PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοβολταϊκό πρόβλημα



κιαμιντα
29-05-09, 15:42
Ξεκινώ Χαιρετώντας το forum σαν νέο μέλος με αυτό το πρώτο μου post και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
Θέλω να ηλεκτροδοτήσω ένα απομακρυσμένο μέρος οπού δεν υπάρχει παροχή της ΔΕΗ και σκέφτηκα τα Φωτοβολταϊκά, όμως έχω πενιχρές γνώσεις πάνω στο θέμα. Η ανάγκες όλες όλες είναι να λειτουργεί ένα laptop (ενεργοβόρο σχετικά, γιατί έχει 19’’ οθόνη ) και ένα 12v φορητό μικρό ψυγειάκι.. 24 ώρες το 24ωρο χειμώνα καλοκαίρι, καθώς και να μπορεί να φορτίζατε ένα κινητό τηλέφωνο. (όταν λέω 24 ώρες το 24ωρο εννοώ οποιαδήποτε στιγμή χρειαστεί να ανοίξει το laptop να είναι διαθέσιμο, να μην μείνουμε ποτέ. Το ψυγειακι να είναι πάντα παγωμένο:001_cool:)
Ψάχνοντας βρήκα δυο φορητές λύσεις στο http://www.calix.gr/ (http://www.calix.gr/) (αν μπορείτε κοιτάξτε τα χαρακτηριστικά τους) και εδώ χρειάζομαι βοήθεια.. μπορεί κάποιο από αυτά τα δυο φορητά συστήματα να μας καλύψει της παραπάνω ανάγκες? Αν όχι, τι ισχύ πρέπει να έχει ένα φωτοβολταικο σύστημα (πόσες μπαταρίες, πόσα πάνελ και ποια, κτλ. και για τι λεφτά μιλάμε! ) για να λειτουργήσουν μόνιμα ένα laptop και ένα φορητό 12v ψυγειάκι?
Το Ψυγείο δεν το έχω αγοράσει ακόμα γιατί λογικά πρέπει να πάρω πρώτα το Φωτοβολταϊκό και μετά να πάρω το καταλληλότερο ψυγείο για το σύστημα που θα έχω, οπότε οι προτάσσεις είναι ευπρόσδεκτες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα αφιερώσετε για να μου απαντήσετε, αν μου απαντήσετε :001_smile:

Tolis-Sx
29-05-09, 18:43
http://www.iqsolarpower.com/powerstation.htm? (http://www.iqsolarpower.com/powerstation.htm?)

παρε μια ιδεα απο εδω.....νομιζω θα σου λυσει το προβλημα

κιαμιντα
30-05-09, 16:51
Το έχω κοιτάξει το συγκεκριμένο side και είναι πολύ καλό και αναλυτικό αλλά σε καμιά από της λύσεις που προτείνονται δεν λέει για μόνιμα πράγματα, λέει για εφεδρικά συστήματα ή περιορισμένης αυτονομίας. Το θέμα είναι μπορείς να έχεις δυο πολύ χαμηλής κατανάλωσης συσκευές σε λειτουργία μόνιμα και συνεχώς με κάποιο λογικού κόστους Φωτοβολταϊκό σύστημα?
Μια λογική τιμή για αυτές της δυο συσκευές σε μόνιμη λειτουργία θα ήταν κατά τη γνώμη μου
Γύρο στο χιλιάρικο, για να καταλάβετε το σκεπτικό μου.

dalai
30-05-09, 17:49
το σκεπτικο σου το καταλαβαμε, αλλα πρεπει να γινεις αναλυτικοτερος ,εστω στα βασικα!
Ποσσα βαττ ΑΚΡΙΒΩΣ καιει ο φορητος? θα εργαζεται η οθονη ολη τη μερα ?Αν οχι τοτε ποσσα βαττ θα καει.?
Το ψυγειακι θα ειναι του εμπορειου με το απλο ενεργοβορο συστημα (περιελ ?) ή θα εχει ενσοματωμενο συμπιεστη φρεον.Αν ναι πρεπει να μετρησεις το κυκλο λειτουργιας στο 24ωρο και να δεις τι καταναλωση 8α εχεις απο εκει.
μετα προσθετεις τις καταναλωσεις (πχ 120 βαττ ολα μαζι) και μετρα τα αμπερ (120/12=10Α) .Αν υποθετικα δουλευες με μπαταριες μονο θα χρειαζοσουν 10Α*24ωρες=240Αh μπαταρια . Αυτη την ενεργεια πρεπει να σου τη παρεχει το φωτοβολταικο και με μια ασφαλεια +30% ενεγρεια ,για περιπτωσεις κακου καιρου. τα φωτ/κα δινουν ενεργεια για 6 ωρες αρα θεs 240*130%=310Αh σε 6 ωρες ή 50 αμπερ ρευμα απο τα φωτοβολταικα για 6 ωρες. δηλ τελικα θες συμφωνα με το παραδειγμα, 50Α*12βολτ =600 βαττ φωτ/κα και 310Αh μπαταριες.
Απο εκει και περα παιζει ρολο αν το 8ες μονο για καλοκαιρι, οποτε οι ωρες που δινουν ενεργεια τα φωτ/κα αυξανονται πολυ , αν ειναι συμαντικο να μην πεσει ποτε ο φορητος και σε πια περιοχη θα το βαλεις (κρυο υγρασια ηλιοφανεια) για να δεις και τη τιμη...
Εγω εγινα αναλυτηκος,αντε να δουμε και σενα...

κιαμιντα
31-05-09, 14:56
Ευχαριστώ φίλε dalai, μια τέτοια ανάλυση ζητούσα ιδικά για την περίπτωση.
(Πως μετράω την κατανάλωση μιας συσκευής?):001_cool:
Ο φορητός δεν θα δουλεύει συνέχεια, για την ακρίβεια όλο το σύστημα δεν θα δουλεύει τους περισσότερους μίνες του χρόνου αλλά αν χρειαστεί να λειτουργήσουν όλα για ένα μίνα συνεχόμενα το Δεκέμβριο ας πούμε με κακοκαιρία, να μην υπάρχει πρόβλημα, αυτό εννοώ όταν λέω μόνιμα.
Ο τόπος που θέλω να το βάλω έχει ίσως την μεγαλύτερη ηλιοφάνεια στην Ελλάδα, (νότια Κρήτη) τη λιγότερη υγρασία και της μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Όμως και εκεί για 3-4 μέρες συνεχόμενα τον χειμώνα μπορεί να έχει συννεφιά, οπότε αναγκαστικά πας σε μεγαλύτερο σύστημα για να καλύψεις και αυτές της συννεφιές.
Και όπως το υποψιαζόμουν δεν είναι λύση αυτή, τα 600w και 310ah σύστημα είναι εξωτικού κόστους για αυτό που θα προσφέρει, αφού ένα πάνελ των 175w στοιχίζει με ένα ψάξιμο που έκανα 1000 euro τουλάχιστον και θα χρειαζόμουν 3 τέτοια, βαλε και μπαταρίες κτλ... Όπως φαίνετε δεν είναι ακόμα καιρός για τέτοια συστήματα, ακόμα και για της πιο ελάχιστες απαιτήσεις, να δούμε πότε θα γίνουν η τιμές σοβαρές για να επενδύσει ο κόσμος.
Πάντως για την ιστορία πόσο στοιχίζει ένα ψυγείο 5-6 λίτρων με συμπιεστή φρένον και πόσο λιγότερη κατανάλωση έχει από αυτά του εμπορίου ? μια που το ανέφερες. :001_smile:

dalai
31-05-09, 15:14
καλυτερα να δοκιμαζες με υβριδικο συστημα (ηλεκτρογεννητρια) αλλα αυτο γεννα πολλα θεματα και το κοστος για ετοιμο ειναι ... απαγορευτικο ...
Για τα πανελ που λες ,ισως βρεις και πολυ πιο φτηνα...
Το ψυγειακι του εμποριου (πρακτικερ) σου σκοτωνει ανετα μια μπαταρια σε 4 ωρες και κανει σχεδον μονο συντηριση.
Το ψυγειακι με συμπιεστη φρεον κραταει τουλαχιστον 2 μερες (τοσο το θελαμε ανοιχτο-σιγουρα πηγενε και παραπανω) και οι θερμοκρασιες ειναι εως και -20 C . Το κοστος ειναι αναλογο... περιπου 400 Ε

dalai
31-05-09, 15:23
(Πως μετράω την κατανάλωση μιας συσκευής?):001_cool:
. :001_smile:
με αμπερομετρο .
Εχει συζητηθει πολλες φορεες ο τροπος που γινετε.
Μετρας τα αμπερ με το Αμπ/τρο (ολες τις ωρες :οταν ξεκιναει,οταν ειναι αδρανης ,οταν εχει εργασια...) και μετα πολλαπλασιαζεις με τα βολτ.
οποτε θα ξερεις οτι καις π.χ. 100 βαττ οταν δουλευει και 50 οταν δεν εργαζεται πολυ. το αναγεις κατα προσεγιση σε ενα 24 ωρο και βλεπεις η μεση καταναλωση.πχ 10 ωρες στα 50 βαττ και 14 ωρες στα 100 βαττ. αρα 10/24*50 +14/24*100 = 80 βαττ

GIORGOSD
17-09-09, 14:33
το προβλημα παντα ειναι οι μπαταριες,
για καθημερινη χρηση φορτησης -εκφορτησης θα αντεξουν περιπου 3 χρονια (παντα μυλαμε για μπαταριες οπου ειναι για φοτοβολταικα και αιολικη ενεργεια και οχι αυτοκινητου).
αρα το κοστος σαν αποσβεση ειναι οι μπαταριες και οχι τα πανελ.
τα πανελ μαζι με εναν inverter μπορει να πανε 1000 ευρω αλλα το κοστος με τις μπαταριες ειναι ... θεμα.
παντος μπορεις να δοκιμασεις σαν αρχη μα καποιες συστοιχιες μπαταριων απο αυτοκηνητου και βλεπεις στην πορεια.

bulltozer
18-07-10, 12:04
Καλημερα κιαμιντα.
Αν δεν εχεις λυσει το προβλημα σου γραψε μου.
Πρωτον ξεχνα τι σου εχουν πει ολοι οι αλλοι.
2)Πες μου ποσα watt ισχυ θα εχει το ψυγειο αυτο πρεπει να το ξερεις απο πριν.
Το λαπτοπ επισης ποσα watt ειναι καπου εκει το γραφει θα το βρεις και ποσες ωρες θα το δουλευεις.
Επισης ποσες λαμπες ποσα watt η καθε μια και ποσες ωρες.

Π.χ. 1 λαμπα χ 10 watt x 5 ωρες κ.ο.κ.
Και γραψε μου να σου πω τι να κανεις για να μην ταλαιπωρeiσαι.
bulltozer.

mpiritsas3
26-07-10, 22:18
γεια σας παιδια και απο εμενα!καινουργιος και εγω στο Πιο ενδιαφερων Ισως Φορουμ που κυκλοφορει!

θελω και εγω να τοποθετηθω επι του θεματος...
σχετικα με την φορτιση της μπαταριας εχουμε υποψιν μας παντα μια απωλεια του ολου συστηματος γυρω στα 25%!εχουν αρκετες απωλειες και κυριως απο τις απωλειες INVERTER που δινουν αποδοση γυρω στα 80%!οποτε υπολογιζεις οτι για να φορτισεις την μπαταρια περιπου 225ah θελεις περιπου ενα φωτοβολταικο πανελ 1000 watt μαζι με τις απωλειες για να εισαι μεσα!

π.χ.
3 λαμπες οικονομικες 15watt x 24 ωρες =360 watt (Ημερισιως!!)
1 τηλεωραση 30 watt x 24 ωρες = 720 watt(Ημερισιως!!)
1 Ψυγειο 150 watt x 24 ωρες =3600 watt(Ημερισιως!!)

αρα προσθετεις την καταναλωση που θα εχεις Ημερισιως!
360+720+3600=4680 watt

υπολογισε οτι οι ωρες που ο Ηλιος ειναι σαφως σε θεση να σ δωσει το 100% ειναι περιπου 5!αρα διαιρεις τα 4680 watt/5=936 watt ΠΑΝΕΛ!
μετα να θες βαζεις και τις απωλειες που σου ειπα προηγουμενως 25% για καθε περισταση αν θες να εισαι μεσα! 936*25%=234 watt απωλειες!

Προσθεσε απωλειες και την απαιτουμενη ΙΣΧΥ που θες για να εισαι μεσα!!
936 watt +234 watt =1170 watt πανελ χρειαζεσαι!

πιστευω να σ εδωσα μια ιδεα για το ολο συστημα και το πως να υπολογιζεις την καταναλωση σου!

boylltozer
29-07-10, 22:13
παιδια γεια σας και καλησπερα. Ρε παιδια εχω ενα προβλημα με τους περισσοτερους απο εσας.
Ενω καποιος αντιμετωπιζει ενα προβλημα αρχιζετε να γραφετε αρλουμπες. Αν κατι καποιος δεν το γνωριζει ας μην εκφερει γνωμει γι'αυτο γιατι πρωτον θα γινει ρεζιλη
και δευτερον θα τον πιστεψει καποιος και στην προσπαθεια του να το κανει εφαρμογη θα κανει ζημια. Και αναφερομαι στον φιλο mpiritsas3.
που ειδες φιλε μου αυτους τους υπολογισμους και ποιος στους διδαξε; Δεν ειναι κακο να ρωτας αν δεν ξερεις κατι. Απεναντιας ειναι πολυ καλο να ρωτας γιατι και εσυ μαθαινεις και καποιον αλλον θα μπορεσεις να βοηθησεις. Σχετικα λοιπον με την φορτιση της συγκεκριμενης μπαταριας εξαρταται απο τα αμπερ που βγαζει το πανελ και οχι απο την ισχυ του.
ετσι κανοντας τον υπολογισμο μια μπαταρια 225 αμπερ χρειαζεται μονο 8 αμπερ τα οποια τα βγαζει ανετα ενα πανελ των 100 βαττ. οσο για τοις αλλες καταναλωσεις που υπολογισες
παρτο πισω γιατι αγουγονται σαν ανεκδοτο. δεν παω να σου κανω τον εξυπνο να σε προστατεψω προσπαθω. σκεφτηκες να πας σε καμμια σχολη για α.π.ε.;
Φιλικα boylltozer.

boylltozer
29-07-10, 22:19
Καλησπερα κιαμιντα.
Εμαι ο boylltozer και καποτε σου ειχα γραψει μια απαντηση στο προβλημα που αντιμετωπιζες.
αλλα επειδη αλλαξα το email μου για αυτο αργησα να μπω στο forum.
αν θελεις μπορεις να μου γραψεις οποτε θελεις.
Φιλικα boylltozer.

mpiritsas3
29-07-10, 23:55
γεια σου φιλε boylltozer!
οτι εγραψα στο παιδι ειναι απο προσωπικη εμεπιρια που εχω!
εχω κανει ακριβως τ ιδιο συστημα και δουλευει αψογα!δεν αμφισβητω βεβαιως οτι για να φορτισεις την μπαταρια αυτην ακομα και ενα πανελ 100watt ειναι Ικανο αλλα δεν ειναι αρκετο για την καταναλωση π σ εχω γραψει...
επειδη οπως σ ειπα δεν εχω παει σε καποια σχολη απλα και μονο απο την Αγαπη και το ενδιαφερων που μου προκαλεσε αυτος ο τροπος παραγωγης ενεργειας εχω κανει τ ιδιο στο Εξοχικο μας...οποτε σηγουρα υπαρχουν και ΛΑΘΗ καθως δεν ειμαι και ο Πλεων ειδικος!
οπως ειπες οι διορθωσεις σου καλοδεχουμενες! :D

mpiritsas3
30-07-10, 00:10
λπν για να σ πω ακριβως τι εχω κανει και εγω για να δεις που εχω κανει λαθος...
εχω δυο μπαταριες ΑΝοικτου τυπου 225 ΑΗ *ξερω οτι χρειαζονται κλειστου τυπου βαθειας εκφορτισης No money!:D
πανελ 4 χ 100 Watt
ρυθμιστης φορτισης 45ΑΗ
ενα ινβερτερ καθαρου Ημιτονιου 1500 Watt
και ετσι λπν τροφοδωτο ενα σπιτι για ενα σαββατοκυριακο με Φωτα Τηλεοραση και Ψυγειο...

ολα αυτα τα εκανα τελειως ερασιτεχνικα με ελαχιστο Κοστος!σχεδων πληρωσα μονο τις παλκες και τον ΙΝΒΕΡΤΕΡ!λογω αυτου εχω βγαλει και υπολογισμους που μου εχουν πει ειδικοι!ετσι λπν υπολογισα και ειπα την γνωμη μου!

billtech
30-07-10, 01:03
αν επιτρεπετε ποσο πηγαν οι πλακες και απο που?

mpiritsas3
30-07-10, 11:41
http://www.iqsolarpower.com/panel100w.htm απο εδω...
τα λεει αναλυτικα για την τιμη και οτιδηποτε αλλο χρειαζεσαι για να ολοκληρωσεις το ΠΑΝΕΛ σου!
εχει μολις 7 ευρω εξοδα αποστολης και την επομενη μερα ειναι εξω απο τ σπιτι σου!

Panoss
30-07-10, 12:15
Πλάκες είναι τα πάνελ;

mpiritsas3
30-07-10, 12:39
τελος παντων...λογοπαιγνια διακρινω αν και δεν απαντησα σε κανεναν σε αυτο τ υφος...
οπως ειπα το εκανα τελειως Ερασιτεχνικα!το σκεφτηκα και τ εκανα με μερικες ερωτησεις σε ειδηκους...
ετσι λπν οπως προανεφερα δεν ξερω ακριβως Την Ωρολογια σας...οποτε στην θεση σας θα Ανελυα την κατασκευη και θα Εκρινα τον τροπο με τον οποιο εφτιαξα το ολο συστημα παρα την Ωρολογια...οποιαδηποτε παρατηριση καλοδεχουμενη!
φιλικα Λουκας!:biggrin:

Panoss
30-07-10, 15:17
Πού τα 'δες τα "λογοπαιγνια" και το "ύφος"; Μια ερώτηση έκανα κι αντί να απαντήσεις, κατάφερες και παρεξηγήθηκες.

antonis
01-08-10, 23:40
τελος παντων...λογοπαιγνια διακρινω αν και δεν απαντησα σε κανεναν σε αυτο τ υφος...
οπως ειπα το εκανα τελειως Ερασιτεχνικα!το σκεφτηκα και τ εκανα με μερικες ερωτησεις σε ειδηκους...
ετσι λπν οπως προανεφερα δεν ξερω ακριβως Την Ωρολογια σας...οποτε στην θεση σας θα Ανελυα την κατασκευη και θα Εκρινα τον τροπο με τον οποιο εφτιαξα το ολο συστημα παρα την Ωρολογια...οποιαδηποτε παρατηριση καλοδεχουμενη!
φιλικα Λουκας!:biggrin:

Μαλλον εχεις αλλο σκοπο αντι του να ζητησεις βοηθεια γιατι θα δεχοσουν να σε διορθωνουν και δεν θα αντιδρουσες με αυτον τον τροπο. Το συστημα σου ειναι οκ και οπως ειπες ζητησες βοηθεια απο ειδικους προτου το κατασκευασεις.

κιαμιντα
28-03-12, 23:57
φιλε bulldozer πρωτα απο ολα επειδη το nickname σου, εχει μια δυναμικοτητα, ξεχναω οτι μου εχουν πει οι αλλοι, εφερα τον κοσμο ανω κατω να βρω των κωδικο του λογαριασμου μου που ειχα κανει καποτε, μου απαντησες με καθυστερηση ανω του ενος χρονου, σειρα μου να χτυπησω μετα απο 3 χρονια, αν μεσα στην επομενη πενταετια δεις αυτο το μηνυμα… ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!! σου εστειλα και μειλ αλλα θα εχεις αλλαξει μετα απο τοσα χρονια, δεν πηγε

θα ξανα ανοιξω την κουβεντα για οποιον εχει ορεξη, δεν εκανα τιποτα τοτε γιατι απογοητευτικα απο τις τιμες και την παραπληροφορηση, τωρα το σκεπτομαι παλι, η αναγκες ειναι η ιδιες, εχουμε ομως νεα σε τιμες (http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=12550 275w >> 389e απο 1170.00 που ηταν λεει! πολυ καραγκιοζλικι)

1 - λαπτοπ 20’’ μεχρι 45w μπορει να καταναλωνει λεει στις προδιαγραφες
2 - λαμπες led 1w η καθε μια
3 - και 12v ψυγειο το οποιο δεν εχω παρει ακομα

1 - τη πανελ και τι μπαταριες θα χρειαστω για να μην μενω απο ρευμα και με 5 μερες νυχτα τον δεκεμβριο?
2 - το inverter ειναι απαραιτητο οταν ολες η συσκευες λειτουργουν με συνεχες ρευμα? χωρις να ξερω πολλα, παιρνω το ρευμα της μπαταριας που ειναι συνεχες, το κανω εναλλασσομενο 220v sto inverter , το περναω απο μετασχηματιστη να το κανω 12v παλι συνεχες για να λειτουργησω το λαπτοπ… γιατι?

-nikos-
29-03-12, 08:14
o κυκλος των χαμενων ποιητων................

taxideytis
29-03-12, 10:47
http://www.iqsolarpower.com/voltampere.htm