PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση 72volt μπαταρία



gioujazz3902
24-06-09, 11:49
Γεια σε όλους...΄
Είμαι μηχανολόγος επί πτυχίο, κρίμα που τόσα χρόνια δεν έμαθα αυτά που έπρεπε..:saad: Αλλά ποτέ δεν είναι αργά.. Λοιπόν, εδώ και αρκετό καιρό έχω την ιδέα να κάνω μετατροπή του αυτοκινήτου μου σε υβριδικό... Βρήκα μοτέρ κ το controller του κ όταν ήρθε η ώρα για την επιλογή μπαταριών κ φόρτισης τους, χάθηκε η μπάλα... Το ζητούμενο για μένα είναι να έχω ενέργεια ανα πάσα στιγμή.. Να σας πω πρώτα για το μοτέρ, D&D ES-15A-6 DC 72volt 10 hp continuous στα 100A, 40 hp peak στα 330A.. Το συγκεκριμένο μοτέρ είναι σειράς κ δεν έχει δυνατότητα regen (μετατροπή σε γεννήτρια).. Σκέφτομαι να βάλω 12v 10Ah x 6 lithium μπαταρίες σε σειρά και να βάλω ένα δυναμό αυτοκινήτου με έξοδο 120Α για να τη φόρτισή τους σε παράλληλη σύνδεση με την κάθε μία.. Τι λέτε γίνεται? Προτείνετε κάτι άλλο?
Ευχαριστώ!!!:001_rolleyes:

sakis
24-06-09, 12:36
ολα αυτα γινονται ....τα μονα προβληματα ειναι δυο

εμεις που δεν εχουμε την εμπειρια δεν μορουμε τελικα να υπολογισουμε τις διαφορες απωλειες

οπως επισης εμεις ποτε δεν θα μπορεσουμε να δουμε την αναμενομενη αποδοση και αυτονομια σε σχεση μετις απωλειες ....

κατα την γνωμη μου παντως θα ηταν καλυτερα να κανεις ενα overdesign στο θεμα μπαταριας και μετα να συνεχισεις για τα υπολοιπα

τελος η μπαταρια που εχεις επιλεξει εχει τους δικους της κανονες φορτισης και αποδοσης του ρευματος που εχει μεσα

για παραδειγμα η φορτιση δεν γινεται με τον ιδιο τροπο οπως γινεται η φορτιση σε μια μπαταρια μολυβδου

αυτα ....

gioujazz3902
24-06-09, 12:56
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση... έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ για το θέμα μπαταρίας..!! Το μόνο που ξέρω ότι θέλω να είναι 72 volt, να έχει 330Α max, να φορτίζει γρήγορα και να είναι ελαφριά...

Gant
24-06-09, 13:03
Γεια σου Γιάννη και καλώς ήρθες στο φόρουμ,

την ιδέα σου τη βρίσκω πολύ καλή και πρωτοποριακή και σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Όμως νομίζω υπάρχουν κάποια πράγματα που χρειάζονται προσοχή:

1) Θα αντικαταστήσεις τον κινητήρα εντελώς; Αν ναι: Πώς θα έχεις φρένα; Το δυναμό που θα φορτίζει τις μπαταρίες σου, από πού θα παίρνει κίνηση;

2) 10Αh μπαταρίες είναι μικρής χωριτικότητας. Στα 100Α ονομαστική ένταση του κινητήρα σου, οι μπαταρίες θα αδειάσουν σε ... 6 λεπτά της ώρας. Τί αυτονομία χρειάζεσαι;

3) Πώς φαντάζεσαι τη φόρτιση; Γίνεται να έχεις τις μπαταρίες σε σειρά για κατανάλωση και με διακόπτες να τις συνδέεις παράλληλα για φόρτιση.

gioujazz3902
24-06-09, 13:50
Πιστεύω ότι θα το καταφέρω αλλά η βοήθεια από γνώστες είναι υπερπολύτιμη..
Το μοτέρ θα τοποθετηθεί στον πίσω άξονα με διαφορικό κ ημιαξόνια (η μελέτη έχει τελειώσει κ εκκρεμεί η ηλεκτρική ενέργεια για το μοτέρ).. Ναι, κάπως έτσι φαντάζομαι τη σύνδεση, σε σειρά για το controller/μοτέρ και κάθε μπαταρία παράλληλα με το δυναμό, όπως κ η μπαταρία του αυτοκινήτου.. Επειδή κάπου άκουσα ότι το μαμα δυναμό δεν έχει τα amps για να δώσει σε παραπάνω μπαταρίες, σκέφτομαι για extra δυναμό 180amps ή και μεγαλύτερο 290amps αρκεί να γίνετε φυσικά...

NUKE
24-06-09, 14:17
Ωραια ιδεα.Και εγω σκεφτομαι εδω και καιρο κατι αλλα με μηχανη.Θα ηθελα να σε ρωτησω παντως, το μοτερ ποσα χρηματα εκανε τελικα?

Και ηθελα να ρωτησω,οι ηλεκτρικοι ιπποι τι σχεση εχουν με τους αυτους των βενζινοκινητηρων?Π.χ. εσυ αγορασες μοτερ 40hp peak το οποιο φανταζει μικρο,αλλα λογικα δεν ειναι τοσο μικρο,ετσι δεν ειναι?

Gant
24-06-09, 14:45
Το μοτέρ στον πίσω άξονα λοιπον ...

Σε ότι αφορα το ηλεκτρικό μέρος: Δεν γίνεται να έχεις παράλληλη και σε σειρά σύνδεση ταυτόχρονα. Δλδ. είτε καταναλώνεις τις μπαταρίες μέσω του μοτέρ είτε τις φορτίζεις.

Αν το δυναμό δεν δίνει αρκετά Α δεν είναι απαραίτητα κακό. Η φόρτιση θα διαρκεί απλά περισσότερο. Επίσης, νομίζω δεν γίνεται να φορτίσεις μπαταρίες 10Ah με τόσο μεγάλο ρεύμα.

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, μόνο να πω κάποια σημεία που θέλουν σκέψη/μελέτη. Ότι απορίες έχεις ... ρώτα !! :001_smile:

gioujazz3902
24-06-09, 14:55
Απ'όλα αυτά που έχω διαβάσει ισχύει electric hp = 1,6 engine hp..
Το μοτέρ είναι το D&D ES-15A-6 και κοστίζει περίπου 550Ε χωρίς μεταφορά κ τελωνείο.. Είναι από Αμερική...
Αν δεν γίνεται ταυτόχρονα, σκέφτομαι με τη χρήση του φρένου να σταματάει η παροχή στο μοτέρ και να φορτίζει από το δυναμό... Ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θα χρειαστεί ένα δυναμό 12volt 85 amp, να φορτίσει 7 μπαταρίες των 12v 14Ah???

gioujazz3902
24-06-09, 14:59
Ξέχασα να πω ότι το μοτέρ χρειάζεται κ controller ($600) και κάτι ψιλοπράγματα..
Πάντως πιστεύω να λυθούν αυτά τα προβληματάκια και θα αρχίσω την υλοποίηση!!!

NUKE
24-06-09, 15:03
οκαυ,thanks.Καταλαβα πιο μοτερ λες...

Το θεμα ειναι ποσο ρευμα θα μπορουν να δεχονται οι μπαταριες...Λογικα οχι παρα πολυ μεγαλο.....Αν και οι λιθιου κανουν για αυτη τη δουλεια

andrewsweet4
24-06-09, 15:10
Οντως μερικα σημεια θελουν ακομα λιγη σκεψη... Αλλα αυτο δεν χρειαζεται να σε αποθαρρυνει σε καμια περιπτωση!

Nuke οσο για το θεμα των ιππων καπου ειχε παρει το αυτι μου στο youtube οτι 1 "ηλεκτρικος" ιππος αντιστοιχει με 4 ιππους βενζινοκινητηρα. Κατι τετοιο...

Φιλε Gant Ποσο το πηρες το μοτερ και απο που? Επισης θελω να σου τονισω οτι αν κατευθυνεσαι στην αγορα μπαταριων λιθιου, θα πρεπει να αγορασεις και τον καταλληλο φορτιστη. Και αν σκοπευεις να φορτιζεις τισ μπαταριες σου εν κινησει με δυναμο την ωρα που φρεναρεις, θα πρεπει νομιζω να βαλεις και ενα ειδικο current limmiter ή κατι τετοιο αναμεσσα σε μπαταρια και δυναμο για να αποφυγεις τον κινδυνο υπερφορτισης και ενδεχομενης εκρηξης των μπαταριων. Και οσο για τα φρενα, το αμαξι ειναι παλιο ή καινουριο? Δηλαδη εχει αντλια για τα υγρα των φρενων ή οχι? Αν εχει αντλια θα πρεπει να βρεις εναν τροπο να γυριζει οταν χρειαζεται, γιατι αλλιως δεν θα εχεις φρένα!

Αυτα...

NUKE
24-06-09, 15:15
Για το θεμα των ιππων,κανεις δεν ξερεις στα σιγουρακαι αυτο ειναι που με εχει κανει να μην εχω κανει ακομα καμοια κινηση...Δηλαδη δεν ξερω τι μοτερ χρειαζομαι για να βρω τα υπολοιπα....

nveli
24-06-09, 15:24
πολύ ωραίο θέμα η ηλεκτροκίνηση και να μην ξεχνάμε ότι τα πρώτα αυτοκίνητα ήταν ηλεκτρικά, δυστυχώς η μόνη βοήθεια που μπορώ να δώσω είναι μερικά βιβλία πάνω στο θέμα

Electric vehicle battery systems (http://ifile.it/hp60dk2/dhameja__s.__2001_._electric_vehicle_battery_syste ms.rar)

Build your own electric vehicle (http://ifile.it/sgexhdv/227466___0071543732.rar)

Electric and Hybrid Vehicles: Design Fundamentals (http://ifile.it/493pybk/19822___electric_and_hybrid_vehicles_design_fundam entals_.rar)

sakis
24-06-09, 15:44
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση... έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ για το θέμα μπαταρίας..!! Το μόνο που ξέρω ότι θέλω να είναι 72 volt, να έχει 330Α max, να φορτίζει γρήγορα και να είναι ελαφριά...
Τελικα δεν ζητας και τιποτα σπουδαιο για τις μπαταριες αυτες σιγουρα στο www.nasa.com (http://www.nasa.com) θα ξερουν πολλα να σου πουν ..... καθως θα εχου σιγουρα χαμηλη τιμη ....χαμηλο βαρος ..... και παρα μα παρα πολλα αμπερ

χα χα χα χα
ειπα να το κανω λιγο καλαμπουρι
αλλα δυστυχως ετσι ακριβως οπως στο λεω ειναι ....θα το καταφερεις ακομα και αν βαλεις απλες μπαταριες αυτοκινητου ...αλλα εκεινο που δεν θα καταφερεις ειναι οι επιδοσεις η μεγαλη αυτονομια και οι λιγες απωλειες

με λιγα λογια μια εταιρια σαν την ΤΟΥΟΤΑ εχει ομαδες και ομαδες μηχανικων και χημικων που προσπαθουν τοσα χρονια και ακομα δεν εχουν φτασει εκει

τι σε κανει να πιστευεις οτι εσυ θα τα καταφερεις με λιγη βοηθεια απο ενα φορουμ ????

θα δουλεψει μεν αλλα .......

Triton
24-06-09, 16:22
θα δουλεψει μεν αλλα .......
Μόνο το ραδιοκασετόφωνο και τα φώτα σου για λίγα λεπτά :saad:

Gant
24-06-09, 16:22
Για το θεμα των ιππων,κανεις δεν ξερεις στα σιγουρα....

1 ίππος = 1 ίππος ,ανεξάρτητα από την πηγή ισχύος.

Αυτό που κάνει έναν ηλεκτρικό κινητήρα να διαφέρει από έναν βενζινοκινητήρα από πλευράς επιδόσεων είναι το διάγραμμα ροπής στροφών.

Ο ηλ. κινητήρας έχει τη μέγιστη ροπή του στις ... 0 στροφές α.λ. ενώ ο βενζινοκινητήρας αρκετά ψηλά. Με άλλα λόγια εκεί που έχουμε χαμηλές στροφές και μεγάλη ανάγκη για καλή επιτάχυνση συμφέρει ο ηλεκτρικός κινητήρας.

NUKE
24-06-09, 16:24
Δεν θελει να το κανει να μπορει να φτασει μεχρι την αλεξανδρουπολη και ουτε να εχει τελικη 200.Αν απλα ριξεις αυτα τα 2 μπορες ανετα να κατασκευασεις ηλεκτροκινητο αυτοκινητο.Απλα δεν θα εχει επιδοσεις.Η toyota φιλε,θελει να κανει αυτο το αμαξι να φτανει μακρυα,με μεγαλη επιταχυνση,με μεγαλη τελικη,να ειναι ομορφο,να ειναι ασφαλες,να μην χαλαει,να ειναι φτηνο και να πουλησει...

Ο φιλος εδω δεν θελει ολα αυτα....Οπως ειπες και μονος σου,θα δουλεψει μεν.Αρκει αυτο πιστευω...

NUKE
24-06-09, 16:27
Gant,ενας ηλεκτρικος δεν ειναι ακριβως ισος με εναν κανονικο.Αλλα κοντα.

Παντως,αυτο που θελω να καταλαβω ειναι γνωριζοντας αυτο που λες,τι μοτερ θα επρεπε να βαλω σε ενα αυτοκινητο π.χ. 100 ιππων βενζινοκινητο ωστε να εχει περιπου τις ιδιες επιδοσεις....Περιπου...

Nemmesis
24-06-09, 16:49
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση... έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ για το θέμα μπαταρίας..!! Το μόνο που ξέρω ότι θέλω να είναι 72 volt, να έχει 330Α max, να φορτίζει γρήγορα και να είναι ελαφριά...

δυστηχως αυτα δεν τα θες μονο εσυ και σου λεω οτι μπορει να σου φενοντα λογικα νουμερα αλλα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ... επισης τι ειναι αυτα που ακουω για δυναμο??? την κατασκευη του αεικηνιτου που σχολειαζαμε πριν κανα 2-3 βδομαδες μου θυμισες...

NUKE
24-06-09, 16:53
Βασικα,το δυναμο,εδω εχει νοημα στο να φορτιζει οταν το συστημα βρισκετε σε κατηφορα.
Αλλα λογικα αυτο θα πρεπει να το κανει μονο του το μοτερ και στα φρενα αλλα και στην κατηφορα....Αλλα αφου δεν υπαρχει αυτο το συστημα...

Triton
24-06-09, 16:56
Δεν θελει να το κανει να μπορει να φτασει μεχρι την αλεξανδρουπολη και ουτε να εχει τελικη 200.Αν απλα ριξεις αυτα τα 2 μπορες ανετα να κατασκευασεις ηλεκτροκινητο αυτοκινητο.Απλα δεν θα εχει επιδοσεις.Η toyota φιλε,θελει να κανει αυτο το αμαξι να φτανει μακρυα,με μεγαλη επιταχυνση,με μεγαλη τελικη,να ειναι ομορφο,να ειναι ασφαλες,να μην χαλαει,να ειναι φτηνο και να πουλησει...

Ο φιλος εδω δεν θελει ολα αυτα....Οπως ειπες και μονος σου,θα δουλεψει μεν.Αρκει αυτο πιστευω...
Ο φίλος μας είπε οτι θέλει το αμάξι του να το κάνει υβριδικό.Τα υπόλοιπα τα λες εσύ.
Αναρωτήσου πόσα Αmperια χρειάζεσαι όταν έχεις τους προβολείς αναμμένους τη νύχτα + τα φώτα πορείας .Δεν σου λέω για κλιματιστικά και πολυτέλειες.
Και σκέψου το σενάριο:
Ξεπάρκαρες και στα 100 μέτρα σταματάς σε διασταυρωση υπολογίζεις το χρόνο που χρειάζεσαι γιά να φύγεις γκαζώνεις και μετά...
Πόσα αμπέρ θα τραβήξει το μοτέρ για να ξεκινήσει και να επιταχύνει το βάρος του αμαξωματος τη νύχτα με αναμένα φώτα ?? θα μου πείς δεν ξέρεις το βάρος και εγώ σου λέω πως απο μια συστιχεία (προσεξετο αυτό) αποτελούμενη απο λιθίου στα 10 ΑH απλα δεν θα ξεκινήσει.

NUKE
24-06-09, 17:12
Ωπα.Μισο.Καταρχας συγνωμη γιατι οντως δεν προσεξα το υβριδικο.

Παντως απο οτι βλεπω,εκτος και την εχω χασει την μπαλα,λεει για 6 μπαταριες 12 volt και 10Ah που θεωρω οτι μπορουν να κινησουν το αυτοκινητο ανετα...Ακομα και αν εχει φωτα...Τα φωτα συνολικα τραβανε 10 αμπερ....

Ενταξει,πρωφανως δεν μπορει να τις φορτιζει με 1 12 βολτ δυναμο αλλα εγω εκανα αντιλογο στο Σακη που λεει πως μονο η Toyota τα κανει αυτα...

Triton
24-06-09, 17:24
Ωπα.Μισο.Καταρχας συγνωμη γιατι οντως δεν προσεξα το υβριδικο.

Παντως απο οτι βλεπω,εκτος και την εχω χασει την μπαλα,λεει για 6 μπαταριες 12 volt και 10Ah που θεωρω οτι μπορουν να κινησουν το αυτοκινητο ανετα...Ακομα και αν εχει φωτα...Τα φωτα συνολικα τραβανε 10 αμπερ....

Ενταξει,πρωφανως δεν μπορει να τις φορτιζει με 1 12 βολτ δυναμο αλλα εγω εκανα αντιλογο στο Σακη που λεει πως μονο η Toyota τα κανει αυτα...
Την έχασες Χάρη.Την έχασες τη μπάλα :biggrin:

NUKE
24-06-09, 17:25
ωχ:blink:....Δεν μιλαω αλλο μεχρι να την ξαναβρω....

sakis
24-06-09, 17:32
χαρη ...τα φωτα δεν τραβανε 10 Α

μικρη σκαλα 55+55=110 βαττ +10 βαττ απο τα πορειας =120 +10 βαττ απο τα πισω πορειας =130 + αλλα 42 τα φεαν πατημενα =152 βαλλε και κανα φλας περιοδικα φτασαμε στα 304 αυτα ειναι γυρω στα 25 αμπερ ....

τον βλεπω τον κολλητο μας να αναβει αλαρμ και να αποτησει αυτοματα ηλκετροφρενο χα χα χα

περα απο τα καλαμπουρια πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις αυτονομια και επιδοσεις με την συμβατικη τεχνολογια που ειναι διαθεσιμη σε εμας

θεωρω οτι θα υπαρχουν και πιο ψαγμενα πραγματα για αυτη την δουλεια

επισης χωρις αν ειμαι σιγουρος πιστευω οτι τα αυτοκινητα αυτα δουλεουν με ινβερτερ και οχι με απευθειας ταση στο μοτερ απο την μπαταρια

το ινβερτερ εχει μακραν μεγαλυτερη αποδοση απο την απευθειας κινηση καθως και ρυθμιζομενη ροπη

για παραδειγμα τα τρενα του προαστιακου δουλεουν με αυτη την λογικη ντηζελοκινητηρας οδηγει γεννητρια το παραγωμενο ρευμα παει σε ινβερτερ το ινβερτερ οδηγει κινητηρες παμνω στους τροχους του τρενου ...εχει ηλεκτροπεδη εκτος απο τα καλσσικα φρενα και τελος στο συμπλεγμα μεταξυ γεννητριας και ινβερτερ υπαρχει και ενα επιμερους κυκλωμα το οποιο φορτιζει μια συστοιχια νικελιου καδμιου παρακαλω ....η οποια παρεχει μια αυτονομια καποιου χρονου για τα φωτα και τα αλλα ηλεκτρονικα του τρενου ...

εργοαστασιο ολοκληρο
με λιγα λογια

gioujazz3902
25-06-09, 09:45
Καλημέρα.. Δεν μπορούσα χθες να απαντήσω κ να βοηθήσω την συζήτηση αλλά παρακολουθούσα.. Δεν θέλω να φτιάξω ένα full hybrid αλλά ένα σύστημα που θα βοηθά τον κινητήρα στις ανηφόρες κ απότομες επιταχύνσεις πχ προσπέραση..
Ο ηλεκτροκινητήρας χρειάζεται 72 volt και 330Α peak.. Υπάρχει κάτι που μπορεί να μετατρέπει τα 12 volt σε 72 volt και να δίνει 330Α για 2 λεπτά? Αυτό θέλω... Μπαταρία είναι αυτό, inverter δεν ξέρω κ γι'αυτό ρωτάω... Όσο αφορά την φόρτιση των μπαταριών, όταν πατάω το γκάζι θα είναι σε σειρά κ θα δίνει στο μοτέρ ενέργεια κ όταν θα αφήνω το γκάζι για είναι παράλληλη για φόρτιση από το τον βενζινοκινητήρα ..

dimitris_p
01-07-09, 02:16
Εχεται μπερδέψει τα AMPER με τα ah άλλο το ένα άλλο το άλλο παιδια.Για τα 330amper που ζητάει χρειάζεται το λιγότερο μπαταρία 180-200ah.Ισως και παραπάνω,τα έχω ξεχάσει κάπως μια και την δουλεία ηλεκτ/γος αυτοκ/των την έχω παρατήσει χρόνια.Η 12v 10ah που θέλει να βάλει σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να βγάλει αυτό το ρεύμα.Όσο για το εν σειρά - παράλληλη σύνδεση φυσικά και γινετε αυτοματα.Παλιά μερικά mersentes ειχαν 2 μπαταριες και ήταν όλο το κυκλωμα 12v και μόνο η μιζα ήταν 24v για να εχει δύναμη.Αυτο γινόταν με ειδικό μεταλακτη που άλλαζε την συνδεσμολογία οταν παταγαμε μιζα.Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να συνδέσει πχ 3 απο αυτούς ώστε να κάνει αυτό που θέλει.

gioujazz3902
01-07-09, 10:29
Μια μπαταρία πχ 12 volt 22Ah έχει τη δυνατότητα να δώσει 330A για 2 λεπτά, τουλάχιστον αυτές που χρησιμοποιούνται στα ηλεκτρικά οχήματα.. Στη δική μου περίπτωση αυτό που θέλω είναι να έχω την μέγιστη δύναμη σε ανηφόρες κ προσπεράσεις.. Σε nornal κατάσταση το μοτέρ χρειάζεται 100Α.. Λογικά με 6 μπαταρίες 22Ah θα έχουμε περίπου 132A για μία ώρα από κει κ πέρα έρχεται το πρόβλημα της φόρτισης.. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας με το μοτέρ, το Sepex μοτέρ δίνει 30A στις 3000rpm και ένα δυναμό (alternator) έχει την δυνατότητα αν αφαιρεθεί ο voltage regulator όπως μου είπε να δώσει 90 volt.. Αν έχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο περιμένω να ρίξει φως... Η καλύτερη λύση για τη φόρτιση είναι σε σειρά όπως μου είπε ο τεχνικός..

DT200
01-07-09, 17:40
ωραίο θέμα και πολύ δύσκολο έχουμε πιάσει εδώ , μπράβο μας.

το αμαξι ειναι παλιο ή καινουριο? Δηλαδη εχει αντλια για τα υγρα των φρενων ή οχι? Αν εχει αντλια θα πρεπει να βρεις εναν τροπο να γυριζει οταν χρειαζεται, γιατι αλλιως δεν θα εχεις φρένα! .

μήπως λες για το τιμόνι ? διότι όλα τα φρένα έχουν μία αντλία που την πατάμε με το ποδόπληκτρο, ακόμα και τα SBC της Mercedes.


1 ίππος = 1 ίππος ,ανεξάρτητα από την πηγή ισχύος
+1

η δική μου άποψη για την φόρτιση είναι να κατασκευάσεις έναν
αυτόματο που θα κάνει το "δυναμό" να βγάζει περίπου 84V (έχει να κάνει με τις μπαταρίες).

επίσης θέλω να αναφέρω ότι για την χρονική διάρκεια που θα
θέλεις την μέγιστη απόδοση του συστήματος, δεν θα πρέπει
να φορτίζεις τις μπαταρίες διότι απλά θα χάνεις ίππους από το "δυναμό".

tolis106
05-02-12, 18:36
ο andrewsweet4 λεει οτι δεν θα εχεις υποβοηθηση στα φρενα θα ειναι πολυ σκληρο το φρενο

PanagiotisHlektrlogos
05-02-12, 19:45
Για σύγκριση ηλεκτρικού αυτοκινήτου με συμβατικό κοιτάξτε τα παρακάτω:
http://www.youtube.com/watch?v=lSV_46y6ufs
http://www.youtube.com/watch?v=QOpKNOa9D-M&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nI6CRkvEbBU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=O5K7sP1Q1rs&feature=related
ακόμα δείτε και αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=bERjkSTYOdU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3UOToi0fHNs
http://www.youtube.com/watch?v=RdAn-ff_tG0&feature=related

PanagiotisHlektrlogos
05-02-12, 20:00
Απο μοτέρ είναι και αυτό http://szunitemotor.en.made-in-china.com/product/zqlQuHgVYCWt/China-45kw-BLDC-Motor-BLT22-45-.html υδρόψυκτο!!! Αυτό γίνεται εύκολα γεννήτρια και δεν έχει κάρβουνα για το ρότορα.

button
05-02-12, 20:13
Να πω και εγώ είχα μια ιδέα άλλα μην με βαρέσετε

Θα έβαζα 1 ηλεκτρικό κινητήρα και μπαταρίες και θα έβαζα μια μικρή γεννήτρια βενζινοκινητήρα και ετσι θα φόρτιζα τις μπαταρίες η θα έδινα απευθείας ενεργεία στον ηλεκ. Κινητήρα.

Η σκέψη μου είναι οτι η γεννήτρια έχει μικρότερο κυβισμό και ανάλογη κατανάλωση μιας μηχανής 125cc π.χ.
τώρα για τεχνικές προδιαγραφές και μελέτες δεν εχω κάνει γιατί δεν εχω αρκετές γνώσεις

tolis106
06-02-12, 18:50
αυτο σκεφτωμουν και εγω το εχει κανει η suzuki to 1995

Stratos Aggelarhs
18-03-12, 15:41
καλησπερα σας,
εδω και 2 μηνες σχεδιαζω να κατασκευασω ενα buggy τετρατροχο με ηλεκτρικο κινητηρα.
ειμαι στην φαση της κατασκευης του σκελετου ενω εχω παραγγειλει απο την κινα διαφορικο ετοιμο με μοτερ 48v/1000w(21Α peak)και φρενα. θα χρησιμοποιησω φωτα led για την μικροτερη δυνατη καταναλωση.
τα 48v θα τα περνω απο 4 μπαταριες 12v/45ah τις οποιες θα τισ φορτιζει ενα δυναμο 24v/100A απο φορτηγο που με λιγο σκαλιγμα του αυτοματου θα καταφερω να το φτασω στα 48v. το buggy θα ζυγιζει αδειο χωρις επιβατες περιπου 250 κιλα
και υπολογιζω την αυτονομια του στα 40-50 χιλιομετρα με ταχυτητα περιπου τα 30χλμ/ωρα.
το συμπερασμα που εωγαλα απο ολη την ερευνα μου εδω και 2 μηνες συμπερανα οτι οσο πιο μεγαλο φορτιο θα νικησεις τοσο καλυτερα θα ηταν ενα μοτερ με την μεγαλυτερη δυνατη ταση ετσι ωστε να εχει το μοτερ την λιγοτερη απετηση σε ρευμα
που συνεπαγετε και μεγαλυτερη αυτονομια.
περισσοτερα για το πειραμα σε λιγο καιρο.

Nemmesis
18-03-12, 23:33
το συμπερασμα που εωγαλα απο ολη την ερευνα μου εδω και 2 μηνες συμπερανα οτι οσο πιο μεγαλο φορτιο θα νικησεις τοσο καλυτερα θα ηταν ενα μοτερ με την μεγαλυτερη δυνατη ταση ετσι ωστε να εχει το μοτερ την λιγοτερη απετηση σε ρευμα
που συνεπαγετε και μεγαλυτερη αυτονομια.
περισσοτερα για το πειραμα σε λιγο καιρο.
οχι...

εαν εχεις ενα μοτερ 1kW εαν αυτο δουλευει στα 100V 10A
και ενα μοτερ 1Kw που αυτο δουλευει στα 50V 20A εαν βαλεις ιδιες μπαταριες τοτε και τα 2μοτερ θα σε πανε το ιδιο...
το δυναμο απο που θα παιρνει κινηση??

υγ. το μοτερ που διαλεξες απλα ειναι τραγικα μικρο για τα 250κιλα του buggy.... σκεψου μονο οτι ενα πατινακι ηλεκτρικο ειναι 250W ζηγισει 30κιλα και σερνεται... επισης ενα απλο 50ρι μηχανακι με περιπου 5hp και βαρος 100κιλα βγαζει καμια 70km τελικη... εσυ με 1.4hp και βαρος 250κιλα πιστευεις οτι θα κινεισαι? ενα μικρο αμαξακι ζυγιζει 800κιλα και εχει λεμε 50 αλογα... θελεις και αλλα παραδειγματα??