PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλαβη θυροτηλεορασης



xrist22
24-06-09, 00:50
Παιδιά τα φώτα σας....
Σε μια διακοπή και επαναφορά της ΔΕΗ σταμάτησε να λειτουργεί το μισό σύστημα στη θυροτηλεόραση της πολυκατοικίας που είμαι διαχειριστής.
Όταν λέω το μισό σύστημα εννοώ ότι λειτουργεί η ενδοσυνεννόηση (ακουστικά- μεγάφωνο στη κεντρική μονάδα) καθώς και η εντολή για να ανοίξει η κεντρική είσοδος.
Δεν λειτουργούν τα κουδούνια και η κάμερα καθώς και η οθόνες των διαμερισμάτων.
Φώναξα ένα ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι το ένα από τα δυο τροφοδοτικά, αυτό που δίνει συνεχές ρεύμα σε κάμερα- οθόνες και κουδούνια έχει καεί.
Μέχρι εδώ όλα καλά.. θα πάω να παρω ένα ίδιο και θα το συνδέσω ο ιδιος.
Το θέμα είναι ότι τον είδα να προσπαθεί να δώσει ρεύμα από το άλλο τροφοδοτικό που έχει εναλλασσόμενο ρεύμα και άκουσα ένα ισχυρό βόμβο στο σύστημα.
Μετά κατάλαβε ότι το ένα είναι για συνεχές ρεύμα.
Παίζει να έκανε άλλη ζημιά?

HFProject
24-06-09, 00:54
Παίζει να θέλει προγραμματισμό. Πες μας μοντέλο.

xrist22
24-06-09, 01:28
Παίζει να θέλει προγραμματισμό. Πες μας μοντέλο.
Η θυροτηλεόραση είναι RiTTO
Τo τροφοδοτικo είναι Fermax 88301 12-18VDC 5A φαινεται εδω (http://fermax.olympo.cz/manual_ing/palace.pdf)(Προφανώς τα αλλάξανε σε προηγούμενη βλάβη γιατί κάτι μου είπανε οι προηγούμενοι ότι η RiTTO εκλεισε και δεν υπαρχουν ανταλακτικα)
Το τροφοδοτικο θα το παρω αυριο
Απλα θελω να ξερω αν εγινε ζημια οταν εδωσε εναλλασομενο 12V... ενω καμερα και οθονες παιρνουν συνεχες.

Σε διπλανη πολυκατοικια που εχει ιδιο συστημα ειδα οτι εχουν τροφοδοτικο DC 12.5V.. Τι διαολο παιζει και με 12,5V?

k_sotiris
24-06-09, 08:47
Το τροφοδοτικό σίγουρα κάηκε; Μέτρησε το με ένα πολύμετρο.
Για 12,5V λίγα μου φένετε για θυροτηλεόραση. Συνίθος είναι 18-20V.
Τα Ritto συνίθος είναι ψυφιακά, εκτός και εάν είναι παλιό μοντέλο.
Ακόμα για προσπάθησε να κατεβάσης την ασφάλεια, για πέντε λεπτα, που τροφοδοτή το σύστημα. Μπορεί να έχει μέσα PTC και να λητουργήσει ξανά.
:001_rolleyes: :001_rolleyes: :001_rolleyes:

xrist22
24-06-09, 10:38
Το μετρησα με πολυμετρο και σιγουρα ειναι καμμενο.
Δανείστηκα το 12,5V από την διπλανή πολυκατοικία και το συνδεσα σε μας.
Παίζουν κανονικά όλα εκτός από τις οθόνες που δεν έχουν καλή εικόνα
Tο ίδιο πρόβλημα έχουν και οι διπλανοί με την εικόνα (εχει γραμμες) προφανώς επειδή ειναι 12,5 και οχι 18V)
Αρα παω να παρω ενα ιδιο 18V και ειμαι οκ
Δεν θα ηταν καλυτερα να βαλω και ενα UPS για να μη το ξανακαει?

edit: Με την αλλαγή τροφοδοτικού όλα λειτουργούν σωστά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας