PDA

Επιστροφή στο Forum : 150w ενυσχητης προβλημα με το τροφοδοτικο.



kostaz8
22-06-09, 14:20
Σημερα πηγα και αγώρασα τα υλικά για αυτόν τον ενυσχητή... http://galileo.spaceports.com/~fishbake/amp/ca100.htm (http://galileo.spaceports.com/%7Efishbake/amp/ca100.htm) αλλα δεν κατάφερα να βρω μετασχηματιστή για το τροφοδοτικό εχει κανεις καμια ιδεα?

chip
22-06-09, 14:35
Ανυσηχό μήπως...!!! δεν σε ικανοποιήσει σε ποιότητα ήχου ο ενισχυτής αυτός και είναι κρίμα να αγοράσεις και μετασχηματιστή!!!
Καλύτερα πριν συνεχίσεις βρες και κάποιο άλλο σχέδιο ώστε αν βγει μάπα ο ενισχυτής να κάνει ο μετασχηματιστής για τον επόμενο ενισχυτή!!!!

ίσως κάτι σε STK4192 ή TDA7294 αλλά καλό ήταν να ακούγαμε και άλλες απόψεις από πιο έμπειρους στο θέμα ήχος!

Πάμτως μετασχηματιστή μπορείς να παραγγείλεις στον www.amarad.gr (http://www.amarad.gr)

kostaz8
22-06-09, 18:11
Ο μετασχηματιστής ποσο περιπου θα κοστισει?Στο σχέδιο υπάρχει το σημειο που λεει line in και εχει και ενα βελάκι προς τα κατω αυτο τι σημενει? και πχ αμα το εχω τελιώσει υπάρχει καποιος τροπος να το δοκιμασω χωρις ηχεια 100W?Το κυκλομα λεει 100w to 150w πιο απο τα 2 ισχυει?

h@ris
22-06-09, 18:23
Ο μετασχηματιστής ποσο περιπου θα κοστισει?Στο σχέδιο υπάρχει το σημειο που λεει line in και εχει και ενα βελάκι προς τα κατω αυτο τι σημενει? και πχ αμα το εχω τελιώσει υπάρχει καποιος τροπος να το δοκιμασω χωρις ηχεια 100W?Το κυκλομα λεει 100w to 150w πιο απο τα 2 ισχυει?


Το βελάκι προς τα κάτω είναι η γείωση. Λέει 100-150 βαττ γιατί εξαρτάται αν η εξόδος θα είναι 4 ή 8Ω. Μπορείς να το δοκιμάσεις με μικρότερα ηχεία (αν και καλύτερα θα ήταν να μην το κάνεις) αλλά θα πρέπει να έχεις χαμηλά την ένταση για να μην τα ζορίσεις πολύ και τα κάψεις.

Thanos10
22-06-09, 19:14
Δεν αξιζει να το φιαξεις βρες κατι αλλο,ειναι ενα απο τα χειροτερα κυκλωματα δεν εχει προστασια και τα βαττ ειναι μουσικα και οχι RMS δηλαδη η παραγματικη ισχυς,ενω το ρευμα ηρεμιας καθοριζεται απο το ΤΙΡ41 που εχει θερμικη επαφη με τα τρατζιστορ εξοδου πραγμα καθολου σταθερο για τον ενισχυτη,γιαυτο λοιπον κατι αλλο στο ιντερνετ υπαρχουν πολλα σχεδια, οσο για τον μετ/τη παραγγελια και θα στον φιαξουν δινοτας παντα τις τασης και το ρευμα που θες.

kostaz8
23-06-09, 00:25
Ποπο εφαγα γερή ξενέρα.Δεν πειράζει δεν ηξερα και τιν πατησα θα μου γινει μαθημα.

sakis
23-06-09, 18:56
κατ αρχην εισαι μαλλον σε λαθος μερος του φορουμ ...εδω ειναι οι ενισχυτες rf αλλα δεν πειραζει ....

αν διαβαζες λιγο πριν αγορασεις υλικα για αυτο τον ενισχυτη θα δεις οτι ειναι απλα ενα λαθος ..... ακομα και με πολυ καλα υλικα δεν δουλευει με την καμμια

ειναι κραγμενος σε ολα τα φορουμ εδω και πανω απο 6 χρονια

ο γιαννακης που τον δημοσιευσε το εκανε πριν απο 6 η και παραπανω χρονια το οποιο κανονικα επρεπε να αποσυρθει αλλα επειδη ο γιαννης ειναι μουσικος και δεν παιζει με τα ηλεκτρονικα δεν ασχοληθηκε ποτε και ετσι δεκαδες κοροιδα απλα την εφαγαν στον ποπο big time

μην κανεις stk κανε οτι αλλο ενισχυτη θελεις τα φορουμ ειναι γεματα κυκλωματα και καποια απο αυτα ειναι πολυ καλα και οτι βοηθεια χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε

Thanos10
23-06-09, 19:03
Καλα λεει ο Σακις ο μαγος των ενισχυτων το προβλημα δεν ειναι το τροφοδοτικο αλλα ολος ο ενισχυτης.

sakis
23-06-09, 19:16
εχω και πλακετες απο αυτον αμα θες ειναι και αγριεμενες κιολας φορανε γαιδουρια τρανσιστορ ...αλλα και παλι καπνος μην την ψαχνεις ....απλα δεν παιζει !!!!!

θανουλη τι κανεις ???? σε πεθυμησα βρε μπαρε !!!! καιρο εχουμε να τα πουμε .....

kostaz8
24-06-09, 16:01
Τωρα μαθένω για τους ενυσχητες δεν ξερω και πολλα πραγματα εψαχνα κατι απλο για να ξεκινισω και τιν πατησα.

sakis
24-06-09, 16:22
δεν ειναι κακο φιλαρακο ..... ολοι μα οιλοι την εχουμε φαει σε καποια φαση ....

πες μας τι θες να φτιαξεις η ακομα καλυτερα τι υλικα εχεις τι κοστος κλπ κλπ κλπ και η εγω η καποιος αλλος θα σου προτεινει κατι ....απο κυκλωματα και ιδεες ενα καρρο

υπαρχει και ενα κυκλωμα που δουλευει καπως καλυτερα με αυτα τα τρανσιστορ που ηδη εχεις αλλα μην περιμενεις θαυματα επισης ενα ζευγαρι με τετοια τρανσιστορ μαζι με αν κυκλωματακι της προκοπης μπορουν να σου βγαλουν 50 πραγαματικα βαττακια και με ασφαλεια .... Αν θελεις παραπανω πρεπει να κοιταξεις κατι αλλο ....

kostaz8
24-06-09, 16:28
Κατι φθεινω γιατι δεν εχω και πολλα χρηματα και ο το μαγαζι οπου τα αγοραζω ειναι λιγο φαρμακιο κατα τι γνωμη μου.Ψάχνω κατι γυρο στα 50w με 100w ενυσχητη για κανονικη χρηση ή και για ηλεκτρικη κιθαρα.Πανω απολα κατι απλο γιατι ειμαι ακομα noobas:001_tongue:.

sakis
24-06-09, 16:36
αν θες κατι απλο κανε ενα σμαρτ κιτ ...εχει παρα πολλα ειναι σχετικα φτηνα και κατα κανονα δουλευουν μια και ολοι μας εχουνφτιαξει εστω και ενα καποια στιγμη στη ζωη τους θα εχεις και υποστιριξη γενικοτερα ....

αν δεν εχεις εμιστοσυνη στα χερια σου μπορεις να φτιξεις και κατι με τσιπακι αν θες ...ειναι πιο απλο στην κατασκευη αλλα μην περιμενεις θαυματα ουτε απο ισχυ ουτε απο επιδοσεις ....απλα ειναι καλο για αρχη

kostaz8
24-06-09, 16:41
Ναι τα εχω δει και τα smart kits αλλα δεν μου αρεσαν και τοσο θα προτιμουσα κατι που θα με δυσκολεύει οχι κατι που απλα θα το κολλησω και ολα οκ.

tomhel
26-06-09, 13:03
Δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε και ανεβαζουν σελιδες με τετοιες 'σαβουρες'...
Μα καλα , η κατασκευη 'φωναζει' πως ειναι για τα μπαζα απο χιλιομετρα...
Και να επαιζε ο ενισχυτης , εγω προσωπικα θα ντρεπομουν και να το εδειχνα αυτο το πραγμα...:001_unsure:
Ελεος....:001_huh: