λάμπα μεγαλύτερης ισχύος, σημαίνει μικρότερη αντίσταση (R=Vonomastiko^2/Ponomastiko). Οπότε η λάμπα με τη μεγαλύτερη αντίσταση, καταναλώνει μεγαλύτερη ισχύ και άρα σωστά ανάβει η πρώτη λάμπα με μεγαλύτερη φωτεινότητα.

Γαληνίτης
26-05-09, 16:15
Σωστά.
Με άλλα λόγια, αφού οι 2 λάμπες είναι εν σειρά, διαρρέονται από το ίδιο ρεύμα (Ι), η τάση όμως των 230 V μοιράζεται μεταξύ τους και μάλιστα άνισα, αφού δεν είναι και οι 2 της ίδιας ισχύος.
Σύμφωνα με τον νόμο του Ωμ (V=IR), η τάση στα άκρα της κάθε λάμπας είναι ευθέως ανάλογη με την αντίσταση R του νήματός της.
Άρα η λάμπα με την μεγαλύτερη αντίσταση (τα λιγότερα βατ) δέχεται μεγαλύτερη τάση (και ισχύ) και φωτάει περισσότερο.