PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ



Σελίδες : 1 2 [3]

filipnew
12-03-10, 03:03
Καλησπέρα σε όλους.Διάβασα προσεκτικά όλες τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.-Δεν έχω προσωπικά με κανέναν και σέβομαι και τις απόψεις και τις αντιρρήσεις του όποιες και αν είναι αυτές.Ξανατοποθετούμαι λοιπόν σχετικά με το θέμα :
α) Επρεπε να ξεκινήσω με τίτλο "Μαγνητικός κινητήρας" και όχι αεικίνητο.
β) Ναί οι νόμοι ισχύουν 'αλλά υπό άλλες συνθήκες, μήπως μπορεί να εξηγηθεί μια μαγνητική μηχανή χωρίς να καταρρίπτει τον Θερμοδυναμικό νόμο;;;
-Απλά ή άποψη μου είναι να μην καταδικάζουμε κάτι, και να μην αναφερόμαστε συνέχεια στους φυσικούς νόμους αν δεν ξέρουμε την αρχή λειτουργίας μιάς συσκευής.
Δεν εννοούσα πως μιά μηχανή θα μπορούσε να συνεχίζει μια αέναη κίνηση επ άπειρο.Βέβαια και ειναι αδύνατο ,και φυσικά και τά υλικά θα φθείρονταν λόγω τριβών και θερμότητας.
Πιστεύω όμως πώς ο τύπος είχε φτιάξει μιά μηχανή που δούλευε απλά για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.
Αν η μηχανή αυτή ή οποιαδήποτε παρόμοια , δούλευε για 5-10 χρόνια πριν κάνεις maintenance στα φθαρμένα μέρη της ;
Επίσης ουδείς γνωρίζει αν κάποιες βιομηχανίες ή εφευρέτες έχουν κατασκευάσει κάτι παρόμοιο ,αλλά το πούλησαν και "θάφτηκε" προσωρινά για τα γνωστα συμφέροντα.
Γενικά νομίζω ότι μπορούν να κατασκευαστούν συσκευές τέτοιου είδους που να δουλεύουν αρκετό χρονικό διάστημα ,γιαυτό επιμένω και ασχολούμαι με το θέμα.
Τέλος κάποιος ρώτησε για τον τύπο που αναφέρθηκα .
-Εχω να τον δώ απο το 93΄- 94' , θυμάμαι όμως πώς το ονομά του ήταν Κωστόπουλος καί το γραφείο του ήταν αρχές Βασιλίσσης Αμαλίας λίγο πριν το στενό της Φιλελλήνων.
Όσο για το σχέδιο που μου έδειξε είχε μπράτσα σε κυκλική διάταξη και έμοιαζε κάπως έτσι :

http://peswiki.com/images/e/e4/Karra_patent_EP1712786_bf8.gif

http://peswiki.com/images/9/95/Tialco-b95x95.jpg

H λειτουργία του ήταν απο οτι θυμάμαι η εξής χονδρικά :το 1ο μπράτσο χτυπούσε στιγμιαία μια σκανδάλη ή οποία μετατόπιζε μέσω ενός συστήματος γραναζιών το 2ο επόμενο μπράτσο κ.ο.κ.Μόλις έφτανε η σειρά του τελευταίου μπράτσου το σύστημα τών γρανάζιων επανερχόταν στην αρχική θέση και χτυπούσε πάλι το 1ο μπράτσο.Τα μπράτσα ήταν μαγνητικά.

Και κάτι τελευταίο : O Xαρδαβέλλας ΕΙΧΕ στο παρελθόν αναφερθεί σε μηχανές ελεύθερης ενέργειας και είχε μιλήσει και ο φυσικός Παππάς.

file:///C:/DOCUME%7E1/Philip/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png

fx125cc
17-03-10, 18:54
Τι γνώμη έχετε για αυτό εδώ;;;
(μιας και το αρχικό θέμα ήταν ενεργεία απο το μηδεν, πραγμα που με όλες τις θεωρίες τις φυσικης αδρανιας και λοιπά δεν είναι εφικτό)
http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=6228923n

spyropap
12-07-10, 12:19
Γειά +χαρά +καλή τύχη μας εύχομαι.

Διάβασα ότι κάποιοι ενδιαφέρονται για κατασκευές που έχουν σχέση με την ενέργεια όπως αυτό το κύκλωμα του alexander meissner που μπορείς να δείς
στο utube και αλλού.
Ολα τα σχετικά με την ενέργεια βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα, μελετώ και ερευνώ κάθε αξιόλογη πληροφορία.

Εχω κάνει αρκετές ηλεκτρονικές κατασκευές, πειραματικά μοτέρ με μαγνήτες (έχω καλή συλλογή με κινητήρες αυτού του είδους), τίποτε όμως από αυτά δεν είναι αρκετά αποδοτικό ώστε να δικαιολογεί τον χρόνο και την αξία κατασκευής. Ισως μόνο η χαρά της υλοποίησης από ιδέα σε πράξη.

Λοιπόν τώρα ασχολούμαι με φωτοβολταϊκά και παραγωγή υδρογόνου.

Στο θέμα παραγωγής υδρογόνου θα ήθελα να μοιραστώ απόψεις, ιδέες, κατασκευές, συμπεράσματα, με ανθρώπους που μπορούν να κάνουν τις ιδέες πράξεις. Θα απαντήσω σε όσους είναι σοβαροί ερευνητές, και ίσως συνεργαστώ με κάποιους.

Δεν ενδιαφέρομαι για σχόλια από δήθεν γνώστες που δεν έχουν κάτι να δείξουν. Είναι πολλοί στενόμυαλοι δίχως φαντασία και ελπίδες που γράφουν στο forum...

weather1967
12-07-10, 12:58
Σπύρο καλώς ήλθες
Νομιζω οτι καλο θα ηταν να ανοιγες ενα νεο thread σχετικα με το υδρογονο - φωτοβολταικά και τα σχετικά αυτού του project ,γιατι εδώ θα χαθεί και ισως να ειναι κατι αξιολογο .
Υπαρχει ενοτητα <<ανανέωσιμες πηγές ενέργειας>>

Nemmesis
12-07-10, 17:22
Δεν ενδιαφέρομαι για σχόλια από δήθεν γνώστες που δεν έχουν κάτι να δείξουν. Είναι πολλοί στενόμυαλοι δίχως φαντασία και ελπίδες που γράφουν στο forum...


καλως μας ηρθες. καλητερα ανοιξε ενα νεο θεμα... γιατι σε αυτο το θεμα οι "στενόμυαλοι δίχως φαντασία και ελπίδες" ειναι αυτοι που τελικα εχουν την γνωση... οι αλλοι απλα ελπιζουν χωρις να ξερουν...

υγ. καλο ειναι να μην κρινεις τους αλλους απο το πρωτο σου ποστ εδω μεσα... ποσο μαλλον οταν δεν ξερεις αν εχουν δικαιο ή οχι...

leosedf
12-07-10, 18:37
καλως μας ηρθες. καλητερα ανοιξε ενα νεο θεμα... γιατι σε αυτο το θεμα οι "στενόμυαλοι δίχως φαντασία και ελπίδες" ειναι αυτοι που τελικα εχουν την γνωση... οι αλλοι απλα ελπιζουν χωρις να ξερουν...

υγ. καλο ειναι να μην κρινεις τους αλλους απο το πρωτο σου ποστ εδω μεσα... ποσο μαλλον οταν δεν ξερεις αν εχουν δικαιο ή οχι...

Agree! :lool:

spyropap
12-07-10, 22:23
Έχω τον ίδιο προβληματισμό με τον Γιώργο Jimakas που ανέβασε το κύκλωμα του Alexander Meissner καταχώρηση #441. Νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον γι αυτούς που παράγουν υδρογόνο.
Ο Παναγιώτης Nemmesis φαίνεται να γράφει τα ίδια πετυχημένα αστεία #443 & #505 που μου προκαλούν χαμόγελα.
Θέλω να δω αυτούς που έχουν την γνώση για το θέμα ΗΗΟ να το την αναπτύξουν όπως μπορούν στην ενότητα >ανανεώσιμες πηγές ενέργειας >ΗΗΟ

Ναί καλώς ήρθα στο forum -δεν θα σας κουράσω πολύ.
Ισως τα πνεύματα των Tesla, Newman, Coler, Russel, Meissner να κάνουν
κάποιους ανήσυχους, να θέλουν να μεταφέρουν την κοσμική γνώση κι έτσι
να χάνουν τον ύπνο και τον χρόνο τους.
Ισως λόγο άγνοιας κάποιοι να διαπιστώνουν(αργά) τους νόμους της φύσης
και κάποιοι να προσπαθούν με λίγες παλαιάς τεχνοτροπίας γνώσεις να επιτύχουν τον σκοπό τους. Σε αυτούς λοιπόν λέμε Ναί, δεν βρίσκω κάτι κακό, καλή τους τύχη και καλή προσπάθεια λέω.

Nemmesis
13-07-10, 02:10
Ο Παναγιώτης Nemmesis φαίνεται να γράφει τα ίδια πετυχημένα αστεία #443 & #505 που μου προκαλούν χαμόγελα.


μια χαρα... αφου δεν μπορεις να μαθεις κατι απο αυτα που γραφω τουλαχιστον να σε διασκεδασω...
αλλα σου εχω μια ερωτηση... η παραγωγη υδρογονου τη σχεση εχει με το ενεργειακο προβλημα???? η ενεργεια που θα καψεις για να παραγεις το ειναι μεγαλητερη απο αυτην που θα παρεις οταν καψεις το υδρογονο...
οσο και αν δεν θες να το δεχτεις οταν μετατρεπουμε μια μορφη ενεργειας (ηλεκτρικη στην περιπτωση σου) σε μια αλλη μορφη (υδρογονο(ειναι αποθηκευμενη μεσα σε αυτο)) τοτε εχουμε απωλειες (καλωδια(ψαξε μονος σου γιατι και το καλητερο καλωδιο στον κοσμο εχει απωλειες))
επισης στην καραχωρηση #441 δεν υπαρχει τπτ παραπανω απο 1 αυτοταλαντωτο... οσο και να το θεωρεις επαναστατικη επιστημη αυτο, υπαρχει εδω και παρα πολλα χρονια χρονια(και το μονο που κανει ειναι να προσθετει τις απωλειες του στο συστημα μας) ... επισης δεν πρεπει να βαζεις την παραγωγη υδρογονου στην κατηγορια free energy... αλλο ειναι να λες οτι θελω με φωτοβολταικα να παραγω υδρογονο και αλλο να λες οτι με αυτα την ψαχνεις για αεικινητα... αντε και το φτιαχνεις το υδρογονο, τι θα το κανεις? θα το βαλεις με ενα αλφαδολαστιχο στο καρμπιπατερ απο το αμαξι σου οπως εκανα ο ταδε στο youtube και ειδες οτι δουλευει??? αληθεια αφου ασχολεισαι με το υδρογονο ξερεις γιατι δεν μπορει να αποθηκευτει ευκολα για μεγαλο χρονικο διαστημα? εχεις καμια απορια να σου λυσω?



και κάποιοι να προσπαθούν με λίγες παλαιάς τεχνοτροπίας γνώσεις να επιτύχουν τον σκοπό τους. Σε αυτούς λοιπόν λέμε Ναί, δεν βρίσκω κάτι κακό, καλή τους τύχη και καλή προσπάθεια


ακριβως... και εγω δεν αποτρεψα ποτε σε κανεναν να κανει τα πειραματα του... ισα ισα που τους παροτρυνα κιολας για να δουν και οι ιδιοι με τα ματια τους οτι αυτα που λεω δεν ειναι λαθος... που ξερεις? ισως επαιζα και εγω με μαγνητες και ονειροπαγιδες και εμαθα....




Θα απαντήσω σε όσους είναι σοβαροί ερευνητές, και ίσως συνεργαστώ με κάποιους


οπ.. τωρα το ειδα...σοβαροι ερευνητες ειναι αυτοι που σου λενε οτι θελουν να ακουσουν τα αυτια σου? οι σοβαροι ερευνητες ειναι αυτοι που εχουν στο γκαραζ εναν ασταθη πολυδονητη (οχι δεν μιλαω για sex toy) θεωρουν οτι εχουν μυστικη τεχνολογια απο την περιοχη51? για εγω σοβαρους ερευνητες εχω αυτους που ερευνουν κατι που ακομα δεν ειναι αποδεδειγμενο η εχουμε ελαχιστη γνωση για αυτο... βλεπε cern... τωρα που το θυμηθηκα και αυτο...

spyropap
14-07-10, 10:17
Ευγενικό βρίσκω να απαντάει κάποιος όταν θέλει…
Το ενεργειακό πρόβλημα είναι πρόβλημα του κάθε ενός ανθρώπου και όχι μόνο. Αφού οι άνθρωποι είναι τα βαμπίρ που ρουφούν
συνεχώς ενέργεια σε κάθε μορφή – θεωρώ ότι πρέπει να με απασχολεί η τροφή μου.
Η παραγωγή υδρογόνου κάποτε ήταν επ.φαντασία (ΙουλιοςΒερν->Ναυτίλος) τώρα είναι στην αγορά προϊόν που αγοράζεις με λιγότερα από 200$ στο bay. Τι θα πάρεις κ τι θα δώσεις είναι σχετικά με πολλούς παράγοντες (περισσότερα για παραγωγή στην ενότητα ΗΗΟ).

Δέχομαι βέβαια ότι στις μετατροπές έχουμε απώλεια ενέργειας. Αυτό δεν με σταμάτησε από το να χρησιμοποιώ μετασχηματιστές, inverters, και το δυναμό του αυτοκινήτου μου πρόσφατα για την παραγωγή ΗΗΟ.

Εξηγώ.. Έγραψα ότι ασχολούμαι με φωτοβολταϊκά. Αγόρασα λοιπόν από την κίνα pannels 30W x3=90-100W με ρυθμιστή φόρτισης
για 300ε. Αυτά χρησιμοποιώ για να ανάβω τις νυχτερινές ώρες 6 λάμπες led x3W. Αργότερα θα τα χρησιμοποιώ για να ανάβω
στο υπνοδωμάτιο λάμπα αλογόνου 400W με εναλλάκτη. Ακόμα κλαίω τα χρήματα – γιατί δεν πήγα με αυτά μια εκδρομή?

Αει κίνητα ξέρω πως είναι οι πλανήτες(εάν δεν αλλάξει κάτι), τα νερά της θάλασσας, η κίνηση των ζωντανών οργανισμών κλπ.
Όποιος θέλει ας εκμεταλλευτεί αυτά..

