PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονοφασικό μοτέρ σε τριφασικό ρεύμα;



Dimmis
13-06-09, 21:06
Καλημέρα / καλησπέρα σας...

Αρχάριος και ανίδεος από ηλεκτολογικά, έχω μια απορία σχετικά με μία συσκευή που μόλις παρέλαβα (αγορά μέσω internet) και δυστηχώς δεν μου λειτουργεί! Πρόκειται για ένα μονοφασικό (single-phase) μοτέρ VENTS VK-125 CENTRIFUGAL IN LINE FAN εξαερισμού (http://www.mamut.net/homepages/Norway/1/18/vifter/vents_vk_100_150.pdf) (61W - 230V).

http://www.exoticgarden.eu/components/com_virtuemart/shop_image/product/resized/Vents_VK_48ecb3352fb5c_90x90.jpg (http://www.exoticgarden.eu/components/com_virtuemart/shop_image/product/Vents_VK_48ecb3354da17.jpg) (κλικ για μεγένθυνση)

Συνδεσμολογικά γνωρίζω πως δεν έχω κάποιο 'θέμα' μιάς και το μόνο που έχει για να συνδέσεις είναι η γείωση, το ουδέτερο (Ν) και το φορτίο (L).

To θέμα λοιπόν που προκύπτει (απο την λιγοστή πείρα που διαθέτω) είναι πως σε κάθε μου προσπάθεια για να το ξεκινήσω να λειτουργεί (σε όποια πρίζα του σπιτιού και άν δοκίμασα) 'πέφτει' ο ρελές του πίνακα του σπιτιού μου. Στο σπίτι μου έχω τριφασικό ρεύμα και δεν έχω/είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με οποιαδήποτε άλλη συσκευή και αν έχω χρησιμοποιήσει!!!

ΑΡΑ... το ερώτημα που αμέσως μου γενάται (και εδώ θέλω το φως σας) είναι το εξής...

Είναι υπαίτιο το τριφασικό ρεύμα για αυτά τα βραχυκυκλώματα και αν ναί, γίνεται να λειτουργήσει το μονοφασικό μοτέρ μου στο τριφασικό ρεύμα με κάποιο τρόπο;;; :confused1:


Σας ευχαριστώ θερμά και προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας! :wiink:

junior
13-06-09, 22:09
Δεν φταιει το τριφασικο σου ρευμα . Το μοτερ σου μπορει να λειτουργησει στις πριζες που εχεις .Φαινεται οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα .Αν εχεις περασει εσυ το φις τροφοδοσιας , κοιταξε μηπως δεν ειναι σωστα συνδεμενα ή ακουμπαει γειωση-ουδετερος με
φαση (L).

bak
13-06-09, 22:19
Δε φταιει οντος το τριφασικο, αλλα αυτο που κατα πασα πιθανοτητα εχει συμβει ειναι οτι εχεις παρει ουδετερο πισω απο το ρελε προστασιας με αποτελεσμα στην εκκινηση του μοτερ το ρελε να αντιλαμβανεται διαρροη ρευματος και να πεφτει.πρεπει να το ψαξεις μεσα στον πινακα το καλωδιο που τροφοδοτει το μοτερ σου και να παρεις τον ουδετερο απο την μπαρα μετα το ρελε.

k_sotiris
13-06-09, 23:50
Η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να έχει γίνει λάθος σύνδεση.
Έλεγξε ξανά την σύνδεση σου στο φις.

soulhealer
14-06-09, 09:51
πάντως και στο τριφασικό μπορείς να τον δουλέψεις με τη χρήση πυκνωτή..
μην βάλεις όμως πολύ μεγάλο και το ψήσεις το κακόμηρο το ανεμιστηράκι..

sakis-st
14-06-09, 11:27
Μπορεις να το κανεις σχετικα απλα και ανεξοδα μονο συνδεωντας ενα πυκνωτη αν το μοτερ ειναι μεχρι 1,5 KW και η ταση που αναγραφει η πινακιδα ειναι 220/380. Αν γραφει 380/660 ΞΕΧΝΑ ΤΟ.
Το μεγεθος του πυκνωτη ειναι αναλογο της ισχυως και ειναι 50 μF/Hp

R. ......S ......T

|.......|
|.......|
--| |--

soulhealer
14-06-09, 13:43
αν βάλεις 50μF / Hp το ζεμάτισες το μοτέρ..
εκτός αν με κάποιο τρόπο βάλεις τον 50μF για την εκκίνηση μόνο
και μετά τον αντικαταστήσεις (αμέσως μετά την εκκίνηση) με κατά πολύ μικρότερό του ,για συνεχή λειτουργία..

Nemmesis
15-06-09, 01:08
αν βάλεις 50μF / Hp το ζεμάτισες το μοτέρ..
εκτός αν με κάποιο τρόπο βάλεις τον 50μF για την εκκίνηση μόνο
και μετά τον αντικαταστήσεις (αμέσως μετά την εκκίνηση) με κατά πολύ μικρότερό του ,για συνεχή λειτουργία..

τι λες? γιατι να βαλει 50μF στο μοτερακι αυτο? 50μF ειναι για υσχη 1Hp
τα 61w του φιλου μας ειναι καπου 0,08Hp αρα θελει περιπου 4-5μF
αληθεια φιλτατε Dimmis τι εγινε τελικα? μην μας πεις οτι το παιδευες χωρις πυκνωτη και τωρα κλες τα ευρα σου...

Dimmis
15-06-09, 11:45
Kαλημέρα σας και πάλι και καλή εβδομάδα...

Πρωτίστως λοιπόν ένα ευχαριστώ για τις απαντήσεις και απόψεις όσων μπήκαν στον κόπο να με διαφωτίσουν!


Να απαντήσω τώρα λοιπόν και εγώ με την σειρά μου...

Α. Περίπτωση κακής συνδεσμολογίας του φις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! (3πλο-τσεκαρισμένο αυτό) :bored:

Β. Στην απάντηση περί πρόβλημα πίνακα/ουδέτερου...
...αυτο που κατα πασα πιθανοτητα εχει συμβει ειναι οτι εχεις παρει ουδετερο πισω απο το ρελε προστασιας με αποτελεσμα στην εκκινηση του μοτερ το ρελε να αντιλαμβανεται διαρροη ρευματος και να πεφτει...Αν ήταν έτσι τότε γιατί δεν παρουσιάζεται πρόβλημα και σε άλλες ηλεκτρικές συσκευές στην συγκεκριμένη πρίζα/ασφάλεια πίνακα (10Α);;; :confused1:

Γ. Σχετικά με την χρήση πυκνωτή... Το μοτέρ διαθέτει επάνω του ένα πυκνωτή 2μF. Σας παραθέτω παρακάτω και το σχεδιάγραμμα συνδεσμολογίας ρεύματος / μοτερ-πυκνωτή όπως παρέχεται από το έντυπο του κατασκευαστή:

http://www.dimmis.gr/images/various/VENTS_power_connection_figure.jpg


EΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ...

- Αυτό είναι το 2ο (ίδιο ακριβώς) μοτέρ που μου αποστέλουν, αφού και στο πρώτο που είχα παραλάβει είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!

- Δοκιμάζοντας να αφαιρέσω τον πυκνωτή (απο την παραπάνω συνδεσμολογία), το μοτέρ όταν μπαίνει στο ρεύμα, δεν λειτουργεί μέν, αλλά δεν ρίχνει και τον ρελέ!!!


ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ...
...απο το εγχειρίδιο του κατασκευαστή μια παράγραφο κειμένου από την οποία (παρόλο το καλό επίπεδο Aγγλικών μου) δεν καταλαβαίνω τι θέλει να μας πεί ο 'ποιητής' και φυσικά όποιος 'φιλόλογος' (απο εσάς) καταλάβει θα επιθυμούσα μια εξήγηση...



Connecting of the fan to single-phase circuit (βλέπε σχεδιάγραμμα παραπάνω) is done through switch, built-in to fixed wiring. Connection of fans to electric power supply must be performed only through switch with actuation length not less than 3mm at all poles (εδώ το έχασα εντελώς). The fan is installed vertically or horizontally (αυτό μου είναι κατανοητό)!!!

:001_huh::001_unsure::bored:

Gant
15-06-09, 12:34
Χωρίς να είμαι και καλός γνώστης των Αγγλικών, νομίζω πως λέει ότι η σύνδεση του μοτέρ με το ρεύμα γίνεται μέσω διακόπτη, του οποίου οι αγωγοί πρέπει να έχουν μία ελάχιστη απόσταση 3ων mm μεταξύ τους.

Και ... χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, μήπως στην εκκίνηση το μοτέρ τραβάει στιγμιαία μεγάλο ρεύμα και σου ρίχνει την ασφάλεια; Μήπως θα βοηθούσε μία ασφάλεια με μεγαλύτερη ανοχή σε στιγμιαία ρεύματα;

stom
15-06-09, 15:14
Ως προς τα 3 χιλιοστα που αναφερει ο ποιητης, ειναι προδιαγραφη ασφαλειας ωστε οταν ανοιξει ο διακοπτης να μην δημιουργηθει τοξο.....
(πιο συγκεκριμενα λεει οτι οταν ο διακοπτης ειναι στο off το διακενο της επαφης πρεπει να ειναι οχι λιγοτερο απο 3mm) αλλα αυτο δεν εχει καμμια σχεση με το προβλημα σου.

