PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ



Σελίδες : 1 [2] 3

weather1967
20-07-09, 00:39
Η αλήθεια ειναι οτι και να λεμε ,αν δεν το φτιαξουμε δεν ξερουμε 100% φιλε Σακη τιποτα ,δηλαδη αν δουλευει η ειναι μουφα η ολη ιστορια.
Προσωπικα ξεκινάω μια δικιά μου version σε μικρογραφια του perendev ,λογο φορτου εργασιας δεν θα υλοποιηθή σε συντομο χρονο ,αλλα παντος θα υλοποιηθη ,ετσι μονο και μονο απο περιεργεια αν δουλευει η οχι .
Συμφωνω με τον Σάκη σε ενα πραγμα μονο,στο οτι μεγαλη σημασια παιζουν, η διαταξη των μαγνητων και οι σταθεροι και οι περιστρεφομενοι.

NUKE
20-07-09, 00:56
LORADE ,το να αποδειξεις οτι κατι δεν γινεται να γινει(οταν οντως δεν γινεται να γινει) μπορει να αποδειχτει μονο θεωρητικα.Και ειναι ακριβως αυτο που κανουμε.

Το να αποδειξεις οτι κατι γινεται γινει μπορει να γινει και θεωρητικα και πρακτικα.Και οσοι εδω μεσα πιστευουν οτι το αεικινητο μπορει να υπαρξει δεν το αποδυκνειουν ουτε θεωρητικα ουτε πρακτικα.Μονο λενε λογια οτι μπορει να γινει αλλα δεν τους αφηνουν οι εταιρειες...

Nemmesis
20-07-09, 01:27
Λοιπον καιρος να μιλησω και εγω. Στο θεμα που ανοιξα ειπα οι "ειδικοι" αποφανθησαν δεν γινεται.... στοπ.
Εδω βλεπω μια αρνητικοτητα παλι του δεν γινεται κ.τ.λ
ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΚΟΣ:angry: ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.
Αν δεν γινεται, καντε το οχι θεωρητικα στην πραξη και αποδειξτε το
Αν γινεται εχει καλως.
Αλλα μην πρηζετε τα @@@@@μας, θεωρητικα, χωρις να πιανετε ουτε ενα κατσαβιδι. Αν το εχετε κανει και δεν γινεται αποδειξτε το με φωτο ή τελος παντων οτι εχετε.. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΛΟΓΙΑ:cursing:
Ειναι κακο πραγμα να παραμενετε στην εποχη του "εστωσαν...." θυμουνται οι παλαιοι
Τα ειπα και ησυχασα.....
ποιες θεωριες φιλτατε lorade??? δλδ επειδη καποιοι εχουν την αγνοια και θελουν να δοκιμασουν να πανε στο φεγγαρι με ποδηλατα και εμεις τους λεμε να μην πανε γιατι θα πεθανουν πανω στα πεταλια εσυ μας λες οτι ειμαστε μονο τις θεωριας?? και δλδ τι? πρεπει και εμεις να παρουμε τα ποδηλατα και ξεκιναμε???? δλδ αν εγω ξεκινησω να φτιαξω ενα αεικινητο για να σας αποδειξω οτι αυτο δεν γινεται και τελικα δεν μπορεσω να το φτιαξω τι θα πειτε??? θα πειτε "εμ βεβαια... εσυ απο την αρχη ελεγες οτι δεν γιναιτε οποτε δεν προσπαθεισες να δουλεψει για να μην βγεις λαθος"...
ελεος ειπαμε μονο η θεωρια δεν αρκει... αλλα πλεον εν ετοι 2009 ακρουν ΜΟΝΟ τα λογια να αποδειξουμε οτι η γη ειναι στρογγυλη και οτι αεικινητο δεν υπαρχει.......
σορρυ κιολας αλλα υπαρχουν ΤΟΣΟ βλαμενα μυαλα που πιστευουν οτι μπορουμε να υπερνικησουμε τις τριβες????????????????? ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΣΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ????? ΤΙ ΠΕΙΡΑΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΙΒΕΣ???????????????????????????????????????
ακουω κατι για λαδια και ρουλεμαν... δλδ πες μου ΠΟΣΟ ΓΕΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???????:cursing::cursing::cursing:





ελεος εδω μεσα με την αγνοια του καθενος που βγαινει και το παιζει αγωνιστης της πραγματικης γνωσης.....
να πω και εγω το δικο μου.. για αυτο και εδω στην ελλαδα δεν παμε μπροστα.. επειδη καθε ασχετος λέει το μακρι του και το κοντο του....
βαζουν ενα φαναρι με χρονικη προτεραιοτητα σε εναν δρομο με περισσοτερη κινηση και την επομενη μερα παει ενας μλκς και μιλαει για καταπατησει ανθρωπινων δικαιωματον λογο του οτι δεν αντιμετοπιζονται ολοι το ιδιο με αποτελεμα 50αμαξια καθε φορα να περιμενουν 2-3αμαξια να περασουν....

Nemmesis
20-07-09, 01:28
και ρε παιδια εσεις που λετε οτι το αεικινητο υπαρχει γιατι δεν μπορειται να μας το αποδειξετε εστω και θεωριτηκα?

lastid
20-07-09, 01:40
... δλδ επειδη καποιοι εχουν την αγνοια και θελουν να δοκιμασουν να πανε στο φεγγαρι με ποδηλατα και εμεις τους λεμε να μην πανε γιατι θα πεθανουν πανω στα πεταλια ...

Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα... Υπάρχει φόβος να πεθάνει κανένας αν θελήσει να φτιάξει παρόμοια κατασκευή? Παναγιώτη, πραγματικά με φοβίζεις, κι ας είμαι μαζί σου...


και δλδ τι? πρεπει και εμεις να παρουμε τα ποδηλατα και ξεκιναμε???

Γιατί, μας υποχρεώνει ο Σάκης κι εμάς να το φτιάξουμε?

jim.ni
20-07-09, 02:57
βαζουν ενα φαναρι με χρονικη προτεραιοτητα σε εναν δρομο με περισσοτερη κινηση και την επομενη μερα παει ενας μλκς και μιλαει για καταπατησει ανθρωπινων δικαιωματον λογο του οτι δεν αντιμετοπιζονται ολοι το ιδιο με αποτελεμα 50αμαξια καθε φορα να περιμενουν 2-3αμαξια να περασουν....

γιατί είμαι σίγουρος (αν κάνω λάθος διόρθωσε με σε παρακαλώ πολύ γιατί
δεν σε ξερω) ότι εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την καταπατησει τον
ανθρωπίνων δικαιωμάτων με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται εκατομμύρια
χρήστες κινητών και να παραβιάζεται το προσωπικό απόρρητο επειδή 2-3 μακαλες επέδρασαν :cursing:

(το νόμισμα έχει 2 πλευρές, εσύ βλέπεις την μια από την μεριά σου, αν θέλεις
να δεις και την άλλη πλευρά πέρνα από την άλλη , είναι απλό)

KALODIAKIAS
20-07-09, 09:31
εγω λεω οτι ο σακις μας δουλευει ομαδικος και γελαει πισω απο το pc του:biggrin:

KOKAR
20-07-09, 10:09
1) ταχυμεταφορά
2) WARP Speed
3) νεκρανάσταση
4) ας βάλω και το Αεικίνητο
είναι μερικά πράγματα που με την σημερινή τεχνολογία δεν μπορούν να υλοποιηθούν !
μετά από 100 η 200 χρόνια ίσως , αλλά τώρα όχι !

HFProject
20-07-09, 10:12
Ξέχασες:

ΕΠΙΣΚΕΥΗ DVD PLAYER με λιγότερα από 10 Post, από μέλος του forum.


:001_tt2::001_smile:

KOKAR
20-07-09, 10:20
Ξέχασες:

ΕΠΙΣΚΕΥΗ DVD PLAYER με λιγότερα από 10 Post, από μέλος του forum.


:001_tt2::001_smile:

+1000 :thumbup:

LORADE
20-07-09, 10:34
Δεν βαζω παραθεσεις για οσους απαντησαν και τους ευχαριστω. Εχω μια αρχη.... της δοκιμης. Ειδικα σε κατι που δεν στοιχιζει χρημα και απασχολει μονο χρονο απο το χομπυ μας , δεν πρεπει να μας ενοχλει.
Θα σας πω ενα παραδειγμα. Το 555 γνωριζουμε ολοι , οτι δεν εργαζεται με ταση μικροτερη των 4.5V. Μου ειχαν πει καποτε οτι εργαζεται και κατω απο τα 4V. Το εκανα και ειδα, οτι κατω απο τα 3V εργαζεται σαν super mini γεννητρια RF με διαμορφωση AM στην συχνοτητα του μονοσταθη πολυδονιτη που οριστικε στην κανονικη ταση λειτουργιας του να εργαζετε . Κολπο- ξεκολπο το δοκιμασα και το ειδα
Λοιπον εδω πιστευω εχουμε μπερδεψει κατι, δηλαδη, κατασκευη αεικινητου με κατασκευη εναλακτικης πηγης ενεργειας με μικροτερο κοστος παρεχομενης ενεργειας απο την αποδιδωμενη. Δηλαδη τι θελω να πω.
(Θελω μονο την επιεικια σας μονο σε ενα τομεα.. ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΜΕΑ)
Θεωρω οτι οι μαγνητες, μετα Χ χρονικο διαστημα "τα φτηνουν", Θεωρω σιγουρο, οτι και τα καλυτερα ρουλεμαν , παρουσιαζουν τριβες (αυτο το γνωριζω σιγουρα), αν ομως... λεω αν, αυτη η μηχανη μπορει να δουλεψει και ... αν λεω αν, η λειτουργια της μπορει να διατηριθει (ας πουμε για Χ ωρες), ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΓΝΗΤΩΝ ειναι μικροτερο για το αποδιδωμενο εργο, σε συγκριση με το εργο που μπορουν να αποδωσουν οι κινητηρες εσωτερικης καυσης, ανεμογεννητριες κ.τ.λ της αυτης ισχυος?
Αν ναι, τοτε αξιζει.
Επομενως η προσωπικη μου γνωμη ειναι. Ας παρουσιαστει ενα σχεδιο κατανοητο και ευκολα υλοποιησιμο με δεκτες ολες τις γνωμες και εμπειριες καθενος απο μας για το πως μπορει να γινει καλυτερα (και πιστευω οτι εδω υπαρχουν αρκετοι καλοι γνωστες του θεματος), οποιος θελει το φτιαχνει και μετα λεμε οτι θελουμε.
Εχουμε κανει τοσες πατατες (εγω σιγουρα .. πολυ περισσοτερες)
Μια ακομη δεν βλαπτει.
Το προτιμω ομως, βλεποντας αλλους να παιζουν τυχερα παιχνιδια και να χανουν χρονο και χρημα στα σιγουρα... κυνηγωντας την ελπιδα. Εδω χανουμε χρονο, αποκτουμε εμπειριες
Με την καλημερα μου

KOKAR
20-07-09, 10:54
1) ταχυμεταφορά
2) WARP Speed
3) νεκρανάσταση
4) ας βάλω και το Αεικίνητο
είναι μερικά πράγματα που με την σημερινή τεχνολογία δεν μπορούν να υλοποιηθούν !
μετά από 100 η 200 χρόνια ίσως , αλλά τώρα όχι !

φυσικά ξέχασα το σημαντικοτερο !
5) να κάνουμε έξυπνο τον George W. Bush :lool::lool::lool:

weather1967
20-07-09, 13:40
Ανδρέα και συνάδελφοι
Βάση αυτου του σχεδιου που σκεφτηκα ,ξεκινησα να το προχωραω το θεμα .Εκοψα με ποτυροτρυπανο μερικους κυκλους 8 cm και 9 cm διαμετρο ,τον ενα θα χρησιμοποιησω ,αλλα για πειραματα μελλοντικα εκοψα και τους αλλους.
2 ρουλεμαν απο ρολλα παραθυρων στυλ ωμεγα για να πιασουν πανω στο καθετο ξυλο ,μια ντιζα στην μεση ,και στο κεντρο το στρογγυλο κομματι ξυλο ,πανω στο ξυλο θα πιασω μαγνητακια .Και τους εξωτερικους μαγνητες θα παρω ενα PVC Φ 100 θα κοψω 2 μισοφεγαρα απο αυτο και θα βαλω εσωτερικα μαγνητες και με 2 γωνιες Γ θα πλησιαζω το PVC κοντα στον ξυλινο τροχο.
Βέβαια πιθανον βημα-βημα στην πραξη ελαφρως να αλλαξει το σχεδιο ,αλλα η βασικη ιδεα ειναι αυτη

Ενας θεος ξερει μονο αν θα δουλεψει,αλλα για να ακονιζεται το μυαλο και να μην σκουριαζει :lool:

ΥΓ : Σάκη αν μας δουλευεις θα πεσει φατούρο ομαδικό :lool:,αλλα δεν βαριεσε ακονιζουμε το μυαλο μας



[/URL]
http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet14.gif (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=941&u=11226462)


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=940&u=11226462)

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet11.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=940&u=11226462)




[URL="http://www.servimg.com/image_preview.php?i=940&u=11226462"] (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=939&u=11226462)

briko
20-07-09, 14:09
Αϊνστάιν : δυο πράγματα δεν έχουν όρια
το σύμπαν και η ανθρώπινη ανοησία
και για το πρωτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος.....

LORADE
20-07-09, 14:53
Αϊνστάιν : δυο πράγματα δεν έχουν όρια
το σύμπαν και η ανθρώπινη ανοησία
και για το πρωτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος.....
Δεν νομιζω, τον κοπο οποιουδηποτε πρεπει να τον.... φιλοσοφουμε
Δεν θελω να περνω μερος σε αντιπαραθεσεις, αλλα το internet εχει ενα κακο.
Διαθετει ισοποσα, φιλοτιμους ανθρωπους αλλα και... καρεκλατους φιλοσοφους και για το πρωτο δεν ειμαι καθολου σιγουρος......
Τελος παντων επειδη βλεπω οτι, το πραγμα παει να καταληξει αλλου, Στειλτε μου ΠΜ οποιος νομιζει οτι ειναι το ιδιο ανοητος σαν και μενα και να δουμε πως θα ακονιζουμε τα μυαλα μας με βλακειες μονοι μας, αλλα, χωρις κριτικες και αντιπαραθεσεις χωρις ουσια
best regards

sakis18
20-07-09, 16:45
Γεια σας και απο μενα .
Δάκρυα χαρας τρεχουν απο τα γερασμενα και κουρασμενα ματια μου ,βλεπωντας οτι και ο weather1967 ανακαλυψε ενα καλο σχεδιο και αρχισε να το υλοποιή ,αρα ξεκιναει η κουρσα για το ποιος θα φτιαξει το καλυτερο :001_rolleyes:.
Ανδρεα μην δινεις σημασια σε κατι φιλους ονοματι brikous το μονο που ξερουν καλα ειναι να κολλάνε μπρίκια ,και μαλιστα με argon ,ασε που στο τελευταιο του post εκανε τον μουγκοΘόδωρο :lool:
O φιλος Kαλωδιάκιας πετάγεται σαν Kαλικάντζαρος απο το πουθενά για να πει οτι σας δουλευω,εχει τυλιχτεί ολη μερα σαν χταποδι γυρω -γυρω απο τα καλώδια και εχει χασει επεισοδια ,και λεει αρες -μαρες - κουκουναρες . :lool:
Ο φιλος Παναγιώτης Νemmesis απο Πτολεμαίδα ειναι 24-24 ωρο καθισμενος σε μια Πολυθρονα με το lap-top στα γονατα και λεει -λεει ..... οτι του κατέβει ,δεν ξερει να ξεχωρισει μια σεγα απο ενα δράπανο :lool:,τον εχω παρομοιάσει σαν τον παλιο προεδρο τον Ρούσβελτ που παντα καθοταν σε μια πολυθρόνα,και απλα μιλαγε δεν εκανε τιποτα αλλο :lool:.

Παιδες δεν θελω παρεξηγηθήτε,απλα εχω ανεπτυγμενη την αισθηση του καλου χιουμορ,και οτι λεω το λεω καλοπροαιρετα και με στυλ χαβαλέ

Συνεχιζεται .....

briko
20-07-09, 19:00
και ανιστόρητος .
Ο τότε πρόεδρος των ΗΠΑ ήταν παράλυτος από πολιομυελίτιδα δεν καθόταν γιατί βαριόταν

Capacitor
20-07-09, 19:16
Γεια σας και απο μενα .
Δάκρυα χαρας τρεχουν απο τα γερασμενα και κουρασμενα ματια μου ,

Γερασμενα και κουρασμενα ματια?
γιατι ποσο εισαι?
18 χρονων παπους πρεπει να εισαι.
Αν εχεις συμπληρωσει 10.500 βγαινεις ανετα στη συνταξη.
Κανονικη οχι μειωμενη

weather1967
20-07-09, 22:25
Προχώρησα λιγο παρακατω την κατασκευη τοποθετηθηκε η ντιζα στα ρουλεμαν και πιαστηκε με παξιμαδια ,o φιλος Δημητρης απο Θεσσαλονικη lastid μου θυμισε πως στα βιβλιοπωλεια υπαρχουν μικροι μαγνητες πηγα και πηρα οσους ειχε αλλα δυστυχως δεν φτασανε ,και μου ειπε οτι θα φερει αυριο μεθαυριο ,βλεπανε εναν τρελλο να παιρνει 24 μαγνητακια :lool:,μικρο λιγο το μεγεθος τους αλλα βλεπουμε στην πραξη τι παιζει ,αλλα μαλλον θα με βοηθησει ο Δημητρης να παραγειλουμε απο Γερμανια πιο μεγαλους ,και τους κολλησα εν παση περιπτωση τους μικρους με θερμη σιλικονη πανω στον ξυλινο τροχο .
Βεβαια τους μαγνητες τους εβαλα ευθεια με τον τροχο και δεν εκανα μια μικρη κλιση,αλλα αυτα θα τα δουμε στην πραξη να φτιαξω και το εξωτερικο τμημα και μετα θα πεσουν αρκετες αλλαγες πριν πουμε οτι δεν δουλευει οριστικα.

YΓ 1: Σάκη 18 ολο εργα λες και εργα αλλα δεν βλεπω ακομα τα δικά σου χα χα χα.
ΥΓ 2 :Ανδρέα δεν πειραζει καλυτερα να τα λεμε ολα εδώ,ετσι και αλλιώς δεν υποστηρήζω οτι θα γυριζει αυτο το πραγμα 100% σαν τον μικρό Σάκη ,απλα το φτιαχνω βημα-βημα και μεχρι οπου εχω φτασει ενημερώνω,ούτε κοιτάω να το κανω μυστικά για να παρω καμμια ευρεσιτεχνία ,για το κεφι μας το κανουμε και για το χόμπυ μας,και στο τελος αν δεν γυρναει αλάτι και ξύδι που λενε :wiink:,τουλαχιστον το παλεψαμε.


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet12.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=943&u=11226462)


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet13.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=944&u=11226462)

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet14.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=945&u=11226462)


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet15.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=946&u=11226462)

LORADE
21-07-09, 00:00
Δημητρη ελεγξες τις πολικοτητες στους μαγνητες, πριν τους τοποθετησεις? Νομιζω, οτι πρεπει ολοι να εχουν προς τα εξω ή το Βορειο τους πολο ή τον Νοτιο τους πολο. Προσωπικα και εγω βλεπω επιτυχια μηδαμινη, αλλα ολα τα λεφτα ειναι το μερακι που διαθετεις και η ταξη που τα συναρμολογεις. Μπραβο και παλι μπραβο.
Με βλεπω να ξεκινω, λιαν συντομως και εγω.Περιμενω τα αποτελεσμα σου και αν δεν πετυχει, θα βγει νεα version:lool:
Σε τελικη φαση, οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα , τα δικα μας θα ειναι γ@@@@α φατσικως σε συγκριση με τις πατατες που παρουσιαζουν αλλοι στο youtube

dbsjro
21-07-09, 00:02
Σε τελικη φαση, οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα , τα δικα μας θα ειναι γ@@@@α φατσικως σε συγκριση με τις πατατες που παρουσιαζουν αλλοι στο youtube


αχαχαχαχαχα
Εν κατακλειδι μονο αυτο θα μεινει:001_tt2:

weather1967
21-07-09, 00:13
Ανδρέα ναι βρε συ εννοείται ,και καλα το τονισες γιατι ολα τα μαγνητακια δεν ειχαν την ιδια πολικοτητα μεσα στο χρυσο περιβλημα ,με αποτελεσμα να τα βγαλω ψιλοκοβοντας το απο την ακρη και να τα γυρισω αναποδα .
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,ανεμενε να δουμε πως θα τα παω εγώ,και αν κανω μιά τρυπα στο νερό ,αναλαμβάνεις εσύ δράση :001_smile:.
Η αν θες το ξεκινάς και εσύ ,και παμε πακέτο μαζί και βλεπουμε τι γινετε,καθ οδόν.
Αύτό με το youtube το παρατήρησα και εγώ οτι οι κατασκευές οι περισσοτερες ειναι κατω του μετριου,καθώς και τα αποτελεσματα τους ειναι για κλαματα,στην θεση τους παντος ουτε κατα διανοια θα ανεβαζα βιντεο αν ειχα τα ιδια αποτελεσματα :biggrin:.
Η θα γινει κατι κανονι ,η θα παει ακλαφτο χα χα χα !!,
Ηδη με ενα μαγνητακη που κανω δοκιμες ψιλογυριζει στην απωθηση ακολουθωντας βεβαια εγω με το χερι τα αλλα μαγνητακια,αλλα εχω ξεμεινη απο μαγνητακια μου λειπουν 3 απο τον τροχο και καμμια 10 αρια ισως και παραπανω για τα πλευρικα κινουμενα,να δουμε ποτε θα φερει,αλλα και αν ειναι μουφομαγνητακια,8 mm διαμετρο χ 4 mm υψος ειναι που τα μετρησα με το παχύμετρο ,το Γερμανικο site εχει κατι καλά 15 mm x 8 mm εκει πιστεύω οι πιθανοτητες ειναι καλυτερες για γυρισμα ,θα του αλλάξουμε τα φωτα παντος πριν καταθεσουμε τα οπλα :wiink::biggrin:

LORADE
21-07-09, 00:50
....Η αν θες το ξεκινάς και εσύ ,και παμε πακέτο μαζί και βλεπουμε τι γινετε,καθ οδόν......

Θα το ξεκινουσα και εγω, αλλαααααααα...... ειμαι διακοπεεεεεες, μεχρι 8 Αυγουστου και προσπαθω τωρα να..... μαγνητισω τα ατιμα τα ψαρια.
Σοβαρολογω τωρα, αψαρευτος δεν μενω:lool::lool::lool: Τα 36gr ψαρια καθημερινα για να τρωνε τα παιδια.... τα εχω σιγουρα καθε μερα:biggrin:

KOKAR
21-07-09, 00:56
ένα υποθετικό σενάριο .....
ας πούμε ότι το φτιάχνετε και γυρνάει.....
ας πούμε τώρα ότι παίρνετε ισχυρούς μαγνήτες και κάνετε ένα μικρο
όχημα να γυρίζει σιγά σιγά
ας πούμε ότι παίρνετε πανίσχυρους μαγνήτες και τους βάζετε στο
όχημα και αυτό αρχίζει να κινείτε
δεν θα φτάσετε και πολύ μακριά......και αυτό γιατί θα έχετε μαζέψει
όλα τα μεταλλικά αντικείμενα στην πορεία σας!
π.χ κλειδιά, κέρματα και στο τέλος θα κολλήσετε και σε καμιά μεταλλική
κολόνα !

weather1967
21-07-09, 00:57
Θα το ξεκινουσα και εγω, αλλαααααααα...... ειμαι διακοπεεεεεες, μεχρι 8 Αυγουστου και προσπαθω τωρα να..... μαγνητισω τα ατιμα τα ψαρια.
Σοβαρολογω τωρα, αψαρευτος δεν μενω:lool::lool::lool: Τα 36gr ψαρια καθημερινα για να τρωνε τα παιδια.... τα εχω σιγουρα καθε μερα:biggrin:

Χά χά χα ωραιο αυτο,ο καλυτερος της παρεας εισαι ,κατσε και εκει μην το κουνας καθολου,και ασε εμας εδώ να ψηνομαστε σαν χταποδια απο την ζεστη :biggrin:,και να κανουμε κατασκευές,
Αντε και καλες ψαριές,καλα να περνάς :001_smile:

LORADE
21-07-09, 01:02
ένα υποθετικό σενάριο .....
ας πούμε ότι το φτιάχνετε και γυρνάει.....
ας πούμε τώρα ότι παίρνετε ισχυρούς μαγνήτες και κάνετε ένα μικρο
όχημα να γυρίζει σιγά σιγά
ας πούμε ότι παίρνετε πανίσχυρους μαγνήτες και τους βάζετε στο
όχημα και αυτό αρχίζει να κινείτε
δεν θα φτάσετε και πολύ μακριά......και αυτό γιατί θα έχετε μαζέψει
όλα τα μεταλλικά αντικείμενα στην πορεία σας!
π.χ κλειδιά, κέρματα και στο τέλος θα κολλήσετε και σε καμιά μεταλλική
κολόνα !
Σωστος!!! Αν το υποθετικο σου σεναριο πετυχει, πως θα χρησιμοποιηθει το οχημα , οταν ψαρευει ολα τα μεταλλικα αντικειμενα??? Ψαρευει:001_rolleyes: Ψαρευει:001_rolleyes: ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Ως ΕΞΩΛΕΜΒΙΟΝ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ... Αμ δε!!!
2. θα προωθηθει στους γυφτους να ψαρευουν παλιοσιδερα

KOKAR
21-07-09, 01:13
μόνο μην κάνετε την δοκιμή έξω από καμιά οικοδομή γιατί εκεί έχουν
σφυριά, πρόκες και όχι μόνο.....

weather1967
21-07-09, 01:16
μόνο μην κάνετε την δοκιμή έξω από καμιά οικοδομή γιατί εκεί έχουν
σφυριά, πρόκες και όχι μόνο.....

:lool::lool: Eγραψες Κώστα,αστα ο μικρός Σάκης μας μπριζωσε για τα καλά,και στο τελος θα κανουμε και καμμια πατέντα με βιομαγνήτες μπας και πιασει καλυτερα τοπο :lool:

lastid
21-07-09, 01:20
Τελικά το αεικίνητο έγινε και είναι αυτό το topic μου φαίνεται....
Δημήτρη, η ιδέα για τα βιβλιοπωλεία ήταν του Σάκη. Η παραγγελία από Γερμανία πάντως θα γίνει (υπάρχουν αρκετές ιδέες για πειραματισμό με τους μαγνήτες σχετικές με ανεμογεννήτριες κλπ), οπότε τα ξαναλέμε μέσα στις μέρες αυτές.

gsmaster
21-07-09, 01:21
Πω πω κοντά 30 σελίδες θέμα και ακόμα τσακώνεστε αν δουλεύει ή όχι.

Όσοι θέλουν ας το δοκιμάσουν και να ποστάρουν μόνο πρόοδο ή / και αποτελέσματα!
Όσοι θέλουν απλά να πουν ότι δεν θα δουλέψει ας κρατηθούν. Δεν θα πουν κάτι καινούριο.


Αν δεν σας ενδιαφέρει το θέμα απλά μην το διαβάζετε, προσπεράστε το!

ALAMAN
21-07-09, 03:18
Βρε παιδιά αντί να προσπαθείται να αποδείξετε κάτι το οποίο οι μηχανικοί και επιστήμονες έχουν αποδείξει (οτι δεν γίνεται) εδώ και χρόνια γιατί δεν ασχολείστε με κάτι που μπορεί να γίνει?
Σε μια περιπλάνηση στο youtube πέτυχα πάνω σε ένα βίντεο ασύρματης μεταφοράς ισχύος σε έναν κινητήρα. Είναι αρκετά ενδιαφέρον και σκεύτομε να πειραματιστώ λίγο μιας και τωρα τελευταία έτυχε να ασχοληθώ με υψηλότερες τάσεις. Είναι το λεγόμενο "Tesla coil" !
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jdnTMtkVNzg&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/jdnTMtkVNzg&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Πετρος Πετριδης
21-07-09, 03:26
Αει-κινητο ειναι αυτό που θα κινείται για πάντα.Γιατί να μην θεωρήσουμε ως αεικίνητο έναν κομήτη που παίρνει ενέργεια απο τα βαρυτικά πεδία πλανητών ή αστεριών και (θεωρητικά) κινείται αιώνια? 'Οσο για την προτεινόμενη κατασκευή δεν υπολογίζονται πουθενά οι απώλειες από την θερμότητα και το πώς αυτές θα αναπληρωθούν.

LORADE
21-07-09, 15:33
Δημητρη αλλον ενα tip (Οι μεγαλες ιδεες ερχονται, οταν τα ψαρια σε σνομπαρουν και δεν τσιμπανε). Τα μαγνητακια στην περιφερεια , πρεπει ή δυνατον να βρισκονται τοποθετημενα , ολα σε ιδιο υψος. Αυτος επιτυγχανεται οτνα κατα την κολληση τους, εχονται σε πληρη επαφη με την περιφερεια του ξυλου. Νομιζω αυτο ομως το εχεις κανει (Ο καλιτεχνης και μαστορας φαινεται απο την αρχη:001_rolleyes:). Αλλο που με φοβιζει!!! Μηπως επρεπε να εχουν καποια κληση?:confused1:
Εχω αγωνια, γιατι αν αποτυχεις, το βαρος πεφτει μετα σε μας για την συνεχεια. (Προσωπικα τα παω καλα στα μαστορεματα τα παω σκ@@α στους μαγνητες)
Κανονιστε επιτυχια, να μην φαμε κραξιμο:saad: απο τους .... θεωρητικους:cursing:

Nemmesis
21-07-09, 18:31
Γιατί, μας υποχρεώνει ο Σάκης κι εμάς να το φτιάξουμε?

μα αυτο δεν μας λεει οταν λεει οτι ειμαστε μονο θεωριες? αλλιος δεν το καταλαβαινει ο ανθρωπος

Nemmesis
21-07-09, 19:33
Ο φιλος Παναγιώτης Νemmesis απο Πτολεμαίδα ειναι 24-24 ωρο καθισμενος σε μια Πολυθρονα με το lap-top στα γονατα και λεει -λεει ..... οτι του κατέβει ,δεν ξερει να ξεχωρισει μια σεγα απο ενα δράπανο ,τον εχω παρομοιάσει σαν τον παλιο προεδρο τον Ρούσβελτ που παντα καθοταν σε μια πολυθρόνα,και απλα μιλαγε δεν εκανε τιποτα αλλο .

λοιπον επειδη απο οτι βλεπω δεν εισαι ατομο που μπορει να καταλαβει αν καποιος εχει καποιες γνωσεις... ειπα και εγω να στο δωσω να καταλαβει οπως μπορεις δλδ με εικονες οτι ξερω να ξεχωριζω την σεγα απο το δραπανο

μηχανολογικα:
χειροποιητο κοφλερ με τον συμπιεστη παρμενο απο νταλικα
http://img195.imageshack.us/i/dsc00021q.jpg/
http://img195.imageshack.us/i/dsc00021q.jpg/ε πρεπει να ξερω και απο τροχο-ηλεκτροκοληση και λιγα ηλεκτρολογικα

μετατροπη σε gillera runner 180 να ερθει το μοτερ ποιο "πισω" 10cm
http://img141.imageshack.us/i/dsc00018wfm.jpg/
http://img141.imageshack.us/i/dsc00018wfm.jpg/χωρις να ανοιχτει ουτε μια τρυπα αλλα ουτε και κολληματα στο σασι
inox 5mm

στο χωριο εχω και ενα καρτακι που ειχα κανει... αν δεν βαριεμε θα ανεβασω φοτο...

ηλεκτρονικα:
απο τις πρωτες μου επαφες με το αθλημα ανακατασκευη ενυσχητη marantz μαζι με το θειο μου οπου εμαθα και καποιες βασικες αρχες
http://img16.imageshack.us/i/dsc00027ifl.jpg/http://img16.imageshack.us/i/dsc00027ifl.jpg/


τροφοδοτικο πρωτη μου καταστευη στα 14 με την βοηθεια του θειου μου
http://img141.imageshack.us/i/dsc00020i.jpg/http://img141.imageshack.us/i/dsc00020i.jpg/
ακομα και το σασι χειροποιητο

Nemmesis
21-07-09, 19:33
συνεχεια







η πρωτη κατασκευη φτιαγμενη μονο απο μενα
http://img41.imageshack.us/i/dsc00026q.jpg/
http://img41.imageshack.us/i/dsc00026q.jpg/τα φωτα του κιτ για το ποδηλατο μου σχεδιο απο καποιο τευχος του περιοδικου "τεχνικη εκλογη"
http://img30.imageshack.us/i/dsc00025ryt.jpg/
http://img30.imageshack.us/i/dsc00025ryt.jpg/δες ημερομηνια και δικαιολογισε τα κωλληματα μου

απο τα πρωτα μου βηματα στους μC
http://img37.imageshack.us/i/dsc00022n.jpg/http://img37.imageshack.us/i/dsc00022n.jpg/

ο πακγος μου με μερικες απο την πλακετες που εχω σχεδιασει
http://img195.imageshack.us/i/dsc00023ela.jpg/
http://img195.imageshack.us/i/dsc00023ela.jpg/

μια απο τις ποιο λεπτες πλακετε που εχω κανει
http://img38.imageshack.us/i/dsc00029heq.jpg/

http://img38.imageshack.us/i/dsc00029heq.jpg/


αποτελεσμα: ε μαλλον ξερω απο σεγα και δραπανο... ελπιζω να το καταλαβες και εσυ...
εσυ ολες οι πατεντες σου περιεχουν ξυλοβιδες ντιζες παξιμαδια και μονοτικη ταινια?

εγω κλεινω εδω

υγ. δεν ανεχομαι ατομα που δεν ειναι ικανα να παρουν ενα πτυχιο να αποκαλουν αυτους που εχουν χαρτια "θεωριτικους".... (χμ... αυτο μαλλον δεν ακουστικε ωραια.. σωστα??) οποτε οπως εχουμε αξιους ανθρωπους χωρις χαρτια εχουμε και αξιους με χαρτια και επισης οπως εχουμε αχρηστους με χαρτια εχουμε και αρχηστους χωρις χαρτια...δεν μπορουμε να βαλουμε καποιον σε καποια κατηγορια χωρις να τον ξερουμε καλα... εγω sakis18 κρινω και μιλαω συγκεκριμενα για ΜΙΑ σκεψη σου που ειναι λαθος και σου απανταω βαση καποιων αξιοματων στα οποια βασιζεται ΟΛΟΚΛΗΡΟ το συμπαν μας τωρα αν εσυ απλα δεν μπορεις να το καταλαβεις δεν φταιω εγω ουτε σε σταματισα απο το να κανεις τα πειραματα σου... αλλα δεν σου επιτρεπω να μιλησεις ξανα ετσι για το ατομο μου... αν πω κατι και εισαι αντιθετος με αυτο τοτε μπορεις να μου μιλησεις ΜΟΝΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για αυτο το θεμα και μαλιστα να μην μιλας για καρεκλες και λαπτοπ... το μονο που δειχνεις με αυτο ειναι οτι απλα δεν βρισκεις πραγματικα επιχειρηματα...

Nemmesis
21-07-09, 19:37
ελεος... τωρα ειδα οτι πηγε ο sakis18 για BANaki:001_wub::crying::glare:

NUKE
21-07-09, 19:55
LOL.Γιατι?

Οι εταιρειες θα φταινε μαλλον...Αρε shell....


edit:Διαβασα για το ban.Και ειχε πλακα ωφειλω να πω...

GR_KYROS
21-07-09, 20:01
(Τραβάτε με και ας κλαίω ) λέει το ρητό, αυτό μου θυμίζει αυτό το θέμα.
Πολλοί το αγάπησαν, πολλοί το μίσησαν, άλλοι απορούν γιατί είναι ακόμα τόσο επίκαιρο εδώ στο forum
Προσωπικά δηλώνω χωρίς ντροπή ότι έχω ασχοληθεί και ασχολούμαι με το θέμα.
Επίσης δηλώνω ότι πιστεύω πως δεν μας τα έχουν πει όλα, και βέβαια είναι πολλά που δεν ξέρουμε και δεν θέλουν να τα μάθουμε.
Επίσης δεν ασπάζομαι το πίστευε και μην ερευνάς
Και τέλος κάπου έχω μια φωτογραφία με τον παππού μου, όταν ήμουν Παιδί και φτιάξαμε μαζί την πρώτη σουπερ ουαου κατασκευή (ηλεκτρικό κάρο) άμα την βρω θα σας την δήξω.:001_smile:

Αααα 3ων χρονών μπάλωσα και την σαμπρέλα του ποδηλάτου μου….
Τελικά μήπως είμαι διάνοια ?????

tzitzikas
21-07-09, 21:24
Γεια σας και απο μενα .
Δάκρυα χαρας τρεχουν απο τα γερασμενα και κουρασμενα ματια μου ,βλεπωντας οτι και ο weather1967 ανακαλυψε ενα καλο σχεδιο και αρχισε να το υλοποιή ,αρα ξεκιναει η κουρσα για το ποιος θα φτιαξει το καλυτερο .
Ανδρεα μην δινεις σημασια σε κατι φιλους ονοματι brikous το μονο που ξερουν καλα ειναι να κολλάνε μπρίκια ,και μαλιστα με argon ,ασε που στο τελευταιο του post εκανε τον μουγκοΘόδωρο
O φιλος Kαλωδιάκιας πετάγεται σαν Kαλικάντζαρος απο το πουθενά για να πει οτι σας δουλευω,εχει τυλιχτεί ολη μερα σαν χταποδι γυρω -γυρω απο τα καλώδια και εχει χασει επεισοδια ,και λεει αρες -μαρες - κουκουναρες .
Ο φιλος Παναγιώτης Νemmesis απο Πτολεμαίδα ειναι 24-24 ωρο καθισμενος σε μια Πολυθρονα με το lap-top στα γονατα και λεει -λεει ..... οτι του κατέβει ,δεν ξερει να ξεχωρισει μια σεγα απο ενα δράπανο ,τον εχω παρομοιάσει σαν τον παλιο προεδρο τον Ρούσβελτ που παντα καθοταν σε μια πολυθρόνα,και απλα μιλαγε δεν εκανε τιποτα αλλο .

Παιδες δεν θελω παρεξηγηθήτε,απλα εχω ανεπτυγμενη την αισθηση του καλου χιουμορ,και οτι λεω το λεω καλοπροαιρετα και με στυλ χαβαλέ

Συνεχιζεται .....

sakis18 εγω σε στηρίζω. ξεκίνα την κατασκευή για να προσθέσεις το όνομά σου στο πάνθεον των μεγάλων επιστημόνων. η σειρά θα είναι edison, tesla,faraday, maxwell, marconi, sakis18 κτλ. :hammer::-({|=](*,)
HFProject (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37727):
Και ο Tesla καμμένος ήταν...
(HFProject (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37727) έγραψες)

HFProject
21-07-09, 22:17
Όσον αφορά τους μαγνήτες:

Μία πιθανή εφαρμογή η οποία βέβαια απέχει από το αεικίνητο θα ήταν να εφαρμοστούν κάτω από μία μηχανή (π.χ. παπί) με σκοπό να συλλέγουν όλα τα μεταλλικά αντικείμενα από το δρόμο πριν καρφωθούν στο πίσω λάστιχο, όπου συνήθως καταλήγουν.

Βέβαια ακόμα και έτσι υπάρχουν και τα πριτσίνια ή άλλα μη μαγνητικά υλικά τα οποία θα έκαναν τη ζημιά.

KALODIAKIAS
22-07-09, 00:18
γτ εφαγε ban ο σακις;

stom
22-07-09, 15:09
Όσον αφορά τους μαγνήτες:

Μία πιθανή εφαρμογή η οποία βέβαια απέχει από το αεικίνητο θα ήταν να εφαρμοστούν κάτω από μία μηχανή (π.χ. παπί) με σκοπό να συλλέγουν όλα τα μεταλλικά αντικείμενα από το δρόμο πριν καρφωθούν στο πίσω λάστιχο, όπου συνήθως καταλήγουν.

Βέβαια ακόμα και έτσι υπάρχουν και τα πριτσίνια ή άλλα μη μαγνητικά υλικά τα οποία θα έκαναν τη ζημιά.

Και αμα περασει πανω απο καμμια σχαρα και τη σηκωσει?

Nemmesis
22-07-09, 15:51
α και sakis18 (ναι ειμαι σιγουρος οτι το βλεπεις αυτο) ελπιζω μετα τις διακοπες σου οταν μας ξαναρθεις να φερεις καμια φοτο και εσυ απο την κατασκευη σου γιατι και στο κατο κατο μονο λογια εισαι οτι γινεται... αλλα ατομα που ουτε καν ειχαν μιλησει ηδη ανεβασαν εικονες και μπραβο τους που τουλαχιστον ασχολουνται πραγματικα.. κανε και καμια βουτια για μας..

gdimis
22-07-09, 17:21
ρε παιδια,sorry κιολας......τι ειναι αυτο το 'αεικινητο';;;χαθηκα στα 250τοσα μυνηματα και δε καταλαβαινω ...τι προσπαθειτε να φτιαξετε;;

weather1967
22-07-09, 18:35
Δημητρη αλλον ενα tip (Οι μεγαλες ιδεες ερχονται, οταν τα ψαρια σε σνομπαρουν και δεν τσιμπανε). Τα μαγνητακια στην περιφερεια , πρεπει ή δυνατον να βρισκονται τοποθετημενα , ολα σε ιδιο υψος. Αυτος επιτυγχανεται οτνα κατα την κολληση τους, εχονται σε πληρη επαφη με την περιφερεια του ξυλου. Νομιζω αυτο ομως το εχεις κανει (Ο καλιτεχνης και μαστορας φαινεται απο την αρχη:001_rolleyes:). Αλλο που με φοβιζει!!! Μηπως επρεπε να εχουν καποια κληση?:confused1:
Εχω αγωνια, γιατι αν αποτυχεις, το βαρος πεφτει μετα σε μας για την συνεχεια. (Προσωπικα τα παω καλα στα μαστορεματα τα παω σκ@@α στους μαγνητες)
Κανονιστε επιτυχια, να μην φαμε κραξιμο:saad: απο τους .... θεωρητικους:cursing:


Ανδρέα ετσι οπως τα λες ειναι τα πραγματα κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να εχουν και καποια κλιση οι μαγνητες οπως βλεπω απο την γεννητρια perendev,θα τα βαλω πρωτα ισια να δω τι γινετε, και μετα θα πεσουν 1002 αλλαγες ως προς την κλιση και τα κενα μεταξυ τους ακομα,μια απο τα ιδια και εγω Ανδρεα δεν ξερω απο μαγνητες ιδιαιτερα εκτος τα βασικα.
Δουλεψει δεν δουλεψει το δικο μου σε παροτρυνω να το προσπαθησεις παντος :wiink:.

Δημητρη απο Πάτρα ,για να μην μπερδευομαστε αεικινητο δεν υπαρχει συμφωνα με τις θεωριες της φυσικης ,εγω απλα προσπαθω να φτιαξω σε πολυ μικρογραφια βεβαια ,μια γεννητρια perendev ,που αυτο δεν ειναι αεικινητο λογο οτι παιρνει ενεργεια απο τους μαγνητες ,που καποια στιγμη αυτοι θα απομαγνητιστουν

Κοιτα στο παρακατω λινκ σχετικα με την γεννητρια perendev

http://www.fdp.nu/perendev/default.asp

YΓ 1: Ακομα να φερει το βιβλιοπωλειο μικρα μαγνητακια για να ξεκινησω δοκιμες .
ΥΓ 2: Σάκη οπως προειπε και ο Παναγιώτης περιμενουμε φωτος απο την κατασκευή σου μετά τις διακοπές σου :001_smile:

LORADE
22-07-09, 18:55
......Δουλεψει δεν δουλεψει το δικο μου σε παροτρυνω να το προσπαθησεις παντος....... :wiink:.


Γυριζω απο διακοπες 8 Αυγουστου. Μετα απο 14 χρονια, αποφασισα να το ριξω , λιγο περισσοτερο εξω:biggrin:. Αμεσως μετα ξεκινω την κατασκευη.
Απλα εδω που βρισκομαι, εχω χρονο για σκεψεις , ως προς την υλοποιηση.
Σκεπτομαι, αντι για ρουλεμαν, να χρησιμοποιησω, ακιδες με κωνους επαφης. Εχει ακομη λιγοτερη τριβη, ολο το συστημα.
Το μεγαλο προβλημα ειναι η κλιση των μαγνητων, οπως και η ομοιομορφη αλληλεπιδραση με τους εξωτερικους μαγνητες. Κατι εχω σκεφτει, αλλα στην πραξη θα φανει.
Αν πετυχει, λεω αν... βλεπουμε την συνεχεια. Εμεις θα το προσπαθησουμε:001_rolleyes::001_rolleyes::001_roll eyes:

tzitzikas
22-07-09, 19:20
προτείνω στους υπευθύνους του φορυμ να δωθεί χάρη στον σακις. είχα ρίξει τρελό γέλιο.

SV1EDG
22-07-09, 21:36
προτείνω στους υπευθύνους του φορυμ να δωθεί χάρη στον σακις. είχα ρίξει τρελό γέλιο.

Μόλις διάβασα το θέμα και τα μηνύματα.Συμφωνώ με τον tzitzika.Πολύ γέλιο.Αφεση εδώ και τώρα.Να φτιαχτούμε λίγο πριν τις διακοπές. :laugh::laugh::laugh:

weather1967
22-07-09, 21:56
Καλησπερα και παλι
Συνεχισα λιγο την ξυλοκατασκευή τελικα για τα πλαινα κινουμενα ,διαλεξα για καλυτερα τα ημικυκλια περισσεματα που ειχα ανοιξη τρυπες με το ποτυροτρυπανο για τα διαφορα μεγεθοι τροχων ,τα εκοψα στην μεση (εκανα 2 μισοφέγγαρα), ακομα δεν τα εχω στερεωσει μονιμα ,απλα τα τοποθετησα για να δειτε πως σκεφτομαι να κανω την εφαρμογη ,πρωτα θα τοποθετηθουν οι μαγνητες εσωτερικα τους και μετα βαση αποστασεων θα δω ποιο ταιριαζει καλυτερα στον τροχο εχω κοψει διαφορα μεγεθη .Κατω απο αυτα θα βαλω καποιο ξυλινο πατακη να τα σηκωσω λιγο για να ερθουν κεντρο ,κολλημα με σιλικονη πατακη -πλαινο κινουμενο ,και μετα θα σκεφτω την κινηση των πλαινων κινουμενων επι του εργου πως θα το εφαρμοσω .
Ανδρεα πολυ μου αρεσει ιδεα σου για την μειωσει των τριβων πολυ έξυπνη :wiink:,προχωράμε γερά στην ξυλουργικη ,με το αποτελεσμα θελω να δώ τι θα γινει χα χα χα !!.

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet16.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=948&u=11226462)


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet17.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=949&u=11226462)


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet18.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=950&u=11226462)


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet19.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=951&u=11226462)


http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet20.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=952&u=11226462)

jimk
22-07-09, 22:02
ξεμπαναρε το σακι να δουμε τι εχει να φτιαξει γιατι καμια φορα δεν ξερεις πλακα πλακα αλα απο κολοφαρδια μπορει να δουμε τιποτα κουφο ειναι και καλοκαιρι κανει ζεστη....και σι ρε σακι αστους να λενε
αποστομοσε τους αμα καταφερεις να φτιαξεις αυτο που λες που στο ευχομαι.αλα χλωμο το βλεπω...

Thanos10
22-07-09, 22:09
Εμενα δεν μου αρεσει στα ρουλεμαν κατι δεν το βλεπω βεβαια καλα τα παξιμαδια τα εβαλες για να κρατουν τον αξωνα δεν ξερω αλλα θα εχεις μεγαλες τριβες.

Thanos10
22-07-09, 22:14
Και κατι που ξεχασα να σου πω μπραβο για την προσπαθεια αν δουλεψει η οχι.

GR_KYROS
22-07-09, 22:16
Δημήτρη αυτό το πράγμα δεν θα δουλέψει, έχει πολλά σφάλματα,
συγκεκριμένα είναι όλο ένα λάθος,
αλλά μ’ αρέσεις είσαι τελείως τρελός συνέχισε :001_smile:

weather1967
22-07-09, 22:27
Να ειστε καλα και ευχαριστώ
Παιδια παντα σεβαστες οι αποψεις σας,και μεσα απο ενα διαλογο ειμαι σιγουρος οτι αυξανουν οι πιθανοτητες για να γυρισει ο τροχος ,ειμαι υπερ του ομαδικου πνευματος και ειδικα σε τετοιες περιεργες κατασκευές.

Θάνο οντως υπαρχουν τριβές αλλα οχι τρομερες για να μπορεσει να κανει μια πληρη στροφη ο κυκλος ,και ολα αυτα εννοειται με το χερι που τεσταρω το γυρισμα του .Το παξιμαδι μεσα και εξω απο το ρουλεμαν δεν ακουμπαει σε κινουμενα μερη απλα γυριζει και αυτο μαζι με την ντιζα.

Βαγγέλη επειδή εχεις μεγαλες γνωσεις σε τετοια θεματα μηχανικής και οχι μονο απο οτι διαβαζω στα post σου,και η γνωμη σου μετραει πολυ για μενα,μπορεις να μου πεις τα λαθη ,ουτως ωστε αν δεν γυριζει και μπορώ βεβαια να τα διορθώσω ?

Ευχαριστώ

Thansavv
22-07-09, 22:52
Γεια σου Δημήτρη και μπράβο σου που το ψάχνεις στην πράξη και όχι μόνο στη θεωρία... Μαγνητάκια σχετικά ισχυρά και μικρά μπορείς να βρείς από τα παιχνίδια τα GeoMag, π.χ.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.999177

Βάζω και μιά φωτογραφία να δεις πως είναι εσωτερικά. Αυτά τα στρογγυλά μαγνητάκια είναι νομίζω αρκετά ισχυρά για τις δοκιμές που θέλεις να κάνεις.

Καλή συνέχεια και επιτυχία...:001_smile:

LORADE
23-07-09, 00:38
Εγω τα μονα που θελω να προσθεσω ειναι
1.Μπραβο Δημητρη, δουλευει -ξεδουλευει χαλαλι του. Μονο η εμφανιση του σε συνδιασμο με τις εξυπνες, απλες λυσεις, δειχνει οτι ορισμενοι ανθρωποι εχουν το μερακι μεσα τους, σε αυτο που φτιαχνουν
2. Βοηθηστε τον Δημητρη, οσο μπορειτε. Η ομαδικη εργασια, ισως δωσει περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας
3. Δημητρη μην ξεχασεις τα εξωτερικα μαγνητακια να τα δοκιμασεις πριν το κολημα στα ημισφαιρια, ενα προς ενα να εχουν την ιδια διευθυνση πολικοτητας
4. Ποιος θα με βοηθησει στο ερωτημα:001_rolleyes:???? ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΖΟΝΤΑΙ??? ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΨΑΡΕΜΑ ΕΠΙΑΣΑ ΤΑ @@@@@:saad: Κανενα κυκλωμα τα τραβαω τα ψαρια ρε παιδια. Ειδος ηλεκτρονικης μαλαγρας. Πες τε το, οπως θελετε. Η αψαρια μου.... παει συνεφο
Υ.Γ Στο ερωτημα μου Νο4.... δεχομαι μονο σοβαρες προτασεις:lool:

weather1967
23-07-09, 07:46
Eυχαριστώ Θανάση ,τα ειδα αυτα τα μαγνητακια αλλα ειναι λιγο ακριβα 17 ευρώ και δεν ειναι πανω απο 12 αν ειδα καλα.
Ανδρεα αυτο ακριβως σκεφτομαι να κανω πριν τα κολλησω μονιμα, σκεφτηκα να τα τυλιξω με κανα ζελοτειπ ,η κατι παρεμφερη για να δοκιμαζω θεσεις .
Για το ερωτημα 4 μπας και δεν τους βαζεις καλο δολωμα ? η σηκωνεσε αργα για ψάρεμα ? :lool: παντος ευχομαι καλη ψαρια ,αν εισαι προς Αιγαιο μερια ,ανατολικη Στερεα ,Ανατολικη Πελλοπονησο, Κρητη με αυτο το μελτεμι που επιασε(και θα κρατηση μεχρι και την αλλη βδομαδα με μια διακοπη το Σάββατο) οτι και να κανεις δεν γινετε τιποτα :lool:

gdimis
23-07-09, 10:28
Ανδρέα ετσι οπως τα λες ειναι τα πραγματα κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να εχουν και καποια κλιση οι μαγνητες οπως βλεπω απο την γεννητρια perendev,θα τα βαλω πρωτα ισια να δω τι γινετε, και μετα θα πεσουν 1002 αλλαγες ως προς την κλιση και τα κενα μεταξυ τους ακομα,μια απο τα ιδια και εγω Ανδρεα δεν ξερω απο μαγνητες ιδιαιτερα εκτος τα βασικα.
Δουλεψει δεν δουλεψει το δικο μου σε παροτρυνω να το προσπαθησεις παντος :wiink:.

Δημητρη απο Πάτρα ,για να μην μπερδευομαστε αεικινητο δεν υπαρχει συμφωνα με τις θεωριες της φυσικης ,εγω απλα προσπαθω να φτιαξω σε πολυ μικρογραφια βεβαια ,μια γεννητρια perendev ,που αυτο δεν ειναι αεικινητο λογο οτι παιρνει ενεργεια απο τους μαγνητες ,που καποια στιγμη αυτοι θα απομαγνητιστουν

Κοιτα στο παρακατω λινκ σχετικα με την γεννητρια perendev

http://www.fdp.nu/perendev/default.asp

YΓ 1: Ακομα να φερει το βιβλιοπωλειο μικρα μαγνητακια για να ξεκινησω δοκιμες .
ΥΓ 2: Σάκη οπως προειπε και ο Παναγιώτης περιμενουμε φωτος απο την κατασκευή σου μετά τις διακοπές σου :001_smile:
εγω βλεπω ενα συστημα που ισοροπει,και οταν μετακινειθει απο το σημειο ισοροπιας κινειται..δε βλεπω καμια παραγωγη ενεργειας απο τους μαγνητες(πως θα ηταν δυνατο αφου οι μαγνητες δεν εχουν ενεργεια;)τσπ η κατασκευη σου κατα τα αλλα ειναι ομορφη...

LORADE
23-07-09, 11:54
εγω βλεπω ενα συστημα που ισοροπει,και οταν μετακινειθει απο το σημειο ισοροπιας κινειται..δε βλεπω καμια παραγωγη ενεργειας απο τους μαγνητες(πως θα ηταν δυνατο αφου οι μαγνητες δεν εχουν ενεργεια;)τσπ η κατασκευη σου κατα τα αλλα ειναι ομορφη...
Προσσπαθουμε να εκμεταλευτουμε την φυσικη ιδιοτητα των μαγνητων οι αντιθετοι πολοι να ελκονται και οι ομονυμοι να απωθουνται. Αυτη εστω και λιγη προσπαθεια που καταβαλουμε να "ξεκολησουμε" δυο μαγνητες μεταξυ τους προσωπικα το θεωρω "κινηριο δυναμη και εργο"
(Εδω καθε αποψη που τεκμηριωνει το αληθες ή οχι των ελαχιστων δικων μου γνωσεων... ειναι ευπροσδεκτη)
Εαν πανε ολα καλα, ο συνδιασμος αυτης της φυσικης ιδιοτητας με την πιθανη εκεμεταλευση της κινητικης αδρανειας της μαζης του βολαν... πιθανον, λεω πιθανον, να μπορει να αποδωσει, εστω και καποιο μικρο εργο, που σε συναρτηση με τον χρονο να ειναι περισσοτερο απο την αξια αντικαταστασης των μαγνητων, οταν αυτοι απομαγνητιστουν
Η προσωπικη μου γνωμη δεν θελω να γινει αντικειμενο κρητικης, γιατι εχω δηλωσει, οτι εχω απλα γενικες γνωσεις επι του θεματος, σωστες ή λανθασμενες αυτες δυστηχως γνωριζω.
Ειναι ευχης εργο ομως... οι γνωστες να βαλουν ελα "λιθαρακι" γνωμης που να μπορει , να βελτιωση αμεσα τα πιθανα προβληματα που θα προκυψουν.
Το ζητουμενο σε πρωτη φαση ειναι να κινηθει ο στροφαλος και να διατηριση την ταχυτητα περιστροφης, για οσο γινεται περισσοτερο χρονικο διαστημα. Δευτερη φαση (αν πραγματοποιηθει η πρωτη) ειναι να υπολογιστει το ποσό πιθανης αποδοσης σε συνδιασμο του χρονου που μπορει να διατηριση την κινητικη ενεργεια του.
Πρσπαθω να αποδειξω , οτι και στην συνηθη αψαρια μου, με επιμονη και εμμονη εχω καποια αποτελεσματα, αυτο ισχυει για ολα..

Nemmesis
23-07-09, 20:47
ας τα πουμε μια φορα ακομα...

λοιπον απο οτι βλεπω πιστευουν οτι θα δουλεψει επειδη καταλαβαν οτι αυτο που προσπαθουν να φτιαξουν δεν ειναι αεικινητο (και εκει βασιζονται οτι θα δουλεψει επειδη εμαθαν οτι το αεικινητο δεν υπαρχει και λεν οτι αφου δεν ειναι αεικινητο τοτε θα δουλεψει) αεικινητο = κατι που διατιρει την κινητικη του ενεργεια για παντα ΧΩΡΙΣ να δεχεται απο πουθενα καμια μορφη ενεργειας... αυτο με τους μαγνητες δεν ειναι αεικινητο αλλα ουτε προκειτε να δουλεψει λογο των τριβων (αλλα εστω και οι τριβες να μηδενιζοταν σε θεωριτηκο επιπεδο δλδ το απολητο μηδεν) παλι δεν θα δουλευε λογο οτι οι μαγνητες δεν ειναι μπαταριες να δινουν ενεργεια... η ελκτικη τους δυναμη ειναι ιση με την αποθητικη τους δυναμη οποτε περνουμε ενα τεραστιο μηδεν... επισης ακουσα για βολαν και οτι ισως βοηθησει η αδρανεια του... δυχτηχως οπως παλι δεν κανουμε τπτ γιατι οση απο την ενεργεια του δωσει για να προσπερασει την ελκτικη δυναμη των μαγνητων αλλη τοση θα παρει απο την αποθητικη δυναμη των μαγνητων για τον λογο οτι θελει και το βολαν να κρατησει σταθερη την ενεργεια που εχει αποθηκευμενη μεσα του...
ελπιζω να τα λεω κατανοητα

weather1967
23-07-09, 22:13
Παναγιώτη συμφωνουμε στο οτι σαφέστατα δεν ειναι αεικίνητο με τους μαγνήτες (perendev magnetic motor) ,εγώ δεν ξερω απο μαγνητες και πολλα ,και πρωτη φορα καταπιανομαι ,αλλα στο βιντεο βλεπω οτι γυρναει με τους μαγνητες ,λετε να ειναι κανα παραμύθι τελικα αυτο στο βιντεο ;,και τσαμπα να το προσπαθώ ?:laugh:,αλλα δεν πειραζει ,ετσι και αλλιως οπως λεει ο Ανδρεας δεν στοιχιζει και μια περιουσια μια μικρογραφια του μοτερ perendev ,απλα να ακονιζεται και το μυαλο.

Edit :Παρατηρω το μοτερ perendev εχει 3 δισκους που γυριζουν και αλλα τοσα μισοφέγγαρα πλευρικα ,λετε να παιζει ρολο αυτο στην κινηση ; ,η ειναι μονο για να επιτυχη μεγαλυτερη επιτάχυνση ;Bεβαια στο δευτερο βιντεο ο κατασκευαστής του δινει αρχικη ωθηση χειροκινητα ,αλλα σε αυτο ισως φταιει που δεν αγκαλιαζει σταδιακα με μισοφεγγαρα τον τροχο ,αλλα βαζει τους απεξω κυκλους κατευθειαν πλευρικα μεσα στον κεντρικο αξονα.

YouTube - Perendev magnetic motor

YouTube - Perendev and Bedini motors

Thanos10
23-07-09, 23:23
Δεν ξερω αν ειδατε κατι εδινε κινηση με το χερι και μετα δεν αφηνε να πεσουν η στροφες αλλα και ετσι να ειναι τοσο παραμυθι και δεν τον κραξανε οι αλλοι γυρω γυρω τελικα τι γινεται με αυτο το πραγμα.

weather1967
23-07-09, 23:50
Θάνο,όντως και μενα με παραξενεψε το δευτερο βιντεο που εδινε χειροκινητη αρχικη ωθηση ,αλλα ισως οφειλετε, στο οτι τους απο εξω μαγνητες ,τους εβαζε πλευρικα μεσα στον κεντρικο αξονα και οχι σαν του original perendev, που αγκαλιαζε τον κεντρικο αξονα ομοιομορφα εξωτερικα ,ισως αυτο να φταιει στην κατασκευη του δευτερου βιντεο που χρειαζοταν αρχικη χειροκινητη ωθηση,χωρις να εχω βεβαια ιδιαιτερες γνωσεις μηχανικης ,απλα μια εικασια κανω.

LORADE
24-07-09, 00:33
Παιδια, να ξεκαθαρισουμε κατι. Δεν μας ενδιαφερει αν λεγετε αεικινητο ή ξεκινητο. Δεν μας ενδιαφερει αν ξεκινα με το χερι ή μιζα ή αερα ή τελος παντων οτιδηποτε αλλο. Δεν μας ενδιαφερει αν τα ρουλεμαν εχουν τριβες- ξετριβες. Ενα εχει σημασια... Να διατηρησει τις στροφες του μετα την εκινηση για οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο. Βελτιωσεις, αλλαγες - προσθηκες επονται εν τι πραξει παντα
Εχω μαθει στην δουλεια μου, να μετρα μονο το αποτελεσμα. Επομενως αδιαφορωντας για τις ... καλοπροαιρετες παρατηρησεις του φιλου μας Nemmesis και τον ευχαριστουμε, πρεπει να πετυχουμε. Δυστηχως εγω μπορω μετα τις 8 αυγουστου να βοηθησω εν τι πραξει.
Ενα μονο με στενοχωρει. Αν υπαρξει αποτυχια θα εχουμε χουη απο αυτους που ηταν αρνητικοι με την φραπεδια στο χερι και θα συνεχιζουν να λενε ... παλι με την φραπεδια στο χερι. Βασικα μου την σπαει..... η φραπεδια. διοτι ως γνωστον , :001_rolleyes:υψηλου επιπεδου κριτικες.. γινονται με την βοηθεια της φραπεδιας και χωρις να κουναμε δακτυλακι.
Να ειστε καλα

LORADE
24-07-09, 00:36
Θάνο,όντως και μενα με παραξενεψε το δευτερο βιντεο που εδινε χειροκινητη αρχικη ωθηση ,αλλα ισως οφειλετε, στο οτι τους απο εξω μαγνητες ,τους εβαζε πλευρικα μεσα στον κεντρικο αξονα και οχι σαν του original perendev, που αγκαλιαζε τον κεντρικο αξονα ομοιομορφα εξωτερικα ,ισως αυτο να φταιει στην κατασκευη του δευτερου βιντεο που χρειαζοταν αρχικη χειροκινητη ωθηση,χωρις να εχω βεβαια ιδιαιτερες γνωσεις μηχανικης ,απλα μια εικασια κανω.
Δημητρη στηριξου στο πρωτο video (οι σιαγονες σαν μισοφεγγαρα που κλεινουν γυρω απο στροφαλο) Πεστο διαισθηση, πεστο οτι θες... εχω την γνωμη ειναι ειναι πραγματικο. Μου στεκει και η απλοτητα του και το καθαρο video

weather1967
24-07-09, 00:44
Σωστος Ανδρέα ,και εγω ετσι πιστευω καλυτερα με τους σιαγόνες και χρησιμοποιησες την κατάλληλη λεξη (σιαγονες) .
Παντος να ξερουμε οτι θα κανουμε πολλες μετατροπες σε :

1) Αποστασεις μαγνητων τροχου και σιαγόνων
2) Κλισεις μαγνητών σε μοιρες τροχου και σιαγονων

Πριν εγκαταλειψουμε την προσπαθεια

Απολαυσε τις διακοπες σου προς το παρον,και το ψαρεμα ,γιατι σε περιμενει και σενα πολυ δουλεια μετά τις 8 Αυγούστου :001_smile:

sigmacom
24-07-09, 01:54
Ένα μάλλον σημαντικό στοιχείο που πρόσεξα και στα δυο βίντεο, είναι ότι χρησιμοποίησαν 3 δίσκους και όχι έναν σκέτο.
Χωρίς να το έχω ψάξει, υποθέτω ότι έχει μοιράσει έτσι τους μαγνήτες ώστε να προσομοιώνει τον στρόφαλο του κινητήρα του αυτοκινήτου, όπου τα πιστόνια "σπρώχνουν" σε διαφορετική θέση/χρόνο.
Το βίσκω λογικό και αναγκαίο, γιατί με ένα δίσκο και ένα στεφάνι σιαγώνων με ομοιόμορφα(?) κατανεμημένους μαγνήτες, άντε και στο πρώτο "δόντι" (μανγήτη) καταφέρνεις να κάνεις απώθηση και στρίβει λίγα χιλιοστά ο δίσκος, πως θα αποφευχθεί η αδρανοποίηση του δίσκου όταν βρεθεί μεταξύ του πρώτου και του επόμενου "δοντιού" (μαγνήτη)? Σε τι διάταξη μπορείς να βάλεις τους μαγνήτες ώστε και περιστροφή να έχεις, αλλά και να αποφεύγεις θέσεις ισορροπίας όπου θα ακινητοποιηθεί ο δίσκος?

Γενικά πιστεύω ότι μπορεί να φτιαχτεί ένα μαγνητικό μοτέρ και να παίρνει σβούρες, δεν πιστεύω όμως ότι μπορεί να παράγει ωφέλιμο έργο - π.χ. να κινήσει μια ηλεκτρογεννήτρια.
Περιμένω τα αποτελέσματα του καλλιτέχνη Δημήτρη, με το απίστευτο μεράκι που έχει και ξεκίνησε να το φτιάχει! :)

jimk
24-07-09, 02:21
αρχισαν οι αντιγραφες...
ας ειναι καλα το youtube

weather1967
24-07-09, 09:32
Ένα μάλλον σημαντικό στοιχείο που πρόσεξα και στα δυο βίντεο, είναι ότι χρησιμοποίησαν 3 δίσκους και όχι έναν σκέτο.
Χωρίς να το έχω ψάξει, υποθέτω ότι έχει μοιράσει έτσι τους μαγνήτες ώστε να προσομοιώνει τον στρόφαλο του κινητήρα του αυτοκινήτου, όπου τα πιστόνια "σπρώχνουν" σε διαφορετική θέση/χρόνο.
Το βίσκω λογικό και αναγκαίο, γιατί με ένα δίσκο και ένα στεφάνι σιαγώνων με ομοιόμορφα(?) κατανεμημένους μαγνήτες, άντε και στο πρώτο "δόντι" (μανγήτη) καταφέρνεις να κάνεις απώθηση και στρίβει λίγα χιλιοστά ο δίσκος, πως θα αποφευχθεί η αδρανοποίηση του δίσκου όταν βρεθεί μεταξύ του πρώτου και του επόμενου "δοντιού" (μαγνήτη)? Σε τι διάταξη μπορείς να βάλεις τους μαγνήτες ώστε και περιστροφή να έχεις, αλλά και να αποφεύγεις θέσεις ισορροπίας όπου θα ακινητοποιηθεί ο δίσκος?

Γενικά πιστεύω ότι μπορεί να φτιαχτεί ένα μαγνητικό μοτέρ και να παίρνει σβούρες, δεν πιστεύω όμως ότι μπορεί να παράγει ωφέλιμο έργο - π.χ. να κινήσει μια ηλεκτρογεννήτρια.
Περιμένω τα αποτελέσματα του καλλιτέχνη Δημήτρη, με το απίστευτο μεράκι που έχει και ξεκίνησε να το φτιάχει! :)

Kαλημερα Στέλιο και σε ευχαριστώ
Και εγώ εχω ακριβώς τις ιδιες ανησυχιες με σενα οπως πολυ σωστα προαναφέρεις ,σχετικα με την αδρανοποιηση του δισκου μεταξυ πρωτου και δευτερου μαγνητη ,σκεφτομαι να τους βυθισω μεσα στο ξυλο ,ισως ειναι καλυτερα για την αδρανοποιηση.
Σχετικα με τους 3 δισκους πιθανον να εχεις δικιο ,αυτο δεν το γνωριζω,αλλα σωστη η σκεψη σου.
Ειδωμεν στην πορεια, περιμενω τα μαγνητακια και βλεπουμε ,εκει θα πεσει πολυ πειραμα σε βυθιση μεσα στο ξυλο ,και σε καποια γωνια κλισεις ,μηπως και ετσι μειωνεται η αδρανοποιηση,και στην τελικη μπορει να βαλω και 3 τροχους με αντιστοιχους σιαγονες και να πειραματιστώ
Οσο για την τελευταια παραγραφο σου ,αρχιζω να πιστευω και εγω το ιδιο ,μπορει να γυριζει αλλα δεν ξερουμε κατα ποσο μπορει να παραγει ωφελιμο εργο ,δηλαδη στην τριβες μονο του εαυτου του ο δισκος τις υπερνικαει ,αλλα για να γυριζει καποιο μοτερ θα μπορει ? η θα γονατίζει ? πολυ σωστη η σκεψη σου

LORADE
24-07-09, 10:25
Ένα μάλλον σημαντικό στοιχείο που πρόσεξα και στα δυο βίντεο, είναι ότι χρησιμοποίησαν 3 δίσκους και όχι έναν σκέτο.
Χωρίς να το έχω ψάξει, υποθέτω ότι έχει μοιράσει έτσι τους μαγνήτες ώστε να προσομοιώνει τον στρόφαλο του κινητήρα του αυτοκινήτου, όπου τα πιστόνια "σπρώχνουν" σε διαφορετική θέση/χρόνο.
Το βίσκω λογικό και αναγκαίο, γιατί με ένα δίσκο και ένα στεφάνι σιαγώνων με ομοιόμορφα(?) κατανεμημένους μαγνήτες, άντε και στο πρώτο "δόντι" (μανγήτη) καταφέρνεις να κάνεις απώθηση και στρίβει λίγα χιλιοστά ο δίσκος, πως θα αποφευχθεί η αδρανοποίηση του δίσκου όταν βρεθεί μεταξύ του πρώτου και του επόμενου "δοντιού" (μαγνήτη)? Σε τι διάταξη μπορείς να βάλεις τους μαγνήτες ώστε και περιστροφή να έχεις, αλλά και να αποφεύγεις θέσεις ισορροπίας όπου θα ακινητοποιηθεί ο δίσκος?

Γενικά πιστεύω ότι μπορεί να φτιαχτεί ένα μαγνητικό μοτέρ και να παίρνει σβούρες, δεν πιστεύω όμως ότι μπορεί να παράγει ωφέλιμο έργο - π.χ. να κινήσει μια ηλεκτρογεννήτρια.
Περιμένω τα αποτελέσματα του καλλιτέχνη Δημήτρη, με το απίστευτο μεράκι που έχει και ξεκίνησε να το φτιάχει! :)
Χρησιμοποιω την παρατηρηση του Στελιου, γιατι βλεπω , οτι εχει απολυτο δικιο σε ορισμενα σημεια. Εαν συνδιασουμε ολες τις παρατηρησεις, μαζι με το video που παραθετω , ισως η λυση ειναι στις διαταξεις των μαγνητων.
Στο video βλεπουμε βιδες (καλλιστα μπορουν να αντικατασταθουν με μαγνητες). Εχω σκεφτει την πιθανη λυση, περιμενω ομως τα αποτελεσματα του πρωτου πειραματος για να προτεινω τροποποιηση. Το κακο ειναι , οτι δεν μπορουμε να βρουμε πολλους και φτηνους μαγνητες στην ελληνικη αγορα. Μακαρι να πετυχει και γινεται παραγγελια εξωτερικο
YouTube - Xpenzif free energy screw magnet motor

weather1967
24-07-09, 14:10
Χρησιμοποιω την παρατηρηση του Στελιου, γιατι βλεπω , οτι εχει απολυτο δικιο σε ορισμενα σημεια. Εαν συνδιασουμε ολες τις παρατηρησεις, μαζι με το video που παραθετω , ισως η λυση ειναι στις διαταξεις των μαγνητων.
Στο video βλεπουμε βιδες (καλλιστα μπορουν να αντικατασταθουν με μαγνητες). Εχω σκεφτει την πιθανη λυση, περιμενω ομως τα αποτελεσματα του πρωτου πειραματος για να προτεινω τροποποιηση. Το κακο ειναι , οτι δεν μπορουμε να βρουμε πολλους και φτηνους μαγνητες στην ελληνικη αγορα. Μακαρι να πετυχει και γινεται παραγγελια εξωτερικο


Ανδρέα θα σταθώ στην τελευταια παραγραφο σου που ειναι πολυ σωστη ,σχετικα με το δεν μπορουμε να βρουμε καλους και φτηνους μαγνητες στην Ελληνικη αγορα
Συγκεκριμενα βρηκα απο το νετ το παρακατω site που δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι οπως θα δειτε εχει μονο μια σελιδα :blink::

http://www.magnets.gr/

Παιρνω τηλεφωνο ρωταω εχετε μαγνητες νεοδυμιου ? ναι μου λεει σε διαφορα μεγεθοι και ποικιλια ,ελατε απο εδω να τους δειτε ,ε λεω ας παω 7:30 το πρωι ανοιγη ας παω στο πολυγωνο να δω τι εχει,και μετα παω στην δουλεια ,παω λοιπον σημερα πρωι -πρωι 7:30 ημουν εκει .
Λεω θέλω μαγνητες Νεοδυμιου 10 mm διαμετρο και 5 mm υψος ,λεω απο μεσα μου το Γερμανικο site:

http://www.supermagnete.de/gre/S-10-05-N

Eχει τα 50 κομματια 0,28 λεπτα τον ενα ,αντε λεω να τους εχει αυτος 0,60-0,70 λεπτά .
Ειχε τελικα 10 mm διαμετρο και 4 mm υψος ποσο κανουν του λεω ο ενας για 50 κομματια που θελω ?
Ακουσον -ακουσον 2,2 ευρώ μου λεει ο ενας για 50 κομμάτια ,ακουω την λυπητερή και πήρα δρόμο :saad:.
Συμπερασμα :
Moνο μια ομαδικη αγορα απο Γερμανια μας σώνει,απο Ελλάδα μακρυά και αλάργα :angry:.

LORADE
24-07-09, 16:56
Κανε τις δοκιμες σου Δημητρη με οτι εχεις και οταν ελθω με το καλο, θα γινει μια παραγγελια απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ να τελειωνουμε. Απο Κυριακη ,αλλαζω μερος των διακοπων μου και δεν γνωριζω αν εχει εκει γραμμη ADSL. Αν δεν εχει ξανα εδω μετα τις 8 Αυγουστου.
ΣΗΜ Πιθανον να μην εχει ADSL γραμμη, αλλα, απο πληροφοριες εχει σιγουρα ψαρια:lool::lool::lool:

Nemmesis
24-07-09, 17:33
εγω ξανα σαν τον δικηγορο του διαβολου θα πω... γιατι να πιστεψω ενα βιντεο? στο τελευταιο βιντεο που ανεβασατε εχει σαν κεντρο ενα βηματικο μοτερ απο σκληρο δισκο γιατι πρεπει να πιστεψω οτι δεν γυρναει με το μοτερ αλλα απο τις ξυλοβιδες?... γιατι ενας δισκος δεν γυρναει γιατι παραγει μηδενικη ενεργεια ετσι ωστε να υπερνικησει τις τριβες του πρεπει να δεχτω οτι 3δισκοι θα γυρισουν? αφου εχουμε 0+0+0=0 οσο ενεργεια θα δοσει ο εναν δισκος στους αλλους δυο για να "ξεσκαλοσουν" αλλη τοση θα παρει πισω για ξεσκαλωσει ο ιδιος...
δεν σας λεω να μην κανετε τα πειραματα σας... αντιθετος μονο ετσι θα ψαχτητε... επισης κατι για τις θεωριες...
παντα η θεωρια προηγειται της πραξης και μετα παλι θεωρια με τα αποτελεσματα της πραξης και συνεχειζουμε μεχρι να φτασουμε στην λυση του προβληματος ή στη αποδειξη του αδυνατου... αν ξενηναμε οτι κατι γινεται και απλα εμεις δεν το ξερουμε τοτε δεν κανουμε τπτ... γιατι οσο δεν δουλευει κατι τοσο θα ψαχνουμε λαθος...

LORADE
24-07-09, 19:00
....αντιθετος μονο ετσι θα ψαχτητε... επισης κατι για τις θεωριες...
παντα η θεωρια προηγειται της πραξης και μετα παλι θεωρια με τα αποτελεσματα της πραξης και συνεχειζουμε μεχρι να φτασουμε στην λυση του προβληματος ή στη αποδειξη του αδυνατου... αν ξενηναμε οτι κατι γινεται και απλα εμεις δεν το ξερουμε τοτε δεν κανουμε τπτ... γιατι οσο δεν δουλευει κατι τοσο θα ψαχνουμε λαθος...
Λοιπον για την θεωρια. Αν η θεωρια συνοδευετε, μονο με φραπεδια και οχι πραξη, τοτε .... αστα βραστα.
Αν παλι μεινουμε αποκλειστικα στην θεωρια, χωρις πραξη και χωρις φραπεδια, ακομη χειροτερα.
Αγαπητε μου φιλε. Κανω πλακα, αλλα προς θεου, οχι στα λεγομενα σου
Καλα κανεις τον δικηγορο του διαβολου... ετσι πρεπει.
Λοιπον εχουμε εναν τομεα αγνωστο. Απο θεωρια τουλαχιστον εγω στον συγκεκριμενο τομεα περνω μηδενικο. Πιστευω ομως, οτι μεσα απο την πραξη πιθανον αναλυετε η θεωρια. Οταν εμαθα ποδηλατο δεν ηξερα τους νομους της φυσικης που διεπουν την ισοροπια. Αφου εμαθα ποδηλατο εμαθα και τους κανονες φυσικης. Φαντασου να περιμενω πρωτα να μαθω γιατι ισορροπω και μετα να μαθω ποδηλατο:001_rolleyes:
Ειπαμε δεν στοιχιζει.. ακονιζει το μυαλο.... παιζετε Σερλοκ Χομς κατασταση... και στο κατω-κατω αν αποτυχει εχουμε καλυτερες πατατες να μοστραρουμε στο youtube απο τους ξενους
Ειδα ομως οτι τα χερια σου παραπιανουν και ειναι αξιοθαυμαστο αυτο. Επομενως....:001_rolleyes::001_rolleyes:λιγη βοηθεια!!!:001_rolleyes::001_rolleyes:

Nemmesis
24-07-09, 19:23
Λοιπον για την θεωρια. Αν η θεωρια συνοδευετε, μονο με φραπεδια και οχι πραξη, τοτε .... αστα βραστα.
Αν παλι μεινουμε αποκλειστικα στην θεωρια, χωρις πραξη και χωρις φραπεδια, ακομη χειροτερα.

πολυ σωστος

οποτε κραταω τον ρολο μου και οτι βλεπω στραβο το λεω χωρις παρεξιγησεις
μεχρι να δουμε τι θα μπορεσουμε να παρουμε

jim.ni
25-07-09, 03:58
εγω ξανα σαν τον δικηγορο του διαβολου θα πω... γιατι να πιστεψω ενα βιντεο? στο τελευταιο βιντεο που ανεβασατε εχει σαν κεντρο ενα βηματικο μοτερ απο σκληρο δισκο γιατι πρεπει να πιστεψω οτι δεν γυρναει με το μοτερ αλλα απο τις ξυλοβιδες?...

καλά κάνεις! και εγώ στην αρχή αναρωτήθηκα γα τις βάσεις που χρησιμοποιούν από σκληρούς δίσκους αλλά μήπως το κάνουν γιατί τα ρουλεμάν αυτά είναι πολύ καλά με λίγες τριβές ?? ?
(έχεις ανοίξει δίσκο?)

lastid
25-07-09, 13:19
παντα η θεωρια προηγειται της πραξης
Το αντίθετο. Τις περισσότερες φορές κάποιοι θα παρατηρήσουν ένα φαινόμενο το οποίο δεν μπορεί να εξηγηθεί με τις υπάρχουσες θεωρίες ή έρχεται σε αντίθεση με αυτές. Κατόπιν προτείνονται θεωρίες που να το εξηγούν. Εαν κάποια θεωρία επιτύχει να το εξηγήσει με ικανοποιητικό τρόπο γίνεται αποδεκτή, μέχρι και αυτή με τη σειρά της να απορριφθεί ή να τροποποιηθεί μετά από ορισμένο χρόνο.
Πάρτε τις μεγάλες ανακαλύψεις και θεωρίες. Κλασικό παράδειγμα, η θεωρία του Νεύτωνα για τη βαρύτητα. Αν τον 19ο αιώνα, 200 χρόνια μετά τη γέννησή της, κάποιος τολμούσε να την αμφισβητήσει, γινόταν περίγελος. Σε γενικές γραμμές ήταν (και είναι) σωστή και χρήσιμη, ναι. Όμως υπήρχαν δύο προβλήματα. Πρώτον, δεν εξηγούσε το γιατί. Γιατί τα σώματα έλκονται μεταξύ τους? Δεύτερον, υπήρχαν ορισμένες αστρονομικές παρατηρήσεις που δεν συμφωνούσαν ακριβώς με τη θεωρία.
Σήμερα ξέρουμε ότι η Νευτώνεια θεωρία δεν είναι σωστή. Ή εντελώς σωστή. Το λίφτινγκ που της έκανε ο Αινστάιν, την κάνει να φαίνεται ακόμη όμορφη για την ηλικία της. Όμως και ο Αινστάιν αμφισβητήθηκε. Η κβαντοδυναμική μπέρδεψε τους παλιούς ακόμη περισσότερο. Νέες θεωρίες προτείνονται συνέχεια και δεν μας αφήνουν να ησυχάσουμε. Τί συμβαίνει?
Μάθαμε σαν ανθρωπότητα ότι αυτό που θεωρούμε μερικές φορές σαν απόλυτο, μπορεί και να μην είναι έτσι. Συνειδητοποιούμε σιγά σιγά πόσο μικροί είμαστε σε σχέση με το σύμπαν, εμείς και τα πειράματά μας. Μπορεί 100 χρόνια να μας φαίνονται φοβερά μεγάλος χρόνος, όμως σε σχέση με τη γέννηση, τη ζωή και το θάνατο ενός άστρου, είναι μία στιγμή. Χτίζουμε επιταχυντές και μαθαίνουμε ότι σε άλλες κλίμακες, σε άλλες θερμοκρασίες και σε άλλες ενεργειακές καταστάσεις, τα πράγματα σοβαρεύουν. Ο χρόνος καμπυλώνεται, οι διαστάσεις του χώρου δεν είναι μόνο τρεις, το π δεν είναι 3.14. Ποιος έφτιαξε τον κόσμο? Ένα ανώτερο ον ή το μεγάλο μακαρονόμορφο τέρας? Όσο περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο λιγότερα ξέρουμε.
Τί πρέπει να κάνουμε λοιπόν? Να σταματήσουμε? Όχι βέβαια! Είμαστε γενετικά προγραμματισμένοι για να είμαστε περίεργοι. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Θα συνεχίσουμε να το ψάχνουμε. και να το ψάχνουμε. Μέχρι που? Και πού θέλετε να ξέρω εγώ? Ρωτήστε τους προφήτες. Της θρησκείας, της επιστήμης, της τηλεόρασης. Εγώ πάντως λέω να παραγγείλω μερικά μαγνητάκια... :w00t:

Nemmesis
25-07-09, 16:54
καλά κάνεις! και εγώ στην αρχή αναρωτήθηκα γα τις βάσεις που χρησιμοποιούν από σκληρούς δίσκους αλλά μήπως το κάνουν γιατί τα ρουλεμάν αυτά είναι πολύ καλά με λίγες τριβές ?? ?
(έχεις ανοίξει δίσκο?)

ε για να καταλαβα οτι προκειτε για τετοιο πραγμα λες να το φανταστεικα? και παλι ομως ειναι ζορικα να γυρισουν αυτα το μοτερακια και επισης αρκετα εμφανιζουν και ενα σκαλομα στην κινηση τους οπως οι απλοι βηματικοι κινητιρες.. κανονικα για τα πειραματα θελει "στεγνα" (δλδ χωρις λυπαντικο) μικρα ρουλεμανακια... αααα καπου πρεπει να εχω 4-5 τετοια(δεν ειναι απο σκληρο αλλα απο εναν παλιο παντογραφο)... αν ειναι να σας τα στειλω... αλλα μιλανε για μικρα πραγματακια... 3-4mm ειναι η εσωτερικη τους τρυπα εξωτερικα ειναι καπου τα 11mm αν θυμαμε καλα...

LORADE
25-07-09, 17:01
Ειμαι πολυ χαρουμενος, που βλεπω αρκετα ανησυχα "πνευματα" να καταπιανονται με το συγκεκριμενο θεμα. Οπως με χαροποιει η σοβαροτητα που αντιμετωπιζεται η συγκεκριμενη κατασκευη πλεον.
Δεν εχει σημασια η πιθανοτητα να μην εργαστει, που ειναι μεγαλυτερη απο το να εργαστει. Σημασια εχει οτι γινεται προσπαθεια την οποια πρεπει να επικροτουμε και θα την συνεχισω και εγω μαζι σας με το περας των διακοπων μου.
Για τους Δημητρηδες τωρα.
Επειδη απο σημερα και για 14 μερες δεν εχω την δυνατοτητα να παρακολουθω το θεμα, εχω μονο μια προταση.
Ειδατε σε ενα βιντεο, οτι χρησιμοποιητε στην περιφερεια του στροφαλου βιδες σε διαταξη τεσσαρων σειρων και μονο 4 μαγνητες σε ενα καθετο ξυλο που πλησιαζει την περιφερεια.
Λοιπον, μεχρι να ελθω και εγω και γινει μια μαζικη παραγγελια απο μαγνητες, προτεινω να χρησιμοποιησετε την συγκεκριμενη διαταξη για δοκιμες. Χρειαζονται ελαχιστοι μαγνητες και ειναι δυνατον να βρεθει η αποσταση που πρεπει να μπουν οι βιδες. Σε τελικη φαση αλλαζονται οι βιδες με μαγνητες. Για καλυτερα αποτελεσματα , δειτε την διαταξη εφαρμογης που σκεφτηκα, ωστε να βρεθει ευκολα και η αποσταση των βιδων και η στροφικη γωνια που πρεπει να σχηματισουν.

aloyphs
25-07-09, 17:04
Παιδιά προχωρήστε και μην ακούτε τίποτα και κανέναν
Ας μην ξεχνάμε ότι οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις ξεκίνησαν από τις πιο απίθανες ιδέες...

weather1967
25-07-09, 19:46
εγω ξανα σαν τον δικηγορο του διαβολου θα πω... γιατι να πιστεψω ενα βιντεο? στο τελευταιο βιντεο που ανεβασατε εχει σαν κεντρο ενα βηματικο μοτερ απο σκληρο δισκο γιατι πρεπει να πιστεψω οτι δεν γυρναει με το μοτερ αλλα απο τις ξυλοβιδες?... γιατι ενας δισκος δεν γυρναει γιατι παραγει μηδενικη ενεργεια ετσι ωστε να υπερνικησει τις τριβες του πρεπει να δεχτω οτι 3δισκοι θα γυρισουν? αφου εχουμε 0+0+0=0 οσο ενεργεια θα δοσει ο εναν δισκος στους αλλους δυο για να "ξεσκαλοσουν" αλλη τοση θα παρει πισω για ξεσκαλωσει ο ιδιος...
δεν σας λεω να μην κανετε τα πειραματα σας... αντιθετος μονο ετσι θα ψαχτητε... επισης κατι για τις θεωριες...
παντα η θεωρια προηγειται της πραξης και μετα παλι θεωρια με τα αποτελεσματα της πραξης και συνεχειζουμε μεχρι να φτασουμε στην λυση του προβληματος ή στη αποδειξη του αδυνατου... αν ξενηναμε οτι κατι γινεται και απλα εμεις δεν το ξερουμε τοτε δεν κανουμε τπτ... γιατι οσο δεν δουλευει κατι τοσο θα ψαχνουμε λαθος...

Παναγιώτη προσωπικα επειδή ειδα απο κοντα τις μεγαλες ελκτικες-απωθητικες δυναμεις των μαγνητών Νεοδυμίου ,στο μαγαζι που ειχα παει και τους περιεργαστηκα(αλλα δεν αγορασα γιατι ηταν ακριβώς) ,ειδα οτι εχουν απωθητικη ικανοτητα απο τα 4-5 cm αποσταση,αν δε τους πλησιαζα στο 1 εκατοστο η στο μισο εκατοστο ,δυσκολα το παλευα να μην μου φυγουν αριστερα -δεξιά , και μονο απο αυτο ειμαι θετικοτερος,πριν που παλευω με κλασσικα μαγνητακια απο φερρίτη ημουν περισσοτερο απαισιοδοξος ,αλλα λεω τι εχουμε να χασουμε αν το φτιαξουμε ? μερικα ευρώ για μαγνητες που τα δινουμε για αλλα και αλλα αχρηστα πραγματα ,αν γυρισει ομως ? εκει θα ειναι η ευχαριστηση .
Τις τριβες πιστευω τις υπερνικαει ο δισκος ,αλλα δεν ξερω αν μπορει να παραγει ωφελιμο εργο οπως πολυ σωστα προειπε ο Στελιος ο sigmacom.
Το παρομοιαζω με ενα ιχ με κυβισμο 1600 cc και 40 ΗP .
Μπορει να ειμαι και σέ ολα λαθος παιδιά ,απλα εικασιες κανω και εγώ.

weather1967
25-07-09, 19:57
Ειμαι πολυ χαρουμενος, που βλεπω αρκετα ανησυχα "πνευματα" να καταπιανονται με το συγκεκριμενο θεμα. Οπως με χαροποιει η σοβαροτητα που αντιμετωπιζεται η συγκεκριμενη κατασκευη πλεον.
Δεν εχει σημασια η πιθανοτητα να μην εργαστει, που ειναι μεγαλυτερη απο το να εργαστει. Σημασια εχει οτι γινεται προσπαθεια την οποια πρεπει να επικροτουμε και θα την συνεχισω και εγω μαζι σας με το περας των διακοπων μου.
Για τους Δημητρηδες τωρα.
Επειδη απο σημερα και για 14 μερες δεν εχω την δυνατοτητα να παρακολουθω το θεμα, εχω μονο μια προταση.
Ειδατε σε ενα βιντεο, οτι χρησιμοποιητε στην περιφερεια του στροφαλου βιδες σε διαταξη τεσσαρων σειρων και μονο 4 μαγνητες σε ενα καθετο ξυλο που πλησιαζει την περιφερεια.
Λοιπον, μεχρι να ελθω και εγω και γινει μια μαζικη παραγγελια απο μαγνητες, προτεινω να χρησιμοποιησετε την συγκεκριμενη διαταξη για δοκιμες. Χρειαζονται ελαχιστοι μαγνητες και ειναι δυνατον να βρεθει η αποσταση που πρεπει να μπουν οι βιδες. Σε τελικη φαση αλλαζονται οι βιδες με μαγνητες. Για καλυτερα αποτελεσματα , δειτε την διαταξη εφαρμογης που σκεφτηκα, ωστε να βρεθει ευκολα και η αποσταση των βιδων και η στροφικη γωνια που πρεπει να σχηματισουν.

Ανδρέα μια χαρά καθεσαι εκει στις διακοπές,και το ψαρεμα ,μακρυα απο το καμινι της Αθήνας,αλλα το μυαλο σου βλεπω ειναι εδώ σε εμας,αυτο δειχνει εναν ανθρωπο με ανήσυχο πνευμα ,που λεει ποτε να τελειώσουν οι διακοπες να ερθει να το φτιαξει :001_smile: .
Για το σχεδιο σου ειναι ωραια η σκεψη σου ,εχω μερικες παρατηρησεις :
Γιατι χρησιμοποιής 4 δισκους αντι για 3 που εχει η γεννήτρια perendev.
Kαι αν μπουν 4 δισκοι χωρις παξιμαδι στα ενδιαμεσα ,μονο και μονο με 2 ακριανα παξιμαδια ,με τους μαγνητες νεοδυμιου πιθανον λεω και παλι πιθανον να τσουληση καποιος δισκος μεσαιος προς τους μαγνητες.
Και αφετερου οι σιαγονες αν αργοτερα γινει με σιαγονες θα ειναι διπλα διπλα και πιθανον να αντικρουονται ,και η γεννητρια perendev αφηνει κενα μεταξυ δισκων και σιαγώνων.
Απλα για βιδες ειναι μια χαρα μιας και δεν υπαρχει μεγαλη ελκτικη-απωθητικη δυναμη.
Σού εύχομαι καλό υπόλοιπο διακοπών ,με καλες ψαριές .:001_rolleyes:

gsmaster
25-07-09, 21:43
Μα αν καταφέρει το σύστημα να νικήσει τις τριβές και γυρίζει (να διατηρεί τις στροφές του και να τις αυξάνει) τότε παράγει έργο.

Το να του βάλουμε να γυρίζει μια γεννήτρια και να παράγει ρεύμα είναι ένα φορτίο.
Αν αυξηθούν οι τριβές είναι κι αυτό ένα φορτίο. Απο την στιγμή που το σύστημα τουλάχιστον διατηρεί τις στροφες του, τότε μειώνοντας τις τριβές, μπορούμε να προσθέσουμε και μια μικρή γεννήτρια.


Όλα αυτά πρέπει να τα λάβετε υπόψη ΑΦΟΥ γυρίσει ο τροχός.

weather1967
25-07-09, 22:33
Μα αν καταφέρει το σύστημα να νικήσει τις τριβές και γυρίζει (να διατηρεί τις στροφές του και να τις αυξάνει) τότε παράγει έργο.

Το να του βάλουμε να γυρίζει μια γεννήτρια και να παράγει ρεύμα είναι ένα φορτίο.
Αν αυξηθούν οι τριβές είναι κι αυτό ένα φορτίο. Απο την στιγμή που το σύστημα τουλάχιστον διατηρεί τις στροφες του, τότε μειώνοντας τις τριβές, μπορούμε να προσθέσουμε και μια μικρή γεννήτρια.


Όλα αυτά πρέπει να τα λάβετε υπόψη ΑΦΟΥ γυρίσει ο τροχός.

Γιάννη ξερεις τι φοβάμαι εγώ,και τι εννοώ με το παραδειγμα ?
Οτι μπορει να γυριζη ο δισκος δηλαδη να υπερνικαει τις τριβες του ,αλλα αν το φορτώσεις και με ενα δυναμο να σταματάει ,δηλαδη να γυριζει ο δισκος σκετος ,αλλα αν λιγο του βαλεις την παραμικρη αντισταση να σταματαει.
Αυτο εννοουσα με το ωφέλιμο εργο που διατυπωσε ο Στελιος ο sigmacom.
Απλα σκεψεις κανω και εγώ ,μπορει ομως και να σηκωνει και φορτιο.
Το πρωτο μελημα οπως πολυ σωστα ειπες να ξεκινησει και να γυριζει ,και να διατηρει τις στροφές ,απο εκει και μετα βλεπουμε και κανουμε.
Με αλλαγες με πιο ισχυρους ακομα μαγνητες ,με μεγαλυτερο δισκο κ.τ.λ.

LORADE
25-07-09, 22:44
Ανδρέα μια χαρά καθεσαι εκει στις διακοπές,και το ψαρεμα ,μακρυα απο το καμινι της Αθήνας,αλλα το μυαλο σου βλεπω ειναι εδώ σε εμας,αυτο δειχνει εναν ανθρωπο με ανήσυχο πνευμα ,που λεει ποτε να τελειώσουν οι διακοπες να ερθει να το φτιαξει :001_smile: .
Για το σχεδιο σου ειναι ωραια η σκεψη σου ,εχω μερικες παρατηρησεις :
Γιατι χρησιμοποιής 4 δισκους αντι για 3 που εχει η γεννήτρια perendev.
Kαι αν μπουν 4 δισκοι χωρις παξιμαδι στα ενδιαμεσα ,μονο και μονο με 2 ακριανα παξιμαδια ,με τους μαγνητες νεοδυμιου πιθανον λεω και παλι πιθανον να τσουληση καποιος δισκος μεσαιος προς τους μαγνητες.
Και αφετερου οι σιαγονες αν αργοτερα γινει με σιαγονες θα ειναι διπλα διπλα και πιθανον να αντικρουονται ,και η γεννητρια perendev αφηνει κενα μεταξυ δισκων και σιαγώνων.
Απλα για βιδες ειναι μια χαρα μιας και δεν υπαρχει μεγαλη ελκτικη-απωθητικη δυναμη.
Σού εύχομαι καλό υπόλοιπο διακοπών ,με καλες ψαριές .:001_rolleyes:
Εχω ακομη λιγη ώρα internet και παρααααα-πολλες ωρες για ψαρεμα.
Λοιπον Δημητρη, απλα σχεδιασα 4 δισκους, μπορει να ειναι τρεις , μπορει πεντε. Δεν εχει σημασια. Επισης δεν υπαρχουν ενδιαμεσα παξιμαδια, μονο ακριανα να σφιγγουν το σαντουιτς. Θεωρω για αρχη χρηση μονο βιδες και 3-4-5 μαγνητες, αναλογα της ποσοτητας σε ξυλινες ροδελες, μονο και μονο, για την αποκτηση εμπειριας και ανιχνευσης αδυναμιων στο συστημα. Αν ημουν Αθηνα ετσι θα δουλευα. 1 δισκο με ενα μαγνητη, να δω τι κανει και συνεχεια 2-2,3-3,4-4. Τωρα η προσωπικη μου γνωμη.
ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ , θα εχει μεγαλη αποδοση. Ο λογος απλος. Εχω εδω στις διακοπες (απο τον γειτονα) 1 ζευγαρι μαγνητες. Δεν ξερω αν ειναι εξωτικοι ή απλοι ειναι ομως χρωμα ασημι. Διαστασεις 5εκ μηκος 1κ διαμετρο. Πηγα στο super market της γειτονιας (μου τα παιρνουν αλλου-επρεπε να με εξυπερετησουν), οπου εχουν ζυγαρια ακριβειας , χωρις κινητα μερη. Εκανα μια μικρη πατεντα με δυο ξυλα και μπορουσα να μετρησω την δυναμη ελξης απευθειας σε κιλα των δυο μαγνητων. Λοιπον κυριοι, δυο απλοι μαγνητες (αν ειναι) εδειξαν 12.5κιλα. Επομενως μια συστοιχια στην σειρα τι κανει? Απλες ικασιες χωρις ενθουσιασμο, αλλα με προοπτικες. Απλα εχω ελπιδες, διοτι για παραδειγμα ο κινητηρας εσωτερικης καυσης, εξαρτατε απο τον εκεντροφορο για να δουλεψει αψογα... εδω τι χρειαζεται? Απλα στεοχωριεμαι γιατι απο το πρωι δεν θα εχω internet, για να μαθαινω εξελιξεις. Δεν πειρααζει. Να ειστε ολοι καλα

Nemmesis
25-07-09, 23:02
παιδια δεν ειναι ετσι οπως τα λετε... (και για να ειμαστε ξεκαθαρει εγω ακομα λεω οτι δεν θα γυρισει..:001_tt2:)
αν καταφερνατε να γυρισει ο δισκος τοτε αυτο θα εφτανε καπιες στροφες σωστα? οι στροφες αυτες δεν θα ηταν τυχαιες αλλα η απολυτη ισοροπια τριβων και παραγομενουν εργου... και επειδη ολοι μπορουμε να καταλαβουμε οτι αλλες οι τριβες στις 200rpm και αλλες στις 1000rpm ποθ σαφως ειναι μεγαλητερες τοτε εστω οτι το συστημα μας καταφερνει να συντηρησει τις στροφες του... οποτε εχουμε
παραγομενο εργο = τριβες
αν τωρα βαλουμε και δικο μας φορτιο τοτε θα εχουμε
παραγομενο εργο = τριβες + φορτιο για να μπορεσει το συστημα ομως να κρατισει την ισοροπια του τοτε αυτοματα θα προσπαθησει να ριξει τις τριβες του δλδ θα χασει στροφες οποτε θα εχουμε
παραγομενο εργο = λιγοτερες στροφες + φορτιο
αρα το προβλημα μας δεν ειναι να παρουμε εργο απο την κατασκευη.. αλλα να την κανουμε να γυρισει..

ολα οσα γραφω αποδικνειωνται κανονικοτατα απλα τα εβαλα με απλα λογια.. οποτε το μονο που μας μενει ειναι να γυρισει ο τροχος ( και να ελαχιστοπιησουμε οσο μπορουμε τις τριβες για να μπορεσει ετσι το συστημα να ισοροπισει σε υψηλοτερες στροφες... ολα αυτα βεβαια τα λεω εχοντας αφησει στην ακρη τον ρολο μου ως "ο κουγιας του διαβολ...:001_smile:"

stom
26-07-09, 22:16
Θα γυρισει ο τροχος, θα .... και ο φτωχος...
Λετε?
:D

weather1967
27-07-09, 12:54
Καλημέρα
Σήμερα το πρωι πηγα σε ενα νεο καταστημα μαγνητων που το βρηκα απο το νετ ,στο Μοσχάτο ,σαφώς και καλυτερες τιμες απο τον πρωτο που ειχα παει ,αλλα οχι σαν το Γερμανικό site .

http://www.petalplast.gr/

Aγορασα τελικα 40 μαγνητες Νεοδυμιου 15 mm πλατος και 3 mm υψος σαν αυτους στο Γερμανικό site παρακάτω πρός 1,20 ευρώ εκαστος ειχανε ,μου εκανε και μια εκπτωση με καποιο μικρό παζαράκι και τους πηρα 40 ευρώ ,ηρθαν 1 ευρώ ο ενας .Καλός άνθρωπος παντος ο καταστηματάρχης ,ξερετε μαγαζι οχι κυριλέ που τσεκουρώνουν ,απο τα απλά με απλους γνησιους ανθρώπους του μόχθου,που καταλαβαινουν τον πελάτη.Mεγαλη ελκτική δυναμη 3 kg ,πρώτη φορα καταπιανομαι με τετοια και θελουν δυσκολια για να τους βγαλεις απο την σειρά οταν ειναι ολοι κολλημενοι σαν την πρωτη φωτό :blink:

http://www.supermagnete.de/gre/S-15-03-N

Τους κολλησα και στον τροχο και στους σιαγονες ,και το αποτελεσμα ηταν τραγικό-τζίφος :saad: κολλάγανε τα δοντια στην απωθηση στα ενδιαμεσα των μαγνητών και ουτε καν γυριζε .:blushing:

Θελει τωρα πειραματισμο η ιστορια,να αραιώσω μαγνητες απο τον τροχό και και και .......:001_unsure:.Παιδιά κάθε συμβουλη δεκτή ,παντος και δευτερο δισκο να ειχα και τριτον παραλληλα μου φαινετε θα τρώγανε κολλημα ολοι .

Εχω και 2 φωτος για του λογου το αληθές ,στην δευτερη φωτο δεν ειναι στραβη η ντιζα,απλά εγώ ειχα την καμερα στραβά χα χα !!.

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet25.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=957&u=11226462)



http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet26.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=958&u=11226462)

lastid
27-07-09, 18:08
Μια καλή ανάλυση για το αν αιτιολογημένα δουλεύει ή όχι το μαγνητικό αεικίνητο είναι εδώ (http://www.lhup.edu/~dsimanek/museum/cheng2.htm)

weather1967
27-07-09, 22:45
Ωραιο το λινκ Δημητρη και πολυ κατατοπιστικό,το παρακατω σχεδιο ειδα και λεω να το δοκιμασω

http://www.lhup.edu/~dsimanek/museum/magwheel.htm

Αλλα σκεφτηκα και κατι αλλο ,μηπως οι στρογυλλοι μαγνητες δισκοι που πηρα δεν κανουν ? και θελει βέργες σαν τους παρακατω που εχουν πιο μακρυα τον βορά - νοτο ? φυτευτους μεσα στο ξυλο φυσικα με τρυπανι μιας που ειναι και μικροι σε διατομη ,ενω οι στρογγυλοι εχουν τον βορα -νοτο πολυ κοντα στα 3 μολις mm και εκει γινετε το κολλημα ? .Τί λές ?

http://www.supermagnete.de/gre/S-05-25-N

Nemmesis
27-07-09, 23:00
Ωραιο το λινκ Δημητρη και πολυ κατατοπιστικό,το παρακατω σχεδιο ειδα και λεω να το δοκιμασω

http://www.lhup.edu/~dsimanek/museum/magwheel.htm (http://www.lhup.edu/%7Edsimanek/museum/magwheel.htm)



ε?? το διαβασες το κειμενο?? το κειμενο εξηγει για ποιο λογο δεν θα δουλεψουν ποτε τετοια πειραματα...

NUKE
27-07-09, 23:05
In the real world we'd have friction in the chamber walls, at the axle, and dissipative processes within the magnets removing energy irreversibly. Even if all these dissipative processes were absent, the wheel would perform no better than a simple flywheel.

Απο το λινκ σου...

weather1967
27-07-09, 23:13
:oops::oops::oops: sorry Χάρη και Παναγιώτη μετά τό ειδα .
Προς το παρόν ειχατε δίκιο,παντος πιστευετε οτι ο μαγνητης δισκος που εχει κοντα τον βορά νοτο παιζει ρολο στο οτι δεν κανει απωθηση και κολλαει ?,ενω μια βεργα που εχει πιο μακρυά τον βορά -νοτο θα ηταν καλυτερα εστω για το σχεδιο του perendev που δειχνει οτι λειτουργεί.

lastid
28-07-09, 01:00
Οι S-05-25-N όντως είναι μακρύτεροι.
Μπορείς να "μακρύνεις" τους μαγνήτες σου και αν βάλεις δύο από τους μικρούς μαγνήτες στα δύο άκρα μιας βέργας από σιδηρομαγνητικό υλικό.

weather1967
28-07-09, 01:05
Οι S-05-25-N όντως είναι μακρύτεροι.
Μπορείς να "μακρύνεις" τους μαγνήτες σου και αν βάλεις δύο από τους μικρούς μαγνήτες στα δύο άκρα μιας βέργας από σιδηρομαγνητικό υλικό.

