PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγορά κλιματιστικού



space
12-06-09, 23:45
Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ενιαίο χώρο σαλονιού 42τ.μ. Ο καταστηματάρχης μου είπε για 18άρι [κάποιο fujitsu inverter A/A ή LG]. Ενώ σε ηλεκτρονικά καταστήματα είδα ότι τα 18άρια τα δίνουν για έως 36τ.μ. Τι να κάνω?

moutoulos
13-06-09, 00:06
Χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά με βάση αυτά που γνωρίζω, και
πάντα κατά τη γνώμη μου ..., πρέπει να θέλεις ένα 24άρι ...

Μ'άλλα λόγια ή 18άρι και το δουλεύεις στο Full
η 24άρι και το δουλεύεις χαλαρά ...

antonis_p
13-06-09, 01:35
ο πιο αναξιόπιστος τρόπος να υπολογίσεις τα ψυκτικά φορτια
είναι τα τετραγωνικά...

να σου πω μερικους παραγοντες;
μονωση, τζαμια (μονα-διπλα, επιφανεια),
ηλεκτρικες συσκευες, τεντες, θεση σχετικα με τον ήλιο και τον βορια,
παλαιότητα, υψος στην οικοδομή κλπ

ο υπολογισμός ψυκτικών φορτίων είναι "επιστήμη"
και ο πωλητης του carrefour δεν ξέρει να την κάνει,
ουτε καν ο ψυκτικος... ίσως υπαρχουν προγράμματα...

σκέψου πως ενα παλιο σπιτι ισως εχει πρόβλημα
(στην ηλεκτρική του εγκατασταση)
για να δουλεψεις ενα "τερας".

και κατι τελευταιο: σε κρεβατοκάμαρες βαλτε αποκλειστικα inverter,
στους άλλους χώρους βαλτε οτι να 'ναι.

moutoulos
13-06-09, 02:08
Αντώνη έχεις δίκιο σε αυτό που λές. Αλλά δεν πιστεύω να θέλει
και τόσο ψάξιμο, εντάξει στη θεωρία ισχύει αυτό που λες. Εξάλλου
δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ..., 12άρι ..., την καλυτερη μόνωση
να έχει είναι μικρό, (για 42τμ), 18άρι πολύ πιθανών να είναι το
τέλειο, αλλά επειδή δεν το γνωρίζουμε πάμε για 24άρι και ας το
δουλεύει "ρελαντί".

Μια δική μου άποψη τουλάχιστον ...

Το 12άρι και το 28άρι αποκλείονται, άρα μένει 18άρι ή 24άρι.

antonis_p
13-06-09, 02:17
εναν ηλεκτρικο κινητήρα
περισσότερο τον επιβαρύνουν οι πολλες εκκινήσεις
παρά η συνεχής λειτουργια:
ειδικα τον συμπιεστη του κλιματιστικού που βρισκεται βουτηγμενος μεσα στο λάδι!

η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστή,
αλλα αφου θα ειναι inverter, ας παρει 24αρι...

moutoulos
13-06-09, 02:21
... αλλα αφου θα ειναι inverter, ας παρει 24αρι...

Ο τέλειος συνδυασμός ...

Capacitor
13-06-09, 16:00
O φιλος Αντωνης εχει απολυτο δικιο.Πρεπει να σταματησουνε καποια στιγμη οι πωλητες να λενε το καθε κλιματιστικο αντιστοιχει σε καποια τετραγωνικα.
Εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι,18αρια και πανω ειναι καταλληλα για εταιρειες ή για μεζονετες οι οποιες εχουνε τεραστιες απωλειες προς τα πανω.
Σκεψου να καθεσαι στον καναπε και να σε χτυπαει ενα 18αρι.Δεν αντεχεις ,θα παγωσεις οσους βαθμους και να το εχεις.
Την πατησα παλιοτερα στο πατρικο μου οπου αγορασαμε τρια 9αρια MITSUBISHI για 78 τετραγωνικα σπιτι.Ενα στο σαλονι και απο ενα στα υπνοδωματια.Τα 2 στα υπνοδωματια εχουνε δουλεψει συνολο 20 ωρες σε 7 χρονια.Του σαλονιου δουλευει πρωι βραδυ και δροσιζει ολο το σπιτι.
Στο δικο μου σπιτι δευτερο λαθος δεν εκανα και πηρα ενα 9αρι MITSUBISHI και το εχω στο σαλονι.Για 72 τετραγωνικα σπιτι αυτη τη φορα.Δουλευει ολο το βραδυ στους 29 βαθμους.Ναι 29 ειπα.Και στις 6 το πρωι κρυωνεις.
Και επειδη καποιος μου ειπε οτι τα μικρα σε τοσο μεγαλο χωρο δουλευουνε πολυ και κουραζονται,η αποδειξη ειναι οτι το βραδυ που σηκωνομαι το ενα λαμπακι λειτουργιας εχεις σβησει γιατι πιανει θερμοκρασια.Το αρνητικο ειναι οτι ειναι ρετιρε και το χτυπαει ολη μερα ο ηλιος αλλα παρολαυτα το κλιματιστικο δεν πτοειται.
Και αν θες μια προταση για τις τρεις κορυφαιες μαρκες απο ψυκτικους χρονια στο επαγγελμα ειναι DAIKIN ,MITSUBISHI,PANASONIC.
Mην δινετε λεφτα για πολλα και μεγαλα κλιματιστικα.Ειναι πεταμενα λεφτα

antonis_p
13-06-09, 16:31
Mην δινετε λεφτα για πολλα και μεγαλα κλιματιστικα.Ειναι πεταμενα λεφτα
συμφωνώ και επαυξάνω. Και προσθέτω:
Μαζέψτε τις απώλειες.

panos_panopoulos
13-06-09, 17:58
Μία πληροφορία απο ζήμενς μεριά...
να έχει συμπιεστή matsushita (τώρα panasonic) είναι τα τέσσερα γράμματα που χαρακτηρίζουν το συμπιεστή. ο λόγος ποτέ μα ποτέ δεν παθαίνει τίποτε. (στατιστικά στα ψυγέια σε σχέση με άλλους). απο εδώ (http://www.frigoklima.gr/LIST.xls.htm)
MATSUSHITA Ιαπωνέζικη εταιρία κατασκευής συμπιεστών Rotary για κλιματισμό. Με ετήσια παραγωγή άνω των 20 εκατομυρίων τεμαχίων αποτελεί τον Νο.1 κατασκευαστή στον τομέα αυτό. Η ποιότητα της θεωρείται κορυφαία και η παραγωγή είναι εξολοκλήρου δική της (δεν πρόκειται για παραγωγή under-licence). Αντιπροσωπεύεται από την FRIGO KLIMA από το 2005!

moutoulos
13-06-09, 18:54
Capacitor (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38333), είναι προτιμότερο και πιο οικονομικό ένα 24άρι Inverter,
από το να δουλεύεις ένα 9άρι συνέχεια.

Τώρα 29C βαθμούς, είναι για μένα ζέστη, βάλτο στους 25C να δείς
δεν θα "πιάνει" ποτέ θερμοκρασία. Έτσι και αλλιώς το πρωί ποτέ δεν
έχει πάνω απο 29 βαθμούς, γιαυτό σου "κόβει" και δεν δουλεύει, οχι
οτι έπιασε θερμοκρασία ... :blink:, 9άρι σε 72 τετραγωνικά σπίτι ...

Και να θυμάσε ... ένα 24άρι Inverter, είναι πιο οικονομικό από ένα
9άρι που δουλεύει συνέχεια.


... κορυφαιες μαρκες ... DAIKIN ,MITSUBISHI,PANASONIC,

... σωστός, και συμπληρώνω ... ΤΟΥΟΤΟΜΙ, FUJITSU

nveli
13-06-09, 19:41
ο υπολογισμός των φορτίων σύμφωνα με τα τετραγωνικά είναι λάθος, εδώ ένα flash για υπολογισμό φορτίων

http://www.kokotas.gr/wizard.html

τα inverter μπορούν να αποδώσουν περισσότερα kW απο τα ονομαστικά τους ειδικά στην θέρμανση, καλό είναι να αγοράζουμε το κλιματιστικό με τα μεγαλύτερο COP/EER στα kW που ζητά ο χώρος μας και στα λεφτά που μπορούμε να διαθέσουμε.

Nemmesis
13-06-09, 19:59
Μία πληροφορία απο ζήμενς μεριά...
να έχει συμπιεστή matsushita (τώρα panasonic) είναι τα τέσσερα γράμματα που χαρακτηρίζουν το συμπιεστή. ο λόγος ποτέ μα ποτέ δεν παθαίνει τίποτε. (στατιστικά στα ψυγέια σε σχέση με άλλους). απο εδώ (http://www.frigoklima.gr/LIST.xls.htm)
MATSUSHITA Ιαπωνέζικη εταιρία κατασκευής συμπιεστών Rotary για κλιματισμό. Με ετήσια παραγωγή άνω των 20 εκατομυρίων τεμαχίων αποτελεί τον Νο.1 κατασκευαστή στον τομέα αυτό. Η ποιότητα της θεωρείται κορυφαία και η παραγωγή είναι εξολοκλήρου δική της (δεν πρόκειται για παραγωγή under-licence). Αντιπροσωπεύεται από την FRIGO KLIMA από το 2005!

για τους συμπιεστες της Daikin για πες μας λιγο την γνωμη σου...

μην πω οτι μου ακουγετε και καπως για διαφημηση :P

panos_panopoulos
13-06-09, 22:09
για τους συμπιεστες της Daikin για πες μας λιγο την γνωμη σου...

μην πω οτι μου ακουγετε και καπως για διαφημηση :P
μια πληροφορία πέρασα, καλό είναι να ξέρουμε όσοι ψάχνονται ποιοί έχουν τα καλύτερα ανταλλακτικά. ποιά διαφήμιση ; μια γνώμη λέμε, νωρίτερα τα παιδιά είπαν ποιες θεωρούν καλύτερες εταιρείες.
η Daikin είναι μια απο τις καλύτερες εταιρείες κλιματιστικών.

Nemmesis
13-06-09, 23:37
ναι βρε δεν ειπα και τπτ...
απλα να σας πω και εγω τι ξερω απο την εμπειρια μου στα κλιματιστηκα
ενας γειτονας εχει ενα μιτσουμπισι 7χρονια και ειναι σκυλι οποτε αγορασε και ο διπλανος του ενα μιτσουμπισι και σε 2μινες του καηκε η εσωτερικη πλακετα... ο θειος μου αγορασε ενα hicense(ναι τερμα του κολου μαρκα) 12 inverter με 22ρι φρεον και εδω και 10χρονια το μηχανημα ουτε θορυβο δεν κανει... βεβαια απλα ετοιχε γιατι σε πολλα σπιτια αυτα τα μηχανηματα εχουν ξυλοθει χρονια τωρα... μηχανηματα που δεν μου αρεσουν καθολου ειναι τα toyotomi... οσα και να ειδα καναν θορυβο και επισης καλα καλα ουτε που πληροφοριες δεν μπορω να βρω.. δλδ εργοστασια κλπ κλπ κλπ...
ενα φιλος μου ειναι "blue dealer" τις daikin στην περιοχη μου οποτε ξερω πολλες λεπτομεριες για την daikin. καταρχας ειναι ο εφευρετης του R410a
επειδη ειναι εταιρια που ασχολειται ΜΟΝΟ με τον κλιματισμο ειναι και ετη φωτος μπροστα απο της αλλες εταιριες σε θεμα τεχνολογιας, inverter σε κλιματισμο αυτη εβαλε πρωτη... ενω οι αλλες εταιριες στα VRV γενιας 3 η daikin ειναι γενιας 6... vrv συστηνα ειναι για κεντρικες εγκαταστασης δλδ με μια μεγαλη εξωτερικη μοναδα να εχεις πολλες εσωτερικες και μαλιστα τελειως ανεξαρτητες μεταξυ τους δλδ 60 να ειναι στην ψυξη και μια να ειναι στην θερμανση θα αποδιδουν ολες κανονικα... (δεν κανω διαφημηση απλα τα λεω επειδη ξερω για αυτην την εταιρια λεπτομεριες..)
επισης ο κοσμος πρεπει να μαθει επιτελους οτι υπαρχει και το eurovent και να μην καθετε και πιστευει οτι ενα 28ρι μηχανημα ειναι και Α ενεργειακη κλαση...
αλλη μαρκα που μου αρεσει ειναι η matushima (οχι ματουσιΤα που ακουστικε ποιο πριν) ειναι καπως low tech τα μηχανηματα αλλα αυτο ταυτοχρονα ειναι που τα κανει και σκυλια... και η Haier ειναι καλη μαρκα αλλα περισσοτερα δεν ξερω...
τελος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο για μενα παιζει και το after sale service οποτε παντα μακρια απο κοτσοβολους κλπ κλπ... γιατι οι ψυκτικοι που εχει ειναι παντα καποιοι τυχαιοι και πολλες φορες ασχετοι που ουτε αντλια κενου δεν εχουν και κοροιδευουν τον κοσμο με τα μανομετρα (ναι εχω δει τετοιους) επειδη δεν εχουν κανονικη δουλεια πανε και περνανε τα μηχανηματα με 20euro την εγκατασταση που αν παθει κατι το μηχανημα δεν προκειται να ερθουν... (αυτα τα λεω απο την γνωση μου σχετικα με τα καταστηματα που ειναι στην περιοχη μου)
ας πω και εγω με ποια σειρα πιστευω ειναι η μαρκες
DAIKIN (εκτος απο τα μοντελα FTYN), MITSUBISHI (οταν η αγορα δεν γινεται απο καποιο ηλεκτρομαγαζο) και καποια LG ειναι καλα...

moutoulos
13-06-09, 23:43
ο υπολογισμός των φορτίων σύμφωνα με τα τετραγωνικά είναι λάθος, εδώ ένα flash για υπολογισμό φορτίων
http://www.kokotas.gr/wizard.html


Ναι αν κρίνω απο το τεστάκι που ζητάει πόσα άτομα είναι στο χώρο,
πόσα W φώτα έχω (σιγά μην τα ανάβεις όλα), τι ηλεκτρικές συσκευές
έχω ανάψει, αν τραβάω τις κουρτίνες ... Το θεωρώ αστείο και πολύ
δήθεν ψαγμένο ... Και όλοι αυτοί οι παράγοντες αλλάζουν, εκτός απο
τις κουρτίνες :lool::lool:.

Το A/C είναι για να μας διευκολύνει τη ζωή, όχι να φιλοσοφήσουμε
το θέμα A/C.

Να τα αποτελέσματα ... 32500 BTU για σαλόνι 49τμ, με διαμέρισμα
πάνω, κάτω, πλάι (1 πλευρά). Δηλαδή αν είχα μονοκατοικία, και
το χτύπαγε ήλιος 12 ώρες, θα μου έβγαζε 50000 BTU ?. Δεν νομίζω
να ήταν σωστό ...

Εγώ έχω 24άρι στο χώρο αυτό, πάντα το FAN στην χαμηλότερη
σκάλα, και πάντα 25C. Αν το βάλω στη δυνατή σκάλα, δεν κάθεσαι
μέσα ..., χιονοθύελλα. Είναι σαν τη διαφήμιση ..., "πιές τη μπύρα
σου πρίν παγώσει". Πόσο μάλλον να έβαζα αυτό που προτείνει ...

Γιαυτό τα μαστόρια, μην τα παρεξηγήτε, έχουν βρεί τον πιο πρακτικό
τρόπο υπολογισμού, αυτόν με τα τμ. Ο οποίος λέει τα τμ που θέλουμε
να καλύψουμε δια 2 x1000. Δηλαδή υπνοδωμάτιο 18τμ/2 x 1000 =
9000 BTU. Βέβαια αυτό ισχύει χονδρικά έτσι ..., δεν είναι νόμος.

Έτσι μια αναφορά έκανα, μη με παρεξηγήσετε ...

Nemmesis
13-06-09, 23:52
Ναι αν κρίνω απο το τεστάκι που ζητάει πόσα άτομα είναι στο χώρο,
πόσα W φώτα έχω (σιγά μην τα ανάβεις όλα), τι ηλεκτρικές συσκευές
έχω ανάψει, αν τραβάω τις κουρτίνες ... Το θεωρώ αστείο και πολύ
δήθεν ψαγμένο ... Και όλοι αυτοί οι παράγοντες αλλάζουν, εκτός απο
τις κουρτίνες :lool::lool:.

Το A/C είναι για να μας διευκολύνει τη ζωή, όχι να φιλοσοφήσουμε
το θέμα A/C.

Να τα αποτελέσματα ... 32500 BTU για σαλόνι 49τμ, με διαμέρισμα
πάνω, κάτω, πλάι (1 πλευρά). Δηλαδή αν είχα μονοκατοικία, και
το χτύπαγε ήλιος 12 ώρες, θα μου έβγαζε 50000 BTU ?. Δεν νομίζω
να ήταν σωστό ...

Εγώ έχω 24άρι στο χώρο αυτό, πάντα το FAN στην χαμηλότερη
σκάλα, και πάντα 25C. Αν το βάλω στη δυνατή σκάλα, δεν κάθεσαι
μέσα ..., χιονοθύελλα. Είναι σαν τη διαφήμιση ..., "πιές τη μπύρα
σου πρίν παγώσει". Πόσο μάλλον να έβαζα αυτό που προτείνει ...

Γιαυτό τα μαστόρια, μην τα παρεξηγήτε, έχουν βρεί τον πιο πρακτικό
τρόπο υπολογισμού, αυτόν με τα τμ. Ο οποίος λέει τα τμ που θέλουμε
να καλύψουμε δια 2 x1000. Δηλαδή υπνοδωμάτιο 18τμ/2 x 1000 =
9000 BTU. Βέβαια αυτό ισχύει χονδρικά έτσι ..., δεν είναι νόμος.

Έτσι μια αναφορά έκανα, μη με παρεξηγήσετε ...

ακριβως...

Capacitor
14-06-09, 01:02
Καποιο αρθρο που διαβασα σε εφημεριδα ελεγε οτι αγορασε ενας ανθρωπακος ενας mercedes και του καηκε το μοτερ ανευ λογου και αιτιας,ενω τα yugo του 80 πανε ακομα.Μην μενετε σε μεμονωμενα πραγματα.Θεωρηστε τα αστοχια υλικου απο την κατασκευαστρια εταιρεια.Ολοι οι κατασκευαστες εξαλλου εχουνε ποσοστο αστοχιας υλικου.
Αυτοι που λενε στον κοσμο για τα τετραγωνικα δεν ειναι μαστορια οπως προαναφερθηκε αλλα πωληταραδες.Αμα ρωτησεις πωλητη του κωτσοβολου αν εχει μια lcd PIP θα σε κοιταει με ανοιχτο το στομα και θα παει τρεχοντας να φερει το manual.
Αν μιλησεις με επαγγελματια ψυκτικο θα σου πει λοιπον εχουμε και λεμε,
που ,πως ποτε.
Αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σου προτεινει 9αρι σε 40 τετραγωνικα κομμωτηριο.Γιατι πολυ απλα η πορτα ανοιγει συνεχεια ,τα πιστολακια δουλευουνε στο full τα χημικα επιβαρυνουν την ατμοσφαιρα,η τζαμαρια μπροστα εχει απωλειες και αλλα σχετικα.Αρα λοιπον να που διαφοροποιησαμε τα τετραγωνικα,γιατι σε μια γκαρσονιερουλα 40 τετραγωνικα ενα 9αρι θα ητανε ιδανικο.
Καθομουν σε ενα καναπε και με χτυπαγε ενα 24αρι στα 4 μετρα.Ο καιρος ητανε χειμωνιατικος και το κλιματιστικο φυσικα στο ζεστο.Κλαιγανε τα ματια μου και φυσικα δεν καταφερα να δω τον αγωνα.10 ατομα και αλλη θεση να πας δεν ειχε,οποτε καθαρα απο ευγενεια δεν μιλησα.Τρελα btu για εκεινο το σαλονακι.
Φιλε Μουτουλε,το κλιματιστικο σταματαει να δουλευει οταν πιασει τους βαθμους που του εχεις ορισει και ξαναξεκιναει οταν ανεβουν.Αυτο το διαπιστωνεις αμα κοιταξεις τον θερμοστατη του καλοριφερ ο οποιος λεει 29 βαθμους,στην περιπτωση που προανεφερα.Και ειναι φυσικα διαφορετικο να βαραει ο ηλιος το σπιτι και να βλεπεις 32 βαθμους και αλλο να πιασει το σπιτι 29 βαθμους απο το κλιματιστικο.Τρεις βαθμοι και αισθανεσαι πολυ ανετα.
Εχουνε δει τα ματια μου 16 βαθμους ρυθμισμενο κλιματιστικο.

ANYWAY εγω προσωπικα βρισκω την κεντρικη ιδεα της υποθεσης στο post του Αντωνη, ΜΑΖΕΨΤΕ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.

moutoulos
14-06-09, 01:18
Ποτέ δεν ρυθμίζουμε το κλιματιστικό να μας "χτυπάει" (περσίδες),
γιατί εκεί είτε 9άρι είναι, είτε 24άρι μας "θερίζει". Ξεπαγιαζουμε εμείς
και ο χώρος είναι ζεστός ακόμα ...

Καλοκαιρινούς μήνες, ρύθμιση cool - κρύο δηλαδή, οι περσίδες
ρυθμίζονται να στέλνουν τον κρύο αέρα, πάνω, παράλληλα με το
έδαφος δηλαδή (το κρύο πέφτει προς τα κάτω).

Χειμερινούς μήνες το αντίθετο, οι περσίδες ρυθμίζονται το πολύ 2-3
μέτρα να "χτυπάνε" μπροστά απο το κλιματιστικό ...

Έτσι για την ιστορία ...

antonis_p
14-06-09, 01:23
Αν μιλησεις με επαγγελματια ψυκτικο θα σου πει λοιπον εχουμε και λεμε,
που ,πως ποτε.ο επαγγελματίας ψυκτικός είναι αυτός που συμπληρώνει ψυκτικό υγρό, αλλάζει κανενα συμπιεστή και πάνω απο ολα κοβει αποδείξεις! Αυτος πιθανότατα στην καλύτερη περίπτωση να εχει βγαλει ΟΑΕΔ. Αυτός ναι, θα υπολογισει με τμ και αυτό αν ξερει να κανει πολλαπλασιασμό! Ο υπολογισμός ψυκτικών φορτίων ειναι δουλεια μηχανολόγου μηχανικού. (σε όλα τα άλλα συμφωνώ Alex) Συγνώμη που ειμαι απόλυτος, αλλά αν ξέρω κατι τοτε επιμένω.

Το να έχεις ένα δωμάτιο που να χρειάζεται 7-8k btu και να βάζεις 12κ "για να είσαι μέσα", είναι μέγιστο λάθος, για να μην πω τιποτα χειρότερο (μοναδική εξαιρεση τα inverter που αποδίδουν απο 1700btu μέχρι την max ισχύ τους). Αυτό γιατί ναι μεν θα "κόψουν" στην επιθυμητή θερμοκρασία πχ 25 αλλά ο αερας που θα βγάζουν όσο δουλευουν θα είναι ακομα χαμηλότερης θερμοκρασίας: σκεφτειτε, δουλευουν στον ίδιο χώρο αρα ίδια θερμοκρασια εισαγωγης 3 A/C, ενα 9κ, ενα 12κ και ενα 24 κ, όλα εισάγουν αερα πχ 30 βαθμούς, τα ισχυρότερα δεν θα βγάζουν πιο παγωμένο; Αυτό σε ένα χώρο που καποιος κοιμαται, θα τον αρρωστήσει, no exeptions.

leosedf
14-06-09, 04:44
Τι να πώ, η δική μου εμπειρία είναι οτι το fujitsu του θείου μου απο τις πρώτες μέρες παρουσίασε προβλήματα τα οποία διορθώσαν και την προηγουμενη εβδομάδα ψόφησε τελείως. 24άρι inverter.

Το LG το 24άρι που έχω εγώ δουλεύει άψογα όπως όταν είχε εγκατασταθεί.

nveli
14-06-09, 10:32
Ναι αν κρίνω απο το τεστάκι που ζητάει πόσα άτομα είναι στο χώρο,
πόσα W φώτα έχω (σιγά μην τα ανάβεις όλα), τι ηλεκτρικές συσκευές
έχω ανάψει, αν τραβάω τις κουρτίνες ... Το θεωρώ αστείο και πολύ
δήθεν ψαγμένο ... Και όλοι αυτοί οι παράγοντες αλλάζουν, εκτός απο
τις κουρτίνες :lool::lool:.

Το A/C είναι για να μας διευκολύνει τη ζωή, όχι να φιλοσοφήσουμε
το θέμα A/C.

Να τα αποτελέσματα ... 32500 BTU για σαλόνι 49τμ, με διαμέρισμα
πάνω, κάτω, πλάι (1 πλευρά). Δηλαδή αν είχα μονοκατοικία, και
το χτύπαγε ήλιος 12 ώρες, θα μου έβγαζε 50000 BTU ?. Δεν νομίζω
να ήταν σωστό ...

Εγώ έχω 24άρι στο χώρο αυτό, πάντα το FAN στην χαμηλότερη
σκάλα, και πάντα 25C. Αν το βάλω στη δυνατή σκάλα, δεν κάθεσαι
μέσα ..., χιονοθύελλα. Είναι σαν τη διαφήμιση ..., "πιές τη μπύρα
σου πρίν παγώσει". Πόσο μάλλον να έβαζα αυτό που προτείνει ...

Γιαυτό τα μαστόρια, μην τα παρεξηγήτε, έχουν βρεί τον πιο πρακτικό
τρόπο υπολογισμού, αυτόν με τα τμ. Ο οποίος λέει τα τμ που θέλουμε
να καλύψουμε δια 2 x1000. Δηλαδή υπνοδωμάτιο 18τμ/2 x 1000 =
9000 BTU. Βέβαια αυτό ισχύει χονδρικά έτσι ..., δεν είναι νόμος.

Έτσι μια αναφορά έκανα, μη με παρεξηγήσετε ...

το flash που πόσταρα είναι από το site του Κόκοτα (μεγάλος διανομέας της mitsubishi) και δεν έχω συγκρίνει τα αποτελέσματα του με άλλα υπολογιστικά προγράμματα φορτίων, αν παρουσιάζει λάθη στους υπολογισμούς ζητώ συγνώμη και μπορείτε να το αγνοήσετε. Το έβαλα ως έναν απλό τρόπο υπολογισμού φορτίων από έναν άσχετο με κλιματισμό. Βέβαια ο υπολογισμός φορτίων και η επαλήθευση τους δεν θα γίνει με την σχέση του μάστορα αλλά με σοβαρά προγράμματα (π.χ. FINE), γιατί πολύ απλά η σχέση του μάστορα μας δίνει τα ίδια kW για ίδιο χώρο
α) στην Κρήτη και στην Κοζάνη
β) με σωστή θερμομόνωση και χωρίς θερμομόνωση
γ) με μεγάλους υαλοπίνακες που τους κτυπά ο ήλιος και σε πλήρη σκίαση
δ) με έναν άνθρωπο που κοιμάται και με δέκα ανθρώπους που δουλεύουν σε μηχανές

ο υπολογισμός των λανθάνων και αισθητών φορτίων δεν είναι δουλειά των ψυκτικών αλλά των μηχανολόγων (αυτών που ξέρουν την δουλειά γιατί κυκλοφορούν και άσχετοι)

το να υπερδιαστασιολογούμε μια μονάδα για να είμαστε καλυμμένοι είναι απλά χάσιμο χρημάτων

leosedf
14-06-09, 14:21
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά ενός inverter με ενα απλό κλιματιστικό? Η διαφορά βρίσκεται στην τροφοδοσία?

PCMan
14-06-09, 17:44
Χονδρικά (http://www.daikin.gr/faq/items/inverter-technology.jsp)


............................................

antonis_p
14-06-09, 18:06
όπως τα λέει η daikin,

πχ ενα 12k btu A/C, εργάζεται μόνιμα στα 12k btu
(ή ο θερμοστάτης του, όταν επιτευχθει η επιθυμητή θερμοκρασία το σταματά τελείως).

Ένα inverter 12k btu, όταν η θερμοκρασία πλησιάζει την επιθυμητή
παράγει όλο και λιγότερη ψύξη, λιγότερα btu, φτάνει περιπου στα 1700.

Όπως στο αυτοκίνητο, προκειμένου να ξεκινήσεις από στάση
πατάς αρκετά το γκάζι, όταν όμως φτάσεις την επιθυμητή ταχύτητα,
πατάς λιγότερο, όσο χρειάζεται για να συντηρήσεις την ταχύτητά σου.

sakis-st
14-06-09, 19:32
Αυτή η σελίδα ίσως σε βοηθήσει
http://www.climahellas.gr/shop/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=35

leosedf
14-06-09, 22:09
Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ. Στην ουσία μιλάμε για καλύτερο έλεγχο του συστήματος, όχι για διαφορετικό τελείως σύστημα ετσι δεν είναι?

antonis_p
14-06-09, 22:14
Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ. Στην ουσία μιλάμε για καλύτερο έλεγχο του συστήματος, όχι για διαφορετικό τελείως σύστημα ετσι δεν είναι?

επί της ουσιας ο κύκλος ψύξης ειναι ο ίδιος.
ο συμπιστης δεν είναι "on-off"
αλλά ελεγχόμενων στροφων.

moutoulos
15-06-09, 09:05
Κώστα με άλλα λόγια το inverter έχει ρυθμιζόμενη έξοδο BTU.

Δηλαδή αν ένα απλό βγάζει 9000 BTU ψύξη, όταν κόβει τι κάνει ?
σταματά ο συμπιεστής, και γυρνάει το εσωτερικό FAN, δηλαδή
έχουμε 9000 > 0 > 9000 > 0 ...

Το inverter με την ρυθμιζόμενη έξοδο βγάζει περίπου απο 1700 -
9000 BTU , ανάλογα τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας που του έχουμε
βάλει. Απλά διαχειρίζεται καλύτερα την ενέργεια ...

space
15-06-09, 20:35
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Χονδρικό υπολογισμό θέλω και εγώ να κατασταλάξω και όχι λεπτομέρειες που θα με φέρουν σε μεγαλύτερο αδιέξοδο. Ο χώρος των 42 τ.μ. βρίσκεται σε οικοδομή 5 ετών στον 2ο οροφο. Οι 2 πλευρές [νότια και βόρεια] με διπλά τζάμια, ανατολικά με υπόλοιπα δωμάτια και δυτικά με άλλα διαμερίσματα της οικοδομής. Πρωτίστως το θέλω να αποδίδει καλά για θέρμανση. Περιοχή Γρεβενά. Απλά και πάλι ο καταστηματάρχης μου πρότεινε βιαστικά ένα 18αρι. Σε ένα site κάνοντας τεστ υπολογισμού μου προτείνει 16500 και σε ηλεκτρονικά καταστήματα εδώ στο ιντερνετ μου λένε 18αρι προτείνεται για 36 τ.μ..:saad: Τι χονδρικά λοιπόν να επιλέξω.....18αρι ή 24αρι?:saad:

nveli
15-06-09, 22:24
Αφού θες ένα κλιματιστικό που να αποδίδει καλά σε θέρμανση στα Γρεβενά έχεις ένα μεγαλύτερο πρόβλημα από το διλημμά 18 ή 24. Οι εταιρίες κλιματιστικών διαφημίζουν τις αποδόσεις των μηχανημάτων τους σύμφωνα με το eurovent δηλαδή για την θέρμανση σε εξωτερική θερμοκρασία ξηρού βολβού 7οC που είναι μια καλή θερμοκρασία χειμώνα για την Αθήνα αλλά όχι για τα Γρεβενά. Επιπλέον διαφημίζουν ότι ειδικά τα inverter μπορούν να λειτουργούν σε θέρμανση με εξωτερική θερμοκρασία -10οC έως -15οC, αυτό που κρύβουν είναι ότι στους -15οC το κλιματιστικό μπορεί να αποδώσει μόνο ένα κλάσμα της ονομαστικής θερμικής ισχύος, όπως φαίνεται και στον πίνακα του MSZ-FD50 της mitsubishi, ένα από τα καλύτερα μηχανήματα στην Ελλαδα. Άρα το πρόβλημα σου είναι ότι τις πιο κρύες μέρες που θα ζητάς τα περισσότερα kW από το κλιματιστικό σου αυτό θα μπορεί να σου δώσει τα λιγότερα. Η πρόταση μου είναι αναγκαστικά ενα inverter που να μπορεί να αποδώσει τα περισσότερα kW στην ελάχιστη θερμοκρασία που αναμένεται στα Γρεβενά, λογικά θα είναι 24kbtu για τη μάρκα και τον τύπο χρειάζεται σύγκριση των τεχνικών φυλαδίων (όχι των διαφημιστικών για τους πελάτες) κάθε εταιρίας.

antonis_p
15-06-09, 23:54
συμφωνω με όσα έγραψε ο Νικος (μην τα αντιγράφω...)

Σε χαμηλες θερμοκρασίες που προφανως υπάρχουν στα Γρεβενα
θα έχεις πρόβλημα τον χειμώνα....

Πιστευω πως το κλιματιστικό δεν θα σε καλύψει πλήρως τον χειμώνα...
sorry αλλά κανέναν δεν καλυψε....

Nemmesis
16-06-09, 02:09
sorry αλλά κανέναν δεν καλυψε....

πως εισαι τοσο σιγουρος? εδω πτολεμαιδα ξερω εγω ακομα και μαγαζια που βασιζονται αποκλειστηκα στον κλιματισμο...
ψαξε λιγο και το συστημα ALTHERMA

αν και να ξερετε παντα μεγαλητερη οικονομια πετυχενουμε με ενα υβριδικο συστημα δλδ εχουμε το κλιματιστηκο και οταν εχει πολυ κρυο βοηθαμε και λιγο με τον λεβητα...
Αλλο μεγαλο λαθος που κανει ο κοσμος ειναι οτι το καλοκαιρι το κλιματιστικο ειναι στους 19βαθμους και τον χειμονα ειναι στους 30 ε αυτο μονο κακο κανει... οταν το καλοκαιρι εχουμε 40βαθμους εξω καλο ειναι να το εχουμε στους 28-29 το κλιματιστικο, μεγιστη διαφορα που μπορουμε να εχουμε μεσα με εξω ειναι 10βαθμοι αλλιως μετα υπαρχει κινδυνος για θερμοκρασιακο σοκ... και τον χειμονα παλι το ιδιο απλα σε ποιο λογικα επιπεδα δλδ. ειναι εδω ενας δεητσις φιλος μου (ξερετε αυτοι εχουν και free κιλοβατορες) και τον χειμονα θελει να ειμαι μεσα στο σπιτι με τον κοντομανικο. αποτελεσμα τα παιδια του ειναι συνεχεια αρρωστα αλλα δεν καταλαβαινει αυτος... επισης στην θερμανση οι απωλιες που εχουμε οταν κραταμε ενα σπιτι στους 28βαθμους ειναι εκθετικα μεγαλητερες απο οταν το εχουμε στους 22

leosedf
16-06-09, 05:05
Ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι εδώ στη Θεσσαλονίκη μένω σε 20 τετραγωνικά σύνολο (μονό τζάμι και λίγη μόνωση στους τοίχους) και δεν ηθελα να μπώ στη διαδικασία να τρυπάω και να κάνω εγκατάσταση. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω φορητό κλιματιστικό με 8872 BTU, λέτε να κάνει δουλειά η να προχωρήσω σε σταθερό κλιματιστικό?

Nemmesis
16-06-09, 18:17
Ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι εδώ στη Θεσσαλονίκη μένω σε 20 τετραγωνικά σύνολο (μονό τζάμι και λίγη μόνωση στους τοίχους) και δεν ηθελα να μπώ στη διαδικασία να τρυπάω και να κάνω εγκατάσταση. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω φορητό κλιματιστικό με 8872 BTU, λέτε να κάνει δουλειά η να προχωρήσω σε σταθερό κλιματιστικό?

καταρχας το φορητό κλιματιστικό εχει εναν ευκαμπτο σωληνα διαμετρου 10-15εκ που πρεπει να το εχεις κοντα σε παραθυρο-πορτα για να φευγει ο ζεστος αερας εξω... αν αυτο δεν σε ενοχλει και επισης ειναι οκ και με τον θορυβο που κανει τοτε βουρ.. ΑΛΛΑ αν το θελεις και για θερμανση απλα δεν γινεται για τον λογο οτι επειδη βγαζουν αερα απο τον χωρο απο καπου θα μπαινει αερας απο εξω και το τελευταιο μου επιχηριμα "ειναι μεγαλο καραγκιοζιλικι εκεινος ο ευκαμπτος σωληνας που εχουν..."

leosedf
16-06-09, 18:24
10-15?? OMG Ενα κανονικό κλιματιστικό θέλει μικρότερη τρύπα...... Γιατί αν είναι να έχω και την πόρτα ανοιχτή τότε τί να το κάνω. Μου φένεται οτι θα βάλω κανονικό.
Εϊναι αλήθεια οτι τα καινούρια πλέον μπορείς να τα βάλεις μόνος σου? Μιλάω για τις συνδέσεις των σωληνών και το φρέον που υπάρχει αποθηκευμένο μέσα.

antonis_p
16-06-09, 18:37
πολλα πράγματι έχουν μέσα όλες τις οδηγίες,
τα κλιματιστικά του carrefour έχουν μεχρι και τον γυψο!!!
Βεβαια είναι τα πλέον ενεργοβόρα... δεν συστήνονται...
αντε για κανενα εξοχικο...

leosedf
16-06-09, 18:42
Χμμμ μάλον θα το βάλω μόνος μου, google is your friend.

antonis_p
16-06-09, 18:47
μπορεις, δεν ειναι επιστημη.
Θα είναι ετοιμες οι σωλήνες; για να βιδώσουν;
Αν σου ξεφύγει ψυκτικό υγρο;
Μπορεί να εχει ξεφύγει και απο πριν...
δεν ειναι επιστημη αλλά αν δεν το εχεις ξανακανει μπορει να μην καταφερεις....

nveli
16-06-09, 19:39
καταρχας το φορητό κλιματιστικό εχει εναν ευκαμπτο σωληνα διαμετρου 10-15εκ που πρεπει να το εχεις κοντα σε παραθυρο-πορτα για να φευγει ο ζεστος αερας εξω... αν αυτο δεν σε ενοχλει και επισης ειναι οκ και με τον θορυβο που κανει τοτε βουρ.. ΑΛΛΑ αν το θελεις και για θερμανση απλα δεν γινεται για τον λογο οτι επειδη βγαζουν αερα απο τον χωρο απο καπου θα μπαινει αερας απο εξω και το τελευταιο μου επιχηριμα "ειναι μεγαλο καραγκιοζιλικι εκεινος ο ευκαμπτος σωληνας που εχουν..."

εκτός τα monoblock φορητά με εύκαμπτο αεραγωγό υπάρχουν και split φορητά με εξωτερική μονάδα που συνδέεται με εύκαμπτο σωλήνα μικρής διαμέτρου με την εσωτερική μονάδα εδω (http://www.carad.gr/OlSp/Products/portatili/sp9000/sp9.htm)(ψύξη) και εδω (http://www.carad.gr/OlSp/Products/portatili/sp12/sp12.htm) (ψύξη/θέρμανση). Το πλεονέκτημα των φορητών δεν είναι ότι δεν χρειάζονται εγκατάσταση αλλά ότι μπορούν να μεταφερθούν και να εξυπηρετούν πολλούς χώρους.

Capacitor
17-06-09, 00:20
Σωστα.Γι αυτο λεγεται εξαλλου και φορητο,γιατι μεταφερεται

Nemmesis
17-06-09, 00:31
πεταμενα λεφτα

ΕΛΕΝΑ ΚΡΗΤΗ
21-12-12, 22:07
Μία πληροφορία απο ζήμενς μεριά...
να έχει συμπιεστή matsushita (τώρα panasonic) είναι τα τέσσερα γράμματα που χαρακτηρίζουν το συμπιεστή. ο λόγος ποτέ μα ποτέ δεν παθαίνει τίποτε. (στατιστικά στα ψυγέια σε σχέση με άλλους). απο εδώ (http://www.frigoklima.gr/LIST.xls.htm)
MATSUSHITA Ιαπωνέζικη εταιρία κατασκευής συμπιεστών Rotary για κλιματισμό. Με ετήσια παραγωγή άνω των 20 εκατομυρίων τεμαχίων αποτελεί τον Νο.1 κατασκευαστή στον τομέα αυτό. Η ποιότητα της θεωρείται κορυφαία και η παραγωγή είναι εξολοκλήρου δική της (δεν πρόκειται για παραγωγή under-licence). Αντιπροσωπεύεται από την FRIGO KLIMA από το 2005!

Καλησπέρα,
Είμαι απο λίγο εως πολύ άσχετη με τα ηλεκτρονικά και σκοπεύω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ένα χώρο 15-20 τμ στο σπίτι όπου μένω στο Ηράκλειο Κρήτης. Εχω μπερδευτεί αρκετά. Σκέφτομαι μέ βάση όσα διάβασα στο διαδίκτυο για fujitsu 9000 btu, αλλά και πάλι θα θελα τη γνώμη κάποιου που έχει ήδη κλιματιστικό . Μ ενδιαφέρει κυρίως για θέρμανση, Το σπίτι μου είναι βόρειας κατεύθυνσης και ευτυχώς μ εξάιρεση την πρόσοψη του γύρω είναι προστατευμένο (διαμερίσματα) από τον καιρό. Σκοπεύω να το χρησιμοποιώ 5-7 ώρες την ημέρα αφού το καλοριφέρ δεν συμφέρει πλέον κι έχω πρόβλημα με τους άλλους 2 ενοίκους που βάζουμε πετρέλαιο μαζί και καταναλώνουν στο τέλος και μέρος του δικού μου (έχουμε αυτονομία υποτίθεται αλλά με κοινή δεξαμενή παει περίπατο)κι άντε να βγάλω άκρη μαζί τους όταν έρχεται η ώρα να αγοράσουμε καινούργιο. Καμμιά συμβουλή, ίσως κάτι καλύτερο αλλά όχι πανάκριβο;

antonis_p
22-12-12, 00:06
Σήμερα άκουσα σε μεγάλο ραδιοφωνικό σταθμό πως από το 2013 θα πωλούνται μόνο inverter! Εννοείται αφού ξεφορτώσουν οι αποθήκες με ότι συμβατικό έχουν φορτώσει.

moutoulos
23-12-12, 10:11
Ελένη καλώς ήρθες

Καταρχήν εφόσον θα είναι η κύρια θέρμανσής σου απο εδώ και πέρα, θα σου πρότεινα
να αγοράσεις οπωσδήποτε inverter. Τα "απλά" έχουν "πεθάνει" απο καιρό, αλλά δεν
θέλουμε να το καταλάβουμε ...

Δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα αλλά σχετικός με αυτά (όπως και οι περισσότεροι).
Εγώ τουλάχιστον θα σου πρότεινα για έναν τέτοιο χώρο αρκετά κάτω απο 24Κ BTU.

Βασικά και το 12Κ BTU άρι σε βολεύει αλλά οριακά. Μάλλον θα δουλεύει συνέχεια ...
Οπότε για μένα το ιδανικό σου θα ήταν ένα 18Κ BTU. Βέβαια το θέμα BTU είναι λίγο
σχετικό, αλλά μην μπερδεύεσαι με αυτό. Σε όποιον αναφέρεις τον χώρο που έχεις, θα
σου προτείνει το καταλληλότερο (με βάση αυτά που έχει). Πάντως πάνω απο 24άρι το
θεωρώ υπερβολή.

Τώρα το ότι έχεις μπερδευτεί είναι λογικό, αφού κάθε μέρα βομβαρδιζόμαστε με παχιά
λόγια ... Αν όμως πάρεις ένα "επώνυμο inverter", δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Το ξέρω
μπορεί να έχει διπλάσια τιμή, αλλά εξαρτάται τι θες, κάτι πρόχειρο (σπίτι με ενοίκιο) ή
κάτι "καλό" (δικό σου σπίτι, μόνιμη εγκατάσταση, κύρια θέρμανση).