PDA

Επιστροφή στο Forum : hacked email



soulhealer
14-06-09, 09:25
παιδιά κάποιος έχει hackάρει το mail της φίλης μου και δεν μπορούμε να μπούμε μέσα..
Στην Αγγλία (πριν ένα μήνα) κάποιος της έστειλε ένα μήνυμα ότι χρειαζόταν λεφτά για να βγάλει εισιτήριο να πάει σπίτι του και όταν γύριζε πίσω θα έστελνε τα λεφτά σε αυτούς που τον βοήθησαν. από τότε δεν ανοίγει το mail
δοκίμασε μέχρι και αλλαγή κωδικού με χρήση μυστικής ερώτησης αλλά τπτ.. ξέρει κανείς κάποιον άλλο τρόπο για να ανοίξουμε το mail? κάποιο πρόγραμμα ίσως? να του στείλουμε την διεύθυνση του mail να μας βοηθήσει? γιατί υπάρχει εδώ και 10 χρόνια το mail και καταλαβαίνεται ότι οι επαφές που έχει μέσα είναι πάρα πολλές.. και δεν βρίσκονται εύκολα

HFProject
14-06-09, 09:54
Η yahoo ή η hotmail τι σας είπαν;

electrifier
14-06-09, 12:47
ΑΝ έχει συμβεί κάτι τέτοιο, τί βοήθεια ψάχνεις? Hack back? Δεν το βλέπω δυστυχώς.

Υ.Γ. ΑΝ έχει συμβεί έτσι, κάτι μου λέει πως η δουλειά έγινε από άτομο με πρόσβαση στο PC της φίλης σου ή στο όποιο PC έγραψε μια φορά τον κωδικό εισόδου η φίλη σου για να μπει στο λογαριασμό της. Ύστερα απλά μπήκε μέσα κι έκανε τα δικά του. Οπότε ας έχει το νου της για έτερους λόγους.

dbsjro
14-06-09, 14:42
Nαι αλλα για να το κανει καποιος γνωστος/οποιωσδηποτε δν πρεπει να ξερει τον προιγουμενο κωδικο κ μετα να τον αλλαξει?

soulhealer αλλαξε τον κωδικο κ "καπακι" πηγε να μπει κ δν γινοταν τπτ?

PCMan
14-06-09, 16:37
Μάλλον δεν γίνεται τίποτα...
Αν δεν ξέρεις την μυστική ερώτηση ούτε τον κωδικό και ο κωδικός έχει αλλάξει, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως...

Τον κωδικό σου μπορεί να στον κλέψει ο οποιοσδήποτε εάν βέβαια σου δώσει ο κάτοχος του email το οκ(εκτός αν η δουλεία έγινε απο το ίδιο το pc της φίλης σου). Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε με τον τύπο που ζητούσε λεφτά ή με κάποια άλλη παρόμοια περίπτωση.

soulhealer
14-06-09, 21:01
όχι στο mail έμπαινε κανονικά..
μετά έλαβε το μήνυμα και μετά δεν μπορούσε να μπει στο λογαριασμό της.
όταν βάζει την ερώτησή της τότε εμφανίζεται ένα μήνυμα ότι δεν είναι
η επιλογή "προσωρινά" (=εδώ και τόσες μέρες δλδ) διαθέσιμη..

dbsjro
14-06-09, 23:17
Μα για να το κανει γνωστος (στον ιδιο υπολογιστη) πρεπει να ξερει τον παλιο κωδικο
Στο hotmail που μολις δοκιμασα μολις πας να κανεις καποια αλλαγη σου ζηταει κωδικο παρολο που το PC εχει κρατημενα cookies και δν χρειαζεται να δωσω κωδικο για login

PCMan
15-06-09, 03:57
Φίλε θανάση, το ξέρω ότι ζητάει κωδικό αλλα υπάρχουν εκατοντάδες προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά. Έστω μία φορά να τον έχεις βάλει φτάνει..

dbsjro
15-06-09, 22:00
Φίλε θανάση, το ξέρω ότι ζητάει κωδικό αλλα υπάρχουν εκατοντάδες προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά. Έστω μία φορά να τον έχεις βάλει φτάνει..

Σωστος με προγραμματα γινεται οπως κ γινεται να μην ειναι καν στον υπολογιστη σου το ατομο αυτο
αλλιως το ειχα σκεφτει εγω;)