PDA

Επιστροφή στο Forum : Επεξήγηση κυκλώματος



waverunner
31-05-09, 18:17
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω το πιο κάτω κύκλωμα.
Βάζοντας στην είσοδο 0.382V RMS παίρνω στην έξοδο 3.03V DC.
Ξέρει κανείς τι κύκλωμα είναι, πως δουλεύει και αν υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού της τάσης εξόδου?
Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω.:001_rolleyes:
Ευχαριστώ.

tasos987
31-05-09, 19:01
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/28885/TI/TLC272CP.html
RTFM:001_smile:

waverunner
31-05-09, 23:26
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν βρήκα κάτι που να μοιάζει.

Μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες??

Α και τι είναι το RTFM που έγραψες??

xampos
31-05-09, 23:42
φιλε μου ετσι οπως το βλεπω μου μοιαζει για εναν ανορθωτη με τελεστικο και συνεχη συνιστωσα στην εισοδο δες Vout= 1.414 * Vin + Vref οπου το 1,414 ειναι η ριζα του 2 το Vinη εισοδος και Vrefτα 2,5V που εχεις στην εισοδο σου και ολο αυτο μετα απο πραξεις κανει 3,04V

waverunner
31-05-09, 23:55
Καλησπέρα φίλε Χαράλαμπε.
Είναι όπως τα λες,
Ενας ανιχνευτής κορυφής δηλαδη. Vout= Vpeak+Vref
Οι αντιστάσεις και οι πυκνωτες όμως τι ρόλο παίζουν και πως υπολογίζονται ?

dalai
01-06-09, 00:10
ειναι μη αναστρεφων ενισχητης AC .
Oi R3 , R4 διχνουν την ενισχυση Β=R3/R4 + 1 sto AC ρευμα .
Στο DC ο πυκνωτης C3 ειναι διακοπη οποτε η R4 θεωρητε απειρη αρα το Β 8α γινει 1
Ετσι στο ac ρευμα Β=10Κ/100 +1 =101
σε δευτερο απιπεδο αναλυσης θα πρεπει να δεις την συχνοτητα αποκοπης της C3 κατο απο την οποια το Β πεφτει πολυ και κατοπιν την συχνοτικα που ο C4 8α ριξει πολυ την αντισταση του και θεωριθει βραχυκυκλωμα (οποτε ο Τ.Ε. μετατρεπετε σε buffer)
o D2 einai mallon gia προστασια

KOKAR
01-06-09, 00:19
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν βρήκα κάτι που να μοιάζει.

Μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες??

Α και τι είναι το RTFM που έγραψες??

Read
The
Friendly :wiink:
Manual

waverunner
01-06-09, 00:23
Φίλε dalai μαλλον καμία σχέση με το κύκλωμα που δείχνω πιο πάνω.

dalai
01-06-09, 00:27
Φίλε dalai μαλλον καμία σχέση με το κύκλωμα που δείχνω πιο πάνω.
αστο δεν ξερω αν εχω δικιο ακομη.

lordi
01-06-09, 00:29
To RTFM σημαίνει read the fucking manual! Για το άλλο δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς! Το κύκλωμα μου κάνει για ενισχυτάκος! Ο πυκνωτής μάλλον αλλάζει την απόκριση του στην συχνότητα (επιλογή κάποιας μπάντας συχνοτήτων) και η δίοδος για να έχουμε ροή ρεύματος μόνο προς τα έξω και όχι προς τον τελεστικό! Τώρα μην σε πάρω στον λαιμό μου δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος!

λολ! Τα παραπάνω τα έγραψα όταν το thread είχε μόνο δυο post! Μάλλον το έιχα πολυ ώρα ανοιχτό στον browser! (Διαβαζα για το αεικίνητο τι να κάνω!!!!)

Zener_
01-06-09, 00:56
Περίπου όπως τα λέει ο dalai. Η d2 είναι για ανόρθωση. Η dc τιμή στην έξοδο είναι τα 2,5V +την Vdc συνιστώσα της κατά fourier ημιανορθωμένης κυματομορφής ac στην έξοδο. Vfdc=Vm/π, Vm=1,414*Vrms. Όπως το βλέπω εγώ ο c4 βραχυκυλώνει το ac έτσι ώστε γι αυτό ο τελεστικός δουλεύει με μοναδιαία ενίσχυση. Για το dc ισχύει αυτό που είπε ο dalai για το B=1.

waverunner
01-06-09, 01:09
Απ΄ότι υπόλογίζω και γω μάλλον είναι σωστες όλες οι εξηγήσεις μέχρι τώρα.
Συγνώμη αν αμφισβήτησα τον dalai. Όλες οι απόψεις είναι δεκτές.

dalai
01-06-09, 01:40
σε πιο αναλυτικους υπολογισμους : θεωρησα και παλι (στο εναλασομενο) οτι β=R3/R4 +1
Αλλα αφτι τι φορα υπολγισα οτι ο C3 ειναι σε σειρα με την R4 και εχει αντισταση (στα 4ΚΗζ) Χ3=39Ω . ομοιως ο C4 ειναι παραλληλα με τον R3 kai εχει Χ4=120ΚΩ
αρα Β=(R3//X4)/(R4+X3) +1 = 67 kai oxi 101 poy eixa στο πρωτο υπολογισμο...

zener o C4 εχει πολυ μικρη τιμη για να βραχυκικλωνει στα 4 KHz (εχει Χc=120KΩ)

dalai
01-06-09, 01:43
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω το πιο κάτω κύκλωμα.
Βάζοντας στην είσοδο 0.382V RMS παίρνω στην έξοδο 3.03V DC.
.
με μονο DC εισοδο, τι εξοδο βγαζει?

waverunner
01-06-09, 01:49
Μόνο με DC είσοδο ότι του βάλεις βγάζει.

dalai
01-06-09, 01:57
μηπως υπαρχει καποιο κατοφλι στην RMS τιμη του AC που σταματαει να βγαζει dc εξοδο και βγαζει π.χ. τετραγωνικο παλμο ?

waverunner
01-06-09, 02:04
Όχι. Σε όλες τις τιμές βγάζει DC έξοδο.

dalai
01-06-09, 02:59
Περίπου όπως τα λέει ο dalai. Η d2 είναι για ανόρθωση. Η dc τιμή στην έξοδο είναι τα 2,5V +την Vdc συνιστώσα της κατά fourier ημιανορθωμένης κυματομορφής ac στην έξοδο. Vfdc=Vm/π, Vm=1,414*Vrms. Όπως το βλέπω εγώ ο c4 βραχυκυλώνει το ac έτσι ώστε γι αυτό ο τελεστικός δουλεύει με μοναδιαία ενίσχυση. Για το dc ισχύει αυτό που είπε ο dalai για το B=1.
φαινεται να εχεις δικιο ,απλως ο C4 μου φαινεται πολυ μικρος για να βραχυκυκλωνει οπως προειπα...

dalai
02-06-09, 20:43
μεταφερω αυτολεξη την απαντηση καθηγητη μου στην αναλυση του κυκλωματος:

Το κύκλωμα είναι ανιχνευτής κορυφής με συνεχή συνιστώσα. Η τάση εξόδου ισούται με την DCσυνιστώσα 2.5V + την τάση κορυφής του ΑC σήματος εισόδου. Το βασικό κύκλωμα του ΤΕ είναι σε συνδεσμολογία Buffer άρα το κέρδος είναι μονάδα οπότε έχουμε: 2.5 + (0.382*1.41)=3.03V. Όσον αφορά τη γενικότερη λειτουργία του κυκλώματος ισχύουν τα παρακάτω.
Εφόσον είναι Bufferσε χρόνο 0 secη τάση εξόδου γίνεται 2.5V. Το ACσήμα μεταβάλλεται τώρα συναρτήσει του χρόνου. Μόλις το σήμα εισόδου (2.5V+AC) γίνει μεγαλύτερο από 2.5Vη δίοδος D2 άγει και φορτίζει τον πυκνωτή C3 στην αντίστοιχη τάση εισόδου. Όταν η τάση εισόδου φτάσει τη τιμή κορυφής ο πυκνωτής φορτίζεται αντίστοιχα στην τιμή κορυφής 0.303V.
Η μέγιστη ταχύτητα φόρτισης του πυκνωτή εξαρτάται από το ρεύμα βραχυκύκλωσης του τελεστικού ενισχυτή και δίνεται από τη σχέση: (ΔV/Δt)=(Isc/C3) και αν υποθέσουμε ότι ο ΤΕ έχει ρεύμα βραχυκύκλωσης 10 mAτότε η μέγιστη ταχύτητα φθάνει τα 100000 V/sec. Όπως φαίνεται από τον παραπάνω υπολογισμό η ταχύτητα φόρτισης είναι πολύ μεγάλη η οποία περιορίζεται λίγο από την τοποθέτηση της αντίστασης R4. Η μείωση αυτή της ταχύτητας κάνει απόσβεση στις ταλαντώσεις του ρεύματος
φόρτισης του πυκνωτή C3. Η αντίσταση R3 χρησιμοποιείται για να προστατέψει την είσοδο του ΤΕ από το μεγάλο ρεύμα εκφόρτισης του C3 όταν διακοπεί η τάση τροφοδοσίας. Πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν ο C3είναι μεγαλύτερος από 0.1μF. Ο πυκνωτής C4 τοποθετείται για να μειώσει τον χρόνο αποκατάστασης του κυκλώματος και η τιμή του έχει άμεση σχέση με την τιμή C3.

waverunner
02-06-09, 21:38
Ενας ανιχνευτής κορυφής δηλαδη. Vout= Vpeak+Vref
Οι αντιστάσεις και οι πυκνωτες όμως τι ρόλο παίζουν και πως υπολογίζονται ?

Αυτή είναι η πιο λογική εξήγηση και επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις που πήρα.

Ευχαριστώ τον dalai και όλους όσους απάντησαν.

dalai
03-06-09, 05:51
Ευχαριστώ τον dalai και όλους όσους απάντησαν.

Μπα τιποτε ! Απλα ακουσα το μπινελικι μου απο τον Καθηγητη μου για τις μ@λα2#$ που εγραψα :P