PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με pocket pc



furtune
08-07-09, 12:26
Γεια σας.Εχω ενα pocket pc ths (T-mobile MDA). Φοραει windows.Εχω βαλει το προγραμμα για gps (destinator 6). Μεσα το τηλ δεν εχει δεκτη gps και ετσι εβαλα μια κεραια στο αμάξι. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω να κανω τις ρυθμισεις ωστε μπορει να επικοινωνησει η κεραια με το τηλ Δηλ σε τι θυρα (com ?) επικοινωνει το τηλ με την κεραια και ποσος ειναι ρυθμος μεταδοσης δεδομενων που πρεπει να ορισω στο προγραμμα. Να βαλω πρωτοκολλο nmea ή sirf??

stom
08-07-09, 12:28
NMEA, συνηθως στα 57600. Τωρα για το ποια πορτα, αυτο εξαρταται απο το bluetooth device που χρησιμοποιεις. Αν ψαξεις θα τη βρεις, (εφοσον εχει γινει σωστα το pairing).

her
08-07-09, 15:59
Συνήθως αν βάλεις την αυτόματη ρύθμιση τα ρυθμίζει όλα μόνα του ρυθμίζει και την σωστή θύρα για την κεραία.

KOKAR
08-07-09, 16:00
Γεια σας.Εχω ενα pocket pc ths (T-mobile MDA). Φοραει windows.Εχω βαλει το προγραμμα για gps (destinator 6). Μεσα το τηλ δεν εχει δεκτη gps και ετσι εβαλα μια κεραια στο αμάξι. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω να κανω τις ρυθμισεις ωστε μπορει να επικοινωνησει η κεραια με το τηλ Δηλ σε τι θυρα (com ?) επικοινωνει το τηλ με την κεραια και ποσος ειναι ρυθμος μεταδοσης δεδομενων που πρεπει να ορισω στο προγραμμα. Να βαλω πρωτοκολλο nmea ή sirf??

εαν η "κεραία" που έβαλες ειναι bluetooth και το PDA εχει bluetooth τοτε
τα πράγματα ειναι σχετικά απλά

define : to έβαλα μια κεραία στο αμάξι......

leosedf
08-07-09, 22:35
Κάνε pair τη συσκευή GPS που έχεις και μετά απ τις ιδιότητες bluetooth πάνε στις εξερχόμενες θύρες. Δημιούργησε μια και θα δείς οτι θα σου έχει ήδη ετοιμάσει να κάνεις θύρα για το gps. Στο πρόγραμμα θα βάλεις την COM που της εξερχόμενης θύρας, 57600 η και λιγότερο και την COM της εξερχόμενης θύρας.

sigmacom
08-07-09, 23:51
Μια διόρθωση πατριωτες: :001_tongue:
NMEA 0183 = 4.8 kbit/s

http://en.wikipedia.org/wiki/NMEA_0183

leosedf
09-07-09, 00:05
Το ή και λιγότερο το είπα γιατί και 57 να το βάλει με τόσο θα επικοινωνήσει, απλα μερικές φορές χρειάζεται να το μειώσεις. :)