PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδεια ηλεκτροδοτησης μεζονετας sos



gpapadop
01-06-09, 14:12
εχω να υπογραψω την αδεια ηλεκτροδοτησης τριωροφης μεζονετας
σαν ηλεκτρολογο μηχανικοσ που ειμαι
θετω τα εξης ερωτηματα
σε καθε οροφο θα υπαρχει πινακασ
εχουμε υπογειο οπου υπαρχουν μονο ρευματοδοτεσ και φωτισμοσ
ισογειο οπου ειναι δυο δωματια+κουζινα +μπανιο
α οροφος ομοις με ισογειο
και β οροφοσ τρια δωματια +μπανιο μιλαμε για συνολικη καταναλωση γυρω στα 70 με 8ο ΚVA τι ασφαλειες θα χρησιμοποιησω στο κεντρικο πινακα

σκεφτομαι να γινει ενασ κεντρικοσ πινακασ στο ισογειο και απο εκει να φευγουν 2 γραμμεσ οπου θα καταληγουν σε πινακα σε καθε οροφο.

παρακαλω δωστε λιγο τα φωτα σασ οι εμπειροι και οι κατεχοντεσ

sv9cvk
01-06-09, 14:48
Tα 70 με 80 KVA απο που τα βγαζεις?
Σε μαζονετα θελεις παροχη Νο5!!!!!:confused1:
Πολυ extreme το βρισκω φιλε μου καπου κανεις λαθος !!
Απο οτι καταλαβαινω εχεις προσθεσει τα φορτια που υπαρχουν στην μεζονετα χωρις να εχεις
λαβει τον παραγοντα ετεροχρονισμου (δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψουν ολα μαζι αλλα αν τωρα υπαρχει πασο.....)
Κανονικα στην χειροτερη περιπτωση μια Νο3 παροχη ειναι πανω απο αρκετη (5χ16mm2 για καλωδιο μετρητη -πινακα και 3Χ50Α ασφαλειες στον πινακα)..(για να μην παθει και εγκεφαλικο αυτος που θα πληρωσει την τιμη της συνδεσης για Νο5:laugh:)
γεια χαρα Χρηστος

Nemmesis
01-06-09, 16:05
παιδια πραγματια σορρυ που χαλαω το τοπικ αλλα...
ΕΛΕΟΣ!!!!!!

sv9cvk
01-06-09, 16:09
παιδια πραγματια σορρυ που χαλαω το τοπικ αλλα...
ΕΛΕΟΣ!!!!!!

Γιατι βρε Nemmesis ζητας ελεος???????????????????????????:confused1:

gpapadop
01-06-09, 16:14
οπ σορρυ ειναι 80/2=40ΚVA είναι δυο ομοιες, ειναι 40 εκαστο
λαθος εκ παραδρομής

ο κυριοσ νεμεσισ
αμα ειναι η δινει φωτα ή κλεινει διακοπτη

gpapadop
01-06-09, 16:16
είναι παροχή 3 η 2?
ποια η διαφορά τουσ

sv9cvk
01-06-09, 16:27
είναι παροχή 3 η 2?
ποια η διαφορά τουσ

Η Νο2 εχει 32Α ασφαλειες στον πινακα με καλωδιο παροχης 10mm2
Η Νο3 εχει 50Α ασφαλειες στον πινακα νε καλωδιο παροχης 16mm2

gpapadop
01-06-09, 16:34
σε ευχαριστω με βοηθησεσ αρκετα και βρηκα την ακρη
εκτιμητεα η βοηθεια

tarzanakos
05-06-09, 02:28
εαν δεν κανω λαθος η Νο2 που λες ειναι 40A
και η Νο3 ειναι 63Α και πλεων δεν δινει η ΔΕΗ 63αρα (μονο σε ειδικες περιπτωσεις)
ετσι μου ειπανε στην ΔΕΗ πριν μια ευδομαδα που εκανα την αιτηση και ζητησα 63Α γραμμη (16mmΧ2) και δεν μου εδινε...μπορει να κανω και λαθος.

sv9cvk
05-06-09, 09:37
εαν δεν κανω λαθος η Νο2 που λες ειναι 40A
και η Νο3 ειναι 63Α και πλεων δεν δινει η ΔΕΗ 63αρα (μονο σε ειδικες περιπτωσεις)
ετσι μου ειπανε στην ΔΕΗ πριν μια ευδομαδα που εκανα την αιτηση και ζητησα 63Α γραμμη (16mmΧ2) και δεν μου εδινε...μπορει να κανω και λαθος.

40A στην No2 και 63A στην Νο3 βαζει στον μετρητη της η ΔΕΗ και οχι ο εκαστοτε ηλεκτρολογος στον πινακα (κανονικα :wiink:) στον οποιο μπαινει βαση κανονισμου 32Α στην Νο2 και 50Α στην Νο3.
Τωρα παροχη Νο 3 μπορεις να παρεις για σπιτι δεν το απαγορευει κανενας
Τωρα στην περιπτωση σου δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ξερω τι και για που το ζητησες (ΠΧ αν ο ηλεκτρολογος σου σου εβαλε στην αιτηση η το σχεδιο κατω απο 25 KW ισχυ εκαταστασης σαφως και δεν σου δινουν Νο3 αλλα Νο2!!!!:001_smile:

Nemmesis
05-06-09, 20:25
ο κυριοσ νεμεσισ
αμα ειναι η δινει φωτα ή κλεινει διακοπτη


χαχαχα... ετσι βαλε την υπογραφη σου εσυ να πληρωθεις για κατι που δεν ξερεις (και προφανος δεν ηξερες και καμια πηγη να μαθεις αυτο που εψαχνες και ρωτας εδω)...

gpapadop
05-06-09, 22:16
χαχαχα... ετσι βαλε την υπογραφη σου εσυ να πληρωθεις για κατι που δεν ξερεις (και προφανος δεν ηξερες και καμια πηγη να μαθεις αυτο που εψαχνες και ρωτας εδω)...


ως δημιούργημα του Ερέβους και της Νύχτας κυριε Νεμεσι κρατα την γνωση για την παρτη σου
Ευτυχως για μενα βρεθηκαν πολυ αξιολογα ατομα να με βοηθησουν απο εδω μεσα και να βρω τη λυση και την ακρη.Διοτι η διαδικασια της γνωση ειναι ιερη φιλτατε σκοταδιστη.σε χαιρετω

Nemmesis
05-06-09, 22:27
ως δημιούργημα του Ερέβους και της Νύχτας κυριε Νεμεσι κρατα την γνωση για την παρτη σου
Ευτυχως για μενα βρεθηκαν πολυ αξιολογα ατομα να με βοηθησουν απο εδω μεσα και να βρω τη λυση και την ακρη.Διοτι η διαδικασια της γνωση ειναι ιερη φιλτατε σκοταδιστη.σε χαιρετω

χαχα.... γιατι να κραταω την γνωμη μου για την παρτη μου μονο?... η γνωση ειναι ιερη οπως λες, αλλα καποιοι σαν και εσενα (δλδ να εισαι επαγγελματιας) επρεπε να ειναι αυτοι που την μυραζουν και οχι να υπογραφουν χωρις να ξερουν τα βασικα... ποσο μαλλον επαγγελματιες να ψαχνουν σε φορουν για απαντησεις??? η δουλεια παντος εγινε οποτε περιμενω την επομενη εργολαβια σου για να σε βοηθεισω και εγω ετσι ωστε να μην με λες σκοταδιστη (Χαχαχαχαχ)
φιλτατε

dbsjro
05-06-09, 23:17
Θα συμφωνησω με τον Nemmesis διοτι δν γινεται να βαλεις τετοια υπογραφη αν δν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις. Και αν εκανες κατι που εσυ δν το γνωριζεις κ ειναι επικυνδυνο για τους αλλους?

Φιλε gpapadop δν ειμαι εναντιον σου αλλα με μερικα πραγματα δν παιζουμε

gpapadop
06-06-09, 00:01
Θα συμφωνησω με τον Nemmesis διοτι δν γινεται να βαλεις τετοια υπογραφη αν δν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις. Και αν εκανες κατι που εσυ δν το γνωριζεις κ ειναι επικυνδυνο για τους αλλους?

Φιλε gpapadop δν ειμαι εναντιον σου αλλα με μερικα πραγματα δν παιζουμε
Κύριοι μου πρωτού υπογραψω σαφως ρωτησα και εμαθα. ρωτόντας πας στη πολή όπως ελεγέ και καποιος σοφος.Το γεγονός δεν αναφέρθηκε εκ των υστερών.Το γεγονός όμως οτι εδώ είναι forum και απο οτι βλεπω ο κυριος ΝΕμεσις :001_cool:έχει τον καθόλου ευκατόφρονητο αριθμό 1.3κ ποσταρισμάτων δεν τον τιμά και ιδιαίτερα να τον ρωτανε κατι και αυτος να ειρωνευεται.Τα πραγματα είναι απλα στα φορουμ ή βοηθας ή περνεις κουβαδακι και παραλία,καλοκαιριασε επιτελους.
:biggrin::biggrin::biggrin:

gpapadop
06-06-09, 00:03
χαχα.... γιατι να κραταω την γνωμη μου για την παρτη μου μονο?... η γνωση ειναι ιερη οπως λες, αλλα καποιοι σαν και εσενα (δλδ να εισαι επαγγελματιας) επρεπε να ειναι αυτοι που την μυραζουν και οχι να υπογραφουν χωρις να ξερουν τα βασικα... ποσο μαλλον επαγγελματιες να ψαχνουν σε φορουν για απαντησεις??? η δουλεια παντος εγινε οποτε περιμενω την επομενη εργολαβια σου για να σε βοηθεισω και εγω ετσι ωστε να μην με λες σκοταδιστη (Χαχαχαχαχ)
φιλτατε

χαχαχ τωρα ειδα την υπογραφη σου.βουρ για παραλια λοιπον

Nemmesis
06-06-09, 01:14
χαχαχ τωρα ειδα την υπογραφη σου.βουρ για παραλια λοιπον

ναι την αλλαξα γιατι παλια ειχα "οποιος ξερει οτι 1+1 = 10 αυτος ξερει" και πολλοι με ρωταγαν τη μλκιες ελεγα ειπα να βαλω κατι απλο... και οσο για το "ρωτόντας πας στη πολή" ναι ναι.. ολοι οι επαγγελματιες σε αυτο βασιζονται...
τωρα γιατι θες να με διωξεις ντε και καλα δεν ξερω... μαλλον σου χαλαω την πιατσα ε?

tip της ημερας: L1=καφε L2=μαυρο L3=γκρι

gpapadop
06-06-09, 01:35
ναι την αλλαξα γιατι παλια ειχα "οποιος ξερει οτι 1+1 = 10 αυτος ξερει" και πολλοι με ρωταγαν τη μλκιες ελεγα ειπα να βαλω κατι απλο... και οσο για το "ρωτόντας πας στη πολή" ναι ναι.. ολοι οι επαγγελματιες σε αυτο βασιζονται...
τωρα γιατι θες να με διωξεις ντε και καλα δεν ξερω... μαλλον σου χαλαω την πιατσα ε?

tip της ημερας: L1=καφε L2=μαυρο L3=γκρι

ε ναι να βγαζουμε και καμια ακρη εμεις που ρωταμε...για να φτασουμε στη πολη.εσυ εχεις βιβλιοθηκη ε?

Nemmesis
06-06-09, 01:41
ε ναι να βγαζουμε και καμια ακρη εμεις που ρωταμε...για να φτασουμε στη πολη.εσυ εχεις βιβλιοθηκη ε?

οχι.. εγω εφτιαξα την πτυχιακι μου.. δεν την αγορασα... τελος παντων ουτε εσυ εχεις να μου αποδιξεις κατι ουτε εγω εχω να σου αποδιξω κατι οποτε το θεμα τελειωνει εδω για μενα γιατι οσο το παμε τοσο χαλαμε το ενημερωτικο σου τοπικ που μπορει να το χρειαστει καποιος επαγγελματιας αργοτερα...
καληνυχτα

tip της νυχτας: οι καθαρα ωμικοι καταναλωτες εχουν cosφ=1

gpapadop
06-06-09, 03:55
οχι.. εγω εφτιαξα την πτυχιακι μου.. δεν την αγορασα... τελος παντων ουτε εσυ εχεις να μου αποδιξεις κατι ουτε εγω εχω να σου αποδιξω κατι οποτε το θεμα τελειωνει εδω για μενα γιατι οσο το παμε τοσο χαλαμε το ενημερωτικο σου τοπικ που μπορει να το χρειαστει καποιος επαγγελματιας αργοτερα...
καληνυχτα

tip της νυχτας: οι καθαρα ωμικοι καταναλωτες εχουν cosφ=1

tip του ονειρου σου:Q>6 για ΒΕR<1^-9 για να μη χανεις bit για αυτο στο λεω καλοπαιδο.
σε αντιθεση με εσενα ειχα Διπλωματική.παπαγαλος εσυ ε?

Nemmesis
06-06-09, 15:09
σκοταδιστης, παπαγαλος, οτι θελει ο διπλωματουχος μας... μασαει η κατσικα ταραμα? αντε good bye απο μενα γιατι σε απασχολω κιολας απο τις δουλειες σου...
ακουν και οι απο πανο και δεν λεει να το lock...:001_tt2::001_tt2:

tip #3) lock = ρημ. κλειδωνω, ουσ. κλειδαρια
παραδειγμα: People without a clue about their job should be
LOCKED (κληση αοριστου) in prison.

gpapadop
07-06-09, 10:18
σκοταδιστης, παπαγαλος, οτι θελει ο διπλωματουχος μας... μασαει η κατσικα ταραμα? αντε good bye απο μενα γιατι σε απασχολω κιολας απο τις δουλειες σου...
ακουν και οι απο πανο και δεν λεει να το lock...:001_tt2::001_tt2:

tip #3) lock = ρημ. κλειδωνω, ουσ. κλειδαρια
παραδειγμα: People without a clue about their job should be
LOCKED (κληση αοριστου) in prison.

ησουν λιγο σκραπας στα αγγλικα και στη ορθογραφια εεεε?
ελα τωρα παραδεξου ΤΟ !!!
χαχαχα με εκανες και γελασα.μπας σε καλο σου
πΑνο λοκ λοκ.ρε μπας και ησουν λοκατζης?βουρ για παραλια εισαι ειπαμε.

lordi
08-06-09, 14:08
Σαν επερχόμενος διπλωματούχος και εγώ συμφωνώ με τον Nemmesis! Ένα δίκιο το χει! Αν δεν ξέρουμε κάτι δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε μόνο και μόνο επειδή μπορούμε να βάλουμε την υπογραφή μας! Τουλάχιστον μπορούμε να βάλουμε κάποιον να το κάνει που ξέρει να τον πληρώσουμε και να υπογράψουμε (όπως συχνά γίνεται απ ότι έχω καταλάβει)! Βέβαια αν έχει θέληση ο gpapadop τότε καλά κάνει και ρωτάει! Και καλό θα είναι να του δίνει όποιος ξέρει τις απαραίτητες πληροφορίες για να κάνει την δουλειά του με ασφάλεια μην έχουμε κανένα ατύχημα! Σιγά σιγά θα αποκτίσει την γνώση που χρειάζεται (υποθέτω οτι είσαι νέος μηχανικός, αν όχι τότε υποθέτω οτι είναι απο τις πρώτες σου εγκαταστάσεις αν όχι η πρώτη, αν πάλι όχι τότε το δίκιο του Nemmesis αυξάνει τρομακτικά!)!! Βέβαια αυτήν την γνώση έπρεπε να την έχει αποκτίσει απο το πανεπηστίμιο αλλά δεν τον αδικώ σε αυτό, φοιτητής είμαι τώρα και βλέπω πως ότι έχω μάθει το οφείλω σε μεγάλο (αν όχι στον μεγαλύτερο) βαθμό στην δική μου περιέργια και ενασχόληση!

