PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχή ρεύματος σε διαμέρισμα



pas2007
04-07-09, 00:06
Καλησπέρα.
Πρόσφατα ανακάλυψα το εξής κουλό (ελπίζω να μην είναι παράνομο που μάλλον είναι).
Ανακάλυψα ότι το διαμερισμά μου το οποίο τροφοδοτείται από μονοφασικό πίνακα παίρνει ρεύμα από τον πίνακα του κάτω ορόφου και συγκεκριμένα από 1 ασφάλεια των 10Α.
Ο κάτω πίνακας είναι 3φασικός και είναι συνδεδεμένος στο ρολόι του κανονικά. Πριν λίγες μέρες έτυχε να πέσει η ασφάλεια των 10Α που μου δίνει ρεύμα και έτσι το κατάλαβα μαζί με τον ηλεκτρολόγο. Τώρα ο ηλεκτρολός που το είδε δεν βρίσκει την συνδεσμολογία μέσα στο κουτί του πίνακα αλλά πιθανόν έχει γίνει κάπου εξωτερικά του διαμερίσματος(μάλλον στο κλιμακοστάσιο) πρέπει να ανοιχτούν όλα τα κουτιά διακλάδωσης για να βρεθει αυτό και αυτό είναι το μπέρδεμα. Τώρα ο ηλεκτρολόγος πρότεινε να μην γίνει κάποια τροποποίηση αφού δεν έχει ξαναδημιουργηθεί κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα. Η αρχική εγκατάσταση για τροφοδοσία στο διαμέρισμα έγινε το 1980-81 και πριν λίγους μήνες αντικαταστάθηκε ο παλιός πίνακας με σύγχρονο για να μπορέσω να κατοικήσω. Το σπίτι είναι των γονιών μου οπότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Συγκεκριμένα ο ηλεκτρολός μου είπε πως δεν έχω μεγάλη ανάνγη από μεγαλύτερο ρεύμα γιατί δεν έχω μεγάλο φορτίο. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ηλ. κουζίνα ούτε θερμοσύφωνα μόνο ένα 12άρι κλιματιστικό, 1πλυντήριο, ένα μικρό ψυγείο(μονόπορτο) και τα ηλεκτρονικά (2 PC, 2 TV, ενισχυτή, DVD's και άλλα ηλεκτρονικά).
Θα ήθελα να μου πείτε ποια θα μπορούσε να είναι η πιθανή λύση σε αυτό το πρόβλημα. Εγώ ευτυχώς μέχρι τώρα τροφοδοτούμαι κανονικά.
Το φταίξιμο δεν είναι δικό μου μιας και όταν έγινε η αρχική εγκατάσταση όπως προείπα το 80-81 δεν είχα γεννηθεί.( πληρώνω αμαρτίες άλλων) και ο τότε ηλεκτρολόγος θεώρησε να το κάνει έτσι επειδή ακόμα δεν είχε ολοκληρωθεί το διαμέρισμα στο οποίο μένω τώρα.
Ελπίζω που έκανα καλά που το ανέφερα εδώ μιας και είναι πηγή συζήτησης.
Σίγουρα θα με κράξετε.
Μπορώ να δώσω πληροφορίες για τον πινακά μου αν και για ότι άλλο χρειάζεται.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

HFProject
04-07-09, 00:25
ποιός πληρώνει ;

pas2007
04-07-09, 01:42
Πληρώνουμε και οι δύο.

dalai
04-07-09, 01:56
Η ασφαλεια εχει να κανει με το παχος του καλωδιου. 1,5αρι καλωδιο 10αρα ασφαλεια
2,5αρι καλωδιο 16Α ασφαλεια...
Τωρα το θεμα ειναι τι καλωδιο εχεις εσυ απο πανω μεχρι κατω .Πρεπει αν δεν ξερεις πως ειναι να δεις ενα δειγμα απο 1,5 και 2,5 καλωδια και να συγκρινεις.
Αν εισαι τυχερος ,γιατι δεν πιστευω οτι θα καναν τι βλακεια να βαλουν 1,5 τοτε θα εχεις 2,5αρι ή και 4αρι (που περνει 20Α ασφαλεια). Αναλογως θα αλαξεις και την ασφαλεια σου στην αναλογη τιμη
Προσοχη μονο στο εξης: αν π.χ βαλεις 16Α ασφαλεια πρεπει απο την ασφαλεια μεχρι τον πινακα της ΔΕΗ ολα τα καλωδια να ειναι μεγαλητερα ή ισα με 2,5αρι καλωδιο. Ακομη και μια μικρο καλωδιο στο πινακα του κατω διαμερισματος που θα ειανι 1,5 σε περιοριζει στα 10Α, και πρεπει να το αλλαξεις..

gsmaster
04-07-09, 01:58
Πληρώνετε και οι δυο? πως ακριβώς? Σου έρχεται λογαριασμός της ΔΕΗ? Αφού δεν παίρνεις απο μετρητή της ΔΕΗ αλλα απο το κάτω διαμέρισμα, Η ΔΕΗ τι μετράει και σου χρεώνει? Μήπως κανενός γείτονα?

Το σπίτι λες είναι των γονιών σου άρα μπορείς να κάνεις αρκετά ώστε να βρεθεί η άκρη.

Υποψιάζομαι ότι κάποιος στην πολυκατοικία έχει πολλά χρόνια να πληρώσει ρεύμα....

stom
04-07-09, 13:58
Αν καταλαβα καλα, περνεις ρευμα απο το πινακα που ειναι στο σπιτι των γονιων σου, και εισαι σε καποιο δωμα πχ..
Αν ειναι ετσι, δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα. Συνηθισμενο ειναι οι υποπινακες να περνουν απο το κεντρικο πινακα μεσω ασφαλειας.

pas2007
04-07-09, 20:18
Είναι όπως τα λέει ο stom
Διαμέρισμα 62 τετραγωνικών είναι απλώς πέρνω ρεύμα με αυτόν τον τρόπο.
Να πείς ότι ήταν μια γκαρσονιέρα ή ένα δώμα θα το καταλάβαινα αλλά τώρα θα δούμε. Στο κτίριο που μένω έχουμε 3 διαμερίσματα εγώ και οι γονείς μου και γιαγιά παππούς. Πριν εγκατασταθεί κλιματιστικό δεν φαινόταν κάτι στους λογαριασμούς. Μετά φάνηκε στον λογαριασμό της γιαγιάς. Εγώ μέχρι τότε νόμιζα ότι έπερνα ρεύμα απ'το ρολόι της μάνας μου και συνέβαλα στον δικό της λογαριασμό. Τώρα θα συμβάλω και στης γιαγιάς.

HFProject
04-07-09, 20:47
:) Συνομοσία της γιαγιάς.

Πόσα τετραγωνικά έχεις ; 20, 40;

Μάλλον δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι. Τι άλλο είναι συνδεδεμένο στην ασφάλεια των 10Α που έπεσε;

stom
04-07-09, 22:00
Για να εχουμε πληρη αποψη πρεπει να ξερουμε και τα της αδειας του κτισματος.
Εαν ειναι νομιμο. μπορεις να ζητησεις ξεχωριστο ρολοι (και πρεπει να περαστει ξεχωριστη παροχη μεχρι τα ρολογια της ΔΕΗ.) Για 60 μετρα με τα σημερινα δεδομενα θα εβαζα μονοφασικη 35Α (αν και με 25 επισης φαινεται οτι τωρα κανεις τη δουλεια σου, μελλοντικα ομως δεν ξερεις..).
Αυτο σημαινει περασμα καλωδιου 3Χ6 ή 3Χ10 απο τον πινακα μεχρι τα ρολογια της ΔΕΗ.
Αν σκοπευετε να βαψετε γινεται...
Αν τωρα ειναι στη ζουλα και θες να το νομιμοποιησεις, το ρευμα ειναι το τελευταιο που θα σε νοιαξει.

pas2007
05-07-09, 00:24
62 τετραγωνικά είναι το σπίτι.
Μελλοντικα θα το αναλαβω εγω αυτο τουλαχιστον για τωρα εχω ρευμα.
Μια απορια. Το καλωδιο 3χ6 και το 3χ10 γιατι έχουν τόσα πολλα καλωδια?
Ευχαριστω

stom
05-07-09, 01:46
3 ειναι τα καλωδια σε μονοφασικη παροχη ,Ουδετερος, φαση γειωση το 6 σημαινει 6 μμ διατομη και το 10, 10μμ

sv9cvk
05-07-09, 10:17
Για να εχουμε πληρη αποψη πρεπει να ξερουμε και τα της αδειας του κτισματος.
Εαν ειναι νομιμο. μπορεις να ζητησεις ξεχωριστο ρολοι (και πρεπει να περαστει ξεχωριστη παροχη μεχρι τα ρολογια της ΔΕΗ.) Για 60 μετρα με τα σημερινα δεδομενα θα εβαζα μονοφασικη 35Α (αν και με 25 επισης φαινεται οτι τωρα κανεις τη δουλεια σου, μελλοντικα ομως δεν ξερεις..).
Αυτο σημαινει περασμα καλωδιου 3Χ6 ή 3Χ10 απο τον πινακα μεχρι τα ρολογια της ΔΕΗ.
Αν σκοπευετε να βαψετε γινεται...
Αν τωρα ειναι στη ζουλα και θες να το νομιμοποιησεις, το ρευμα ειναι το τελευταιο που θα σε νοιαξει.

Ενημερωτικα :
Ελαχιστη διατομη καλωδιου παροχης 10mm2
25Α μονοφασικη παροχη δεν υφισταται !!!!μονο 35Α!!
σε 3φ 25Α μονο σε αποθηκες -καταστηματα:001_smile:
Πρεπει βεβαια αν τελικα βαλεις δικη σου παροχη να γινει και συνολικος ελεγχος της εγκαταστασης για να φανει μεχρι που εχουν φτασει οι αλχημιες του εγκαταστατη και να διορθωθουν αναλογως:001_huh:
Καλα ξεμπερδεματα!!!:crying:

pas2007
05-07-09, 15:50
Καταλαβα. Παντως θα ψαχτει καλυτερα το θεμα.
Τωρα αλλη μια απορια. Σε ενα μονοφασικο ρολοι εχουμε μια ασφαλεια των 35Α η των 40Α? Και σε ενα 3φασικο ρολοι εχουμε 3 ασφαλειες? δλδ μια για καθε φαση οπως και σε εναν 3φασικο πινακα και παλι ειναι των 35Α η των 40Α? μπορουν να περασουν ολες απο 1 ασφαλεια πολλων (Α)σε ενα 3φασικο ρολοι? Βεβαια αυτο θα εξαρτηθει και απ'΄την διατομη των καλωδιων
Ευχαριστω ελπιζω να μην κουραζω με τις ερωτησεις μου.

Ηλιας Α
05-07-09, 17:49
Καταλαβα. Παντως θα ψαχτει καλυτερα το θεμα.
Τωρα αλλη μια απορια. Σε ενα μονοφασικο ρολοι εχουμε μια ασφαλεια των 35Α η των 40Α? Και σε ενα 3φασικο ρολοι εχουμε 3 ασφαλειες? δλδ μια για καθε φαση οπως και σε εναν 3φασικο πινακα και παλι ειναι των 35Α η των 40Α? μπορουν να περασουν ολες απο 1 ασφαλεια πολλων (Α)σε ενα 3φασικο ρολοι? Βεβαια αυτο θα εξαρτηθει και απ'΄την διατομη των καλωδιων
Ευχαριστω ελπιζω να μην κουραζω με τις ερωτησεις μου.
:001_tt2:
όχι θα έχεις βραχυκύκλωμα :001_smile:

pstenos
09-07-09, 21:46
ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Ουτε να το σκεφτεις να το κανεις αυτο
Η καθε φαση εχει την δικη της ασφαλεια χωριστα

sv9cvk
09-07-09, 22:44
μπορουν να περασουν ολες απο 1 ασφαλεια πολλων (Α)σε ενα 3φασικο ρολοι? Βεβαια αυτο θα εξαρτηθει και απ'΄την διατομη των καλωδιων
.

Θα γινει ενα πανυγηρικο ΜΠΑΜ!!!:w00t: θα το ευχαριστηθεις αν το θες για το Πασχα ,σαν εναλακτικη λυση οταν τελειωσουν τα δυναμιτακια:head:
Τωρα ας αφησουμε την πλακα η ταση αναμεσα δυο οποιαδηποτε φασεων ειναι 380V (με διαφορα 120 μοιρες) οποτε δεν θελει φαντασια να καταλαβεις τι θα γινει αν τις ενωσεις ολες μαζι!!!!!:confused1:

soulhealer
10-07-09, 01:09
το τι θα κάνεις πρέπει πρώτα να το σκεφτείς καλά εσύ.. το αν θα αφήσεις την παροχή στο δώμα να παίρνει από 10 ασφάλεια (έστω και από άλλο πίνακα) αυτό είναι δικό σου πρόβλημα αρκεί να σκεφτείς ότι αφού θα μπείς στη διαδικασία να πληρώσεις ηλεκτρολόγο δώσε μεγαλύτερη παροχή για εφεδρεία (σε περίπτωση που αργότερα βάλεις ψυγείο ή πλυντήριο ή κάποιο φορτίο σημαντικό.. ) από τη στιγμή που υπάρχει ρολόϊ καταγραφής κιλοβαττ δεν είσαι παράνομος (τώρα στην πολεοδομία τι γίνεται αυτό είναι άλλο)..