PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγειοκ/κτης



Ηλιας Α
24-06-09, 01:09
:001_tt2:

Έχω προς επισκευή οικιακό ψυγιοκ/τη 110 W τραβά δε Ι = 0,84 Α παρουσιάζει κατά τις δοκιμές τα
εξής προβλήματα
Α] υπερθέρμανση του συγκροτήματος κινητήρα – κομπρεσέρ θερμοκρασία κατ εκτίμηση
μεγαλ των 80° C
B] μετά από εν λειτουργία διακοπή της τάσης τροφοδοσίας και επαναφορά αυτής
προφανώς γιατί δεν έχει αποσυμπιεστεί το ψυκτικό μέσο επενεργεί το στοιχείο
υπερ/σης [ τραβά Ι 4 Α ] διακόπτει τη λειτουργία του ψυγ/τη , με τη ψύξη του
στοιχείου αυτού μετά από 30-50 cek επαναλαμβάνεται ο αυτός κύκλος με
αποτέλεσμα τη μη ψύξη.
Την Α περίπτωση την αντιμετώπισα προσωρινά με τη τοπ/ση Α/Ν και θα μπορούσα
ίσως και μόνιμα με τη τοπ/ση ιδιόμορφης ψύκρας ιδιοκατασκευής στη κεφαλή του
συγκ/τος κινηυήρα - κομπεσέρ
Θέλω τη βοήθεια σας
Α] τρόπο κατασκευής της παραπάνω ψύκτρας και αν την κρίνεται απαραίτητη
Β] αν πρέπει να προβώ σε σύνδεση διάταξης καθυστέρησης επαν/σης ψυγ/τη
αν ναι τότε
1] μετά πόσο χρόνο
2] πως υπολογίζεται τα στοιχεία R/C για την υλοποίηση της διάταξης αυτής
σκέπτομαι μετατροπή A/C - D/C για τη λειτουργία μικροαυτομάτου τον οποίον
θα προμηθευτώ επίσης που πρέπει να συνδεθεί προ ή μετά το θερμ/τη.
Το στοιχείο αυτό που κόβει από υπερ/ση κόβει και από υπερθ/ση του συγκ/τος
κινητήρα - κομπρεσέρ ?
Λάβετε υπ όψη σας ότι με τη προσωρινή τοποθέτηση Α/Ν και τη μη διακοπή της
τροφοδοσίας η ψύξη στη κατ/ξη φτάνει τους - 23° C .
Θέλω να φτιάξω τον ψυγ/τη αυτόν για < σπάσιμο > της πεθεράς μου
ευχαριστώ

stefanoszis
27-06-09, 00:06
Έχω προς επισκευή οικιακό ψυγιοκ/τη 110 W τραβά δε Ι = 0,84 Α παρουσιάζει κατά τις δοκιμές τα
εξής προβλήματα
Α] υπερθέρμανση του συγκροτήματος κινητήρα – κομπρεσέρ θερμοκρασία κατ εκτίμηση
μεγαλ των 80° C
B] μετά από εν λειτουργία διακοπή της τάσης τροφοδοσίας και επαναφορά αυτής
προφανώς γιατί δεν έχει αποσυμπιεστεί το ψυκτικό μέσο επενεργεί το στοιχείο
υπερ/σης [ τραβά Ι 4 Α ] διακόπτει τη λειτουργία του ψυγ/τη , με τη ψύξη του
στοιχείου αυτού μετά από 30-50 cek επαναλαμβάνεται ο αυτός κύκλος με
αποτέλεσμα τη μη ψύξη.
κοβει το θερμικο του συμπιεστη οταν ο συμπιεστης για καποιο λογο δεν μπορεσει να ξεκινισει.στην περιπτωση σου λογω υψηλων πιεσεων στην καταθληψη. πρεπει να περιμενεις 5 -10 λεπτα να εξισοροπουν οι πιεσεις.
Την Α περίπτωση την αντιμετώπισα προσωρινά με τη τοπ/ση Α/Ν και θα μπορούσα
ίσως και μόνιμα με τη τοπ/ση ιδιόμορφης ψύκρας ιδιοκατασκευής στη κεφαλή του
συγκ/τος κινηυήρα - κομπεσέρ
δεν χρειαζετε κανενως ειδους ψηξης ο συμπιεστης. γι αυτο φροντιζουν οι επιστοφες απο τον εξατμιστη
Θέλω τη βοήθεια σας
Α] τρόπο κατασκευής της παραπάνω ψύκτρας και αν την κρίνεται απαραίτητη
Β] αν πρέπει να προβώ σε σύνδεση διάταξης καθυστέρησης επαν/σης ψυγ/τη
αν ναι τότε
ο θερμοστατης του ψυγειου αφηνει αρκετο χρονο πριν επανεκινισει.
1] μετά πόσο χρόνο
2] πως υπολογίζεται τα στοιχεία R/C για την υλοποίηση της διάταξης αυτής
σκέπτομαι μετατροπή A/C - D/C για τη λειτουργία μικροαυτομάτου τον οποίον
θα προμηθευτώ επίσης που πρέπει να συνδεθεί προ ή μετά το θερμ/τη.
Το στοιχείο αυτό που κόβει από υπερ/ση κόβει και από υπερθ/ση του συγκ/τος
κινητήρα - κομπρεσέρ ?
ναι
Λάβετε υπ όψη σας ότι με τη προσωρινή τοποθέτηση Α/Ν και τη μη διακοπή της
τροφοδοσίας η ψύξη στη κατ/ξη φτάνει τους - 23° C .
και χωρις α/ν τοση θα ηταν η θερμοκρασια στην κ/ψ
Θέλω να φτιάξω τον ψυγ/τη αυτόν για < σπάσιμο > της πεθεράς μου
να το φτιαξεις αλλα ποιο ειναι το προβλημα? απλα χαμηλωσε λιγο το θερμοστατη γιατι οι - 23° C στη κ/ψ ειναι λιγο υπερβολικο. και με - 18 ειναι οκ. ετσι θα σταματαει και πιο συχνα το ψυγειο και δεν θα ζεστενετε και ο συμπιεστης τοσο

Ηλιας Α
27-06-09, 01:03
Στέφανε
Ήσουν αρκετά κατατοπιστικός
Πες μου κάτι ακόμη 1 Φ κινητήρας κατάστρεψε το φυγοκεντρικό του διακόπτη και προξένησε σε 2 σημεία
διακοπή της ΚΠ στης μετωπικές συνδέσεις ο κινητήρας δεν έχει πινακίδα , πριν επισκευάσω το τύλιγμα
βρέθηκα στη Πάτρα για άλλο σκοπό είχα χρόνο και αναζήτησα ΦΔ δεν βρήκα σκέφτηκα τη λύση εκκινητού
επαλγ ψυγείου μη γνωρίζοντας το Ι κιν επέλεξα έναν με Ι 13 Α στη συνέχεια αποκατέστησα τη βλάβη
της ΚΠ στη δοκιμή ο κινητήρας έχει Ι 3 Α εν κενό η διακοπή της Β Π πραγματοποιείται.
Το ον Ι του εκκινητού έχει ανοχές ± ή - και πόσες ? επίσης πες μου αρχή λειτουργίας και ότι άλλο
γνωρίζεις για τους εκκινητές τους βλέπω ποιο καλύτερους από τους υπό εξαφάνιση ΦΔ
Ευχαριστώ για όλα

stefanoszis
27-06-09, 12:51
Για συμπεστες μεχρι μισο ιππο χρισιμοποιουμε ρελε εντασεως για μεγαλυτερους ρελε τασεως. αυτα ειναι παρλκομενα του συμπιεστη και πολουνται μαζι. δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να εκινισουν αλλου τυπου κινιτηρες.για περισοτερες πληρ. δες σε σαιτ κατασκευαστων πχ lunite , aspera, danfoss κτλ.

Ηλιας Α
28-06-09, 02:00
Σε ευχαριστώ για όλα

stefanoszis
28-06-09, 02:40
ελπιζω να βοηθησα

Ηλιας Α
28-06-09, 17:25
Στέφανε με βοήθησες πάρα πολύ επειδή όμως δεν έχω κανένα εκκινητή κατεστραμμένο για να προσπαθήσω
να βγάνω συμπέρασμα της αρχής λειτουργίας του και δεδομένου ότι οι Φ/Δ είναι υπό εξαφάνιση αν μπορείς
να το κάνεις εσύ για να με ενημερώσεις . Είναι σίγουρο πως κάνουν εκκινήσεις και σε άλλους 1 Φ κινητήρες
Ευχαριστώ

losvic
20-09-10, 18:49
***ευχαριστω καταλαβα πολλα απο αυτο***

losvic
20-09-10, 18:49
θα το δοκιμασω και εγω

Ηλιας Α
21-09-10, 00:32
θα το δοκιμασω και εγω

<< ***ευχαριστω καταλαβα πολλα απο αυτο***>> και << θα το δοκιμασω και εγω >>
αν θες αναφέρεις τι; Εννοείς με αυτά
1.

TomMan
21-09-10, 03:14
Ευθύς εξαρχής, ζητώ συγγνώμη για το POST μου στο συγκεκριμένο θέμα. Είναι εκτός θέματος αλλά… Είμαι επαγγελματίας (ταβέρνα) με αρκετά μηχανήματα ψύξης. Επειδή βαρέθηκα να έρχονται άνθρωποι να βάζουν λάθος φρέο, να βάζουν λάθος βαλβίδες, να τους λέω πως δεν φταίει το φρέο που πέφτει η ασφάλεια από το air και άλλα ευτράπελα και επειδή είδα καλές γραφές εδώ (hlektronika) αναζητώ συνεργάτη ψυκτικό για περιοχή Αιγάλεω. Ειλικρινά δεν θέλω να προσβάλω κανένα αλλά θέλω να κάνω και τη δουλειά μου. Όποιος τεχνικός ψύξης θέλει ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ Θανάσης.

Ηλιας Α
15-11-10, 01:39
Επανέρχομαι στο θέμα του ψυγειοκαταψύκτη, έχω φτιάξει ένα σχέδιο με 2 μικρορελέ d1( AC) και d2( DC), το d1 με τις επαφές 15-17 θα δίνει τάση στο μοτέρ και θα έχει τις επαφές 11-13 για την αυτοσυγκράτησή του, το d2 όταν διεγερθεί ΘΑ παρεμβάλει με τις 11-12 εν σειρά του την R2 για να κάνει περιορισμό του ρεύματος αυτοσυγκράτησης του και με τις επαφές 14-16 θα αναιρεί την επανεκκίνηση του μοτέρ (μέσω του d1) για χρόνου που θα του δίνει ο συνδυασμός R1-C1, τις τιμές των R1-C1, αφού θα προμηθευτώ το d2 και μετρήσω το Ι αυτοσυγκράτησης του θα τις υπολογίσω να μου δίνουν ένα χρόνο 5 -10 minστο d2.
Το κόστος των παραπάνω υλικών εκτιμώ ότι θα είναι περίπου 30 ευρώ .
Αν γνωρίζετε καμία άλλη διάταξη με μικρότερο κόστος με ηλεκτρονικά εξαρτήματα την αναρτάτε..
Ευχαριστώ .

Ηλιας Α
16-11-10, 23:39
Καλησπέρα
Κανένας Χριστιανός δε θα με βοηθήσει; να μου δώσει οδηγίες να φτιάξω ένα κύκλωμα χρονοκαθηστέρησης με ηλεκτρονικές διατάξεις, αντί αυτού που θα μπορούσα να φτιάξω με ρελέ του οποίου σχέδιο ανάρτησα στο προηγούμενο post .
Περιγράφω συνοπτικά αυτά που έγραψα στο 1 post, θέλω λοιπόν όταν πάρει εντολή το ψυγείο απ΄το θερμοστάτη σε χρόνο μικρότερο από Χ min (1) από την προηγμένη κράτηση, να αναστείλει την εντολή και να ξεκινήσει μόνο αν έχουν περάσει Χ min από την προηγούμενη κράτηση..
Ι ον κινητήρα =1A , U =230 V AC
(1) ρυθμιζόμενος από 5 έως 8 min

Ηλιας Α
22-11-10, 11:44
Φίλιππα .
Για βάνε τα δυνατά σου για εδώ.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46062
και αυτό το θέμα είναι το ίδιο
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51151



Γιατί το DC ρελέ που βρήκα για να υλοποιήσω το σχέδιο που ανάρτησα τραβά Ι= 1,90 A και με την αντίσταση οικονομίας λογικά θα τραβά Ι =0,6 mA , ( για 65 V που παραμένει διεγερμένο ) οπότε πάω για μεγάλο πυκνωτή , άρα μάλλον ασύμφορο.