PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτιση για το ελευθερο wi-fi?



furtune
02-06-09, 21:02
Εχω μια ερωτιση για ενα θεμα που δεν μπορω να καταλαβω. Εαν εγω στην γειτονια μου βρισκω ελευθερες κεραιες wi-fi και εχω προσβαση στο ιντερνετ μεσω αυτων αυτο θεωρειται κλοπη?Γιατι ειχαν ερθει σπιτι μου η αστυνομια και με ρωτησε πως μπαινω στο ιντερνετ και μου ειπαν οτι επροκειται για ενα τετοιο περιστατικο.Το θεμα ειναι οτι τα λειτουργικα συστηματα εχουν φτιαχτει ετσι ωστε να συνδεθουν με το πρωτο ελευθερο acess point που θα βρουν.Καλα εγω που ξερω τι γινεται, αλλα αν ειναι καποιος ασχετος με αυτα τι γινεται???

HFProject
02-06-09, 21:16
Δεν συνδέεται αυτόματα. Θέλει επιβεβαίωση από το χρήστη.
Σε ποια περιοχή είσαι και ήρθε η αστυνομία;
Και που ήξεραν ότι έχεις PC;

sigmacom
02-06-09, 21:18
Αν ο κάτοχός τους ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ του τις έχει ελεύθερες για πρόσβαση από το ευρύ κοινό, όχι δεν κάνεις κλοπή.
Αν ο κάτοχός τους (και μάλιστα ένας ΑΔΑΗΣ κατοχός τους) δεν επιθυμεί δημόσια πρόσβαση, τότε ναι, μπορεί να θεωρηθεί κλοπή.
Αν ο κάτοχος τα δίνει εν γνώσει του, αλλά επι χρήμασι, είναι άλλο αδίκημα.

Αν βρεθεί ένας άσχετος μπλεγμένος/νη σε μια τέτοια ιστορία και κριθεί ύποπτος/η από τους αστυνομικούς, κατάσχεται ο υπολογιστής του/της και πάει για εξέταση. Αν π.χ. διερευνάται υπόθεση παιδικής πορνογραφίας, αν βρούν σχετικό υλικό στους δίσκους, έμπλεξε ΠΟΛΥ άσχημα.
Σαφώς και δεν φταίει ο άσχετος που θα ταλαιπωρηθεί, φταίνε οι πάροχοι και οι πωλητές που δεν ενημερώνουν τον κόσμο. Γι' αυτό εμείς που θέλουμε να θεωρούμαστε "σχετικοί" ας ενημερώνουμε όσους μπορούμε.

Ένα urban legend δεν θα ήταν κακό, να διαδοθεί αστραπιαία με mail για να λάβουν γνώση και συμμόρφωση οι "μη σχετικοί"... ;)

Phatt
02-06-09, 21:29
Σε ποια περιοχή είσαι και ήρθε η αστυνομία;
Και που ήξεραν ότι έχεις PC;

+1 και απο μενα, και συμπληρωνω.Και που ηξεραν οτι εχεις Wi-Fi και που ηξεραν οτι συνδεεσαι στο νετ;Η μηπως πηρανε αμπαριζα ολα τα σπιτια στη γειτονια και καναν ερωτησεις;Η μηπως ηρθαν συγκεκριμενα για εσενα;Σε ρουφιανεψε καποιος;Ειχαν εισαγγελικη εντολη(ενταλμα);

electrifier
02-06-09, 23:15
Αν ο κάτοχός τους ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ του τις έχει ελεύθερες για πρόσβαση από το ευρύ κοινό, όχι δεν κάνεις κλοπή.
Αν ο κάτοχός τους (και μάλιστα ένας ΑΔΑΗΣ κατοχός τους) δεν επιθυμεί δημόσια πρόσβαση, τότε ναι, μπορεί να θεωρηθεί κλοπή.
Αν ο κάτοχος τα δίνει εν γνώσει του, αλλά επι χρήμασι, είναι άλλο αδίκημα.
...κι επίσης αν δίνει με τη θέλησή του χωρίς να πληρώνεται, πάλι πρόβλημα υπάρχει γι αυτόν που δίνει. Η υπηρεσία που σου προσφέρεται από τον παροχέα δεν είναι μεταβιβάσιμη σε τρίτους. Όποιος δε γνωρίζει αυτή τη λεπτομέρεια, ας ρωτήσει τον παροχέα του. :wiink:

furtune
02-06-09, 23:47
...κι επίσης αν δίνει με τη θέλησή του χωρίς να πληρώνεται, πάλι πρόβλημα υπάρχει γι αυτόν που δίνει. Η υπηρεσία που σου προσφέρεται από τον παροχέα δεν είναι μεταβιβάσιμη σε τρίτους. Όποιος δε γνωρίζει αυτή τη λεπτομέρεια, ας ρωτήσει τον παροχέα του. :wiink:
Ενταλμα δεν ειχαν αλλα εγω εχω conn-x οποτε ειχα δικαιολογια.

leosedf
02-06-09, 23:52
Πού έγινε αυτό?

furtune
02-06-09, 23:53
Αν ο κάτοχός τους ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ του τις έχει ελεύθερες για πρόσβαση από το ευρύ κοινό, όχι δεν κάνεις κλοπή.
Αν ο κάτοχός τους (και μάλιστα ένας ΑΔΑΗΣ κατοχός τους) δεν επιθυμεί δημόσια πρόσβαση, τότε ναι, μπορεί να θεωρηθεί κλοπή.
Αν ο κάτοχος τα δίνει εν γνώσει του, αλλά επι χρήμασι, είναι άλλο αδίκημα.

Αν βρεθεί ένας άσχετος μπλεγμένος/νη σε μια τέτοια ιστορία και κριθεί ύποπτος/η από τους αστυνομικούς, κατάσχεται ο υπολογιστής του/της και πάει για εξέταση. Αν π.χ. διερευνάται υπόθεση παιδικής πορνογραφίας, αν βρούν σχετικό υλικό στους δίσκους, έμπλεξε ΠΟΛΥ άσχημα.
Σαφώς και δεν φταίει ο άσχετος που θα ταλαιπωρηθεί, φταίνε οι πάροχοι και οι πωλητές που δεν ενημερώνουν τον κόσμο. Γι' αυτό εμείς που θέλουμε να θεωρούμαστε "σχετικοί" ας ενημερώνουμε όσους μπορούμε.

Ένα urban legend δεν θα ήταν κακό, να διαδοθεί αστραπιαία με mail για να λάβουν γνώση και συμμόρφωση οι "μη σχετικοί"... ;)
Δηλαδη συγνωμη αν ο κατοχος της κεραιας δεν θελει να εχουν οι αλλη προσβαση γιατι να την αφησει ελευθερη την προσβαση?Και ο αλλος πχ που συνδεεται ετσι απλα με ενα κλικ που ξερει αν ο αλλος το εχει δωσει για ολους η το εχει μονο για τον εαυτο του??Κλοπη πιστευ οτι πρεπει να θεωρηθει αφου εχει κλιδωθει μια κεραια και μπηκε καποιος αλλος αφου εσπασε τουσ κωδικους, δηλ αν πιανανε τον γερο μου που ξερει να ανοιγει μονο τον firefox και ουτε καν τον ενδιφερει πως συνδεεται θα τον κατηγορουσαν για κλοπη???Ειναι σαν να με λες οτι εκλεψες 5 ευρο επιδη τα βρικες στο δρομο.

leosedf
02-06-09, 23:58
Ναι κι εγώ δεν πιστετύω να φτάσει έτσι μέχρι εκει το πράγμα. Άλλωστε η μισή Ελλάδα μπαίνει σε διάφορα wifi.
Πάντως είναι το πρώτο τέτοιο περιστατικό που ακούω.

sigmacom
03-06-09, 00:14
Δηλαδη συγνωμη αν ο κατοχος της κεραιας δεν θελει να εχουν οι αλλη προσβαση γιατι να την αφησει ελευθερη την προσβαση?Και ο αλλος πχ που συνδεεται ετσι απλα με ενα κλικ που ξερει αν ο αλλος το εχει δωσει για ολους η το εχει μονο για τον εαυτο του??Κλοπη πιστευ οτι πρεπει να θεωρηθει αφου εχει κλιδωθει μια κεραια και μπηκε καποιος αλλος αφου εσπασε τουσ κωδικους, δηλ αν πιανανε τον γερο μου που ξερει να ανοιγει μονο τον firefox και ουτε καν τον ενδιφερει πως συνδεεται θα τον κατηγορουσαν για κλοπη???Ειναι σαν να με λες οτι εκλεψες 5 ευρο επιδη τα βρικες στο δρομο.
Μιλάμε για την περίπτωση του "μη σχετικού" που το άφησε ξεκλείδωτο!

Κανονικά, δεν πρέπει να συνδέεσαι όπου βρεις. Έτσι δεν είναι? :001_smile:
Ακόμα και το 5ευρω που θα βρείς στο δρόμο, κανονικά πρέπει να πας να το παραδώσεις στην αστυνομία, κι όχι να το βάλεις στην τσέπη. Άλλο το ότι μας έχει γίνει χούι...

Υ.Γ. Τα σημεία που έχουν ελεύθερη πρόσβαση, έχουν και την ανάλογη σήμανση ("WiFi HotSpots" σε καφετέριες, κλπ).

lordi
03-06-09, 03:01
furtune ρώτησες γιατί ήρθαν σε σένα? Έγινε κάποια καταγγελία η κάτι τέτοιο? Η τυχαία?!

stom
04-06-09, 08:37
Κλοπη δεν ειναι σε καμμια περιπτωση. Κλοπη ειναι η αφαιρεση καποιου αγαθου. Το bandwidth ομως ουτε αποθηκευεται ουτε μπορει να αφαιρεθει.
Αν καποιος δεν εχει ασφαλισει τη συνδεση του σιγουρα δεν του φταινε αυτοι που τη χρησιμοποιουν.
Ουτε αν χρησιμοποιει ανασφαλη κλειδωματα (δαβαζε wep) ειναι καλυμενος.
Οσο το να χτυπανε πορτες και να ρωτανε πως συνδεεσαι στο Ιντερνετ ειναι τουλαχιστον φαιδρό. Εαν συνεβει ειναι φαινομενο αυξημενου ζηλου του "οργανου" και αποτελει παραβαση καθηκοντος.
Με την ιδια λογικη θα μπορουσε να χτυπησει την πορτα και να ρωτησει, αφου εχετε pc, μηπως εχετε κατεβασει κανα τραγουδακι? Καμμια ταινιουλα ισως? (και ειμαι σιγουρος οτι αμα ψαξει θα βρει...) ή μηπως "αφου εχετε κρεβατι μήπως εκδίδεστε? " Ελεος δλδ.

Οσο για τα περι μεταπωλησης, οι καφετεριες που δινουν wifi στους πελατες τους ειτε δωρεαν ειτε με χρεωση δεν εχουν καποια ειδικη συνδεση, ουτε αλλο τιμολογιο. Το οτι καποιος γραφει μπουρδες στα ψιλα των συμβασεων που μας υποχρεωνουν να αποδεχτουμε χωρις ουσιαστικα να μπορουμε να τις συζητησουμε, δεν σημαινει οτι ειναι και νομοτυπες/ σωστες.
Το Internet δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος, και ο provider απλως παρεχει προσβαση που αυτος που την παιρνει τιν κανει οτι θελει.. (με την ιδια λογικη που ο provider αγοραζει bandwidh απο τους upstream και το κανει οτι θελει).. Οτι δεν ειναι πρακτικο να μεταπωλησει κανεις μια adsl ειναι επισης ευκολα κατανοητο.

Το μονο ουσιαστικο θεμα ειναι οτι αυτος που αγοραζει τη συνδεση ειναι και υπευθυνος για οτι γινει απο αυτην, απο οποιοδηποτε.
Εαν συμβει κατι, απλως πρεπει να αποδειξει οτι δεν ηταν αυτος αλλα καποιος αλλος.
Να θυμισω οτι σχετικα προσφατα σε τρομοκρατικη επιθεση της Αλ Καιντα η αναληψη ευθυνης εγινε με mail που σταλθηκε απο το ανοιχτο wifi ενος αμερικανου στο Πακισταν. Αυτο ειναι μαλλον απο τα χειροτερα που μπορει να σου τυχουν. Τον τυπο προφανως και τον ξεσκονισαν, αλλα γρηγορα φανηκε οτι το ανοιχτο wifi του ηταν ο ενοχος. Περα απο καποιες "ωραιες" στιγμες με μερικες διμοιριες να μπουκαρουν στο σπιτι του, δεν τον εστειλαν στο Γκουανταναμο. :blink::blink:
Ειμαι σιγουρος οτι μετα απο αυτο ΘΑ κλειδωνει το wifi του (αν ποτε ξαναβαλει wireless).

Ενας αλλος ρεαλιστικος κινδυνος για αυτον που τα αφηνει ολα ανοιχτα ειναι να πεσει θυμα καποιου κακοβουλου, ειδικοτερα οταν αφηνει και το ρουτερ του με default passwords....
Σεναρια του να μπει καποιος τριτος παραλληλα με τον ιδιοκτητη σε κανενα webbanking και να κανει διαφορα, ειναι εφικτο.
Επισης το να αποκτησει καποιος τριτος προσβαση σε οποιδηποτε account/forum κλπ site του ιδιοκτητη της συνδεσης ειναι επισης απλη υποθεση. (Ισχυει για ολους οσους χρησιμοποιουν ανοιχτο wifi, ακομα και τα επισημα δωρεαν/ανοιχτά)
Με αλλα λογια, το ανοιχτο wifi ειναι καλο ΜΟΝΟ για ανωνυμο surfing, οτιδηποτε προυποθετει login (αν δεν ειναι https) ειναι τελειως ανασφαλες..
(Για να μην εχετε απορια το τι κανει ο περιεργος τυπακος με το laptop και το μουσακι στη καφετερια με το wifi και χαμογελαει περιεργα...)
Τοσο αυτος που το δινει οσο και αυτος που το χρησιμοποιει περνει μεγαλο ρισκο.
Και ναι, βεβαιως και η μη εξουσιοδοτημενη προσβαση ειναι αδικημα, βασει νομου, οπως και η κλοπη. Επειδη το προβλεπει νομος ομως δεν σημαινει οτι δεν εχουμε θωρακισμενες πορτες και συναγερμους....