PDA

Επιστροφή στο Forum : Ethernet



petrostip
09-07-09, 16:24
Γεια σας.Θα ήθελα βοήθεια στην παρακάτω ερώτηση:
Αν ένας υπολογιστής υποβάλλει 30 αιτήσεις δικτύου το δευτερόλεπτο και κάθε αίτηση έχει μέσο μέγεθος 64 ΚΒ ,θα είναι επαρκής μια σύνδεση Ethernet των 100 Mbit;;;
Αν μπορείτε,γράψτε και τις πράξεις που κάνατε για να το βρείτε.

'Εχω άλλη μία ερώτηση:
Υποθέστε ότι 5 υπολογιστές συνδέοναι μεταξύ τους για δημιουργία τοπικού δικτύου. Ο μέγιστος ρυθμός μεταφοράς που επιτρέπει το καλώδιο του δικτύου έίναι 10 Mbps .Αν χρησιμοποιήσουμε μια συσκευή χαμηλών επιδόσεων(έναν ομφαλό-hub) για να τους συνδέσουμε,όλοι οι υπολογιστές του δικτύου θα μοιράζονται το εύρος ζώνης των 10 Mbps. Αν χρησιμοποιήσουμε μια συσκευή υψήλών επιδόσεων(ένα μεταγωγό-switch),τότε δύο οποιοιδήποτε υπολογιστές μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους χωρίς να εμποδίζουν τους άλλους. Αν θέλετε να "κατεβάσετε" ένα αρχείο των 10 ΜΒ από ένα απομακρυσμένο διακομιστή, ο οποίος βρίσκεται έξω από το τοπικό δίκτυο,πόσος χρόνος θα χρειαστεί αν χρησιμοποιηθεί ο ομφαλός(hub);Πόσος χρόνος θα χρειαστεί αν χρησιμοποιηθεί ο μεταγωγός(switch);Υποθέστε ότι οι άλλοι 4 υπολογιστές επικοινωνούν μόνο μεταξύ τους, και καθένας έχει σταθερό ρυθμό δεδομένων 2 Mbps.

Ευχαριστώ...

h@ris
09-07-09, 16:50
Φίλε μου είδα και το άλλο τόπικ. Το φόρουμ είναι για "άλλες δουλειές". Το θέμα δεν είναι να σου λύσει κάποιος τις ασκήσεις σου αλλά να καταλάβεις πως και τι παίζει...

Φιλικά πάντα :)

petrostip
09-07-09, 17:02
Δεν είπα να μου λήσετε τις ασκήσεις αλλά να με βοηθήσετε λίγο.Γι αυτό δέν είναι τα forum;;;

briko
09-07-09, 20:35
Αφού τα προβλήματα σου είναι καθαρά μαθηματικά δεν θα ήταν ποιο σωστό και πρακτικά να κάνεις τις ερωτήσεις σου σε κάποιο forum με μαθηματικά ;

lastid
11-07-09, 19:03
Briko, αν κάποιος ρωτήσει τί τιμή πρέπει να έχει μία αντίσταση ώστε στα 12 Volt να δίνει 1 Α κι εγώ του απαντήσω βάσει του νόμου του Ωμ, δεν είναι κι αυτό καθαρά μαθηματικά? Θα πρέπει δηλαδή να πώ "Ρε φίλε τί ρωτάς? Κάνε τη διαίρεση και βρες το. Αφού το πρόβλημά σου είναι καθαρά μαθηματικά, τί μας ενοχλείς?"
Άσε δηλαδή που δεν είναι καθαρά και αφηρημένα μαθηματικά. Διότι για να απαντήσει κάποιος, θα πρέπει να ξέρει π.χ. τί είναι τα Mbps.
Πέτρο, αφού αυτά είναι προφανώς ασκήσεις σε μάθημα, η απάντηση μπορεί να αλλάζει, ανάλογα με τις απλουστεύσεις και τις παραδοχές που γίνονται στο μάθημα. Θα ήταν καλό να μας πεις πρώτα αν σκέφτηκες ήδη κάτι σαν λύση, ώστε να συζητήσουμε πάνω σε αυτό.

ptiper
14-07-09, 18:58
παρε μια 1000αρα και εισαι οκ..λύθηκε το πρόβλημα :lool:

jtb
16-07-09, 18:02
Γεια σας.Θα ήθελα βοήθεια στην παρακάτω ερώτηση:
Αν ένας υπολογιστής υποβάλλει 30 αιτήσεις δικτύου το δευτερόλεπτο και κάθε αίτηση έχει μέσο μέγεθος 64 ΚΒ ,θα είναι επαρκής μια σύνδεση Ethernet των 100 Mbit;;;

Ευχαριστώ...

Δεν είμαι σίγουρος αν η απάντηση είναι σωστή. Αυτό που θα έκανα εγω ειναι.

1. Βρίσκω πόσα ΚΒ θα στείλει υπολογιστής σε ένα δευτερόλεπτο.
30*64ΚΒ = 1920ΚΒ/1024 = 1,875 ΜΒ

2. 100 Mbit--> (8bit=1byte) --> 100/8=12,5 MB/s

Εσύ θέλεις να μεταδόσεις 1,8 ΜΒ σε μια γραμμή που μπορεί να πιάσει 12,5 ΜΒ το δευτερόλεπτο. Οπότε είσαι ΟΚ. :biggrin:

jtb
16-07-09, 18:22
Υποθέστε ότι 5 υπολογιστές συνδέοναι μεταξύ τους για δημιουργία τοπικού δικτύου. Ο μέγιστος ρυθμός μεταφοράς που επιτρέπει το καλώδιο του δικτύου έίναι 10 Mbps .Αν χρησιμοποιήσουμε μια συσκευή χαμηλών επιδόσεων(έναν ομφαλό-hub) για να τους συνδέσουμε,όλοι οι υπολογιστές του δικτύου θα μοιράζονται το εύρος ζώνης των 10 Mbps. Αν χρησιμοποιήσουμε μια συσκευή υψήλών επιδόσεων(ένα μεταγωγό-switch),τότε δύο οποιοιδήποτε υπολογιστές μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους χωρίς να εμποδίζουν τους άλλους. Αν θέλετε να "κατεβάσετε" ένα αρχείο των 10 ΜΒ από ένα απομακρυσμένο διακομιστή, ο οποίος βρίσκεται έξω από το τοπικό δίκτυο,πόσος χρόνος θα χρειαστεί αν χρησιμοποιηθεί ο ομφαλός(hub);Πόσος χρόνος θα χρειαστεί αν χρησιμοποιηθεί ο μεταγωγός(switch);Υποθέστε ότι οι άλλοι 4 υπολογιστές επικοινωνούν μόνο μεταξύ τους, και καθένας έχει σταθερό ρυθμό δεδομένων 2 Mbps.

Ευχαριστώ...

Θέλεις να κατεβάσεις ένα αρχείο 10ΜΒ με μια σταθερή σύνδεση 2Μbps. Πόσο χρόνο θα χρειαστείς?

2 Mbps = 2 Mega bits per second. Άρα πρώτα τα bits πρεπει να τα κάνεις byte
2Mbps/8 = 0.25 MBps Mega Bytes per second.
Αυτό που μένει τώρα είναι να υπολογίσουμε τον χρόνο. 10ΜΒ/0,25= 40 sec