PDA

Επιστροφή στο Forum : wouxun kg-uvd1



Antonis12
07-07-09, 22:29
http://www.wouxun.com/Two-Way-Radio/KG-UVD1.htm Κινέζικος πομποδέκτης μέ αρκετά χαμηλή τιμή στό ε βαυ γύρω στά 95 ευρώ μέ τά μεταφορικά μαζί.Υπάρχει καί εδώ αντιπροσωπεία πού τόν δίνει πιό πάνω μέ 2 χρόνια εγγύηση.Τόν έχει αποκτήσει κανείς?Αξίζει τόν κόπο?Ευχαριστώ.

badsak
07-07-09, 23:00
Δεν εχω αποκτησει τον συγκεκριμενο αλλα καποια αλλα VHF-UHF
απο την Κινα τα οποια ειναι πραγματικα παρα πολυ καλα για τα λεφτα τους.
Εχω εναν VHF τις Quansheng και εναν UHF τις PUXING.
Ειδικα το πρωτο βγηκε σκυλι!!!!!! το ειχα βαλει στο ντουλαπακι του αυτοκινητου και ξεχασα να το σβησω και οπως εκλεισα το ντουλαπακι πατηθηκε το PRESS!!! Εκπεμπε μεχρι να αδειασει τελειως η μπαταρια του και δεν επαθε τιποτα...
Επισης εχουν πολυ καλο δεκτη.
Ακουει σηματα που το <<Ακριβο μου>> KENWOOD TH-F7 Δεν τα ακουει καθολου!!!!

Antonis12
08-07-09, 16:10
Αυτό μού έχουν πεί ότι βγαίνει πολύ ωραία,καί είναι καί ξεκλείδωτο από τήν μάνα του.Γιά ένα χρόνο έχει εγγύηση αλλά πρέπει νά τόν ξαναστείλεις έξω γιά νά τόν αλλάξει.λέω νά τόν χτυπήσω από τό ε βαυ.

Γαληνίτης
13-07-09, 14:06
Δεν εχω αποκτησει τον συγκεκριμενο αλλα καποια αλλα VHF-UHF
απο την Κινα τα οποια ειναι πραγματικα παρα πολυ καλα για τα λεφτα τους.
Εχω εναν VHF τις Quansheng και εναν UHF τις PUXING.
Ειδικα το πρωτο βγηκε σκυλι!!!!!! το ειχα βαλει στο ντουλαπακι του αυτοκινητου και ξεχασα να το σβησω και οπως εκλεισα το ντουλαπακι πατηθηκε το PRESS!!! Εκπεμπε μεχρι να αδειασει τελειως η μπαταρια του και δεν επαθε τιποτα...
Επισης εχουν πολυ καλο δεκτη.
Ακουει σηματα που το <<Ακριβο μου>> KENWOOD TH-F7 Δεν τα ακουει καθολου!!!!
Αποκλείεται ένα Κenwood ή Icom, Yaesu κλπ. να είναι "made in China?" Μόνο Ιαπωνία; Ή έστω Σιγκαπούρη, Χόνγκ Κόγκ, Ταιβάν κλπ.;

badsak
13-07-09, 15:49
Δεν αποκλειεται καθολου.
Το δικο μου KENWOOD TH-F7 ειναι made in singapore ο πομποδεκτης και made in indonesia η μπαταρια. Με το εμποριο μπορεις να βγαλεις ακρη?

Γαληνίτης
13-07-09, 16:03
Δεν αποκλειεται καθολου.
Το δικο μου KENWOOD TH-F7 ειναι made in singapore ο πομποδεκτης και made in indonesia η μπαταρια. Με το εμποριο μπορεις να βγαλεις ακρη?
Μπράβο! Σα να τό'ξερα! Κανένας με γνήσιο Κινέζικο;:lool:

MAKHS
26-07-09, 19:11
Καλησπερα.Εχω το ΡΧ-777plus uhf το οποιο χρησιμοποιω καθημερινα.Το αγορασα στη μιση τιμη απο οτι κυκλοφορει το φιρματο στην Ελλαδα.Οικονομικο και πολυ πρακτικο.Αγορασα επισης το ft1807 παλι μεσω διαδικτυου.Το περασα τελωνειο,πληρωσα φορους και παλι μου ηρθε πιο οικονομικο.Στο τελωνειο βεβαια ενδιαφερονταν για τα λεφτα.Παρ΄ολα αυτα εγω τους εστειλα και την αδεια μου και τη ταυτοτητα μου με ΦΑΞ.Πολυ καλο ως πομποδεκτης uhf με τρελες δυνατοτητες και εφαρμογες.Τι το παραξενο?Η προελευση?Μα ολα εκει κατασκευαζονται.Κινα, Μαλαισια,Ταιβαν και ολα τα κοντινα.

