PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαταρία μολύβδου 12V



darthtony
17-06-09, 18:59
έχω μια μπαταρία μολύβδου 12V 2Ah, απο συναγερμο, η οποία άδειασε τελίως.(μιλάμε για κάτω απο 1V τάση όλη η μπαταρία. μπορώ να την σώσω?είναι ασφαλές να την φορτίσω με φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου?

NUKE
17-06-09, 19:35
Ανακυκλωση.Δεν τη σωνεις αλλα σωνεις υποτιθεται τον πλανητη..

darthtony
17-06-09, 20:08
το θέμα είναι αν γίνεται να σωθεί.(οχι ο πλανήτης, αλλά η μπαταρία:001_tt2:)

geo1973
18-06-09, 00:51
η μπαταρια αποχαιρετησε το ματαιο τουτο κοσμο...
ακομα και να τη φορτισεις, θα σου δειχνει 12v αλλα σε φορτιο θα πεφτει....
οποτε οπως ειπε και ο προλαλησαντας ακολουθα το ρευμα της εποχης και στειλτην για ανακυκλωση

darthtony
18-06-09, 13:14
για ανακύκλωση θα την πάω απλά αναρωτιόμουν αν μπορούσε να σωθει. τέλος πάντων αφού δεν παίζει θα την πάω.
γενικά μέχρι ποιά τάση μπορούν να πέσουν οι μπαταρίες μολύβδου, χωρίς να πάθουν βλάβη?

Gant
18-06-09, 13:32
Για 12V μπαταρίες νομίζω κάτω από 11,60 με 11,70 θα πρέπει να φορτίζουμε σιγά σιγά ...

NUKE
18-06-09, 14:06
Ενταξει,και πιο κατω μπορει να πεσει.Αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι αν πεσει κατω απο την μιση ονομαστικη της ταση τελειωσε....

antonis_p
18-06-09, 14:21
κάπου ειχα διαβασει πως τα συστήματα που φορτιζουν μπαταριες, πχ solar
διακοπτουν την παροχή απο τις μπαταρίες στα 10 ή 10,5volts
για να αποφύγουν την βαθια εκφόρτιση.

Βεβαια δεν εχεις παρά να δοκιμάσεις να την φορτίσεις,
δεν θα παθει και τιποτα!!!!!

Γαληνίτης
18-06-09, 15:38
Υπάρχει διάφοροι τρόποι για να μπορέσει μια "κλινικά νεκρή" στεγανή μπαταρία μολύβδου να φορτιστεί αν δεν δέχεται φόρτιση. Ένας από αυτούς: Να φάει μερικές "σφαλιάρες" με ψηλότερη τάση, πχ. εκφόρτιση ηλεκτρολυτικού πυκνωτή. Υπάρχουν οδηγίες για "battery rejuvenation" στο διαδίκτυο.

darthtony
18-06-09, 17:39
σε αυτή τη σελίδα: http://www.oddmix.com/tech/pc_rejuvenate_gelcell_2.html
συμβουλεύει να αναπληρώσουμε νερό στην μπαταρία. τι λέτε? να το κάνω? πόσο πρέπει να βάλω? είναι 12V 2Ah μπαταρία.

antonis_p
18-06-09, 22:03
h δική σου δεν ειναι ανοικτου τυπου,
δεν μπορεις να προσθεσεις νερο...

darthtony
18-06-09, 23:21
τελικά το έκανα.
δεν είναι ανοιχτού τύπου, αλλά έχουν κάτι σαν βαλβίδες απ' οπου εκτονώνεται η πίεση. αμα δεις στο λινκ σου δείχνει πώς.

NUKE
18-06-09, 23:42
και δουλευει τελικα?

edit:Κατι πρεπει να κανω.Τελευταια γραφω ολο greeklish αλλα νομιζω τα διορθωνω γρηγορα :)

darthtony
18-06-09, 23:51
προσπαθώ να την φορτίσω. τι να σου πώ δοκιμάζουμε έτσι και αλλιώς για πέταμα ήταν:001_tt2:

Γαληνίτης
18-06-09, 23:58
Είναι δυνατόν να προστεθεί (απιονισμένο) νερό και σε στεγανές μπαταρίες (κλειστού τύπου sealed lead acid-SLA) με ηλεκτρολύτη σε ζελέ και βαλβίδες διαφυγής αερίων (gel cell, valve regulated lead acid-VRLA). Τέτοιες είναι οι μπαταρίες που προορίζονται για συναγερμούς, UPS κλπ. και προφανώς και η αναφερόμενη. Αφαιρούμε (ξεκολλάμε) προσεκτικά το ορθογώνιο λεπτό πλαστικό καπάκι, με τη βοήθεια ψιλού κατσαβιδιού, οπότε αποκαλύπτονται οι 6 βαλβίδες, μία για κάθε στοιχείο. Αφαιρούμε τα μαύρα λαστιχένια καλύμματα που σχηματίζουν τις βαλβίδες (δεν είναι κολλημένα). Με μια σύριγγα των 5ml προσθέτουμε λίγα cc νερό (όσο χρειασθεί) σε κάθε στοιχείο, προσέχοντας να μην ξεχειλίσει και λαμβάνοντας προφυλάξεις, γιατί τα στοιχεία περιέχουν αραιό διάλυμα θεικού οξέος, που είναι πολύ καυστικό και επικίνδυνο! Ξανατοποθετούμε τα λαστιχένια πώματα και τέλος το πλαστικό ορθογώνιο καπάκι, αφού το αλείψουμε με λίγη κόλλα ή ασετόν και εξασφαλίζοντας δυνατότητα για διαφυγή αερίων.
Τη διαδικασία αυτή την έχω κάνει κι εγώ, σε "ψόφια" και "διψασμένη" μπαταρία 12V/7.2 ΑΗ. Δυστυχώς όμως χωρίς αποτέλεσμα, διότι ένα στοιχείο πρέπει να ήταν βραχυκυκλωμένο.

Eκτός από τις "σφαλιάρες" με πυκνωτή που προαναφέρθηκαν, μπορεί να χρησιμοποιηθούν παλμοί υψηλής ισχύος, συχνότητας 1ΚΗz, παραγόμενοι από ειδική διάταξη, με 555 κλπ.

NUKE
19-06-09, 00:01
Ναι καλα κανεις και δοκιμαζεις.Νομιζω παντως οτι καταστρεφονται τα στοιχεια οταν πεφτει η ταση οποτε οτι και να κανεις δεν φτιαχνει...Δεν ξερω ομως...Μπορει να ανεβει η ταση της αλλα να δινει γενικα πολυ λιγο ρευμα...

Triton
19-06-09, 01:24
Τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς λέγανε στο χωριό μου. :001_smile:

Xarry
19-06-09, 15:16
Ναι καλα κανεις και δοκιμαζεις.Νομιζω παντως οτι καταστρεφονται τα στοιχεια οταν πεφτει η ταση οποτε οτι και να κανεις δεν φτιαχνει...Δεν ξερω ομως...Μπορει να ανεβει η ταση της αλλα να δινει γενικα πολυ λιγο ρευμα...


Για αυτο και παντα τις μπαταριες τις αποθηκευουμε φορτισμενες.

antonis_p
19-06-09, 15:51
οταν είναι αποθηκευμενες απο το εγοστασιο μεχρι να φτασουν στον χρήστη
ειναι φορτισμένες;

Οταν ειναι φορτισμενες, λογω της εσωτερικής κατανάλωσης
σε λίγο καιρό είναι παλι ξεφόρτιστες, οποτε τι κανουμε;

Triton
19-06-09, 16:18
οταν είναι αποθηκευμενες απο το εγοστασιο μεχρι να φτασουν στον χρήστη
ειναι φορτισμένες;

Οταν ειναι φορτισμενες, λογω της εσωτερικής κατανάλωσης
σε λίγο καιρό είναι παλι ξεφόρτιστες, οποτε τι κανουμε;
Επειδή εργαζόμουν σε γνωστή αλυσίδα με μπαταρίες, αυτό που εμείς κάναμε, ήταν να παρακολουθούμε το stock και να φορτίζουμε τις παλιές σειρές Pb κλειστού τύπου και να προωθούμε τις παλιές.Χοντρά-χοντρά κάθε τρείς μήνες μια αχρησιμοποίητη μπαταρία θέλει φόρτισμα.Το νικελοκάδμιο δεν έχει πρόβλημα.Πάντως οποιοσδήποτε τύπος μπαταρίας όσο πιο "φρέσκια" είναι τόσο καλύτερα.

antonis_p
19-06-09, 19:26
αφου το ξέρεις το θέμα,
πες μου και αυτό:

οι φορτιστες για nicd ειναι άχρηστοι για nimh;
Εχω δει πως το αντιθετο δεν ισχυει:
οι nimh φορτιστες, φορτιζουν και nicd.

Triton
20-06-09, 01:42
αφου το ξέρεις το θέμα,
πες μου και αυτό:

οι φορτιστες για nicd ειναι άχρηστοι για nimh;
Εχω δει πως το αντιθετο δεν ισχυει:
οι nimh φορτιστες, φορτιζουν και nicd.
Αντώνη πριν πω ναι είναι άχρηστος θα πρέπει να διευκρινίσω πως αν η φόρτιση γίνεται με ρεύμα 0,1C δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,αρκεί να τηρηθεί ο χρόνος φόρτισης.
Τώρα για γρήγορες ή και ταχείες φορτίσεις ναι είναι άχρηστοι γιατί οι φορτιστές ανιχνεύουν τη πλήρη φόρτιση της μπαταρίας συνήθως με δύο τρόπους.Με έλεγχο της θερμοκρασίας και έλεγχο του ΔV.Για όσους δεν ξέρουν, το ΔV είναι το σημείο κατα το οποίο αφού φορτίσει πλήρως μια μπαταρία απότομα πέφτει η τάση της, δηλαδη ενω η καμπήλη φόρτισης φτάνει σε ένα κορύφωμα απότομα κάνει μιά βύθηση.(σκευτήτε την κορύφωση του άνδρα μετα απο αυτή ...η πτώση !!!)
Αυτός είναι και ο πιο αξιόπιστος τρόπος μέτρησης της φόρτισης.
Επειδή λοιπόν οι NIMH έχουν διαφορετική συμπεριφορα και το ΔV είναι δυσδιάκριτο η έχει και διαφορετικά όρια σε σχέση με τις NICD οι φορτιστές ΝΙCD είναι ακατάληλοι για φόρτηση NIMH γιατί μή μπορωντας να ανιχνεύσουν το ΔV θα τις υπερφορτίσουν.
Απο την άλλη οι NIMH όταν φορτίζονται θερμαίνωνται περισσότερο απο τις NICD, άρα πάλι λάθος σήμα δίνουν σε φορτιστές που προορίζονται για NICD.
Σε γενικές γραμμές οι NIMH είναι "δύσκολες" και δύστροπες μπαταρίες και εγώ προσωπικά δεν τις "χωνευω" με τ'ιποτα.Ο μόνος λόγος 'υπαρξης είναι η σωτηρία του πλανήτη απο το κάδμιο.
A.και πρόσεχε μη ξεκινήσεις για field day με γεμάτα τα πακ και τα αφίσεις μέσα στο αυτοκίνητο στον ήλιο μπορεί να αδειάσουν ξαφνικά και άς τις φόρτισες μόλις χθές, στούς 36-38 βαθμούς χάνουν το φορτίο τους ξαφνικά.

antonis_p
20-06-09, 01:48
καποιες συσκευες φορτιζουν μονιμα τις μπαταριες τους
πχ τα ασυρματα οικιακα τηλεφωνα
και δεν εχουν καποιον αυτοματισμο να σταματαει η φορτιση.
Ή το ηλεκτρικο σκουπακι...
αν αρχικα εχει σχεδιαστει για να λειτουργει μια τετοια συσκευη με nicd
θα φορτισει με nimh; Nα σημειωθει πως συνήθως μια nimh εχει 3-4 φορες
την χωρητικότητα που εχει μια παλια ΑΑ την οποια θα αντικαταστήσει.

Triton
20-06-09, 02:09
τα τηλέφωνα φορτίζουν μα 0,05C και για αυτό δεν έχουν πρόβλημα.
Βέβαια αν φορτίζεις συνέχεια το ασύρματο και δεν το χρησιμοποιείς η μπαταρία θα χαλάσει.
Σκουπάκι με NIMH δεν εχω δεί ποτέ και δεν νομίζω να υπάρχει γιατί οι ΝIMH είναι ανίκανες να δώσουν τόσο μεγάλα ρεύματα.Και το σκουπάκι αν το φορτίζεις συνέχεια και δεν το χρησιμοποιείς συχνα χαλάει.
Βεβαια εγώ εγκατέλειψα την επαγγελματική μου ενασχόληση ,όταν είχαν προτο βγεί,μετα απο τόσα χρόνια ίσος να άλλαξε η τεχνολογία.

Triton
20-06-09, 02:14
Nα σημειωθει πως συνήθως μια nimh εχει 3-4 φορες
την χωρητικότητα που εχει μια παλια ΑΑ την οποια θα αντικαταστήσει.
Στην πράξη όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά .Οσο είναι καινούργια ναι αλλά μετα απο λίγο καιρό πέφτει σε "ύπνο" και, και ... άσε είναι μεγάλο κεφάλαιο

Γαληνίτης
20-06-09, 02:30
...Σε γενικές γραμμές οι NIMH είναι "δύσκολες" και δύστροπες μπαταρίες και εγώ προσωπικά δεν τις "χωνευω" με τ'ιποτα.Ο μόνος λόγος 'υπαρξης είναι η σωτηρία του πλανήτη απο το κάδμιο...
Αν και δεν μπορώ να πώ ότι δεν τις χωνεύω και αν και τις χρησιμοποιώ, συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο ότι το κύριο -και ουσιαστικά το μόνο- τους πλεονέκτημα έναντι των νικελιοκαδμίου είναι ότι είναι απαλλαγμένες από το κάδμιο. Και ότι έχουν αρκετά μειονεκτήματα, όπως άλλωστε έχω και εγώ σημειώσει αλλού:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45518&page=3
Και φυσικά το ότι οι NiCd είναι δήθεν σήμερα..."άχρηστες", που υποστηρίζεται από μερικούς, δεν στέκει.
Η μόδα έχει εφαρμογή και στην τεχνολογία. Και μας παρασύρει να θεωρούμε κάθε μοντέρνο σαν "πανάκεια', που εξοστρακίζει και καταργεί κάθε "ντεμοντέ".

Triton
20-06-09, 02:33
Κάτι πολύ σημαντικό που δεν ανέφερα είναι ότι.
Κάθε είδος μπαταρίας έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα έναντι μιας άλλης καθώς και διαφορετική συμπεριφορά που εξαρτάται από την χρήση.
Για παράδειγμα η NIMH έχουν μεγαλύτερη εσωτερική συνθ.αντίσταση απο τις NICD ,αυτό πλεονεκτεί στο ότι αυτοεκφορτίζωνται με πιο αργό ρυθμό αλλα δεν μπορούν να δώσουν το ρεύμα πού οι άλλες δίνουν.
Αυτο τις κάνει πιο εύχρηστες ας πούμε στα ασύρματα τηλ. που δεν απαιτούν μεγάλο ρεύμα λειτουργείας.
Αλλά άν βάλεις σε κανένα τηλεκατ.ελικόπτερο NIMH :crying:

weather1967
20-06-09, 15:06
Είναι δυνατόν να προστεθεί (απιονισμένο) νερό και σε στεγανές μπαταρίες (κλειστού τύπου sealed lead acid-SLA) με ηλεκτρολύτη σε ζελέ και βαλβίδες διαφυγής αερίων (gel cell, valve regulated lead acid-VRLA). Τέτοιες είναι οι μπαταρίες που προορίζονται για συναγερμούς, UPS κλπ. και προφανώς και η αναφερόμενη. Αφαιρούμε (ξεκολλάμε) προσεκτικά το ορθογώνιο λεπτό πλαστικό καπάκι, με τη βοήθεια ψιλού κατσαβιδιού, οπότε αποκαλύπτονται οι 6 βαλβίδες, μία για κάθε στοιχείο. Αφαιρούμε τα μαύρα λαστιχένια καλύμματα που σχηματίζουν τις βαλβίδες (δεν είναι κολλημένα). Με μια σύριγγα των 5ml προσθέτουμε λίγα cc νερό (όσο χρειασθεί) σε κάθε στοιχείο, προσέχοντας να μην ξεχειλίσει και λαμβάνοντας προφυλάξεις, γιατί τα στοιχεία περιέχουν αραιό διάλυμα θεικού οξέος, που είναι πολύ καυστικό και επικίνδυνο! Ξανατοποθετούμε τα λαστιχένια πώματα και τέλος το πλαστικό ορθογώνιο καπάκι, αφού το αλείψουμε με λίγη κόλλα ή ασετόν και εξασφαλίζοντας δυνατότητα για διαφυγή αερίων.
Τη διαδικασία αυτή την έχω κάνει κι εγώ, σε "ψόφια" και "διψασμένη" μπαταρία 12V/7.2 ΑΗ. Δυστυχώς όμως χωρίς αποτέλεσμα, διότι ένα στοιχείο πρέπει να ήταν βραχυκυκλωμένο.

Eκτός από τις "σφαλιάρες" με πυκνωτή που προαναφέρθηκαν, μπορεί να χρησιμοποιηθούν παλμοί υψηλής ισχύος, συχνότητας 1ΚΗz, παραγόμενοι από ειδική διάταξη, με 555 κλπ.

Κώστα αυτο που εκανες δεν το συστηνω σε αλλους,αν διαβασεις τις οδηγιες των μπαταριων θα δεις οτι γραφουν οτι ποτε δεν προσπαθουμε να ανοιξουμε μπαταριες λογο κινδυνου εκρηξης .
Καλο ειναι να μην ρισκαρουμε καμμια εκρηξη μπαταριας :wiink:
Προεχει η ασφαλεια μας
Φιλε Αντώνη μην παιδευεσαι αδικα και μπορει να προκαλεσεις καμμια εκρηξη σκαλιζοντας την,η να πεσουν υγρα πανω σου ,πηγαινε την σε ενα ηλεκτρολογιο αυτοκινητων που εκει τις δινουν για ανακυκλωση μετα,και δωσε 10-15-20-25 ευρω οσο εχει ,να παρεις μια καινουργια και να κανεις την δουλεια σου ,οι μπαταριες δεν ειναι παιχνιδια,εχω δει και εχω ακουσει πολλα κουλά με δαύτες .

weather1967
20-06-09, 15:19
Στην πράξη όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά .Οσο είναι καινούργια ναι αλλά μετα απο λίγο καιρό πέφτει σε "ύπνο" και, και ... άσε είναι μεγάλο κεφάλαιο

+100000 στον Χρήστο ,πονεμενη ιστορια οι Ni-Mi ,εχω για την φωτογραφικη μηχανη 12 απο δαυτες 2 ΑΑ για 1 χρονο με 20-30 φορτο -εκφορτισεις ολα ωραια βγαζαν και 30-35 φωτογραφιες με flash ,εναντι 10 -15 των αλκαλικων ,μετα ομως τον ενα χρονο βγαζουν 10 φωτο με flash μετα βίας :saad:.
Τι υπνο Χρήστο ? λήθαργο δεν λες καλύτερα :biggrin:

Γαληνίτης
20-06-09, 15:48
Δημήτρη έχεις δίκιο. Δεν αξίζει τελικά τον κόπο η όλη προσπάθεια "νεκρανάστασης" μιας ψόφιας μπαταρίας και είναι και επικίνδυνη. Απλά σαν ερασιτέχνες μας αρέσει να σκαλίζουμε και να μην πετάμε εύκολα.
Κάποτε οι μπαταρίες μολύβδου (υγρές, αυτοκινήτου) ήταν πολύ ακριβές και δυσεύρετες και εξαντλούνταν κάθε είδους φιλότιμες προσπάθειες συντήρησης, θεραπείας ασθενειών όπως η περιβόητη "θειίκωση" κλπ. και "αναγέννησης" μέχρι να βγεί τελικά η ψυχή τους. Κάποιος π.χ. συνιστούσε να την αδειάσεις από τα υγρά και να την πλύνεις καλά στην ...μπανιέρα με το ντους και καυτό νερό! Μπωμόμετρα, ταχυφορτιστές, υγρά, φάρμακα (ΕDTA κλπ), αποθειωτές, παλμοί κλπ. Σήμερα, που η μπαταρία είναι βασικό εξάρτημα του σύγχρονου αυτοκινήτου και εκτός από την κύρια αποστολή της να γυρίζει τη μίζα για την εκκίνηση, είναι επιφορτισμένη και με την τροφοδοσία κάθε λογής ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών φορτίων και "τσουμπλεκίων", είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια καινούργια.
Τώρα, ως προς τις μικρές στεγανές που συζητάμε, π.χ. 12V / 7.2 AH, κάποτε μού έκανε μεγάλη εντύπωση η τεράστια διαφορά τιμής (σχεδόν διπλάσια) σε δυό διαφορετικά καταστήματα που ρώτησα. Ο ένας την είχε γύρω στα 14 Ε και ο άλλος πάνω από 20Ε, ενώ και οι δυό ήταν ακριβώς ίδιες, της ίδιας μάρκας. Φυσικά πήρα την φτηνότερη. Όταν όμως την είδε ένας φίλος, που τυχαίνει λόγω της δουλειάς του να είναι γνώστης, μου είπε ότι εκείνο που μετράει περισσότερο είναι η ημερομηνία, που υπάρχει γραμμένη με κωδικό στην μπαταρία. Και ότι ο "φτηνός" είχε μπαταρίες όχι φρέσκιες, αλλά "μπαγιάτικες" και "ηλικιωμένες", γιαυτό και φτηνές.

Triton
20-06-09, 16:38
Ο ένας την είχε γύρω στα 14 Ε και ο άλλος πάνω από 20Ε, ενώ και οι δυό ήταν ακριβώς ίδιες, της ίδιας μάρκας. Φυσικά πήρα την φτηνότερη. Όταν όμως την είδε ένας φίλος, που τυχαίνει λόγω της δουλειάς του να είναι γνώστης, μου είπε ότι εκείνο που μετράει περισσότερο είναι η ημερομηνία, που υπάρχει γραμμένη με κωδικό στην μπαταρία. Και ότι ο "φτηνός" είχε μπαταρίες όχι φρέσκιες, αλλά "μπαγιάτικες" και "ηλικιωμένες", γιαυτό και φτηνές.
Για αυτό παρ`όλη τη στήριξη που πρέπει να δίνουμε στα μικρά μαγαζιά,καλό είναι οι μπαταρίες που περιέχουν τον ηλεκτρολύτη, να προμηθεύονται από μαγαζιά με πολύ "κίνηση".

Ulysses
21-06-09, 14:15
Αγαπητέ έπεσες στην περίπτωση.Περνάω συναγερμούς σπιτιών Caddx.

1)Γιατί δεν τη βάζεις στον συναγερμό να φορτίζεται (τη συνδέεις στο κόκκινο-μαύρο καλώδιο του πίνακα..)?
2)Με λίγα € παίρνεις καινούρια,7.2Ah!!!
3)Μην την πετάξεις στα σκουπίδια,είναι τρομερά επιβλαβής!Δώστη στον Γερμανό για ανακύκλωση.

Capacitor
21-06-09, 14:36
Οι τιμες των μπαταριων κυμαινονται συμφωνα με την ποιοτητα τους και την μαρκα τους φυσικα.Βεβαια και αυτο υποκειμενικο ειναι γιατι εγω χρησιμοποιω κατα το πλειστον τις sunlight του γερμανου που δεν θεωρουνται και κορυφαιες,και κανενα ups δεν μου εχει γυρισει κατω απο τα 3 χρονια.
Ειναι σαν να λεμε αγορασα ενα dvd bluesky με 30 ευρω και μου διαβαζει ολα τα formats και ενα sony πιο ακριβο βρισκει προβλημα.

Ulysses
21-06-09, 14:49
-Ασχετο,αλλά αυτό το παράδειγμα με το dvd που έθεσες,το έπαθα και εγώ.
Εχω sony=150€ και telemax=20€ και το sony στα ελαφρώς γδαρμένα λέει "dirty disc" ή τα copy τα παίζει χωρίς χρώμα και to telemax έπαιξε έγχρωμα ένα cd που είχα κάνει πατινάζ μ'αυτό...Τι να πεις..

-Πάντως γιατί να θες να σώσεις την μπαταρία αρχηγέ μου?
Ο πιο απλώς τρόπος για να δεις αν τα έφτυσε,είναι όταν είναι στα φορτισμένα της,βραχυκυκλώνεις για 1 second max (αλλίως θα σκάσει σαν δυναμίτης) τους 2 πόλους της και αν κάνει έναν σεβαστό σπινθηρισμό (να σε τρομάξει) σημαίνει πως έχει μέλλον.Διαφορετικά θα βραχυκυκλώνεις και δεν θα κάνει τίποτα.

-Και για όσους έχετε συναγερμό σπίτι ή μαγαζί να ξέρετε πως κάθε 3 χρόνια καλό είναι να αλλάζετε μπαταρία (και στον πίνακα και στην εξωτερική σειρήνα = αν αλλάζει)γιατί διαφορετικά σε διακοπή ρεύματος,θα χτυπά η σειρήνα και θα ζαλίζετε τους τριγύρω.

Capacitor
21-06-09, 15:26
Αν η μπαταρια τα εχει φτησει και γινει διακοπη ρευματος θα σφυριζει η σειρηνα ή δεν θα σφυριζει καθολου?Με προβληματισες.
Χωρις ρευμα, η μπαταρια δεν θα δωσει για να δουλεψει η σειρηνα?

Ulysses
21-06-09, 16:15
Λοιπόν,μία μπαταρία έχει ο πίνακας και μία η σειρήνα οι οποίες φορτίζονται και δουλευουν σε διακοπή ρεύματος.Σε περίπτωση διακοπής δουλέυουν και οι δύο μπαταρίες.Οπότε στην περίπτωση αυτή,αν ο συναγερμός είναι οπλισμένος και αν η μπαταρία του πίνακα είναι νεκρή δουλεύει μόνο η μπαταρία της σειρήνας και άρα η σειρήνα θα χτυπήσει.Είναι το ίδιο πράμα σαν να έχεις οπλισμένο συναγερμό και πας να κόψεις το καλώδιο που συνδέει σειρήνα με πίνακα.

Απο την άλλη πολλοί τεχνικοί προγραμματίζουν τους συναγερμούς έτσι ώστε και αφοπλισμένοι με διακοπή ρευματος να βαρούν σαν σήμανση "οτι και καλά το ρευμα κόπηκε" ή όταν διακόπτεται η τηλεφωνική γραμμή.

Τέλος άλλοι προγραμματίζουν τη σειρήνα σαν "ζώνη 24ωρη" δηλαδή αν ανοίξει το καπάκι της ή διακοπεί η τάση της 24 ώρες/24ωρο άσχετα απο το αν είναι οπλισμένο το σύστημα,να βαρέσει.

Capacitor
21-06-09, 16:28
A ετσι το εννοεις.Να δουλευει η μπαταρια της σειρηνας και να μην δουλευει του πινακα.Ναι ετσι θα χτυπησει,αλλα αν τα παιξει η μπαταρια της σειρηνας δεν νομιζω να χτυπησει.Ο προγραμματισμος που λες να μπορει να χτυπησει οταν κοπει το ρευμα δεν το βρισκω καλη ιδεα.Για φαντασου να κοιμασαι και να γινει διακοπη .χαμος.Αμα δεν τσακισεις κανενα ποδι στο κρεββατι απο την τρομαρα σου καλα θα ειναι.Οπως οταν χτυπησε εμενα το ρανταρ του μπαλκονιου μες την νυχτα απο μια σακουλα απο τον αερα.
Ο δικος μου παντως οταν αντιλαμβανεται διακοπη αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακα

Ulysses
21-06-09, 17:19
Μέρικές συμβουλές για όσους είστε στα πρόθυρα του να βάλετε συναγερμό:

Οσοι δεν έχετε συναγερμό βάλτε!!!! γιατί θα βάλετε αφού σας κλέψουν τα χρυσαφικά της γυναίκας-μάνας σας απο την κρεβ/ρα και θα παρακαλάτε να τα είχατε φάει στα μπουζούκια..

Επίσης λίγοι είναι οι καλοί συναγερμοί όπως ο Caddx (General Electric)=ανθεκτικοί σε διακυμάνσεις τάσεις,συχνές διακοπές ΔΕΗ,με λίγα λόγια ανθεκτικό στο χρόνο,σπάνιους ψευδής συνεγερμούς κτλ κτλ

Τέλος κυκλοφορούν κακοί τεχνικοί που κάνουν κακή & αντιαισθητική δουλειά (πχ καλώδια που θα μπορούσαν να κρυφτούν είναι εμφανή,βάζουν φτηνά-μάπα υλικά που θα έχετε συνέχεια προβλήματα κτλ κτλ,κάνουν ζημιές στο όνομα της βιαστικής δουλειάς) και έχουν ως κύριο γνώρισμα το οτι σας προσφέρουν φτηνούς συναγερμούς μέχρι και μισή τιμή απο ότι άλλοι αξιόλογοι τεχνικοί.Και μετά απο ένα μήνα παρατηρείς τον τοίχο να έχει ποτίσει απο νερό επειδή ο κρετίνος τεχνικός που πήρε φτηνά τη δουλειά βαριόταν να δει αν περνούν καλώδια-σωλήνες αποχέτευσης πίσω απο εκεί που τρύπησε και τα έκανε να μην πω τι..

Επίσης οι ηλεκτρολόγοι προτείνουν χαμηλές τιμές για να σας καλωδιώσουν το σπίτι (στα τούβλα) και βάζουν ανεπαρκή καλώδια,σε λάθος θέση ή με ένα καλώδιο δίνουν 500 αισθητήρια και αναγκάζεσαι μετά να βάλεις 50 παράθυρα σε 1 ζώνη.Ουσιαστικά για τον συναγερμό φωνάξτε τον αρμόδιο τεχνικό συστημάτων ασφαλείας.Σπάνια υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που κάνουν σεβαστή δουλειά..

Πήγα σε πανάκριβο σπίτι στο Πανόραμα που το έκανε ένας ηλεκτρολόγος και είδα στο πανάκριβο κούφωμα τρύπες-σουρωτήρι επειδή δεν ήξερε προφανώς πως να περάσει εσωτερικά τα καλώδια (στο κούφωμα) της μαγνητικής επαφής και έφριξα.
Εγώ θα ντρεπόμουν να παραδώσω τέτοιο χάλι δουλειά.Και φυσικά ο ιδιοκτήτης μας φώναξε να τελειώσουμε τη δουλειά εμείς..αργά βέβαια.

Σαν tipp της ημέρας σας προτείνω όσοι έχετε συναγερμό να ανοίξετε το κουτί του πίνακα (συνήθως στο πατάρι) και να δείτε αν επικρατεί μέσα χάος ή ευταξία για να δείτε τι δουλειά σας κάνανε.




πληκτρολόγιο Caddx

http://img194.imageshack.us/img194/9058/41547643.jpg

Πίνακας Caddx

Τον έχω σπίτι μου θεωρείται μεγάλος συναγερμός (24 ζώνες).Δείτε τη ευταξία που επικρατεί.Τα καλώδια δεσμίδες με μαυρα θερμοσυστελλόμενα. Ούτε καταστάσεις καλώδια-κουβάρια,χιλιοενωμένα,μονωτικές ταινίες που ανοίξαν και δεν υπάρχει μόνωση κτλ κτλ

http://img188.imageshack.us/img188/8753/62103950.jpg

Nemmesis
21-06-09, 18:05
Μέρικές συμβουλές για όσους είστε στα πρόθυρα του να βάλετε συναγερμό:

Οσοι δεν έχετε συναγερμό βάλτε!!!! γιατί θα βάλετε αφού σας κλέψουν τα χρυσαφικά της γυναίκας-μάνας σας απο την κρεβ/ρα και θα παρακαλάτε να τα είχατε φάει στα μπουζούκια..

Επίσης λίγοι είναι οι καλοί συναγερμοί όπως ο Caddx (General Electric)=ανθεκτικοί σε διακυμάνσεις τάσεις,συχνές διακοπές ΔΕΗ,με λίγα λόγια ανθεκτικό στο χρόνο,σπάνιους ψευδής συνεγερμούς κτλ κτλ

Τέλος κυκλοφορούν κακοί τεχνικοί που κάνουν κακή & αντιαισθητική δουλειά (πχ καλώδια που θα μπορούσαν να κρυφτούν είναι εμφανή,βάζουν φτηνά-μάπα υλικά που θα έχετε συνέχεια προβλήματα κτλ κτλ,κάνουν ζημιές στο όνομα της βιαστικής δουλειάς) και έχουν ως κύριο γνώρισμα το οτι σας προσφέρουν φτηνούς συναγερμούς μέχρι και μισή τιμή απο ότι άλλοι αξιόλογοι τεχνικοί.Και μετά απο ένα μήνα παρατηρείς τον τοίχο να έχει ποτίσει απο νερό επειδή ο κρετίνος τεχνικός που πήρε φτηνά τη δουλειά βαριόταν να δει αν περνούν καλώδια-σωλήνες αποχέτευσης πίσω απο εκεί που τρύπησε και τα έκανε να μην πω τι..

Επίσης οι ηλεκτρολόγοι προτείνουν χαμηλές τιμές για να σας καλωδιώσουν το σπίτι (στα τούβλα) και βάζουν ανεπαρκή καλώδια,σε λάθος θέση ή με ένα καλώδιο δίνουν 500 αισθητήρια και αναγκάζεσαι μετά να βάλεις 50 παράθυρα σε 1 ζώνη.Ουσιαστικά για τον συναγερμό φωνάξτε τον αρμόδιο τεχνικό συστημάτων ασφαλείας.Σπάνια υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που κάνουν σεβαστή δουλειά..

Πήγα σε πανάκριβο σπίτι στο Πανόραμα που το έκανε ένας ηλεκτρολόγος και είδα στο πανάκριβο κούφωμα τρύπες-σουρωτήρι επειδή δεν ήξερε προφανώς πως να περάσει εσωτερικά τα καλώδια (στο κούφωμα) της μαγνητικής επαφής και έφριξα.
Εγώ θα ντρεπόμουν να παραδώσω τέτοιο χάλι δουλειά.Και φυσικά ο ιδιοκτήτης μας φώναξε να τελειώσουμε τη δουλειά εμείς..αργά βέβαια.

Σαν tipp της ημέρας σας προτείνω όσοι έχετε συναγερμό να ανοίξετε το κουτί του πίνακα (συνήθως στο πατάρι) και να δείτε αν επικρατεί μέσα χάος ή ευταξία για να δείτε τι δουλειά σας κάνανε.




πληκτρολόγιο Caddx

http://img194.imageshack.us/img194/9058/41547643.jpg

Πίνακας Caddx

Τον έχω σπίτι μου θεωρείται μεγάλος συναγερμός (24 ζώνες).Δείτε τη ευταξία που επικρατεί.Τα καλώδια δεσμίδες με μαυρα θερμοσυστελλόμενα. Ούτε καταστάσεις καλώδια-κουβάρια,χιλιοενωμένα,μονωτικές ταινίες που ανοίξαν και δεν υπάρχει μόνωση κτλ κτλ

http://img188.imageshack.us/img188/8753/62103950.jpg

ωραιος αλλα μου φενεται σαν εμεση διαφηση και επισης ασχετο με το θεμα μας...

Triton
21-06-09, 18:09
ωραιος αλλα μου φενεται σαν εμεση διαφηση και επισης ασχετο με το θεμα μας...
Είπα να μη το πω πρώτος εγώ.

Ulysses
21-06-09, 18:22
Ναι έχετε δίκιο,δεν έκανα και κανένα έγκλημα ωστόσο.
Απλά ρωτήθηκα περιξ συναγερμού και είπα να τα θίξω,για να είμαι ειλικρινής περίμενα να το δείτε σαν συμβουλή αλλά τεσπα.

Παρακαλώ συνεχίστε για την μπαταρία και θα ακολουθήσω "on topic"..

darthtony
22-06-09, 15:18
καταρχάς να πώ οτι για το συναγερμό αγοράστηκε καινούργια μπαταρία.
απλά έμεινε αυτή και είπα να πειραματιστώ(δεν τη χρειάζομαι για κάτι)
τελικά δεν γίνεται τπτ(btw τις μπαταρίες τις πάω για ανακύκλωση δεν χρειάζετε να μου το λέτε σε κάθε ποστ :001_tt2:)

tnt_tuner
23-06-09, 06:28
λοιπων ουτε εγω ειμαι της ανακυκλοσης γιατι καλητερο καλο και στην τσεπη μας και στον πλανητη κανει η επανχρισημοποιηση........
τι λετε εχω δικιο? και αφου πλεων δν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε αυτο το κατι τοτε το παμε στην ανακυκλοση....
αλλα αν μεχρι τοτε μπορουμε να κανουμε κατι πολυ απλο και να το ξαναχρισιμοποιησουμε νομιζω οτι ειναι καλιτερο.......

για το θεμα ασφαλειας σωστα τα λετε και ειμαι μαζισας σε αυτο το θεμα οτι πεζουμε με οξεα και τασεις κτλ κτλ
αλλα νομιζω οτι ολοι εδομεσα εχουν παιξει με το ρευμα του δικτιου η μερικοι κ με ποιο δινατα ρευματα και ξερουν ποσο επικυνδινα ειναι
μην λεμε χαζομαρες λοιπων ειμαστε ερσιτεχνες και οτι κανουμε το κανουμε με δικημας ευθινη και πρεπει να περνουμε παντα τα μετρα μας και να λειτουργουμε με λογικη οταν παιζουμε με επικινδινα πραφματα
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ!!!!!

και οι μπαταριες ειναι αρκετα ακρηβα πραγματα και μερικοι χριαζονται πολλες οποτε δν μηλαμε για 10 η 20 ευρο που παλι αν μπορω αυκολα να τα γλητοσω η να το καθηστερισω θα το κανω!

το θεμα λεει για μπαταριες μολιβδου οξεος οπως καποις ειπε οριτερα υπαρχουν αρκετοι τροποι που μπορει να βρεις στο νετ για αποκατασταση χαλασμενης μπαταριας η συντιριση καπιας π δουλεευ αλλα φαινεται οτι τα φτινει...
τροποι που εχω βρει κ εγω ειναι οι εξεις edta, θειικο μαγνησιο και αλλα οξινα η προσθετα αλατων που ρηθμιζουν τον χημικο κυκλο της μπαταριας η αδιασμα καθαρισμος και τοποθετηση νεου ηλεκτρολητη αλλα και ηλεκτρονικες συσκευες παλμων που βοηθουν στην διαλυση κρυσταλικων συγκεντροσεων θειικουμιλυβδου.

ολα αυτα κανουν δουλεια το θεμα ειναι κατα ποσο και πια εχουμε δοκημασει
η καλητερη συντιρηση της μπαταριας ειναι η σωστη φορτηση αλλα αυτο δεν σιμενει οτι δεν πρεπει να ξερουμε και τους υπολειπους.......

εγω μεχρι στηγης εχω δοκημασει μονο το edta με επιτυχια σε μπαταρια κλειστου τπου που την ανοιξα! τι αλλους τροπους εχεται δοκημασει και μετι αποτελεσμα?
εχουμε κυκλοματα απο ηλεκτρονικους συντιριτες παλμων?

Capacitor
23-06-09, 10:08
Kαλα τα λες ,αλλα αμα σκασει η μπαταρια την ωρα που την τρυπας τι γινεται?
Καποιος που μας διαβαζει μπορει να το επιχειρησει και να μην σταθει τυχερος οπως εσυ.

tnt_tuner
24-06-09, 17:02
ok οπως ξαναειπα, εδω ειμαστε απλα να λεμετην γνωμη μας και της εμπιριες μας, και να μοιραζομαστε τις γνωσεις μας με τους αλλους!
πολλα πραγματα ειναι επικυνδινα αλλα τα κανουμε οπως το να οδηγαμε....
αλλα αμα το κανουμε με πολυ προσοχη δν παθενουμε τπτ!
κ μην μου πεις Capacitor οτι δν εχεις κανει επικυνδινα πραγματα... πχ αποχαλοκοση με κεζαπ και πρυντρολ....
οταν κατι ειναι επικυνδινο το λεμε απο πριν για να το ξερει ο αλλος, ο οποιος αν το κανει θα το κανει με ολες τις προφυλαξεις (πλαστικα ρουχα, γαντια μιας χρισης, προστατευτικα γυαλια) και οτι αλλο εχει για να προφυλαξει τον εαυτο του!
αποκει κ περα παλι με δικητου ευθινη το κανει....
εμεις απλα λεμε τη γνωμη μας κ το τι εχουμε δει δν υποχρεονουμε κνεναν να το κανει!!! φορουμ ειναι εδω οχι δημοτικο!!!!!!!

λοιπον στην μπαταρια π σας ελεγα απλα με ενα πλατυ-λεπτο κατσβιδι κσεκολισα το πλατικο καπακι που ειναι εκει που οι παλιες ειχαν τις ταπες και αποκατω εειναι τα κελια σε καθε κελι ερηξα4-5 γραμμαρια edta σκονη το αφισα ενα βραδυ και μετα την φορτισα συμπληρονοντας απιονισμενο και η μπαταρια δουλεψε καλα φορτισε μεχρι τα 14.2ν και 24ωρες μετα την φορτηση ηταν στα 13,1!!
αυτη η μπαταρια ειχε απο φορτιστει γυρο στις 4-5 φορες μεχρι 4-5ν και την ειχα φορτισει κ την πελευται αποφοτιστικε μεχρι 0,5ν και δν φορτιζε με τπτ
υδρομετρο δν εχω για να μετραω το ιδικο βαρος οποτε τα εκανα στο περιπου!

γραψται κ οι υπολοιποι τι εχεται δει η τι εχεται κανει, πια αλλα χημικα εχεται χρησημοποιησει?

παραθετω μερικες σελιδες που μπορειται να διαβασεται για τις μπαταριες...
http://en.wikipedia.org/wiki/Lead-acid_battery
http://en.wikipedia.org/wiki/Sulfation
http://www.batterystuff.com/tutorial_battery.html
http://faq.f650.com/FAQs/BatteryFAQ.htm
http://www.kenneke.com/edta.html
http://www.webspawner.com/users/edta/
η καντε αναζητηση leed acid additive , desulfate battery, battery rejuvenation η κατι τετοιο

pulse desulfators εχει χρησιμοποιησει κανενας? εχει σχεδια για την πλακετα?

Capacitor
24-06-09, 23:37
Συμφωνοι,εχεις ενα δικιο.
Εχω δει σε forum club καποιας μαρκας αυτοκινητων να ποσταρει ενας τυπος διαδικασια πως να βαλουμε πλαφονιερα στο πορτ παγκαζ.Εξηγουσε αναλυτικα με φωτογραφιες και μαλιστα ελεγε να τα υλικα που χρειαζομαστε.
Σαν συνταγη κεικ δηλαδη.Τραβατε γραμμη κατευθειαν απο την ασφαλειοθηκη και με καλωδιο το περνατε πισω.
Αυτου του ανθρωπου δεν του ειπε κανεις οτι τον διαβαζουνε κατι εκατονταδες ατομα ασχετα με ηλεκτρολογοηλεκτρονικα και οτι μπορει να το προσπαθησει ο καθενας.Και φυσικα μαλλον ουτε ο ιδιος θα ξερει οτι περνανε κατι τρελα A απο την μπαταρια και με ενα απλο βραχυκυκλωμα εχεις παρει φωτια για πλακα.Ελα μωρε 12v σιγα το ρευμα.
Δημοτικο δεν ειμαστε,αλλα οπως σωστα ειπες ,μια υποσημειωση με κεφαλαια οτι το κανετε με δικη σας ευθυνη πιστευω ειναι απαραιτητη.

tnt_tuner
26-06-09, 03:14
τεσπα!!! απλα τα λεω αυτα επιδη μιλαμε σε ενα φορουμ λιγο πιο εξιδικευμενο και νομιζω δν υπαρχει προβλημα (μαλον πιστευα οτι οι περισοτεροι θα τα ηχαν δοκιμασει κιολας!)
αλλα μαλλον πεφτω εξω και εχεις εσυ δικιο αφου δν διχνει κ κανενας ενδιαφερον για την πατεντα!
απλα πιστευω οτι αν τον κυνδινο τον επισημενουμε και τον τονιζουμε με μεγαλα γραμματακια που καμια φορα μας φαινονται χαζα πετυχενουμε αυτο που πρεπει χωρις να θετουμε τους αλλους σε κυνδινο!
αλλα οπως ειπα μαλον πεφτω εξω αφου δν διχνει ενδιαφερον η συζητηση
τεσπα εγω απλα ηθελω να μαθω τις διαφορες αναμεσα στα χημικα κ την καθε πατεντα(κ πια δουλευει καλητερα)!

Tolis-Sx
26-06-09, 22:57
τι να σωσεις ρε μαστορα?το κοστος αγορας της ειναι το πολυ 10 ευρω.....αυτο σε χαλα?τελειωσε η κυρια ...παει για τον λακκο.......ασε που μην επιχειρεις κατι αλλο (πχ φορτιση η σοκ με ρευμα μεγαλυτερο)...εχεις δει μπαταρια να σκαει?.....χειροβομβιδα...

tnt_tuner
27-06-09, 19:35
εχω δει να σκαει..... αυτες οι μικρες δν ειναι κ τοσο επικινδηνες ουτε τοσο ακριβες......
αλλα για ρωτα καποιον με φωτοβολταικα , μεγαλο ηχοσυστιμα σε αμαξι η οτιδηποτε αλλο θελει μπαταριες 100-200 η κ παραπανω Αh???(κ οχι μονο μια!!!)
εδω τοτε μιλαμε για πολααααα ευρο.......!!!!!!!!!
οποτε για ξανασκεψουτο ειναι πολυ χρισημη η παταντα σε καποιον π χαλαει 1000,2000 η κ παραπανω ευρο σε μπαταριες καθε 5χρονια με πολυ καλη συντηριση!
ειναι μεγαλη η διαφορα που θα του δοσουν τα προσθετα σε 2χρονια εξτρα λειτουργειας......

gourtz
21-08-09, 12:19
ναι οκ ολα αυτα με τα 10 ευρω αλλα πχ εγω καλως η κακος εχω ενα αυοτκνητο στο οποιο εχω ριξει αρκετα χιλιαρικα ευρω για ηχο. σαν τροφοδοσιασα εκτος απο τερας δυναμο εχω 6 μπαταριες type gel 1500 αμπερ η καθε μια. οπου η καθε μπαταρια δεν εχει ποια 10 ευρω μιλαμε για κοστο περιπου 250 ευρω σε τιμη χοντρικης η καθε μια αλλοι που δεν περνουν χοτνρικοι τις περνουν πχ κ 400 ευρω αναλογα μαρκα βεβαια κτλ κατι γνωστες μαρκες SVR, KINETICK ΚΤΛ που ειναι για χρηση ICE στα οποια δεν θελουμε πολλα ΑΗ οσο ρευμα εκκινησης γιατι ταρευματα τα περισσοτερα στα ηχοσυστημ ειαναι στιγμιαια οποτε δεν υπαρχει το κοστος τον 10 ευρω αρα καλο κανουν τα παιδια κ δινουν εστω μια μικρη λυση για μια πατεντα η κατι τετοιο.

weather1967
21-08-09, 12:51
Ο Αlex (capacitor) εχει απολυτο δικιο ,φίλοι ποτέ δεν τρυπαμε ,δεν παιζουμε,και δεν κανουμε ιστοριες με πατεντες σε μπαταριες ,ο κινδυνος εκρηξης ειναι μεγαλος ,με ολα τα συνεπακολουθα (ωστικο κυμα,χημικα υγρα) κ.τ.λ.
Αλλο το θεμα ειναι η οδηγηση,που πρεπει να οδηγησουμε συνετά για να παμε στην δουλεια μας και οχι μονο,που ειναι απαραιτητο,και αλλο να πηγαινουμε γυρεύοντας για κατι επικυνδινο,και να προκαλουμε την τυχη μας,μια φορα λενε θα γινει η στραβή .