Επι της ουσιας...
1. Πεφτει το ρελε και οχι η ασφαλεια αρα δεν ειναι θεμα αρχικου ρευματος.
2. Μιλαμε για ενα μοτερακι 60watt, οχι κανα κινητηρα... Οι περισσοτεροι απορροφητηρες στα σπιτια μας τετοιο εχουν μεσα (για να μην πω πιο μεγαλο)
3. Το οτι εχεις τριφασικο δεν εχει καμμια απολυτως σχεση. Τα περι συνδεσης μοτερ 230volt σε τριφασικη παροχη ειναι μεν σωστα, αλλα αδιαφορα για το προβλημα που αναφερεται.
4. Εαν τη φαση την εχεις συνδεσει στο μπλε και τον ουδετερο στο μαυρο τοτε το μοτερ θα επρεπε να δουλεψει.

Δεν βλεπω αγωγο γειωσης πουθενα. Δοκιμασε το εξης.
Βαλε το μοτερ πανω σε μια μονωμενη επιφανεια (πχ ξυλο) τροφοδοτησε το και πες μας τι εγινε.
Ειναι αδυνατον να πεσει το ρελε διαφυγης αν δεν υπαρχει δρομος διαφυγης προς τη γη.

soulhealer
15-06-09, 20:39
σωστός ο stom +1 πρόσεξε καλά που συνδέεις την δική σου φάση και ουδέτερο..
(η γείωση θα μπει επάνω στο σασί του μοτέρ μέσα στο ακροκιβώτιο)

stefanoszis
15-06-09, 22:48
μπορει να εχει διαρροη το μοτερακι. μετρα τους ακροδεκτες εναν εναν με τη γειωση. κανονικα δε πρεπει να εχουν αγωγιμοτιτα.

kourtidisp
16-06-09, 00:36
Λοιπον λιγο μπερδεμα το θεμα καθως και οι απαντησεις.Αν δεν εχει καει το εργαλειο και ειναι 230ac δεν βαζεις αναποδα το L με το Ν?Αναστροφη φασης-ουδετερου.Τελος αν δεν βαριεσαι για δες τον πυκνωτη, ειναι οκ;Παντως μην το θετεις σε λειτουργια χωρις αυτον.

Dimmis
21-06-09, 18:48
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ!!!

Τι έφταιγε όμως τελικά;

Εντόπισα και διόρθωσα δύο (2) προβλήματα... Το ένα έχει να κάνει σχέση με κατασκευαστικό λάθος (που μου φαίνεται τραγικό και απίστευτο) και το δεύτερο έχει να κάνει με την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού μου.

Έτσι λοιπόν και πιο συγκεκριμένα:

Α. Και στα δύο πανομοιότυπα μοτέρ που είχα στην κατοχή μου, η συνδεσμολογία των καλωδίων ήταν διαφορετικής διάταξης από αυτή που εμφανίζονταν στο εγχειρίδιο χρήσης τους. Για να οδηγηθώ σε αυτή την διαπίστωση δε, χρειάστηκε να λύσω ολόκληρο το μοτέρ, έτσι ώστε να δω και με τα μάτια μου πως ο εργάτης που το συναρμολόγησε μάλλον ήταν πιωμένος εν ώρα εργασίας!

Β. Παρόλο αυτά όμως (Α), όταν επιχείρησα να το βάλω στην πρίζα για ακόμα μία φορά ο ρελές του πίνακα μου ΕΙΠΕ ΟΧΙ!!! Και τότε ήταν λοιπόν που αποφάσισα να κάνω μια ακόμα δοκιμή (κάτι που δεν είχα επιχειρήσει μέχρι τότε), πρωτού στείλω στον κάδο σκουπιδιών!!! Πήρα ρεύμα από μια παροχή με ασφάλεια 16Amp (ασφάλεια AirCondition - αντί των 10Amp που είχα δοκιμάσει σε όλες τις πρίζες του σπιτιού μου)... ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΗ ΔΟΥΛΕΨΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!! :001_rolleyes:


Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν και σας ευχαριστώ θερμά όλους όσους προσπάθησαν να με συμβουλέψουν/βοηθήσουν από εδώ πέρα! :thumbup::byebye:

Capacitor
22-06-09, 21:19
Ο εργατης που το συναρμολογησε δεν ητανε πιωμενος,κινεζος ητανε.
Αυτοι οι τυποι στελνουνε στον αλλο κοσμο νοικοκυρες με ηλεκτρικα σιδερα χωρις γειωση.
Ναι μα παιρνουνε 2 δολλαρια ολη την ημερα.
Αδιαφορο, εγω θελω την ζωη μου

kourtidisp
22-06-09, 21:42
Εβαλες τελικα αναποδα την φαση με τον ουδετερο;αλλα και παλι δεν μας τα λες καλα.δεν εφτανε η 10Α ασφαλεια και δουλευει με 16Α; ηλεκτροκολληση ειναι; :001_smile: μαλλον η παροχη με τα 10Α πρεπει να χει κατι το διαφορετικο.Κανει τα ιδια και με αλλες συσκευες μηπως;

Capacitor
22-06-09, 23:03
61w 16Α ασφαλεια δεν κολλαει.Στο θερμοσιφωνο τι ασφαλεια πρεπει να βαλουμε 100Α?

stom
23-06-09, 11:33
Εγω παλι θα υποψιαστω ομορφιες του ηλεκτρολογου που μαλλον εχει δωσει στα κλιματιστικα εκτος ρελε διαφυγης.
Στη θεση σου θα φωναζα ΑΛΛΟΝ ηλεκτρολογο να δει τα παντα.
Μπορει να ζεις κατα τυχη. :P

ΥΓ Σε καινουργιο διαμερισμα στη Χαλκιδα ο ηλεκτρολογος ειχε πουλησει "πατεντα" το bypass του ρελε διαφυγης με το γενικο διακοπτη.
Με το γενικο κλειστο και το ρελε οπλισμενο ειχες ρευμα. Με το ρελε πεσμενο και το γενικο ανοιχτο, επισης. (και χωρις προστασια απο ρελε)
Κοντεψα να σκοτωθω.

Οταν πηρα τον κατασκευαστη και απειλησα με μηνυσεις μου ειπε οτι ΟΛΗ η πολυκατοικια ειναι ετσι.
ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ.

chip
23-06-09, 15:19
Τι φταίει το κακόμοιρο το κινεζάκι που μπορεί να ήταν και 10 χρονών??.... τα αφεντικά τους φταίνε και εμείς περισσότερο που ανεχόμαστε αυτά τα πράγματα...
Δε φτάνει να προσπαθούμε να αγοράζουμε ευρωπαικά προιόντα αλλά πρέπει να πιέσουμε τις κυβερνήσεις να επιβληθούν (μεγάλοι) δασμοί στα εκτός ευρώπης προιόντα. Μόνο έτσι θα έχουμε και ποιότητα και δουλειά (άρα χρήματα) για να αγοράζουμε καλά προιόντα.
(μειωμένους δασμούς προς χώρες εκτός ΕΕ μόνο εαν υπάρχει μία ισοροπία στο ισοζύγειο ισαγωγών εξαγωγών).

Capacitor
23-06-09, 15:48
To κινεζακι μπορει να μην φταιει ,αλλα δεν φταιει ουτε και η γιαγιουλα που παιρνει 300 ευρω συνταξη και η οποια πρεπει να αγορασει ενα σιδερο 20 €
Στα ενδιαμεσα βρισκεται το κρατος που πραγματοποιει ελεγχο αφου γινει το κακο.

chip
24-06-09, 10:48
Τι να το κάνει το σίδερο με τα 20 ευρώ εαν χαλάσει σε 6 μήνες ή αν πάθει καμία ηλεκτροπληξία...
Ύστερα οκ με τη γιαγιά σεβαστό...
όμως αν μόνο οι γιαγιάδες αγόραζαν τα κινέζικα δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Το θέμα είναι οτι τα αγοράζουν όλοι με μια εμονή να γλυτώσουν και το τελευταίο ευρώ (και τελικά είναι εις βάρος όλων μας) για να αγοράσουν ποιο πολλά προιόντα. Λοιπόν αυτό δεν το κατανοώ γιατί θα πρέπει να τα αγοράσουν όλα κινέζικα για να μπορέσουν τελικά να έχουν 3 LCD τηλεοράσεις των 32++ ιντσών, ενώ τις παλαιές τι πέταξαν πριν καν χαλάσουν... Και όλα αυτά βέβαια με όλη την οικονομία που έκαναν δεν τους έφτασαν τα χρήματα και αγόρασαν με πιστωτική κάρτα....
Αυτή η συμπεριφορά είναι που δημιουργεί τα οικονομικά προβλήματα... και τίποτε άλλο (μαζί με την άσκοπη γραφειοκρατεία της Δημόσιας Δοιήκησης).

Dimmis
24-06-09, 11:01
Και μία παρατήρηση / επισήμανση....

Τα μοτέρ VENTS είναι Ουκρανικής κατασκευής * (Μade in Kiev) και όχι Κινέζικής...

Έτσι για να μην κατηγορούμε αδίκως την κίτρινη φυλή δλδ! :lool:

ΑΡΑ... Διορθώνω τα προηγούμενα λεγόμενά μου...

..., έτσι ώστε να δω και με τα μάτια μου πως ο εργάτης που το συναρμολόγησε μάλλον ήταν πιωμένος εν ώρα εργασίας!
* Η vodka βλάπτει σοβαρά την συνδεσμολογία!!! :biggrin: