PDA

Επιστροφή στο Forum : To PC μου κλείνει κάθε φορά που ανάβω το φωτιστικό του γραφείου μου



Stergios_[.gr]
25-06-09, 19:53
Στο δωμάτιο μου έχω μόνο 3 πρίζες. Η μία πολύ μακριά από τον λειτουργικό χώρο οπότε άχρηστη, άρα μένω με 2.

Σε αυτές τις δύο πρίζες, μέσω πολύπριζου, έχω συνδέσει στην πρώτη τον ΗΥ μου, τα ηχεία μου, το φωτιστικό μου και την οθόνη.
Στη δεύτερη το μόντεμ, το σκάνερ,τον εκτυπωτή και το ρολόι του κομοδίνου.

Κάθε φορά που ανοίγω το φωτιστικό του γραφείου (λάμπα φθορίου 10W), crashάρει ο ΗΥ! Για 5 λεπτά δεν επανεκκινεί, αλλά μετά επανέρχεται... Τι μπορεί να φταίει?

Με δεδομένη την κατάσταση, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω λέτε?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

sakis
25-06-09, 20:16
πρωτα απο ολα αλλαζεις τροφοδοτικο στον υπολογιστη
το τροφοδοτικο που θα αγορασεις δεν θα πρπει μονο να ειναι αναλογο για την ισχυ που το θελεις αλλα θα πρεπει οπωσδηποτε να εχει και ολα τα απαραιτητα φιλτρα ΕΜΙ μεσα γιατι πολλοι ευγενης κινεζοι κατασκευαστες φροντιζουν να μην τα βαζουν μεσα για μειωση του κοστους

το δευτερο ειναι να παρεις ενα απλο καλης ποιοτηατς πολυ πριζο και να συνδεσεις εκει ολα τα πραγματα που αφορουν τον υπολογιστη σου σε αυτο ( η συνδεση μια συακσευη εδω και μια εκει δεν παιζει Σε ολες τις περιπτωσεις τα φορτια ειναι μικρα ακομα και αν συνδεθουν ολα σε ενα πολυ πριζο )

τελος διαβαζεις μερικα πραγματα για τις λαμπες φθοριου για να δεις οτι ειναι οικονομικοι μεν αλλα πολυ κακοι καταναλωτες "βρωμιζουν " το ρευμα μας εχουν πολυ κακο συνημιτονο οπου με απλα γαλλικα τα spikes μεσα στο ρευμα που δημιουργει μια φθοριου την ωρα που ξεκιναει ειναι υπευθυνα οχι μονο για data loss αλλα και για data corruption ....αν τα συνδυασεις ολα αυτα με ενα τροφοδοτικο κακης ποιοτητας και ηλικιας 2-3 ετων εχεις τη λυση του προβληματος σου


αυτα φιλε στεργιο ( ελπιζω να σε δω την επομενη εβδομαδα με ολα τα παρελκομενα )

Capacitor
25-06-09, 20:34
Βραχυκυκλωμα μου κανει.Αλλαξε πριζα στο φωτιστικο και δοκιμασε και αλλο πολυμπριζο.Το pc δεν εχει προβλημα την στιγμη που δουλευει σωστα χωρις την λειτουργια του φωτιστικου

sakis
25-06-09, 20:37
Βραχυκυκλωμα μου κανει.Αλλαξε πριζα στο φωτιστικο και δοκιμασε και αλλο πολυμπριζο.Το pc δεν εχει προβλημα την στιγμη που δουλευει σωστα χωρις την λειτουργια του φωτιστικου
ο ορισμος σου ειναι εξ ορισμου λαθος ...... εχεις δει εσυ καπου να γινεται βραχυκυκλωμα και να ην πεφτει μια ασφαλεια ????

μπορεις να μας δωσεις την αντιληψη σου για το βαρχυκυκλωμα ????? μπορεις να μας κανεις ενα σχηματικο οπου θα μας δειξεις τι βαρχυκυκλωνει με τι ?????

αρχισαμε ......

Stergios_[.gr]
25-06-09, 20:40
ΧΑΙΡΕ ΣΑΚΗ!!!
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!!
ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ!!

Το τροφοδοτικό μου είναι αρκετά καλό...εεε "ακριβό" ήθελα να πώ! Μπορεί και να είναι μούφα, αλλά είναι ένα της THERMALTAKE 700W με αποσπώμενα καλώδια (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700419) 3 ετών..

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :scared::scared:"DATA CORRUPTION"???????? Πωωω με βλέπω για άλλα τρεξίματα,ε?

(ελπίζω να τα πούμε την άλλη βδομάδα, αλλά με πιέζει και η εξεταστική)

Capacitor
25-06-09, 20:41
τι αρχισαμε?
αν σε ενα πολυμπριζο εχεις ενα pc και δουελευει σωστα και βαλεις ενα φωτιστικο και αρχισει και κανει παλαβα,εσυ αλλαξε pc

Stergios_[.gr]
25-06-09, 20:43
Βραχυκυκλωμα μου κανει.Αλλαξε πριζα στο φωτιστικο και δοκιμασε και αλλο πολυμπριζο.Το pc δεν εχει προβλημα την στιγμη που δουλευει σωστα χωρις την λειτουργια του φωτιστικου

Το όνομά σου και μόνο μου έδωσε την ιδέα μήπως παίζει τίποτα με εκφόρτιση πυκνωτών και αργεί να ξανα-ανοίξει ο ΗΥ. Οπότε τώρα που την ξαναπάτησα (αλλάζοντας διάταξη στα πολύπριζα) έβγαλα το καλώδιο τροφοδοσία του υπολογιστή από το τροφοδοτικό και το άφησα λίγο να αποφορτίσει. Μόλις το ξαναέβαλα (με κλειστό το φωτιστικό) ΕΡΙΞΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!

ΟΠΟΤΕ?????

sakis
25-06-09, 20:43
κανε μας σε παρακαλω ενα σχηματικο να μας πεις τι βραχυκυκλωνει με τι ???? κανε μας τον ορισμο του βραχυκυκλωματος ?????

τοσο ιντερνετ εχουμε ρε μαμωτο ριξτε μια ματια τι ειναι το ΕΜΙ

περιμενω τον ορισμο

sakis
25-06-09, 20:44
το αυτο φιλε στεργιο αλλαζεις τροφοδοτικο .....

sakis
25-06-09, 20:46
οι πυκνωτες που υπαρχουν στο πρωτευων του τροφοδοτικου εχουν αντιστασεις εκφορτισης επανω τους και δεν υπαρχει τετοιο θεμα ..... την εχει κανει το τροφοδοτικο σου

Capacitor
25-06-09, 20:47
Aγαπητε ,σε ενα τετοιο προβλημα ,ξεκινας με τα ποιο απλα .Αλλαζεις πριζα στο φωτιστικο και δοκιμαζεις αλλο πολυμπριζο.Αν ξεκινησεις να πας πλαισιο και αγορασεις τροφοδοτικο και μετα διαπιστωσεις οτι εχει προβλημα το φωτιστικο,θα κλαις τα ευρω σου .
τα περιμενω σχεδιο ,σε κανενα πιτσιρικα

DT200
25-06-09, 20:47
ο ορισμος σου ειναι εξ ορισμου λαθος ......

έλα βρε φίλε Σάκη μην τον πειράζεις , ένα λάθος έκανε
ο άνθρωπος.

Stergios_[.gr]
25-06-09, 20:48
Ευχαριστώ για τα φώτα σας!
Σάκη, με τρομάζεις! Δεν καταλαβαίνω :blushing:, αφού λειτουργεί μια χαρά το PC, τι έπαθε το τροφοδοτικό??

sakis
25-06-09, 20:54
εγω το βρισκω υπεροχο να ειμαι μελος ..... εκτος απο καποια ωραια πραγματα εχει και καποια ωραια ανεκδοτα ...

δεν με ενδιαφερει μεγαλε αν εισαι μεγαλος η πιτσιρικας !!!! απλα αν εισαι μεγαλος θα πρεπει να φερεσαι και σεν μεγαλος ....δλδ οταν λεμε μια μαλακια το οποιο ειμαι σιγουρος οτι δεν εγινε απο κακια ουτε απο αγνοια αλλα απο κεκτημενη ταχυτητα .....ζηταμε και κανα συγνωμη η δινουμε πρεισσοτερες εξηγησεις για να το σωσουμε .....δεν ειναι κακο ....ολοι καποια στιγμη μπορει να το αντιλφθουμε η να το εκφρασουμε με λαθος τροπο ....
αυτα

Capacitor
25-06-09, 20:59
Να σε ρωτησω ρε φιλε?Σε εχει βαλει κανενας δικαστη?
Θα απαιτησεις εσυ σε μενα να ζητησω συγγνωμη?
Για την προστακτικη την δικη σου γιατι δεν ζητας συγγνωμη?
Σε εχω δει παμπολες φορες να μιλας με περιεργο υφος.
ή μηπως απαντας αλλιως σε οσους εχουνε κατω απο 100 μηνυματα και αλλιως σε οσους εχουνε πανω απο 100?
Στρατο πηγαμε,παει αυτος.Οι παλιοσειρες ειναι αλλου

sakis
25-06-09, 21:05
ειπα αυτα που εχω να πω ....δεν εχω κατι αλλο να σου πω

ακομα και 50,000 μηνυματα να ειχες αν αισθανθω οτι καποιος λεει μια χοντραδα θα προσπαθουσα να του πω οτι κανει λαθος

παρατηρω οτι εχεις καποια "αδυναμια" μα μας εξηγησεις τι εννοεις βραχυκυκλωμα ...... θα ηθελες μηπως να υποστιριξης την αποψη μου και να αποδειξεις με καποιο τροπο οτι κακως σου εχω επιτεθει ????

εγω δεν εχω κακιες με κανενα απλα πιστευω οτι πρπει να προσεχουμε τι λεμε και πως το λεμε γιατι διαβαζουν και πιστιρικαδες ,

Capacitor
25-06-09, 21:10
Κυριε καθηγητα,το να δωσω κατι που θα μου ζητηθει συνεβαινε μονο οταν το ζηταγε ο καθηγητης και ποτε οταν μου το ζηταγε ο καθε Σακης.Χαλασωσε λιγο γιατι δεν εδωσα λεπτομερεις οδηγιες πως να επισκευασεις τηλεοραση.
Αντε ας το ληξουμε γιατι εδω μεσα ειμαστε για αλλο σκοπο και οχι για αντιπαραθεσεις

sakis
25-06-09, 21:41
αν μη τι αλλο καταλαβαινεις και συ με αυτα που λες οτι προφανως εχεις αδικο απλα δεν θελεις να το παραδεχθεις ....εγω ειμαι μια χαρα με αυτο .....οσο για το σκοπο που ειμαστε εδω να μου επιτρεψεις να εχω καποιες αμφιβολιες

ειρηνη ....δεν εχω κατι αλλο να σου πω

KOKAR
25-06-09, 21:49
πρέπει να έχεις πρόβλημα στο τροφοδοτικό και αυτό γιατί
εάν κατά την ώρα που ανάβεις το φωτιστικό δημιουργείτε
σπινθήρας και το τροφοδοτικό του Η/Υ δεν μπορεί να "διαχειριστεί"
αυτή την ανωμαλία που παρουσιάζετε στην γραμμή.

Υ.Γ
άνοιξε το τροφοδοτικό και δες για φουσκωμένους πυκνωτές

KOKAR
25-06-09, 21:50
θεωρώ ότι το φωτιστικό δουλεύει κανονικά...

Stergios_[.gr]
25-06-09, 22:07
πρέπει να έχεις πρόβλημα στο τροφοδοτικό και αυτό γιατί
εάν κατά την ώρα που ανάβεις το φωτιστικό δημιουργείτε
σπινθήρας και το τροφοδοτικό του Η/Υ δεν μπορεί να "διαχειριστεί"
αυτή την ανωμαλία που παρουσιάζετε στην γραμμή.

Υ.Γ
άνοιξε το τροφοδοτικό και δες για φουσκωμένους πυκνωτές

Χμμ τρέξιμο δηλαδή! Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβούλές! Σάκη, ΚΟΚΑΡ, Αλεξ! Ελπίζω να με βγάλει μέχρι 15 του μηνός που τελειώνει η εξεταστική μου γιατί τώρα πήζω... Θα το προσέχω ιδιαίτερα! Το γ@μ!δι το έχω 3 χρόνια, δεν θα του βάλω χέρι, γιατί έχει 5 χρόνια εγγύηση από το ESHOP... :cursing:

Capacitor
25-06-09, 22:08
Αν σε επαιρνε ενας πελατης στο τηλεφωνο και σου ελεγε για το συγκεκριμενο προβλημα,τι θα του λεγες?Πρωτα απ ολα αλλαζεις τροφοδοτικο?
Ή θα προσπαθουσες να δεις τα ποιο απλα οπως να αλλαξεις πριζες και πολυπριζο?Το θεμα δεν ειναι αν εχεις δικιο ή αν εχω αδικο,αλλα ο τροπος επιλυσης του προβληματος.Πρωτα ο πιο φτηνος απλος και ανεξοδος και μετα αρχιζεις να υποπτευεσαι τι να αγορασεις

167vasgio
25-06-09, 22:12
Κατά πάσα πιθανότητα ισχύει αυτό που λέει ο KOKAR, η φθορίου μέχρι να σταθεροποιήσει την τάση της και να αρχίσει να άγει εμφανίζει spike στην τάση της,το όποιο μετά σταθεροποιειται,και το τροφοδοτικό σου δεν μπορεί πλέον(ίσως το έκανε όταν τα πρωτο έβαλες μαζί)να το διαχειριστεί.,.
βεβαίως απο την άλλη αν το ίδιο τροφοδοτικό δέχετε σταθερή τροφοδοσία(σύνδεσε μόνο το pc στην μπρίζα ή χρησιμοποιησε ενα ups) μπορεί και να λειτουργήσει κανονικα..εγώ όμως είμαι φοιτητής :001_huh: όποτε απλά λέω αυτό που μου φαίνετε λογικό.,.

sakis
25-06-09, 22:20
στο δικο μου μαγαζι εαν το τροφοδοτικο παιζει τρια χρονια παει για ξηλωμα σε ολες τις περιπτωσεις

Stergios_[.gr]
25-06-09, 22:27
πρέπει να έχεις πρόβλημα στο τροφοδοτικό και αυτό γιατί
εάν κατά την ώρα που ανάβεις το φωτιστικό δημιουργείτε
σπινθήρας και το τροφοδοτικό του Η/Υ δεν μπορεί να "διαχειριστεί"
αυτή την ανωμαλία που παρουσιάζετε στην γραμμή.

Υ.Γ
άνοιξε το τροφοδοτικό και δες για φουσκωμένους πυκνωτές


στο δικο μου μαγαζι εαν το τροφοδοτικο παιζει τρια χρονια παει για ξηλωμα σε ολες τις περιπτωσεις

Πωωω 33€/χρόνο για τροφοδοτικό! Καλά τα λες, αλλά με πονάει :crying:!

KOKAR
25-06-09, 22:52
καλά, δεν σου είπαμε να τρέξεις να αγοράσεις άλλο
άνοιξε το πρώτα και δες τους ηλεκτρολυτικούς
και στην τελική αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι τότε
άλλαξε το τροφοδοτικό.
τα ποιο πολλά τροφοδοτικά δεν έχουν διακόπτη που να
κάνει διακοπή στο 220 με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς υπό τάση
ακόμα και όταν ο Η/Υ είναι κλειστός
με αποτέλεσμα την γήρανση των υλικών και ειδικά οι
ηλεκτρολυτικοί....

υ.γ
τώρα με τις ζέστες το τροφοδοτικό επιβαρύνετε ποιο πολύ

Stergios_[.gr]
25-06-09, 23:01
υ.γ
τώρα με τις ζέστες το τροφοδοτικό επιβαρύνετε ποιο πολύ

Αλήθεια, θα έπρεπε να το κλείνω από τον διακόπτη κάθε φορά το τροφοδοτικό???? Μόνο στις διακοπές το κλείνω από εκεί...:saad:

Το τροφοδοτικό (software-ικά) δείχνει οκ κατα την ταπεινή μου γνώμη..
Εικόνα από PcWizard..

Stergios_[.gr]
30-06-09, 15:24
Σίγουρα ΔΕΝ είναι η σωστή προσέγγιση για να λύσω το ζήτημα αλλά:
Με αναμμένο ΗΥ, όταν κλείνω τα ηχεία και ανοίγω το φωτιστικό, δεν έχω κανένα πρόβλημα!

Θα ψάξω το τροφοδοτικό μετά την εξεταστική, τουλάχιστον βρήκα τρόπο να έχω φωτιστικό!

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

manos_3
30-06-09, 17:29
Υπάρχει ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος.Κάποια συσκευή δεν τηρεί την ηλεκτρομαγνητική συμβατότητα(ΕΜC).Ιδιαίτερα οι λαμπτήρες φθορίου δημιουργούν πολύ θόρυβο.Δοκίμασε να βάλεις μια κανονική λάμπα(πυρακτώσεως) ή αποσύνδεσε το φωτιστικό.Κοίταξε το τροφοδοτικό του υπολογιστή στην είσοδο του(εκεί που συνδέεται το φις από την πρίζα) αν έχει φίλτρο ΕΜΙ ή αν έχει μια χάντρα από φερίτη...

Stergios_[.gr]
30-06-09, 18:00
αν έχει φίλτρο ΕΜΙ ή αν έχει μια χάντρα από φερίτη...Φερίτη δεν είδα, αλλά για ΕΜΙ το πληρωσα... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700419:

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: 14cm fan, χαμηλού επιπέδου θορύβου, χάρη στον οποίο εξασφαλίζεται καλύτερη ροή αέρα, Safety / EMI Approvals: CE, CB, TUV, FCC, UL, CUL και BSMI certification.
Προστασία: Over Voltage, Short-Circuit, Over-current.

manos_3
30-06-09, 18:13
Λογικά έχει....Κάποια συσκευή πάντως δημιουργεί θόρυβο.Όταν βγάζεις το λαμπατέρ ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά;;;

dalai
30-06-09, 18:49
περιεργα προβληματα ... συνηθως πολυ απλες λυσεις... Δες μηπως δεν κανει καλες επαφες το πολυμπριζο με τις μπριζες που βαζεις μεσα. μηπως πατιετε κανενα καλωδιο, μηπως κουνας κατι την ωρα που ανοιγεις το φως...


Υ.Γ.
"

Πρόσεξε,εάν συνεχίσεις να ΕΙΣΑΙ,
ότι, όλοι οι άνθρωποι είναι,τότε σίγουρα, θα ΚΑΝΕΙΣ, νιωθω πολυ καλα που ειμαι..
ότι, όλοι οι άνθρωποι,και τότε, Θα ΕΧΕΙΣ,
ότι, και όλοι οι άνθρωποι.
δηλαδή, Τίποτα!" Μεγαλο λαθος.... Ισοπεδωση αποψεων.... Εγω παλι νιωθω οτι εχω τα παντα και δεν ειμαι και τιποτε ξεχωριστο

Συμπερασματικα: πολυ λαθος δηλωση

jim.ni
01-07-09, 04:14
Η λύση είναι απλή, εμείς οι ηλεκτρονικοί καμιά φορά κάνουμε τα εύκολα δύσκολα και το αντίστροφο. Πέτα το φωτιστικό!! Το τροφοδοτικό σου έχει κάποιες προδιαγραφές πιστοποιητικά, το φωτιστικό τι έχει??

Stergios_[.gr]
01-07-09, 14:26
ΧΑΧΑ! Μπααα, κανένα πιστοποιητικό, "Κινέζος" το φωτιστικό!

Χωρίς την "εκκίνηση" του φωτιστικού και με τα ηχεία, όλα δουλεύουν καλά.

Με "εκκίνηση" του φωτιστικού και ΧΩΡΙΣ ηχεία, πάλι όλα καλά!

:head:

electrifier
06-07-09, 07:47
αν σε ενα πολυμπριζο εχεις ενα pc και δουελευει σωστα και βαλεις ενα φωτιστικο και αρχισει και κανει παλαβα,εσυ αλλαξε pc
Έλα μου ντε! (λογική)


Η λύση είναι απλή, εμείς οι ηλεκτρονικοί καμιά φορά κάνουμε τα εύκολα δύσκολα και το αντίστροφο. Πέτα το φωτιστικό!! Το τροφοδοτικό σου έχει κάποιες προδιαγραφές πιστοποιητικά, το φωτιστικό τι έχει??
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ, ως τρόπος αντιμετώπισης.

Το τροφοδοτικό του φίλου δεν είναι "της πλάκας". ΑΝ όντως είναι το φαινόμενο που περιγράφηκε και "φταίει" πως το EMI (πας στα διαλα τα λένε) δεν δουλεύει άψογα Ή φτάνει τα όριά του, αυτός ΔΕΝ είναι λόγος να πας να κάνεις ρέστα από κατοστάρικο για νέο τροφοδοτικό. Ούτε το γεγονός πως δουλεύει τρία χρόνια είναι λόγος (έλεος). Πραγματική αιτία είναι μια παλιολάμπα, οπότε την πετάς ή τη χρησιμοποιείς αλλού.

pstenos
06-07-09, 20:29
Γεια

Βαλε μακρια το φωτιστικο απο την οθονη και απο το κουτι του υπολογιστη σου αν κανει παλι το ιδιο δοκιμασε ενα απλο φωτιστικο.το ποιο πιθανο ειναι να φταιει το starter του φωτιστικου



Χαιρε!!!!

Triton
06-07-09, 20:45
Ίσος πρέπει το θέμα μετά από 36 απαντήσεις να μεταφερθεί εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=311860&postcount=1 :001_smile:

Stergios_[.gr]
06-07-09, 21:39
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Μιας και πάει ΣΚ@Τ@ η εξεταστική, δεν ασχολούμαι με το τροφοδοτικό ακόμα.. Φωτιστικό και PC, ποτέ πια μαζί, να μου αντέξουν και τα δύο μέχρι τις 14/7!

Ευχαριστώ και πάλι!!

dbsjro
06-07-09, 23:55
Κατι ψιλο ασχετο, μολις σβησει το PC τα υπολοιπα λειτουργουν κανονικα?

Stergios_[.gr]
07-07-09, 02:27
Με κλειστό το PC, όλα καλά.. Αλλά τι να ΜΗΝ δουλεύει? Η λάμπα ή τα ηχεία (που δεν θα έχουν είσοδο λόγω κλειστού ΗΥ)? Πάω για λάμπα!!

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να μου δίνει τις τάσεις σε όλες τις εξόδους του τροφοδοτικού? Έχω το PCwizard, αλλά δεν είναι και φανταστικο...

dbsjro
08-07-09, 08:31
Να ρωτησω εγω, το πολυμπριζο αποκλειεται να φταιει?
Επισης αν εν λειτουργεια τραβηξεις την τροφοδοσια του υπολογιστη
παλι θελει 5 λεπτα να συνελθει?

Stergios_[.gr]
08-07-09, 18:04
Να ρωτησω εγω, το πολυμπριζο αποκλειεται να φταιει?
Επισης αν εν λειτουργεια τραβηξεις την τροφοδοσια του υπολογιστη
παλι θελει 5 λεπτα να συνελθει?

Αν τραβήξω την τροφοδοσία του PC ενώ είναι σε λειτουργία, ξαναBOOTάρει αμέσως μόλις πάρει ρεύμα.. Με την ίδια διαδικασία και το φώς, δεν γίνεται έτσι..

drfear
12-10-09, 02:27
μηπως τα ηχεια "τσιμπανε" καποια παρεμβολη απο τη λαμπα και τη στελνουν κατευθειαν στη motherboard (μεσω της usb τροφοδοσιας τους η ακομα και απο την audio συνδεση με το mb) παρακαμπτωντας ετσι τα φιλτρα του τροφοδοτικου?
αν ναι φταινε ολα τα αλλα εκτος απο το τροφοδοτικο...

electrifier
12-10-09, 09:12
μηπως τα ηχεια "τσιμπανε" καποια παρεμβολη απο τη λαμπα και τη στελνουν κατευθειαν στη motherboard (μεσω της usb τροφοδοσιας τους η ακομα και απο την audio συνδεση με το mb)...
Δε νομίζω να γίνονται αυτά στους υπολογιστές (με τίποτα θα 'λεγα).

Υ.Γ. Έχω κάτι παλιοηχεία (ψεύτικα των 2W) που πιάνουν ό,τι παρεμβολή μπορείς να φανταστείς (χωρίς υπερβολή, δεν τα έχω πετάξει γι αυτό το λόγο - λειτουργούν ως ανιχνευτές, χα!) και αν έπαιζε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είχαν διαλυθεί όλα εδώ σε εμένα... :001_tongue:

Stergios_[.gr]
12-10-09, 11:18
Δεν ξέρω ρε παιδία για παρεμβολές, αλλά από απλή επαγωγική μέθοδο μόνο τα ηχεία και η λάμπα φαίνεται να φταίνε. Και μάλιστα μόνο η λάμπα μπορεί να προκαλέσει crashάρισμα από μόνη της, όχι τα ηχεία.. Με ηχεία και 800W Black&Decker στο ίδιο πολύμπριζο, ΔΕΝ είχα πρόβλημα!! ](*,)