Mα δεν θα κανει κατι Δημητρη,παλι το στρογυλο θα ειναι μπροστα,εγω βλεπω σαν πιο σωστο τις βεργες που οι πολοι βορας νοτος ειναι πιο απομακρυσμενοι για να μην σκαλωνη στο πλαινο μερος του στρογγυλου μαγνητη ,και φυτευτες οι βεργες με 5 mm τρυπανι μεσα στο ξυλο ,ουτως ωστε να ειναι εφαπτομενος στο ξυλο του τροχου μονο ο βορας ,και στο ξυλο των σιαγωνων μονο ο βορας παλι για απωθηση να μην υπαρχει κοντα στο μαγνητικο πεδιο ο νοτος και τους ελκει

KOKAR
30-07-09, 00:04
http://www.freeelectricityfreeenergy.com/

YouTube - FREE ENERGY Home Generator -Zero Point Energy - Off the Grid

Nemmesis
30-07-09, 00:09
καλα... απο ιστοριες....

weather1967
30-07-09, 22:44
Δυσκολη υποθεση στο να γυριση ο τροχος τελικα :saad:
Ανδρέα οταν διαβασεις τα μηνυματα μου ,σημαινει οτι σε περιμενει και σενα πολυ δουλεια :001_smile:
Ειχα ξεκινηση με μαγνητες νεοδυμιου 15 χιλιοστα πλατος και 3 χιλιοστα υψος με ελκτικη ικανοτητα 3 κιλα ,τους ειδα πολυ ισχυρους για τον τροχο που εχω ,και πηγα και τους αλλαξα με μικροτερους 6 χιλιοστα πλατος και 3 χιλιοστα υψος με ελκτικη ικανοτητα 1 κιλο ,εχω κανει διαφορα ,αλλα εχω ακομα δουλεια μεχρι να εξαντλησω ολες τις θεσεις .
Και επειδη θελω να πειραματιστω πιο ευκολα και να αλλαζω μαγνητες και θεσεις ξεκολησα την σιλικονη και ανοιξα τρυπες στο ξυλο για να τους βαζω μεσα σφηνωτους και να τους βγαζω ,αλλα βγαλε - βαλε οι τρυπες ανοιξανε ,και σκεφτηκα και εχωσα ξυλοβιδες στα ξυλα και πανω εκει οι μαγνητες για να μπορω πιο ευκολα να προσθετω -αφαιρω σε διαφορες θεσεις .
Αλλα αρχιζω να σκεφτομαι οτι ο Παναγιώτης (Νemmesis) , Xάρης (Νuke) Bαγγέλης (GR kyros) ,και συγγνώμη οποιον αλλο ξεχνάω ειχαν δικιο ,και αν καταφέρω να τον κανω να γυριση(που χλωμό το βλέπω) ,θα ειναι καθαρά απο θεμα τυχης και μονο :001_unsure:

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/magnet28.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=960&u=11226462)

dbsjro
30-07-09, 23:07
Κοιτα 1-2 πραγματα σιγουρα εμαθες αρα κερδισμενος βγηκες
Τωρα το οτι δν δουλεψε, ε μαλλον το ηξερες απο την αρχη

Θανασης

weather1967
30-07-09, 23:16
Κοιτα 1-2 πραγματα σιγουρα εμαθες αρα κερδισμενος βγηκες
Τωρα το οτι δν δουλεψε, ε μαλλον το ηξερες απο την αρχη

Θανασης

Θανάση σιγουρα ηξερα οτι ειναι δυσκολο να γυριση,αλλα τωρα στην πραξη το βλεπω ακατορθωτο :001_huh:.
Πιστευω οτι μπορει να γυριση ,αλλα οχι ετσι σαν εμενα στο κουτουρού ,θελει τρομερα μαθηματικα και φυσικη να μπουν τα δεδομενα προς επεξεργασια στο pc και με ενα ειδικο software να βγαλει γραφημα γωνιες κλισης,αποστασεις,διαμετροι μαγνητων και και και ....

Α και ενα αλλο ολοι στο καταστημα εκει που αγορασα μαγνητες ηξεραν την γεννητρια perendev γιατι με ρωτησαν τι θα κανω και τους ειπα .Στην αλλαγη των μαγνητών τους ρωτησα ,ξερετε αν η γεννητρια perendev δουλευει ? η ειναι παραμύθι ? , ναι μου ειπαν οντως γυριζει ,αλλα δεν μπορει να παραγει ωφελιμο εργο,ισα ισα υπερνικαει τις τριβες του εαυτου της.

Τωρα αν ειναι σωστο αυτο που μου ειπε η λαθος δεν το γνωριζω ,απλα σας μεταφερω τα λογια τους

electrifier
31-07-09, 00:12
Πραγματικά λυπάμαι τον κ.Δημήτρη, διότι είναι τόσο καλός και τον παρακίνησαν μια στάλα άνθρωποι με λόγο περιορισμένης ευθύνης να μπει στη διαδικασία και να ξοδευτεί. Να επιστρέψουν στο φόρουμ και να δώσουν τα έξοδα στον άνθρωπο που σας έκανε το χατήρι, καλή τη καρδία.


θελει τρομερα μαθηματικα και φυσικη να μπουν τα δεδομενα προς επεξεργασια στο pc και με ενα ειδικο software να βγαλει γραφημα γωνιες κλισης,αποστασεις,διαμετροι μαγνητων και και και ...
...λέγε με CNC. Αλλά δε φταίει αυτό κ.Δημήτρη.


ναι μου ειπαν οντως γυριζει ,αλλα δεν μπορει να παραγει ωφελιμο εργο,ισα ισα υπερνικαει τις τριβες του εαυτου της
define "έργο" :bored:

Ο λόγος που κανένα μα κανένα από αυτά δεν πρόκειται να παράγει έργο, το έχω αναφέρει δεν ξέρω κι εγώ πόσες σελίδες πριν και κανείς δεν έδωσε σημασία, είναι πως το πεδίο των μαγνητών (like this) είναι συντηρητικό, OMFG

Μόνο ένας τυφλός και ανόητος συνάμα (όσοι έχουν άγνοια και οι παρόντες εξαιρούνται) δεν θα μπορούσε να καταλάβει από αυτή τη φράση και βλέποντας τα σχηματικά, τα κινούμενα σχέδια και τις δήθεν κατασκευές πως δεν παράγεται ΟΥΤΕ ΣΤΑΛΑ έργο. Όσο για την ψευτοκίνηση που βλέπετε στα βίντεο, απλά ΔΕΝ είστε αρκετά παρατηρητικοί για να καταλάβετε από πού προήλθε. Μερικοί κάνουν λες και δεν έχουν λύσει ποτέ τους άσκηση Φυσικής, κατά τα άλλα πουλάνε επιστημοσύνη και θεωρίες από την κούτρα τους.

Ηθικό δίδαγμα:
Αν υπάρχει θεός, τότε έτσι τα έφτιαξε. Αν δεν υπάρχει, τότε έτσι είναι.

Θα ήταν 100000000% πιο ενδιαφέρον και συναρπαστικό για εμένα, αν το topic αφορούσε το πώς στην ευχή γίνονται κάποια από τα "μαγικά κόλπα" των σύγχρονων και παραδοσιακών "μάγων". Διότι αν και οι άνθρωποι ομολογούν πως πρόκειται για ψέμμα, ενίοτε είναι τόσο πετυχημένα που μας αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Θα μου εξηγήσουν κάποιο από αυτά οι "επιστήμονες" του forum, ή θα πεθάνω με την απορία?

ALAMAN
31-07-09, 00:17
Ρε παιδιά αφού ο Τέσλα δεν κατασκεύσασε ποτέ μια αεικίνητη μηχανή δε νομίζω να βρεθεί κανείς που να το καταφέρει, τουλάχιστον μέσα στα επόμενα 100 χρόνια! :closedeyes:

weather1967
31-07-09, 00:39
Kαλησπερα Ανδρέα
Μέ λες κ Δημητρη και αισθανομαι παππους :001_smile:
Δεν πειραζει για τα χρηματα μπορει να ξοδευτηκα λιγο,αλλα μονος μου πηρα την αποφαση,δεν με αναγκασε κανεις να το κανω.
Εγώ παντος ανηκω στην ομαδα που εχει αγνοια Ανδρεα απο αυτά ,και το ειχα πει εξαρχής
Τελικα το αλυτο για μενα μυστηριο ειναι ενα :
Tα μονα βιντεο που δειχνουν να γυρναει ειναι 2 ,ενας που γυριζει μια μανιβελα και μετα συνεχιζη να γυρναει ο δισκος,και το κλασσικο με την μηχανη perendev που γυρναει μονη της απο το μηδέν,τελικα ειναι κομπινα ολα τα βιντεο ? και αν ναι με ποιο τροπο ? γιατι τα παρουσιαζουν οτι γυρω γυρω δεν υπαρχει τιποτα περιεργο.

KOKAR
31-07-09, 00:54
Πραγματικά λυπάμαι τον κ.Δημήτρη, διότι είναι τόσο καλός και τον παρακίνησαν μια στάλα άνθρωποι με λόγο περιορισμένης ευθύνης να μπει στη διαδικασία και να ξοδευτεί. Να επιστρέψουν στο φόρουμ και να δώσουν τα έξοδα στον άνθρωπο που σας έκανε το χατήρι, καλή τη καρδία.


...λέγε με CNC. Αλλά δε φταίει αυτό κ.Δημήτρη.


define "έργο" :bored:

Ο λόγος που κανένα μα κανένα από αυτά δεν πρόκειται να παράγει έργο, το έχω αναφέρει δεν ξέρω κι εγώ πόσες σελίδες πριν και κανείς δεν έδωσε σημασία, είναι πως το πεδίο των μαγνητών (like this) είναι συντηρητικό, OMFG

Μόνο ένας τυφλός και ανόητος συνάμα (όσοι έχουν άγνοια και οι παρόντες εξαιρούνται) δεν θα μπορούσε να καταλάβει από αυτή τη φράση και βλέποντας τα σχηματικά, τα κινούμενα σχέδια και τις δήθεν κατασκευές πως δεν παράγεται ΟΥΤΕ ΣΤΑΛΑ έργο. Όσο για την ψευτοκίνηση που βλέπετε στα βίντεο, απλά ΔΕΝ είστε αρκετά παρατηρητικοί για να καταλάβετε από πού προήλθε. Μερικοί κάνουν λες και δεν έχουν λύσει ποτέ τους άσκηση Φυσικής, κατά τα άλλα πουλάνε επιστημοσύνη και θεωρίες από την κούτρα τους.

Ηθικό δίδαγμα:
Αν υπάρχει θεός, τότε έτσι τα έφτιαξε. Αν δεν υπάρχει, τότε έτσι είναι.

Θα ήταν 100000000% πιο ενδιαφέρον και συναρπαστικό για εμένα, αν το topic αφορούσε το πώς στην ευχή γίνονται κάποια από τα "μαγικά κόλπα" των σύγχρονων και παραδοσιακών "μάγων". Διότι αν και οι άνθρωποι ομολογούν πως πρόκειται για ψέμμα, ενίοτε είναι τόσο πετυχημένα που μας αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Θα μου εξηγήσουν κάποιο από αυτά οι "επιστήμονες" του forum, ή θα πεθάνω με την απορία?

όπως αυτά ???? click εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=318016#post318016)

electrifier
31-07-09, 01:20
weather1967 σε λέω κύριο διότι είσαι τόσο ευγενικός με όλους, ώστε κερδίζεις το σεβασμό της όποιας ηλικίας έχεις, έστω κι αν είσαι 25 (μη χαίρεσαι δεν είσαι, χα!). Δεν είναι το "κύριο" της ηλικίας, αλλά των τρόπων.

Δημήτρη, πολύ καλά έκανες και είναι προφανές πως σου αρέσει πάρα πολύ το να κατασκευάζεις διάφορα και γεια στο χόμπυ σου και στη δημιουργικότητά σου. Αλλά αυτό που εσύ κάνεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ διαφέρει πάρα πολύ από άλλους που το μόνο που κάνουν είναι να παραθέτουν τα δήθεν βιντεάκια που βρίσκουν από δω κι από εκεί για να μας πείσουν πως ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη Γη (τουλάχιστον αυτό συμβαίνει).

Δεν υπάρχει κανένα βίντεο που να αποτελεί όντως απόδειξη αυτού που προσπαθεί να δείξει. Είτε δε μας τα δείχνουν από την αρχή μέχρι το τέλος (ναι, υπάρχει τέλος), είτε δε μας δείχνουν όλο το χώρο, είτε υπάρχει κρυφή παραγωγή έργου στο σύστημα, είτε είναι μοντάζ, είτε ουσιαστικά φαίνεται η ψευτιά αλλά μόνο σε έμπειρο μάτι. Εγώ ο ίδιος μόλις είχα πρωτοδεί το βίντεο με την τεράστια κατασκευή που έκανε κάποιος με μαγνήτες (αν δεν κάνω λάθος, αυτή που πήγες να μιμηθείς) εντυπωσιάστηκα. Όμως εντυπωσιάστηκα για λίγα δευτερόλεπτα μόνο, διότι βλέποντας μια δεύτερη φορά το βίντεο ανακαλύπτεις σχεδόν με ευκολία πολλά ψεγάδια και κενά σε αυτό που δήθεν φαίνεται να κάνει. Για να μη σου πω και το ψυχολογικό του πράγματος! Για παράδειγμα, εσύ πατάς το play για να δεις ένα αεικίνητο > σου έχει ήδη πει από τον τίτλο "το φτιάξαμε" > σου λένε "γυρίζει μέχρι τη 2α παρουσία" > το μάτι γράφει πιο γρήγορα από όσο σκέφτεται το μυαλό το τί συμβαίνει > το βιντεάκι τελειώνει εντός λίγων λεπτών > εσύ μένεις με την εντύπωση πως στο βίντεο γινόταν αυτό που σου περιέγραψαν πως γίνεται...

Just think.

@KOKAR: ναι περίπου όπως αυτά, αν και αυτός είναι τελείως στημένος (παραφαίνεται, ακόμα και το πλήθος είναι δήθεν). Ειλικρινά τώρα, πραγματικά έχω άπειρες απορίες για το πως κάνουν πολλά από τα "μαγικά" που βλέπουμε στα show, κυρίως τα πιο "απλά", όπου δεν έχω δώσει απάντηση. Εν τω μεταξύ τα κρατάνε μυστικά τόσα χρόνια (!) που ακόμα δεν ξέρουμε πώς τα κάνουν και συνεχίζουμε να τα βλέπουμε! :)

Nemmesis
31-07-09, 04:25
Πραγματικά λυπάμαι τον κ.Δημήτρη, διότι είναι τόσο καλός και τον παρακίνησαν μια στάλα άνθρωποι με λόγο περιορισμένης ευθύνης να μπει στη διαδικασία και να ξοδευτεί. Να επιστρέψουν στο φόρουμ και να δώσουν τα έξοδα στον άνθρωπο που σας έκανε το χατήρι, καλή τη καρδία.


...λέγε με CNC. Αλλά δε φταίει αυτό κ.Δημήτρη.


define "έργο" :bored:

Ο λόγος που κανένα μα κανένα από αυτά δεν πρόκειται να παράγει έργο, το έχω αναφέρει δεν ξέρω κι εγώ πόσες σελίδες πριν και κανείς δεν έδωσε σημασία, είναι πως το πεδίο των μαγνητών (like this) είναι συντηρητικό, OMFG

Μόνο ένας τυφλός και ανόητος συνάμα (όσοι έχουν άγνοια και οι παρόντες εξαιρούνται) δεν θα μπορούσε να καταλάβει από αυτή τη φράση και βλέποντας τα σχηματικά, τα κινούμενα σχέδια και τις δήθεν κατασκευές πως δεν παράγεται ΟΥΤΕ ΣΤΑΛΑ έργο. Όσο για την ψευτοκίνηση που βλέπετε στα βίντεο, απλά ΔΕΝ είστε αρκετά παρατηρητικοί για να καταλάβετε από πού προήλθε. Μερικοί κάνουν λες και δεν έχουν λύσει ποτέ τους άσκηση Φυσικής, κατά τα άλλα πουλάνε επιστημοσύνη και θεωρίες από την κούτρα τους.

Ηθικό δίδαγμα:
Αν υπάρχει θεός, τότε έτσι τα έφτιαξε. Αν δεν υπάρχει, τότε έτσι είναι.

Θα ήταν 100000000% πιο ενδιαφέρον και συναρπαστικό για εμένα, αν το topic αφορούσε το πώς στην ευχή γίνονται κάποια από τα "μαγικά κόλπα" των σύγχρονων και παραδοσιακών "μάγων". Διότι αν και οι άνθρωποι ομολογούν πως πρόκειται για ψέμμα, ενίοτε είναι τόσο πετυχημένα που μας αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Θα μου εξηγήσουν κάποιο από αυτά οι "επιστήμονες" του forum, ή θα πεθάνω με την απορία?

ελα βρε.. κανεις λες τον εξαπατησαν τον ανθρωπο....εγω σε ποσα ποστ μου αναφερω οτι δεν προκειται να γυρισει? και μαλιστα και γιατι δεν θα τι κανει και ποτε... απλα λογο εντασεων φτασαμε στο σημειο να πουμε οτι οποιος θελει να δει χειροπιαστα γιατι δεν θα γυρισει ας το κανει...

τωρα @ weather1967
καπου λες οτι θελει υπολογισμους κλπ κλπ κλπ για να γυρισει... το συστημα ομως απλα ειναι μια απατη... δεν προκειται να γυρισει ΠΟΤΕ... και αυτο οχι λογο μαθηματικων και πραξεων και υπολογισμον λαθος, αλλα ετσι ειναι η φυση των μαγνιτων... και με πολυ απλα λογια για το πειραμα σου οτι ο κεντρικος αξονας με τους μαγνιτες δεν θελει να γυρισει... θελει απλα να απομακρινθει οσο μπορει απο τους αλλους μαγνητες (τους εξω) οποτε παει σε ενα σημειο και "σκαλονει"

electrifier
31-07-09, 13:17
εγω σε ποσα ποστ μου αναφερω οτι δεν προκειται να γυρισει?
Ναι, αλλά δεν κάνεις σαν κακιά κακιά πεθερά όπως εγώ! :001_rolleyes:

Υ.Γ. Είμαι βαλτός από τις εταιρείες για να μην αφήσω τον κόσμο να πειραματιστεί και να μάθει για το ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ της ελεύθερης ενέργειας! :glare:

Υ.Γ.2 WTF? http://www.newebmasters.com/freeenergy/sm-pg45.html :lool:
http://www.newebmasters.com/freeenergy/sm-cover.jpg

lastid
31-07-09, 13:24
Για τον Αντρέα (http://stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=3981)

electrifier
31-07-09, 13:42
Δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει ό,τι θέλει και να ζει στον κόσμο του. Είχα δει μια φορά κάτι Ινδούς που θεωρούσαν θαυματουργή μία αγελάδα να φτάνουν σε σημείο που να πίνουν τα ούρα της (να μην πω και τί άλλο έκαναν γιατί πάει πολύ). Όλα αυτά μέσα σε κλίμα απόλυτης κατάνυξης. Δε μπορείς να πας να τους πείσεις πως κάνουν ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. Απλά ζουν στον κόσμο τους! Αν επιμένεις, τότε υποχωρώ ομοίως...

Capacitor
31-07-09, 14:13
Σωστα,και κανουν μπανιο σε ιερο ποταμι οπου ενα ποτηρι νερου εχει κατι δισεκατομμυρια μικροβια.
Μυκητιασεις και υπατητιδες καθημερινες.

KOKAR
31-07-09, 14:17
Σωστα,και κανουν μπανιο σε ιερο ποταμι οπου ενα ποτηρι νερου εχει κατι δισεκατομμυρια μικροβια.
Μυκητιασεις και υπατητιδες καθημερινες.

και όμως παρόλα αυτά είναι πολλά εκατομμύρια !!!!
πως τα καταφέρνουν άραγε ??? :confused1:

H3
31-07-09, 15:09
Ναι, αλλά δεν κάνεις σαν κακιά κακιά πεθερά όπως εγώ! :001_rolleyes:

Υ.Γ. Είμαι βαλτός από τις εταιρείες για να μην αφήσω τον κόσμο να πειραματιστεί και να μάθει για το ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ της ελεύθερης ενέργειας! :glare:

Υ.Γ.2 WTF? http://www.newebmasters.com/freeenergy/sm-pg45.html :lool:
http://www.newebmasters.com/freeenergy/sm-cover.jpg

Αυτα λεει καπου στο κειμενο του περιοδικου
"What’s Ahead? For inventor Howard Johnson and his permanent magnet power source there's bound to be plenty of controversy, certainly, but also progress. A 5000 watt electric generator powered by a permanent magnet motor is already on the way, and Johnson has firm licensing agreements with at least four companies at this writing."

ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕ ,μαλλον θα το ξεραμε εδω και πολλα χρονια νομιζω .

KOKAR
31-07-09, 15:34
αν παρατηρησουμε καλά το περιοδικό είναι από την άνοιξη του 1980 !!!

υ.γ
αν δεν με γελάνε τα κουρασμένα και γέρικα μάτια μου !!!

H3
31-07-09, 15:37
Γι αυτο λεω οτι θα το ξεραμε εδω και πολλα χρονια

electrifier
31-07-09, 15:43
Για ομορφιά το έβαλα (βλέπε smilies)...

KOKAR
31-07-09, 15:49
Conspiracy theory !!!
:lool::lool:

ALAMAN
31-07-09, 15:53
Για ομορφιά το έβαλα (βλέπε smilies)...
Προς το παρόν, μόνο για ομορφιά θα χρησιμεύουν αυτές οι μηχανές! :001_rolleyes:

gsmaster
01-08-09, 01:30
Πάρε κόσμε 100αδα μαγνήτες 6 ντολλαρ σπίτι σου.... http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13518
Έχει κι άλλους http://www.dealextreme.com/products.dx/category.1105

Κι σου γυρίσει ???? :P

D1rTy_H4rRy.GR
03-08-09, 01:39
http://www.supermagnete.de/gre

D1rTy_H4rRy.GR
03-08-09, 01:46
A! και επειδή κάπου αναφέρθηκε ερώτηση γιατί οι άλλοι μαγνήτες στο πηγάδι κατουρήσαν? :P

http://www.supermagnete.de/gre/Q-51-51-25-N :O

lastid
04-08-09, 22:05
Σήμερα παρέλαβα τους διάφορους supermagnetes (12 τύποι, 250 τεμάχια) που παρήγγειλα από Γερμανία. Πραγματικά, εντυπωσιάστηκα! Ακόμη και οι πιο μικροί έχουν δύναμη που δεν την περίμενα. Παιδιά, πραγματικά έπαθα πλάκα...
Να διευκρινίσω πριν αρχίσει κανένας να λέει πάλι, ότι τους θέλω για να παίξω με διάφορα μικρά και μεγάλα projects από το φθινόπωρο που θα έχω (πιστεύω) λίγο χρόνο. Π.χ.:
- Κατασκευή ηλεκτρογεννήτριας με ρότορα μορφής τυμπάνου και πειραματισμούς με διάφορες τοπολογίες (μαγνήτες & περιτυλίξεις) για επίτευξη μέγιστης ισχύος.
- Διερεύνηση του κατά Calloway αεικίνητου, όπου θέλω να μετρήσω το έργο που προσφέρει το χέρι (βλ. ΥouΤube videάκι μερικές σελίδες πιο πάνω) και να δείξω ότι, παρ' όλο που φαίνεται αμελητέο, είναι αυτό που αναπληρώνει ενέργεια στο το εν λόγω αεικίνητο.
- Μαγνητικές αναρτήσεις με δαχτυλιοειδείς μαγνήτες για RC cars και όχι μόνο...
- Μαγνητική αιώρηση και θέματα ισορροπίας
- Τεχνικές καθαρισμού τζαμιών :001_smile:
- Οτιδήποτε άλλο μού'ρθει στο μυαλό ή μου προτείνετε εσείς...

weather1967
05-08-09, 00:57
Kαλώς τους δέχτηκες Δημήτρη:wiink:
Στο ειπα οτι εχουν τρομερη δυναμη οι νεοδυμιου οσο μικροι και να ειναι ,δεν μπορεις καλα -καλα να τους ξεκολησεις με το χερι .
Αντε καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις.
Εγω προς το παρον το αφησα το θεμα ,λογο καποιων αλλων κατασκευών,αλλα απο το φθινοπωρο να δροσισει λιγο θα το παλεψω .

fx125cc
05-08-09, 03:48
Δεν το πιστεύω 38 σελίδες για να αποδειχθεί τελικά ότι το αεικίνητο δεν είναι εφικτό
Και καλά ρε Θεέ αυτός ο Topic starter Για την καλύβα του Μπάρμπα Θωμά στα κατσικοχωρια μου ήθελε και αεικίνητο για free ρεύμα ο τσιφουτηηηςςς:lool:
Μα καλά ένας δε βρέθηκε να του πει εκεί, αφού ήθελε να τροφοδοτήσει 2 λάμπες φθορίου...
ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΖΙΝΟ Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΓΕΝΙΤΡΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 500W ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΤΟΥ που μου θέλει και αεικίνητο για την κοπριοτριπα:lool:

Ρε μπας και θέλει και καλωδιακή και ΑDSL με οπτικές ίνες:001_tt2:

-Καλά το τι γέλιο έριξα δεν λέγεται
-το ρελέ τι το ήθελε;
μου περισσεύει μια ασφάλεια να την δώσω στη NASA να την βάλει σε κανένα πύραυλο:lool:
πω πω τι άνεση ήταν αυτή.
Η ερώτηση είχε μέσα της την σιγουριά ότι με τα υλικά που είχε σίγουρα θα το έφτιαχνε

-πάλι καλά που δεν είχε και μοτεράκι από υαλοκαθαριστήρα από LADA :biggrin:

ALAMAN
05-08-09, 19:09
Δεν το πιστεύω 38 σελίδες για να αποδειχθεί τελικά ότι το αεικίνητο δεν είναι εφικτό
Και καλά ρε Θεέ αυτός ο Topic starter Για την καλύβα του Μπάρμπα Θωμά στα κατσικοχωρια μου ήθελε και αεικίνητο για free ρεύμα ο τσιφουτηηηςςς:lool:
Μα καλά ένας δε βρέθηκε να του πει εκεί, αφού ήθελε να τροφοδοτήσει 2 λάμπες φθορίου...
ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΖΙΝΟ Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΓΕΝΙΤΡΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 500W ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΤΟΥ που μου θέλει και αεικίνητο για την κοπριοτριπα:lool:

Ρε μπας και θέλει και καλωδιακή και ΑDSL με οπτικές ίνες:001_tt2:

-Καλά το τι γέλιο έριξα δεν λέγεται
-το ρελέ τι το ήθελε;
μου περισσεύει μια ασφάλεια να την δώσω στη NASA να την βάλει σε κανένα πύραυλο:lool:
πω πω τι άνεση ήταν αυτή.
Η ερώτηση είχε μέσα της την σιγουριά ότι με τα υλικά που είχε σίγουρα θα το έφτιαχνε

-πάλι καλά που δεν είχε και μοτεράκι από υαλοκαθαριστήρα από LADA :biggrin:

Νομίζω πως τα παιδιά δεν ψάχνουν το αεικίνητο αλλα προσπαθούν να φτιάξουν μία μηχανή περιστροφής που βασίζεται σε συστοιχία μαγνητών.

Ακόμα όμως και αν δουλέψει η συγκεκριμένη μηχανή, πόση δύναμη θα μπορούσε να αποδώσει σε ένα σύστημα που θα χρειαζόταν κίνηση?
Για παράδειγμα θα μπορούσε να κινήση μία άλλη γενήτρια? ή θα σταματάει με το παραμικρό άγγιγμα? :001_unsure:

fx125cc
06-08-09, 02:48
Μακάρι να δουλέψει
Αλλά λέω για τις 38 σελίδες καλύτερα και απο επιθεώρηση του Σεφερλή ήταν αυτό το topic.
-Όλα τα υλικά είχαν την γοητία τους :001_smile:(ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ 12ν 150ΑΩ- ΕΝΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑ 12ν ΣΕ 220ν-ΕΝΑ ΜΟΤΕΡΑΚΙ (2000 ΣΤΡΟΦΩΝ/1΄)-ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΟ ΑΠΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΕΛΕ).
ακόμα απορώ το ρελέ τι τον ήθελε ο topic starter:biggrin:
-Πάντως μια μικρή γεννήτρια θα του ερχόταν πολύ καλύτερα και χωρίς να σπαταλήσει και χρόνο.
-Νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να σκεφτόταν

jim.ni
06-08-09, 03:27
1) τα αρχικό μήνυμα δεν έχει καμιά σχέση με της 38 σελίδες
που πολύ αμφιβάλω αν τις διάβασες έστω και πρόχειρα
2) το θέμα συνεχίστηκε απο ένα σημείο και μετά με αφορμή ένα άλλο θέμα
με κινητήρα με μαγνήτες
3) προσβάλλεις όλους αυτούς που έγραψαν σοβαρά σε αυτό το θέμα και τους φίλους που προσπάθησαν/προσπαθούν (οπος ο weather1967)

fx125cc
06-08-09, 03:37
3) προσβάλλεις όλους αυτούς που έγραψαν σοβαρά σε αυτό το θέμα και τους φίλους που προσπάθησαν/προσπαθούν (οπος ο weather1967)

Γιατί τώρα λες πράγματα που δεν ισχύουν :001_huh:
ποιον πρόσβαλα;
διάβασε τα τραγελαφικά που γράφει ο τύπος που έφαγε το ban και θα ΓΕΛΑΣ και εσύ
Εδώ μέσα νομίζω κάποιοι δεν σηκώνεται μύγα στο σπαθί σας,χιούμορ κάνουμε δε βρίσαμε κανέναν

-Ακούς εκεί προσβάλω αυτούς που προσπαθούν :confused1:
1)Διάβασα και τις 38 σελίδες

2)το θέμα έφυγε για πολύ :off topic απο ένα σημείο και μετά με αφορμή ένα άλλο θέμα με κινητήρα με μαγνήτες,ενω κανονικά αφου δεν υφίστατε αεικίνητο θα επρεπε να είχε κλείσει και να ανοίγατε καινούργιο Topic με θέμα αν θα καταφερει να δουλεψει μία μηχανή περιστροφής που βασίζεται σε συστοιχία μαγνητών.

3)επειδή είπα μακάρι να δουλέψει ήταν προσβολή;;

(ε είπα να γράψω, έκανα και το σχήμα του topic starter να είμαι μέσα στο αρχικό θέμα, δεν το ξανακάνω αν είναι να τα παίρνεται όλα προσβολές, καληνύχτα σας)

jim.ni
06-08-09, 03:41
καλύτερα και απο επιθεώρηση του Σεφερλή ήταν αυτό το topic, λες
αν δεν σου αρέσει μη το διαβάζεις. (όσο για το χιούμορ αστό καλύτερα γιατί
περισσεύει και θα φάμε και εμείς καμιά μέρα μπαν :001_rolleyes:)

fx125cc
06-08-09, 03:53
καλύτερα και απο επιθεώρηση του Σεφερλή ήταν αυτό το topic, λες
αν δεν σου αρέσει μη το διαβάζεις. (όσο για το χιούμορ αστό καλύτερα γιατί
περισσεύει και θα φάμε και εμείς καμιά μέρα μπαν :001_rolleyes:)

Και επειδή το διάβασα απαγορεύεται να κάνω ένα σχόλιο;;
εδώ μέσα είδα να βρίζονται και να ειρωνεύονται ακόμα και βιντεακια για να καταλάβει ο banαρισμενος πόσο λάθος είναι, είδα
και εσύ μου λες ότι εγώ προσβάλω :confused1:
Βασικα το σωστό θα ήταν στα πρώτα βρισίδια να έπεφταν τα ban και το Topic να κλειδωνόταν, αλλά μάλλον άρεσε η καζούρα και το σούσουρο που δημιουργήθηκε από αυτόν που έφαγε το ban
καληνύχτα είπα πριν :001_tt2:

το σχήμα τζάμπα το έκανα αφού δε νομίζω να το δεί καθόλου ο topic starter:saad:

jim.ni
06-08-09, 03:58
δεν είμαι ο αρμόδιος εγώ να σου πω τι απαγορεύεται....
καληνύχτα φίλε :ok::cool:

LORADE
10-08-09, 18:03
Μολις επεστρεψα απο τις διακοπες μου και εννοητε για να απαλυνω λιγο την χαμενη μου ανεμελεια, καθησα και διαβασα, ολα τα Posts που σχετιζονται με το θεμα μας. Βλεπω μια αποτυχια, πιθανον αναμενομενη... αλλα οχι τελεσιδικη. Δημητρη θελω χρονο δυο περιπου ημερων για να μελετησω τις αδυναμιες που οδηγουν στην αποτυχια και μετα, θα δημοσιευσω τις πιθανες λυσεις που μπορει να ειναι απαραιτητες για να ξεκινησει παλι η προσπαθεια. Οσον αφορα την κατασκευη, θα την ξεκινησω και εγω τελος βδομαδας, αν δεν βρω μαγαζι ανοικτο (λογω εποχης), ας επικοινωνησουμε με ΠΜ για να αγορασω τους δικους σου μαγνητες.
Οσον αφορα τους... αντιρησιες. Παιδια και εμενα με βολευει να κρητικαρω , παιζοντας με το πληκτρολογιο. Καμμια φορα ομως λιγη προσπαθεια για να ... ακονιζουμε το μυαλο μας και τα χερια μας χειρονακτικα, προσφερει πολλα ωφελη -αδιαφορου αποτελεσματος
Καλο μου χειμωνα:crying:

weather1967
10-08-09, 18:33
Kαλησπερα Ανδρεα και καλο χειμώνα να πουμε ? αλλα ειναι νωρις ακομα :001_smile:
Λοιπον οπως διαβασες ειχα παταγώδη αποτυχια σκαλωναν οι μαγνητες ,δεν το παρατησα ομως θελω να το παλεψω με διαφορετικες θεσεις και κλισεις ,αλλα για να απαλύνω τον πονο μου :lool:,το εριξα σε καποιες αλλες κατασκευές ηλεκτρονικές αυτο το διαστημα .
Παρε ενα τηλεφωνο αν ειναι ανοιχτα ο Πεταλάς
http://www.petalplast.gr/
Απο εκει τους πηρα εγω απο το Μοσχάτο ,γιατι αφενος και εγω θα φύγω σε 5 μερες ,και εφετέρου ακομα τους θελω τους μαγνητες να το προσπαθησω αλλα απο Σεπτεμβρη και μετα να δροσιση λιγο ,γιατι αυτο θελει σκεψη ,δεν ειναι ευκολα σαν τα ηλεκτρονικα που τα κατεχουμε και με ζεστη τα παλευουμε :biggrin:.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και να το πετυχεις ολόψυχα.

Οσο για τους αντιρησίες οπως λες,μην χαλιέσε βρε συ,αλλοιμονο να ταιριαζαμε ολοι σε ολα ,εκει παει να πει οτι κατι δεν παει καλα ,λογικο ειναι να υπαρχουν αντιθετες αποψεις ,το θεμα ειναι πως λεγονται, αν λεγονται καλοπροαιρετα ειναι καλοδεχουμενες ,αν κακοπροαιρετα κανε που λενε τον Κινέζο ,δεν βλεπω ,δεν ακουω ,δεν μιλαω :wiink:,για να μην χαλας την ζαχαρενια σου:001_smile:.

LORADE
10-08-09, 19:40
Kαλησπερα Ανδρεα ........αν κακοπροαιρετα κανε που λενε τον Κινέζο ,δεν βλεπω ,δεν ακουω ,δεν μιλαω :wiink:,για να μην χαλας την ζαχαρενια σου:001_smile:.
Εγω.... την μονη ζαχαρενια μου που χαλασα, ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ:saad::saad:
Για τα αλλα? Μπενακεις-βγενακεις, οπως λεμε στο χωριο μου:lool:
Αυριο περνω τηλ. Αν ειναι ανοικτος ξεκινω, αν οχι περιμενω Σεπτεμβρη. Σημασια εχει να βρεθει ας πουμε ο χρονισμος. Πιστευω κατι θα βρω.

KALODIAKIAS
10-08-09, 21:29
39 σελιδες για ενα αντιεπιστημονικο θεμα

electrifier
10-08-09, 21:39
Του χρόνου εδώ θα είμαστε, με το καλό...

aloyphs
10-08-09, 22:20
Αυτά προς το παρόν Τα λέμε σύντομα

Nemmesis
10-08-09, 22:44
ρε παιδια εγω ειμαι απο την αντιθετη πλευρα (δλδ οτι δεν θα γυρισει ποτε...) τα σχολια μου ειναι οσο ποιο καλοπροερετα γινεται μιας και ηδη στο θεμα εγινε κατι με παρεξηγισεις... αλλα και εσεις απο την μερια σας πρεπει να ειστε καλοπροερετει, δλδ τι εννοω? να μην λετε μπενακις βγενακις... αν πραγματικα διαβασετε σχετικα για το θεμα θα δειτε για ποιον λογο δεν ειναι εφυκτο (οχι λογο τεχνολογιας αλλα λογο αξιοματων αποδεδειγμενων) η εστω θα μας δειξετε σε ποιο σημειο της συνχρονης φυσικης δεν συμφωνειται και βλεπουμε... αλλα απλα να αψιφατε ετσι στεγνα την θεωρια δεν γινεται, ξερω οτι ειναι γοητευτικο στην σκεψη ενα τετοιο μοτερ αλλα δεν μπορειτε για παντα να αλλαζετε γωνιες τους μαγνιτες και να μην γυριζει το μοτερ μεχρις οτου βαρεθητε και πιστευτε ακομα οτι γινεται αλλα εσεις απλα δεν τυχατε τις μοιρες ακριβως... βαλτε σε ενα χαρτι τους μαγνιτες ζωγραφηστε και τα μαγνητικα τους πεδια και δειτε απο ποιους μαγνητες ελκετε το καθε τι...
οπως λετε πολλες θεωριες βγηκαν απο την πραξη αλλα η θεωρια εξηγησε πραξεις... δεν ειναι δυνατον να λεμε οτι η πραξη ειναι ποιο σημαντικη απο την θεωρια... εχουν την ιδια βαρυτητα σε καθε θεμα.. το ενα εξιγει και συμπληρωνει το αλλο... οποτε ειναι απλα λαθος να βασιζομαστε μονο στο ενα απο τα δυο (αναλογος τις μας βολευει ποιο πολυ για αυτο που θελουμε να κανουμε)...

αυτα τα ολιγα απο μενα που ακομε δεν εχω κανει τις διακοπουλες μου... παλι κατα που ερχεται ο 15αυγουστος και γιορταζω να παω και κανα 3ημερο πουθενα..

Nemmesis
10-08-09, 22:47
Αυτά προς το παρόν Τα λέμε σύντομα

στην δευτερη εικονα σου βλεπω οτι εχει τους μαγνητες λες και ειναι με εναν πολο ο καθενας... αυτο και μονο...

weather1967
10-08-09, 22:55
Παναγιώτη το κακοπροαιρετα προς θεου δεν ηταν προς εσενα που με επιχειρηματα μας λες γιατι δεν θα γυριση ,ουτε στον Ανδρεα (electrifier) ουτε στον Χάρη ( Nuke) και συγνώμη οποιος αλλον ξεχνάω που με επιχειρήματα μας λεει το γιατι δεν θα γυρίση .
Απλα σε κατι <<περαστικους>> που γραφουν μια προταση ετσι για να εχουν κατι να πουν.
Τουλαχιστον εγώ το δήλωσα εξ αρχής οτι ειμαι ασχετος σε θεματα τετοια περι μαγνητικου πεδιου,και η αποψη σας ηταν και ειναι σεβαστη για μενα .

Nemmesis
10-08-09, 23:00
:ok: :ok: :ok:

LORADE
11-08-09, 00:28
Παναγιώτη το κακοπροαιρετα προς θεου δεν ηταν προς εσενα που με επιχειρηματα μας λες γιατι δεν θα γυριση ,ουτε στον Ανδρεα (electrifier) ουτε στον Χάρη ( Nuke) και συγνώμη οποιος αλλον ξεχνάω που με επιχειρήματα μας λεει το γιατι δεν θα γυρίση .
Απλα σε κατι <<περαστικους>> που γραφουν μια προταση ετσι για να εχουν κατι να πουν.
Τουλαχιστον εγώ το δήλωσα εξ αρχής οτι ειμαι ασχετος σε θεματα τετοια περι μαγνητικου πεδιου,και η αποψη σας ηταν και ειναι σεβαστη για μενα .
Ακριβως τα ιδια θελω να πω και εγω, για τον καθε Παναγιωτη,Χαρη και οποιον αλλον , ας με συγχωρεσει που δεν αναφερω το ονομα του, κανει τα σχολια καλοπροαιρετα. Απλα συχαινομαι τους... κομητες. Λοιπον ξερετε ποια ειναι η γοητεια σε αυτο το μαραφετι? Η προσπαθεια. Ξερετε τι κερδιζουμε? Τους σωστους φιλους στο φορουμ που και αυτοι προσπαθουν με αυτα που γνωριζουν να μας βοηθησουν, ειτε στην επιτυχια, είτε στην αποτυχια, παντα καλοπροαιρετα. Αυτο νομιζω αρκει για την συνεχεια .
Το τελικο ρεζουμε κερδους στην αποτυχια, ξερετε ποιο ειναι. Απλα γνωριζουμε , οτι το 90% οσων εμφανιζονται στο youtube κ.α ειναι πατατες, εν τι πραξει. Οσο για τους μαγνητες, δεν χανονται καπου θα πιασουν τοπο:lool:

panos_panopoulos
11-08-09, 00:49
Το θέμα με τους μαγνήτες είδα οτι πήρε διαστάσεις χιονοστιβάδας... δεν το περίμενα να ασχοληθεί τόσος κόσμος με το θέμα. δεν είναι απαραίτητα κακό να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο κατά τη γνώμη μου και μακάρι να βγούνε θετικά αποτελέσματα. Ελπίζω όμως να μην έβαλα κανένα στην πρίζα με το πόστ #105 (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=310026&postcount=105) που εισήγαγα το θέμα στο φόρουμ. κάθε ένσταση, δυσπιστία δεκτή !

Στην ιστορία (http://magneticpowerinc.com/update1.html) των μαγνητικών θα δούμε οτι έγιναν ακόμη και απο το χίτλερ πειράματα!
πηγή: A Few Significant Dates in the History of Fuel-Free Magnetic Power
(http://magneticpowerinc.com/update1.html)

H3
11-08-09, 09:14
Αυτά προς το παρόν Τα λέμε σύντομα

Παράθεση:
Αm/freeenergy/sm-pg45.html (http://www.newebmasters.com/freeenergy/sm-pg45.html) :lool:
http://www.newebmasters.com/freeenergy/sm-cover.jpg

Αυτα λεει καπου στο κειμενο του περιοδικου
"What’s Ahead? For inventor Howard Johnson and his permanent magnet power source there's bound to be plenty of controversy, certainly, but also progress. A 5000 watt electric generator powered by a permanent magnet motor is already on the way, and Johnson has firm licensing agreements with at least four companies at this writing."

ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕ ,μαλλον θα το ξεραμε εδω και πολλα χρονια νομιζω .
http://www.hlektronika.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/report.php?p=318092) http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=318092)

LORADE
11-08-09, 12:48
Λοιπον καποια λαθη που πιθανον γινονται. Εχουμε καποιους μαγνητες και προσπαθουμε να παραγουμε εργο απο την "φυσικη ελξη" που εχουν οι αντιθετοι πολοι τους. Εδω υπαρχει μια αδυναμια. Αν λαβουμε για δεδομενο την παραγωγη εργου απο την στιγμη που ξεκινα η ελξη μεταξυ των μαγνητων, το εργο αυτο διαρκει μονο για χρονο (t) εως οτου οι μαγνητες ελθουν σε επαφη. Μιλαμε μονο για μια στιγμη. Αυτο σημαινει οτι η περιστροφη του στροφαλου, γινεται μονο για μια διαδρομη της ταξης μεγιστης 1cm. Μετα παυει καθε κινηση. Εαν, λεω εαν θεωριτικα παντα, μπορουσαμε να σταματησουμε αυτην την ελξη, τοτε θα μπορουσε ο δευτερος μαγνητης να βρεθει στην καταληλη θεση ελξης και να συνεχισει αυτο που ξεκινησε ο πρωτος. Ειναι σαν μια μηχανη εσωτερικης καυσης που αν ειχε συνεχη καυση στο θαλαμο δεν θα μπορουσε να παραγει εργο-περιστροφη, γιατι απλα λειπει ο.. χρονισμος για την δημιουργια κινησης
Στις μηχανες εσωτερικης καυσης, μπορουμε να ελεγξουμε την καυση, εδω ομως δεν μπορουμε να ελεγξουμε την διακοπη της ελξης μεταξυ των μαγνητων. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΦΑΣΗ. Δηλαδη μπορουμε να ελεγξουμε την απωθηση. Ας παρουμε για δεδομενη στιγμη οταν πλησιασουν πολυ κοντα δυο ομοιοι πολοι. Τι γινεται? Απλα υπαρχει απωθηση, τοσο ισχυροτερη οσο ποιο κοντα ειναι οι δυο ομοιοι πολοι των μαγνητων.Η ισχυ ομως της απωθησης μειωνεται και σε τελικη φαση μηδενιζεται, οταν οι δυο ομοιοι πολοι βρεθουν στην μεγιστη αποσταση που δεν υπαρχει επιρεασμος μεταξυ των. Επομενως εαν μεταξυ δυο μαγνητων υπαρχει απωθηση παραγεται εργο περιστροφης μεχρι να βρεθουν μακρια μεταξυ τους και αν στην δεδομενη στιγμη βρεθει κοντα ενας αλλος μαγνητης να συνεχισει την απωθηση κ.τ.λ
Συμπερασμα. Πρεπει οι μαγνητες να εργαζονται σε κατασταση απωθησης. Επομενως ολοι οι μαγνητες του κεντρικου στροφαλου να εχουν για παραδειγμα τους Ν πολους να "κοιτουν" προς τα εξω και ολοι οι Ν πολοι των μαγνητων στην σιαγωνα-ες να "κοιτουν" προς τον στροφαλο . Με το πλησιασμα της σιαγωνας προς τον στροφαλο εχουμε απωθηση μεταξυ των μαγνητων, εδω η μονη προυποθεση που υπαρχει ειναι η αποσταση και η γωνια κλισης των μαγνητων, ωστε να μπορει να δημιουργηθει κινηση.
Εαν εχει γινει στις δοκιμες αυτο, τοτε ισως λεω... πατατες :biggrin: και ειναι ολο το συστημα μια ουτοπια. Αν οχι... ευκαιρια να δοκιμαστει
Υ.Γ1 Η γνωμη μου αναφερετε χωρις να εχω καποιες γνωσεις στο συγκεκριμενο πεδιο και στηριζομαι στην υποθεση-παρατηρηση. Εαν ευσταθει, παρακαλω οσους γνωριζουν κατι παραπανω να το αναλυσουν ποιο επιστημονικα, μπας και βγαλουμε καποια ακρη
Υ.Γ2 Εαν δεν ειμαι κατανοητος μπορω να βαλω καποιο σχημα

lastid
11-08-09, 17:56
Επομενως εαν μεταξυ δυο μαγνητων υπαρχει απωθηση παραγεται εργο περιστροφης μεχρι να βρεθουν μακρια μεταξυ τους
Εντάξει μέχρι εδώ, όσο έχουμε κίνηση λόγω απώθησης παράγεται έργο.

και αν στην δεδομενη στιγμη βρεθει κοντα ενας αλλος μαγνητης να συνεχισει την απωθηση κ.τ.λ
Όμως θα πρέπει ο "άλλος" μαγνήτης, όσο λειτουργεί, να ξαναφέρει τους μαγνήτες σε κοντινή θέση ώστε να επαναληφτεί ο κύκλος λειτουργίας. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προσφέρουμε έργο για να υπερνικήσουμε την απώθηση των μαγνητών. Άρα δεν κερδίζουμε.
Αυτό ισχύει με όλα ως τώρα τα φερόμενα σαν μαγνητικά αεικίνητα, τα οποία στα χαρτιά φαίνονται ελπιδοφόρα γιατί συνήθως δεν έχουμε αναλύσει εντελώς ολόκληρο τον κύκλο λειτουργίας.

Nemmesis
11-08-09, 20:25
.....προς τα εξω και ολοι οι Ν πολοι των μαγνητων στην σιαγωνα-ες να "κοιτουν" προς τον στροφαλο . Με το πλησιασμα της σιαγωνας προς τον στροφαλο εχουμε απωθηση μεταξυ των μαγνητων....

κατι δεν σκεφτεσε... οτι οταν ενας Νπολος του στροφαλου βρεθει αναμεσα σε 2 N πολους της σιαγωνας τοτε δεν θα γυρισει αριστερα η δεξια αλλα θα κατσει και θα κολλησει σε ΕΝΑ συγκεκριμενο σημειο αναμεσα στους 2πολους... ξερεις γιατι? γιατι σε εκεινο το σημειο ο ενας Ν πολος της σιαγωνας εξουδετερωνει την αποθητικη δυναμη του αλλου και αντριστροφος οποτε το συστημα εχει σημειο ισοροπια και θα παει εκει...

weather1967
11-08-09, 20:49
κατι δεν σκεφτεσε... οτι οταν ενας Νπολος του στροφαλου βρεθει αναμεσα σε 2 N πολους της σιαγωνας τοτε δεν θα γυρισει αριστερα η δεξια αλλα θα κατσει και θα κολλησει σε ΕΝΑ συγκεκριμενο σημειο αναμεσα στους 2πολους... ξερεις γιατι? γιατι σε εκεινο το σημειο ο ενας Ν πολος της σιαγωνας εξουδετερωνει την αποθητικη δυναμη του αλλου και αντριστροφος οποτε το συστημα εχει σημειο ισοροπια και θα παει εκει...

+1000 στον Παναγιώτη
Ανδρέα αυτο ακριβώς που λεει και ελεγε και πριν ο Παναγιώτης ,αυτο επαθα και εγώ ,σκαλωνουν στο ενδιαμεσο ,και εγω ετσι τους εχω στον τροχο απωθηση προς τα εξω,και στους σιαγονες απωθηση παλι προς τα εξω .Τι τους εφερα πιο κοντα ,τι τους πηγα ποιο μακρυα δεν λεγαν να ξεκολήσουν :blink:.
Και καλα που τα ειχε πει ο Παναγιώτης και ημουν προετοιμασμενος για αυτο ,γιατι θα ελεγα οτι κατι αλλο φταιει,λογο οτι ειμαι ασχετος απο μαγνήτες χα χα χα !!

electrifier
11-08-09, 20:52
Πάντως για να λέμε και του στραβού το "δίκιο", εσύ Δημήτρη δεν τα έφτιαξες όπως βλέπουμε στα περισσότερα γιουτουμποβίντεα. Τοποθετούνε τους μαγνήτες με κάποια κλίση. Βασικά έτσι νομίζουν πως "εξουδετερώνουν" αυτό το φαινόμενο της ισορροπίας, αλλά στην πραγματικότητα απλά μετατοπίζουν το σημείο ισορροπίας του συστήματος. Οπότε, όχι πως θα γύριζε έτσι, αλλά και καλά, τάχα μου... :lool:

Thanos10
11-08-09, 23:20
Σ'ενα βιντεο ειδα οτι ο τυπος του εδινε κινηση με μια μανιβελα βεβαια μετα αταματησε.
Παντος οπως και να εχει το πραγμα εγω θα πω μπραβο στον Δημητρη που καθησε και το εφιαξε και ας μην δουλεψε,η προσπαθεια που κανει καποιος παντα, βλεπει και τα σωστα και τα λαθη και τις αποτυχιες του.

LORADE
11-08-09, 23:24
Παιδια δεν αμφιβαλω καθολου για την γνωμη σας και τις γνωσεις σας. Αλλωστε θεωρω δεδομενο, οτι γνωριζετε πολλα παραπανω απο μενα. Δυστηχως βλεπω να περιμενω αρκετες μερες ακομη , μεχρι να τελειωσουν οι διακοπες και να μπορεσω να αποκτησω και εγω μαγνητες για την δοκιμη και επιβεβαιωση οσων λετε. Υπαρχει μονο μια διαφορα. Λογω επαγγελματος , ψαχνω τα πραγματα λιγο διαφορετικα απο σας και συνηθως βρισκονται λυσεις, εκει, που ολοι μας νομιζουμε οτι ειναι αδυνατον. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, λογω πειρας, (επιτρεψτε μου να πω αρκετης) εχω μια διαισθηση, οτι υπαρχει λυση και ειναι , ως συνηθως μπροστα στα ματια μας. Η πιθανοτητα να κανω λαθος ειναι 99%. Δεν θα κανω πισω ομως, αν δεν επιβεβαιωσω και το υπολοιπο 1%. Αν υπαρχει λυση, μαλλον ειναι ποιο συνθετη απο αυτο που προσπαθουμε να πετυχουμε.
Τουλαχιστον εχω την υπομονη και επιμονη να αφιερωσω 2-3 μηνες απο τον ελευθερο χρονο μου στις δοκιμες
Να ειστε καλα
Εσεις συνεχιστε την προσπαθεια

Nemmesis
11-08-09, 23:28
που δουλευεις αν επιτρεπεται?

weather1967
12-08-09, 01:35
Πάντως για να λέμε και του στραβού το "δίκιο", εσύ Δημήτρη δεν τα έφτιαξες όπως βλέπουμε στα περισσότερα γιουτουμποβίντεα. Τοποθετούνε τους μαγνήτες με κάποια κλίση. Βασικά έτσι νομίζουν πως "εξουδετερώνουν" αυτό το φαινόμενο της ισορροπίας, αλλά στην πραγματικότητα απλά μετατοπίζουν το σημείο ισορροπίας του συστήματος. Οπότε, όχι πως θα γύριζε έτσι, αλλά και καλά, τάχα μου... :lool:

Ανδρέα εχεις δικιο ,αλλα εχω την εντυπωση οτι και κλιση να δωσω το πραγμα δεν μου φαινεται για να γυριση :lool:
Θάνο σε ευχαριστώ ,ναι εμαθα πολλα απο την αποτυχια μου : Ποτέ να μην ξαναεπειχηρησω να φτιαξω κατι που δεν κατεχω καλα :lool:.

Καλαμπουρι κανω τωρα ,αλλα το θεμα αν γυριση τελικα ,και για να γυριση θελει τρελλη μελετη,και παλι παιζει αν γυριση ,μακαρι ο Ανδρεας (Lorade) να τα καταφερει να το φτιαξει που βλεπω εχει και γνωσεις μηχανικής.

LORADE
12-08-09, 10:08
Εδω θελω να παρεμβω παλι για να δειτε τι εχουμε παθει. Ας παρουμε παλι , ενα κινητηρα εσωτερικης καυσης (προς θεου δεν ειμαι μηχανικος, ουτε ξερω απο αυτοκινητα). Οτι και να κανουμε αν δεν εχουμε εκεντροφορο, συγχρονισμενο με τις βαλβιδες η μηχανη.... παπαλα:lool:
Εμεις εδω προσπαθουμε να γυρισει κατι, χωρις κανενα χρονισμο, συγχρονισμο.... πες τε το, οπως θελετε, χωρις τιποτα.
Πως ειναι δυνατον να γινει αυτο, ετσι τοσο απλα? Κυριοι δεν γινεται:001_smile:
Δεν ειναι δυνατον μια μηχανη , μονο με θαλαμους καυσης και στροφαλο να την κανουμε να δουλεψει. Δεν ειναι δυνατον μονο μερικοι μαγνητες στην καταληλη θεση να κανουν το συστημα να δουλεψει. Αν καποιοι το εχουν φτιαξει, αν μπορεσουμε να το φτιαξουμε εμεις (πιθανοτητα <1%), πρεπει να σκεφτουμε τον χρονισμο του συστηματος. Και τα ποιο απλα ηλεκτρικα μοτερακια εχουν χρονισμο. Μηπως πρεπει να ξεκινησουμε με αυτα?:001_rolleyes:
Κανω απλα σκεψεις και τις δημοσιοποιω. Οταν θα εχω τους μαγνητες , τοτε πρεπει , αν μη τι αλλο, να εχει δημιουργηθει ενα υποβαθρο, που πρεπει να.... πατησουμε

brs_19
13-08-09, 17:38
παιδια η γνωμη μου εχει ως εξης: δν κατασκευαζουμε κατι που ξερουμε στα σιγουρα οτι θα δουλεψει (πειτε πως πιανει κ δουλευει. για ποσο θα δουλεψει?)? 300 τοσα ποστ κ αποτελεσμα μηδεν. τσαμπα κοπος κ χρημα... κατα τη γνωμη μου παντα, ζανε (brs_19)

blueriver
13-08-09, 19:34
παιδια η γνωμη μου εχει ως εξης: δν κατασκευαζουμε κατι που ξερουμε στα σιγουρα οτι θα δουλεψει (πειτε πως πιανει κ δουλευει. για ποσο θα δουλεψει?)? 300 τοσα ποστ κ αποτελεσμα μηδεν. τσαμπα κοπος κ χρημα... κατα τη γνωμη μου παντα, ζανε (brs_19)

Ευτυχως που δεν ειχαν ολοι την δικια σου αντιληψη αγαπητέ Ζανε,γιατι θα ειχαμε μεινη ακομα στις σπηλιες με τα ροπαλα ,να παιζουμε bassball :lool:.
Εσυ βαδισεις σε σιγουρα μονοπατια ,αλλοι τους αρεσει να πειραματιζονται ασχετως αν βγει η οχι αποτελεσμα ,εχοντας τα χρηματα γραμμενα στα παλαιότερα τών υποδημάτων τους ,αρκει να το προσπαθησουν ετσι για το κεφι τους.
Ας παρουμε ενα ζωντανο παραδειγμα εσενα ,πριν 1 μηνα που ενω σου λεγανε ολοι να παρεις καινουργιο cd player επειδη σου ειχε χαλασει η κεφαλη ,που το καινουργιο ειχε 20 ευρώ ,προτιμησες να αλλαξεις κεφαλη που ειχε 50 ευρώ :lool:.

Συμπέρασμα: Oλοι δινουν πεταμενα λεφτα καπου ,αλλος παιζει joker και τυχερά παιχνιδια,αλλος τα δινει σε κεφαλες cd που ενω μπορει να παρει καινουργιο,αλλοι για σαχλαμαρες να παρουν κουπες και souvenir της ομαδας τους,αλλοι τους τα τρωνε οι γυναικες.:wiink:αλλοι τα δινουν για να πειραματιστουν και να κανουν το κεφι τους και καλα κανουν.

brs_19
13-08-09, 19:42
εγω τν γνωμη μου ειπα πανω στο θεμα κ εσυ μου λες αηδιες! λυπαμαι που ασχοληθηκα σ αυτο το θεμα... απο μενα bye!

blueriver
13-08-09, 20:32
εγω τν γνωμη μου ειπα πανω στο θεμα κ εσυ μου λες αηδιες! λυπαμαι που ασχοληθηκα σ αυτο το θεμα... απο μενα bye!

Μα εδω ειναι το θεμα που ξεκαρδιζομαι,στην Ελλαδα ολοι εχουν αποψη ,ασχετοι μεν αλλα με αποψη δε .:lool:
Αν δεν πει ο Ελληνας την αποψη του και την γνωμη του θα σκασει,να μιλησει κανας ειδημονας το καταλαβαινω και το σεβομαι ,αλλα βρε φιλε το να λενε αποψεις οι ασχετοι περι ενος θεματος με χαλαει πολυ :wiink:,κρατα την αποψη σου για σενα τοτε και πες την απο μεσα σου ,μην την βγαζεις παραεξω αν δεν εισαι ειδήμονας

Στο καλό

Nemmesis
13-08-09, 20:54
ρε παιδια το κρατισαμε το θεμε με τα 1000 ζορια... μην το χαλατε... οχι αλλα οφτοπικ.. ουτε για να μου απαντησετε κατι... αν θελετε πμ

Mihos
21-08-09, 20:17
Καλησπέρα και από εμένα.

Δε θέλω σε καμία περίπτωση να απαξιώσω τις προσπάθειες κανενός. Και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ. Αλλα:

Κατασκευή του αεικίνητου = Κατάρηψη της αρχής διατήρησης ενέργειας = Κατάρηψη όλης της σύγχρονης και παλαιάς τεχνολογίας, φυσικής επιστήμης και ύπαρξης.

Αν τα καταφέρετε (μακάρι), μη περιμένετε ότι άυριο θα δουλέυουν τα ηλεκτρονικά στο σπίτι σας στα σίγουρα καθώς ο νόμος του κίρκοφ τελικά μάλλον δεν δεν θα ισχύει. Οι σκάλες δεν θα σας είναι απαραίτητες καθώς ο νόμος της βαρύτητας ήταν ένα ψέμα. (Θα μπορούσα να πώ κι άλλα, αλλά οκ...).

Για όσουν πιστέυουν:

Μέχρι και τα δημιουργήματα του θεού (άνθρωποι, ζώα, φυτά) για να κινηθούν χρειάζεται να λάβουν ενέργεια με κάποια μορφή (φαγητό, νερό, οξυγόνο). Μπορείτε εσείς να κάνετε κάτι καλύτερο?

Για τους πρακτικούς:

Ότι μηχάνή και να φτιαχτεί θα έχει όπως αναφέρθηκε ένα κύκλο. Που σημαίνει ότι όλα της τα μέρη θα φέυγουν από κάποιο σημείο και ύστερα θα επιστρέφουν σε αυτό. Όση ενέργεια θα παράγει η κίνηση των εν λόγω μερών κάτά την απομάκρινση από το σημείο αυτό, τόση θα καταναλώνουν για να επανέλθουν. Ότι και να περάσει από το μυαλό κάποιου (πχ να περιστρέψω τους μαγνήτες ως προς τον άξονά τους για να αλλάξει η πολικότητα) αυτό δεν μπορεί να αλλάξει (η ίδια η περιστροφή καταναλώνει ενέργεια).

Αφου όρεξη για δουλειά βλέπω ότι υπάρχει και μάλιστα μπόλικη... Γιατί κανείς δεν ασχολείται με τη κατασκευή μίας μηχανής μετατροής ενέργειας που να βασίζεται σε μία καινούρια διάταξη που επιτυγχάνει πολύ καλή απόδοση σε σχέση με τις υπάρχουσες??? Να μια καλή πρόταση, πολύ επίκαιρη και λιγότερο ουτοπική.

Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείω τίποτα. Η ιστορία έχει δείξει ότι πολλές ανατροπές συμβαίνουν στη επιστήμη. Αυτή βέβαια θα είναι η μεγαλύτερη όλων των εποχών...

Για τους σκεπτικιστές:

Και κάτι τελευταίο και συγνώμη που σας ζάλισα. Τι επιπτώσεις θα έχει η δημιουργία μίας τέτοιας διάταξης για την ανθρωπότητα? Καλές, κακές? Θα λύσει σίγουρα το ενεργειακό αλλά δε ξέρω που μπορεί να οδηγήσει η αέναη παραγωγή ενέργειας από το πουθενά... Στη καταστροφή?

CLOCKMAN
21-08-09, 22:35
Γεια χαρά σε όλη την ομάδα

είμαι σχετικά καινουργιος στο hlektronika και μου αρέσουν τα πειράματα
είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα και κατα τύχη άρχισα να το παρακολουθώ.

Πιστεύω ότι η κατασκευή μπορεί να δουλέψει, απλά μάλλον θέλει τρομερή ακρίβεια στη τοποθέτηση των μαγνητών.
Ιδού
http://www.perendev-power.com/emm%20100kw.htm

εεεε!!! τόσο απάτη πια
μπορεί να μη δίνουν σημασία στο θέμα λόγο του ότι υπάρχει πολύ καλό πετρέλαιο, αέριο, λιγνίτης, ΔΕΗ, καρτελ ενέργειας, κλπ κλπ κλπ

μόνο με το πείραμα μπορεί να είμαστε σίγουροι.
Όσο για το αεικίνητο....
μόνο αυτό δεν είναι γιατί κάποια στιγμή θα σταματήσει (αφού πάρει μπροστά) με τις φθορές των μηχανικών μερών από την τριβή, ή και με την εξασθένιση του πεδίου.
Άρα θέλει συντήρηση, έξοδα και σπατάλη ενέργειας για τη κατασκευή του.
Η λειτουργεία του στηρίζεται στην ενέργεια του μαγνητικού πεδίου
έτσι δουλεύει και το σύμπαν, με τα βαρυτικά πεδία των πλανητών όπου και υπάρχει κίνηση.
Να μου πεις, αδράνεια, κενό οκ οκ
κάποιες δοκιμές νομίζω ότι θα μας πείσουν.
Θα παραγγείλω και εγώ μαγνήτες και θα από Σεπτέβρη με τα πρωτοβρόχια θα το δοκιμάσω.
Ελπίζω να μην κλείσετε το θέμα γιατί το θεωρώ αρκετά σοβαρό και εύχομαι σε όποιους το δοκιμάσουν καλή τύχη.

Υ.Γ.
και εάν υπάρξουν αποτελέσματα από τα πειράματα μου θα το γράψω
:confused1::confused1::confused1::confused1:

Nemmesis
21-08-09, 23:04
ενα μονο να πω...
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΑΤΗ... τη μπαταρια τι την θελει? για μιζα?
η αν παραγει παραπανω ενεργεια απο οτι καταναλωνει για ποιο λογο να θελει την μπαταρια τοτε?
αααα... θα χεστουμε στην ενεργεια...

CLOCKMAN
21-08-09, 23:18
ακριβώς
για μίζα τη θέλει
ένα τόσο βαρύ μοτέρ δε ξεκινάει με το χέρι
και απ'οτι βλεπεις γράφει electro magnetic motor
που σημαίνει ότι ένα μέρος της ενέργειας που παράγει ανατροφοδοτεί το ίδιο με πηνία ηλεκτρομαγνήτες,
και έτσι μπορύμε να πάρουμε και το χρονισμό που αναφέρει και ο αγαπητός LORADE
Σίγουρα έχουν συνδιάσει και πηνία, αυτή ίσωσ να είναι η πατέντα τους. Γι'αυτό δεν το πουλάνε και το νοικιάζουνε για 5 χρόνια. Δεν μπορείς να το ξεβιδώσεις
πιθανών να έχουν βάλει ρήτρα στο συμβόλαιο.

Nemmesis
22-08-09, 00:30
καλα... σορρυ κιολας αλλα απο φυσικη δεν την εχεις ψαγμενη την ιστορια...

hardcode
22-08-09, 09:11
Οι τύποι με το PERENDEV λένε ότι δεν πουλάν τη συσκευή, αλλά τη νοικιάζουν για 5 χρόνια, με προπληρωμή!!! Επίσης, έχουν μετακομίσει απο τη Γερμανία και πήγαν στη Σουηδία. Φαίνεται τους πήραν χαμπάρι και την κοπανίσαν!
Λίγο ψάξιμο και μπορεί ο καθένας να καταλάβει ότι όλα αυτά είναι απάτη, ακόμα και αν είναι παντελώς άσχετος απο τους νόμους της θερμοδυναμικής.
Γράφοντας "perendev" στο google είναι φανερό ότι έχουν κάνει τρομερή δουλειά στη διαφήμιση και στην προπαγάνδα.
Οι απατεώνες πάντα είχαν και πάντα θα έχουν δουλειά.

KOKAR
22-08-09, 21:21
μήπως η λύση είναι αλλού ????

YouTube - Water Fuel Car

YouTube - Water Car Inventor Killed... Full Story

Nemmesis
22-08-09, 21:30
αυτο εχει μπερδεψει πολυ κοσμο... καυσημο δεν ειναι το νερο αλλα το υδρογονο του οποτε παλι θελουμε ενεργεια για να παρουμε το υδρογονο απο το νερο που απλα ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΜΟΝΟ αυτης της ενεργεια θα το παρουμε πισω με την καυση του υδρογονου

KOKAR
22-08-09, 21:44
σωστά τα λες δεν αντιλέγω , και τώρα που το καλοσκέφτομαι αν δεν πουληθεί και η τελευταία σταγόνα από το πετρέλαιο χαΐρι δεν βλέπω !

υ.γ
τα παρακάτω λινκ είναι αρκετά ενδιαφέροντα !
http://www.cres.gr/kape/news/deltia/forma_ydrogono.htm

http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=998&Itemid=0

βέβαια όλα αυτά που γράφω είναι http://img223.imageshack.us/img223/7379/offtopicm.gif http://img223.imageshack.us/img223/7379/offtopicm.gifoff topic για το παρών thread http://img17.imageshack.us/img17/9705/grandpaw.gif
για αυτό http://img38.imageshack.us/img38/9213/focus.gif

Nemmesis
22-08-09, 21:58
...αν δεν πουληθεί και η τελευταία σταγόνα από το πετρέλαιο χαΐρι δεν βλέπω !



ποσο δικιο εχεις?

electrifier
23-08-09, 01:41
σωστά τα λες δεν αντιλέγω , και τώρα που το καλοσκέφτομαι αν δεν πουληθεί και η τελευταία σταγόνα από το πετρέλαιο χαΐρι δεν βλέπω !
Δε χρειάζεται να εξαντληθεί για να αρχίσουν τα τύμπανα. Μόλις αποφασίσουν να ανεβάσουν χωρίς πισωγύρισμα την τιμή του, τόσο ώστε να είναι ασύμφορη η κατάσταση για ΟΛΑ τα προϊόντα που επηρεάζονται, τότε θα αρχίσει το νταβαντούρι...

Ως γνωστόν, Αμερική και Ρωσία για τον εαυτό τους έχουν, εμείς θα πληρώσουμε τα σπασμένα.

Υ.Γ. Ας ελπίσουμε μόνο το νταβαντούρι να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από εχθροπραξίες.

jimamakas
29-08-09, 14:20
YouTube - FREE ENERGY Home Generator -Zero Point Energy - Off the Grid

YouTube - Kapanadze 3KW selfrunning free energy generator unit

και
http://www.free-energy-info.co.uk/ εδω εχει πολλα εγγραφα για κατεβασμα με αποδειξεις και σχεδια οτι γινετε γεννητρια που αυτοσυντηριτε και εχει και πλεονασμα με αποδοση μεχρι και 800%
υπαρχουν πολλες οικιακες κατασκευες και ειναι εφικτο κατι τετοιο , φυσικα κανεις δεν λεει οτι περνεις ενεργεια απο το πουθενα απλα εκμεταλευεσε ενεργειες που πριν δεν σκεφτομασταν καν να βαλλουμε στο παιχνιδι ........στο βιβλιο του Newman υπαρχουν και εγγραφα που δειχνουν τι εγινε με αυτη την ιστορια..........
και για αμαξι YouTube - Troy Reed Magnetic Generator Car, Free Energy Technology Suppressed

Nemmesis
29-08-09, 14:50
YouTube - FREE ENERGY Home Generator -Zero Point Energy - Off the Grid (http://www.youtube.com/watch?v=efCelx7qe_M&feature=related)
και
http://www.free-energy-info.co.uk/ εδω εχει πολλα εγγραφα για κατεβασμα με αποδειξεις και σχεδεια οτι γινετε γεννητρια που αυτοσυντηριτε και εχει και πλεονασμα με αποδοση μεχρι και 800%
υπαρχουν πολλες οικιακες κατασκευες και ειναι εφικτο κατι τετοιο , φυσικα κανεις δεν λεει οτι περνεις ενεργεια απο το πουθενα απλα εκμεταλευεσε ενεργειες που πριν δεν σκεφτομασταν καν να βαλλουμε στο παιχνιδι ........

ελεος... αν υπαρχει συσκευη με αποδοση 800% εγω σου την κανω 1600%αυριο κιολας... αντε πια δεν παει αλλο, μπαινει ο καθενας και μπερδευει τους αλλους... για ποιες αλλες ενεργειες μιλας? μαυρι μαγια και σαμανισμο?
εσυ που

jimamakas
29-08-09, 15:11
ελεος... αν υπαρχει συσκευη με αποδοση 800% εγω σου την κανω 1600%αυριο κιολας... αντε πια δεν παει αλλο, μπαινει ο καθενας και μπερδευει τους αλλους... για ποιες αλλες ενεργειες μιλας? μαυρι μαγια και σαμανισμο?
εσυ που

τουλαχιστον πριν απαντησεις διαβασε η δες αυτα που εδωσα και αλλα τοσα που θα βρεις και μετα πες οτι θες............

Nemmesis
29-08-09, 15:50
αυτα που ποσταρεις εσυ πριν τα ποσταρεις διαβασετα... το τριτο βιντεο μονο...
για το 20δευτερολεπτο και μετα να σου πω μονο μια λεξη... αδρανεια.. σου λεει κατι??? απο το 2:47 και μετα ειναι απλα ενα αμαξι με μπαταριες... καπου το ειχα δει σε ενα περιοδικο... ηλεκτρικο μεν αλλα μπαταριες δε...
εσυ που τα εχεις διαβασει ολα αυτα τα λινκ πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση στο δικο πλανιτικο συστημα να δουλευουν? ποιο ευκολα δεχομαι οτι καποιος μπορει να σου κανει μαγια παρα να φτιαξει μια μηχανη που να βαζεις μεσα 1κιλο πατατες και να στης κανει 8κιλα χωρις μια σταγονα νερο...

Thanos10
29-08-09, 16:19
Μπορει να υπαρχουν και αλλες μορφες ενεργειας που δεν γνωριζουμε σιγουρα με το περασμα του χρονου τα βρουμε.
Προς το παρον αυτα τα βιντεο ειναι μουφα ενα καλο παραμυθι,καποτε το Ελεκτορ ειχε μια αναφορα για τετοιου ειδους κατασκευες,ηταν καθετα αρνητικο κατι γνωριζαν.

jimamakas
29-08-09, 20:10
αυτα που ποσταρεις εσυ πριν τα ποσταρεις διαβασετα... το τριτο βιντεο μονο...
για το 20δευτερολεπτο και μετα να σου πω μονο μια λεξη... αδρανεια.. σου λεει κατι??? απο το 2:47 και μετα ειναι απλα ενα αμαξι με μπαταριες... καπου το ειχα δει σε ενα περιοδικο... ηλεκτρικο μεν αλλα μπαταριες δε...
εσυ που τα εχεις διαβασει ολα αυτα τα λινκ πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση στο δικο πλανιτικο συστημα να δουλευουν? ποιο ευκολα δεχομαι οτι καποιος μπορει να σου κανει μαγια παρα να φτιαξει μια μηχανη που να βαζεις μεσα 1κιλο πατατες και να στης κανει 8κιλα χωρις μια σταγονα νερο...

τα περισσοτερα απο αυτου του ιδους μοτερ χρειαζονται καποια πηγη ενεργειας για να λειτουργισουν μετα ειναι αυτοτροφοδοτουνται..........με την λογικη σου τα φωτοβολταικα δεν θα επρεπε να υπαρχουν γιατι χωρις εμεις να τους δωσουμε τιποτα αυτα μας παρεχουν ενεργεια.....κανεις δεν λεει οτι υπαρχει μηχανιμα που του δινεις 100w και αυτο γενναει απο το πουθενα 1000w απλα αξιοποιουν αλλες μορφες ενεργειας και μας δινουν παραπανω απο αυτο που εισαγουμε εγω δεν ειμαι απολυτος οτι οσα λεω ειναι αληθεια(δεν το εχω κατασκευασει αλλα ουτε και δει ζωντανα) απλα δεν μπορει να εισαι και εσυ χωρις καν να διαβασεις η να δεις καποια πραγματα απο αυτα που λεω και στο κατω κατω συζητηση κανουμε με τα μηδενιζουμε ολα(στα link που εδωσα υπαρχουν και σχεδια με τα κυκλωματα η την βασικη ιδεα)εαν εχεις καποιος ορεξη ας ριξει μια ματια

briko
29-08-09, 21:16
κανεις δεν λεει οτι υπαρχει μηχανιμα που του δινεις 100w και αυτο γενναει απο το πουθενα 1000w απλα αξιοποιουν αλλες μορφες ενεργειας

Το είπαμε και σε άλλο σημείο , η ενεργεία παράγετε από το δυηλίθιο

KOKAR
29-08-09, 21:20
τα περισσοτερα απο αυτου του ιδους μοτερ χρειαζονται καποια πηγη ενεργειας για να λειτουργισουν μετα ειναι αυτοτροφοδοτουνται..........με την λογικη σου τα φωτοβολταικα δεν θα επρεπε να υπαρχουν γιατι χωρις εμεις να τους δωσουμε τιποτα αυτα μας παρεχουν ενεργεια.....κανεις δεν λεει οτι υπαρχει μηχανιμα που του δινεις 100w και αυτο γενναει απο το πουθενα 1000w απλα αξιοποιουν αλλες μορφες ενεργειας και μας δινουν παραπανω απο αυτο που εισαγουμε εγω δεν ειμαι απολυτος οτι οσα λεω ειναι αληθεια(δεν το εχω κατασκευασει αλλα ουτε και δει ζωντανα) απλα δεν μπορει να εισαι και εσυ χωρις καν να διαβασεις η να δεις καποια πραγματα απο αυτα που λεω και στο κατω κατω συζητηση κανουμε με τα μηδενιζουμε ολα(στα link που εδωσα υπαρχουν και σχεδια με τα κυκλωματα η την βασικη ιδεα)εαν εχεις καποιος ορεξη ας ριξει μια ματια

πιο πάνω γράφεις για απόδοση 800% !!!!
μπορείς να μας πεις τι εννοείς???

nveli
29-08-09, 21:29
Το είπαμε και σε άλλο σημείο , η ενεργεία παράγετε από το δυηλίθιο

και από το τριηλίθιο που όπως φαίνεται έχει μεγαλύτερες αποδόσεις

stom
29-08-09, 21:39
Σαν το πανηλιθιο, κανενα...

Nemmesis
29-08-09, 22:41
με την λογικη σου τα φωτοβολταικα δεν θα επρεπε να υπαρχουν γιατι χωρις εμεις να τους δωσουμε τιποτα αυτα μας παρεχουν ενεργεια.....

ναι οντως εχεις δικιο:lool:.. χαχαχαχα.... στα φωτοβολταικα ομως δινουμε τον ηλιο...
και οταν τους τον παρουμε (τον ηλιο παντα) αυτα δυστηχως σταματαν να παραγουν ρευμα σε αντιθεση με τα μοτερ που λες...
εγω για να μιλαω κατι θα ξερω οσο για τα βιντεο και τα κυκλωματα ενα θα σου πω... στο "εσυσωληνα" εχει ενα βιντεο που ενας τυπος δουλευει μια τηλεωραση με μια μπαταρια ΑΑΑ οποτε καταλαβαινεις για τι κατασταση μιλαμε..
αν δεν ξερουμε το καλητερο ειναι απλα να μην μιλαμε... αν δουμε κατι και μας αρεσει το δοκιμαζουμε και αν θελουμε μετα λεμε εντιπωσεις...
απορω δλδ στο 2009 πως μπορει να υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν σε μοτερια που γυριζουν μονα τους αν τους δωσουμε φορα...
αμ το αλλο? τοσες πατεντες βλεπουμε ΕΝΑΣ απο αυτους δεν μπορεσε να εμποροποιησει κατι? και παλι θα ακουσω για το πετρελαιο αλλα να σας πω εγω... γιατι αυτοι που εχουν τα πετρελαια να θελουν να σβησουν απο τον χαρτη τετοιες τεχνολογιες και οχι να την εκμεταλευτουν για δικο τους κερδος? απο την στιγμη μαλιστα που εχουν τα λεφτα και για μεγαλες ερευνες?

ΕΛΕΟΣ πια... το αεικινητο υπηρχε στα μυαλα τον ανθρωπων την δεκαετια του 50... εκεινο τον καιρο να δικαιολογισω τετοιες συζητησεις... αλλα το 2009 ειναι απαραδεκτο...

ολο μιλατε για ενεργειες που δεν εχουμε βρει ακομα... οκ το δεχομαι 1000% ... αλλα αυτες την ενεργειες θα τις βρουμε με συμβατικα υλικα? (μαγνητες κλπ κλπ) που ξερουμε πληρως την τεχνολογια τους?

jimamakas
29-08-09, 23:04
Σαν το πανηλιθιο, κανενα...

χωρις καν να με ξερεις με χαρακτιριζεις ....οκ ζητω ο φασισμος

briko
29-08-09, 23:28
εδω εχει πολλα εγγραφα για κατεβασμα με αποδειξεις και σχεδια οτι γινετε γεννητρια που αυτοσυντηριτε και εχει και πλεονασμα με αποδοση μεχρι και 800%



ελεος... αν υπαρχει συσκευη με αποδοση 800% εγω σου την κανω 1600%αυριο κιολας... αντε πια δεν παει αλλο, μπαινει ο καθενας και μπερδευει τους αλλους... για ποιες αλλες ενεργειες μιλας? μαυρι μαγια και σαμανισμο?
εσυ που


τουλαχιστον πριν απαντησεις διαβασε η δες αυτα που εδωσα και αλλα τοσα που θα βρεις και μετα πες οτι θες............


χωρις καν να με ξερεις με χαρακτιριζεις ....οκ ζητω ο φασισμος

Όταν πιστεύεις τον κάθε ηλίθιο δημοσιογράφο που για να γεμίσει 2 λεπτά χρόνου ρεπορτάζ θα έβγαζε στον αέρα και την πεθαμένη γιαγιά του να κάνει τούμπες, όταν πιστεύεις τον κάθε ηλίθιο που βγάζει στο YouTube οτιδήποτε μ@λ.... για να φανεί ότι είναι κάτι και να τονωθεί ο εγωισμός του ότι έχει κοροϊδέψει κάποιους , όταν πιστεύεις τον κάθε απατεώνα που ψάχνει θύματα με το πρόσχημα ότι έχει ευυπόληπτη σελίδα στο internet . Τι θες να πιστέψουν αυτοί που διαβάζουν αυτά που γραφείς????

jimamakas
29-08-09, 23:29
σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου......
τωρα εγω δεν λεω οτι εχω δικιο αλλα το να με αποκαλουν ηλιθιο και πανηλιθιθο χωρις να με ξερουν καν και να δουν τα κειμενα τι να πω παραειστε εξυπνοι για εμενα

stom
29-08-09, 23:34
χωρις καν να με ξερεις με χαρακτιριζεις ....οκ ζητω ο φασισμος

Φασισμος? Ποιος φασισμος?

Γενικα τα περι αεικινητου ειναι ηλιθιοτητες, ειδικα για σενα δεν ξερω κατι ειδικοτερο, οποτε μην αρπαζεσαι.

Thanos10
30-08-09, 00:23
ολο μιλατε για ενεργειες που δεν εχουμε βρει ακομα... οκ το δεχομαι 1000% ... αλλα αυτες την ενεργειες θα τις βρουμε με συμβατικα υλικα? (μαγνητες κλπ κλπ) που ξερουμε πληρως την τεχνολογια τους?[/QUOTE]

Σωστος ο Παναγιωτης εγω λεω οτι υπαρχουν μορφες ενεργειας που δεν τις ξερουμε, αλλα οι μαγνητες κ.τ.λ ειναι μουφα.

Nemmesis
30-08-09, 00:28
γιατι πρεπει παντα να υπαρχουν αυτοι που χαλαν το τοπικ?
στο θεμα μας

KOKAR
30-08-09, 00:33
γιατι πρεπει παντα να υπαρχουν αυτοι που χαλαν το τοπικ?
στο θεμα μας

ίσως γιατί το thread αυτό είναι "χαλασμένο" από γεννησιμιού του !!!!

jimamakas
30-08-09, 16:42
Φασισμος? Ποιος φασισμος?

Γενικα τα περι αεικινητου ειναι ηλιθιοτητες, ειδικα για σενα δεν ξερω κατι ειδικοτερο, οποτε μην αρπαζεσαι.

μετα απο διαβασμα ολου του θεματος:crying:(το ειχα διαβασει μερικος) καταλαβα γιατι αρπαχτικατε αμεσως!!!με το δικιο σας......και συμφωνω οτι δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο οχι σε 100 χρονια αλλα ποτε!!!ισως σε 100 χρονια απλα να νομιζουμε οτι το καταφεραμε οπως νομιζαμε και για αλλα πραγματα..αυτα που εστειλα δεν ητανε με την λογικη του αεικινητου αλλα με την παραγωγη πλεοναζουσας ενεργειας με την βοηθεια μαγνητων αυτο δεν το κανει αεικινητο αλλα (θεωριτικα)αυτοκινουμενο για χ χρονο και σαν λυση (προς συζητηση) για το προβλημα του αγνοουμενου topic starter!!!

jimamakas
30-08-09, 16:44
πιο πάνω γράφεις για απόδοση 800% !!!!
μπορείς να μας πεις τι εννοείς???


The Adams Motor. The late Robert Adams, an electrical engineer of New Zealand designed and built an electric motor using permanent magnets on the rotor and pulsed electromagnets on the frame of the motor. He found that the output from his motor exceeded the input power by a large margin (800%).

http://www.free-energy-info.co.uk/Ch2/Fig1.gif
The diagram of his motor most frequently shown to explain the basic operation is this one:
http://www.free-energy-info.co.uk/Ch2/Fig2.gif
σε αυτο το link υπαρχουν σχεδια (και οχι απλες φωτογραφιες-βιντεο) με ηλεκτρονικα κυκλωματα αλλα και το στησιμο του μηχανησμου ή εστω της ιδεας εμενα μου μοιαζουν τουλαχιστον λογικα για το εφικτα δεν ξερω
http://www.free-energy-info.co.uk/

jimamakas
30-08-09, 17:01
Οποιος πιστευει οτι ειναι μπουρδες ας μην τα διαβασει καν οποιος εχει ορεξη και ξερει ας μας πει εαν ειναι........

There is an interesting video posted on YouTube here (http://www.youtube.com/watch?v=NCY7tYDjXhI) where a contributor whose ID is "TheGuru2You" posts some really interesting information. He starts with a circuit produced by Alexander Meissner in 1913 and shown here:

http://www.free-energy-info.co.uk/Ch3/Fig9.gif
TheGuru2You states that he has built this circuit and can confirm that it is self-powering, something which conventional science says is impossible (unless perhaps, if the circuit is picking up radiated power through the wiring of the circuit). Once a twelve volt supply is connected briefly to input terminals, the transistor switches on powering the transformer which feeds repeating pulses to the base of the transistor, sustaining the oscillations even when the twelve volt supply is removed. The rate of oscillation is governed by the capacitor marked "C" in the diagram.

http://www.free-energy-info.co.uk/Ch3/Fig10.gif
Interestingly, if that capacitor is replaced by an electrolyser (which is effectively a capacitor with the water forming the dielectric between the plates of the capacitor), then the frequency of the circuit automatically adjusts to the resonant frequency of the electrolyser and it is suggested that this system should be able to perform electrolysis of water without requiring a power source and automatically slaving to the varying resonant frequency of the electrolyser. As far as I am aware, this has not been confirmed, however, the voltage pulsers designed by John Bedini do slave themselves automatically to their load, whether it is a battery being charged, or an electrolyser performing electrolysis.

TheGuru2You then progresses considerably further by combining Alexander Meissner's circuit with Charles Flynn's magnetic amplification circuit. Here the transformer is switched to become the Charles Flynn oscillator winding plus a second winding placed alongside for magnetic coupling as shown here:

http://www.free-energy-info.co.uk/Ch3/Fig11.gif
The transistor stage is self-oscillating as before, the transformer now being comprised of the red and blue coil windings. This oscillation also oscillates the Flynn magnetic frame, producing an electrical output via the black coils at each end of the magnetic frame. This is, of course, an oscillating, or AC output, so the four diodes produce a full-wave rectified (pulsating) DC current which is smoothed by the capacitor connected to the diodes.

This circuit can be started by touching a 12 volt source very briefly to the output terminals on the right. An alternative is to wave a permanent magnet close to the red and blue coils as that generates a voltage in the coils, quite sufficient to start the system oscillating and so, becoming self-sustaining. TheGuru2You suggests using the piezo crystal from a lighter and connecting it to an extra coil to produce the necessary voltage spike when the coils is held close to the red transistor coil and the lighter mechanism clicked.

A surprising problem is how to switch the device off since it runs itself. To manage this, TheGuru2You uses a two-pole On/Off switch to disconnect the output and prevent it supplying the input section of the circuit. To show whether or not the circuit is running, a Light-Emitting Diode ("LED") is connected across the output and the current flowing through it limited by a resistor of about 820 ohms.

In the video, this circuit is shown as powering a standard off-the-shelf inverter which has a 12 volt DC input and an AC mains output. This indicates that a circuit of this type is capable of providing substantial output current. In the video diagram, the input current is shown as being about 0.2 amps. Anyone wanting to try replicating this device will need to experiment with the number of turns in each coil and the wire diameter needed to carry the desired current. The first page of the Appendix shows the current carrying capacity for each of the standard wire diameters. As this is a newly released circuit, I am not aware of any replications of it at this time.

jimamakas
30-08-09, 21:52
και εδω υπαρχει η αντιθετη αποψη.... και απο οτι φαινετε ειναι και η σωστη:blushing:
http://www.phact.org/e/z/newmann.htm

Nemmesis
31-08-09, 00:41
λοιπον εγω αν σου ανεβασω ενα κειμενο στα κινεζικα και σου πω οτι μεσα γραφει για το φιλτρο αιωνιας νεωτητας θα με πιστεψεις απλα επειδη δεν ξερεις κινεζικα και θα προτεινεις σε αυτους που ξερουν κινεζικα να το δοκιμασουν?
και στα 3σχεδια που εβαλες στην καλητερη περιπτωση θα ακολουθησουν μια ΦΘΗΝΟΥΣΑ ταλαντωση ακριβως μωλις του κοπει η παροχη ρευματος...

τα ηλεκτονικα μαλλον σου ειναι σαν κινεζικα... οποτε ειναι ΑΣΚΟΠΟ να ανεβαζουμε σχεδια για τα οποια δεν εχουμε καποια γνωση...
επισης γιατι ολοι οσοι ψαχνουν για την παραγωγη ενεργειας απο το μηδεν δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑΣ φυσικος? ολο κατι τρελει επιστημονες που χαιρονται ναι απαντανε μπουρδες στα βιντεακι που βαζουν στο esysolina?

και γιατι προτεινεις σε αλλους να ψαχτουν με το θεμα και δεν το κανεις εσυ?

και στο ψαναειπα για να σου απανταω οτι δεν γινεται κατι θα ξερω παραπανω... οποτε μην εισαι ξεροκεφαλος... αν οπως λες διαβασες ολο το τοπικ κατι θα πρεπει να ειδες απο το δικα μου και μονο μνμ για ποιους λογους δεν μπορει να υπαρξη κατι τετοιο... αρχη διατηρησεις της ενεργειας?? σου λεει κατι?? τι εχετε στο μυαλο σας οτι απλα την αψυφατε σκεπτωμενοι για συσκευες που δινουν περισσοτερο απο οτι καινε??? απλα βαλτε μας και εμας τους ασχετους στο θεμα σας.... γιατι αλλιως αν απλα δεν εχετε στο μυαλο σας τουλαχιστον τις ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ της συνχρονης φυσικης τοτε και εγω απλα σας θεωρω ΑΝΑΞΙΟΥΣ και καραγκιοζιδες (δεν το λεω προσωπικα) και μας σπαταλατε τοσο χορο στο σιτε... δεν μπορω να δεχτω τον καθενα που βγαινει και λεει οτι "ααα αυτο μπορει και να δουλευει αλλα εγω δεν ξερω..." ειναι απλα απαραδεκτο... οι ασχετοι να μιλανε ΜΟΝΟ οταν γινουν εστω και λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο σχετικοι...

Telemastoras
31-08-09, 01:04
Τελικά ποτέ μη λές ποτέ!

http://www.freedomopportunities.com/magnetmotortv/

Φανταστείτε μόνο αυτά τα πράγματι μέσα σε μία ΔΕΗ. Δωρεάν ρεύμα για όλους τους Έλληνες. Πόσοι άραγε θα χάναν τον ύπνο τους ε;

Ευτυχώς που κάποιοι "γραφικοί" βλέπε Γκιόλβας κλπ. δεν έπεσαν στην παγίδα του συστήματος.

Καλη επιτυχία σε όσους τουλάχιστον προσπαθούν να κάνουν το ίδιο

Nemmesis
31-08-09, 01:44
ΠΑΡΕΤΟΥΜΕ....... σας αφηνω στο ελεος του καθε ενος που ανεβαζει ενα βιντεο με ξυλα και μαγνιτες.. εχει καταντησει γελιο γιατι απλα επιδικτηκα αγνοειτε αυτα που σας λεω...
καλες ανακαληξεις....

jim.ni
31-08-09, 04:39
επιτέλους :001_tt2:

σοβαρά τώρα. την άποψη σου την καταλάβαμε, γίνεσαι κουραστικός και
επαναλαμβάνεσαι :001_unsure:

H3
31-08-09, 11:30
Αυτα τα πραγματα εκτος απο τα videos στο youtube ,που ο καθενας δειχνει οτι θελει , η απο αλλα διαφορα αλλα sites που ο καθενας λει οτι θελει ,τα εχεις δει κανεις πουθενα αλλου να δουλευουν, και να κανουν αυτα που λενε αυτοι που τα παρουσιαζουν ; Αυτες οι ιδεες ειναι αρκετα παλιες ,εχουμε ακουσει και διαβασει ενα σωρο πραγματα ,στη πραξη ομως ;

electrifier
31-08-09, 11:33
ειναι ΑΣΚΟΠΟ να ανεβαζουμε σχεδια για τα οποια δεν εχουμε καποια γνωση
Ναι, αλλά κάνουμε μπιριμπιριμπιρι.


επισης γιατι ολοι οσοι ψαχνουν για την παραγωγη ενεργειας απο το μηδεν δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑΣ φυσικος? ολο κατι τρελοι επιστημονες που χαιρονται να απαντανε μπουρδες στα βιντεακια που βαζουν στο esysolina?
Τυχαίο είναι.


και γιατι προτεινεις σε αλλους να ψαχτουν με το θεμα και δεν το κανεις εσυ?
Και καλά, βάζει τους άλλους σε κρίση (υποτίθεται πως τα σχέδια τα έχει φτιάξει ο Θεός ο ίδιος).

:hahahha:

jimamakas
31-08-09, 19:08
λοιπον εγω αν σου ανεβασω ενα κειμενο στα κινεζικα και σου πω οτι μεσα γραφει για το φιλτρο αιωνιας νεωτητας θα με πιστεψεις απλα επειδη δεν ξερεις κινεζικα και θα προτεινεις σε αυτους που ξερουν κινεζικα να το δοκιμασουν?
και στα 3σχεδια που εβαλες στην καλητερη περιπτωση θα ακολουθησουν μια ΦΘΗΝΟΥΣΑ ταλαντωση ακριβως μωλις του κοπει η παροχη ρευματος...

τα ηλεκτονικα μαλλον σου ειναι σαν κινεζικα... οποτε ειναι ΑΣΚΟΠΟ να ανεβαζουμε σχεδια για τα οποια δεν εχουμε καποια γνωση...
επισης γιατι ολοι οσοι ψαχνουν για την παραγωγη ενεργειας απο το μηδεν δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑΣ φυσικος? ολο κατι τρελει επιστημονες που χαιρονται ναι απαντανε μπουρδες στα βιντεακι που βαζουν στο esysolina?

και γιατι προτεινεις σε αλλους να ψαχτουν με το θεμα και δεν το κανεις εσυ?

και στο ψαναειπα για να σου απανταω οτι δεν γινεται κατι θα ξερω παραπανω... οποτε μην εισαι ξεροκεφαλος... αν οπως λες διαβασες ολο το τοπικ κατι θα πρεπει να ειδες απο το δικα μου και μονο μνμ για ποιους λογους δεν μπορει να υπαρξη κατι τετοιο... αρχη διατηρησεις της ενεργειας?? σου λεει κατι?? τι εχετε στο μυαλο σας οτι απλα την αψυφατε σκεπτωμενοι για συσκευες που δινουν περισσοτερο απο οτι καινε??? απλα βαλτε μας και εμας τους ασχετους στο θεμα σας.... γιατι αλλιως αν απλα δεν εχετε στο μυαλο σας τουλαχιστον τις ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ της συνχρονης φυσικης τοτε και εγω απλα σας θεωρω ΑΝΑΞΙΟΥΣ και καραγκιοζιδες (δεν το λεω προσωπικα) και μας σπαταλατε τοσο χορο στο σιτε... δεν μπορω να δεχτω τον καθενα που βγαινει και λεει οτι "ααα αυτο μπορει και να δουλευει αλλα εγω δεν ξερω..." ειναι απλα απαραδεκτο... οι ασχετοι να μιλανε ΜΟΝΟ οταν γινουν εστω και λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο σχετικοι...

1)φιλε μου εγω δεν λεω οτι εχω δικιο λεω οτι υπαρχει και αυτο

2) εχω φαει αρκετες ωρες με αυτη την ιστορια και το ειχα δει απο πολλες πλευρες(ισως οχι αρκετες)πριν το βγαλω εδω δεν το ειδα απλα σε ενα βιντεο και το πεταξα εδω μεσα!!! εμενα μου φανηκαν λογικα ολα αυτα γιατι ειδα πολλες διαφορετικες κατασκευες σε πολλα διαφορετικα site απο πολλα διαφορετικα ατομα κατι που εδειχνε οτι κατι παιζει με αυτη την ιστορια και δεν ειναι απο εναν απατεωνα η τρελο :lool:το οτι ενθουσιαστικα και το εβγαλα λιγο βιαστικα ειναι αληθεια τωρα εαν ειναι απατη δεν το μετανιωνω για τον χρονο που εφαγα κατι εμαθα απο ολα αυτα!!!!

3)το site δεν ειναι δικο σου εαν θεωρεις οτι καποιος λεει μπουρδες η ειναι ανοητος δεν σου τρωει κανενα χωρο!!!το οτι ειπες 20 φορες τα ιδια πραγματα(και ολα δειχνουν οτι ειναι και τα σωστα) και πολλοι εδω μεσα συνεχισανε το βιολι τους σου λεει κατι;;μηπως κατι κανεις λαθος και εσυ;;;εγω λεω δημοσια οτι ειμαι ηλιθιος λοιπον για να παω με τα νερα σου αλλα τοσος κοσμος να ειναι ηλιθιος δεν νομιζω και κατι αλλο πρεπει να συμβαινει.......εαν χαλιεσε τοσο πολυ απλα μην ασχολισε και εαν θες να ασχολισε σε παρακαλω μιλα καλυτερα γιατι τα δυηλιθια τα τριηλιθια και τα πανηλιθια η τα κινεζικα και τα λαπονεζικα μπορει να μην ητανε για εμενα οπως λες αλλα για καποιους θα ητανε....

4)οι περισσοτεροι ανθρωποι-επιστημονες που κανανε την διαφορα και μας πηγανε ενα βημα παραπερα ειχαν πολλους ειδικους της εποχης τους(πολυ εξυπνοτεροι απο ολους μας εδω μεσα) να επιμενουν οτι αυτα που λεγανε ειναι μπουρδες μην το ξεχνας!!!!ασχετα εαν αυτα που εγω λεω για ολα αυτα ειναι...δεν δικαιολογηται η αντιδραση σου χαλαρωσε λιγο ακουστηκε η γνωμη σου και το πιθανοτερο9(99.999999%) ειναι και η σωστη ο τυπος που το δοκιμασε και εφαγε αρκετο καιρο για να το κανει και να βγει να πει τα συμπερασματα του(αδυνατο να γινει) δεν εκανε οπως εσυ και ας εχασε ποσο χρονο απο την ζωη του

5)κανεις δεν λεει οτι γενιεται ενεργεια απο το πουθενα αλλα iσχυριζονται οτι μετατρεπουν την μαγνητικη σε ηλεκτρικη οποτε δεν απαντησες σε αυτο που ελεγα παρα μονο τωρα που εξηγησες με απλα λογια γιατι δεν δουλευει

6)εαν τα ηλεκτρονικα μου ητανε σε καλο επιπεδο(που δεν ειναι, ειναι σε χαμηλο) δεν θα ζητουσα γνωμμες θα εβγαζα μονος μου το πορισμα

7)σε ενα θεμα με 500 μηνυματα που συζητατε για το αεικινητο κατι που οποιος το φτιαξει οχι απλα θα περνει το νομπελ για ολοι του την ζωη αλλα θα γινουν και βραβεια μεγαλητερης βαρυτητας με το ονομα του πιστευω οτι χωρουσε αυτο το θεμα :lool:

8)απολυτος μην εισαι ποτε για κατι ακομα και για τους θεμελιωδεις νομους τους συμπαντος γιατι πολοι νομοι θεωρουνταν καποτε αδιανφισβιτιτοι αλλα δεν ητανε ετσι τελικα!!!!με την κβαντικη φυσικη ηρθανε τα πανω κατω ....και σκεψου εσυ τωρα πριν 50 χρονια να σου ελεγα εγω οτι υπαρχουν σωματιδια που ανερουν θερμελιωδεις νομους για σκεψου τι θα ελεγες?????

9) σεβαστη η γνωμμη σου και ευχαριστω για την απαντηση σου εστω και ετσι

10)η επιστημη ανερει πολλες φορες( και πρεπει να το κανε)ι τα ιδια της τα λεγομενα γιατι εαν δεν το εκανε ακομα θα ειμασταν σε σπηλιες η θα πιστευαμε οτι η γη ειναι επιπεδι

βεβαια μεχρι ολα αυτα να γινουν πραγματικοτιτα το δικιο ειναι με το μερος σου.............

lastid
31-08-09, 21:39
Χμ.. Έλειψα 2 μέρες και το θέμα φούσκωσε κατά μια σελίδα πάλι...
Πάντως σωστά διαμαρτύρεται ο Γιώργος. Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει. Κουβέντα κάνουμε και δεν είναι απαραίτητο όλοι να ξέρουν τα βασικά. Από την κουβέντα θα τα μάθουν, αρκεί αδερφέ μου να μάθουμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα, ήσυχα κι απλά. Να καταλαβαινόμαστε τώρα...

panosssvent19
31-08-09, 21:57
Παιδια απλα διαβαστε φυσικη οταν καταλαβεται τι λεει η ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ τοτε τα ξαναλεμε.Αν παλι καποιος φτιαξει κατι τετοιο να χαιρετε τα λευτα που θα κονομισει για 200 ζωες.ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ απλα τα πραγματα....Αν τωρα μπορει καποιος απο εδω μεσα ας το φτιαξει να βγαλει και κανα ψιλο!!!!Δεν μπορω αλλο να διαβαζω αυτο το τοπικ

Και κατι ακομα διαβαστε και ταλαντωσεις να καταλαβαιτε για τι πραγμα μιλατε!!!!!!!!

nveli
31-08-09, 22:43
Οποιος πιστευει οτι ειναι μπουρδες ας μην τα διαβασει καν οποιος εχει ορεξη και ξερει ας μας πει εαν ειναι........

There is an interesting video posted on YouTube here (http://www.youtube.com/watch?v=NCY7tYDjXhI) where a contributor whose ID is "TheGuru2You" posts some really interesting information. He starts with a circuit produced by Alexander Meissner in 1913 and shown here:

http://www.free-energy-info.co.uk/Ch3/Fig9.gif


πολύ ωραίο κύκλωμα από το 1913, ειδικά το transistor είναι όλα τα λεφτά.

sigmacom
01-09-09, 00:52
Κατ' αρχάς πιστεύω ότι είναι λάθος ο τίτλος του τόπικ περί αεικίνητου και οδηγεί στο πουθενά την κουβέντα, ή εν πάσει περιπτώσει οι κινητήρες με μαγνήτες -αν ποτέ δούμε κάποιον με τα ματάκια μας να δουλεύει- ΔΕΝ είναι αεικίνητο κατά την γνώμη μου.

Και εγώ πιστεύω ότι στην αρχή διατήρησης της ενέργειας, ότι απλά αλλάζει μορφή κλπ κλπ κλπ, και μάλιστα θα πατήσω πάνω σε αυτή την αρχή για να ρωτήσω το παρακάτω.
Αν μπορούμε να πούμε ότι ένας μαγνήτης παράγει μηχανικό έργο (έλξη/άπωση), γιατί να μην μπορούμε σύμφωνα με την προαναφερθείσα αρχή να το μετατρέψουμε σε ηλεκτρική ενέργεια?

Εν ολίγοις, πιστεύω στο βάθος ότι μπορεί να φτιαχτεί μαγνητικός κινητήρας (δεν μπορώ να φανταστώ το πως και τις λεπτομέρειες), αλλά επ' ουδενί δεν εμπίπτει στην έννοια του αεικίνητου.
Οι μαγνήτες με τον καιρό θα εκφυλιστούν από τα αλληλοασκούμενα πεδία μεταξύ τους και θα πέσει -έως θα σταματήσει- η κίνηση του κινητήρα.

electrifier
01-09-09, 01:19
Αν μπορούμε να πούμε ότι ένας μαγνήτης παράγει μηχανικό έργο (έλξη/άπωση), γιατί να μην μπορούμε σύμφωνα με την προαναφερθείσα αρχή να το μετατρέψουμε σε ηλεκτρική ενέργεια?
Έχεις εσύ τέτοιες απορίες! :001_tongue:

Απάντηση: Δε μπορούμε διότι το μαγνητικό πεδίο μόνο του είναι συντηρητικό (είναι τρίτη φορά που το γράφω). Δες οποιαδήποτε από τις κατασκευές που βλέπεις από εδώ κι από εκεί και παρατήρησε πως τα σημεία της κατασκευής εκτελούν συνεχώς κλειστές διαδρομές (αναγκαστικά).
Αν είχαμε (σου φέρνω απλό παράδειγμα) πχ δύο μαγνήτες που έχουν πλησιάσει "ομοπολικά" και κρατιούνται με ένα σκοινί, μόλις κόψουμε το σκοινί απομακρύνονται και παράγεται όντως έργο. Όμως για να έρθουν στο σημείο που ήταν είχαμε δώσει ενέργεια και για να ξαναέρθουν (κλειστή διαδρομή), ώστε να μπορούν να ξαναπαράγουν έργο, πρέπει να δώσουμε ξανά ισόποση ενέργεια μέσω έργου εξωτερικής δύναμης. Η ενέργεια που αναφέρω είναι η δυναμική μαγνητικού πεδίου (όπως το βάρος είναι, αντίστοιχοι τύποι ισχύουν) και το μόνο που θα καταφέρουμε με το πάρε-δώσε είναι να υποβιβάζουμε σε θερμότητα μέσω του έργου της εξωτερικής δύναμης την ενέργεια (πχ ηλεκτρική, κινητική κτλ) που δίνουμε εμείς. Ούτε κερδίζουμε ενέργεια, ούτε καν μπορούμε να πάρουμε πίσω αυτή που δώσαμε ολόκληρη, ούτε οι μαγνήτες χάνουν τη δύναμή του πεδίου τους και άλλες τέτοιες χαζομάρες.
Είναι πολύ απλό για παιδιά Γ' Γυμνασίου/Α' Λυκείου...

sigmacom
01-09-09, 01:41
Κοίτα, τέτοιο κινητήρα προσπάθησα να φτιάξω όταν πήγαινα Δημοτικό και -ω, τι έκπληξη!- δεν τα κατάφερα.
Μου 'χει μείνει απωθημένο λοιπόν... :001_tt2:

Nemmesis
01-09-09, 01:48
1)φιλε μου εγω δεν λεω οτι εχω δικιο λεω οτι υπαρχει και αυτο
ποιο υπαρχει? το μοτερ με μονημους μαγνητες? απλα σου λεω δεν υπαρχει.. λογο αυτων ακριβως που λεει ο Αντρεας στο ποστ 454
2)...τωρα εαν ειναι απατη δεν το μετανιωνω για τον χρονο που εφαγα κατι εμαθα απο ολα αυτα!!!!
αυτο ακριβως το εχω γραψει και εγω αν ειδες... οτι δλδ αξιζει να ασχολιθεις μονο και μονο γιατι ολο και κατι θα παρεις...

3).......εαν χαλιεσε τοσο πολυ απλα μην ασχολισε και εαν θες να ασχολισε σε παρακαλω μιλα καλυτερα γιατι τα δυηλιθια τα τριηλιθια και τα πανηλιθια η τα κινεζικα και τα λαπονεζικα μπορει να μην ητανε για εμενα οπως λες αλλα για καποιους θα ητανε....
εδω τα εχεις μπερδεψει.... ειπα εγω τις λεξεις "τριηλιθια και τα πανηλιθια"
διαβασε καλητερα... η λεξη αυτη αναφερθηκε τωρα απο το μελος μαλλον για αστειο επειδη ειχε αναφερθει και ποιο παλια στο ιδιο θεμα... τα κινεζικα που ειπα δεν προσβολη αλλα παραδειγμα στο να μην μιλαμε για κατι οταν δεν το γνωριζουμε και περισσοτερο να μην προτρεπουμε και αλλους μαζι μας

4)οι περισσοτεροι ανθρωποι-επιστημονες που κανανε την διαφορα και μας πηγανε ενα βημα παραπερα ειχαν πολλους ειδικους της εποχης τους(πολυ εξυπνοτεροι απο ολους μας εδω μεσα) να επιμενουν οτι αυτα που λεγανε ειναι μπουρδες μην το ξεχνας!!!!
εδω θα συμφωνισω εν μερη... οκ για τα παλια τα χρονια οταν ασχολουμασταν με χαρταετους και βατραχοποδαρα για να μαθουμε για τον ηλεκτρισμο... στο 2009 ομως πλεον διστηχως δεν μπορει να ανακαληψη κατι ο καθε τυχαιος απλα και μονο επειδη πλεον για να γινει κατι τετοιο εκει που εχουν φτασει η γνωση μας και η τεχνολογια μας πρεπει να εχει εξοπλισμο αξιας δεκαψυφιου αριθμου...



6)εαν τα ηλεκτρονικα μου ητανε σε καλο επιπεδο(που δεν ειναι, ειναι σε χαμηλο) δεν θα ζητουσα γνωμμες θα εβγαζα μονος μου το πορισμα

εμενα μου φανικε σαν να ειχες ηδη βγαλει πορισμα... μαλλον παρεξηγισα?


8)απολυτος μην εισαι ποτε για κατι ακομα και για τους θεμελιωδεις νομους τους συμπαντος γιατι πολοι νομοι θεωρουνταν καποτε αδιανφισβιτιτοι αλλα δεν ητανε ετσι τελικα!!!!με την κβαντικη φυσικη ηρθανε τα πανω κατω ....και σκεψου εσυ τωρα πριν 50 χρονια να σου ελεγα εγω οτι υπαρχουν σωματιδια που ανερουν θερμελιωδεις νομους για σκεψου τι θα ελεγες?????

λοιπον οι νομοι αλλαζουν μονο οταν εχω βρει εναν αλλο νομο ο οποιος να επεξηγει καλητερα τα φαινομενα που εξεταζουμε... οποτε οταν κατι το εχουμε εξηγισει 100% πως δουλευει δεν πρεπει να ελπιζουμε για νεο νομο επειδη ισως μας συμφερει ποιο πολυ...

9) σεβαστη η γνωμμη σου και ευχαριστω για την απαντηση σου εστω και ετσι

ναι ηταν καπως αποτωμη αλλα δεν πηγαινε αλλο... εμεις μιλαμε με λογους και αιτιες γιατι δεν θα δουλεψει ΠΟΤΕ ενα τετοιο συστημα και απαντηση δεν περναμε μονο νεα βιντεακια... λες και απλα δεν τα διαβαζουν για να καταλαβουν

10)η επιστημη ανερει πολλες φορες( και πρεπει να το κανε)ι τα ιδια της τα λεγομενα γιατι εαν δεν το εκανε ακομα θα ειμασταν σε σπηλιες η θα πιστευαμε οτι η γη ειναι επιπεδι
βεβαια μεχρι ολα αυτα να γινουν πραγματικοτιτα το δικιο ειναι με το μερος σου.............

μιλατε για αγνωστες μορφες ενεργειας και θελετε να τις βρειτε με συμβατικα υλικα... αυτο πως ειναι δυνατον? τι στιγμη που ξερουμε τα παντα για τα υλικα αυτα??? πιο σοβαρα θα καθομουν να ακουσω καποιον να μου μιλαει για ενεργεια απο την αντιυλη και αυτο μονο και μονο επειδη δεν εχουμε γνωση πανω σε αυτην αρε ισως οταν την καταλαβουμε να χρειαστει να αλαξουμε και νομους τις φυσικης.... κατι τετοιο απλα δεν προκειται να γινει με τους μαγνητες,,, ειναι γνωστα υλικα και γνωστες ΟΛΕΣ τους οι παραμετροι και οι νομοι τις φυσικης εχουν ΗΔΗ προσαρμοστει ωστε να ερμηνευουν σωστα την λειτουργια των μαγνητων...

electrifier
01-09-09, 09:10
Κοίτα, τέτοιο κινητήρα προσπάθησα να φτιάξω όταν πήγαινα Δημοτικό και -ω, τι έκπληξη!- δεν τα κατάφερα.
Μου 'χει μείνει απωθημένο λοιπόν... :001_tt2:
Σοβαρά, αυτό έκανα κι εγώ, αλλά στο Γυμνάσιο όμως (άργησα λίγο από σένα, χαχα). Το μυαλό μου είχε κολλήσει ακριβώς σε αυτό που ανέφερες κι εσύ, δε μπορούσα να χωνέψω πως δε γίνεται να πάρουμε ενέργεια, χα. Θυμάμαι τον εαυτό μου την ώρα των Αρχαίων (Α'/Β Γυμν.) να σχεδιάζει αεικίνητα και τρέχα γύρευε. Φυσκά σύντομα έμαθα τί ακριβώς συμβαίνει και ξέχασα τελείως την ιδέα. :001_tongue:

jimamakas
01-09-09, 14:51
Το μονο σιγουρο ειναι οτι κατι μαθαμε ολοι απο εδω μεσα και απο την πλευρα μου ευχαριστω οσους μοιραστικανε την γνωση τους με τα υπολοιπα μελοι......ολα αυτα που λετε ειναι απολυτος κατανοητα!!!!
αυτο δεν το εβγαλα με την λογικη του αεικινητου ειναι αδυνατον για εμενα να γινει πριν ακομα διαβασω αυτο το θεμα γιατι ακομα και εαν κατασκευασουμε κατι που θα εχει μηδενικες απωλειες η θα αναπληρωνη μονο του τις απωλειες πρεπει να ειναι και αφθαρτο κατι που δεν πιστευω οτι γινεται ισως καποτε να κανουμε κατι που σε 1 δις χρονια:001_unsure: θα χανει μονο το 1% της αρχικης του ενεργειας αυτο συμαινει χονδρικα οτι θα δουλευει για 1 δις αιωνα:w00t:(ασυλυπτο:lool:)αλλα για παντα δεν το πιστευω
η αληθεια ειναι οτι ξεφυγα λιγο σε ενα ειδη φευγατο θεμα και να ζητησω ενα συγγνωμη σε οσους το χρωσταω

αλλα τι να κανουμε ας ειμαστε και λιγο δον κιχωτες δεν ειναι κακο (αρκει να ειμαστε λιγο οχι πολυ χαχαχα)
αλλα αληθεια ρε παιδια γιατι εγω εκει την πατησα και ισως εβγαλα και πορισμα οπως λεει o nemmesis ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα πολλα βιντεο(απο διαφορετικα ατομα)να βρω 3000 σελιδες βιβλιογραφιας με σχεδια για κατι που ειναι αδυνατον :confused1: ενταξει υπαρχουν απατεωνες θα μου πεις υπαρχουν ατομα που κανουν πλακες (βιντεο)αλλα 3000 σελιδες με 100 διαφορετικες ιδεες - κατασκευες απο αλλα τοσα ατομα για το θεμα:confused1:τι να πω ειλικρινα αυτο δεν το περιμενα τοσο καλοστημενη φαρσα-απατεωνεια -αρρωστιμενη προβολη η και εγω δεν ξερω τι αλλο τελλος παντων ακομα και αυτο ειναι ενα μαθημα......

fpolitis
01-09-09, 15:17
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να προσθέσω, εαν και νεος στην ιστοσελίδα αυτή, τα κάτωθι, που ίσως βοηθήσουν και κατευνάσουν τα πνεύματα λίγο (ελπίζω να μη γίνει το αντίθετο)
Αεικινητο θεωρείται ότι ισχύς εισόδου είναι ίση με την ισχύ εξόδου, χωρίς καμία τριβη ή απώλεια. Πράγμα που προς το παρόν και τα σημερινά δεδομένα, ανέφυκτο. Λέγοντας "προς το παρόν", εννοώ ότι υπάρχουν ακόμη πράγματα που δεν γνωρίζουμε γύρω από υλικά, στοιχεία, φύση, σύμπαν κτλ.
Επειδή όμως οι γνώσεις που μας διέπουν λίγο πολύ, προέρχονται από "μασημένη" τροφή, έχω μάθει να είμαι ανοιχτός σε ιδέες και καινούργια πράγματα που μπορεί να εμφανιστούν και να ήταν κάποτε στη σφαίρα του "δεν γίνεται". Η επιστήμη και η έρευνα προχωρεί συνέχεια, οπότε εκπλήξεις θα υπάρχουν σε αυτά που γνωρίζαμε μέχρι σήμερα, ίσως όχι στη γενια μας, σας, τους (εγγόνια, δισέγγονα κτλ).
Για παράδειγμα των άνω, το DNA, πρόσφατα κατάφεραν να το αποτυπώσουν και ακόμη προσπαθούν να μάθουν τι κάνει το κάθε στοιχείο της αλυσίδας. Ποιος φανταζόνταν ότι σε λίγο, θα γνωρίζουν και ίσως να θεραπεύουν ή προκαλούν κάποια "βελτίωση" του ανθρώπινου είδους και ότι αυτό συνεπάγεται.

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα, άποψη μου είναι ότι εάν μπορώ να δημιουργήσω ισχύ τέτοια, που στην έξοδο μου να μπορώ να πάρω Pout>>>Pin, τότε μπορώ να επιστρέψω μέρος την ενέργειας που περισεύει στην είσοδο για διατήρηση του έργου που παράγεται.
Προυπόθεση είναι ότι έχω βρει υλικά, μηχανισμούς, νόμους της φύσης, κτλ. που μπορούν να μου το παρέχουν εκμεταλευόμενος την ιδιότητα αυτή, ώστε να τροφοδοτήσω με τη λιγότερη δυνατή ενέργεια το έργο. Για όσους θέλουν, μπορούν να διαβάσουν την πατέντα του John Bedini αλλά ούκ ο λίγα αφιερώματα γύρω από την ευρεσιτεχνία του, που χρησιμοποιεί την αντίδραση ενός πηνίου που διακόπτεται απότομα η τροφοδοσία του, ( που είναι μερικές εκατοντάδες βολτ έως χιλιάδες) και μέσω διοδίων φορτίζει μπαταρίες. Η ενέργεια που συσσωρεύεται είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που καταναλώνεται. Όπως και να έχει όμως, εκμεταλεύεται τις φυσικές ιδιότητες των μαγνητών.

Στα ανωτέρω όμως τίθονται πολλά ερωτήματα που δεν έχουν να κάνουν με την τεχνολογία και έρευνα αλλά στο εμπορικό κομμάτι όλων αυτών το ενεργειακών επιτευγμάτων.

Δυστυχώς και για εμπορικούς λόγους καταναλώσεων των μαζών, δεν πάνε απο την τεχνολογία 1ης γενιας στη 3 ή 5 ή 9 αλλά από όλα τα στάδια για να είμαστε σε διαρκή κίνηση αγοράς.

Εάν βρεθεί μορφή ενέργειας (βλέπε Tesla), τέτοια που να είναι ακριβώς δίπλα σου ή κάτω από το έδαφος κτλ. που να παράγεται τόσο εύκολα και ασφαλή, θα χρειαζόσουν όλο αυτό το κύκλο της σημερινής παραγωγής ενέργειας ( μαζούτ, εξόρυξη, μεταφορά, μετατροπή, κατανάλωση και στο τέλος χρέωση)

Ανάγουμε λοιπόν και κατα την ταπεινή μου γνώμη, ότι καμία τέτοια τεχνολογία δεν θα κάνει την εμφάνιση της, (δεν θα της επιτραπεί) και ακόμη εαν αυτή υπάρχει θα την "περιορίσουν".

Υπάρχουν αρκετά τέτοια παραδείγματα στην ιστορία του κόσμου και μη πάμε πολύ μακριά, ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά δεν είναι και τόσο "ελεύθερα" και γενικά ενέργειες που είναι ήδη εν "παραγωγή" και παρέχονται από την ίδια την φύση.

Ελπίζω να μη κούρασα κανέναν και τουλάχιστον να βοήθησα έστω και λίγο στο διάλογο που έχει ξεκινήσει στο θέμα αυτο

φιλικά
Φώτης

lastid
01-09-09, 15:21
Θα κάνω δύο παρομοιώσεις και βρείτε μόνοι σας ποιες ομοιότητες υπάρχουν και ποιες όχι:

1. Συγκρίνετε τους μαγνήτες με τα ελατήρια. Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε αεικίνητο με ελατήρια?

2. Η δωρεάν ενέργεια είναι κάτι σαν το εύκολο (ή δωρεάν) χρήμα. Ακούμε συνέχεια γι αυτό, αλλά κανένας δεν το έχει δει (εκτός από μένα, χα χα)

TSAKALI
01-09-09, 16:03
τους μαγνητες ,μονο με ηλεκτρομαγνητες μπορουμε να τους συγκρινουμε.
το κακο ειναι οτι δεν μπορουμε να αφαιρουμε αυτην την ιδιοτητα τους,
οποτε εμεις θελουμε,οπως με τους ηλεκτρομαγνητες....εκει ειναι η διαφορα.

briko
01-09-09, 17:13
ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα πολλα βιντεο(απο διαφορετικα ατομα)να βρω 3000 σελιδες βιβλιογραφιας με σχεδια για κατι που ειναι αδυνατον :confused1: ενταξει υπαρχουν απατεωνες θα μου πεις υπαρχουν ατομα που κανουν πλακες (βιντεο)αλλα 3000 σελιδες με 100 διαφορετικες ιδεες - κατασκευες απο αλλα τοσα ατομα για το θεμα:confused1:τι να πω ειλικρινα αυτο δεν το περιμενα τοσο καλοστημενη φαρσα-απατεωνεια -αρρωστιμενη προβολη η και εγω δεν ξερω τι αλλο τελλος παντων ακομα και αυτο ειναι ενα μαθημα......
Ξερεις ποσοι Μ@Λ@ΚΕΣ υπαρχουν ; εκατομυρια δις.

lastid
01-09-09, 22:22
τους μαγνητες ,μονο με ηλεκτρομαγνητες μπορουμε να τους συγκρινουμε.

Και όμως. Η σύγκριση αφορούσε την αποθήκευση ενέργειας. Όπως ακριβώς με τις δύο άκρες ενός ελατηρίου, μπορώ να αποθηκεύσω ενέργεια φέρνοντας τους δύο μαγνήτες κοντά και κατόπιν να την πάρω πίσω απελευθερώνοντάς τους.


ενταξει υπαρχουν απατεωνες θα μου πεις υπαρχουν ατομα που κανουν πλακες (βιντεο)αλλα 3000 σελιδες με 100 διαφορετικες ιδεες - κατασκευες απο αλλα τοσα ατομα για το θεματι να πω ειλικρινα αυτο δεν το περιμενα τοσο καλοστημενη φαρσα-απατεωνεια -αρρωστιμενη προβολη η και εγω δεν ξερω τι αλλο

Και γιατί να μας κάνει εντύπωση? Εδώ υπάρχουν στον κόσμο εκατοντάδες θρησκείες, οι οποίες είναι αλληλοαναιρούμενες και αλληλοσυγκρουόμενες, όμως δισεκατομμύρια άνθρωποι πίστευαν και πιστεύουν σε αυτές. Δεν θα πω ότι όλες είναι λάθος, μια που την τελική απάντηση δεν την ξέρουμε ακόμη. Θα πώ μόνο ότι αποκλείεται όλες να έχουν δίκιο και το μέγεθος της πλάνης για την οποία μιλάμε είναι απλά ασύλληπτο.

Ακρίτας
16-09-09, 01:17
Εάν βρεθεί μορφή ενέργειας (βλέπε Tesla), τέτοια που να είναι ακριβώς δίπλα σου ή κάτω από το έδαφος κτλ. που να παράγεται τόσο εύκολα και ασφαλή, θα χρειαζόσουν όλο αυτό το κύκλο της σημερινής παραγωγής ενέργειας ( μαζούτ, εξόρυξη, μεταφορά, μετατροπή, κατανάλωση και στο τέλος χρέωση)

Ξεφυλλιζοντας ένα παλιό περιοδικό έπεσα τυχαία επάνω στο θέμα. Αν και είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός σε ότι αφορά "άγνωστες μορφές ενέργειας" κλπ. έκανα μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο. Τα πράγματα εδώ φαίνονται πιο σοβαρά από ότι τα permanent magnet motor. Πρόκειται για μια γεννήτρια ηλεκτρικού ρεύματος που παράγει περισσότερη ενέργεια από αυτή που καταναλώνεται για την κίνησή της (πολύ περισσότερη). Σύμφωνα με τους αρθογράφους δεν πρόκειται για την εκ του μηδενός παραγωγή ενέργειας αλλά για την "άντληση" ενέργειας από τη φύση. Η μηχανή βασίζεται σε ένα φαινόμενο που παρατήρησε για πρώτη φορά ο Faraday και για το οποίο δεν υπάρχει πλήρης ερμηνεία. Τα λήμματα "N-Machine" καί "homopolar generator" σε μια μηχανή αναζήτησης θα αποδώσουν, σε όποιον ενδιαφέρεται, άφθονο υλικό για μελέτη και συζήτηση. Συνημμένο έχω το σχέδιο μιας πειραματικής διάταξης που (σύμφωνα πάντα με τους κατασκευαστές) έδωσε μια ισχύ της τάξης των 6KW με ισχύ οδήγησης 800W περίπου!!!
Το θέμα αξίζει σίγουρα την προσοχή μας.

lastid
16-09-09, 02:10
Γιώργο, αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για το δίσκο του Faraday και το παράδοξό του. Αν πρόκειται γι αυτό, δεν έχει να κάνει με άντληση ενέργειας από άγνωστη πηγή αλλά για ηλεκτρογεννήτρια που "φαίνεται" να μην υπακούει στο νόμο του Faraday και που εξηγήθηκε από τον Lorenz μετά το θάνατο του Faraday.
Η αναζήτηση στο Google επιστρέφει θεωρητικές κατασκευές και πρακτικές υλοποιήσεις της. Δεν βρήκα κάποια σελίδα που να πηγαίνει παραπέρα. Έχεις κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση να προτείνεις για ξεκοκάλισμα?

Ακρίτας
16-09-09, 08:23
Δημήτρη γι' αυτό πρόκειται. Μάλλον έχουμε βρεί τις ίδιες ιστοσελίδες περίπου. Δεν το γνώριζα το θέμα και δεν έχω τώρα την υπομονή να διαβάσω τη θεωρητική του εξήγηση. Πάντως μια πειραματική διάταξη φαίνεται σχετικά εύκολο να υλοποιηθεί με ερασιτεχνικά μέσα. Θα συνεχίσω το ψάξιμο.

orgixmh
02-10-09, 22:49
Ρε παιδιά....αυτό το video έχει να κάνει σχέση με αυτό που λέτε?

Nemmesis
02-10-09, 22:55
...δεν έχω τώρα την υπομονή να διαβάσω τη θεωρητική του εξήγηση...

ναι αλλα ετσι δεν θα χασεις τον χρονο σου? και τελικα δεν θα ξερεις και γιατι δεν γινεται...

electrifier
02-10-09, 23:36
Ρε παιδιά....αυτό το [video] έχει να κάνει σχέση με αυτό που λέτε?
Αυτό που κάνει στο βίντεο είναι να δίνει ρεύμα στο ανεμιστηράκι και με μια μικρή τροποποίηση στο κυκλωματάκι να εκμεταλλεύεται τα πηνία του μοτέρ του για να βγάλει μια κάπως υψηλή τάση με αυτεπαγωγή που ανάβει το λαμπάκι. Επειδή δίνουν 12 V στο ανεμιστηράκι και βγάζουν σπινθηρισμό στο λαμπάκι ΝΕΟΝ, χαίρονται μόνοι τους τάχα πως γεννήθηκε καμιά ενέργεια...
:bored:

ΟΚ, μη χαζέψουμε και τελείως όμως...:drool:

Ακρίτας
02-10-09, 23:49
ναι αλλα ετσι δεν θα χασεις τον χρονο σου
Εννοώ ότι θα πρέπει να ξαναθυμηθώ μαθηματικά που έμαθα πριν πολλά - πολλά χρόνια.:001_smile:

Nemmesis
03-10-09, 03:59
οκ...
παντος ρε παιδια δεν μιλαμε για κατι το οποιο δεν ειναι γνωστο ετσι ωστε να μας δινει περιθωρια ερευμας... προσφατα παλι ειχα μια παρομια συζητηση και ο τυπος δεν ελεγε να καταλαβει τη παει να πει απωλειες... να φανταστειτε ειχε ενα ηλεκτρονικο σχεδιο στο μυαλο του με εναν μετασχηματιστη και αφου του ξεκινουσε ταλαντωση με εξωτερικη πηγη θα την αφερουσε και να ξανα ταλαντωνε το πρωτευον με το δευτερευον... ελεγε δεν θα εχουμε τριβες-απωλιες μιας και δεν εχουμε κινητα μερη... 2ωρες του κατεβαζα ολη την θεωρια γιατι δεν θα δουλεψει και αυτος απλα δεν ακουγε... μετα απο 2-3 μερες με βρηκε να μου πει οτι τελικα δεν δουλεψε και παλι δεν διαβασε ουτε μια παραγραφο...συνεχιζει να πιστευει οτι γινεται απλα δεν εχει τα μεσα αυτος να το καταφερει... και πειτε μου ειναι δυνατον να παει να ψυφισει αυτος ο κοιμισμενος?????:cursing:

orgixmh
03-10-09, 07:18
Δηλαδή όλα αυτά τα Video είναι ένα ψέμα ε; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί πρέπει να παίζουν στο internet ψέματα κ παραπληροφόρηση!

Πραγματικά υπάρχουν τόσα μα τόσα Video που το μυαλό μου θόλωσε κ σιγά σιγά το πίστεψε!

Πάλι καλά που είστε κ εσείς παιδιά!!!

Ποτέ δεν θα πάψω να πιστεύω πως υπάρχει τρόπος για δωρεάν ενέργεια ακόμα κ στα τελευταία μου χρόνια και φυσικά δεν εννοω τον ήλιο αλλά ούτε τον αέρα...εύχομε κάποτε να βρεθεί η λύση!

Nemmesis
03-10-09, 12:16
Ποτέ δεν θα πάψω να πιστεύω πως υπάρχει τρόπος για δωρεάν ενέργεια

μπα δεν παιζει ποτε να εχουμε δωρεαν ενεργεια.. δλδ με την εννοια ενεργεια απο το τπτ... το αεικινητο δεν ειναι κατι το οποιο απλα δεν μπορεσαμε να το φτιαξουμε μεχρι τωρα... ειναι κατι ΑΔΥΝΑΤΟ οχι μονο γνωσεων αλλα και τεχνολογιας υλικων αν βρουμε ενα υλικο το οποιο δεν υπακουει στην συνχρονη φυσικη τοτε μπορουμε παλι να κανουμε ονειρα... δλδ για παραδειγμα οτι μα οτι σχεδιο μου φερεις και εχει μεσα καλλωδια τοτε απλα δεν ειναι αεικινητο γιατι τα καλλωδια εχουν απωλιες, δυστηχως οι υπεραγωγοι ακομα βρισκονται στη φαντασια τον επιστημωνων (εκτος βεβαια απο κατι πειραματα που εγιναν στους -270τοσους βαθμους κελσιου, αλλα και παλι δεν επιασε τα θεωρητικες ιδιοτητες των υπεραγωγων)
τελικα εν ετοι 2009 ποιο ευκολο πιστευω στα φαντασματα παρα στο αεικινητο
και αυτο με βαση τις γνωσεις πανω στα δυο θεματα... μολις μπορεσουμε να παρουμε συνεντευξη απο καποιον πεθαμενο τοτε θα σας πω και για τα φαντασματα :001_tt2::001_tt2:

φιλικα παντα

stergeol
04-03-10, 18:55
http://www.youtube.com/watch?v=nA2KtZ45nXA:lool::001_rolleyes::blushing:: cursing:

Πετρος Πετριδης
04-03-10, 19:45
Δηλαδή όλα αυτά τα Video είναι ένα ψέμα ε; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί πρέπει να παίζουν στο internet ψέματα κ παραπληροφόρηση!

Πραγματικά υπάρχουν τόσα μα τόσα Video που το μυαλό μου θόλωσε κ σιγά σιγά το πίστεψε!

Πάλι καλά που είστε κ εσείς παιδιά!!!

Ποτέ δεν θα πάψω να πιστεύω πως υπάρχει τρόπος για δωρεάν ενέργεια ακόμα κ στα τελευταία μου χρόνια και φυσικά δεν εννοω τον ήλιο αλλά ούτε τον αέρα...εύχομε κάποτε να βρεθεί η λύση!
YouTube- F-15 Launchin From Sea
Στην πραγματικότητα ήταν πύραυλος που εκτοξεύτηκε από υποβρύχιο.Το Youtube είναι γεμάτο από ψεύτικα video.

nassosxlvbros
05-03-10, 00:49
Γαληνίτη καλησπέρα
Επειδή έχω μάθει στήν ζωή μου ,οτι κάθε πρόβλημα ,μα κάθε πρόβλημα έχει την λύση του,καί μόνο τού σπανού τα γένεια δέν γίνονται ,υπαρχει λυση και για το αεικίνητο,χωρίς ηλιακά πάνελ καί ανεμογεννήτριες
Μπορεί ό φίλος νά εχει 2 μπαταρίες καί 2 δυναμό ούτως ώστε να μοιράζετε τό φορτίο,η μιά μπαταρία καθαρά να φορτίζη τόν εαυτό τής καί τήν δεύτερη ,καί η δεύτερη να λειτουργεί καθαρά και μόνο γιά τήν πηγή τού φορτίου πού θέλουμε :wiink:
Πριν διαβάσω τα υπόλοιπα αγαπητέ ξεκίνα από τα βασικά:ΔΕΝ εχεις μάθει και ούτε ποτέ κανένας δεν θα μάθει...οπότε στην πορεία σου μάθε πως υπάρχουν προβλήματα που η λύση τους είναι απλά αδύνατη...το κακό είναι πως όσο διαβάζεις και ψάχνεσαι τόσο ανακαλύπτεις λύσεις αλλά και άλυτα προβλήματα...αυτό που λές είναι "του Δημοτικού" που λέμε και δεν γίνεται για τον απλούστατο λόγο πως έχεις απώλειες...και από τη στιγμή που στο μάταιο τούτο κόσμο υπάρχει η τριβή (άρα φθορά άρα απώλειες)δεν υπάρχει οποιασδήποτε μορφής "αεικίνητο"....

nassosxlvbros
05-03-10, 02:43
....και φανταστείτε το χειρότερο σενάριο για αεικίνητο:το Σάκη προιστάμενο στη δουλειά ή το γιο του αφεντικού ή χειρότερα συνάδελφο ή ακόμα χειρότερα...συγγενή....:001_smile:

Γιώργος Ανώνυμος
05-03-10, 10:03
Το αεικίνητο μπορεί να υφίσταται σε άυλα πράγματα γιατί όπως προκύπτει από τη μέχρι τώρα ανάλυση όλα τα νομοτελειακά γεγονότα εμπίπτουν στους νόμους των φυσικών επσιτημών με την ευρύτερη έννοια καθώς κάποιες θεωρίες μεταβάλλονται αλλά μάλλον οι τυχόν εξελίξεις δεν άπτονται του θέματος παραγωγής ενέργειας μέσω μαγνητών ή στατικών μαγνητικών πεδίων.

Καθότι σε ένα κόσμο του παραλόγου δεν λειτουργούν οι νόμοι της φυσικής (εξ'ού και παράλογο!) υπάρχουν οι προϋποθέσεις για αεικίνητα πάσας μορφής και για πάσα νόσο (π.χ. της οικονομίας μας). Έτσι π.χ. ερμηνεύεται η αύξηση των δεκτών spead ή φούφιτος των Ελληνικών ομολόγων όχι π.χ. λόγω νομοτέλειας (π.χ. μείωση της παραγωγής εξαγόμενου αλουμινίου παραγωγής MIG) αλλά λόγω φημών και κινδυνολογίας περί επικείμενης χρεωκοπίας που διαδίδουν τα διεθνή παγαλάκια της κερδοσκοπίας (ας μη λέμε ονόματα αμαρτωλών τραπεζών από τις οποίες κάποια στιγμή ζητήσαμε τη συνδρομή τους κατά το βάλαμε τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα και τα γίδια)!!! Στο ίδιο μήκος κύματος και η φούσκα του χρηματιστηρίου. Ο όρος ΄φούσκα΄αναφέρεται ακριβώς στο αεικίνητο δηλ. στην παραγωγή ενός αποτελέσματος και μάλιστα πολύ σοβαρού για κάποιους συμπατριώτες μας χωρίς να παράσχεται ενέργεια από κάπου. Ο ρόλος των μαγνητών ήταν οι εικονικές αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου για επενδύσεις από τις εισηγμένες οι οποίες βέβαια δεν έγιναν ποτέ αλλά κατέληξαν στις τσέπες των λίγων που ήξεραν τι γινόταν και άρα ρευστοποίησαν όταν οι δείκτες είχαν πιάσει κορυφή!!!

Αεικίνητο λοιπόν υφίσταται και μάλιστα η χώρα μας πρέπει να είναι κορυφαία στη συγκεριμένη μελετοκατασκευή του!!!

Καλημέρα σε μία δύσκολη μέρα σήμερα...

Nemmesis
05-03-10, 12:38
:thumbup:=D>

Panoss
05-03-10, 16:52
Λοιπό, παιδιά τα 'χουμε ξαναπεί, το αεικίνητο υπάρχει και το 'χω εγώ.
(πμ για να σας πουλήσω τα σχέδια, στην εξευτελιστική τιμή των 999.999 ευρώ, δέχομαι και δολλάρια, λίρες και ελβετικά φράγκα, όχι ρούβλια).
(Στον nemmesis το 'χω πουλήσει και 'χει γίνει κροίσος και διαδίδει ψέμματα ότι δεν υπάρχει για να έχει το μονοπώλιο).

JOHNY+
05-03-10, 17:30
ποιος το φανταζοτανε οτι θα εφτανε η συζητηση 480 μυνηματα :lool: .

Μακαρι να υπηρχε το αεικινητο αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει .
Αμα κατι παραγει ενεργεια , σιγουρα δεν ειναι αεικηνητο , απλα μετατρεπει την μια μορφη ενεργειας σε αλλη .

Πετρος Πετριδης
05-03-10, 18:00
Το αεικίνητο μπορεί να υφίσταται σε άυλα πράγματα γιατί όπως προκύπτει από τη μέχρι τώρα ανάλυση όλα τα νομοτελειακά γεγονότα εμπίπτουν στους νόμους των φυσικών επσιτημών με την ευρύτερη έννοια καθώς κάποιες θεωρίες μεταβάλλονται αλλά μάλλον οι τυχόν εξελίξεις δεν άπτονται του θέματος παραγωγής ενέργειας μέσω μαγνητών ή στατικών μαγνητικών πεδίων.

Καθότι σε ένα κόσμο του παραλόγου δεν λειτουργούν οι νόμοι της φυσικής (εξ'ού και παράλογο!) υπάρχουν οι προϋποθέσεις για αεικίνητα πάσας μορφής και για πάσα νόσο (π.χ. της οικονομίας μας). Έτσι π.χ. ερμηνεύεται η αύξηση των δεκτών spead ή φούφιτος των Ελληνικών ομολόγων όχι π.χ. λόγω νομοτέλειας (π.χ. μείωση της παραγωγής εξαγόμενου αλουμινίου παραγωγής MIG) αλλά λόγω φημών και κινδυνολογίας περί επικείμενης χρεωκοπίας που διαδίδουν τα διεθνή παγαλάκια της κερδοσκοπίας (ας μη λέμε ονόματα αμαρτωλών τραπεζών από τις οποίες κάποια στιγμή ζητήσαμε τη συνδρομή τους κατά το βάλαμε τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα και τα γίδια)!!! Στο ίδιο μήκος κύματος και η φούσκα του χρηματιστηρίου. Ο όρος ΄φούσκα΄αναφέρεται ακριβώς στο αεικίνητο δηλ. στην παραγωγή ενός αποτελέσματος και μάλιστα πολύ σοβαρού για κάποιους συμπατριώτες μας χωρίς να παράσχεται ενέργεια από κάπου. Ο ρόλος των μαγνητών ήταν οι εικονικές αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου για επενδύσεις από τις εισηγμένες οι οποίες βέβαια δεν έγιναν ποτέ αλλά κατέληξαν στις τσέπες των λίγων που ήξεραν τι γινόταν και άρα ρευστοποίησαν όταν οι δείκτες είχαν πιάσει κορυφή!!!

Αεικίνητο λοιπόν υφίσταται και μάλιστα η χώρα μας πρέπει να είναι κορυφαία στη συγκεριμένη μελετοκατασκευή του!!!

Καλημέρα σε μία δύσκολη μέρα σήμερα...
Οι λιγοι που ήξεραν τι γινόταν ήταν οι μεγαλομέτοχοι των εταιρειών.Έκαναν μία εταιρεία στο εξωτερικό (off shore στην καθομιλουμένη) και πουλούσαν τις μετοχές τους σε μεγαλύτερη αξία της πραγματικής, μετά ξαναγόραζε τις μετοχές η μητρική εταιρεία σε αξία πάλι μεγαλύτερη και ούτω καθ' εξής, με αποτέλεσμα το ''φούσκωμα''.Δημοσιογραφικός οργανισμός του οποίου παρακολουθούσα την αξία της μετοχής του, έφτασε να αξίζει 22 φορές πάνω από την αρχική όταν είχε εισαχθεί και να αξίζει από τα 80 δις δραχμές αρχικά 1.8 τρισεκατομμύρια δραχμές.Η ευθύνη του Σημίτη,των υπουργών Παπαντωνίου και Χριστοδουλάκη και του πρόεδρου του χρηματιστήριου Θωμαδάκη είναι δεδομένη.Ήταν το προοίμιο του τι θα ακολουθούσε από τις ανώνυμες εταιρείες.(Μόνον η Goodies και η Ελαίς δεν φούσκωσαν τις μετοχές τους)

filipnew
09-03-10, 02:46
Καλησπέρα σε όλους.Θέλησα να μπώ στο θέμα σας επειδή κάποιοι χαρακτηρίζουν την υπόθεση αυτή αδύνατη. Θα σας πώ με λίγα λόγια πρίν χρόνια τι συνέβη ……
(Θα τα εξιστορίσω λίγο συνοπτικά για να μην χρονοτριβώ)
Καταρχήν απο 12 χρονών παιδί ασχολούμαι με το θέμα ,στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που είχα και με ότι οικονομίες μάζευα.Διαβάζα σχετικά άρθρα ,πειραματιζόμενος , θεωρία πάντα εύκολη ,αλλά στην πράξη τα πράγματα άλλαζαν……
Τελικά το 92 διαπίστωσα πώς ορισμένοι νόμοι μπορεί να μην παύουν να ισχύουν ,αλλά μετατρέπονται οπως φαίνεται και έτσι δεν παραβιάζονται οι βασικές αρχές τους.
Κατάφερα τότε και κατασκεύασα μια απλή (σχετικά) συσκευή που δούλευε για κάποιο διάστημα χωρίς εξωτερική πηγή ενέργειας !!!
-Το ζήτημα ήταν να δουλεύει συνεχώς και αυτό θα γινόταν μόνο αν προμηθευόμουν καλύτερα υλικά απο το εξωτερικό για λιγότερες τριβές , αλλά με τα πενιχρά μέσα που διέθετα ήταν αδύνατο και έπρεπε να βρώ χρηματοδότη. Τελικά μια αγγελία μου κίνησε την προσοχή στην οποία ζητούσε κάποιος συνεργασία για συσκευή ελεύθερης ενέργειας. Ο τύπος ήταν πρώην Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού, μου πρότεινε μερική χρηματοδότηση ,συνεργασία 60/40 στα κέρδη αν δούλευε όπως του έλεγα, αλλά έπρεπε να του δείξω τον τρόπο λειτουργίας της.Λόγω καχυποψίας μου και χωρίς καμμία νομική κατοχύρωση θελησα να το ξανασκεφτώ.Στήν δεύτερη συνάντηση μου πρότεινε πρίν μιλήσουμε να πάμε στο εργαστηριό του.Εκεί μου έδειξε ένα κινητήρα τον όποίο έβαλε σε λειτουργία τραβώντας ένα πύρο μόνο.Μετά το πρώτο μου σόκ που έπαθα, άρχισα να περιεργάζομαι εξωτερικά τον κινητήρα ο οποίος δεν είχε πουθενά καλώδια, όση ώρα είμαστε εκεί είχε σταθερές στροφές και μόνο όταν κατέβασε τον πύρο (μετά από 30 λεπτά) τότε αρχισε να σταματάει σταδιακά.Μου έδειξε κάποια σχέδια και κατάλαβα περίπου την λειτουργία του.Μετά γελώντας μου είπε πώς το είχε ήδη κατοχυρώσει !!!!!!, πώς έκανε 20 χρόνια για την κατασκευή και δαπάνησε πολλά χρήματα για την παραγγελία τών Μαγνητών από Αγγλία. Το πρόβλημα του ,μου είπε πώς ήταν ένα ‘ Οι στροφές. Έπρεπε να πιάνει πάνω από 15.000 rpm για να μην κόβει και έπιανε μόνο 9.000 rpm (δεύτερο σόκ) με αποτέλεσμα όποιο φορτίο έμπαινε στον άξονα,να μειώνεται η ταχύτητα και στο τέλος να σταματά .Αυτό που ζητούσε ήταν να βρεί κάποιον συνέταιρο με παρόμοια συσκευή για να φτιάξουν μια καλύτερη και να την βγάλουν στο εμπόριο.Επίσης είπε πώς υπάρχουν αρκετοί στην Ελλάδα που έχουν κατασκευάσει παρόμοιες συσκευές.Το θέμα τελικά ήταν πως ή δική μου συσκευή δεν ήταν με περιστροφική κίνηση αλλά με παλμική και λειτουργούσε γύρω στα 50hz/sec. (Που πάς ρε Καραμήτρο !!!!!) Φυσικά δεν ευόδωσε ή συνεργασία μας και εγώ δεν κατάφερα να εξελίξω την συσκευή πάνω από 50 hz/sec.Απο τότε όμως που είδα αυτόν τον αεικίνητο κινητήρα, γνωρίζω πιά πώς είναι δεν ουτοπία να φτιαχτεί συσκευή αυτόνομη και συνεχίζω να ασχολούμαι ,(τώρα με την κατασκευή 2 συσκευών) με άλλη αρχή και με διαφορετική όμως προσέγγιση…………. Γιατί τα είπα όλα αυτά ;;; Για να πώ σε αυτούς που αμφισβητούν ,ότι μην ακούμε μόνο ότι μας σερβίρουν,υπάρχουν πράγματα που ήτε δεν τα ξέρουμε ήτε τα αγνοούμε.Δεν λέω ότι θα πετύχει όποιος ασχοληθεί ούτε είναι εύκολο ,ίσα-ίσα θέλει πάρα πολύ χρόνο ,χρήμα και υπομονή. Πιστεύω όμως ότι η Ενέργεια όπου και σε ότι μορφή υπάρχει,είναι παντού και περιμένει τον τρόπο που θα την τιθασεύσουμε.

NUKE
09-03-10, 03:01
http://images.starcraftmazter.net/4chan/for_forums/cool_story_bro.jpg

panosssvent19
09-03-10, 03:40
Ρε παιδιά πραγματικά πείτε μου ένα τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να γίνει ένα τέτοιο σύστημα το οποιο να παρήγαγε ενεργεια απο το πουθενα!!!


Πειτε μου σχέδια....κάτι..... και μετα σκεφτείτε αμέσως αυτο που θελω να κατασκευάσω εχει απώλειες?????
Εχει φορτία που επιβραδύνουν κατι που ίσως να περιστρέφετε????

Ειναι μια απλή ταλάντωση???? Η παράγει και ενέργεια απο το πουθενά(αδύνατον)?????

Καταναλώνει ενέργεια απο κατί αλλό?????


Και αν τελικά μπορέσετε (που δεν το βλέπω με τίποτα όμως) να το φτιάξετε
τι ισχυ εχει αυτο το μαγικό μηχάνημα?????

Μόλις λοιπόν πείτε ξανά ότι γίνετε σκεφτείτε πρώτα αυτές τις ερωτήσεις
και μετά postαρετε οτι μπορείτε να το κάνετε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(όχι τίποτα άλλο απλά να σταματήσουμε να μιλάμε και εμείς που πιστεύουμε ότι δεν γίνετε

και βέβαια εσείς να πάρετε το νόμπελ φυσικής για κάτι το απίστευτα ανατρεπτικό στην σύγχρονη φυσική!!!!)


:001_cool::001_cool::001_cool:

nassosxlvbros
09-03-10, 10:19
Καλησπέρα σε όλους.Θέλησα να μπώ στο θέμα σας επειδή κάποιοι χαρακτηρίζουν την υπόθεση αυτή αδύνατη. Θα σας πώ με λίγα λόγια πρίν χρόνια τι συνέβη ……
(Θα τα εξιστορίσω λίγο συνοπτικά για να μην χρονοτριβώ)
Καταρχήν απο 12 χρονών παιδί ασχολούμαι με το θέμα ,στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που είχα και με ότι οικονομίες μάζευα.Διαβάζα σχετικά άρθρα ,πειραματιζόμενος , θεωρία πάντα εύκολη ,αλλά στην πράξη τα πράγματα άλλαζαν……
Τελικά το 92 διαπίστωσα πώς ορισμένοι νόμοι μπορεί να μην παύουν να ισχύουν ,αλλά μετατρέπονται οπως φαίνεται και έτσι δεν παραβιάζονται οι βασικές αρχές τους.
Κατάφερα τότε και κατασκεύασα μια απλή (σχετικά) συσκευή που δούλευε για κάποιο διάστημα χωρίς εξωτερική πηγή ενέργειας !!!
-Το ζήτημα ήταν να δουλεύει συνεχώς και αυτό θα γινόταν μόνο αν προμηθευόμουν καλύτερα υλικά απο το εξωτερικό για λιγότερες τριβές , αλλά με τα πενιχρά μέσα που διέθετα ήταν αδύνατο και έπρεπε να βρώ χρηματοδότη. Τελικά μια αγγελία μου κίνησε την προσοχή στην οποία ζητούσε κάποιος συνεργασία για συσκευή ελεύθερης ενέργειας. Ο τύπος ήταν πρώην Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού, μου πρότεινε μερική χρηματοδότηση ,συνεργασία 60/40 στα κέρδη αν δούλευε όπως του έλεγα, αλλά έπρεπε να του δείξω τον τρόπο λειτουργίας της.Λόγω καχυποψίας μου και χωρίς καμμία νομική κατοχύρωση θελησα να το ξανασκεφτώ.Στήν δεύτερη συνάντηση μου πρότεινε πρίν μιλήσουμε να πάμε στο εργαστηριό του.Εκεί μου έδειξε ένα κινητήρα τον όποίο έβαλε σε λειτουργία τραβώντας ένα πύρο μόνο.Μετά το πρώτο μου σόκ που έπαθα, άρχισα να περιεργάζομαι εξωτερικά τον κινητήρα ο οποίος δεν είχε πουθενά καλώδια, όση ώρα είμαστε εκεί είχε σταθερές στροφές και μόνο όταν κατέβασε τον πύρο (μετά από 30 λεπτά) τότε αρχισε να σταματάει σταδιακά.Μου έδειξε κάποια σχέδια και κατάλαβα περίπου την λειτουργία του.Μετά γελώντας μου είπε πώς το είχε ήδη κατοχυρώσει !!!!!!, πώς έκανε 20 χρόνια για την κατασκευή και δαπάνησε πολλά χρήματα για την παραγγελία τών Μαγνητών από Αγγλία. Το πρόβλημα του ,μου είπε πώς ήταν ένα ‘ Οι στροφές. Έπρεπε να πιάνει πάνω από 15.000 rpm για να μην κόβει και έπιανε μόνο 9.000 rpm (δεύτερο σόκ) με αποτέλεσμα όποιο φορτίο έμπαινε στον άξονα,να μειώνεται η ταχύτητα και στο τέλος να σταματά .Αυτό που ζητούσε ήταν να βρεί κάποιον συνέταιρο με παρόμοια συσκευή για να φτιάξουν μια καλύτερη και να την βγάλουν στο εμπόριο.Επίσης είπε πώς υπάρχουν αρκετοί στην Ελλάδα που έχουν κατασκευάσει παρόμοιες συσκευές.Το θέμα τελικά ήταν πως ή δική μου συσκευή δεν ήταν με περιστροφική κίνηση αλλά με παλμική και λειτουργούσε γύρω στα 50hz/sec. (Που πάς ρε Καραμήτρο !!!!!) Φυσικά δεν ευόδωσε ή συνεργασία μας και εγώ δεν κατάφερα να εξελίξω την συσκευή πάνω από 50 hz/sec.Απο τότε όμως που είδα αυτόν τον αεικίνητο κινητήρα, γνωρίζω πιά πώς είναι δεν ουτοπία να φτιαχτεί συσκευή αυτόνομη και συνεχίζω να ασχολούμαι ,(τώρα με την κατασκευή 2 συσκευών) με άλλη αρχή και με διαφορετική όμως προσέγγιση…………. Γιατί τα είπα όλα αυτά ;;; Για να πώ σε αυτούς που αμφισβητούν ,ότι μην ακούμε μόνο ότι μας σερβίρουν,υπάρχουν πράγματα που ήτε δεν τα ξέρουμε ήτε τα αγνοούμε.Δεν λέω ότι θα πετύχει όποιος ασχοληθεί ούτε είναι εύκολο ,ίσα-ίσα θέλει πάρα πολύ χρόνο ,χρήμα και υπομονή. Πιστεύω όμως ότι η Ενέργεια όπου και σε ότι μορφή υπάρχει,είναι παντού και περιμένει τον τρόπο που θα την τιθασεύσουμε.

Ωραία ιστορία...πληροφοριακά ο τύπος αυτός τη μια στιγμή είναι Συνταξιούχος του ΟΣΕ,ή πρώην μηχανικός του Στρατού κλπ κλπ...Επειδή όμως και γω (όπως και κάθε σκεπτόμενος που δε χάφτει ό,τι βλέπει)να σε ρωτήσω μερικά (βασικά)πράγματα:
-Σου έλυσε το κινητήρα να τον δεις από μέσα;
-σου εξήγησε με απλή γλώσσα πως λειτουργεί;
-έχεις τις απαραίτητες γνώσεις να κατανοήσεις και να παρακολουθήσεις τι σου λέει ή απλά καταπίνεις ό,τι χαζομάρα σου λένε περιτυλιγμένη με "επιστημονικοφανή" διατύπωση;
-Ο πύρος όπως λές απλά ξεκινούσε τον κινητήρα ή ήταν διακόπτης;
-τόσοι πλούσιοι επιχειρηματίες κανένας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν χρηματοδότησε;
-έχεις καταλάβει τη θεωρία του αεικίνητου; γιατί μιλάμε για ΠΑΡΑΓΩΓΗ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ και όχι απλα μετατροπή μιας μορφης ενέργειας σε άλλη (που και πάλι αεικίνητο είναι ,που και πάλι,ΔΕΝ λειτουργεί)
-όπως αμφιβάλλεις παρά τις όποιες θεωρίες (και μπράβο σου)πως τελικά υπάρχει το αεικίνητο,άλλο τόσο αμφιβάλλω και γω πως υπάρχει...και που ξέρεις στο τέλος όλο και κάτι καλό θα βγει αρκει να γίνονται ενέργειες να πλουτίζουμε τις γνώσεις μας και να διμιουργούμε πράγματα,και όχι να χάφτουμε ό,τι μας λένε...Η ιστορία πάντως μας διδάσκει πως το αεικίνητο όσοι προσπάθησαν να το κατασκευάσουν,ήταν ή λαμπροί επιστήμονες που απλά πειραματίστηκαν και κατανόησαν (αλλά και απέδειξαν με έργα και αριθμούς)πως δεν γίνεται,ή απατεώνες που προσπαθούσαν να ξεγελάσουν το κόσμο...είναι σαν να βγει κάποιος αύριο και να πει "τετραγώνισα τον κύκλο" (αααλη μεγάαααλη ιστορία κι αυτή...)

....
όσο για την συσκευή σου που δούλευε όπως είπες και τις τριβές να μειώσεις απλά θα παρατείνεις το χρόνο λειτουργίας της...πάλι θα σταματήσει...το ζήτημα είναι να μηδενίσεις τις τριβές και όχι απλά να τις μειώσεις...
...Όσο για την Ενέργεια και τις μορφές της "που περιμένει εκει έξω να την τιθασσεύσουμε" όπως έλεγε και ο Τέσλα :wiink: , σίγουρα μας περιμένει,αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά,να σκεφτόμαστε,να παρατηρούμε,να πιστεύουμε,αλλά να μην κολλάμε...
καλή σου μέρα!

jim.ni
10-03-10, 02:53
-έχεις καταλάβει τη θεωρία του αεικίνητου; γιατί μιλάμε για ΠΑΡΑΓΩΓΗ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ και όχι απλα μετατροπή μιας μορφης ενέργειας σε άλλη (που και πάλι αεικίνητο είναι ,που και πάλι,ΔΕΝ λειτουργεί)

αποφάσισε όμως γιατί δουλειά δεν γίνετε έτσι :001_rolleyes: :lool:


ποιος το φανταζοτανε οτι θα εφτανε η συζητηση 480 μυνηματα :lool: .
και να σκεφτείς ότι τα μισά είναι του Nemmesis :hahahha:

filipnew
10-03-10, 03:11
Καλησπέρα και πάλι .Σαφώς δεν περίμενα τέτοια υπερβολική αντίδραση και μέχρι ενός σημείου την καταλαβαίνω,όμως το να σχολιάζει ο καθένας το αν έχω γνώσεις ή όχι για να κατανοήσω μπούρδες ,αυτό είναι κάτι το οποίο κανένας δέν είναι σε θέση να το κρίνει,εκτός απο εμένα !!!!
Το επαγγελμά μου είναι τεχνικής φύσεως τόσο απο μηχανικής όσο και ηλεκτρονικής άποψης ,ώστε να μου δίνει τήν σιγουριά να μπορώ να ξεχωρίσω κατα 99% αν κάτι είναι μούφα ή όχι......
Το Αεικίνητο εχει τρείς ορισμούς 1ου ,2ου και 3ου είδους.
Το Αεικίνητο 2ου είδους είναι το είδος που αναφέρθηκα......Οπότε για την δυσπιστία κάποιων θα πω τα εξής:
- Οταν ΠΕΡΙΕΡΓΑΖΕΣΑΙ έναν είδος κινητήρα ο οποίος είναι περίπου στο 1/2 μέτρο ύψος και λίγο λιγότερο απο 1 μέτρο το μήκος του και διαπιστώνεις πώς Α) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ....
Β) πρίν ξεκινήσει ακούγονται αρκετοί εσωτερικοί μηχανισμοί να συμπλέκονται αργά αλλά επιταχυνόμενα καί η τελική περιστροφική κινησή του (9000rpm) να επιτυγχάνεται έπειτα απο 5 λεπτά... Γ) Ακόμα και στο ζενίθ ο θόρυβος απο τα εσωτερικά μέρη δεν δείχνει συνηθισμένο κινητήρα....Δ) Οταν υπάρχει απουσία καλωδίωσης ή εξάτμισης που να φανερώνει απάτη... Ε) Οταν κρατάει συνεχώς 30 λεπτά κίνησης πρίν μπεί ξανά ο πύρος .... Ζ) όταν σου εξηγεί την λειτουργία του ή βλέπεις σχέδια στα οποία φαινόταν πώς λειτουργούσε ,τότε τι μπορείς να υποθέσεις ;;;;

-Ότι στο (μικρό;;;) αυτό μοτέρ ο άξονας των (10 cm ~)διάμετρο που γύρναγε με 9000 rpm (μετρημένα) μπορούσε να κινηθεί απο κάποια εσωτερική πηγή ενέργειας (μπαταρία;;;) για 30 λεπτά;;;;;;
Mήπως ότι είχε πηγή Τρίτιου ή Oυρανίου που του εξασφάλιζε 30 χρόνια λειτουργίας ;;;(ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ GEIGER ΜΑΖΙ ΜΟΥ)
H μήπως υπήρχε εσωτερικά κάποιος (Νεφελίμ) που μανιβέλιαζε τον άξονα;;;;
( ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΛΙΑΚΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ !!!!!)
Λοιπόν ας αφήσω τα ειρωνικά σχόλια και ας σοβαρευτώ!!!
Εμαθα να ψάχνω να μην είμαι απόλυτος σε τίποτα ,εκτός απόδειξης του εναντίου.Φυσικά και ΔΕΝ Πιστεύω την πλειονότητα των εφευρετών που λένε οτι έκαναν το αεικίνητο.
-ΤΙ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ,το ξέρω πολύ καλά και ή γνώμη μου ήταν και θα είναι ή ίδια,εκτός αν με πείσουν για το αντίθετο.
Το άν κάποιοι το πιστεύουν ή όχι αυτό είναι στην ευχέρια του καθενός .Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ,ούτε να προπαγανδήσω τίποτα............
Τήν συζήτηση την έκανα για να δώσω κάποιο στίγμα σε όσους αρέσει να ψάχνονται και να ασχολούνται μήπως αξιοποιήσουν επικοδομητικά τις όποιες πληροφορίες και βγάλουν όντως κάτι καινούριο απο όλα αυτά.

Κλείνω λέγοντας κάτι χαρακτηριστικό:
To 1966 που βγήκε η σειρά star trek και παρουσίαζε την τηλεμεταφορά, θα σε εκλειναν στο τρελοκομείο αν έλεγες πως 31 χρόνια μετά θα γινόταν τηλεμεταφορά κβάντων,φωτονίων ή αν έλεγες πως 42 χρόνια μετά θα έκαναν ενα τάνκ αόρατο με χρήση η/μ κυμάτων και ακόμα περισσότερο αν έλεγες πως το LHC θα δημιουργήσει αντι-ύλη, μίνι μαύρες τρύπες κλπ.....
Τα δεδομένα αλλάζουν συχνά και καλό είναι να είμαστε ναι μεν επιφυλακτικοί αλλά και ανοιχτόμυαλοι.....

Ευχαριστώ
file:///C:/DOCUME%7E1/Philip/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.png

CITRO
10-03-10, 05:28
Το να λες πιστευω στο αικίνητο ειναι σαν να λες πιστεύω στον θεό!!πολλοί πιστεύον κανεις δεν τον είδε και υπάρχουν και φίμες για θαύματα!Εγω προσωπικά δεν πιστεύω!!Ειναι θέμα πιστης αδελφε!!!Αν το νιώθεις και το πιστεύεις συνέχισε!!!Απλα πιστευε και μη,,ερεύνα!!!

lastid
10-03-10, 11:26
Φίλιππε, κάποιος μπορεί εύκολα να κάνει κατασκευή 0,5 x 1 μ η οποία να δουλεύει για 30 λεπτά (ή και μερικές ώρες), με αποθηκευμένη μόνο ενέργεια.
Το θέμα είναι ότι η μοναδική μαρτυρία που έχουμε είναι η περιγραφή σου. Δεν θα αμφισβητήσω την ειλικρίνειά σου, ούτε την κρίση σου. Θα πώ όμως ότι δεν αρκεί αυτό για να αρχίσουμε την επανάσταση.
Θα μπορούσες να μας κάνεις ένα - χοντρικό έστω - σκαρίφημα της κατασκευής?

nassosxlvbros
10-03-10, 11:39
Καλημέρα!
Βασικά κακώς παραβαίνω τις αρχές μου και απαντώ σε άτομα που δεν μπορούν να δεχτούν ορισμένες βασικές αρχές:
-Αν νομίζεις πως γύρω σου όλοι σε κατακρίνουν ή σε θεωρούν ηλίθιο ή άσχετο λέγοντας απλά τις σκέψεις τους,φοβάμαι πως έχεις λάθος...(στο φινάλε ούτε σε ξέρω ούτε μπορώ να γνωρίζω τι σπουδές και τι γνώσεις έχεις...)
-Το να πιστέψω/ψεις έτσι "αμάσητα"μετά από 42 χρόνια που υπάρχω πως ναι,υπάρχει αεικίνητη μηχανή όποιου είδους (και πίσω από ένα πισί)μήπως είμαι εγώ ο ηλίθιος;
-Υπάρχει πολύ ημιμάθεια γύρω μας και είμαι πολύ επιφυλακτικός...αν αυτό σου κάνει για ειρωνεία,συγγνώμη αν έτσι κατάλαβες,αλλά δεν συνηθίζω να ειρωνεύομαι...
-Η συζήτηση έχει να δώσει πολλά σε πολλά επίπεδα καλό θα είναι να μην χλευάζουμε ότι δεν ξέρουμε και να ειρωνευόμαστε ότι δεν μας βρίσκει σύμφωνους....δεν είμαστε 10χρονα...
................

Πάμε τώρα στο περίφημο αεικίνητο....(δεν απασχολεί μόνον εσένα όπως καταλαβαίνεις...) :001_smile::001_smile:

--...........................................
Αεικίνητο 1ου είδους:

Αεικίνητο πρώτου είδους είναι μια μηχανή που θα μπορούσε να διατηρεί για πάντα το έργο που της δόθηκε κάποια μοναδική στιγμή.
Η Φυσική (http://el.science.wikia.com/wiki/%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE) χαρακτηρίζει αυτή την υπόθεση (http://el.science.wikia.com/wiki/%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7) ως καθαρή ουτοπία (http://el.science.wikia.com/wiki/%CE%9F%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B1) γιατί καμιά μηχανή (http://el.science.wikia.com/wiki/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE) δεν μπορεί να αποδώσει έργο μεγαλύτερο από αυτό που παίρνει.
Οι μηχανές που μετατρέπουν έργο από μια μορφή σε άλλη, ως γνωστόν έχουν απώλειες, που όσο και αν περιοριστούν δεν μπορούν να μηδενιστούν.


πιστεύω πως τα σχόλια περιττεύουν...
Αεικίνητο 2ου είδους:

Οι προσπάθειες για κατασκευή αεικίνητου δεύτερου είδους,η κατασκευή μηχανής δηλαδή, που θα εκμεταλλευόταν την φυσική θερμότητα του αέρα ή της θάλασσας είναι αδύνατη γιατί κατά τη θερμοδυναμική για να γίνει μεταφορά θερμότητας από ένα σώμα σε άλλο, πρέπει το δεύτερο να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το πρώτο....

εδώ τα πράγματα είναι κάααπως καλύτερα με πολλές ελπίδες αλλά καραδοκεί ο νόμος της θερμοδυναμικής...


πάμε και στο

Αεικίνητο 3ου είδους:

Μερικές φορές χρησιμοποιείται ο όρος αεικίνητο τρίτου είδους. Αυτό αναφέρεται σε υποθετικούς μηχανισμούς, που, αφού δεχθούν μια αρχική ώθηση, θα πρέπει κατόπιν να κινούνται συνέχεια, εφόσον δεχόμαστε ότι δεν υπάρχουν τριβές (http://el.science.wikia.com/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%B9%CE%B2%CE%AE).
Το αεικίνητο τρίτου είδους αναφέρεται επίσης σε συσκευές που ψύχουν τα σώματα μέχρι το απόλυτο μηδέν (- 273° C), ενώ στην πραγματικότητα, για να γίνει αυτό, θα χρειαζόταν, σύμφωνα με το τρίτο θερμοδυναμικό αξίωμα, άπειρο έργο....

(αυτό το κομμάτι στο σχόλιο του jim.ni (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38029)...αφιερωμένο εξαιρετικά ;) )


Πάμε τώρα στον περίφημο κινητήρα με τις 9000 στροφές....


Όπως έγραψες τις διαστάσεις της μηχανής μιλάμε για ένα σεβαστών διαστάσεων κατασκεύασμα με χώρο μπόλικο...τι σημαίνει αυτό:
-χώρο για μπαταρίες...:001_rolleyes:
πάμε στα επί μέρους στοιχεία που γράφεις:
-μιλάς για διάφορους θορύβους και μηχανισμούς ...άρα μιλάμε για εσωτερικές κινήσεις και άρα τριβές....
-Η απουσία καλωδίωσης/εξάτμισης δε μου λέει κάτι...με μπαταρίες λιθίου (και με τέτοιο χώρο)σου κινώ και γω κάτι για πολύ παραπάνω από μισή μέρα,όχι μισή ώρα...:wiink:
-Με σχέδια που λειτουργούν στη θεωρία είναι γεμάτο το ίντερνετ...κάποια μάλιστα γραμμένα από λαμπρούς επιστήμονες...
-Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα,ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλο,ούτε όφελος έχω,εκφράζω και γω τις σκέψεις μου και τίποτα παραπάνω
-Και έρχεται το βασικό ερώτημα 1 :
Έστω ότι βρίσκεται ένας επιχειρηματίας με ένα πακέτο χρηματοδότησης για μια τέτοια μηχανή...ο εφευρέτης είναι διαθέσιμος; (ο κινητήρας φυσικά θα λυθεί στα εξ ων συνετέθη μπροστα σε τεχνικό επιτελείο και αν όντως είναι λειτουργικός ξεκινάει η χορηγεία...(εδώ εννοείται πως δεν κάνω καθόλου πλάκα...)

-Δεύτερο ερώτημα:
Που μπορούμε να τον συναντήσουμε τον άνθρωπο αυτό;όπως καταλαβαίνεις είμαι πολύ περίεργος και τιμή μου να γνωρίζω τέτοια άτομα.
-Τρίτο ερώτημα:
Υπάρχει άτομο πολύ φίλος μου που συνεργάζεται με το Δημόκριτο σε κάποιες έρευνες και πολύ θα ήθελε να δει και να βοηθήσει...όπως καταλαβαίνεις αμφιβάλλω μεν,αλλά είμαι και καλοπροαίρετος δε...:001_smile:

stom
10-03-10, 12:47
Εξαλλου ειναι γνωστο οτι η κατασκευη του αεικινητου ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την οριστικη θεραπεια ολων των μορφων καρκινου...

briko
10-03-10, 18:56
σελιδα 11 απαντηση 101
για οποιους αμφιβαλουν

Nemmesis
10-03-10, 19:39
και να σκεφτείς ότι τα μισά είναι του Nemmesis :hahahha:

:lool::lool::lool::lool: δικαιο εχεις... το θεμα ειναι οτι απεναντη σε αυτα που λεμε εμεις οι ορκιζμενοι εχθροι το μονο που μας λενε ειναι οτι ειμαστε στενοκεφαλοι και χαζοι που δεν πιστευουμε στις παγκοσμιες συνομοσιες κοντρα το αεικινητο... δυστηχος εγω βαρεθηκα να προσπαθω να τους πισω απλα να διαβασουν λιγο φυσικη για να καταλαβουν για ποιο λογο λεω οσα λεω..(εννοωντας το διαβασμα δεν εννοω αυτα τα παιδικα σχεδια με μαγνητες που σε παρα πολλα ουτε σωστα σχεδιασμενα ειναι) οποτε τους αφηνω στο αεικινητο κυνηγι τους για το αεικινητο... σορρυ για αυτο που θα πω (και δεν το λεω για κανεναν προσωπικα), ειναι πραγματικα χαζοι ανθρωποι οσοι ασχολουντε με αυτο το θεμα και κατα βαθος δεν ξερουν τα βασικα ΑΞΙΟΜΑΤΑ της φυσικης μας... αραγε ξερουν ποια ειναι η διαφορα απο τα αξιοματα και τους νομους τις φυσικης μας????
συνιθησα πλεον να τους ακουω ολους να λενε στο τελος οτι χρειαζοντε κατι ειδικα πραγματα παραγγελια απο το εξωτερικο και σταματισαν λογο χρηματων... οπ...??? αραγε στο εξωτερικο να λενε οτι χρειαζετε ειδικα υλικα απο το ολυμπο το βουνο των θεων????

εγω εδω να ειμαι παντα για αυτους που καναν τις δοκιμες τους (αλλωστε ποτε δεν τους απετρεψα να μην τις κανουν) ωστε αν εχουν την διαθεση να δουμε που κολλησαν τα πραγματα....

το τελευταιο που ακουστηκε με τον πυρο εγω θα πω οτι απλα μου θυμησε το ρολοϊ του παππου μου... το κουρδιζε μια φορα την μερα... βεβαια εκεινο ειχε 2μετρο ηψος... και ειχε και κουκο... και εκανε και εσωτερικους ηχους που δεν ακουγοταν σαν μοτερ.. ουτε ειχε και εξατμηση... ΡΕΕ??????? λες να ηταν προημο σχεδιο αεικινητου για αυτο του το πειραν οι γερμανοι?????

CITRO
10-03-10, 20:04
Η αεικινηση ειναι αποδεδειγμένα μαθηματικά οτι δεν μπορεί να υπάρξει!!Ειναι fact ειναι αξιωμα πωσ να το πω δεν μπορεί να υπάρξει και αν θα υπήρχε θα ήταν σε τιποτα εργαστήρια της area 51 στη nebada η στα μυστικά πυρηνικα υπόγεια 100 μετρα κατω απο τη γη του κρεμλίνου και όχι σε ένα γκαράζ μαζι με τα παπια και τα λαντα να και ενας αεικινητος κινητηρας!!Αλλα απο κει και περα ειναι λκαι θέμα πίστης!!Ειναι σαν τον θεό αν το πιστεύεις ειναι βαθειά προσωπικό θέμα!!

Ουτε ο χαρδαβέλας δεν έχει παρουσιάσει τέτοια θέματα!!Εχω ακούσει για ψυχοτρονικά μηχανήματα γιοα φαντάσματα αλλα ποτέ αεικίνητουσ κινητήρες!!

H3
10-03-10, 22:31
:lool::lool::lool::lool: δικαιο εχεις... το θεμα ειναι οτι απεναντη σε αυτα που λεμε εμεις οι ορκιζμενοι εχθροι το μονο που μας λενε ειναι οτι ειμαστε στενοκεφαλοι και χαζοι που δεν πιστευουμε στις παγκοσμιες συνομοσιες κοντρα το αεικινητο... δυστηχος εγω βαρεθηκα να προσπαθω να τους πισω απλα να διαβασουν λιγο φυσικη για να καταλαβουν για ποιο λογο λεω οσα λεω..(εννοωντας το διαβασμα δεν εννοω αυτα τα παιδικα σχεδια με μαγνητες που σε παρα πολλα ουτε σωστα σχεδιασμενα ειναι) οποτε τους αφηνω στο αεικινητο κυνηγι τους για το αεικινητο... σορρυ για αυτο που θα πω (και δεν το λεω για κανεναν προσωπικα), ειναι πραγματικα χαζοι ανθρωποι οσοι ασχολουντε με αυτο το θεμα και κατα βαθος δεν ξερουν τα βασικα ΑΞΙΟΜΑΤΑ της φυσικης μας... αραγε ξερουν ποια ειναι η διαφορα απο τα αξιοματα και τους νομους τις φυσικης μας????
συνιθησα πλεον να τους ακουω ολους να λενε στο τελος οτι χρειαζοντε κατι ειδικα πραγματα παραγγελια απο το εξωτερικο και σταματισαν λογο χρηματων... οπ...??? αραγε στο εξωτερικο να λενε οτι χρειαζετε ειδικα υλικα απο το ολυμπο το βουνο των θεων????

εγω εδω να ειμαι παντα για αυτους που καναν τις δοκιμες τους (αλλωστε ποτε δεν τους απετρεψα να μην τις κανουν) ωστε αν εχουν την διαθεση να δουμε που κολλησαν τα πραγματα....

το τελευταιο που ακουστηκε με τον πυρο εγω θα πω οτι απλα μου θυμησε το ρολοϊ του παππου μου... το κουρδιζε μια φορα την μερα... βεβαια εκεινο ειχε 2μετρο ηψος... και ειχε και κουκο... και εκανε και εσωτερικους ηχους που δεν ακουγοταν σαν μοτερ.. ουτε ειχε και εξατμηση... ΡΕΕ??????? λες να ηταν προημο σχεδιο αεικινητου για αυτο του το πειραν οι γερμανοι?????
""" συνιθησα πλεον να τους ακουω ολους να λενε στο τελος οτι χρειαζοντε κατι ειδικα πραγματα παραγγελια απο το εξωτερικο και σταματισαν λογο χρηματων... οπ...??? αραγε στο εξωτερικο να λενε οτι χρειαζετε ειδικα υλικα απο το ολυμπο το βουνο των θεων????""

OI iluminnati τα εχουν βρε ,μην χτυπιεστε ,πηγαινετε στον Λιακο να σας πει που θα τους βρειτε ,η καλυτερα αγοραστε κανα βιβλιο του

MacGyver
11-03-10, 17:59
Δεν είχα την υπομονή να διαβάσω και τις 50 σελίδες, παρά μόνο την ερώτηση και μερικές απαντήσεις.
Την ίδια σκέψη την είχα στα 13 μου, να συνδέσω μηχανικά μία γεννήτρια και ένα μοτέρ, και το ένα να τροφοδοτεί το άλλο ηλεκτρικά, η στα ιστιοφόρα πλοία να βάλουμε ανεμιστήρες που να φυσάνε τα πανιά.
Από εκεί και πέρα αν τελειώσεις την βασική εκπαίδευση υποτίθεται ότι τα έχεις κατανοήσει και δεν πιστεύεις αυτά και άλλα του τύπου: Λεφτά υπάρχουν!!!!

Υ.Γ: Μην μου πει κανείς ότι: αυτόν που έλεγε ότι η γη είναι στρογγυλή και κινείται στην αρχή τον περνούσαν για τρελό!!
Υ.Γ2: Άν παρόλα αυτά γίνει η μηχανή και 'υπάρχουν λεφτά' κρατήστε μερικά και για μένα !!!
Υ.Γ3: 20.959 εμφανίσεις... για το τίποτα.

JimKarvo
11-03-10, 18:02
Αν γίνοταν, δεν θα το είχαν καταφέρει ήδη σε συνθήκες εργαστηρίου? ;)

mosfet
12-03-10, 00:10
Δεν είχα την υπομονή να διαβάσω και τις 50 σελίδες, παρά μόνο την ερώτηση και μερικές απαντήσεις.
Την ίδια σκέψη την είχα στα 13 μου, να συνδέσω μηχανικά μία γεννήτρια και ένα μοτέρ, και το ένα να τροφοδοτεί το άλλο ηλεκτρικά, η στα ιστιοφόρα πλοία να βάλουμε ανεμιστήρες που να φυσάνε τα πανιά.
Από εκεί και πέρα αν τελειώσεις την βασική εκπαίδευση υποτίθεται ότι τα έχεις κατανοήσει και δεν πιστεύεις αυτά και άλλα του τύπου: Λεφτά υπάρχουν!!!!

Υ.Γ: Μην μου πει κανείς ότι: αυτόν που έλεγε ότι η γη είναι στρογγυλή και κινείται στην αρχή τον περνούσαν για τρελό!!
Υ.Γ2: Άν παρόλα αυτά γίνει η μηχανή και 'υπάρχουν λεφτά' κρατήστε μερικά και για μένα !!!
Υ.Γ3: 20.959 εμφανίσεις... για το τίποτα.

:lool: MacGyver εγω προχώρησα και στην υλοποιηση του με 2 μοτερακια απο cd player στα 13μου και πιστοποιώ δημοσίως οτι απέτυχε:001_tt2:

weather1967
12-03-10, 01:42
[QUOTE=Nemmesis;354103] εγω εδω να ειμαι παντα για αυτους που καναν τις δοκιμες τους (αλλωστε ποτε δεν τους απετρεψα να μην τις κανουν) ωστε αν εχουν την διαθεση να δουμε που κολλησαν τα πραγματα....
QUOTE]

Φίλε Παναγιώτη εκανα σε καποια μικρογραφια τροχου καποιες δοκιμες και απετυχα οπως ειχα γραψει και δειξη με φωτος στο παρελθον,τα πραγματα σκαλωσαν με τους μαγνητες ,τι αλλαξα αποστασεις,αγορασα πιο μικρους μαγνητες,κλισεις,εβαλα κατα σειρα-σειρα και παρα-σειρα,εναν Β-Ν εναν Ν-Β 1002 συνδιασμους αλλα σκαλωναν ,οπως ακριβως μου ειχες πει οτι θα γινοταν ,και απλα σε θυμηθηκα.:001_rolleyes:
Το παρατησα το εγχειρημα γιατι καταλαβα οτι δεν ειναι κατι ευκολο.

Edit :

Παντως αυτο που ανεφερε και καποιος αλλος φιλος ο Νασος αν δεν κανω λαθος ,το ειχα ακουσει και εγω απο τον εμπορο που αγορασα τους μαγνητες ,οτι μπορει να γυρισει ,αλλα δεν μπορει να παραγει εργο ,τωρα δεν ξερω κατα ποσο αυτα αληθευουν η αν ειναι φημες .Και απο καποιον αλλον τορναδορο εχω ακουσει οτι το παλεψε παλια και αυτος,αλλα δεν καταφερε τιποτα.
Καποιος αλλος μου ειχε πει οτι το καταφερε να γυρναει,αλλα ισα ισα να φορτιζει μια μικρη μπαταρια.
Προσωπικα αναφερω αμεροληπτα τι εχω ακουσει,αλλα δεν εχω δει τιποτα.