PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπορία για ΚVM extender



electron
23-06-09, 16:40
Φίλοι του hlektronika.gr. Αρχίζω κατευθείαν με την απορία που έχω σχετικά με την σωστή λειτουργία ενός kvm extender. Θέλω να χρησιμοποιήσω την εν λόγω συσκευή για να μεταφέρω ενα pc το οποίο συνεργάζεται με μια έξυπνη κάρτα, κοντά στην κάρτα αυτή. Ο λόγος είναι ότι όπως έχει η όλη εγκατάσταση τώρα, η απόσταση υπολογιστή και έξυπνης κάρτας είναι περίπου τα 30 μέτρα και η επικοινωνία τους που γίνεται σειριακά, επιρεάζεται από ηλεκτρικούς θορύβους με αποτέλεσμα να προκαλείται σφάλμα επικοινωνίας. Το πρόβλημα προκύπτει ακόμα και με την χρήση μπλενταρισμένου καλωδίου . Έτσι σκέφτηκα να μεταφερώ κοντά τον υπολογιστή στην έξυπνη κάρτα και να προεκτείνω το καλώδιο vga καθώς και αυτό του πληκτρολογίου/mouse. Στο εμπόριο βρήκα καλώδιο vga μήκους 50 μέτρων, όμως καλώδιο για πληκτρολόγιο ποντίκι δεν κατάφερα να βρω περισσότερο από 20 μέτρα, έτσι η επόμενη σκέψη μου είναι να χρησιμοποιήσω έναν kvm extender. Η απορία μου όμως είναι αν και αυτός θα καταφέρει να πιάσει σωστή επικοινωνία ή θα έχω πρόβλημα.
Παρακαλώ τις απόψεις σας.

sakis
23-06-09, 18:51
στειλε τα πινσ που χρησιμοποιεις απο την σειριακη πορτα να σου πω πως μπορεις να το κανεις με καλωδιο UTP(αποσταση μεχρι 80 μετρα ) χωρις καμμια αλλη μετατροπη αλλα εχει καποιο μυστικακι

επισης υπαρχει δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις η να κατασκευασεις ενα κυκλωματακι το οποιο εχει και οπτοκαπλερ μεσα το οποιο στην ουσια σου παει την σειριακη μεχρι χιλιομετρο για πλακα

electron
23-06-09, 19:26
Σάκη σ ευχαριστώ για την πρότασή σου, βέβαια δεν έχω ακόμα ψάξει τα pins της σειριακής αλλά το πρόβλημα δεν είναι τόσο η απόσταση όσο οι επαγωγικές παρεμβολές. Πολύ κοντά στο σύστημα υπολογιστή και έξυπνης κάρτας υπάρχει επαγωγικός φούρνος και συγκολητική μηχανή. Το ένα δουλεύει στον 1Khz και το άλλο στους 300Khz. Eπομένως καταλαβαίνεις τι πατηρντί γίνεται.

sakis
23-06-09, 19:36
διαβασα το ποστ σου πριν σου δωσω την αποψη μου για την λυση
οταν κανεις συνδεση με μια συσκευη μεσω σειριακης η αλλης πορτας και εχεις μηκη καλωδιου τυπου 30 και μετρα ειναι αναμενομενο οτι στο δρομο κατι θα τσιμπησουν

τσπ αν η εφαρμογη σου εχει 3-4 πινσ που τοσ παιζουν συνηθως τοτε ειναι μαλλον πανευκολο απλα οπως ειπα και πιο πριν εχει ενα μυστικακι

(στο πολυτεχνειο εχουμε παει RS232 90 Μετρα μακρυα με αυτο τον τροπο ....δουλευει 10 χρονια ασταματητα )

electron
23-06-09, 19:48
Πρέπει να ξέρεις οπωσδήποτε ποιά πιν χρησιμοποιεί; Αν ναι θα προσπαθήσω να δω ποιά χρησιμοποιεί αν και λίγο δύσκολο γιατί βρισκεται συνεχώς σε λειτουργία.

nveli
23-06-09, 20:04
η φτηνή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις δυο μετατροπείς rs232-rs485 ή rs232-20mA backtoback που είναι ανεκτικότεροι στο θόρυβο
η ακριβή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις δυο μετατροπείς rs232-FO backtoback που είναι απρόσβλητοι από τον θόρυβο

HFProject
23-06-09, 21:29
...καμμια αλλη μετατροπη αλλα εχει καποιο μυστικακι

Kudos to Sakis

+1000000

typografos
23-06-09, 22:16
Να πω κι εγώ μια άποψη...

Αν έχετε και άλλο υπολογιστή σε ethernet το πρόβλημα λύνεται άμεσα (και δωρεάν) με vnc (http://www.realvnc.com/index.html) και μεταφορά του υπολογιστή κοντά στην έξυπνη κάρτα.
Εννοείται ότι θα έχεις καλώδιο ethernet (και δίκτυο).

EDIT: Να μην ξεχάσω : πετάς το πληκτρολόγιο-οθόνη-ποντίκι . Είναι και αυτό ένα πλεονέκτημα.

Είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά στην περίπτωσή μου η κάρτα δυστυχώς δεν συνεργαζόταν καλά με τόσο μακρύ καλώδιο. (Δεν ήξερα το μυστικό... :001_tt2:)

Έβαλα τον υπολογιστή κοντά, τον σύνδεσα με το υπόλοιπο δίκτυο και όλα OK.

KVM δεν δοκίμασα !

electron
24-06-09, 06:38
Φάνη δυστυχώς στο σημείο που είναι εγκατεστημένος ο απομακρισμένος υπολογιστής δεν υπάρχει δίκτυο. Προς τον συνάδελφο Σάκη να αναφέρω ότι η σειριακή επικοινωνία του συστήματος αυτή την στιγμή όπως είπα γίνεται σειριακά κάνωντας χρήση μετατροπέα ADAM από RS232 σε RS485 ακριβώς για να ξεπεράσει τον περιορισμό απόστασης του πρωτοκόλλου 232 που είναι περίπου τα 30 μέτρα. Κατά συνέπεια το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά το πως θα εξασφαλίσω αν η χρήση kvm extender δεν θα επιρεαστεί από τους θορύβους.

HFProject
24-06-09, 07:49
Άρα χρησιμοποιείς : τα pin 2,8,3,7;
Με τι καλώδιο;
Πως είναι η συνδεσμολογία του;
Αν είναι UTP μπορείς να αλλάξεις τη χρήση του και να το κάνεις Δίκτυο όπως λέει ο Φάνης.
Το KVM extension δεν θα δουλέψει καλά σε τέτοιο περιβάλλον.

Εκτός αν πάρεις KVM Extender που είναι όμως ακριβά (Over UTP).

Σε όλες τις περιπτώσεις λοιπόν το καλώδιο που χρειάζεσαι είναι UTP. Έχεις;

electron
24-06-09, 08:51
Από την έξοδο του adam φεύγουν 2 καλώδια τα: Data+ και Data- που πάνε στα pin 2 και 1 αντίστοιχα. Το καλώδιο που κάνει την διασύνδεση είναι sftp. Το kvm extender που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω είναι ΑΥΤΟ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616364).

HFProject
24-06-09, 09:17
ahh. οκ. Νόμιζα ότι έψαχνες Καλώδια προέκτασης.

Κοίτα αυτό το KVM extender είναι από τα καλύτερα. Έχω εγκαταστήσει πάρα πολλά και σε κρίσιμες εφαρμογές, μέχρι και 150μ. μακριά σε ανάλυση 1024x768, βέβαια το κόκκινο υπέφερε λίγο αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωσή σου για την απόσταση.
Θα δουλέψει.

Στο SFTP ποια/ποιό χρώματα/χρώμα χρησιμοποιείς;

nveli
24-06-09, 09:21
αφού έχεις ΕΜΙ σε καλώδιο SFTP (την θωράκιση την γείωσες από την μια μεριά του καλωδίου; ) με σήματα 485 δεν είναι λογικό να έχεις και σε ethernet με το ίδιο καλώδιο;

αφού θες να χρησιμοποιήσεις kvm, υπάρχουν kvm ασύρματα και με οπτική ίνα αλλά σε άλλη κατηγορία τιμής

sakis
24-06-09, 10:15
τωρα εχουμε μαλλον γινει μπαχαλο εγω παντως εχω μπερδευετει

ανακεφαλαιωνω

---- αν χρεαζεται να μεταφερεις μια συνδεση 232 σε καποια μετρα μακρυα .... τυπου 20-30 μετρα η και παραπανω θα χρειαστεις

---- 2 βυσματα d sub 9 ενα κολλητηρι κολληση και οσα μετρα καλωδιο UTP χρειαζονται για την εφαρμογη .....τιποτα αλλο

electron
24-06-09, 12:18
Kώστα τα χρώματα δεν τα συγκράτησα. Νίκο το καλώδιο είναι γειωμένο. Σάκη συγνώμη για την σύγχηση και για να σε βοηθήσω να επαναλάβω ότι αυτό που σκέφτομαι, είναι να καταργήσω την υπάρχουσα σειριακή επικοινωνία μεταξύ απομακρισμένου υπολογιστή και έξυπνης κάρτας και να μεταφερώ τον υπολογιστή δίπλα στην κάρτα, έχωντας με την βοήθεια του kvm απομακρισμένα, μόνο οθόνη, πληκτρόλογιο και ποντίκι.

sakis
24-06-09, 14:32
δεν μπορω να το καταλαβω σορρυ ????
αφου σου δεινω τροπο ωστε να μπορεις να επεκτεινης την συνδεση μεσω 232 δεν σε βολευει ????

electron
24-06-09, 17:04
Tο πρόβλημα δεν έγκειται στο να επεκτείνω την ηδη σειρακή επικοινωνία αλλά να την αντικαταστήσω με επικοινωνία ethernet που θα μεταφέρει μόνο σημα εικόνας, πληκτρολογίου και ποντικιού, ώστε ο υπολογιστής να παει κοντά στην έξυπνη κάρτα και να μην επιρεάζεται απο παρεμβολές και κολλάει η εφαρμογή που τρέχει.

sakis
24-06-09, 18:07
μαλλον τα εχεις μπλεξει ....και μαλλον εχεις και καποιο αλλο προβλημα το οποιο καποιος αλλος σου εχει δωσει λαθος πληροφοριες ....

"""" το οτι η εφαρμογη κολλαει λογω ΕΜΙ η παρεμεβολων μου θυμιζει τις μαλακιες που λεμε συνηθως εμεις οι τεχνικοι στους πελατες οταν αυτο που εχουμε πουλησει ειναι μαπα η οταν δεν ξερουμε τι ακριβως φταιει'''''

στο τελευταιο μπορεις να αναζητησεις την λυση του προβληματος

electron
24-06-09, 18:49
Σάκη στον εν λόγω χώρο ειμαι μερικους μήνες. Απο την προϊστορία του πραγματος αυτά που ξέρω είναι ότι οταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα, αρχικα αλλάξανε καλώδιο και τους μετατροπεις 232 σε 485, χωρίς αποτέλεσμα. Οταν πηρανε κοντά τον υπολογιστη στην κάρτα, τότε η εφαρμογή δεν ξανακόλλησε. Αυτό με κάνει να πιστεύω οτι αν κάνω αυτο που περιέγραψα ίσως δωθεί λύση. Τώρα όσο για το τελευταίο που αναφέρεις σίγουρα το καταννοώ και το πιστεύω από την δική μου εμπειρία έχοντας δει διάφορα μαργαρητάρια. Το σύστημα που αναφέρομαι εγώ είναι της ΑΒΒ, η οποία θέλω να πιστεύω ότι έχει κάποιο κύρος χωρίς να αποκλείω κάποια κακοτεχνία, ωστόσο έχω επικοινωνήσει με τον τεχνικό που το έστησε χωρίς κι αυτος να μπορεί να μου δώσει κάποια χειροπιαστή λύση. Κάποια στιγμή θα έρθει να το δούμε παρέα αλλά μέχρι τότε είπα να το ψάξω και μόνος μου. Στο φινάλε το πήρα και γω εγωηστικά με την κάλη έννοια.

dovegroup
24-06-09, 19:52
Την εναλλακτική χαλύβδινη γειωμένη σωλήνα απο άκρο σε άκρο?
Οντως το σειριακό πάει μακρυά όπως λέει ο Σάκης.
Το Video θέλει κομματάκι "ανέβασμα".

electron
11-04-10, 20:50
Mετά από διάστημα αρκετών μηνών επανέρχομαι στο θέμα για να πω ότι η λύση του kvm δούλεψε άψογα χωρίς πλέον να κρεμάει η επικοινωνία της εφαρμογής. Σχετικά με το kvm και την ανάλυση του σήματος video έπρεπε να παίξω λίγο με την ανάλυση γιατί από τις παρεμβολές του χώρου,υπήρχαν διαστήματα που έχανα την εικόνα.
Βέβαια από την ιστορία αυτή βγήκε στην επιφάνεια ένα άλλο πρόβλημα που τρέλενε γενικώς το σύστημα και τον pid controler με τον οποίο συνέργαζεται η εφαρμογή HMI που επικοινωνεί σειριακά. Το HMI είναι γραμμένο σε visual basic και σίγουρα έχει κάποιο bug , το οποίο ούτε ο τεχνικός που το έστησε δεν μπόρεσε να το επιλύσει. Μετά από ταλαιπωρία 5 μηνών προσπαθώντας να βρω τι φταίει κατέληξα σε κάτι που είχε γράψει ο συνάδελφος Σάκης.

"""" το οτι η εφαρμογη κολλαει λογω ΕΜΙ η παρεμεβολων μου θυμιζει τις μαλακιες που λεμε συνηθως εμεις οι τεχνικοι στους πελατες οταν αυτο που εχουμε πουλησει ειναι μαπα η οταν δεν ξερουμε τι ακριβως φταιει'''''

Εν ολίγις με το kvm ξεπέρασα το πρόβλημα της απώλειας επικοινωνίας αλλά ανακάλυψα άλλο μαργαριτάρι.

sakis
12-04-10, 09:22
ολα καλα λοιπον ..... δικο σου το βαλαντιο και εσυ αποφασισες ποσα λεφτα θα επενδυσεις σε αυτο