Τι κάνω με το υδρογόνο. Ναι το βάζω με “αλφαδολάστιχο” στο καρμπιλατέρ για να κάνω μπουρμπουλίθρες..
Με αυτό τον τρόπο έχω (boost - καλύτερη καύση) και μικρή οικονομία καυσίμου 15% περίπου.
Έχω και την πιθανότητα να απαλλαγώ από το παλαιό μου αμάξι κάποια στιγμή J

Καλές και οι ονειροπαγίδες με μαγνήτες. Βοηθούν να μην σκέφτεσαι άλλα χειρότερα…

Υποψιάζομαι ότι οι σοβαροί ερευνητές κάνουν βουτιές αυτή την εποχή. Έτσι θα αφήσω τα τρανζίστορ να αυτοταλαντώνουν και
Θα πάω κατά Σαμοθράκη Βάθρες μεριά στο αδιάσπαστο ύδωρ μέσα στο υπέροχο να πω το νέο μου ποίημα…

Nemmesis
14-07-10, 10:42
Αει κίνητα ξέρω πως είναι οι πλανήτες(εάν δεν αλλάξει κάτι), τα νερά της θάλασσας, η κίνηση των ζωντανών οργανισμών κλπ.
Όποιος θέλει ας εκμεταλλευτεί αυτά..


οχι... εχεις λαθος αποψη για το τι ειναι αεικινητο (ειναι μια λεξη), αν εγω παρω ενα χαμστερ και βαλω στην ροδα του ενα δυναμο ποδηλατου εχω φτιαξει αεικινητο??
σε ολα τα αλλα συμφωνω 100%.. εκτος απο το σημειο που λες οτι εχεις οικονομια 15%... αν το μαζευαμε ελευθερο τη υδρογονο στην ατμοσφαιρα και το εκαιγες στο αμαξι σου τοτε ναι θα ειχες 15% οικονομια... εσυ το παραγεις και η ενεργεια που βαζεις ειναι μεγαλητερη απο αυτη που παιρνεις απο το υδρογονο... ακομα και με τα φοτοβολταικα να το παραγεις κερδιζεις λιγοτερα απο οτι να πουλουσες το ρευμα σου στην δεη...

υγ. εχοντας μπερδεμενη την εννοια αεικινητο στο μυαλο σου μπηκες και εγραψες σε αυτο το τοπικ με αποτελεσμα εσφαλμενα να πιστεψω εγω οτι ειναι απο αυτους που ψαχνουν για μοτερ με μαγνητες...
τεσπα.. αφου ομως βλεπω αδυνατεις να μου πεις που βλεπεις οτι εχω λαθος και ξεκινας τα περι παραλιας σου ευχομαι καλα μπανια... εγω θα παρω το κουβαδακι μου και σε αλλη παραλια...

Nemmesis
14-07-10, 10:46
οι σοβαροί ερευνητές κάνουν βουτιές

τελικα δεν μου ειπες ποιους βλεπεις σοβαρους ερευνητες

leosedf
14-07-10, 14:01
Βασικά και οι πλανήτες δεν κινούνται απο κάτι?

navar
14-07-10, 14:41
Βασικά και οι πλανήτες δεν κινούνται απο κάτι?

προχθές πέτυχα την ΑΦΡΟΔΙΤΗ να βάζει DIESEL στο μαρινόπουλο μίας και είχε μόλις 1,25 !!!!!



PS: leosedf δέν θέλω να στην πω΄ούτε να σε ειρωνευτώ απλά με την τροπή που έχει πάρει το θέμα ....... τί άλλο να πει κανείς ?

leosedf
14-07-10, 14:43
ΑΑΑΑχαχαχαχαχαχα
Diesel ε?
Κόβουν τιμολόγιο μάλλον λόγω μεγέθους.

JOHNY+
15-07-10, 03:46
Μπορει να υπαρχουν συσκευες που να παραγουν ενεργεια απο μονες τους , αλλα αυτην την ενεργεια την αντλουν απο καπου απο τον χωρο , απο την υλη , απο την θερμοτητα , δεν ξερω , απλα μπορει να μην καταλαβαινουμε απο που αντλειται και για αυτο το συγχαιουμαι με το αεικινητο . Ειναι λαθος να λεμε ολες τις συσκευες αυτες αεικινητα . Αεικινητο ειναι κατι που παραγει ενεργεια απο το τιποτα που πιστευω δεν γινεται να υπαρχει .

Και εγω πιστευω οτι η ενεργεια βρισκεται ελευθερη στην φυση .
Και οπως ελεγε ο Τεσλα αν καταφερουμε να πιαστουμε με τα γραναζια της φυσης , θα μπορουμε να εχουμε δωρεαν , καθαρη , και ανεξαντλητη ενεργεια .

Lykos1986
15-07-10, 05:00
Ο Τέσλα καλά τα έλεγε αλλά ποιος τον άκουγε! Πάντως έλεος με το αεικίνητο! 516 posts για μια συζήτηση που την μια φορά λέει Γιάννης και άλλη Γιαννάκης!

Θα συμφωνήσω με τον Johny+ αλλά και με άλλους που έκαναν post αλλά είναι λίγο κουραστικό να τους κάνω όλους quote! Για όλους αυτούς όμως που πιστεύουν ότι απλά υπάρχουν στενόμυαλα άτομα και ότι δεν δέχονται συσκευές αεικίνητων τότε θα τους πω να κάνουν το παρακάτω:

Κατασκευάστε μια από αυτές τις συσκευές που με τόση μανία υπερασπίζεστε (κατηγορώντας τους άλλους ως στενόμυαλους) και βγάλτε την στην παραγωγή. Αν την επόμενη μέρα γίνεται δισεκατομμυριούχοι ή νεκροί τότε θα ξέρουμε πως λέτε την αλήθεια! Ε, μετά και εμείς θα κάνουμε ένα ακόμα post στον τόσο μακρύ διάλογο που θα λέμε ότι τελικά είχατε δίκαιο!


Επίσης υπόσχομαι ότι για τον επόμενο χρόνο θα έχω ως υπογραφή μου “Όνομα Μέλους forum παραγωγού Αεικίνητου Respect”!

Eledron
15-07-10, 10:40
Καλημέρα σε όλους.

Σας παραθέτω την παρακάτω παράγραφο καθώς και την πηγή της για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν παραπάνω. Ομολογώ ότι κι εγώ πίστευα ότι έχει κατασκευαστεί αφου έιχα διαβάσει ένα άρθρο σε εφημερίδα το οποίο ήταν αρκετά πειστικό... Μάλλον έκανα λάθος. Να μη σας κουράζώ όμως. Ειδού το τμήμα μιας έρευνας :

Αεικίνητο
Δημήτρης Τσαούσης

Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ04 dtsaousis@sch.gr


Περίληψη
Από τον πρώτο μ.Χ. αιώνα υπάρχουν σχετικές περιγραφές γνωστών διατάξεων αλλά και κατασκευές για τη δημιουργία αεικίνητου. Αν και η Φυσική έχει καταλήξει με τα δύο θερμοδυναμικά αξιώματα στην άποψη ότι ένα αεικίνητο είναι αδύνατον να κατασκευαστεί, παρουσιάζονται συχνά εφευρέτες, κάθε ηλικίας και μορφωτικού επιπέδου, οι οποίοι δηλώνουν ότι έχουν βρει κάτι «τελείως καινούργιο» ή έχουν βελτιώσει το εφεύρημα κάποιου άλλου, το οποίο «θα λειτουργεί πλέον επ' άπειρον»! Όμως το γεγονός της μέχρι σήμερα αποτυχίας στην κατασκευή ενός αεικίνητου, δεν σημαίνει ότι καθίστανται αδιάφορα τα πάμπολλα ιστορικά στοιχεία γι' αυτές τις φανταστικές μηχανές. Η συζήτηση για κάθε εκδοχή αεικίνητου δίνει την ευκαιρία, αφενός να κατανοήσουμε το επίπεδο γνώσεων και τον τρόπο σκέψης των ερευνητών της εκάστοτε εποχής και, αφετέρου, να εντοπίσουμε τα σημεία που αυτή η «αεικίνητη μηχανή» αντιβαίνει στους φυσικούς νόμους και γι' αυτό δεν είναι δυνατόν να έχει πραγματοποιηθεί η κατασκευή / λειτουργία της. Η παρουσίαση μιας νέας «αεικίνητης μηχανής» μας κίνησε το ενδιαφέρον να εντοπίσουμε τα αδύνατα σημεία της. Κατά τον σχεδιαστή της, η μηχανή λειτουργεί με την παραγωγή έργου από την δύναμη της άνωσης.

πηγη: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:v_hz8lWz5IcJ:users.ioa.sch.gr/dtsaousis/arthra/aikinito1.doc+%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7 +%CE%B1%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84% CE%BF%CF%85&cd=3&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

ΣΗΜΕΙΩΣΗ. Αν δεν εμφανίζονται οι φωτογραφίες κάντε μια αναζήτηση με λέξη κλειδι "μηχανή αεικίνητου" θα σας το βγάλει σε μορφή .doc .

leosedf
15-07-10, 12:07
Κροκοδειλάκια στην παροχή της ΔΕΗ απ' ευθείας.
Free energy. :D :D

Eledron
15-07-10, 16:40
Ετσι..... :mrgreen:

Nemmesis
15-07-10, 17:47
εγω εχω βαλει ενα τρειλορ στο αμαξι φορτωμενο με μπαταριες... και στις ροδες του εχω συνδεμενα δυναμο... ετσι οταν παω καπου φωρτιζω της μπαταριες ΤΖΑΜΠΑ και το βραδυ οταν παω σπιτι τις φορτωνομαι στην πλατη και τις ανεβαζω σπιτι για εχω ρευμα, ειμαι εξυπνος εγω... τι νομιζετε? κανω και ΤΖΑΜΠΑ γυμναστικη γιατι δεν πληρωνω συνδρομη στο γυμναστηριο, οι φιλοι ομως με κοροϊδευουν γιατι αυτοι βλεπουν και καμια γκομενα στο γυμναστηριο, και εγω ολο χαρα τους απανταω οτι και εγω πολλες φορες πετυχαινω την γειτονισα να απλονει μπουγαδα στην ταρατσα οπου ανεβαινω εγω καθε μια ωρα για να γυρισω να φωτοβολταικα με μανιβελα... τι? χαζος ειμαι να βαλος μοτερ και να καιει ρευμα? το κανω και μονος ΤΖΑΜΠΑ!!!!
τωρα μενει να βρω εναν τροπο να μην χρειαζομε :wiink: την γκομενα γιατι ειναι μεγαλο εξοδο.... αν το καταφερω σε 10χρονακια εχω ξεχρεωσει ΤΖΑΜΠΑ τα φωτοβολταικα και θα μπορω να βαλω και αλλα ωστε να εχω τηλεωραση και τον χειμωνα..

... πωωωω ....τι εμπνευση ειναι αυτη.... μαλλον φταει που δουλευα στον ηλιο...

leosedf
04-08-10, 23:03
Παιδιά βρήκα το πραγματικό αεικίνητο, εδώ και κανένα τέταρτο στο λάπτοπ έχω 0% μπαταρία και ακόμα γράφω αυτές τις γραμμές.......
Πραγματικά ενέργεια απ' το 0..
Όσοι θέλετε να σας πώ τι μηχάνημα είναι να πάρετε κι εσείς.
Το δικό μου το πουλάω 500.000.000 ευρώ.
http://img571.imageshack.us/img571/6842/30777281.jpg

Radiometer
04-08-10, 23:06
Παιδιά βρήκα το πραγματικό αεικίνητο, εδώ και κανένα τέταρτο στο λάπτοπ έχω 0% μπαταρία και ακόμα γράφω αυτές τις γραμμές.......
Πραγματικά ενέργεια απ' το 0..

επιβεβαιωμένο και από έμενα για τα λεγόμενα του leosedf :w00t:
Κωνσταντίνε είσαι εδωωωωωω......

klik
05-08-10, 00:51
Μια που αρχίσαμε με τους πλανήτες... έχω μια ιδέα, αλλά προσοχή μην μαθευτεί...σσσστ

Να βάλουμε 2 μεγάλους μαγνήτες νεοδημίου ως δορυφόρους γύρω από τη γη και μετά να τυλίξουμε τη γη με σύρμα (εμαγιέ κατά προτίμηση). Να κάνουμε τη γη γεννήτρια!!!! Χωρίς καρβουνάκια φυσικά, AC θα βγάζουμε!

Φυσικά για μέγιστη απόδοση, οι μαγνήτες θα πρέπει να γυρίζουν αντίστροφα απο τη φορά της γής.

Πάω να πατεντάρω την ιδέα....τρεχωωωωω

Αποστόλης1
05-08-10, 20:46
Μήπως βγαίνει καμιά περίεργη συχνότητα και έχουμε πρόβλημα στην ανόρθωση? υπολόγισε πριν το πατεντάρεις

FILMAN
06-08-10, 11:19
Μπα, θα το κάνει να βγάζει 50Hz κατευθείαν.

seismic
18-03-16, 21:31
Όλα χρειάζονται ενέργεια για να παράγουν έργο. Δεν υπάρχει αεικίνητο. Υπάρχει όμως άφθονη ενέργεια στο σύμπαν ....μπορώ να πω ότι τίποτα δεν υπάρχει χωρίς να περιλαμβάνει ενέργεια. Αν μπορούσαμε να ανακαλύψουμε μια πηγή ενέργειας που μας περιβάλει θα κινούσαμε τα πάντα για πάντα χωρίς λογαριασμούς!

wideband
11-11-18, 03:55
Καλησπέρα σε όλους.Θέλησα να μπώ στο θέμα σας επειδή κάποιοι χαρακτηρίζουν την υπόθεση αυτή αδύνατη. Θα σας πώ με λίγα λόγια πρίν χρόνια τι συνέβη ……
(Θα τα εξιστορίσω λίγο συνοπτικά για να μην χρονοτριβώ)
Καταρχήν απο 12 χρονών παιδί ασχολούμαι με το θέμα ,στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που είχα και με ότι οικονομίες μάζευα.Διαβάζα σχετικά άρθρα ,πειραματιζόμενος , θεωρία πάντα εύκολη ,αλλά στην πράξη τα πράγματα άλλαζαν……
Τελικά το 92 διαπίστωσα πώς ορισμένοι νόμοι μπορεί να μην παύουν να ισχύουν ,αλλά μετατρέπονται οπως φαίνεται και έτσι δεν παραβιάζονται οι βασικές αρχές τους.
Κατάφερα τότε και κατασκεύασα μια απλή (σχετικά) συσκευή που δούλευε για κάποιο διάστημα χωρίς εξωτερική πηγή ενέργειας !!!
-Το ζήτημα ήταν να δουλεύει συνεχώς και αυτό θα γινόταν μόνο αν προμηθευόμουν καλύτερα υλικά απο το εξωτερικό για λιγότερες τριβές , αλλά με τα πενιχρά μέσα που διέθετα ήταν αδύνατο και έπρεπε να βρώ χρηματοδότη. Τελικά μια αγγελία μου κίνησε την προσοχή στην οποία ζητούσε κάποιος συνεργασία για συσκευή ελεύθερης ενέργειας. Ο τύπος ήταν πρώην Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού, μου πρότεινε μερική χρηματοδότηση ,συνεργασία 60/40 στα κέρδη αν δούλευε όπως του έλεγα, αλλά έπρεπε να του δείξω τον τρόπο λειτουργίας της.Λόγω καχυποψίας μου και χωρίς καμμία νομική κατοχύρωση θελησα να το ξανασκεφτώ.Στήν δεύτερη συνάντηση μου πρότεινε πρίν μιλήσουμε να πάμε στο εργαστηριό του.Εκεί μου έδειξε ένα κινητήρα τον όποίο έβαλε σε λειτουργία τραβώντας ένα πύρο μόνο.Μετά το πρώτο μου σόκ που έπαθα, άρχισα να περιεργάζομαι εξωτερικά τον κινητήρα ο οποίος δεν είχε πουθενά καλώδια, όση ώρα είμαστε εκεί είχε σταθερές στροφές και μόνο όταν κατέβασε τον πύρο (μετά από 30 λεπτά) τότε αρχισε να σταματάει σταδιακά.Μου έδειξε κάποια σχέδια και κατάλαβα περίπου την λειτουργία του.Μετά γελώντας μου είπε πώς το είχε ήδη κατοχυρώσει !!!!!!, πώς έκανε 20 χρόνια για την κατασκευή και δαπάνησε πολλά χρήματα για την παραγγελία τών Μαγνητών από Αγγλία. Το πρόβλημα του ,μου είπε πώς ήταν ένα ΅ Οι στροφές. Έπρεπε να πιάνει πάνω από 15.000 rpm για να μην κόβει και έπιανε μόνο 9.000 rpm (δεύτερο σόκ) με αποτέλεσμα όποιο φορτίο έμπαινε στον άξονα,να μειώνεται η ταχύτητα και στο τέλος να σταματά .Αυτό που ζητούσε ήταν να βρεί κάποιον συνέταιρο με παρόμοια συσκευή για να φτιάξουν μια καλύτερη και να την βγάλουν στο εμπόριο.Επίσης είπε πώς υπάρχουν αρκετοί στην Ελλάδα που έχουν κατασκευάσει παρόμοιες συσκευές.Το θέμα τελικά ήταν πως ή δική μου συσκευή δεν ήταν με περιστροφική κίνηση αλλά με παλμική και λειτουργούσε γύρω στα 50hz/sec. (Που πάς ρε Καραμήτρο !!!!!) Φυσικά δεν ευόδωσε ή συνεργασία μας και εγώ δεν κατάφερα να εξελίξω την συσκευή πάνω από 50 hz/sec.Απο τότε όμως που είδα αυτόν τον αεικίνητο κινητήρα, γνωρίζω πιά πώς είναι δεν ουτοπία να φτιαχτεί συσκευή αυτόνομη και συνεχίζω να ασχολούμαι ,(τώρα με την κατασκευή 2 συσκευών) με άλλη αρχή και με διαφορετική όμως προσέγγιση…………. Γιατί τα είπα όλα αυτά ;;; Για να πώ σε αυτούς που αμφισβητούν ,ότι μην ακούμε μόνο ότι μας σερβίρουν,υπάρχουν πράγματα που ήτε δεν τα ξέρουμε ήτε τα αγνοούμε.Δεν λέω ότι θα πετύχει όποιος ασχοληθεί ούτε είναι εύκολο ,ίσα-ίσα θέλει πάρα πολύ χρόνο ,χρήμα και υπομονή. Πιστεύω όμως ότι η Ενέργεια όπου και σε ότι μορφή υπάρχει,είναι παντού και περιμένει τον τρόπο που θα την τιθασεύσουμε.

την θυμαμαι αυτην την αγγελια, παιζει να εχω ακομα εκεινο το αποκομμα απο εφημεριδα, εγραφε το ονοματεπωνυμο του, και τηλεφωνο στον Πειραια...
Τον ειχα παρει τηλεφωνο, και ειχαμε μιλησει, αλλα δεν τον ξαναπηρα ποτε για να βρεθουμε απο κοντα ....

FreeEnergy
11-11-18, 05:02
Τον ειχα παρει τηλεφωνο, και ειχαμε μιλησει, αλλα δεν τον ξαναπηρα ποτε για να βρεθουμε απο κοντα ....

Το τηλέφωνο είναι 210000000 και τον λένε $&*@)#(*$$$(^*&(&^*&%@#^%

Tου είχα πάρει κι εγώ τηλέφωνο! Έχουμε ακόμη και τώρα επικοινωνία!

wideband
11-11-18, 15:32
Το τηλέφωνο είναι210000000 και τον λένε $&*@)#(*$$$(^*&(&^*&%@#^%




Υπαρχει καποιος συγκεκριμμενος λογος που ειρωνευτηκες το σχολιο μου ?

Θα μπορουσες να μας τον γραψεις σε παρακαλω πολυ, για να τον διαβασουμε ολοι μας ?

Ευχαριστω !

FreeEnergy
11-11-18, 20:32
Υπαρχει καποιος συγκεκριμμενος λογος που ειρωνευτηκες το σχολιο μου ?

Θα μπορουσες να μας τον γραψεις σε παρακαλω πολυ, για να τον διαβασουμε ολοι μας ?

Ευχαριστω !
[/COLOR]

Καταρχήν δεν ήταν ...ειρωνία, ήταν αστείο. Τουλάχιστον αυτό ήθελα εγώ. Να κάνω πλάκα.
ειρωνία : ειρωνεία η [ironia] Ο25 : 1α. περιφρονητικός ή υποτιμητικός αστεϊσμός, εμπαιγμός, χλευασμός ή σαρκασμός σε βάρος άλλου1
αστείο : αστείο το [astio] Ο39 : λόγος ή σύντομη διήγηση ή και ενέργεια που προκαλεί το γέλιο2

Γιατί έκανα πλάκα με αυτό που έγραψες; Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αυτός ο κύριος που αναφέρεις. Δεν υπάρχει ( δυστυχώς ) αεικίνητο! Αυτό:

Τελικά το 92 διαπίστωσα πώς ορισμένοι νόμοι μπορεί να μην παύουν να ισχύουν ,αλλά μετατρέπονται οπως φαίνεται και έτσι δεν παραβιάζονται οι βασικές αρχές τους.
είναι απίστευτη χαζομάρα από όπου κι αν το δεις. Αν ένας ...νόμος "μετατρέπεται" τότε πώς και γιατί δεν παραβιάζονται "οι βασικές του αρχές" αφού αυτές "οι βασικές αρχές" είναι στην καρδιά, στον πυρήνα του νόμου; Αυτό το γράφει / το λέει / το ισχυρίζεται ο κάθε ψευδοεπιστήμονας έτσι ώστε να μην χρειαστεί να ...αποδείξει την απιθανολογία που ξεστομίζει αμέσως μετά:

Κατάφερα τότε και κατασκεύασα μια απλή (σχετικά) συσκευή που δούλευε για κάποιο διάστημα χωρίς εξωτερική πηγή ενέργειας !!!
αφού δεν ..."παραβιάζονται οι βασικές αρχές" των ...νόμων, ασχέτως αν μια από αυτές της αρχές είναι η ...διατήρηση της ενέργειας! Τα υπόλοιπα για ...μαγνήτες και ...συχνότητες είναι ένα αγαπημένο θέμα των ψευδοεπιστημόνων γιατί ο μαγνητισμός στα μάτια των άσχετων φαντάζει σαν πανάκεια.
Κι έρχεσε εσύ και γράφεις:

την θυμαμαι αυτην την αγγελια, παιζει να εχω ακομα εκεινο το αποκομμα απο εφημεριδα, εγραφε το ονοματεπωνυμο του, και τηλεφωνο στον Πειραια...
Τον ειχα παρει τηλεφωνο, και ειχαμε μιλησει, αλλα δεν τον ξαναπηρα ποτε για να βρεθουμε απο κοντα ....
Μίλησες με τον άνθρωπο που ανακάλυψε το αεικίνητο, κοινώς έλυσε το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη αλλά ..."δεν τον ξαναπήρες" ( τηλέφωνο);; Δηλαδή η σωτηρία του πλανήτη κρίθηκε από ένα τηλεφώνημα; Ναι συνεχίζω να κάνω πλάκα γιατί δεν βλέπω να αναφέρεται πουθενά πλέον αυτός ο υποτιθέμενος κύριος, άρα λογικά συμπεραίνω, περιμένει τηλεφώνημα από εσένα για να ...συνεχίσει;
Αν θέλεις να σταματήσω την πλάκα και να συζητήσουμε σοβαρά γράψε σε παρακαλώ κάτι σοβαρό... Ή αν θέλεις να σου εξηγήσω γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό που έγραφε η ...αγγελία τότε πολύ ευχαρίστως θα το κάνω αν το ζητήσεις...

1http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%B 5%CE%AF%CE%B1&dq
2http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B F&dq=