PDA

Επιστροφή στο Forum : τρυπημα τοιχων



essediss
05-07-09, 18:32
Γεια χαρα σε ολους.Θελω να βαλω κουρτινοξυλα στο σπιτι και καθρεπτες σε 2 τουαλετες.Το ερωτημα μου ειναι πως θα ειμαι σιγουρος οταν θα τρυπαω μην χτυπησω κανενα αγωγο ηλεκτρικου ρευματος.Εχω παρει αυτο

http://www.bosch-do-it.com.gr/boptocs2-gr/Product.jsp;jsessionid=C1446A6494E46BF577694B85429 A5752.s038?country=GR&lang=el&division=hw&ccat_id=95297&object_id=14154

αλλα δεν μου φαινεται και πολυ αξιοπιστο.Μηπως εχετε να μου προτεινετε κατι?

HFProject
05-07-09, 18:58
δοκίμασέ το σε γνωστά σημεία για να δεις αν λειτουργεί σωστά.

Εγώ είχα πάρει ένα της πλάκας και είναι τέλειο στη χρήση του.

ΟΚ λαμβάνεις υπ'οψιν και τα κουτιά αν φαίνονται ή τη θέση των διακοπτών και των πριζών έτσι και αλλιώς.

Phatt
05-07-09, 19:38
Εχω και εγω ενα διαφημιστικο και δουλευει μια χαρα.Αλλα οπως ειπε και ο φιλος, κανεις μια προβλεψη και απο το πως ειναι τα μπουατ στον χωρο...

Ulysses
05-07-09, 20:50
1)Δεν υπάρχει ή απόλυτη λύση στο πρόβλημα αυτό.Τα οργανάκια δεν είναι πολύ αξιόπιστα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.
2)ΣΗΝΥΘΩΣ οι ηλεκτρολόγοι έχουν προβλέψει οτι θα βάλεις κουρτινόξυλο.
3)ΣΗΝΥΘΩΣ οι ηλεκτρολόγοι πηγαίνουν κάθετα και οριζόντια τις διαδρομές.Τα μπουάτ συνδέονται μεταξύ τους οριζόντια και οι διακόπτες-πρίζες συνδέονται κάθετα με τα μπουάτ.
4)Τι θα πρότεινα:
α)Αν μπορείς,ανοίγεις δεξιά-αριστερά του παραθύρου-πόρτας τα μπουάτ και βλέπεις αν επικοινωνούν για να είσαι ψιλιασμένος.
β)Τρυπάς με το τρυπάνι σιγά σιγά και δεν το σπρώχνεις με το βάρος σου,αν αισθανθείς μαλακό (ή κενό-αέρα) είναι ύποπτο (πλακέ καλώδιο ή σπιράλ με καλώδια).Αν πέσεις σε σπιράλ ακούγεται η τριβή της αρίδας στο σπιράλ (χρουτς-χρούτς).Αν πέσεις σε καλώδια θα κάνει μπαμ και θα πέσει ο ηλεκτροπληξιακός.
γ)Αφού τελειώσεις,ανάβεις όλους τους διακόπτες για να ελέγξεις οτι ανάβουν τα φώτα και δουλεύουν οι πρίζες.