Αυτά τα ολίγα!! Συνεχίστε τα tips!! :p :p :p :p

sakis18
08-06-09, 19:27
Καλησπέρα
Είδα και εγώ λίγο τζέρτζελο και σάν χωραταντζής πού είμαι είπα να ρίξω σαν γνήσιος νεο Ελληνας καμμιά γνώμη :lool:.
Γιώργο απο Βέροια ,δίκιο έχεις και εσύ ,δικιο έχει και ο Παναγιώτης .
Τό θέμα είναι γιά μένα πριν αρχίσεις να υπογράφεις,γιατι λένε πρέπει να προσέχουμε την υπογραφή μας πού τήν βάζουμε.
Κάνω λοιπόν ένα ερώτημα
Δέν θά ήταν καλύτερα απο το νά πας στά αψηλά σαλόνια μέ τήν μία ,νά επιανες δουλειά σε ένα τεχνικό γραφείο σάν βοηθός στήν αρχή γιά νά μαθεις τα βασικά για κανα χρονο,και ας επαιρνες και 700 ευρώ τον μηνα η καί τίποτα γιά τον πρώτο χρόνο, και μετα μόλις μαθαινες απο εκει τα κολπα και σου ερχοταν σταδιακα η εμπειρια ,να γινοσουν ανεξάρτητος και αυτοκέφαλος.
Τώρα έχεις αδεια να υπογραφεις μεν ,αλλα μπορει να κανεις ζημιά και σέ άλλους με το χτυπα -ξύλο να πάθει κανεις κανα ατύχημα και μετά παλι χτύπα ξυλο να εχεις περιπέτειες .
Προσωπικα θα πήγαινα σέ ένα τεχνικό γραφείο και θα δούλευα καί τσάμπα γιά κανα χρόνο,αν δέν έβρισκα καπου επί πληρωμή δούλειά μέχρι να μαθω καλα το αντικείμενο.

Γιά νά λέω μετά τρέμετε στήν Βέροια ,έρχετε φορτσάτος ο No 1 μηχανολόγος ηλεκτρολόγος υπογράφων,καί όχι νά πάρω καμμια φήμη τόν Γιώργο πήρες για το σχέδιο καί να σου υπογράψει πατριωτη ? ναί γιατί ? τί γιατί !! άστα ανοιγα τα φώτα στό σαλόνι και ανοιγε ο φούρνος ,ανοιγα το μάτι γιά το μπρικι του καφε και άνοιγε ο θερμοσίφωνας,άνοιγα τόν θερμοσίφωνα καί άνοιγε το φώς τού μπανιου :lool::lool::lool:.

Φιλικα Χρήστο ,εγώ είμαι ο πλακαδώρος τής παρέας :lool:

Nemmesis
08-06-09, 19:54
τελειωσε και το τριημερο γυρισα και εγω απο την παραλια (σιγα μην παω να ψυφισω δυστηχως ομως μονο σημερα ημουν) κοκκινησα και λιγο εφαγα και τα ψαρακια μου, μια χαρα... sakis18 μια χαρα τα λες μονο εκει στο τζαμπα ειμαι λιγο καπως αλλα ειναι πολυ μικρο το θεμα κατα τα αλλα special...

sakis18
08-06-09, 23:29
Ελα Παναγιώτη ,το ξερω ακούγετε λίγο περίεργα η τσάμπα εργασία ,αλλα καμμιά φορά είναι αναγκαία για να μαθουμε πρακτική ,αν δεν μας προσλαμβάνει κανείς και όλοι θέλουν προυπηρεσία :saad:.

ΥΓ : Nα κάνουμε και λιγο καλαμπούρι,αλλά μού έδωσες θέμα απο το πουθενά χωρίς παρεξήγηση,είπες ότι σήμερα έκανες τό πρώτο σου μπάνιο άντε καλή αρχή και να τα κατοστήσεις ,αλλά είμαι περίεργος πού έκανες μπάνιο στήν Πτολεμαίδα ?? εκεί δέν έχετε θάλασσα :001_huh:,μπάς καί βούτηξες σέ κανα αρδευτικό κανάλι δίπλα στά νερόφιδα ?:lool:,καί έριξες και καμμιά μπετονιά μετά καί έπιασες καμμιά πέστροφα ?:lool:,καί έκανες ηλιοθεραπεία γιά σεζ-λόνγκ στο κάθισμα κανενός τρακτέρ καί κοκκίνησες από τόν ήλιο ? :laugh:
Παναγιώώώώτη όχι στά βαθειά παιδί μου :lool:,και πρόσεχε τίς νεροφίδες χα χα !!.

Nemmesis
09-06-09, 00:57
χαχα... οχι βρε.. πρωτο μου μπανιο? πριν κανα 2μηνες μπηκα (ασε μεγαλη μ@λ@κι@... για στοιχημα μπηκα αλλα ακολουθησαν και οι αλλοι μετα) σημερα πηγα στην παραλια κατερινης 1ωριτσα δρομος ειναι(πηγα σημερα γιατι ζηλεψα την κυριακη αυτους που εβλεπα στην ειδησεις να ειναι παραλια)... οσο για τα καναλια που λες ξερα ειναι:001_tt2: ... εσεις στο χωριο σας οταν λετε πατε παραλια στα ποταμια και στους βαλτους βουτατε ? και επισης πολυ φαντασια ρε παιδακι μου... ΜΑ ΠΟΛΥ λεμε... για ψαρεμα εχουμε εδω την λιμνη του περδικα τωρα ειδικα που εγινε ο πανελληνιος αγωνας ψαρεματος και 'ριξαν ψαρια μεσα βεβαια εγω ουτε χειροκαλαμο δεν ξερω να ριχνω...

υγ. παραλια ειναι αυτη η λεπτη γραμουλα που χωριζει το καφε απο το μπλε στον χάρτη.. απο την στιγμη που μπλε δεν υπαρχει στην πτολεμαιδα δεν θελει μυαλο οτι πηγα εκει που τελειωνει το καφε...

sv9cvk
09-06-09, 01:12
υγ. παραλια ειναι αυτη η λεπτη γραμουλα που χωριζει το καφε απο το μπλε στον χάρτη.. απο την στιγμη που μπλε δεν υπαρχει στην πτολεμαιδα δεν θελει μυαλο οτι πηγα εκει που τελειωνει το καφε...

:w00t::thumbup::ok:

gpapadop
09-06-09, 11:36
tip No1:NA ειμαι και εγώ.Παραλιές γ@μάτες Χαλκιδική.
tip No2::Οxi χρήση της λοριδας ανάγκης.Tι Ελληναραδες ειναι μερικοί που την χρησιμοποιούν.Εκεί Έλεος.

Λοίπον όσο αφορά το θέμα μας.Μηχανικός ναι μεν Νέος αλλά εργαζόμενος απο τα μεταπτυχιακα-φοιτητικά χρόνια.Σε άλλο αντικειμενο μηχανικού βέβαια.Θέλοντας να ασχοληθώ όμως με το χώρο των μελετών πρέπει να γίνει ένα ξεκίνημα απο κάπου και σαφως σ' ένα τεχνικο γραφειο είναι εγγυημένη λύση.Μέχρι να γίνει αυτό όμως εγώ θα στρέφομαι σε οποιαδήποτε πηγή πληροφορίας βλ.Forum .Φυσικά για αυτό μπαίνω στη διαδικασία να ρωτάω οτιδήποτε όσο άσχετο μπορέι να φαίνεται.ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ η υπογραφή μου δεν μπάινει σε κάτι το οποίο δεν ειμαι 1000% σίγουρος και δεν το εχω διασταυρώση τουλάχτιστον 3 φορές:lool::lool::lool:.

tip No3:Ευχαριστώ σ΄αυτους που βοηθάνε.Εκτιμητέο:biggrin::biggrin::biggrin:

sakis18
09-06-09, 14:56
Καλησπέρα στήν αξιότιμη ομίγυρη
Να σαι καλα Παναγιώτη και γνωρίζεις απο καλό χιουμορ :biggrin:.
Ασε εμείς στο χωριό μας που λέγεται Αθήνα κάνουμε μπάνιο σέ βάλτους αν ακούσεις καμμιά παραλία
Αλιμος-Βουλιαγμένη-Βούλα είναι βαλτότοποι
Ασπρος μπαινης μέσα στην θάλασσα ,Αράπης βγαίνης απο τίς πίσσες .:lool:

Οσο γιά τόν χάρτη αααααα τώρα το ειπες καλα και το κατάλαβα,εγώ είχα τοπικο χάρτη μονο του νομού ,και δέν έβλεπα το απεραντο γαλάζιο πανω στο ιλουστρασιόν χαρτί,μετα το καφέ είχε κάτι μπλέ γραμμές και μετά πάλι καφέ και λέω ααα αρδευτικά κανάλια θά ειναι,μαλλον εκεί κανουν μπάνιο στήν Πτολεμαίδα .:laugh:

Ο καλύτερος τής παρέας ειναι ο Χρήστος ο Σιέρα Βίκτωρας απο το Ρέθυμνο ,εκεί ειναι δίπλα του το απέραντο γαλάζιο

Είναι ωραίο να λύνονται ψιλοπαρεξηγήσεις μέσω ένος καλού χιούμορ.
Γιώργο από Βέροια καλη σταδιοδρομία νά έχεις ,και να μήν ντρέπεσε όσο κουλή και αν ειναι μιά ερώτηση, νά τήν κάνεις,κανείς δέν γεννήθηκε που να τα ξέρει ολα
Αλλά μην παρεξηγηθης αν πεταχτεί και κανείς και πεί :
Kαί μένα το επάγγελμα μου ειναι ηλεκτρολόγος αλλά στόν ελευθερο χρονο μου βοηθάω και έναν μαραγκό νά περνάει σωλήνες ,καθώς επίσης καί έναν υδραυλικό νά τοποθετεί αλουμινο-κατασκευές :lool::lool:

Nemmesis
09-06-09, 17:33
Ασε εμείς στο χωριό μας που λέγεται Αθήνα.:lool:
αυτο ποια... ολοι η αθηνα να ειναι ΜΕΣΑ αθηνα... δλδ τα χωρια που αδιαζουν σε αλλα χωρια πανε? :001_tt2:



Kαί μένα το επάγγελμα μου ειναι ηλεκτρολόγος αλλά στόν ελευθερο χρονο μου βοηθάω και έναν μαραγκό νά περνάει σωλήνες ,καθώς επίσης καί έναν υδραυλικό νά τοποθετεί αλουμινο-κατασκευές :lool::lool:

αχχχ.. αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα με αυτους πολυμαστορες που τα κανουν ολα και μαλιστα καλητερα απο ολους...
ακουστε φαση μια φορα και εναν καιρο ηταν ενας γυψοσανιδας που την ειδε και ψυκτικος και λεει στους καϊμενους τους σπιτονοικοκυριδες "αφηστε.. μην χρεωνεστε θα σας περασω το κλιματιστικο εγω" και φυσικα σαν καλος μαστορας περασε πρωτα τους σωληνες και μετα εκλεισε με γυψοσανιδα, οσο για αποχετευση αφησε Φ50.. εδω κατι ψιλιαστηκαν οι νοικοκυριδες και φωναξαν κανονικο ψυκτικο... ο τυπος επαθε σοκ... ειδε 2 χαλκοσωληνες μιας ιντσας να βγενουν απο τον τοιχο... ε μετα πολλα πηραν τηλ να ερθει εκει ο γυψοσανιδας να δει και να πει... οπως ηταν αναμενομε εβγαλε τρελο τον ψυκτικο ο οποιος εφυγε γελωντας... μετα απο κανα μηνα "ντρρρρρριν" το τηλεφωνο... οι σπιτονοικοκυριδες ηταν και λεγαν οτι το κλιματιστηκο δεν αποδιδει και τον παρακαλουσαν να το φτιαξει... παει ο φιλος μας και αναγκαστηκα αρχιζει να κατεβαζει γυψοσανιδες.. οταν δουλευε πλεον κανονικα το μηχανιμα πηγαν να τον πληρωσουν οι σπιτονοικοκυριδες και αυτος του λεει "οχι θελω το τηλ του μαστορα" μετα απο κανα 20λεπτο ηταν εκει ο γυψοσανιδας και αφου αποδιχτεικε ποσο καραγκιοζης ηταν αναγκαστηκε να πληρωσει αυτος τον ψυκτικο και να κλεισει και την γυψοσανιδες τσαμπα....

ηθικο διδαγμα? εκαστος στο ειδος του και ο παπαγαλος στους καφεδες

dbsjro
09-06-09, 21:16
αναγκαστηκε να πληρωσει αυτος τον ψυκτικο και να κλεισει και την γυψοσανιδες τσαμπα....

:lool::lool::lool::lool: