PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημόσια Διαβούλευση: Νέα ύλη εξετάσεων ραδιοερασιτεχνών



aeonios
05-06-09, 16:15
Δημόσια Διαβούλευση: Νέα ύλη εξετάσεων ραδιοερασιτεχνών υπό μορφή ερωτηματολογίων πολλαπλών επιλογών

Το Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών επεξεργάζεται νέο σύστημα ηλεκτρονικής εξέτασης για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη (κατά το πρότυπο των εξετάσεων για την απόκτηση άδειας οδήγησης οχημάτων). Στο πλαίσιο αυτό ετοιμάστηκε ανασχεδιασμένη και εμπλουτισμένη νέα ύλη εξετάσεων υπό μορφή ερωτηματολογίων πολλαπλών επιλογών, προσαρμοσμένη στη νεότερη έκδοση της σύστασης Τ/R 61-02 της CEPT.

Στο συνημμένο αρχείο υπάρχει πλήθος ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών επί της νέας ύλης.

Στο πλαίσιο δημόσιας διαβούλευσης, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να διατυπώσουν τις απόψεις τους μέχρι την 15-6-2009 , αποστέλλοντας είτε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στις διευθύνσεις c.papathanasiou@yme.gov.gr (c.papathanasiou@yme.gov.gr) & k.batzakis@yme.gov.gr (k.batzakis@yme.gov.gr) , είτε φαξ στο νούμερο 2106508560, είτε επιστολή στην ταχ. δ/νση: Αναστάσεως 2 & Τσιγάντε, 10191, Παπάγος με αποδέκτη τη Διεύθυνση Διαχείρισης και Ελέγχου Φάσματος Ραδιοσυχνοτήτων του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών.


Συνημμένα Αρχεία
http://www.yme.gr/im/pdf_icon.gifΕρωτηματολόγιο (http://www.yme.gr/getfile.php?id=2365)


Y.Γ. Oποιος έχει παράπονο καλό ειναι να τους στείλει γραπτώς τις απόψεις του!

SV1EDG
05-06-09, 16:48
Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση.Κάτι που έπρεπε να είχε γίνει...

antonis_p
06-06-09, 09:34
το θέμα είναι να βρεθεί κάτι λιγότερο διάτρυτο,
από τότε που οι εξετάσεις γίνονται στις νομαρχίες
από αυτούς που δίνουν άδειες σε τρακτερ και ρυμουλκούμενα,
χάθηκε η μπάλα
και ο κάθε πικραμένος έγινε "ραδιοερασιτέχνης".

Το να εξευρωπαϊσουν τις εξετάσεις είναι εύκολο,
βλέπουν τί γίνεται σε 2-3 σοβαρες ευρωπαϊκές χώρες και το αντιγράφουν,
το να μην είναι παρωδία εξετάσεων είναι το θέμα.

aeonios
06-06-09, 11:09
Συνάδελφοι εδώ ο κυβερνήτης του Τέξας ανακήρυξε την μεθεπόμενη εβδομάδα ως Ραδιοερασιτεχνική Εβδομάδα σε όλη την πολιτεία (όσο είναι η Ελλάδα!) http://forums.qrz.com/showthread.php?t=205847 σε αναγνώριση των όσων πρόσφεραν οι ραδιοερασιτέχνες. Εδώ για να την ανακηρύξουν πρέπει να πάρουν μίζα ή να τους ανοίξει η IARU καμιά Offshore εταιρία δωράκι για ξέπλυμα.

Phatt
06-06-09, 11:33
....και ο κάθε πικραμένος έγινε "ραδιοερασιτέχνης". ......



Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω;Γιατι αν εννοεις αυτο που καταλαβα, μαλλον εχω διαφορετικη αποψη.

Γαληνίτης
06-06-09, 12:02
το θέμα είναι να βρεθεί κάτι λιγότερο διάτρυτο,
από τότε που οι εξετάσεις γίνονται στις νομαρχίες
από αυτούς που δίνουν άδειες σε τρακτερ και ρυμουλκούμενα,
χάθηκε η μπάλα
και ο κάθε πικραμένος έγινε "ραδιοερασιτέχνης".

Το να εξευρωπαϊσουν τις εξετάσεις είναι εύκολο,
βλέπουν τί γίνεται σε 2-3 σοβαρες ευρωπαϊκές χώρες και το αντιγράφουν,
το να μην είναι παρωδία εξετάσεων είναι το θέμα.
Φίλε Αντώνη, κατά τη γνώμη μου το να είναι οι εξετάσεις εύκολες και "βατές" και η άδεια προσβάσιμη σε όλους, ακόμα και σε μικρά παιδιά, δεν αποτελεί πρόβλημα, αν ο ενδιαφερόμενος ενδιαφέρεται πραγματικά για τον ραδιοερασιτεχνισμό.
Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι έγκειται και δημιουργείται από το ότι , όπως πολύ καλά γνωρίζεις, στη χώρα μας κάποιοι επιδιώκουν να πάρουν πτυχίο και άδεια ραδιοερασιτέχνη όχι λόγω ενδιαφέροντος για τον ραδιοερασιτεχνισμό, αλλά απλά και μόνο για να "νομιμοποιήσουν" άλλες δραστηριότητες, σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες.

antonis_p
06-06-09, 13:08
Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω; Γιατι αν εννοεις αυτο που καταλαβα, μαλλον εχω διαφορετικη αποψη.
1. δεν μπορώ να μαντέψω τί κατάλαβες εσύ! Δεν είμαι η Λίτσα Πατέρα....

