PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ



LORADE
10-07-09, 15:52
Καλησπερα σε ολους σας. Ειδα στο ιντερνετ, διαφορα μοτερ που "γυριζουν' απλα με χρηση μαγνητων, χωρις καμμια αλλη εξωτερικη επιδραση. Στο συγκεκριμενο τομεα, δηλωνω πληρη αγνοια, αλλα, δεν παυει να εχει ενδιαφερον τοσο για μενα, οσο και για πολλους αλλους η πιθανοτητα δημιουργια "αεικινητου" μοτερ που στηριζεται αποκλειστικα απο την ελξη- απωθηση μαγνητων. Επομενως ανοιγω αυτο το θεμα, για να μας ενημερωσουν οσοι γνωριζουν, τι ακριβως συμβαινει και μεχρι που πιθανον να εφτανε η χρηση της συγκεκριμενης τεχνολογιας. Ειναι εφικτη?

typografos
10-07-09, 16:11
Ναι είναι δυνατόν ! Μα καλά δεν το ήξερες !!!

Εγώ εδώ και χρόνια έχω λύσει το ενεργειακό μου πρόβλημα.

Έχω να πληρώσω χρόνια ΔΕΗ.... και το αυτοκίνητό μου κινείται με ένα τέτοιο μηχανάκι !

Σώθηκα σου λέω. !!! :lool:

LORADE
10-07-09, 16:22
Ναι είναι δυνατόν ! Μα καλά δεν το ήξερες !!!

Εγώ εδώ και χρόνια έχω λύσει το ενεργειακό μου πρόβλημα.

Έχω να πληρώσω χρόνια ΔΕΗ.... και το αυτοκίνητό μου κινείται με ένα τέτοιο μηχανάκι !

Σώθηκα σου λέω. !!! :lool:
Αγαπητε Φανη, μηπως διακρινω μια μικρη ειρωνια στα γραφουμενα σου?
Ας μιλησουμε σοβαρα. Εθεσα το θεμα για να μαθουμε οσα γινεται περισσοτερα, χωρις αρνητικοτα. Απο την στιγμη που βλεπω σε καποιες βιτρινες, κατι εγκρεμες να δουλευουν συνεχεια, μονο με τους μαγνητες, σημαινει οτι σε μικρογραφια-παιχνιδι ειναι πραγματικοτητα. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ. Στο youtube θεωρω οτι τα μισα απο οτι βλεπουμε ειναι φουσκες. Απλα οσοι θελουν ας μας ενημερωσουν με σοβαροτητα για το τι συμβαινει, σε ποια αρχη δουλευουν αυτα τα ριμαδια, τα συν και πλην στα μαγνητικα μοτερ.
Υ.Γ Αν θεωρεις οτι τα γραφουμενα μου σε προσβαλουν, ζητω συγνωμη δεν εχω τετοια προθεση.
Να εισαι καλα

typografos
10-07-09, 16:29
Ανδρέα με παρεξήγησες....
Πλάκα έκανα ....
Μη νομίζεις ότι τέτοια θέματα δεν με έχουν απασχολήσει και εμένα !

Αλλά έμαθα την αλήθεια και όλα OK.

Αυτά που βλέπεις στις βιτρίνες έχουν μπαταρίες !

Κόσμος χωρίς τριβή (τουλάχιστον ο δικός μας κόσμος) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Θα επανέλθω στο θέμα αλλά τώρα δεν έχω χρόνο ....

Συγνώμη αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ειρωνεύτηκα απλά ήθελα να κάνω λίγο πλάκα ....

Συμβουλή μου:

Μην πιστεύεις τίποτα από όλα αυτά τα περιεργα.... δεν ισχύουν στον κόσμο (μας).

Αν ισχύουν σε άλλους κόσμους (πράγμα που δεν μπορούμε να το αποδείξουμε) δεν το γνωρίζω. Κι αν κάτι δεν μπορεί να ποδειχτεί πάει στα μεταφυσικά και εκεί ισχύει η λέξη «πιστεύω» αρα δεν χωράει συζήτηση καμία.

Αν εγώ πιστεύω στον θεό εσύ δεν μπορείς να μου πεις να μην πιστεύω και πάει λέγοντας....

Αν θέλεις και τη μεταφυσική εκδοχή μου ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ότι αυτά υπάρχουν ούτε σε άλλους κόσμους...

Φιλικά Φάνης.

LORADE
10-07-09, 16:47
Να εισαι καλα Φανη. Οχι δεν πιστευω σε μεταφυσικα φαινομενα. Απλα εχει ενδιαφερον, το ολο θεμα. Οπως εχει ενδιαφερον το φαινομενο της φυσικης ελξης-απωσης μεταξυ δυο μαγνητων σε καταλληλη θεση. Επομενως καθε δυνατη γνωμη ή πιθανη ερευνα στον συγκεκριμενο τομεα, ασχετως αποτελεσματος, ειναι ευπροσδεκτη. Το να μαθαινουμε δεν βλαπτει.
Στο κατω-κατω να μπορουμε να φτιαξουμε ενα ποιο εξελιγμενο παιχνιδι εκρεμες απο αυτο που βλεπουμε στις βιτρινες:001_rolleyes:

GR_KYROS
10-07-09, 19:38
το θέμα ανήκει στην κατηγορία free energy magnet motor και υπάρχουν πολλές αναφορές στο ιντερνέτ
η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα ήταν εφικτό κάτω από προϋποθέσεις , μύωσης τριβής, και ενός σοφιστικέ μηχανικού συστήματος.

weather1967
10-07-09, 21:13
Δυστυχως Βαγγελη οι τριβες παντα θα υπαρχουν ,και οι μαγνητες μετα απο καποια χρονικο διαστημα χανουν την μαγνητικη τους ιδιοτητα .
Δεν ξερω αν στο μελλον με ανακαλυψη νεων υλικων μπορει να γινει εφικτο ,παντος με τα σημερινα υλικα και δεδομενα ειναι ακατορθωτο ,πιστευω αν ηταν εφικτο ηδη θα το ειχαν φτιαξει οι επιστημονες το αεικινητο .

kostas30
10-07-09, 23:18
http://video.google.com/videoplay?docid=959684063924256776]



http://www.youtube.com/watch?v=efCelx7qe_M&hl=el



η ψαξτε για τον John Searl:wiink:

xifis
11-07-09, 02:42
τα μοτερ με τους μαγνητες κ τα σχετικα βιντεο εχουν απασχολησει κ μενα.

προτου ομως αποφανθουμε "ελα ρε αδερφε σιγα μη γινεται" σκεφθειτε τι βρισκεται στον αντιποδα του ολου εγχειρηματος.επιφανειακα φαινεται να δουλευει.δραση αντιδραση κλπ απλη φυσικη..πχ αν ενα μαγνητικο μοτερ μπορουσε να κινει ενα δυναμο πχ,να παραγει ρευμα για οτιδηποτε,η απευθειας κινηση απτο ιδιο το μοτερ,κατα ποσο πιστευετε θα ηταν ευχαριστημενοι οι "ενεργειοπαραγωγοι"?απο αυτους που φτιαχνουν μπαταριες μεχρι αυτοι που βγαζουν πετρελαια.σιγουρα θα επρεπε τουλαχιστον να αρχισουν να φτιαχνουν μαγνητες με αμφοβολα κερδη..

οποτε μεχρι τοτε,οι μαγνητες θα κρατανε λογαριασμους ρευματος κλπ πανω στο ψυγειο.... :001_tt2:

η τεχνολογια βλεπετε που εχει φτασει με τα πισι,τις ασυρματες επικοινωνιες κλπ κ θελουν να μας πεισουν να καιμε ακομα πετρελαια...αν οχι μαγνητικο μοτερ,ενεργειακα πολυ αποδοτικοτερα υλικα απτα υπαρχοντα στανταρ υπαρχουν.οπως κ τροποι.

LORADE
11-07-09, 08:13
Συμπτωματικα, χτες βραδυ, εθεσα το θεμα αυτο στην παλιοπαρεα μου στο καφενειο, μεταξυ 2-3 ουζου μετα ποικιλιας. Ενας απο αυτους μου ειπε, οτι γνωστος του μηχανουργος , εχει κατασκευασει μια τετοια μηχανη εδω και χρονια, η οποια εχει ενα μοναδικο μειονεκτημα... Ανεβαζει πολυ γρηγορα ανεξελεκτες στροφες με αποτελεσμα να καιγετε. Επισης μου ειπε, οτι λογο μυστικοπαθειας δεν ζητα βοηθεια για την επιλυση του προβληματος, αλλα προσπαθει μονος του. (Αυτο μας εχει φαει).
Μονο που αναφερθηκε ο φιλος σε μηχανη που δεν μπορουμε να ελεγξουμε τις στροφες, με προδιαθετει κατα 50%, οτι ενας μηχανουργος ισως εχει κατασκευασει κατι τετοιο. Αν υπολογισουμε οτι οι παλαιοι μηχανουργοι ειναι οι περισσοτεροι εμπειρικοι, σημαινει οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Τα συμπερασματα σας.

stom
11-07-09, 10:14
Να μην ξεφευγουμε ομως απο τις βασικες αρχες..
Η ενεργεια ουτε χανεται, ουτε δημιουργειται, απλως αλλαζει μορφή.
Οποιος καταφερει να το ανατρεψει και αποδειξει αυτο εχει ξεπερασει ολους τους νομπελιστες μαζι.
Απο κει και περα, ανεξαρτητως τεχνολογιας υλικων, παντοτε θα υπαρχουν καποιες ελαχιστες τριβες...
Οσο για αυτα περι γνωστου μηχανουργου....μιλαγε η τεκιλα.

Γαληνίτης
11-07-09, 10:36
Αυτό το έχετε δεί; Τί γνώμη ή σχόλια έχετε;
Μου κίνησε την περιέργεια, αλλά δεν είμαι ειδικός για να έχω γνώμη.
Και φυσικά η παραπομπή μου στο σχετικό λινκ δεν σημαίνει αποδοχή του σαν αληθινού, ούτε βέβαια αποσκοπεί σε ...διαφήμισή του!
http://free-energy-generator.com/?gclid=CNvkiIWIy5sCFUcTzAodpnqxKg

NUKE
11-07-09, 10:58
Παντως LORADE αν το κλασσικο επιχειρημα του οτι οι εταιρειες δεν θελουν κτλ ισχυει το φιλαρακι του φιλου σου θα ειναι νεκρος σε λιγες μερες η τεσπα θα εχει προβληματα και μονο που το εχεις αναφερει εδω...

stom
11-07-09, 11:05
Χρειαζεται να εισαι ειδικος? Γνωσεις φυσικης γυμνασιου αλλα και κοινης λογικης αρκουν..
Βαζω ενα watt ισχυος και το κανω 2. Βαζω αλλη μια μηχανη στην εξοδο και τα κανω 4
100 $ δεν κανουν τα υλικα?.. Βαζω 20 τετοια σε σειρα, και στην εξοδο θα παρω 1MWatt ξοδευοντας 2000$ μια φορα. Το 1ο watt λεω να το παρω απο ηλιακα.
Τρεμε ΔΕΗ. Θα σε κλεισω.

Ακομα ενα hoax. Εδω η απατη εχει προχωρησει. Μονο με 47 δολλαρια σας δινουμε τα σχεδια για να το φτιαξετε.
Κια φυσικα το video ειναι στο youtube χωρις να επιτρεπονται σχολια για να μην ξεφτυλιστουν.
Ομως ειναι και αλλου.. YouTube - FREE ENERGY Home Generator -Zero Point Energy - Off the Grid
Γενικοτερα καθε λιγα χρονια, καποιος προσπαθει να στησει τετοιες απατες.
Το αρθρο στο slashdot τα λεει ολα
http://science.slashdot.org/article.pl?sid=02/01/23/2232210

typografos
11-07-09, 11:18
Χα Χα Χα !

Επανέρχομαι και ίσως να γίνω και προκλητικός :lool: !

Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα !

Λέτε οι επιστήμονες (αλλά και οι εταιρείες που βρίσκονται πίσω τους) να έριχναν δις $ για τον επιταχυντή στο CERN, ή για την έρευνα στην ψυχρή σύντηξη και να μην έριχναν μερικά εκατομμύρια $ για να φτιάξουν μια τέτοια γεννήτρια ?

Μη ξεχνάτε πως αν φτιάξετε μια απλή κατασκευή με αερο-ρουλεμάν η περιστροφή μιας αρκετά μεγάλης μάζας μπορεί να γίνεται για ώρες ακόμα και με μια μικρή ώθηση. Επίσης σε όλα τα βίντεο πουθενά δεν είδα να ανοίγει το πλάνο για να δούμε τη -σίγουρη- τροφοδοσία του συστήματος.

Ελάτε τώρα ....

Αφήστε τον Χαρδαβέλλα να ασχολείται με αυτά ....

Ειδικά εμείς σαν ηλεκτρονικοί δεν μπορούμενα απαρνηθούμε την ενέργεια η οποία απλά αλλάζει μορφή ή "πηδάει" από ένα σημείο σε ένα άλλο. Η ίδια η ύπαρξή μας ΕΝΑΙ ενέργεια.

Για να μην παρεξηγηθώ: Η έρευνα καλώς γίνεται για να βοηθήσει και να βελτιώσει τα συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας αλλά πρέπει να ξέρουμε ότι αεικίνητο (και πιο σωστά ει-επιταχυνόμενο δηλ. παραγωγή ενέργειας από το πουθενά) δεν υπάρχει ούτε είναι δυνατό να υπάρξει στον κόσμο μας.

Πιθανόν σε ένα άλλο κόσμο....

Γαληνίτης
11-07-09, 11:25
[QUOTE=stom;315410]Χρειαζεται να εισαι ειδικος? Γνωσεις φυσικης γυμνασιου αλλα και κοινης λογικης αρκουν.......]
Βασικές γνώσεις της φυσικής (αρχή διατήρησης της ενέργειας κλπ) και κοινή λογική όλοι εδώ διαθέτουμε.
Εννοούσα ότι σαν μη ειδικός δεν είμαι αρμόδιος για να εκφέρω εδώ υπεύθυνη και εξειδικευμένη γνώμη, γιαυτό και το αφήνω σε άλλους, πιο ειδικούς.

NUKE
11-07-09, 11:41
Δηλαδη εσυ στην τηλεοραση οταν βλεπεις τον superman ζητας γνωμη για το αν μπορει να πεταξει η οχι στην πραγματικοτητα?

Ενα βιντεο ειναι,που καποιοι εχουν ενα μοτερ να γυρναει και λενε οτι γυρναει μονο του...Σιγα το εφε!

LORADE
11-07-09, 12:14
Να μην ξεφευγουμε ομως απο τις βασικες αρχες..
Η ενεργεια ουτε χανεται, ουτε δημιουργειται, απλως αλλαζει μορφή.
Οποιος καταφερει να το ανατρεψει και αποδειξει αυτο εχει ξεπερασει ολους τους νομπελιστες μαζι.
Απο κει και περα, ανεξαρτητως τεχνολογιας υλικων, παντοτε θα υπαρχουν καποιες ελαχιστες τριβες...
Οσο για αυτα περι γνωστου μηχανουργου....μιλαγε η τεκιλα.
Γιατι με προσβαλεις?????? ΟΥΖΟ ΕΙΠΑΜΕ :lool::lool::lool: (Και αν ειναι καλη η ποικιλια, κατεβαινει το ατιμο):001_rolleyes:

LORADE
11-07-09, 12:35
Χα Χα Χα !

Επανέρχομαι και ίσως να γίνω και προκλητικός :lool: !

Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα !................................................. ..........................

Για να μην παρεξηγηθώ: Η έρευνα καλώς γίνεται για να βοηθήσει και να βελτιώσει τα συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας αλλά πρέπει να ξέρουμε ότι αεικίνητο (και πιο σωστά ει-επιταχυνόμενο δηλ. παραγωγή ενέργειας από το πουθενά) δεν υπάρχει ούτε είναι δυνατό να υπάρξει στον κόσμο μας.

Πιθανόν σε ένα άλλο κόσμο....
Φανη , εχεις απολυτο δικιο. Ελα ομως που το σαρακι της ερευνας, μας λεει να τα ψαχνουμε ολα? Επαναλαμβανω, προτιμω να το ψαξουμε και ας λεμε μ@@@@ιες, παρα να ειμαστε αρνητικοι. Ημουν σε πολλα στον τομεα ειδικοτητας μου αρνητικος, στηριζομενος καθαρα σε νομους φυσικης κ.τ.λ, μεχρι που ειδα με τα ματια μου και κτυπαγα το κεφαλι μου στο ντουβαρι .
Ποια ειναι η γνωμη μου? Περνουμε μια ιδεα απο youtube την ποιο απλη και λογικη. Αν θελεις μαζευομαστε ενα γκρουπακι. Φτιαχνουμε κατι, ας ειναι και βλακεια. Πετυχε!! Προχωραμε και οπου βγει. Δεν πετυχε!!! Τοσες πατατες εχουμε φτιαξει, μια:biggrin: παραπανω για την συλλογη μας.
Αλλα προς θεου, οχι αρνητικοτητα

lastid
11-07-09, 14:02
Έχω δει και ακούσει εκατοντάδες μπαρούφες περί free energy. Μέχρι τώρα δεν είδα ούτε μία ιδέα που να με έπεισε - και πόσο προσπάθησαν! Θα μπορούσε να υπάρχει "κάτι", π.χ. η ενέργεια από το κενό. Όχι όμως σε επίπεδο Flash Gordon και μάλλον όχι στο εργαστήριο που θα έστηνε κάποιος στο πλυσταριό του.
Θα συμφωνήσω όμως με τον Αντρέα για την αρνητικότητα. Οι δογματισμοί σε θέματα ανοιχτά για έρευνα δεν κάνουν καλό. Μπορεί η εξερεύνηση μίας ιδέας να οδηγήσει σε χρήσιμα μονοπάτια. Να δώσω ένα παράδειγμα:
Διαβάζοντας παραπάνω για τους μαγνήτες, μου ήρθαν οι εξής σκέψεις: Θα μπορούσε να κατασκευαστεί μία "μαγνητική" μπαταρία? Πόση ενέργεια μπορεί να αποδώσει ένας μαγνήτης μέχρι να εξασθενήσει? Υπάρχει γρήγορος τρόπος για να τον ξαναδημιουργήσουμε και να αποθηκεύσουμε πάλι ενέργεια μέσα του? Υπάρχουν "ελαφριά" μαγνητικά υλικά? Και το πιο σημαντικό: Μπορεί κάποιος εγγυημένα και με το χέρι στη φωτιά να μου αποκλείσει ότι θα έχουμε στα επόμενα χρόνια μία χρήσιμη εκμετάλλευση αυτής της ιδέας?

stom
11-07-09, 15:07
Αλλο πραγμα η ερευνα και οι ανοχτες ιδεες και αλλο ο τσαρλατανισμος και οι απατες.
Οταν ο αλλος λεει δωστε 47 δολλαρια για τα σχεδια της μηχανης που παραγει ενεργεια, εκει σταματαει το ανοιχτο μυαλο και ερχεται η σφιχτη τσεπη.
Παρομοιο θεμα ειχαμε με τη συσκευη που γλιτωνει λεφτα απο το λογαριασμο βαζοντας πυκνωτες, με τα μαγνητακια στην αντλια βενζινης που μειωνουν την καταναλωση και αυξανουν την υποδυναμη, και τα βραχιολια απο χαλκο που τα φορας στο χερι και μεγαλωνει το πουλι σου..... (καναρινι, παπαγαλακι κλπ)

lastid
11-07-09, 17:12
Συμφωνώ.
Το θέμα είναι, να λέει π.χ. ο φίλος ο Αντρέας "Είδα εδώ αυτό το κόλπο και θα ήθελα ενημέρωση από αυτούς που γνωρίζουν. Γίνεται? Δεν γίνεται? Γιατί δεν γίνεται?" και να παίρνει απάντηση που να του μεταφέρει πληροφορία και να τον καλύπτει.

