PDA

Επιστροφή στο Forum : διπλος διακοπτης για πολυφωτο



shoco
22-06-09, 11:38
Καλημέρα,
από το ταβάνι βγαίνουν 3 καλώδια και από το πολύφωτο έχω 3 καλώδια και ο διακοπτης ειναι διπλος. Ποια ειναι η συνδεσμολογια, ετσι ωστε, με τον ενα να ανοιγω το μισο πολυφωτο με τον αλλο το αλλο μισο και με τους 2 μαζι ολο το πολυφωτο.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γαληνίτης
22-06-09, 14:49
Καλημέρα, από το ταβάνι βγαίνουν 3 καλώδια και από το πολύφωτο έχω 3 καλώδια και ο διακοπτης ειναι διπλος. Ποια ειναι η συνδεσμολογια, ετσι ωστε, με τον ενα να ανοιγω το μισο πολυφωτο με τον αλλο το αλλο μισο και με τους 2 μαζι ολο το πολυφωτο...
Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά ερασιτέχνης, δεν θα επιχειρήσω παρά μια εντελώς "θεωρητική" -και φυσικά όχι υπεύθυνη!- απάντηση στο ερώτημα. Τονίζοντας με κάθε έμφαση ότι αν δεν έχουμε μεγάλη γνώση και εμπειρία σε τέτοιες δουλειές, πρέπει να καλέσουμε έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο.
Δεν παίζουμε με τα 230Vac ! ΠΡΟΣΟΧΗ: ΚΙΝΔΥΝΟΣ-ΘΑΝΑΤΟΣ!!!
To ένα από τα τρία καλώδια στο πολύφωτο πρέπει να είναι ο ουδέτερος, που είναι κοινό και για τα 2 μισά του πολύφωτου. Τα άλλα 2 είναι τα καλώδια στα οποία ο κάθε διακόπτης δίνει τη φάση για το αντίστοιχο μισό.
Το χρώμα του ουδέτερου είναι γκρί ή γαλάζιο. Της φάσης μαύρο ή καφέ. Εκτός αν το καλώδιο που βγαίνει από την οροφή είναι τριπολικό πλακέ λευκό.
Πριν από τη σύνδεση του πολύφωτου με τα καλώδια (με τριπολική κλέμα), προηγείται έλεγχος με δοκιμαστικό κατσαβίδι, ανοίγοντας και κλείνοντας έναν-έναν διακόπτη. Η σύνδεση γίνεται με κατεβασμένο τον γενικό διακόπτη, ώστε τα καλώδια να είναι σίγουρα εκτός τάσης.

Pxelectric
22-06-09, 16:39
Αν από το ταβάνι βγαίνουν 3 καλώδια και ο διακόπτης σου είναι διπλός τότε είναι Κομιτατέρ δηλαδή στο ταβάνι θα έχει 1 ουδέτερο και 2 επιστροφές (2 φάσεις) .
Τώρα αφού έχεις ΔΙΑΚΟΠΣΗ την παροχή ρεύματος θα συνδέσεις στο φωτιστικό σου το μονό καλώδιο στον ουδέτερο χρώμα γκρι η μπλε του καλωδίου στο ταβάνι και τα άλλα δύο του φωτιστικού σου στο μαύρο η καφέ η και κίτρινο του καλωδίου στο ταβάνι .Αν το καλώδιο στο ταβάνι είναι πλακέ με 3 καλώδια και είναι κομμιτατέρ τότε συνήθως το κίτρινο είναι επιστροφή .

Capacitor
22-06-09, 17:20
Σωστα τα λενε οι προλαλησαντες,απλα να προσθεσω οτι το καλωδιο λογικα ειναι ενα πλακε ασπρο τυπου NYIFY και αν το ξεγυμνωσεις σωστα θα βρεις επιμερους καλωδια τα οποια ειτε θα ειναι μπλε καφε ειτε αν ειναι αρχαιωτατων χρονων γκρι μαυρο.

shoco
24-06-09, 09:32
ok. Ευχαριστω πολυ, το εφτιαξα.

xrhstosmp
01-07-09, 01:26
μου κανει εντυπωση που κανεις (μα κανεις?) δεν εβρισε η δε φασκελωσε εστω αυτον τον δολοφονο που σε φωτιστικο κομυτατερ "βγαινουν 3 καλωδια απτο ταβανι" Η ΓΕΙΩΣΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ? τη φαγαμε? μας τελεωσε το 4χ1,5 και ριξαμε 3χ1,5? η δεν αγορασε ποτε του 4χ1,5 για τα κομμυτερ? καποια στιγμη πρεπει να σταματησει το κακο με τους αλμπανιδες και τους σκιτζηδες. ακομα και ξεχωριστο αγωγο γειωσης να εχει στο σημειο του φωτιστικου ο κανονισμος απαγορευει τη χρηση του κιτρινο/πρασινου αγωγου σε πολυπολικα καλωδια για αλλη χρηση εκτος απο γειωση.
και ο συγκεκριμενος (δε θελω να τον πω ηλεκτρολογο) το κιτρινο/πρασινο το εκανε επιστροφη! . συγχωρεστε με για το υφος μου αλλα αυτα τα πραγματα εκτος απο γελοια ειναι και επικυνδινα.

Nemmesis
01-07-09, 01:40
μου κανει εντυπωση που κανεις (μα κανεις?) δεν εβρισε η δε φασκελωσε εστω αυτον τον δολοφονο που σε φωτιστικο κομυτατερ "βγαινουν 3 καλωδια απτο ταβανι" Η ΓΕΙΩΣΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ? τη φαγαμε? μας τελεωσε το 4χ1,5 και ριξαμε 3χ1,5? η δεν αγορασε ποτε του 4χ1,5 για τα κομμυτερ? καποια στιγμη πρεπει να σταματησει το κακο με τους αλμπανιδες και τους σκιτζηδες. ακομα και ξεχωριστο αγωγο γειωσης να εχει στο σημειο του φωτιστικου ο κανονισμος απαγορευει τη χρηση του κιτρινο/πρασινου αγωγου σε πολυπολικα καλωδια για αλλη χρηση εκτος απο γειωση.
και ο συγκεκριμενος (δε θελω να τον πω ηλεκτρολογο) το κιτρινο/πρασινο το εκανε επιστροφη! . συγχωρεστε με για το υφος μου αλλα αυτα τα πραγματα εκτος απο γελοια ειναι και επικυνδινα.

σορρυ κιολας ολα οσα λες ειναι ολοσωστα στην θεωρια... πραξη εχεις κανει καθολου? για να μην σου πω το 100% το 99% δεν εχει πουθενα γειωση στις γραμμες φωτισμου...

dimitris_p
01-07-09, 01:46
Η ΓΕΙΩΣΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ? τη φαγαμε? μας τελεωσε το 4χ1,5 και ριξαμε 3χ1,5? η δεν αγορασε ποτε του

Φιλε μου εισαι ηλεκτρολόγος?Μάλλον οχι γιατί θα γνώριζες οτι 4χ1,5 σε τύπου πλακέ δεν υπαρχει.Μονο 3χ1,5 και 3χ2,5 βγαινει αυτος ο τυπος.Για να σου ειχε και γειωση θα χρειαζοταν να βαλει σωληνα στην πλακα με 4 καλωδια.

Capacitor
01-07-09, 11:20
Στις γραμμες φωτισμου ποτε κανενας δεν βαζει γειωση.
Οχι ομως οτι δεν υπαρχει και καλωδιο πλακε 4x1.5

http://www.copper.org.gr/contents.asp?id=48&category=31

μεχρι και 5x1,5 υπαρχει

antonisc
02-07-09, 01:32
ρε παιδια μην τρελαθω πλακε 4χ1.5 υπαρχη το δουλεβω 3 χρονια και για τη γειωση στα ταβανια σε φωτηστικα δεν βαζουμε και βαση νομου πανω απο 3 μετρα οτη δεν πιανετε δεν υποχρεωνεσε να το γειωσης

antonisc
02-07-09, 01:38
να ξερετε παντως στα πλακε και στα ΝΥΜ τα χρωματα αλαζουν αναλογα την περισταση το κιτρινο πολες φωρες γινετε επιστροφη ακομη και το μπλε

xrhstosmp
02-07-09, 23:06
καποιος που λεει οτι δεν υπαρχει πλακε 4χ1,5 μαλλον δεν ειναι ηλεκτρολογος. οσο για καποιον αλλο που νομιζει οτι στα νυμ και γενικως στα πολυπολικα καλωδια κανουμε οτι γουσταρουμε..

ελοτ hd384:


514.3 Αναγνώριση του ουδετέρου αγωγού και του αγωγού προστασίας

514.3.1 Ο ουδέτεροςαγωγόςκαι ο αγωγόςπροστασίαςπρέπει να είναι αναγνωρίσιµοι απότο χρωµατισµό
τους, σύµφωνα µε τα Πρότυπα ΕΝ 60446 και ΕΛΟΤ ΗD 308 (διπλόςχρωµατισµός πράσινο / κίτρινο για
τον αγωγόπροστασίας, χρώµα ανοιχτόµπλε για τον ουδέτερο). Δεν επιτρέπεται στιςηλεκτρικέςγραµµές

(εκτόςαπότιςπροοριζόµενεςαποκλειστικάγια κυκλώµατα τηλεπικοινωνίαςήµετρήσεων) η χρήση
αγωγών µε χρώµα πράσινο ήκίτρινο.

- στην περίπτωση γραµµών που αποτελούνται απόµονοπολικάκαλώδια (µονωµένοι αγωγοί) δεν πρέπει να χρησιµοποιείται καλώδιο µε διπλόχρωµατισµό πράσινο / κίτρινο.
- στην περίπτωση πολυπολικών καλωδίων δεν πρέπει να γίνεται χρήση καλωδίων που έχουν ένα
πόλο µε διπλόχρωµατισµό πράσινο / κίτρινο. Εντούτοιςαν δεν υπάρχουν διαθέσιµα παράµόνο
καλώδια που περιλαµβάνουν ένα πόλο µε διπλόχρωµατισµό πράσινο / κίτρινο, είναι επιτρεπτήη
χρησιµοποίησήτους, υπότον όρο ότι δεν θα χρησιµοποιείται αυτόςο πόλος.



.

xrhstosmp
02-07-09, 23:16
οσο για καποιον αλλο φιλο που με ρωταει αν εχω κανει πραξη καθολου.... δουλευω ηλεκτρολογος 16 συνεχωμενα ετη (δεν εχω κανει αλλο επαγγελμα στη ζωη μου οθτε καν προσωρινο). απο βοηθος ως τωρα με οσους μαστορους εχω δουλεψει (εκτος απο εναν μου εχει μεινει για τα παπατζηλικια που εκανε :p ) κανεις ουτε και γω δεν εχουμε αφησει μια γραμμη αγειωτη (του κουδουνιου εξωθυρας συμπεριλαμβανωμενης). τωρα αν καποιοι σκιτζηδες κανουν οικονομια 12 λεπτα/μετρο δε φταιω γω.. αυτοι που τους πληρωνουν φταινε. τι αλλο να πω πια.. :saad:

Nemmesis
02-07-09, 23:28
οσο για καποιον αλλο φιλο που με ρωταει αν εχω κανει πραξη καθολου.... δουλευω ηλεκτρολογος 16 συνεχωμενα ετη (δεν εχω κανει αλλο επαγγελμα στη ζωη μου οθτε καν προσωρινο). απο βοηθος ως τωρα με οσους μαστορους εχω δουλεψει (εκτος απο εναν μου εχει μεινει για τα παπατζηλικια που εκανε :p ) κανεις ουτε και γω δεν εχουμε αφησει μια γραμμη αγειωτη (του κουδουνιου εξωθυρας συμπεριλαμβανωμενης). τωρα αν καποιοι σκιτζηδες κανουν οικονομια 12 λεπτα/μετρο δε φταιω γω.. αυτοι που τους πληρωνουν φταινε. τι αλλο να πω πια.. :saad:
μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες...

pas2007
04-07-09, 00:21
Βέβαια υπάρχουν και φωτιστικά τα οποία έχουν μόνο Φάση-Ουδέτερο οπότε πάει η γείωση ή κάνω λάθος?

xrhstosmp
05-07-09, 00:26
και βεβαια υπαρχουν τετοια.χωρις μεταλικα μερη . η με διπλη μονωση (καινουρια πατεντα-μουφα αυτη) οπως στις παλιες εποχες οπου υπηρχε μονωμενο (π.χ) ξυλινο δαπεδο δεν ηταν υποχρεωτικη η γειωση στις πριζες. οι οποιες ηταν διπολικες. μιλαμε για εποχες του μεχρι το 70-75
δεν ξερει ομως ο εγκαταστατης τι φωτιστικο 8α βαλει ο καθενας . μπορει το ταβανι να ειναι στα 8 μετρα , οπως ειπε ενας φιλος πανω απο 3 μετρα δεν ειναι υποχρεωτικη η γειωση. εγω ομως μπορω να κρεμασω εναν πολυελαιο μεχρι το 1,80. η θα μου το απαγορεψει κανεις?αρα λοιπον επειδη οι καταστασεις σε μια εγκατασταση ειναι λιγακι ρευστες...αγωγος προστασιας πρεπει να υπαρχει παντου κι'ας μη χρησιμοποιη8ει ποτε. και επανερχομαι στις παλιες διπολικες πριζες που τα χρονια εκεινα ηταν νομιμες. ηρθαν καποιοι εξυπνακιδες.. και τις αντικατεστισαν με σουκο! με την επαφη της γειωσης στον αερα! και αντε τωρα εσυ να ξερεις....οτι η σουκο σου δεν εχει γειωση. το μονο που μπορεις να πεις στον πελατη ειναι : ξερεις κατι φιλε...εδω δεν ειναι σωστο αυτο. για να φτιαχτει θελω τοσα. τα δινεις ?καλως . οχι? ξανακαλως. βρες αλλον. πρεπει καποια στιγμη να αρχισουμε να χαλαμε χατηρια. ημασταν οι γιατροι και εχουμε γινει οι μπαζομαζοχτρες στη οικοδομη. νομιζω δλδ. αν εχει καποιος αντιρρηση ας τη συζητησουμε....

electroshocked
05-07-09, 21:31
Συμφωνώ με την Χρήστο, γείωση πρέπει να μπαίνει παντού και πάντα. Εμπειρία εχω ελάχιστη καθώς σπουδάζω ακόμα ηλεκτρολόγος, αλλά όταν κάποια στιγμή δούλευα κι είχαμε βάλει πλακέ σε ταβάνι, βάζαμε γείωση.
Την βάζεις άσχετα απ' τα φωτιστικά που θα μπουν (που μπορεί να έχουν ή να μην έχουν γείωση).

Για τη συνδεσμολογία του κομιτατέρ:
Στο διακόπτη, ο αγωγός που είναι μόνος του είναι η φάση. Οι 2 αγωγοί που βγαίνουν απ' τον διακόπτη είναι οι επιστροφές (είναι η διακλάδωση της φάσης). Οι επιστροφές μαζί με τον ουδέτερο καταλήγουν στο ταβάνι.
Ο ουδέτερος είναι μπλε, ενώ οι επιστροφές μπορεί να έχουν μαύρο, καφέ ή και κόκκινο χρώμα.

thanasis 1
14-10-14, 16:56
Επειδη εκανα καποιες αλλαγες σε ενα σπιτι και ειπα να αλλαξω και ενα πολυφωτο το οποιο ηταν συνδεδεμο με εναν διπλο διακοπτη(κομμυτατερ) ωστε να αναβω μια απο τις δυο λαμπες ή και τις δυο.
Από το ταβάνι βγαίνουν 3 καλώδια,τσεκαρα ενα-ενα ξεχωριστα και ειδα οτι το μεσαιο ειναι ο ουδετερος και τα δυο ακριανα οι 2 επιστροφες(2 φασεις) αυτο το διαπιστωσα με το δοκιμαστικο
ανοιγοντας εναν-εναν τους διακοπτες.

Το καινουργιο μου φωτιστικο εχει αυτην την συνδεσμολογια

http://postimg.org/image/tconzu0bh/

1) Εγω θελω να αναβω με τον εναν διακοπτη τις δυο και με τον αλλον την τριτη,με την υπαρχουσα συνδεσμολογια δεν μπορω να διαχειριζομαι ξεχωριστα τις τρεις λαμπες αρα θα πρεπει να βγαλω
απο την τριτη λαμπα το γεφυρωμα που την συνδεει με τις αλλες(στην φαση) και ετσι θα μπορω να συνδεσω τις δυο στην μια επιστροφη και την αλλη στην αλλη επιστροφη και ο κοινος ουδετερος
με τον ουδετερο ετσι δεν ειναι?

2) Με την γειωση τι γινεται ειναι απαραιτητη??Ρωταω γιατι το παλιο φωτιστικο ναι μεν ηταν μεταλλικο αλλα δεν ειχε γειωση αυτο εχει,να την αφησω ασυνδετη??


Συγνωμη για την αναλυση που εκανα αλλα επειδη αφορα 220 βολτ δεν εχω ορεξη για τρεχαματα!

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
14-10-14, 19:37
1) Εγω θελω να αναβω με τον εναν διακοπτη τις δυο και με τον αλλον την τριτη,με την υπαρχουσα συνδεσμολογια δεν μπορω να διαχειριζομαι ξεχωριστα τις τρεις λαμπες αρα θα πρεπει να βγαλω
απο την τριτη λαμπα το γεφυρωμα που την συνδεει με τις αλλες(στην φαση) και ετσι θα μπορω να συνδεσω τις δυο στην μια επιστροφη και την αλλη στην αλλη επιστροφη και ο κοινος ουδετερος
με τον ουδετερο ετσι δεν ειναι?

2) Με την γειωση τι γινεται??Ειναι απαραιτητη ρωταω γιατι το παλιο φωτιστικο ναι μεν ηταν μεταλλικο αλλα δεν ειχε γειωση αυτο εχει να την αφησω ασυνδετη??


Συγνωμη για την αναλυση που εκανα αλλα επειδη αφορα 220 βολτ δεν εχω ορεξη για τρεχαματα!

1)Ο ουδέτερος παραμένει κοινός για τις 3 λάμπες. Τις 2 αναμονές της φάσης τις μοιράζεις όπως είπες για το σχήμα φωτισμού που θες.

2)Από την στιγμή που δεν έχεις αγωγό γείωσης σε αναμονή στο ταβάνι, δεν μπορείς να συνδέσεις το μεταλλικό σώμα του φωτιστικού.

Ότι εργασία κάνεις να γίνεται πάντα με κατεβασμένο τον γενικό διακοπτή του πίνακα διανομής!

Καλό θα ήταν να ελέγχεις με πολύμετρο αν έχεις τάση και όχι με δοκιμαστικό κατσαβίδι.

el greco 1
14-10-14, 19:55
ναι ετσι ειναι απλα χωριs γειωση δεν το επιτρεπει ο ελοτ 384. απ τη στιγμη που δεν κανειs επανελεγχο βαλτο χωριs γειωση δηλαδη τον αγωγο γειωσηs καντο επιστροφη.

thanasis 1
14-10-14, 20:00
Και εγω ετσι το σκεφτηκα γιωργο,τον αγωγο της γειωσης να τον χρησιμοποιησω ως επιστροφη για να μην αλλαξω το υπαρχων καλωδιο.
Σας ευχαριστω!

el greco 1
14-10-14, 20:06
για τα πλακωειδη καλωδια εχει αναφερθει παλαιοτερα οτι ο εργοστασιακοs τροποs για πολυφωτο νταβανιου ηταν λανθασμενοs !

Ninetie
14-10-14, 20:10
Από το έδαφος ως τι μετριούνται τα 3 μέτρα; Διότι μπορεί οι συνδέσεις να γίνονται 5-10 εκατοστά από το ταβάνι και σε πολλές περιπτώσεις να έχουν πάνω από 3 μέτρα απόσταση από το έδαφος, αλλά τα φωτιστικά σώματα κατεβαίνουν πολύ χαμηλότερα. Και πολλά είμαι μεταλλικά, δεν είναι όλα με πλαστικό ντού και γυαλί στο σώμα. Στο σπίτι που μένω τώρα, με σηκωμένο χέρι βρίσκω άνετα μεταλλικά σημεία από το πολύφωτο (είναι γειωμένο παρ' όλα αυτά).