2. ο "κάθε πικραμένος" είναι αυτός που δεν κατάλαβε ποτέ του τί είναι ραδιοερασιτεχνισμός, ίσως και να μην συμπαθησε ποτέ τους ραδιοερασιτέχνες και τον ραδιοερασιτεχνισμό αλλά τον χρησιμοποίησε για να δείχνει νόμιμος και να συνεχίζει κάποιες παράνομες και ποταπές δραστηριότητες.

3. αν τελικά έχεις διαφορετική άποψη, δεν μπορώ (και δεν χρειάζεται) να κάνω κάτι για αυτό.

antonis_p
06-06-09, 13:12
Φίλε Αντώνη, κατά τη γνώμη μου το να είναι οι εξετάσεις εύκολες και "βατές" και η άδεια προσβάσιμη σε όλους, ακόμα και σε μικρά παιδιά, δεν αποτελεί πρόβλημα, αν ο ενδιαφερόμενος ενδιαφέρεται πραγματικά για τον ραδιοερασιτεχνισμό.
Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι έγκειται και δημιουργείται από το ότι , όπως πολύ καλά γνωρίζεις, στη χώρα μας κάποιοι επιδιώκουν να πάρουν πτυχίο και άδεια ραδιοερασιτέχνη όχι λόγω ενδιαφέροντος για τον ραδιοερασιτεχνισμό, αλλά απλά και μόνο για να "νομιμοποιήσουν" άλλες δραστηριότητες, σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες. συμφωνώ πως οι εξετάσεις πρέπει να είναι "βατές". Αλλά να είναι εξετάσεις. και ο εξεταζόμενος να είναι τουλάχιστον ικανοποιητικά διαβασμένος σε όλες τις απαιτήσεις των εξετάσεων. Προσωπικά πιστεύω πως θα έπρεπε ο υποψήφιος να είναι για ένα διάστημα οπωσδήποτε ακροατής και να έχει επιβεβαιώσει και κάποιον αριθμό λήψεων προκειμένου να έχει άποψη σε ποιόν χώρο θέλει να μπει. Και να είναι ήδη αρκετά έμπειρος όταν έρθει σε επαφη με τους πρώτους ραδιοερασιτέχνες στον υπόλοιπο κόσμο. Και να μην αρχίζει τα roger my friend, ή περίμενε γιατί έχω 600 ή 900 κλπ...

antonis_p
06-06-09, 13:29
ο κυβερνήτης του Τέξας ανακήρυξε την μεθεπόμενη εβδομάδα ως Ραδιοερασιτεχνική Εβδομάδα σε όλη την πολιτεία (όσο είναι η Ελλάδα!) http://forums.qrz.com/showthread.php?t=205847 σε αναγνώριση των όσων πρόσφεραν οι ραδιοερασιτέχνες. μιλάς για ένα κράτος που έχει τεχνική παιδεία, κάθε πανεπιστήμιο, στρατιωτική σχολή, club οτιδήποτε κλπ έχει το ραδιοερασιτεχνικό club! Οι αστροναύτες τους είναι ραδιοερασιτέχνες! Οι στρατιώτες το ίδιο, για αυτό και έχουν MARS. Εδώ λες πως είσαι ραδιοερασιτέχνης και ο κάθε κάφρος σου ζητά να του βάλεις αφιέρωση με Τερλέγκα!

Phatt
06-06-09, 13:41
Δεν ζητησα να μαντεψεις τιποτα!Επισης το μονο που θελω να κανεις για την αποψη μου, ειναι να την καταλαβεις και τιποτε αλλο.Εαν ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις, θα μας λεγαν ολους Αντωνηδες η Παναγιωτηδες...

Επι του θεματος τωρα.Εαν καποιος παρανομει, στην χρηση RF, θα επρεπε να ανιχνευεται και να διωκεται.Εαν παραδειγμα καποιος κανει κατι παρανομο και τον ρουφιανεψουν οι γειτονες και ερθει καποιος να τον ελεγξει και αυτος ο καποιος ειναι τοσο ασχετος και χαψει οτι του πει ο παρανομων και δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα CB απο ενα PLL FM, ε τοτε τι να κανουμε....Εαν κουβαλαω πιστολι και με σταματησουν σε μπλοκο, εγω θα υποστηριξω οτι αυτι ειναι νεροπιστολο.Εαν ο αστυνομικος δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα πιστολι απο ενα νεροπιστολο, εγω φταιω;Θελω να πω, οτι δυστηχως δεν ειναι δυνατον να πονταρουμε στην ευσυνειδησια του εκαστοτε χρηστη.

Επισης εχω μια αποψη για τις εξετασεις του ραδιοερασιτεχνη.Οι εξετασεις δεν σε κανουν ραδιοερασιτεχνη, σου δινουν την αδεια.Οπως και η σχολη οδηγων δε σε κανει οδηγο, σε μαθαινει να παρεις το διπλωμα.Αποψη μου ειναι οτι ο οποιοσδηποτε θελει να ασχοληθει και να μαθει πως συμπεριφερεται και κινειται η ραδιοερασιτεχνικη κοινοτητα, το μονο που μπορει να τον βοηθησει, ειναι να ειναι κοντα σε καποιον εμπειρο και να μαθει απο εκει, η να γραφτει σε μια λεσχη και να μαθει απο εκει.Ειναι λογικο εφ'οσον δεν υπαρχει "σχολη" για ερασιτεχνες, πολλα πραγματα οσον αφορα την συμπεριφορα να μην δουλευουν σωστα.Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε οι νεοι να βοηθειουνται στις πρωτες τους επαφες.

Και κατι τελευταιο.Σιγουρα γνωριζεις, οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος χρησιμοποιει τις ελευθερες συχνοτητες για να κανει την δουλεια του, συνηθως μεσω VHF.Οποτε εαν καποιος εχει μια επιχειρηση και εχει 2-3 αυτοκινητα στον δρομο, τον εξυπηρετει να εχει μηχανηματα για να μιλαει με τους συνεργατες.Οποτε αναγκαστικα πρεπει να εχουν αδειες αυτοι που καβαλαν τα οχηματα για να μην εχουν μπερδεματα...Αυτη η περιπτωση βεβαια ειναι κατι το πιο σπανιο, αλλα καλο ειναι να την εχουμε στα υπ'οψν.

KOKAR
07-06-09, 13:21
Δεν ζητησα να μαντεψεις τιποτα!Επισης το μονο που θελω να κανεις για την αποψη μου, ειναι να την καταλαβεις και τιποτε αλλο.Εαν ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις, θα μας λεγαν ολους Αντωνηδες η Παναγιωτηδες...

Επι του θεματος τωρα.Εαν καποιος παρανομει, στην χρηση RF, θα επρεπε να ανιχνευεται και να διωκεται.Εαν παραδειγμα καποιος κανει κατι παρανομο και τον ρουφιανεψουν οι γειτονες και ερθει καποιος να τον ελεγξει και αυτος ο καποιος ειναι τοσο ασχετος και χαψει οτι του πει ο παρανομων και δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα CB απο ενα PLL FM, ε τοτε τι να κανουμε....Εαν κουβαλαω πιστολι και με σταματησουν σε μπλοκο, εγω θα υποστηριξω οτι αυτι ειναι νεροπιστολο.Εαν ο αστυνομικος δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα πιστολι απο ενα νεροπιστολο, εγω φταιω;Θελω να πω, οτι δυστηχως δεν ειναι δυνατον να πονταρουμε στην ευσυνειδησια του εκαστοτε χρηστη.

Επισης εχω μια αποψη για τις εξετασεις του ραδιοερασιτεχνη.Οι εξετασεις δεν σε κανουν ραδιοερασιτεχνη, σου δινουν την αδεια.Οπως και η σχολη οδηγων δε σε κανει οδηγο, σε μαθαινει να παρεις το διπλωμα.Αποψη μου ειναι οτι ο οποιοσδηποτε θελει να ασχοληθει και να μαθει πως συμπεριφερεται και κινειται η ραδιοερασιτεχνικη κοινοτητα, το μονο που μπορει να τον βοηθησει, ειναι να ειναι κοντα σε καποιον εμπειρο και να μαθει απο εκει, η να γραφτει σε μια λεσχη και να μαθει απο εκει.Ειναι λογικο εφ'οσον δεν υπαρχει "σχολη" για ερασιτεχνες, πολλα πραγματα οσον αφορα την συμπεριφορα να μην δουλευουν σωστα.Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε οι νεοι να βοηθειουνται στις πρωτες τους επαφες.

Και κατι τελευταιο.Σιγουρα γνωριζεις, οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος χρησιμοποιει τις ελευθερες συχνοτητες για να κανει την δουλεια του, συνηθως μεσω VHF.Οποτε εαν καποιος εχει μια επιχειρηση και εχει 2-3 αυτοκινητα στον δρομο, τον εξυπηρετει να εχει μηχανηματα για να μιλαει με τους συνεργατες.Οποτε αναγκαστικα πρεπει να εχουν αδειες αυτοι που καβαλαν τα οχηματα για να μην εχουν μπερδεματα...Αυτη η περιπτωση βεβαια ειναι κατι το πιο σπανιο, αλλα καλο ειναι να την εχουμε στα υπ'οψν.

αυτό μπορεί να ίσχυε πριν βγουν στην φόρα τα εταιρικά συμβόλαια
των κινητών τηλεφώνων...

KOKAR
07-06-09, 18:21
Πως αναγνωρίζουμε έναν «μούφα» ραδιοερασιτέχνη!
Το 1985 τελείωσα την θητεία μου στον Στρατό με τον βαθμό του Δεκανέα (σπουδαία τα λάχανα!) και με την ειδικότητα του ΤΑΜ (Τεχνίτη Ασυρμάτων Μέσων). Το 1988 έδωσα εξετάσεις για την απόκτηση αδείας χειριστού ασυρμάτου.
ΑπΆ ότι θυμάμαι τότε για την απόκτηση πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, έπρεπε να έχει γνώσεις κάποιος του, Κανονισμού Ραδιοεπικοινωνιών, Ραδιοθεωρίας, Αγγλικών και Κώδικα Μορς.
Εδώ ξεχωρίζει η ήρα από το σιτάρι.
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΡΑΔΙΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
Μην κάτσω τώρα να σας γράψω όλον τον κανονισμό εδώ!!! Ραδιοερασιτέχνες είσαστε (οι περισσότεροι) και τον ξέρετε. Θα σταθώ σε μερικά σημεία.
Ο ραδιοερασιτέχνης είναι ευγενικός.
« φύγετε εσείς γιατί ήρθαμε εμείς»
Ο ραδιοερασιτέχνης κάνει πάντα αναγνώριση της εκπομπής του
«σφυρίγματα, μετρήματα και όλα-όλα»
Ο ραδιοερασιτέχνης ελέγχει πριν εκπέμψει
«είναι ο SV1AMM και μπαίνει στο καφενείο»
Ο ραδιοερασιτέχνης κάνει πάντα διακοπή με το χαρακτηριστικό του
«το ονοματάκι σας να λέτε κι αφήστε το κο-τσαϊν(?)»
ΡΑΔΙΟΘΕΩΡΙΑ
Τα μισά αυθαίρετα της Αττικής είναι φτιαγμένα με τα τούβλα τα οποία λέγονται σε μια συνομιλία .
ΑΓΓΛΙΚΑ
Ούτε τΆ όνομά τους δεν ξέρουν να πουν στΆ Αγγλικά! Πόσο μάλλον εκείνη τη παράγραφο στις εξετάσεις την οποία έπρεπε να γράψεις στα Αγγλικά αλλά και να μεταφράσεις!
ΚΩΔΙΚΑΣ ΜΟΡΣ
Δεν έχει γίνει η αποκωδικοποίησή του ακόμα!!!


Εν κατακλείδι

Όταν κάποιος συγκεντρώνει αυτά τα χαρακτηριστικά …κάποιο λάκκο έχει η φάβα!
Όταν ακούς κάποιον να διώχνει συναδέλφους από την συχνότητα με το σκεπτικό ότι «αυτή η συχνότητα είναι των Ελλήνων», όταν μικροφωνίζει τον τηλεχειρισμό του ραδιοπομπού του για τον ίδιο σκοπό, τα Αγγλικά του είναι από ελάχιστα έως ανύπαρκτα, κουρδίζει την κιθάρα του με ανοικτό μικρόφωνο, είναι ειρωνικός σε QRP σταθμούς, πολιτικολογεί ανοιχτά υπέρ ενός κόμματος και ότι άλλο, ε! τότε αρχίζεις να αμφιβάλεις.
Και επειδή δείχνει να έχει πνευματική απαξία (?) μάλλον η αξία με την οποία πήρε το πτυχίο ήταν οικονομικής μορφής!
Είναι roger Μιχαλάκη ή να κάνω και κακά!!!



πηγη:
http://sv3auw.blogspot.com/2008/04/blog-post_8223.html
[/URL][URL="http://www.blogger.com/post-edit.g?blogID=8698552258772849207&postID=1892806414441602236"] (http://sv3auw.blogspot.com/2008/04/blog-post_8223.html)

sakis18
08-06-09, 23:57
αυτό μπορεί να ίσχυε πριν βγουν στην φόρα τα εταιρικά συμβόλαια
των κινητών τηλεφώνων...

Nαί αλλά ο άλλος δέν θέλει να πληρώνει ούτε sents στίς εταιρίες κινητής τηλεφωνιάς οταν μιλάει με τούς συνεργάτες του,καί θέλει να κανει τήν δουλειά του ασύρματα,και δωρεάν.:wiink:

sakis18
08-06-09, 23:58
Δεν ζητησα να μαντεψεις τιποτα!Επισης το μονο που θελω να κανεις για την αποψη μου, ειναι να την καταλαβεις και τιποτε αλλο.Εαν ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις, θα μας λεγαν ολους Αντωνηδες η Παναγιωτηδες...

Επι του θεματος τωρα.Εαν καποιος παρανομει, στην χρηση RF, θα επρεπε να ανιχνευεται και να διωκεται.Εαν παραδειγμα καποιος κανει κατι παρανομο και τον ρουφιανεψουν οι γειτονες και ερθει καποιος να τον ελεγξει και αυτος ο καποιος ειναι τοσο ασχετος και χαψει οτι του πει ο παρανομων και δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα CB απο ενα PLL FM, ε τοτε τι να κανουμε....Εαν κουβαλαω πιστολι και με σταματησουν σε μπλοκο, εγω θα υποστηριξω οτι αυτι ειναι νεροπιστολο.Εαν ο αστυνομικος δεν ειναι ικανος να ξεχωρισει ενα πιστολι απο ενα νεροπιστολο, εγω φταιω;Θελω να πω, οτι δυστηχως δεν ειναι δυνατον να πονταρουμε στην ευσυνειδησια του εκαστοτε χρηστη.

Επισης εχω μια αποψη για τις εξετασεις του ραδιοερασιτεχνη.Οι εξετασεις δεν σε κανουν ραδιοερασιτεχνη, σου δινουν την αδεια.Οπως και η σχολη οδηγων δε σε κανει οδηγο, σε μαθαινει να παρεις το διπλωμα.Αποψη μου ειναι οτι ο οποιοσδηποτε θελει να ασχοληθει και να μαθει πως συμπεριφερεται και κινειται η ραδιοερασιτεχνικη κοινοτητα, το μονο που μπορει να τον βοηθησει, ειναι να ειναι κοντα σε καποιον εμπειρο και να μαθει απο εκει, η να γραφτει σε μια λεσχη και να μαθει απο εκει.Ειναι λογικο εφ'οσον δεν υπαρχει "σχολη" για ερασιτεχνες, πολλα πραγματα οσον αφορα την συμπεριφορα να μην δουλευουν σωστα.Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε οι νεοι να βοηθειουνται στις πρωτες τους επαφες.

Και κατι τελευταιο.Σιγουρα γνωριζεις, οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος χρησιμοποιει τις ελευθερες συχνοτητες για να κανει την δουλεια του, συνηθως μεσω VHF.Οποτε εαν καποιος εχει μια επιχειρηση και εχει 2-3 αυτοκινητα στον δρομο, τον εξυπηρετει να εχει μηχανηματα για να μιλαει με τους συνεργατες.Οποτε αναγκαστικα πρεπει να εχουν αδειες αυτοι που καβαλαν τα οχηματα για να μην εχουν μπερδεματα...Αυτη η περιπτωση βεβαια ειναι κατι το πιο σπανιο, αλλα καλο ειναι να την εχουμε στα υπ'οψν.

+100000000 στόν Παναγιώτη συμφωνώ απόλυτα.

antonis_p
09-06-09, 09:38
Nαί αλλά ο άλλος δέν θέλει να πληρώνει ούτε sents στίς εταιρίες κινητής τηλεφωνιάς οταν μιλάει με τούς συνεργάτες του,καί θέλει να κανει τήν δουλειά του ασύρματα,και δωρεάν.:wiink:

πόσο σοβαρός μπορεί να είναι ένας επαγγελματίας που για επικοινωνια
χρησιμοποιεί μια μη κρυπτογραφημενη επικοινωνια
σε συχνότητα που θα μπει οποιοσδηποτε; Ο τζάμπας πέθανε...
Γιατι αν "αγοράσει" την συχνότητα, θα δώσει λεφτα...

sakis18
09-06-09, 14:14
πόσο σοβαρός μπορεί να είναι ένας επαγγελματίας που για επικοινωνια
χρησιμοποιεί μια μη κρυπτογραφημενη επικοινωνια
σε συχνότητα που θα μπει οποιοσδηποτε; Ο τζάμπας πέθανε...
Γιατι αν "αγοράσει" την συχνότητα, θα δώσει λεφτα...

Οταν κάποιος είναι πάνω σέ ένα φορτηγό και γυρίζει και φορτο-ξεφορτώνει αμμο-χάλικο και τσιμέντα,δεν νομίζω νά έχει top secret αν του πει το αφεντικό :Τάσσο τάσσο και scania ακούει ? πέρνα και απο τόν Μεμά να φορτώσεις και 200 σακκιά τσιμέντα καί έλα :wiink:.
Μέ τό σκεπτικό τό δικό σου ,τότε δέν θά επρεπε καν να υπήρχαν ραδιο-ταξί ,θα έπρεπε το κέντρο των ραδιο-ταξί να επικοινωνεί μέ κινητά μέ τα μέλη του:001_rolleyes:,ο τσάμπας μπορεί νά πεθανε ,αλλα απο την λυση των πανακριβων κλήσεων και πάγγιων τών κινητών ,σιγουρα ειναι κατά πολύ φτηνότερα,να σκεφτομαστε τί λέμε πριν πετάμε Diamond and pearls σέ ένα δημόσιο φόρουμ .:w00t:

Γαληνίτης
09-06-09, 15:14
.....Σιγουρα γνωριζεις, οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος χρησιμοποιει τις ελευθερες συχνοτητες για να κανει την δουλεια του, συνηθως μεσω VHF.Οποτε εαν καποιος εχει μια επιχειρηση και εχει 2-3 αυτοκινητα στον δρομο, τον εξυπηρετει να εχει μηχανηματα για να μιλαει με τους συνεργατες.Οποτε αναγκαστικα πρεπει να εχουν αδειες αυτοι που καβαλαν τα οχηματα για να μην εχουν μπερδεματα...Αυτη η περιπτωση βεβαια ειναι κατι το πιο σπανιο, αλλα καλο ειναι να την εχουμε στα υπ'οψν.
Τί σχέση έχει το ερώτημα - επιχείρημα αυτό με τις εξετάσεις για πτυχίο ραδιοερασιτέχνη και τη ραδιοερασιτεχνική άδεια;
Και βέβαια οι επαγγελματίες αυτοί, αν δεν τους εξυπηρετεί η κινητή τηλεφωνία και προτιμούν την ραδιοτηλεφωνία, πρέπει να έχουν άδειες για "να κάνουν τη δουλειά τους". Και όχι σαν κάλυψη..."για να μην έχουν μπερδέματα" (!). Και σίγουρα όχι άδειες ...ραδιοερασιτέχνη!!! :lool::crying::w00t:
Και φυσικά "να κάνουν τη δουλειά τους" όχι στις "ελεύθερες συχνότητες" -υπάρχουν άραγε τέτοιες;- αλλά σ'αυτές τις οποίες επιτρέπει η άδεια και με τους περιορισμούς της.
Εκτός από επαγγελματικές άδειες, ειδικά ραδιοδίκτυα (πχ. ραδιοταξί κλπ), υπάρχουν και τα CB. Επίσης τα PMR, που δεν χρειάζονται άδεια.

antonis_p
09-06-09, 15:23
Οταν κάποιος είναι πάνω σέ ένα φορτηγό και γυρίζει και φορτο-ξεφορτώνει αμμο-χάλικο και τσιμέντα,δεν νομίζω νά έχει top secret αν του πει το αφεντικό :Τάσσο τάσσο και scania ακούει ? πέρνα και απο τόν Μεμά να φορτώσεις και 200 σακκιά τσιμέντα καί έλα :wiink:.
Μέ τό σκεπτικό τό δικό σου ,τότε δέν θά επρεπε καν να υπήρχαν ραδιο-ταξί ,θα έπρεπε το κέντρο των ραδιο-ταξί να επικοινωνεί μέ κινητά μέ τα μέλη του:001_rolleyes:,ο τσάμπας μπορεί νά πεθανε ,αλλα απο την λυση των πανακριβων κλήσεων και πάγγιων τών κινητών ,σιγουρα ειναι κατά πολύ φτηνότερα,να σκεφτομαστε τί λέμε πριν πετάμε Diamond and pearls σέ ένα δημόσιο φόρουμ .:w00t:

ο Τασσος και ο Μεμάς θα γίνουν ραδιοερασιτέχνες για να επικοινωνουν τζάμπα;
Οι κλήσεις δεν είναι ακριβες πλέον, πχ έχω 6-7 τηλέφωνα με απεριόριστη επικοινωνια μεταξύ τους χωρις πάγιο (αν δεν γινει καμια κλήση προς τα έξω) και 3-4 με 1 cent τα 60"... Το 2009 δεν είναι αυτός λόγος για να μπει κάποιος στην διαδικασία να γίνει ραδιοερασιτέχνης ή ακόμα και να τα σκάσει χοντρα για να του την φέρουν στο σπιτι, αυτά ίσχυαν άλλες εποχές. Τα περί "πανακριβων κλήσεων και πάγγιων τών κινητών" ίσως ισχύουν αλλού... Η σταθερή πλέον ίσως να είναι ακριβότερη από την κινητή: εκει έχουμε φτάσει... Παντως εγω σαν ραδιοερασιτέχνης, με τους πολύ φιλους ραδιοερασιτεχνες μιλάω στο τηλέφωνο... τζάμπα πήγαν πολλές χιλιάδες ευρώ!!!

sakis18
09-06-09, 15:46
ο Τασσος και ο Μεμάς θα γίνουν ραδιοερασιτέχνες για να επικοινωνουν τζάμπα;
Οι κλήσεις δεν είναι ακριβες πλέον, πχ έχω 6-7 τηλέφωνα με απεριόριστη επικοινωνια μεταξύ τους χωρις πάγιο (αν δεν γινει καμια κλήση προς τα έξω) και 3-4 με 1 cent τα 60"... Το 2009 δεν είναι αυτός λόγος για να μπει κάποιος στην διαδικασία να γίνει ραδιοερασιτέχνης ή ακόμα και να τα σκάσει χοντρα για να του την φέρουν στο σπιτι, αυτά ίσχυαν άλλες εποχές. Τα περί "πανακριβων κλήσεων και πάγγιων τών κινητών" ίσως ισχύουν αλλού... Η σταθερή πλέον ίσως να είναι ακριβότερη από την κινητή: εκει έχουμε φτάσει... Παντως εγω σαν ραδιοερασιτέχνης, με τους πολύ φιλους ραδιοερασιτεχνες μιλάω στο τηλέφωνο... τζάμπα πήγαν πολλές χιλιάδες ευρώ!!!

Kαλά γιά πες μας και εμας την (επαγγελματικη)μυστική συνταγή των 6-7 κινητών χωρις πάγγιο και των αλλων 3-4 με 1 cent /60".
Mάλλον θά είσαι Μπρούκλης από τό Μπρούκλην δηλαδή,γιά να έχεις στήν εταιρία σου 10 κινητά,και να μην πληρώνεις στήν ουσία τίποτα,η μήπως είναι δικιά σου καμμιά τέτοια εταιρία :lool:.
Εγώ έχω ένα τηλεφωνάκη μέ κάρτα και τρέμει η ψυχή μου οταν είναι να ανοίγω το καπάκη νά κανω κληση.
Και φίλοι μου που έχουν πάγγια κανεις δέν τήν γλυτώνει κάτω από 70-80 ευρώ τον μήνα
Γιατί όχι ο Τάσσος και ο Μεμάς νά μην γίνουν ραδιο-ερασιτέχνες ? ,θά δώσουν μιά φορα στην ζωή τους ενα παράβολο -εξετάσεις και εξοπλισμό και μετά θά μιλανε στο τσάμπα εφορου ζωής ,κορόιδα θά ηταν να μην γινόντουσαν .
Θα παρουν εκει ενα Sierra Whisky μέ μπόλικο πάγο μέσα,και σιγα μην λενε στα vhf-uhf ακουει ο SW ..... Ελα θα λενε μεμά μέ ακούς ? Ναί Τάσσο πας για να ξεφορτώσεις ? και τέτοια :lool:
Η λαικούρα τών cber's θά μεταφερθεί κοντά στήν αριστοκρατία τών VHF-UHF,για να εχουν και μεγαλυτερη εμβελεια με το να ανοίγη ο Μεμάς repeaters ,ενώ στα cb τους έτρωγε η μαρμάγκα πανω απο 15-20 km και με παντοφλάκια :wiink:

antonis_p
09-06-09, 16:55
Kαλά γιά πες μας και εμας την (επαγγελματικη) μυστική συνταγή των 6-7 κινητών χωρις πάγγιο και των αλλων 3-4 με 1 cent /60". στα υπόλοιπα δεν απαντώ γιατί λες ανοησίες, αλλά επειδή προφανώς δεν ζεις εδώ ή δεν ξέρεις τί σου γίνεται, ρίξε μια ματια στα παρακάτω: (γιατί οπως θα δεις τα άρθρα είναι παλαιότερα από 2 χρονών)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=168744
http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=99155

τα ίδια έχει και η vodafone και η wind.
Η "μυστική συνταγή" με τα 6-7 κινητα, αν στην πω θα παψει να ειναι μυστική.

Triton
09-06-09, 16:56
Με αυτό το πλευρό να κοιμάται ο Τάσσος και ο Μεμάς :wiink:

antonis_p
09-06-09, 16:59
Με αυτό το πλευρό να κοιμάται ο Τάσσος και ο Μεμάς να ρίξουν καμια κουβέρτα παραπάνω γιατί θα ξυπνήσουν πιασμένοι!!! Και όταν ξυπνήσουν, μην φάνε: έχουμε γλάρο!

sakis18
09-06-09, 19:25
στα υπόλοιπα δεν απαντώ γιατί λες ανοησίες, αλλά επειδή προφανώς δεν ζεις εδώ ή δεν ξέρεις τί σου γίνεται, ρίξε μια ματια στα παρακάτω: (γιατί οπως θα δεις τα άρθρα είναι παλαιότερα από 2 χρονών)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=168744
http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=99155

τα ίδια έχει και η vodafone και η wind.
Η "μυστική συνταγή" με τα 6-7 κινητα, αν στην πω θα παψει να ειναι μυστική.

Mάλιστα,αλλά τα δύο λίνκ που μας δίχνεις λένε γιά δύο αριθμούς μέ 1 λεπτό το λεπτό ,αν ο Μεμάς έχει 5-10 Τάσους μέ Volvo πώς θά τα καταφέρει ? .
Ανοησίες πού όμως στό κοντινό μελλον προβλέπω νά υλοποιηθούν,δηλαδή ο Τάσσος και ο Μεμάς να γίνουν Σιέρρα Ουίσκιδες μέ πάγο καί μέ γλαρόσουπα γιά επιδόρπιο .:biggrin:
Απλά μιά παρακίνηση θέλουν από καποιον οι Μεμάδες,γιατί ίσως να μην το γνωρίζουν οτι γίνετε, γιά να τους δείτε στα αριστοκρατικά σαλόνια τών VHF-UHFμέ τήν χαρακτηριστική φωνή :
Mεμά Μεμά και Scaniaaaa είσαι εδώωωωω ? και να παιζει και κανα έκο απο κάτω Τriton .:lool:
Eεεελα έλα Τάσο και volvo ακούει ο Μεμάς,κατεβαίνω κάτω θές να κρατάω μπύρες ? ετοιμασε τον μεζέ σέ μισή ώρα έφτασαααα ,(πάλι με έκο):lool:

Αυτή είναι αριστοκρατιά :laugh:

YΓ: Η μυστική συνταγή είναι ντέ λά μουφέξ μάλλον

antonis_p
09-06-09, 22:54
Mάλιστα,αλλά τα δύο λίνκ που μας δίχνεις λένε γιά δύο αριθμούς μέ 1 λεπτό το λεπτό ,αν ο Μεμάς έχει 5-10 Τάσους μέ Volvo πώς θά τα καταφέρει ?υπάρχουν πολλά προγράμματα με τα οποία μπορεί ο Μεμάς να μιλά και με Τάσσους και με Τάσους... Και μάλιστα σε καρτοκινητά.

Ανοησίες πού όμως στό κοντινό μελλον προβλέπω νά υλοποιηθούν,δηλαδή ο Τάσσος και ο Μεμάς να γίνουν Σιέρρα Ουίσκιδες και σιέρρα βίκτορες έγιναν κατι ταρίφες, και έκαναν τον r1 έτσι, αλλά όχι για πολύ, έφαγαν τρελό κράξιμο... χρόνια έχουν να μιλήσουν!!!

YΓ: Η μυστική συνταγή είναι ντέ λά μουφέξ μάλλονμαλλον... ίσως και όχι... αν αξιζει τον κόπο μπορεί να το αποδείξω... γιατί εγώ δεν μιλαω με "μάλλον" ουτε με "μ' άλλον".

sakis18
09-06-09, 23:28
υπάρχουν πολλά προγράμματα με τα οποία μπορεί ο Μεμάς να μιλά και με Τάσσους και με Τάσους... Και μάλιστα σε καρτοκινητά.
και σιέρρα βίκτορες έγιναν κατι ταρίφες, και έκαναν τον r1 έτσι, αλλά όχι για πολύ, έφαγαν τρελό κράξιμο... χρόνια έχουν να μιλήσουν!!!
μαλλον... ίσως και όχι... αν αξιζει τον κόπο μπορεί να το αποδείξω... γιατί εγώ δεν μιλαω με "μάλλον" ουτε με "μ' άλλον".

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλεις ταρίφες και νταλικιέρηδες Σιέρα βίκτωρες στις amateur bands .
Oλοι έχουν ισα δικαιώματα ,δέν αποφασίζεις εσύ ποιός θά εκπεμπει που, αλλα η πολιτεία.
Περιμένω τίς αποδείξης με ονόματα γιά τα 6-10 κινητά χωρίς πάγγιο και χωρίς μονάδες κλήσεως :blink:

lordi
10-06-09, 01:02
Περιμένω τίς αποδείξης με ονόματα γιά τα 6-10 κινητά χωρίς πάγγιο και χωρίς μονάδες κλήσεως :blink:

Έλεος!:w00t:


Πάλι off topic by the way!

Triton
10-06-09, 01:17
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλεις ταρίφες και νταλικιέρηδες Σιέρα βίκτωρες στις amateur bands .
Oλοι έχουν ισα δικαιώματα ,δέν αποφασίζεις εσύ ποιός θά εκπεμπει που, αλλα η πολιτεία.
Περιμένω τίς αποδείξης με ονόματα γιά τα 6-10 κινητά χωρίς πάγγιο και χωρίς μονάδες κλήσεως :blink:
Τι να πείς ...
Το θέμα θεωρώ πως για μένα έληξε.Είναι για :lool::crying:._

antonis_p
10-06-09, 10:32
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλεις ταρίφες και νταλικιέρηδες Σιέρα βίκτωρες στις amateur bands .
Oλοι έχουν ισα δικαιώματα ,δέν αποφασίζεις εσύ ποιός θά εκπεμπει που, αλλα η πολιτεία.
Περιμένω τίς αποδείξης με ονόματα γιά τα 6-10 κινητά χωρίς πάγγιο και χωρίς μονάδες κλήσεως :blink:

οι μπάντες λέγονται "ραδιοερασιτεχνικές μπάντες" στην γλώσσα μας.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα υπάρχουν νταλικιέριδες, ταρίφες ή πόρνες στις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες αρκεί να μην χρησιμοποιούν αυτες για οικονομικό όφελος, και όταν μιλά κάποιος εκεί προκειμένου να μειώσει το κόστος της εργασίας του, το κάνει για να έχει οικονομικό όφελος. Η πολιτεία έχει αποφασίσει ποιός θα είναι ραδιοερασιτέχνης και τί αναγνωρίζει σαν ραδιοερασιτεχνισμό. Βεβαια μπορεί να διαφωνούν πολλοί αλλά αυτό δεν αλλάζει τον ορισμό:

Η Υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη (http://www.eradym.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=29) είναι μια Υπηρεσία Ραδιοεπικοινωνίας που έχει σαν σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία και τις τεχνικές μελέτες, διεξαγόμενη από ραδιοερασιτέχνες, δηλαδή από πρόσωπα κατάλληλα εξουσιοδοτημένα που ενδιαφέρονται για τη ραδιοηλεκτρική τεχνική, αποκλειστικά προς εξυπηρέτηση προσωπικού σκοπού και χωρίς οικονομικό συμφέρον.

τα ξένα σώματα αποβλήθηκαν από το σώμα των ραδιοερασιτεχνών και κατάληξαν κάπου αλλού που τους πήγαινε καλύτερα. Προφανώς και εσύ δεν έχεις θέση σε αυτό, πάρε την αδειούλα σου να έχεις κάτι να δειξεις σε μια δυσκολη στιγμή, αλλά κάνε κάτι άλλο. Αυτό γιατί δεν καταλαβες τί ειναι ραδιοερασιτεχνισμός.

Γαληνίτης
10-06-09, 18:13
Αντώνη, μιλώντας γενικά, θα πρόσθετα ότι για να γίνει κάποιος ραδιοερασιτέχνης δεν φτάνει μόνο να ενημερωθεί και να καταλάβει τί είναι ραδιοερασιτεχνισμός. Πρέπει και να το θέλει, να το επιδιώκει και να το έχει βάλει σαν στόχο. Να προετοιμαστεί, να δώσει εξετάσεις και να σέβεται και να τηρεί τους (διεθνείς) Κανονισμούς και τους νόμους, με ήθος και δεοντολογία. Αλλιώς θα κάθεται απ'έξω, να μεμψιμοιρεί, να υποτιμά, να ψάχνει για εύκολες δικαιολογίες και εκλογικεύσεις, να λοιδωρεί και να κατηγορεί. Ραδιοερασιτέχνης δεν γίνεσαι με το ζόρι! Η λέξη amateur σημαίνει εραστής.
Επαναλαμβάνω ότι μιλάω γενικά και δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να βλέπει τα πράγματα όπως θέλει και να είναι ό,τι νομίζει. Πρέπει όμως να ακούγονται κάποτε και ορισμένες αλήθειες. Και ας μη θέλουν κάποιοι να τις ακούσουν.

sv8cyr
10-06-09, 19:20
Καλησπέρα σε όλους
Παλαιότερα έχω εκφράσει την άποψή μου γιά τον Ραδιοερασιτεχνισμό και τον τρόπο απόκτησης πτυχείου αλλά επανέρχομε σήμερα μετά από το ευτυχές περιστατικό γνωριμίας μου με Γερμανό Ραδιοερασιτέχνη 17 ετών !
Ένας ευγενέστατος νέος που μέ γνώρισε από τις QSL κάρτες που έχω αναρτίσει στην πόρτα του καταστήματός μου.
Στην συζήτηση που κάναμε μου εξήγησε ότι μετά από εξετάσεις σε θέματα που είχε κατά το πλείστον διδαχθεί στο μάθημα της Φυσικής αλλά και από μαθήματα στό τοπικό σύλλογο της Στουτγάρδης πήρε την άδεια χρήσης γιά τα 2μ και 70εκ. (τά σήματα Μορσ στην Γερμανία δεν είναι υποχρεωτικά)
Δύο χρόνια μετά , έλαβε επέκταση της αδείας του στά HF αλλά με ισχύ μόνο 100Watt. Τη άδεια αυτή την πήρε με συστατική επιστολή που είχε από τον τοπικό σύλλογο γιατί ήταν παρόν σε εκπαιδευτιές εκδηλώσεις και είχε ένα ορισμένο αριθμό επαφών από τους σταθμούς του τοπικού συλλόγου.
Ο Πατέρας του δεν έχει καμία σχέση με τον Ραδιοερασιτεχνισμό αλλά απ' ότι μου είπε ήταν πολύ ευτυχής για την δραστηριότητα του υιού του.

Εμείς από τη Σάμο θα κατεβάσουμε τις θέσεις μας και πιστεύουμε να είναι ένα μικρό λιθαράκι, στή σωστή κατεύθυνση .
Αλέξ.Κ
73
de SV8CYR

Γαληνίτης
11-06-09, 05:42
Πέσ΄τα Αλέξανδρε! H φωνή σου είναι δυνατή από την ακριτική Σάμο. Και στον αέρα και στο διαδίκτυο (5-9 report). Να είσαι καλά.:001_smile:
73 de SV1AIA.