PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΛΗΨΗ ΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ



nik3
06-07-09, 21:31
Καλλησπέρα παιδιά.Eίμαι νεος στο forum και μερικώς άσχετος με το αντικείμενο με το οποίο ασχολείστε.Έχω όμως το παρακάτω πρόβλημα με το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου μου (mazda 6):
Ενώ ακούω ραδιόφωνο ξαφνικά αρχίζει να επαναλαμβάνει αυτά που άκουσα λίγο πριν και μετά να "πηδάει" σε άλλη πρόταση ή κομμάτι τραγουδιού.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι λέω αλλά όταν αρχίσει αυτό το πράγμα είναι αδύνατο να παρακολουθήσεις μια συζήτηση ή να ακούσεις τραγούδια γιατί χάνεις τα μισά.
Το προβλημα παρουσιάζεται στους κρατικούς σταθμούς ΕΡΑΣΠΟΡΤ, ΕΡΑ2, ΕΡΑ-ΝΕΤ.
Το πήγα στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι χρειάζεται μία αναβάθμιση την κάναμε αλλά το πρόβλημα παράμεινε. Αλλάξαμε όλη τη μονάδα αλλά τίποτα πάλι.Τηλεφώνησα στη MAZDA ανάφερα το πρόβλημα στον υπεύθυνο τεχνικών θεμάτων και αυτός μου είπε ότι μάλλον είναι πρόβλημα του σταθμού αλλά θα το δούνε και θα μου απαντήσουν.Ακόμα περιμένω.Εγω δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα του σταθμού γιατί υπάρχουν άλλα αυτοκίνητα ίδιας μάρκας που δεν παρουσιάζουν το πρόβλημα.
Αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα ή τεχνικές γνώσεις για το θέμα ας γράψει γιατί κοντεύω να σαλτάρω και λύση δε βλέπω στον ορίζοντα.
Ευχαριστώ.

Triton
06-07-09, 21:54
Καλησπέρα και καλός όρισες.
Μήπως το ραδιόφωνο σου έχει δυνατότητα ηχογράφησης και είναι ενεργοποιημένο το recorder γιατί αν όχι τότε η πρωταπριλιά αργεί ακόμα,ή είμαι πολύ πίσω στη τεχνολογία.

HFProject
06-07-09, 22:11
Αν το έχεις ενώ πας κάπου με το αυτοκίνητο. Τότε αυτό συμβαίνει λόγω του AF που είναι ενεργοποιημένο.

Alternate Frequency.

Προφανώς κινήσαι ανάμεσα στα όρια των κέντρων εκπομπής.

nik3
06-07-09, 22:31
Αν το έχεις ενώ πας κάπου με το αυτοκίνητο. Τότε αυτό συμβαίνει λόγω του AF που είναι ενεργοποιημένο.

Alternate Frequency.

Προφανώς κινήσαι ανάμεσα στα όρια των κέντρων εκπομπής.
Κώστα κατέβηκα στο αυτοκίνητο και είδα ότι πράγματι είναι ενεργοποιμένο το ΑF. Για λίγο που το άφησα να παίξει εν στάση βέβαια, δεν παρουσίασε το πρόβλημα.Αύριο θα το δοκιμάσω πάλι εν κινήσει.Μιας και σε βρήκα όμως τι δουλειά κάνει το AF; Σ΄ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

HFProject
06-07-09, 22:37
Το AF είναι μία από τις πολλές δυνατότητες του RDS,

Όταν το αυτοκίνητο είναι εν κινήσει, τότε αν το σήμα είναι χαμηλό ο δέκτης θα συντονιστεί στην άλλη εναλλακτική (alternate) συχνότητα.
Αν τώρα οι αναμεταδότες κάνουν λήψη από διαφορετικές πηγές θα έχεις το φαινόμενο του delay και τούμπαλιν.

Σημείο που συνήθως παρατηρείται αυτό είναι η Κακιά Σκάλα, σημείο στο οποίο σε κάποια σημεία το αυτοκίνητο κάνει λήψη από Υμηττό και σε άλλα από Κόρινθο.

Αποτέλεσμα :

Υμηττός = Microwave link = 10ms
Κόρινθος = Satellite Downlink >= 480ms

Triton
06-07-09, 22:42
Κώστα λογικό ακούγεται όπως το λες αν και δεν το ήξερα αυτό, αλλά δικαιολογεί τέτοια καθυστέρηση, να επαναλαμβάνει αυτά που ακούει λίγο πριν ??

HFProject
06-07-09, 22:51
Απόλυτα. 480ms = μισό δεύτερο.

Για σκέψου. τέλειο Echo

nik3
07-07-09, 14:56
Κώστα (HFProject) όλα δουλεύουν ρολόι με το ραδιόφωνο. Μεχρι τώρα από το πρωί δεν παρουσίασε τίποτα όπου κι αν πήγα. Σ΄ευχαριστώ πολύ γιατί ησύχασα μετά από 6 μήνες ταλαιπωρία. Υπάρχει περίπτωση με το AF ενώ ακούς ένα σταθμό να σε πετάξει σε άλλο επειδη έχει χαμηλό σήμα ο πρώτος;

babisko
07-07-09, 22:21
Υπάρχει περίπτωση με το AF ενώ ακούς ένα σταθμό να σε πετάξει σε άλλο επειδη έχει χαμηλό σήμα ο πρώτος;

Ναι.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα.
Ένας σταθμός που χρησιμοποιεί RDS, πέρα των άλλων πληροφοριών, μεταδίδει και εναλλακτικές συχνότητες εκπομπής του. Αν εσύ βρίσκεσαι σε μια περιοχή και ακούς έναν σταθμό σε κάποια συγκεκριμένη συχνότητα, μέσω RDS παίρνεις και την πληροφορία για τις εναλλακτικές συχνότητες εκπομπής του συγκεκριμένου σταθμού. Στην περιοχή που βρίσκεσαι όμως, η εναλλακτική αυτή συχνότητα μπορεί να χρησιμοποιείται από άλλον τοπικό σταθμό και φυσικά το ραδιόφωνό σου δεν το γνωρίζει. Αν το σήμα τύχει να είναι αδύναμο, τότε, με την προϋπόθεση ότι έχεις ενεργοποιημένη την αλλαγή σε εναλλακτική συχνότητα, το ραδιόφωνο θα αλλάξει συχνότητα (στην εναλλακτική), ώστε να έχεις καλύτερη λήψη.

Αυτό το είχα πάθει πριν απο αρκετό καιρό που ταξίδευα από Αθήνα προς Βόρεια Ελλάδα στην περιοχή της Θεσσαλίας. Άκουγα, αν θυμάμαι καλά, το δεύτερο πρόγραμμα της ΕΡΤ ( = έδρα Αθήνα, επομένως εναλλακτικές συχνότητες για την περιοχή των Αθηνών) και επειδή είχα αδύναμο σήμα, έγινε αυτόματα αλλαγή σε άλλη συχνότητα, την οποία όμως χρησιμοποιούσε κάποιος τοπικός σταθμός με ισχυρό σήμα.

HFProject
08-07-09, 00:16
@ babisko +1000

Ναι βέβαια και υπάρχει. Μία από τα βασικά προβληματάκια του RDS είναι και αυτό.

Εδώ κάποιο διάστημα ραδιόφωνα χρησιμοποιούσαν το TA (Traffic Announcement) για αυτό το σκοπό. Να πάνε τα ραδιόφωνα αυτόματα στο σταθμό τους.

Τώρα γιατί δεν λειτουργούν αυτές οι υπηρεσίες (ΤΑ, ΤΜC κ.ά) είναι άλλη κουβέντα.

Ζήτα όμως και από την αντιπροσωπεία κάποιο δώρο για την ταλαιπωρία που σου επέβαλλε ο άσχετος "υπεύθυνος τεχνικών θεμάτων" :)

nik3
08-07-09, 01:04
Μπάμπη και Κώστα ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Ειλικρινά νιώθω ευλογημένος που σας βρήκα και έλυσα το πρόβλημα μου.Όσο για τον ανευθυνο-υπεύθυνο της αντιπροσωπείας εύχομαι να μη ξαναχρειαστώ "τα φώτα" του. Πάντως παιδιά επειδή το έψαξα και έκτος αντιπροπείας το θέμα, είδα ότι κανένας δεν το ξέρει και υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με αυτό το πρόβλημα εδώ στη Δράμα. Με την άδειά σας αύριο θα πάω να τους το πω γιατί δε θέλω να περάσει κανένας άλλος αυτά που πέρασα εγώ.

HFProject
08-07-09, 01:31
Διέδωσέ το ελεύθερα.

Μπράβο που ακούς κρατικό ραδιόφωνο πάντως.