Antonis12
26-07-09, 21:17
Τελικά τό πήρα από έξω.Χρειάστηκε νά τό ανοίξω γιατί τό ένα κουμπί δέν άκουγε, αλλά τώρα δουλεύει μιά χαρά.90 ευρώ όλα μαζί μέ τά μεταφορικά σύν φορτιστή αυτοκινήτου καί handsfree.Χωρίς τελωνείο.Αρκετά καλό μπορώ νά πώ.

kx5
31-05-10, 16:49
Μια ερώτηση προς τους κατόχους του εν λόγω φορητού:
Είναι λογικό ο φορτιστής να φτάνει τη μπαταριά στα 8.5V?

akita
19-09-10, 22:23
Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος για το που άνοιξα το τοπικ...αρχάριος βλέπετε.
Λοιπόν,αγόρασα ένα wouxun kg-uvd1p το οποίο είναι uhf και vhf όπως γνωρίζετε,
θέλω να το συγχρωνίσω με ένα pmr που έχει ένας φίλος μου αγοραζμένο απο το άλντι.Πάτησα λοιπόν το ptt απο το γουοκι τοκι και το σκαν απο το wouxun και το βρήκε στα 431.440.Μπορώ και ακούω ότι μου διαβιβάζει απο το pmr στο wouxun
αλλά δεν μπορώ να κάνω το ίδιο και αντιστροφα,πρέπει να ρυθμίσω κάτι συγκεκριμένο στο wouxun ωστε να μπορεί να διαβιβάσει?

leosedf
19-09-10, 23:03
Λογικό αφού το PMR είναι σκόρπιο και πατάει 500 αρμονικές. Εχεις λάθος συχνότητες όμως.
1 446.00625
2 446.01875
3 446.03125
4 446.04375
5 446.05625
6 446.06875
7 446.08125
8 446.09375
Αυτές είναι οι συχνότητες και τα κανάλια των PMR.

akita
27-09-10, 23:53
Ευχαριστώ για τις συχνότητες...
Υπάρχει όμως ένα ακόμη προβληματάκι,
Εχω βάλει στο wouxun την συχνότητα 6 446.06875 και ενώ λαμβάνω
το pmr του φίλου μου πολύ καθαρά όταν πάω να διαβιβάσω εγώ αργεί
να ανοίξει η επαφή κι όταν ανοίξει κάνει διακοπές στο ενιάμεσω της συνομιλίας.
Απ'οτι είδα στο pmr γράφει το 6 και πάνω του δεξιά έχει το 35,κάτι σαν εξτρα
ασφαλεια να το πω ωστε να μην μπαίνει άλλος στην γραμμή.Πρεπει να κάνω
κάποια επιπλέον ρύθμιση στο wouxun μου?
Παρακαλώ τη βοήθεια σας...

leosedf
28-09-10, 00:00
Αν έχει υποτόνους βγάλτο και απλά δοκίμασε να μη μιλάς στο ένα μέτρο. Θέλει να είσαι πάνω απο δέκα μέτρα.

aeonios
28-09-10, 09:09
Με την ευκαιρία να τονίσω πως είναι παράνομο να έχουμε ένα ραδιοερασιτεχνικό πομποδέκτη για να μιλάμε στα pmr.

leosedf
28-09-10, 10:27
A! Είναι σίγουρο αυτό? Εγώ υπέθετα πάντα οτι η χρήση της συχνότητας είναι ελεύθερη κλπ.

kx5
28-09-10, 15:55
Αν το φορητό μπορούσε να περιορίσει την εκπομπή στο μισό watt θα ήταν παράνομο?

aeonios
29-09-10, 09:57
Διαβάστε τα σχετικά παιδιά: http://www.galaxy.gr/AP-14100.htm