PDA

Επιστροφή στο Forum : Macintosh



Ulysses
09-07-09, 23:28
Επειδή δεν έχω ιδέα απο PC,ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς είναι τα Macintosh κομπιουτερς και αν είναι καλύτερα απο τα νορμάλ..

Zener_
10-07-09, 00:13
Macintosh είναι το λειτουργικό σύστημα της apple. Οι υπολογιστές της το φοράνε και όσο για το αν είναι καλύτερο... γούστα είναι αυτά. Από ότι ξέρω είναι βασισμένο σε unix αλλά θα το χαρακτήριζα υποδεέστερο των linux.

lordi
10-07-09, 02:50
Γενικά απ ότι ξέρω παλαιότερα το λειτουργικό έτρεχε ΜΟΝΟ πάνω στο hardware της apple και για τον λόγο αυτό ήταν καλύτερο διότι ήταν tuned για το συγκεκριμένο υλικό! Πλέον η apple χρησιμοποιεί intel επεξεργαστές! Σαν εμφάνιση είναι όλα τα λεφτά το λειτουργικό! Σαν σταθερότητα είναι επίσης πολύ καλό απ ότι μου έχουν πει χρόνια χρήστες του! Τώρα όπως είπε και ο zener γούστα είναι αυτά!

edgar
10-07-09, 03:38
το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι κατα πολυ ακριβοτεροι...

typografos
10-07-09, 22:57
Επειδή δεν έχω ιδέα απο PC,ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς είναι τα Macintosh κομπιουτερς και αν είναι καλύτερα απο τα νορμάλ..

Κατα αρχάς δεν θα χαρακτήριζα κανένα μηχάνημα normal ή abnormal.

Λόγω εμπειρίας και με τις δύο πλατφόρμες δηλ. WINDOWS vs MAC-OS (και αναφέρομαι στο λειτουργικό σύστημα, μια και -όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ήδη - οι δύο πλατφόρμες χρησιμοποιούν intel) θα έλεγα ότι είναι προσωπική επιλογή.

Κάνω άψογα τη (δική μου) δουλειά και με τις δύο πλατφόρμες.

Τώρα η σύγκριση μπορεί να πάει τη βαλίτσα πολύ μακριά...

Κάποιοι λένε ότι ναι μεν τα MAC είναι πολύ πιο ακριβά αλλά προσφέρουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, σταθερότητα, αξιοπιστία, (μούρη :001_rolleyes:), κ.ο.κ.

Κάποιοι λένε ότι το λειτουργικό των MAC είναι καλύτερο. κ.ο.κ.

Η δική μου άποψη είναι ότι τα MAC έχουν (από την αρχική τους σχεδίαση) καλλύτερη διαχείριση μνήμης και καλύτερη διαχείριση περιφερειακών. Άρα δυνάμει είναι και ταχύτερα από τα PC. Η αλήθεια είναι όμως ότι με τα χρήματα που θα δώσεις για MAC μπορείς να φτιάξεις ένα PC που θα είναι πολύ γρηγορότερο από ένα MAC..

κ.λ.π. κ.λ.π.

1) Δοκίμασε και τις δύο πλατφόρμες και επέλεξε αυτή που σου ταιριάζει.
2) Έχε κατα νου ότι κυκλοφορούν πολύ περισσότερα PC από ότι MAC άρα είναι γενικά πιο εύκολο να βρεις περισσότερα προγράμματα.
3) Με διάφορα κόλπα (υπάρχουν πολλά projects στο internet) μπορείς να "τρέξεις" MAC OS στο PC.

Ulysses
12-07-09, 11:41
Typografe δεν σκοπευω να πάρω Macintosh,απλά είδα στην Media Markt ένα διάδρομο γεμάτο με MAC όπως έλεγε και αναρωτήθηκα.Ασε που επειδή δεν τα ξέρω θα δίσταζα να μπω σε ξένα χωράφια.Πέρα απο αυτό,πιστεύω πως επειδή δεν πολυκυκλοφορούν (τουλάχιστον όλοι οι γνωστοί μου=πολλοί) δεν έχουν,δεν θα πειραματιζόμουνα.Και δεν νομίζω πως τα περισσότερα προγράμματα-συσκευές συνεργάζονται με περιβάλλον Macintosh ή κάνω λάθος?

radioamateur
12-07-09, 12:42
Δεν θα πρότεινα σε οποιονδήποτε να προβεί στη αγορά ενός υπολογιστή mac γιατί απλά δεν θα ήθελα να είναι δέσμιος της εν λόγω εταιρείας επειδή πολύ απλά το επίσημο λογισμικό της APPLE (pathner,tiger,leopard,snow leopard) μπορεί να εγκατασταθεί αποκλειστικά και μόνο σε αυτούς τους υπολογιστές.

nveli
12-07-09, 13:51
Δεν θα πρότεινα σε οποιονδήποτε να προβεί στη αγορά ενός υπολογιστή mac γιατί απλά δεν θα ήθελα να είναι δέσμιος της εν λόγω εταιρείας επειδή πολύ απλά το επίσημο λογισμικό της APPLE (pathner,tiger,leopard,snow leopard) μπορεί να εγκατασταθεί αποκλειστικά και μόνο σε αυτούς τους υπολογιστές.

εγώ πάντως σου γράφω από ένα netbook που τρέχει leopard και όπως θα γνωρίζεις η apple δεν πουλά netbook.

radioamateur
12-07-09, 17:03
εγώ πάντως σου γράφω από ένα netbook που τρέχει leopard και όπως θα γνωρίζεις η apple δεν πουλά netbook.

Νομίζω ότι ήμουν ακριβής στη απάντηση που έδωσα.Ανέφερα ότι το επίσημο λογισμικό της Apple δεν είναι εφικτό να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε υπολογιστή windows.Θέλει πολύ ψάξιμο το hardware και γενικά μια τέτοια εγκατάσταση δεν υποστηρίζεται από την Αpple και θα την χαρακτήριζα προβληματική.
H Apple πουλά το macbook air οποίο θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ως netbook λόγω διαστάσεων του.
Aντιθέτως σε υπολογιστή Apple που φέρει λογισμικό Leopard ή Snow Leopard είναι δυνατή η εγκατάσταση windows πολύ εύκολα.

nveli
12-07-09, 18:20
Νομίζω ότι ήμουν ακριβής στη απάντηση που έδωσα.Ανέφερα ότι το επίσημο λογισμικό της Apple δεν είναι εφικτό να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε υπολογιστή windows.Θέλει πολύ ψάξιμο το hardware και γενικά μια τέτοια εγκατάσταση δεν υποστηρίζεται από την Αpple και θα την χαρακτήριζα προβληματική.
H Apple πουλά το macbook air οποίο θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ως netbook λόγω διαστάσεων του.
Aντιθέτως σε υπολογιστή Apple που φέρει λογισμικό Leopard ή Snow Leopard είναι δυνατή η εγκατάσταση windows πολύ εύκολα.

Μήπως εννοείς οτι η apple απαγορεύει την εγκατάσταση του λειτουργικού της σε μη apple H/Y; Σε αυτό θα συμφωνήσω. Και φυσικά ως παράνομη πρακτική δεν υποστηρίζεται από τη apple.
Γιατί το ότι η εγκατάσταση είναι μη εφικτή και προβληματική θα διαφωνήσω αφού χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και δέκα μήνες ως βασικό Η/Υ με leopard από την 10.5.4 έως την 10.5.7 έκδοση κάνοντας κανονικά αναβαθμίσεις μέσω του software update της apple. Όλο αυτόν τον καιρό δεν έχω αντιμετωπίσει κάποια δυσλειτουργία ή crash.