PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα με παραλληλες διοδους zener



elektr0
04-06-09, 12:44
Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει αν εχουμε ενα κυκλωμα με 2 διοδους zener(με διαφορετικη ταση zener η καθεμια πχ 12 και 8 ?? συνδεδεμενες παραλληλα και ομορροπα(εννοω απεναντι απο καθε ανοδο να εχω ανοδο και απεναντι απο καθε καθοδο να εχω καθοδο) και ολο αυτο ναναι συνδεδεμενο μενα AC τροφοδοτικο και μια αντισταση.

Η απορια μου συγκεκριμενα ειναι η εξης:
Οταν ειναι ορθα πολωμενες και οι 2 διοδοι, τοτε εχουν στα ακρα τους ταση σταθεροποιημενη 0,6V ας πουμε.Οταν ομως πολωνονται αναστροφα, στα ακρα της η μια θαχει ταση 12 και η αλλη 8?? πως γινετε αυτο?αφου 2 παραλληλα συδεδεμενες συσκευες πρεπει ναχουν την ιδια ταση...

Ευχαριστω εκ των προτερων

chip
04-06-09, 13:24
οι δίοδοι δεν είναι μπαταρίες για να δίνουν την τάση που γράφουν επάνω.
Απλά άγουν στην τάση που λένε οπότε σταθεροποιείται η τάση στην τιμή αυτή. (εννοείτε οτι σε σειρά με την πηγή (πχ μπαταρία) που χρησιμοποιείς υπάρχει μια αντίσταση. Η zener άγει λοιπόν και τραβάει τόσο ρεύμα ώστε η τάση να μην είναι περισσότερη από αυτό που είναι η ανομαστική τιμής της.)
Αν λοιπόν έχεις μία ζενερ 8V και μια μπαταρία 6V δεν άγει η ζένερ και η τάση είναι 6V. Αν όμως βάλεις 10V μπαταρία, άγει και προκαλεί πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση ώστε στα άκρα της zener να είναι 8V.
Αν λοιπόν εσύ βάλει μία 12V και μια 8V και τροφοδοτήσεις με 15V θα τα "αναλάβει" όλα η ζένερ 8V και θα μειώσει την τάση στα 8V (δεν θέλει να υπάρχει τάση στα άκρα της μεγαλύτερη από την τάση zener της).
Από την άλλη η 12V ζενερ θα είναι σα να μην υπάρχει αφού στα άκρα της θα έχει τάση μικρότερη από την ονομαστική της τιμη (την τάση ζένερ της 12V).

elektr0
04-06-09, 13:33
οι δίοδοι δεν είναι μπαταρίες για να δίνουν την τάση που γράφουν επάνω.
Απλά άγουν στην τάση που λένε οπότε σταθεροποιείται η τάση στην τιμή αυτή. (εννοείτε οτι σε σειρά με την πηγή (πχ μπαταρία) που χρησιμοποιείς υπάρχει μια αντίσταση. Η zener άγει λοιπόν και τραβάει τόσο ρεύμα ώστε η τάση να μην είναι περισσότερη από αυτό που είναι η ανομαστική τιμής της.)
Αν λοιπόν έχεις μία ζενερ 8V και μια μπαταρία 6V δεν άγει η ζένερ και η τάση είναι 6V. Αν όμως βάλεις 10V μπαταρία, άγει και προκαλεί πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση ώστε στα άκρα της zener να είναι 8V.
Αν λοιπόν εσύ βάλει μία 12V και μια 8V και τροφοδοτήσεις με 15V θα τα "αναλάβει" όλα η ζένερ 8V και θα μειώσει την τάση στα 8V (δεν θέλει να υπάρχει τάση στα άκρα της μεγαλύτερη από την τάση zener της).
Από την άλλη η 12V ζενερ θα είναι σα να μην υπάρχει αφού στα άκρα της θα έχει τάση μικρότερη από την ονομαστική της τιμη (την τάση ζένερ της 12V).


σε ευχαριστώ πολύ.ήταν ακριβώς αυτο που ήθελα.:001_smile: