PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ



orgixmh
01-06-09, 00:28
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά…
Εδώ και ένα χρόνο τώρα ετοιμάζω το εξοχικό μου και έφτασα σιγά σιγά στον πίνακα…Ο ηλεκτρολόγος μου (και καλός μου φίλος) έχει ένα ατυχές συμβάν με την υγεία του και έτσι ντρέπομαι πλέον να του ζητήσω να ολοκληρώσει την εγκατάσταση…Έτσι λοιπόν είμαι πρόθυμος να την ολοκληρώσω εγώ!

Αυτή τι στιγμή έχουνε περαστεί όλες η γραμμές και υπάρχει τριφασική παροχή στον σπίτι μου που φτάνει μέχρι και τον πίνακα! Το μόνο που μένει είναι να φτιάξω τον πίνακα (ασφάλειες κτλ) και να συνδέσω τις πρίζες και τους διακόπτες!

Από ηλεκτρολογικά γνωρίζω αρκετά και ίσως μπορώ να κάνω και μόνος μου τον πίνακα αλλά για να είμαι σίγουρος θα ήθελα την γνώμη σας!

Σκέφτομαι να βάλω:

1) Τριφασική αυτόματη ασφάλεια 63A
3) Ασφάλειες τήξεως 25Α
3) Λυχνίες ένδειξης
1) Αυτόματη ασφάλεια 40Α για τον φούρνο (εδώ θα χιαστώ σίγουρα βοήθεια)
1) Αυτόματη ασφάλεια 20Α για τον θερμοσίφωνα
1) Αυτόματη ασφάλεια 20Α για το πλυντήριο
4) Αυτόματες ασφάλειες 10Α για ( 1)Πρίζες φώτα κουζίνας, 2)Καθιστικό, 3)Υπνοδωμάτιο, 4)Εξωτερικός χώρος)

Ξέρω πως χιάζεται σίγουρα διορθώσεις και θα σας είμαι πραγματικά ευγνώμων αν με βοηθήσετε δεδομένου πως το να πάω σε άλλο ηλεκτρολόγο νιώθω σαν να προσβάλω την οικογένεια του φίλου μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

kyriakos_electron
01-06-09, 18:27
Θα αναφέρω μερικά πράγματα αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος πριν κάνεις οτιδήποτε.
1. Για αρχή αποφάσισε σε ποιές φάσεις θα βάλεις τα φορτία σου για να έχεις μια καλή κατανομή.

2. Προτείνω φωτισμό- πρίζες να τα χωρίσεις με δύο ασφάλειες δηλαδή πχ:
αν εχεις 4 πρίζες και 6 φώτα βάλε τις δύο πρίζες και τρια φώτα σε μία ασφάλεια 10Α και τα υπόλοιπα σε άλλη 10αρα ασφάλεια. Έτσι αν συμβεί κάτι με τη μία φάση δε θα μείνει το σπίτι στο σκοτάδι. Είμαι νέος αλλά το έχω δει να συμβαίνει.

3.Τώρα αν έχεις ενισχυμένες πρίζες που σημαίνει οτι έχουν 2,5mm^2 αγωγό ασφαλίζεις πάντα με 16Α ασφάλεια και δε προσθέτεις φώτα σ'αυτή τη γραμμή.

4. 40Α ασαφάλεια για το φούρνο φαίνεται μεγάλη.
Επίσης φούρνος, θερμοσίφωνας, πλυντήρια εκτός της αυτόματης ασφάλειας χρείαζονται πριν και διπολικό διακόπτη που να κόβει φάση και ουδέτερο.

5. Τώρα για το τι ασφάλεια θα βάλεις στο κάθε κύκλωμα θα βλέπεις την ισχύ και θα υπολογίζεις.

6. Να βάλεις ρελέ διαφυγής για τη προστασία σας. Απαιτείται!

Αν έχω κάνει κάπου λάθος όποιος θέλει διορθώνει.

Και ξαναλέω οτι αν δε είσαι σίγουρος μη κάνεις κάτι.
Προτιμότερο είναι να προσβληθεί λίγο ο φίλος από το να τρέχεις εσύ μετά.

k_sotiris
02-06-09, 00:42
Ο Κυριάκος καλά τα είπε.
Λοιπόν
Πρώτα ρελλέ τριφασικό
Μετά τρείς ασφάλειες 35Α ( αφού έχεις τριφασικό)
Κουζίνα 25Α
Θερμοσίφωνας 20Α
Πληντήριο 16Α
Φώτα 10Α

Αυτά είναι τα ποιό βασικά.

Εάν είσαι κόντα στην Αθήνα και θες βοήθεια στείλε e-mail:k_sotiris@yahoo.gr
:001_rolleyes:

orgixmh
05-06-09, 17:35
Καταρχάς σας Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια που μου δίνετε!

Θα χρειαστώ ακόμα μια βοήθεια όσο αναφορά τον φούρνο!
Τι ασφάλεια θα αγοράσω και πως θα συνδέσω τις φάσεις (ο φούρνος είναι τριφασικός λογικά ε?)

Στο πλυντήριο και στο θερμοσίφωνα γιατί θα χρειαστώ διπολικό διακόπτη? (Στο σπίτι μου το κανονικό έχει μια κοινή ασφάλεια) Είναι λάθος; Να το αλλάξω και εκεί;

Ευχαριστώ και πάλι!

kyriakos_electron
06-06-09, 13:18
Σου λέω πως ακριβώς είναι το σωστό και βάσει ΕΛΟΤ.
Στις παρακάτω περιπτώσεις διακόπτουμε φάση και ουδέτερο:

1. Μηχανήµατα ή συσκευές που εµπίπτουν στην πιο πάνω κατηγορία θεωρούνται τόσο οι περιστρεφόµενες µηχανές όσο και τα συστήµατα που περιλαµβάνουν θερµαινόµενα στοιχεία ή ηλεκτροµαγνητικό εξοπλισµό και τροφοδοτούνται µε ηλεκτρική ενέργεια.
2. Μηχανήµατα ή συσκευές που τροφοδοτούνται από µη ηλεκτρική πηγή ενέργειας, όπως υδραυλικά συστήµατα, συστήµατα πεπιεσµένου αέρα , ατµού κλπ δεν καλύπτονται από αυτόν τον κανόνα. Η διακοπή της ενδεχοµένως υπάρχουσας ηλεκτρικής τροφοδότησης µπορεί να µην αποτελεί επαρκές µέτρο ασφαλείας.

Τώρα ο καθένας κάνει οτι θέλει είναι η αλήθεια.
Αν είναι να κάνεις κάτι κάντο σωστά.

Σου στέλνω δύο συνημένα που λένε για τη κουζίνα και θα καταλάβεις.

και ναι καλύτερα η κουζίνα είναι να συνδεθεί τριφασικά γιατί είναι μεγάλος καταναλωτής με αγωγούς 5χ4mm^2 , 3χ20Α ασφάλειες, 4πολικο διακόπτη 25Α.

k_sotiris
07-06-09, 10:56
Πάρα πολύ σωστά τα λέει ο Κυριάκος.

Ο καθένας κάνει ότι θέλει, αλλά έσυ κάντο σωστά.

Θα προσθέσω μόνο για την κουζίνα ότι έχει σχέδειο σύνδεσης για όλους τους συνδιασμούς (με τρίς, δύο και μία φάση) στο πίσω μέρος της, εκεί όπου είναι η τροφοδοσία της καθώς και στα τεχνικά χαρτιά που σου δίνουν.
:001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes:

deathlok
22-07-09, 10:09
Γράφτηκα στο site με αποκλειστική αφορμή το θέμα σου.

Τα ηλεκτρολογικά δεν είναι για παίζει κανείς η να τα φτιάχνει χωρίς να ξέρει και από τα λεγόμενα σου μπορεί τα χέρια σου όντως να πιάνουν αλλά σίγουρα δεν ξέρεις από πίνακες, αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να φτιάξεις μία εγκατάσταση που δουλεύει ΑΛΛΑ είναι επικίνδυνη για τους χρήστες της.

Οι λύσεις είναι δύο:

Αν έχεις σχέδιο να το ακολουθήσεις και να ελένξει την εγκατάσταση αυτός που σου έκανε το σχέδιο (ο μηχανικός)

Αν δεν έχεις σχέδιο να βγάλεις ένα σε ένα μηχανικό.

Να φωνάξεις έναν έμπειρο εγκαταστάτη.

Και επειδή δεν γράφτηκα για να σε τρομάξω (και επειδή πιστεύω πως λόγω του ελληνικού ταπεραμέντου μπορεί απλά να αγνοήσεις τις λύσεις μου)....

ΠΡΟΣΟΧΗ:

1) Να βάλεις ΔΔΕ (το ρελέ προστασίας που λένε στην "πιάτσα".
2) Άλλο το μέγεθος του διπολικού τριπολικού διακόπτη κτλ και άλλο του μικροαυτόματου. (δηλ για κουζίνα που λες 40Α αυτό είναι συνήθως του διπολικού ο μικροαυτόματος είναι μικρότερος)
3) Στις πρίζες αν έχουν περαστεί 2.5 καλώδια που όλοι τέτοια περνάνε 16 μικροαυτόματο και όχι 10