PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσκευή προς μελέτη



john-k
14-06-09, 10:37
Έπεσε το μάτι μου πάνω σε αυτό. http://www.economizer.gr

Δεν έχω καταλάβει τι κάνει ακριβώς και άραγε θα άξιζε να το αγοράσει κανείς?

HFProject
14-06-09, 10:53
Από το Site τους:

Το Economizer ενεργεί ως σταθεροποιητής τάσης με την αποθήκευση ενέργειας συνεχόμενου ρεύματος έως και 10 δευτερόλεπτα.

john-k
14-06-09, 10:55
Βασικά αυτό που ξέχασα να πω είναι οτι θα ήθελα μια απάντηση για ''χαζούς'':cursing::cursing::biggrin:.
Πιο αναλυτικά δηλαδή.

GR_KYROS
14-06-09, 11:58
εάν σε μια κατανάλωση (λάμπα ) 220v 100w την τροφοδοτήσουμε με 205v θα έχουμε οικονομία 15w την ώρα, χωρίς να έχουμε αισθητή διαφορά απόδοσης (φωτισμό)
εκεί βασίζονται αυτού του τύπου οι συσκευές, δημιουργούν υποβίβαση τάσης σε κάποιο ανεκτό επίπεδο, οπότε έχουμε και μύωση ρεύματος, άρα οικονομία στην κατανάλωση.

Nemmesis
14-06-09, 12:12
εάν σε μια κατανάλωση (λάμπα ) 220v 100w την τροφοδοτήσουμε με 205v θα έχουμε οικονομία 15w την ώρα, χωρίς να έχουμε αισθητή διαφορά απόδοσης (φωτισμό)
εκεί βασίζονται αυτού του τύπου οι συσκευές, δημιουργούν υποβίβαση τάσης σε κάποιο ανεκτό επίπεδο, οπότε έχουμε και μύωση ρεύματος, άρα οικονομία στην κατανάλωση.

η συσκευη αυτη δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες...
αυτο το προιον εχει απλα καποιους πυκνωτες μεσα που απλα υποτιθεται διορθωνουν το cosφ...
σκεψου μονο οτι αυτο που λες θα ηθελε την συσκευη αυτη να ειναι σε σειρα με την συσκευη της καταναλωσης ενω αυτο εδω ειναι παραλληλα στο κυκλωμα... στο μονο σημειο που μπορει να κανει λιγο οικονομια ειναιστις λαμπες φθορισμου που ομως ειναι μικροι καταναλωτες ενω στης "βαριες" συσκευες (κουζινα, θερμοσιφωνας) δεν θα κανει απολυτως τιποτα για ειναι καθαρα ωμικοι καταναλωτες αρα cosφ=1
ειχαμε μιλησει και ποιο παλια για ενα τετοιο προιον...

και στο κατο κατο ρε παιδια αν υπηρχε τετοια συσκευη λετε ρε παιδα να υπηρχαν μονο κατι κινεζικες εταιριες που βγαζουν τετοια? οπως καταργουν σιγα σιγα του λαμπτηρες πυρακτωσεος ετσι σιγα σιγα δεν θα πρωτιναν και τετοιες συσκευες θαυματα??

στο βιντεο αν δειτε η δοκιμη γινεται με λαμπες φθορισμου.

nikkos
14-06-09, 18:31
ο Νεμεσις σωστός.....τσάμπα λεφτά μάλλον θα δώσεις.

υ.γ. άσε που αυτός που το παρουσίασε σήμερα στην τηλεόραση δεν ήξερε ότι για να μετρήσει η αμπεροτσιμπίδα ρεύμα, πρέπει να βάλει μόνο το ένα καλώδιο στο βρόγχο μέτρησης, όχι και τα δύο ..;ρρρρρρ

briko
14-06-09, 18:38
εχει ιδη απαντηθει αυτη η συσκευη



http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45224&highlight=%E5%EE%EF%E9%EA%EF%ED%FC%EC%E7%F3%E7+%E5 %ED%DD%F1%E3%E5%E9%E1%F2

GR_KYROS
14-06-09, 20:10
έχω προσωπική άποψη (εργαστηριακά) με παρόμοιες συσκευές
οι ποιο αξιοπρεπείς κάνουν διόρθωση συνημίτονου, οι οποίες έχουν και έναν σχετικά μεγάλο όγκο.
οι (μαϊμούδες) δουλεύουν με μερική πτώση τάσεως εξοικονομώντας κάποια W και χωρίς να είναι εμφανή η πτώση απόδοσης της συσκευής ( συνήθως φωτιστικά)
από τον όγκο της συγκεκριμένης συμπεραίνω ότι ανήκει στις (μαϊμούδες)
ίσως και ο Παναγιώτης να έχει αναλύσει εργαστηριακά το θέμα για αυτό και έχει
απόλυτη άποψη.

john-k
14-06-09, 22:36
ο Νεμεσις σωστός.....τσάμπα λεφτά μάλλον θα δώσεις.

υ.γ. άσε που αυτός που το παρουσίασε σήμερα στην τηλεόραση δεν ήξερε ότι για να μετρήσει η αμπεροτσιμπίδα ρεύμα, πρέπει να βάλει μόνο το ένα καλώδιο στο βρόγχο μέτρησης, όχι και τα δύο ..;ρρρρρρ

Χαχαχα κι εγώ τον είδα σήμερα το πρωι!
'Ελεος!!

sv9cvk
14-06-09, 22:49
Εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45224
εχει γινει συζητηση για την ιδια συσκευη
Βγαλετε συμπερασματα!!!:crying::laugh::confused1:

H3
14-06-09, 22:54
ΑΠΑΤΗ ,το θεμα εχει ξανααναληθει ,μην τα λεμε παλι ,δες εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45224&highlight=%E5%EE%EF%E9%EA%EF%ED%FC%EC%E7%F3%E7+%E5 %ED%DD%F1%E3%E5%E9%E1%F2

89 ευρω ,τσαμπα πραμα !! ,δες ποσο κανει στο ebay:http://cgi.ebay.co.uk/Power-Electricity-Energy-Saver-Box-Save-up-to-30_W0QQitemZ350182928154QQcmdZViewItemQQptZUK_DIY_ Material_Electrical_Fittings_MJ?hash=item350182928 154&_trksid=p4634.c0.m14.l1262

jeik
14-06-09, 22:58
Η παρουσιαση , και η εξηγηση απο τη σελιδα τους για το πως δουλευει και εξοικονομει ενεργεια αυτο το πραγμα ειναι τελειως ηλιθια !!!!!:w00t: :w00t: :w00t:.Παω στοιχημα οτι ουτε αυτος που τα 'γραψε καταλαβαινει τι λεει :001_tt2: :001_tt2: :001_tt2:.

Τωρα θυμηθηκα οτι το 1995 εδωσα 18000 δρχ για μια μ@λ@κι@ που εμπαινε στην αναφλεξη του αυτοκινητου και εφτιαχνε οικονομια ............... μπρρρρρρρρρ

Nemmesis
14-06-09, 23:27
έχω προσωπική άποψη (εργαστηριακά) με παρόμοιες συσκευές
οι ποιο αξιοπρεπείς κάνουν διόρθωση συνημίτονου, οι οποίες έχουν και έναν σχετικά μεγάλο όγκο.
οι (μαϊμούδες) δουλεύουν με μερική πτώση τάσεως εξοικονομώντας κάποια W και χωρίς να είναι εμφανή η πτώση απόδοσης της συσκευής ( συνήθως φωτιστικά)
από τον όγκο της συγκεκριμένης συμπεραίνω ότι ανήκει στις (μαϊμούδες)
ίσως και ο Παναγιώτης να έχει αναλύσει εργαστηριακά το θέμα για αυτό και έχει
απόλυτη άποψη.

λοιπον πες μου εσυ πως κανει πτωση τασης ενω μπαινει απλα παραλληλα στην πριζα και οχι σε σειρα με τον κυκλωμα του καταναλοτη...
αν κανω λαθος καλο ειναι να μου πεις που κανω λαθος και οχι να λες εχω οτι απόλυτη άποψη...
τωρα συσκευες διορθωσεις cosφ υπαρχουν και απλες με καποια πυκνωτακια υπαρχουν ομως ομως και τα ενεργα φιλτρα διορθωσεις cosφ (δλδ εχουν ηλεκτρονικο κυκλωμα που επιβλεπει συνεχως το cosφ και πρατη αναλογως) βλεπε μεγαλες εγκαταστασεις οπως ξενοδοχεια κλπ)
και ξαναλεω οπως βλεπουμε και στο βιντεο αυτη η συσκευη μπενει απλα στην πριζα χωρις να βγαζει καποια εξοδο για να συνδεσουμε τον καταναλωτη μας οποτε μπαινει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και ετσι απλα δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να κανει πτωση τασης...


sakis? μας ακους amigo? :biggrin:

GR_KYROS
15-06-09, 09:46
Όντως το συγκεκριμένο μπαίνει παράλληλα σε μια πρίζα και υποτίθεται ότι αποθηκεύει την υπέρταση του δικτύου, δηλαδή την τάση άνω των 220v και την αποδίδει σε στιγμές πτώσης τάσεως δικτύου, είναι μάλλον ανέφικτο αυτό.
Εγώ μιλούσα γενικά για παρόμοιες συσκευές κάποιες από τις οποίες με πονηρά τεχνάσματα σε βάρος της απόδοσης των καταναλώσεων προσφέρουν μια σχετική οικονομία.
Μια μεθοδολογία όπως προανέφερα είναι η τεχνητή πτώση τάσεως με εξαρτήματα τύπου τράιακ η οποία σε κάποιες περιπτώσεις αποδίδει.
Ακόμα και να έχουμε εργαστηριακή τεκμηρίωση ενός θέματος δεν είναι σωστό να απορρίπτουμε απόψεις άλλων.
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε θεωρητικά και υποθέτουμε.

Γιώργος Ανώνυμος
12-01-10, 14:06
Κανένας που έχει αγοράσει και εγχειρήσει τη συγκεριμένη συσκευή? Θεωρητικά με παραλληλισμό της συσκευής στις λοιπές εν λειτουργία μόνο διόρθωση του συντελεστή ισχύος (cosφ) της τάσης μπορεί να κάνει. Άρα καταρχήν θα πρέπει να τον μετρήσει και να τον αντισταθμίσει επαγωγικά (με κάποιον Μ/Σ) ή χωρητικά (με κάποιο πυκνωτή). Τό θέμα που τίθεται από εμένα είναι πως για να γίνει διόρθωση του συντελεστή με τις παραπάνω μονάδες (πηνία-πυκνωτές) θα πρέπει αυτές να διαρρέονται από ρεύμα και όχι απλά να είναι παραλληλισμένες!!!

Τελικά δεν καταλήγω πουθενά!!!

Εκτεταμένη αναζήτηση στο διαδίκτυο ίσως αποφαινόταν... Αν κάποιος συνάδελφος έχει χρόνο... ελπίζω σε μία απάντηση!!!

Γιώργος

aygerinos
26-01-10, 01:10
ο Νεμεσις σωστός.....τσάμπα λεφτά μάλλον θα δώσεις.

υ.γ. άσε που αυτός που το παρουσίασε σήμερα στην τηλεόραση δεν ήξερε ότι για να μετρήσει η αμπεροτσιμπίδα ρεύμα, πρέπει να βάλει μόνο το ένα καλώδιο στο βρόγχο μέτρησης, όχι και τα δύο ..;ρρρρρρ
Χαχαχαχα
Φιλαράκι αυτός ξέρει για έβαλε 2 βρόγχους και όχι ένα ….. γιατί έτσι σου χαμηλώνει ακόμα περισσότερο η ένδειξη …….αν έβαζε σε 1 σπείρα μόνο δεν θα κατέβαινε τόσο η κατανάλωση …. Αν το έβαζε σε 3 ή 4 θα έδειχνε σχεδόν μηδενικό.

BooM
07-03-13, 00:06
12345567

lepouras
04-12-15, 21:16
Γιάννη από το 2009 και με τελευταία απάντηση το 2013 με κάποια πρόβλεψη για το προτο..... κατάφερες να το ξεθάψεις.

Gaou
04-12-15, 22:17
τελικά ειμαστε και πυροβολημένος λαός.

Satcom
05-12-15, 00:07
Σχεδόν πάντα οι ''νέοι'' περνούν την φάση του τυμβωρύχου.:lool: