PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ υπογράφει?



VaGyver
05-06-09, 10:05
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ μπορεί (έχει το δικαίωμα) να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη σπιτιού?

Θέλω να κάνω κάτι αλλαγές στο σπίτι (θα τις κάνω μόνος μου) απλά ψάχνω το θέμα με την μελέτη.
Δηλαδή αν μπορώ να την υποβάλλω μόνο μου ή να την ετοιμάσω εγώ και να την δώσω σε κάποιον άλλο που να έχει το δικαίωμα.


Ευχαριστώ.

gdimis
05-06-09, 10:15
μπα δε νομιζω...και εγω ιδιο πτυχιο εχω..

stom
05-06-09, 15:39
Οι αλλαγες εμπλεκουν και τη ΔΕΗ?

VaGyver
06-06-09, 00:49
Το ένα σενάριο, ναι, την μπλέκει.

WIZARD
06-06-09, 02:46
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ μπορεί (έχει το δικαίωμα) να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη σπιτιού?

Θέλω να κάνω κάτι αλλαγές στο σπίτι (θα τις κάνω μόνος μου) απλά ψάχνω το θέμα με την μελέτη.
Δηλαδή αν μπορώ να την υποβάλλω μόνο μου ή να την ετοιμάσω εγώ και να την δώσω σε κάποιον άλλο που να έχει το δικαίωμα.
Ευχαριστώ.

Λιγο δυσκολο,χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια ,που λενε...
Για Ηλεκτρολογο η μηχανολογο απο ΤΕΙ ειναι σιγουρο

Ψαξτο ,τηλεφωνησε στην ΕΕΤΕΜ ,μηπως ξερουν :wiink:

tzitzikas
06-06-09, 10:30
δε νομιζω. και ηλεκτρονικος απο ΑΕΙ δεν υπογραφει απο οσο ξερω.

aeonios
06-06-09, 10:58
δε νομιζω. και ηλεκτρονικος απο ΑΕΙ δεν υπογραφει απο οσο ξερω.

Exω μια περίπτωση που τη δέχτηκαν και δεν είναι ηλεκτρονικός είναι ΗΜΜΥ αλλά από τη στιγμή που τελειώνεις Πολυτεχνείο στην Ελλάδα κάνεις και υπογράφεις (σχεδόν)τα πάντα.

chip
06-06-09, 11:07
από πολυτεχνείο υπογράφεις σίγουρα!
από τει είμαι πιο πολύ στο ναι και λιγότερο στο όχι οπότε ψάξε το....

GeorgeTS
06-06-09, 13:13
Δεν μπορείς να υπογράψεις, και γω ηλεκτρονικός ΤΕΙ είμαι , έκανα την μελέτη μόνος μου και την εγκατάσταση, πήγα εξω απο τα γραφεία της ΔΕΗ όπου έχει κολλημένα τηλέφωνα Ηλεκτρολόγων για άδειες, πήρα τον ποιο φθηνό (40€), και έβαλε τις υπογραφές του αβλεπή.

nikkos
07-06-09, 13:24
ρε παιδιά, τι λέτε? Για πιστοποιητικά ΔΕΗ μπορεί και υπογράφει και Ηλεκτρολόγος ΤΕΙ κανονικά, αρκεί να έχετε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και να έχετε γραφτεί στην ΕΕΤΕΜ. Οι ηλεκτρολόγοι που δίνουν βεβαιώσεις με 40€ έξω από τα γραφεία της ΔΕΗ τι νομίζετε ότι έχουν τελείωσει?


edit.... τώρα είδα ότι λέτε για ηλεκτρονικό μηχανικό, αλλά παρασύρθηκα γιατί το θέμα είναι στα ηλεκτρολογικά :) σόρυ :)

tzitzikas
08-06-09, 10:19
αν ενοεις HMMY Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και οχι Ηλεκτρονικό Μηχανικό ναι ο 1ος υπογράφει τα πάντα απο ηλεκτρικα και μηχανολογικά. Ο ηλεκτρονικος αει ειναι απο τις ειδικοτητες που δεν εχουν ακομα καθοριστει ξεκαθαρα επαγγελματικά δικαιώματα. δεν μπορεί να υπογράφει ηλεκτρομηχανολογικά . λογικά μικρά εργα θα μπορεί, εδω μπορούν μεχρι ενος προυπολογισμού (οταν ορίζονται απλες εγκαταστάσεις) να υπογράφουν σε ηλεκτρομηχανολογικά και πολιτικοί μηχανικοί.
Για το αλλο που εγραψες οτι αν τελειωσεις πολυτεχνειο υπογράφεις τα πάντα, ειναι λάθος. υπάρχουν πολλές ειδικότητες που νεες επι το πλείστον που δεν έχουν καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα σε μελέτες-κατασκευή-επίβλεψη.

blackpit_21
13-06-09, 03:30
Λοιπόν είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός απόφοιτος ΤΕΙ Καβάλας. Γράφτηκα στην EETEM έκανα έναρξη επαγγέλματος και φυσικά υπογράφω.
Ο ξάδελφος μου τέλειωσε πολυτεχνείο κ έκανε μεταπτυχιακό στο Λονδίνο και παρόλα αυτά, λόγο του ότι από ότι γνωρίζετε όλοι δεν εκανε πρακτικη ασκηση….για να βάζει υπογραφή έπρεπε να δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ για να πάρει την άδεια άσκησης επαγγέλματος , την οποία οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί απόφοιτοι ΤΕΙ την παίρνουν αμέσως.
Αυτή ήταν η πρώτη διαφορά…
Η δεύτερη είναι ότι οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν δικαίωμα υπογραφής μέχρι 150 kW η οποία χρόνο με το χρόνο αναβαθμίζετε, ενώ οι απόφοιτοι πολυτεχνείου -όταν πάρουν την άδεια- απευθείας είναι απεριορίστων kW.
Ελπίζω να βοήθησα με την σχετική εμπειρία μου!

aeonios
13-06-09, 12:32
αν ενοεις HMMY Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και οχι Ηλεκτρονικό Μηχανικό ναι ο 1ος υπογράφει τα πάντα απο ηλεκτρικα και μηχανολογικά. Ο ηλεκτρονικος αει ειναι απο τις ειδικοτητες που δεν εχουν ακομα καθοριστει ξεκαθαρα επαγγελματικά δικαιώματα. δεν μπορεί να υπογράφει ηλεκτρομηχανολογικά . λογικά μικρά εργα θα μπορεί, εδω μπορούν μεχρι ενος προυπολογισμού (οταν ορίζονται απλες εγκαταστάσεις) να υπογράφουν σε ηλεκτρομηχανολογικά και πολιτικοί μηχανικοί.
Για το αλλο που εγραψες οτι αν τελειωσεις πολυτεχνειο υπογράφεις τα πάντα, ειναι λάθος. υπάρχουν πολλές ειδικότητες που νεες επι το πλείστον που δεν έχουν καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα σε μελέτες-κατασκευή-επίβλεψη.

Νομιζω πως ημουν σαφης και συμφωνουμε σε ολα.για να το πω πιο λιανα μερικες σχολες στο πολυτεχνειο ειναι ελβετικος σουγιας κ εχουν παρα πολλα επαγγελματικα δικαιωματα σε σχεση με αλλες σχολες οπως οι αποφοιτοι ημμυ..ελπιζω να ειναι σαφεστερο τωρα το τι εννοω:)

tzitzikas
13-06-09, 14:04
Οι αποφοιτοι ημμυ εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους μηχανολογους μηχανικους (ηλεκτρομηχανολογικα εργα) + τηλεπικοινωνιες και υπολογιστες. οι 2 τελευταιες κατηγοριες δεν ειναι ενεργοποιημενες. βεβαια τα πιο πολλα δικαιωματα απο ολους τα εχουν οι πολιτικοι μηχανικοι. αυτοι αλλωστε διοικουν παντα το τεε δυστυχως παντα.

chip
17-06-09, 00:04
Η συζήτηση αναφερεται σε μηχανικούς ΤΕ και όχι ΠΕ.

Επίσης στους ΠΕ τα δικαιώματα που αναφέρεις (τζίτζικα) είναι περίπου ίδια για την ακρίβεια υπάρχει περιορισμός στην εγκατεστημένη ισχύ (δηλαδή ο μηχανολόγος έχει περιορισμό στην ισχύ της ηλεκτρικής εγκατάστασης που υπογράφει ενώ η ηλεκτρολόγος έχει περιορισμός στους Hp της μηχανολογικής εγκατάστασης που υπογράφει). Βέβαια για τις περισσότερες περιπτώσεις που αντιμετωπίζουν οι μηχανικοί έχουν και οι δύο κατηγορίες δικαίωμα υπογραφής. Εκτός αυτού τα κοινά δικαιώματα (αν δεν κάνω λάθος) ισχύουν με την προυπόθεση οτι ασκεί ο μηχανικός ελεύθερο επάγγελμα. Οτι δηλαδή άλλα πράγματα μπορεί να υπογράφει (περισσότερα) όταν υπογράφει σαν ελεύθερος επαγγελματίας και άλλα πράγματα (λιγότερα) υπογράφει όταν είναι υπεύθυνος μηχανικός (υπάλληλος) σε ιδιωτική ή δημόσια επιχείριση. Για το σκοπό αυτό όταν θέλει μια επιχείριση να προσλάβει μηχανικό για να υπογράφει μηχανολογικά παίρνει μηχανολόγο ενώ όταν θέλει ηλεκτρολογικά παίρνει ηλεκτρολόγο.

tzitzikas
17-06-09, 16:37
τα ιδια υπογραφουν και σε απεριοριστη ισχυ και ηλεκτρικα και μηχανολογικα. Ηλεκτρολογος ειμαι και οι 2 αδειες που έχω απο το υπουργείο βιομηχανίας γραφουν απεριοριστου ισχυος και κατηγοριας, σε μελετη, επιβλεψη εγκαταστασης, λειτουργία εγκαταστασης. οι 2 αδειες που έχω είναι η μία επαγγέλματος ηλεκτρολόγου και η άλλη επαγγέλματος μηχανολόγου. απλα δυστυχως τα πιο πολλα εργα στην ελλαδα είναι μηχανολογικα και προτιμουν μηχανολόγους.
και σαν μισθωτος δεν υπαρχει περιορισμός. μπορεις για παραδειγμα να εχεις εργοληπτικο η μελετητικο πτυχίο για δημόσια εργα σε ηλεκτρομηχανολογικα και να το έχεις σε εταιρεία χωρις καποιο περιορισμο.

167vasgio
22-06-09, 21:29
μπορείς να δείς τα επαγγελματικά δικαιώματα των ηλεκτρονικών μηχανικών τε εδώ http://www.el.teithe.gr/academic/legislation_prorights.asp απο οτι καταλαβαίνω δεν δικαιούμαστε.,.σαφώς και έχεις την γνώση να το κάνεις αλλά δεν μπορείς να το υπογράψεις.λογικά οι απόφοιτοι ηλεκτρολόγοι θα μπορούν όπως και οι ΗΜ/ΜΥ.

panosssvent19
09-04-10, 21:24
μπορείς να δείς τα επαγγελματικά δικαιώματα των ηλεκτρονικών μηχανικών τε εδώ http://www.el.teithe.gr/academic/legislation_prorights.asp απο οτι καταλαβαίνω δεν δικαιούμαστε.,.σαφώς και έχεις την γνώση να το κάνεις αλλά δεν μπορείς να το υπογράψεις.λογικά οι απόφοιτοι ηλεκτρολόγοι θα μπορούν όπως και οι ΗΜ/ΜΥ.


Το link δεν δουλεύει!!

Η ερώτηση μου είναι ρε παιδιά εμείς τι ρόλο βαράμε τελικά?
Υπογράφουμε κάτι δεν υπογράφουμε έχουμε τώρα ποια άδεια ασκήσεως επαγγέλματος η μόνο το πτυχίο μας??Το Τ.Ε.Ε. ως τι μας αντιμετωπίζει μπορούμε να γραφτούμε
αν όχι η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. ως τι μας αντιμετωπίζει??

moutoulos
09-04-10, 21:55
Το link δεν δουλεύει!!



Αν έψαχνες λίγο, στη ίδια σελίδα του Α.Τ.Ε.Ι Τμήμα Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης (http://www.el.teithe.gr/), θα έβλεπες οτι απλά "μεταφέρθηκαν".

Βρίσκονται πλέον εδώ (http://www.el.teithe.gr/Page.aspx?Type=0&ID=24).

Vegeta
09-04-10, 22:19
για να διορθωσω μερικα πραγματα που ειδα στα προηγουμενα post και ειναι λαθος:

1. τον τιτλο του "μηχανικου" φερουν μονο οι αποφοιτοι πολυτεχνειου.
2. οι αποφοιτοι ΤΕΙ εχουν τον τιτλο του "υπομηχανικου".
3. οι σχολες ΗΜΜΥ ειναι μονο 4 στην ελλαδα (αθηνα, θεσσαλονικη, πατρα, θρακη), οι αποφοιτοι των οποιων υπογραφουν τα παντα και δεν τους περιοριζει κανενας (μιλαμε για ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα).
4. οι αποφοιτοι αλλων ΑΕΙ (π.χ. κρητης, βολου, τριπολης κτλ) με αντιστοιχους τιτλους στουδων ονομαζονται μηχανικοι (ηλεκτρονικοι ή ηλεκτρολογοι - οχι και τα δυο μαζι) αλλα σαφως δεν εχουν τα επαγγελματικα δικαιωματα ενος αποφοιτου ΗΜΜΥ.
5. σε επιπεδο ΤΕΙ, αλλο πραγμα ο ηλεκτρονικος, αλλο ο ηλεκτρολογος. στο ΗΜΜΥ παιρνεις και τους δυο τιτλους μαζι.
6. οι ηλεκτρολογοι ΤΕΙ μπορουν να υπογραψουν εγκατασταση μεχρι καποια kW.
7. για τους ηλεκτρονικους ΑΕΙ (εκτος ΗΜΜΥ) και ηλεκτρονικους ΤΕΙ, δεν υπαρχει σαφεις διαφορα στα επαγγελματικα δικαιωματα. (πως να τα χωρισουν αλλοστε; με βαση τα mA???)

aeonios
10-04-10, 00:43
Aγαπητέ Vegeta κάνεις λάθος στα 1 και 2 επειδή ίσως δεν έχεις δει πτυχία από ΤΕΙ.

Τον τίτλο του μηχανικού μπορώ να σε βεβαιώσω πως τον φέρουν τουλάχιστον οι απόφοιτοι ΤΕΙ τμημάτων Πληροφορικής μια και ήταν το πρώτο μου πτυχίο (αυτό γράφει το πτυχίο, ούτε τεχνολόγοι, ούτε υπομηχανικοί, ούτε τίποτε άλλο) και όσο αφορά το 2 αναφέρονται όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ του τομέα τεχνολογικών εφαρμογών ως "μηχανικοί τεχνολογικής εκπαίδευσης" ή "μηχανικοί τεχνολογικού τομέα ΑΕΙ" μια και με το νόμο 3549/2007 όλα τα ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαιδευσης ονομάζονται ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (Α.Ε.Ι).Τα Α.Ε.Ι έχουν δύο τομείς, τον Πανεπιστημιακό τομέα(Πανεπιστήμια) και τον Τεχνολογικό τομέα (Τ.Ε.Ι). Πιθανόν και σε άλλες σχολές να ισχύει το ίδιο αλλά δεν το γνωρίζω.

Ο τίτλος του υπομηχανικού αναφέρεται αν θυμάμαι σε κάποιο νόμο του 1965 όπου γινόταν αναφορά σε τρεις βαθμίδες τεχνικής εκπαίδευσης και πλέον και μετά χρησιμοποιείται καταχρηστικά και ίσως εκ του πονηρού από κάποιους - ευτυχώς λίγους - για να μειώσει κάποιες κατηγορίες συναδέλφων.

Πάντα φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση άλλωστε στην Ελλάδα στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι μας ότι πτυχία και αν έχουμε.

fmj90
10-04-10, 01:58
να συμπληρώσω και εγώ πως από την ημερομηνία εισόδου μου στο ΤΕΙ, 9/2008 , και με την αλλαγή του σε Α.ΤΕΙ έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών, κατα κάποιο τρόπο προσπαθούνε να εξομοιώσουνε τις λειτουργίες των ΑΕΙ και επίσης έχω ακούσει πως το - πολυπόθητο - πτυχίο μας πλέον θα φέρει τον τίτλο Ηλεκτρονικός Μηχανικός. (για το τελευταίο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί ακούστηκε από συμφοιτητές και όχι από επίσημη ανακοίνωση) :)

JOUN
10-04-10, 02:20
Aγαπητέ Vegeta κάνεις λάθος στα 1 και 2 επειδή ίσως δεν έχεις δει πτυχία από ΤΕΙ.


Ακριβως ετσι,και το δικο μου απο ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας,Ηλεκτρολογος Μηχανικος Τ.Ε γραφει..

Vegeta
10-04-10, 02:34
με το νόμο 3549/2007 όλα τα ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαιδευσης ονομάζονται ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (Α.Ε.Ι).Τα Α.Ε.Ι έχουν δύο τομείς, τον Πανεπιστημιακό τομέα(Πανεπιστήμια) και τον Τεχνολογικό τομέα (Τ.Ε.Ι).


με την αλλαγή του σε Α.ΤΕΙ έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών, κατα κάποιο τρόπο προσπαθούνε να εξομοιώσουνε τις λειτουργίες των ΑΕΙ

παιδια, αυτη η αλλάγη εχει γινει μονο στα χαρτια. εχετε δει καμια αλλαγη ουσιας;;; να σας πω ενα απλο παραδειγμα: καποιος τελειωνει ΤΕΙ ηλεκτρονικης ή ηλεκτρολογιας πριν απο αυτο τον νομο (π.χ. το 2000) και προσλαμβανεται στον ΟΤΕ ή ΔΕΗ αντιστοιχα. παιρνει μισθο ΤΕΙ. οταν εγινε ο νομος του αυξησαν τον μισθο και τον εκαναν ισο με καποιον που προσελαβαν την ιδια ημερομηνια με πτυχιο πολυτεχνειου;;;


Ο τίτλος του υπομηχανικού αναφέρεται αν θυμάμαι σε κάποιο νόμο του 1965 όπου γινόταν αναφορά σε τρεις βαθμίδες τεχνικής εκπαίδευσης και πλέον και μετά χρησιμοποιείται καταχρηστικά και ίσως εκ του πονηρού από κάποιους - ευτυχώς λίγους - για να μειώσει κάποιες κατηγορίες συναδέλφων.

δυστυχως ετσι ειναι. το ΤΕΕ ειναι παντοδυναμο και δεν αφηνει αλλους στην "πιτα" των δικων του επαγγελματικων δικαιωματων


Πάντα φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση

αυτο εννοειται!!! :001_smile:

Vegeta
10-04-10, 02:44
Τον τίτλο του μηχανικού μπορώ να σε βεβαιώσω πως τον φέρουν τουλάχιστον οι απόφοιτοι ΤΕΙ τμημάτων Πληροφορικής μια και ήταν το πρώτο μου πτυχίο


έχω ακούσει πως το - πολυπόθητο - πτυχίο μας πλέον θα φέρει τον τίτλο Ηλεκτρονικός Μηχανικός. (για το τελευταίο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί ακούστηκε από συμφοιτητές και όχι από επίσημη ανακοίνωση) :)


Ακριβως ετσι,και το δικο μου απο ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας,Ηλεκτρολογος Μηχανικος Τ.Ε γραφει..

και κατι για αυτο... η καθε σχολη λεει οτι θελει και το γραφει πανω στο πτυχιο που δινει στους αποφοιτους της. στο πολυτεχνειο, επειδη ειναι 5 χρονια, στους αποφοιτους των τελευταιων χρονων, οταν τελειωνουν την ΗΜΜΥ το πτχυιο πανω λεει οτι εχει ισχυη και σαν master (πρωτο πτυχιο + master = πακετο). βεβαια κανενας δεν τους το αναγνωριζει ακομα. αλλα αυτοι πιεζουν και συνεχιζουν να το γραφουν. το ΤΕΕ ειναι παντοδυναμο σας ξαναλεω...!!!

panosssvent19
10-04-10, 05:12
Τελικά με τι υπογραφές για ηλεκτρονικούς Τ.Ε. ξέρει κανείς τι παίζει????

aeonios
10-04-10, 11:30
Εχεις δίκιο σε όλα vegeta. Συμφωνώ απόλυτα με τα 2 τελευταία σου post απλά αναφέρθηκα στα των τίτλων και όχι στην ουσία που ανάφερες πολύ σωστά και πράγματι το ΤΕΕ είναι παντοδύναμο! Συγνώμη για το Offtopic!

Ρώτησα φίλο ηλεκτρονικό ΤΕ για το θέμα μας πριν λίγο. Δεν έχει δικαίωμα υπογραφής σε ηλεκτρολογικά σχέδια είτε σπιτιού είτε βιομηχανίας. Τώρα αν τα υπογράψει, τα καταθέσει ο ενδιαφερόμενους και δουν τη σφραγίδα και δεν πουν τίποτε είναι άλλο θέμα(και ρίσκο).

electron
10-04-10, 11:46
Είχα αναφέρει και γω σε αντίστοιχο θέμα, την περίπτωσή μου στον χώρο που εργάζομαι. Η θέση μου είναι υπεύθυνος ηλεκτρονικής ηλεκτρολογικής συντήρησης, με πτυχίο ηλεκτρονικού ΤΕ. Όταν χρειάστηκε να κάνουμε συντήρηση στον υποσταθμό μας και ζήτησα την επανασύνδεση της παροχής από την ΔΕΗ,αρνήθηκαν να προβούν στην ενέργεια αυτή γιατί ήθελαν υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από μηχανικό του πολυτεχνείου. Έτσι και γω έτρεχα και δεν έφτανα εν μέσω ΣΚ να βρω κάποιον να βάλει υπογραφή. Απαράδεκτα πράγματα αλλά πραγματικά.

GeorgeVita
10-04-10, 11:59
... Απαράδεκτα πράγματα αλλά πραγματικά.
Και ΝΟΜΙΜΑ εφόσον 'ο νόμος προβλέπει'!

Ανωτέρα σχολή εργοδηγών > ΚΑΤΕΕ > ΤΕΙ > ΑΤΕΙ > ...
... 'συνάδελφοι να σας ενημερώσουμε, η αποχή αφορά τα επαγγελματικά μας δικαιώματα ....'
197x > 198x > 199x > 200x > 201x > ...

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ μπορεί (έχει το δικαίωμα) να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη σπιτιού?

OXI

Xarry
10-04-10, 12:05
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ μπορεί (έχει το δικαίωμα) να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη σπιτιού?

OXI

Λογικο δεν ειναι;

electron
10-04-10, 12:19
Και ηλεκτρολόγος ΤΕ να ήμουν πάλι δεν θα είχα το δικαίωμα και ερωτώ με την σειρά μου, είναι δίκαιο αυτό;;;

panosssvent19
10-04-10, 18:15
Και ΝΟΜΙΜΑ εφόσον 'ο νόμος προβλέπει'!

Ανωτέρα σχολή εργοδηγών > ΚΑΤΕΕ > ΤΕΙ > ΑΤΕΙ > ...
... 'συνάδελφοι να σας ενημερώσουμε, η αποχή αφορά τα επαγγελματικά μας δικαιώματα ....'
197x > 198x > 199x > 200x > 201x > ...

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ μπορεί (έχει το δικαίωμα) να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη σπιτιού?

OXI



Όχι δεν μίλησα για μελέτη σπιτιού για εκπόνηση μελέτης μίλησα και όχι συγκεκριμένα σπιτιού!!!!!

7. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος έχουν δικαίωμα να ενεργούν μόνοι τους ή σαν μέλη επιτροπών εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες σε ζημιές που προκλήθηκαν από οποιαδήποτε αιτία σε ηλεκτρονικές διατάξεις, συσκευές, συστήματα και εγκαταστάσεις, αξιολόγηση προσφορών κάθε φύσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού και ελέγχους σε αντίστοιχες βιοτεχνίες και βιομηχανίες, προκειμένου να τους χορηγηθεί άδεια λειτουργίας.

Για να ανοίξει κάποιος βιοτεχνία χρειάζεται την υπογραφή μας?

2.2 Έχουν δικαίωμα εκπόνησης μελέτης, επίβλεψης, κατασκευής, συναρμολόγησης, συντήρησης εγκατάστασης, χειρισμών, ελέγχου λειτουργίας και μετατροπής ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως συσκευής και συστημάτων των τομέων: τηλεπικοινωνιών, οπτικοακουστικών, ραδιοτηλεόρασης, προστασίας και πυρασφάλειας, οργάνων μέτρησης και ηλεκτρονικών ισχύος, καθώς επίσης αυτόματου ελέγχου. Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Ιατρικών Οργάνων σε συνεργασία με τεχνικούς των αντίστοιχων ειδικοτήτων.
Τα παραπάνω δικαιώματα ασκούνται, είτε τα συστήματα αυτά είναι αμιγή ηλεκτρονικά, είτε μικτά με ηλεκτρολογική, μηχανολογικά ως προς το ηλεκτρονικό μέρος αυτών.


Πάνο σε τέτοια θέματα μίλησα!

JOUN
10-04-10, 22:18
Είχα αναφέρει και γω σε αντίστοιχο θέμα, την περίπτωσή μου στον χώρο που εργάζομαι. Η θέση μου είναι υπεύθυνος ηλεκτρονικής ηλεκτρολογικής συντήρησης, με πτυχίο ηλεκτρονικού ΤΕ. Όταν χρειάστηκε να κάνουμε συντήρηση στον υποσταθμό μας και ζήτησα την επανασύνδεση της παροχής από την ΔΕΗ,αρνήθηκαν να προβούν στην ενέργεια αυτή γιατί ήθελαν υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από μηχανικό του πολυτεχνείου. Έτσι και γω έτρεχα και δεν έφτανα εν μέσω ΣΚ να βρω κάποιον να βάλει υπογραφή. Απαράδεκτα πράγματα αλλά πραγματικά.
Απαραδεκτα πραγματα;Σοβαρα;
Δηλαδη ειναι απαραδεκτο να ζηταει η ΔΕΗ να ακολουθηθει η νομιμη διαδικασια και να γινει ελεγχος απο καποιον με ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ γνωσεις(οχι του τυπου:Ελα μωρε ο χειροτερος ηλεκτρονικος ειναι σκαλες ανωτερος απο τον καλυτερο ηλεκτρολογο οπως εχει ειπωθει πολλες φορες σε αλλο θεμα)
Ειναι αυτο απαραδεκτο ετσι;Κιαν γινει μια στραβη ποιος θατην πληρωσει;Ο ηλεκτρονικος που κανει τα παντα στο εργοστασιο αλλα στην ΔΕΗ δεν εχει καμμια αρμοδιοτητα;
Μην τρελλαθουμε και μην τα ισοπεδωνουμε ολα..

panosssvent19
10-04-10, 22:21
Πάντως στην ερώτησή μου δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει??

JOUN
10-04-10, 22:27
Εννοεις αν χρειαζεται η υπογραφη του ηλεκτρονικου για να ανοιξει μια βιοτεχνια ετσι;
Φυσικα και δεν χρειαζεται.

panosssvent19
10-04-10, 23:44
Γενικότερα δηλαδή εμείς υπάρχουμε αλλά και ένας γυμναστής π.χ. που έχει γνώσεις ηλεκτρονικής μπορεί να την κάνει την δουλεία μας!!!!!!

ALAMAN
10-04-10, 23:56
Γενικότερα δηλαδή εμείς υπάρχουμε αλλά και ένας γυμναστής π.χ. που έχει γνώσεις ηλεκτρονικής μπορεί να την κάνει την δουλεία μας!!!!!!
Σωστά το τοποθέτησες...

Vegeta
11-04-10, 00:09
Γενικότερα δηλαδή εμείς υπάρχουμε αλλά και ένας γυμναστής π.χ. που έχει γνώσεις ηλεκτρονικής μπορεί να την κάνει την δουλεία μας!!!!!!

συμφωνω και εγω! οι ηλεκτρονικοι δεν υπογραφουν καμια μελετη σε κανενα εργο. μη ρωτας ενα-ενα οι απαντησεις ειναι οχι. για βιοτεχνια μαλιστα ουτε καν οι ηλεκτρολογοι ΤΕΙ μπορουν να υπογραψουν, μονο του πολυτεχνειου.
το καλο με τους ηλεκτρολογους ΤΕΙ (σε σχεση με τους ηλεκτρονικους) ειναι οτι μπορουν να υπογραψουν π.χ. για τα ηλεκτρολογικα μιας μονοκατοικιας ή 2 διαμερισματων εφοσον η αδεια τους καλυπτει αυτα τα watt. οι ηλεκτρονικοι δεν υπογραφουν. γενικα οι ηλεκτρονικοι εχουν ξεκρεμαστα επαγγελματικα δικαιωματα...

JOUN
11-04-10, 00:33
Καπου τα μπερδεψες:Οι ηλεκτρολογοι ΤΕΙ μπορουν να υπογραψουν μολις παρουν το πτυχιο εγκατασταση Φωτισμου μεχρι 100KW ,κινησης μεχρι 75KW και Μεσης τασης μεχρι 250KW.Αυτο νομιζω οτι καλυπτει ΟΛΕΣ τις βιοτεχνιες γιατι μετα πλεον μιλαμε για εργοστασιο.

electron
11-04-10, 00:34
Απαραδεκτα πραγματα;Σοβαρα;
Δηλαδη ειναι απαραδεκτο να ζηταει η ΔΕΗ να ακολουθηθει η νομιμη διαδικασια και να γινει ελεγχος απο καποιον με ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ γνωσεις(οχι του τυπου:Ελα μωρε ο χειροτερος ηλεκτρονικος ειναι σκαλες ανωτερος απο τον καλυτερο ηλεκτρολογο οπως εχει ειπωθει πολλες φορες σε αλλο θεμα)
Ειναι αυτο απαραδεκτο ετσι;Κιαν γινει μια στραβη ποιος θατην πληρωσει;Ο ηλεκτρονικος που κανει τα παντα στο εργοστασιο αλλα στην ΔΕΗ δεν εχει καμμια αρμοδιοτητα;
Μην τρελλαθουμε και μην τα ισοπεδωνουμε ολα..

Είναι δηλαδή περίσσοτερο νόμιμο για σένα να δίνει το "καλώς έχει" ο πολιτικός μηχανικός του πολυτεχνείου επειδή ο ακριβοδίκαιος νόμος του δίνει μια σφραγίδα που μπορεί να πιστοποιεί και αυτό;;
Αυτή είναι η πλήρης ισοπέδωση φίλε μου.

JOUN
11-04-10, 00:37
Σ'αυτο συμφωνω αλλα δεν πιστευω να μπορει να υπογραψει για Υποσταθμο(Δεν το αποκλειω κιολας)

electron
11-04-10, 00:40
Δηλαδή θεωρείς περισσότερο σχετικό τον πολιτικό μηχανικό που ασχολείται με δομικά έργα και κατασκευές από έναν ηλεκτρονικό;

JOUN
11-04-10, 00:43
Αυτο λεω:Τον θεωρω τελειως ασχετο και σιγουρα πιο ασχετο απο τον ηλεκτρονικο αλλα δεν νομιζω να υπογραφει για υποσταθμο..

JOUN
11-04-10, 00:45
Ασχετο:Το σαιτ εχει προβλημα ή η συνδεση μου;

ALAMAN
11-04-10, 00:47
Δεν θα έπρεπε να υπήρχε και ένα δικαίωμα υπογραφής προς τους Ηλεκτρονικούς μηχανικούς ΤΕ για ηλεκτρονικές εγκαταστάσεις σε οικιακό και βιομηχανικό χώρο;
Όπως πχ. αυτοματισμοί;

electron
11-04-10, 00:48
Κι όμως μπορεί να υπογράφει όπως μπορεί να το κάνει και ο μηχανολόγος του πολυτεχνείου. Όταν έμαθα ότι μπορούν αυτοί, ήταν που ένιωσα κάπως...ας μην το πω. Ο νοών νοείτο .

JOUN
11-04-10, 00:51
Αν εισαι σιγουρος γιαυτο τοτε συμφωνω μαζι σου 1000%

GeorgeVita
11-04-10, 01:03
Γειά σας,
μια σημείωση για το σχόλιό μου: αναφέρθηκα στον τίτλο και την 1η καταχώρηση. Ο νόμος προβλέπει ποιος υπογράφει σε τι. Αν είναι δίκαιο είναι άλλο θέμα. Αν όσοι υπογράφουν θέλουν και άλλους στην 'παρέα' είναι επόμενο θέμα. Αν όλα αυτά τελικά είναι 'ουσιαστικά και ασφαλή' ή απλά 'εισόδημα' ... κλπ.

Παρόμοιοι προβληματισμοί υπάρχουν και στο θέμα:
Τι διαφορά έχει ο ηλεκτρολόγος από τον ηλεκτρονικό..? (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47609)

Φιλικά,
Γιώργος

JOHNY+
12-04-10, 19:01
Εγω ενα πραγμα ξερω , ειτε εισαι απο τει , ειται εισαι απο πολυτεχνειο , πρεπει να ξερεις να κανεις σωστα την δουλεια σου.

Γιατι οτι σχολη και να εχεις τελειωσει και 200 μεταπτυχιακα να εχεις κανει τι να το κανεις αμα δεν μπορεις να κανεις απλα πραγματα .

Καθομαστε και τρωγομαστε μεταξυ μας οι τειτζηδες με του πολυτεχνειου.

Εδω αναγνωρισανε τα επαγγελματικα δικαιωματα των κολεγιων , και των τει ισχυουν ακομη τα ιδια δικαιωμτα απο την εποχη της δικτατοριας , ενω πολλες ειδικοτητες δεν εχουν καν επαγγελματικα δικαιωματα.

Ο αλαβανος που ειναι προεδρος του τεε 3 χρονια εχει κανει στο εξωτερικο και εχει αναγνωριστει με το δικατσα , και πολεμαει τους αποφοιτους τει που κανουν 4 χρονια.
Εγω λεω να κοιταξουμε να σοβαρευτουμε λιγο , και στην τελικη τι ειναι το τεε , υπαρχει και η εετεμ , ας κοιταξει η εετεμ να γινει καλυτερη απο το τεε .

nikoskourtis
18-07-10, 21:59
Για την αποκατάσταση της αλήθειας:
ο πολιτικός μηχανικός δεν σφραγιζει υποσταθμούς. Σσφραγίζει μονο απλα ΗΜ εργα και νομιζω μεχρι 24kW.
Ο τροπος διδασκαλιας στο ΤΕΙ ειναι τετοιος που ο ηλεκτρονικος δεν γνωριζει καθολου ηλεκτρολογικα και ο ηλεκτρολογος καθολου ηλεκτρονικα. Στα ΤΕΙ ειναι πολυ πιο εξειδικευμενες οι γνωσεις και πηγαινουν προς το πρακτικο.
Στο πολυτεχνειο ειναι πιο γενικες οι γνωσεις. Με εφοδιο αυτες τις γενικοτερες γνωσεις καλειται ο μηχανικος να προχωρησει μονος του προς το ειδικοτερο.
Ο νεος μηχανικος απο ΤΕΙ μπορει να μπει στην παραγωγη αμεσα. Ο νεος μηχανικος απο πολυτεχνειο δεν μπορει να μπει (ειδικα στην Ελλαδα) διοτι δεν εχει καθολου πρακτικες γνωσεις και στην Ελλαδα δεν εχουμε εταιριες ερευνας, εχουμε κυριως εφαρμογης.
Ειναι ομως αδιαμφισβητητο οτι ο ηλεκτρολογος μηχανικος απο πολυτεχνειο γνωριζει σιγουρα να σχεδιαζει και ηλεκτρολογικα και ηλεκτρονικα και αυτοματισμους κτλ πολυ καλα. Εκτος αν καποιος μεσα στη σχολη απέφευγε ενα ειδος μαθημάτων (επιλογης ή τομέα).
Μολις πηρα αδεια ασκησης επαγγελματος ανοιξα κατευθειαν γραφειο μελετων-εγκαταστασεων. Αν βασιζομουν στο διπλωμα δε θα μπορουσα να ανταποκριθω σιγουρα. Απλα μονος μου ολα τα χρονια σπουδων ασχολιομουν και με το αντικειμενο του ΤΕΙ ως χομπυ (παρολο που πολλοι συναδελφοι μου το σνομπαρουν, κακως κατα τη γνωμη μου). Ηλεκτρονικες κατασκευες, εγκαταστασεις σε οικογενειακες μας κατοικιες, επισκευες σε οτιδηποτε τεχνολογικο κτλ.

Οι ηλεκτρονικοι απο πολυτεχνειο παντως (Κρητη) παλι ειναι εξειδικευμενη σχολη και δεν εχει ουδεμια σχεση με ηλεκτρολογικα. Σαν επαγγελματικα δικαιωματα οι ηλεκτρολογοι τους καλυπτουμε απολυτα. Ομως αν ηθελα κατι πολυ εξειδικευμενο στην ηλεκτρονικη και στους υπολογιστες θα συμβουλευομουν ηλεκτρονικο απο πολυτεχνειο διοτι εχει εμβαθυνει και εχει ασχοληθει πολυ περισσοτερο απο εμενα με αυτο το ζητημα.

safetec
13-11-10, 00:27
Για την αποκατάσταση της αλήθειας:
ο πολιτικός μηχανικός δεν σφραγιζει υποσταθμούς. Σσφραγίζει μονο απλα ΗΜ εργα και νομιζω μεχρι 24kW.
Ο τροπος διδασκαλιας στο ΤΕΙ ειναι τετοιος που ο ηλεκτρονικος δεν γνωριζει καθολου ηλεκτρολογικα και ο ηλεκτρολογος καθολου ηλεκτρονικα. Στα ΤΕΙ ειναι πολυ πιο εξειδικευμενες οι γνωσεις και πηγαινουν προς το πρακτικο.
Στο πολυτεχνειο ειναι πιο γενικες οι γνωσεις. Με εφοδιο αυτες τις γενικοτερες γνωσεις καλειται ο μηχανικος να προχωρησει μονος του προς το ειδικοτερο.
Ο νεος μηχανικος απο ΤΕΙ μπορει να μπει στην παραγωγη αμεσα. Ο νεος μηχανικος απο πολυτεχνειο δεν μπορει να μπει (ειδικα στην Ελλαδα) διοτι δεν εχει καθολου πρακτικες γνωσεις και στην Ελλαδα δεν εχουμε εταιριες ερευνας, εχουμε κυριως εφαρμογης.
Ειναι ομως αδιαμφισβητητο οτι ο ηλεκτρολογος μηχανικος απο πολυτεχνειο γνωριζει σιγουρα να σχεδιαζει και ηλεκτρολογικα και ηλεκτρονικα και αυτοματισμους κτλ πολυ καλα. Εκτος αν καποιος μεσα στη σχολη απέφευγε ενα ειδος μαθημάτων (επιλογης ή τομέα).
Μολις πηρα αδεια ασκησης επαγγελματος ανοιξα κατευθειαν γραφειο μελετων-εγκαταστασεων. Αν βασιζομουν στο διπλωμα δε θα μπορουσα να ανταποκριθω σιγουρα. Απλα μονος μου ολα τα χρονια σπουδων ασχολιομουν και με το αντικειμενο του ΤΕΙ ως χομπυ (παρολο που πολλοι συναδελφοι μου το σνομπαρουν, κακως κατα τη γνωμη μου). Ηλεκτρονικες κατασκευες, εγκαταστασεις σε οικογενειακες μας κατοικιες, επισκευες σε οτιδηποτε τεχνολογικο κτλ.

Οι ηλεκτρονικοι απο πολυτεχνειο παντως (Κρητη) παλι ειναι εξειδικευμενη σχολη και δεν εχει ουδεμια σχεση με ηλεκτρολογικα. Σαν επαγγελματικα δικαιωματα οι ηλεκτρολογοι τους καλυπτουμε απολυτα. Ομως αν ηθελα κατι πολυ εξειδικευμενο στην ηλεκτρονικη και στους υπολογιστες θα συμβουλευομουν ηλεκτρονικο απο πολυτεχνειο διοτι εχει εμβαθυνει και εχει ασχοληθει πολυ περισσοτερο απο εμενα με αυτο το ζητημα.


+1000 και για να υπογραψει θελει τεβε !!! για να παρει την αδεια υπογραφεις