PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με σποτακια led!!!!!



tarzanakos
26-05-09, 03:29
εχω βαλει σε ενα διακοπτη 12 led σποτακια και σε ενα αλο διακοπτη αλα 12
ειναι σηνδεμενα με τον ενα διακοπτη το 1 το 3 το 5 το7 και με τον αλο διακοπτη το 2 σποτακι το 4 το 6 κτλ...διλαδει με το εναν διακοπτη να αναβουνε τα μισα και τα αλλα μισα με τον αλον....(η σηνδεση ειναι παραλιλη σε καλοδια 4χ1.5)
Το προβλιμα μου ειναι οτι οταν αναβω τα μισα τα αλλα μισα αναβουν ελαχιστα μηπος γνωριζει καποιοσ κατι για αυτο????????
περιμενα τα (φωτα) σας

gsmaster
26-05-09, 13:44
Για κάνε ένα σχεδιάκι γιατί μου ακούγεται κουφό.
Πως συνδέεις τους διακόπτες?

Μπορούσες να βάλεις και 3χ1,5 καλώδιο με το ένα να είναι κοινό και στις 2 δωδεκάδες.

tarzanakos
27-05-09, 17:31
σχεδιο δεν ξερω πως να το κανω γιαυτο το περιεγρα...
ειναι ευκαμπο καλοδιο που περναει απο ολλα τα σποτακια.
το καλοδιο ειναι 4χ1,5 τα διο ειναι ουδετερος και τα αλλα δυο ερχοντε η φασεις απο τους 2 διακοπτες
ο ενας διακοπτης αναβει τα μισα σποτακια {led 1 watt (gu10 220v)} και ο αλλος τα αλα μισα.
αταν αναβω τον ενα το διακοπτη αναβουνε τα μισα σποτακια και με ενα πολημετρο που μετρησα τα αλλα μισο που θεωρητικα δεν επρεπε να εχουνε ταση εχουν 42volt διλαδη εχουν μια ελαχιστη ταση.που στο καλο την βρησκουνε δεν καταλαβενω.
τα ξυλοσα ολλα γιατι ειναι μεσα σε γυψοσανιδα μιποσ εχω κανει καμια πατατα και ειναι ολλα ενταξη.
ηπαρχει περιπτωση να διεγιροντε τα μισα οταν τα αλλα μισα ειναι αναμενα λογο το οτι ειναι 1 watt??????? ηλεκτρολογο που ρωτησα μου ειπαι οτι μπορει να γινετε ηπερπιδιση τησ τασης απο τον διακοπτη κατι τετοιο......

Nemmesis
27-05-09, 17:48
εγω πιστευω πως επιδη τα εχεις ολα στο 4χ1.5 οταν αναβουν μονο τα 12 λογο της εντασης του ρευματος που τραβανε δημιουργουντε επαγωγηκα ρευματα και επειδη τα καλωδια πολυ κοντα ετσι αναβουν ελαχιστα τα 12 που δεν περνουν 220... δοκιμασε αν μπορεις να τα συνδεσεις με ξεχωριστα καλλωδια...
ξερω πολυ θα το ακουσουν αυτο καπως μιας και τα σποτακια ειναι συνολικα μονο 12W οποτε τι επαγωγικο να βγαλου αλλα τα σποτακια μεσα εχουν παλμοτροφοδοτικακια τα οποια ειναι παραξενη καταναλωτες και αν δεν εχουν καλο φιλτραρισμα κανουν διαφορα...

κανε αυτο που σου λεω.. δλδ να χωρισεις τα καλωδια στα 2 καναλια και κατα 99% πιστευω θα εισαι οκ...

tarzanakos
27-05-09, 18:00
το σκευτηκα να το κανω αλλα ειναι μανικι
τελος παντον αγοραζω καλοδιο τα ξεχοριζω και θα αποντησω...
εαν υπαρχη καποια αλλη γνωμη περιμενω!
σας ευχαρηστω για το ενδιαφερον σας....

gdimis
28-05-09, 15:05
νομιζω οπως σου ειπαν τα παιδια οτι παιρνεις επαγωγικα ταση....
αν εβαζες διακοπτη NO.NC.,και στη μια επαφη εβαζες τη γειωση,ωστε οτανκλεινεις το φως να γειωνεις ταυτοχρονα τη γραμμη,νομιζω δε θα ειχες προβλημα..

tarzanakos
28-05-09, 17:59
νομιζω οπως σου ειπαν τα παιδια οτι παιρνεις επαγωγικα ταση....
αν εβαζες διακοπτη NO.NC.,και στη μια επαφη εβαζες τη γειωση,ωστε οτανκλεινεις το φως να γειωνεις ταυτοχρονα τη γραμμη,νομιζω δε θα ειχες προβλημα..
δηλαδη τι κανει αυτος ο διακοπτης κοβει την φαση και τον ουδετερο????
εαν ναι τοτε να δοκιμασω να απομονοσω τον ουδετερο απο την μια γραμμη και να αναψω την αλλη και να δω εαν γινετε παλη το φενομενο.
εντομεταξη ξιλοσα τον ριλε προστασιας απο τον πινακα μηπος μου κανει προβλιμα αυτο γιατι ειναι το μονο που περνει και ουδετερο αλλα τιποτα τα ιδια...

tarzanakos
28-05-09, 18:08
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9406&stc=1&d=1243519533

ενα το εκανα σωστα γιατι απο forum ειμαι σκραπας εχω το προβλημμα σε φωτο...
εαν παρατηρησετε το μεσαιο σποτακι που ειναι κλειστο ψιλοαναβει...μπερδεμα!!!!!

tarzanakos
28-05-09, 18:13
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9407&stc=1&d=1243519908

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9408&stc=1&d=1243520002

gdimis
29-05-09, 10:12
εννοω στο σποτ που ειναι κλειστο, να γειωσεις το καλωδιο που πηγαινει τη φαση οταν αναβει...δηλαδη να χρησιμοποιησεις διακοπτη αλε ρετουρ,στον οποιο να βαλεις στη μια μερια τη φαση και στην αλλη τη γειωση..

tarzanakos
04-06-09, 18:58
gdimis φιλε δεν παιζεσε!!!!!!!!!!!!
εκανα αυτο με τον διακοπτη αλε-ρετουρ και το προβλημμα τελος
χιλια ευχαριστω....παλι καλα..γιατι οσους ρωτησα μου λεγανε μαλ....
και παλι ευχαρηστο ρε φιλε μου ειχε σπασει τα νευρα....
thenkssss!!!!!

Nemmesis
04-06-09, 23:39
gdimis φιλε δεν παιζεσε!!!!!!!!!!!!
εκανα αυτο με τον διακοπτη αλε-ρετουρ και το προβλημμα τελος
χιλια ευχαριστω....παλι καλα..γιατι οσους ρωτησα μου λεγανε μαλ....
και παλι ευχαρηστο ρε φιλε μου ειχε σπασει τα νευρα....
thenkssss!!!!!

ναι αυτο ελισε το προβλημα αλλα ξερεις οτι δεν ειναι και πολυ σωστο.. γιατι την στιγμη που αλαζει κατασταση ο διακοπτης μπορει να στειλεις φαση στη γειωση... λιγο δυσκολο αλλα παιζει να γινει..

tarzanakos
05-06-09, 02:14
nemmesis η φαση διακοπτεται πως να περαση στην γειωση??και ενα αλλο εαν περνουσε φαση στην γειωση δεν θα επεφτε το ριλε προστασιας???
τελος παντον...τελος καλο ολλα καλα...σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια>>>:thumbup1:

gdimis
05-06-09, 10:18
gdimis φιλε δεν παιζεσε!!!!!!!!!!!!
εκανα αυτο με τον διακοπτη αλε-ρετουρ και το προβλημμα τελος
χιλια ευχαριστω....παλι καλα..γιατι οσους ρωτησα μου λεγανε μαλ....
και παλι ευχαρηστο ρε φιλε μου ειχε σπασει τα νευρα....
thenkssss!!!!!
χαρα μου που βοηθησα..μη φοβασαι..κανενας κινδυνος αν σκεφτεις τη μηχανικη λειτουργια του διακοπτη..

xrhstosmp
07-06-09, 00:39
κυριε gdimi ειστε ηλεκτρολογος ή ηλεκτρονικος?