LORADE
11-07-09, 19:20
Λοιπον ειδα σημερα
http://www.youtube.com/watch?v=dT9s33X9D4I. Τα πλεονεκτηματα που εχει ειναι η απλοτητα του, μια διαταξη που "δειχνει" να εργαζεται και μηδαμινο κοστος κατασκευης. Εαν κατα την γνωμη σας αυτο "εργαζεται" και δεν ειναι καποιο tip, αξιζει τουλαχιστον προσωπικα να ασχοληθω μαζι του. Στο βιντεο βλεπω καθαρα "ερασιτεχνικη κατασκευη" και για αυτο ο κατασκευαστης του προσπαθει να το κανει να ξεκινησει.
Εαν τωρα εχετε δει καποιο αλλο βιντεο, που φαινεται αληθοφανες και εχει την δυνατοτητα να κατασκευαστει χωρις πολυ κοπο, ειναι ευπροσδεκτη η ενημερωση. Ειπαμε καλοκαιρι, εκτος απο μπανια... προσφερετε και για of topic κατασκευες και οτι προκυψει

briko
11-07-09, 20:45
Λοιπόν για να τελειώσει το παραμύθι εσύ ο ίδιος λες ότι ο κατασκευαστής αυτής της ?? προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.
Όταν απλός πλησιάζει τους μαγνήτες στην αρχή ξανά δίνει ένα πόσο ενέργειας που είναι η μετακίνηση του σταθερού τμήματος (μαγνήτες) κοντά στο μοτέρ και αυτό είναι παροχή ενέργειας στο σύστημα
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν γυρνά έτσι στα καλά καθούμενα το μοτέρ αφού δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια από το 0 μόνον να την μετατρέψεις δηλαδή την κινητική ενεργεία που μετακινώ τους μαγνήτες κοντά στο μοτέρ σε περιστροφική κινητική ενέργεια του μοτέρ

Γαληνίτης
11-07-09, 21:37
Συμφωνώ.
Το θέμα είναι, να λέει π.χ. ο φίλος ο Αντρέας "Είδα εδώ αυτό το κόλπο και θα ήθελα ενημέρωση από αυτούς που γνωρίζουν. Γίνεται? Δεν γίνεται? Γιατί δεν γίνεται?" και να παίρνει απάντηση που να του μεταφέρει πληροφορία και να τον καλύπτει.
Ακριβώς!
Και εγώ ακριβώς γιαυτό ζήτησα τα σχόλια των εδώ "ειδικών", τονίζοντας ότι η παραπομπή με λινκ δεν σημαίνει και αποδοχή! Και φυσικά ούτε ...διαφήμιση!:001_smile:

LORADE
11-07-09, 21:45
Λοιπόν για να τελειώσει το παραμύθι εσύ ο ίδιος λες ότι ο κατασκευαστής αυτής της ?? προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.
Όταν απλός πλησιάζει τους μαγνήτες στην αρχή ξανά δίνει ένα πόσο ενέργειας που είναι η μετακίνηση του σταθερού τμήματος (μαγνήτες) κοντά στο μοτέρ και αυτό είναι παροχή ενέργειας στο σύστημα
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν γυρνά έτσι στα καλά καθούμενα το μοτέρ αφού δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια από το 0 μόνον να την μετατρέψεις δηλαδή την κινητική ενεργεία που μετακινώ τους μαγνήτες κοντά στο μοτέρ σε περιστροφική κινητική ενέργεια του μοτέρ
Πριν καιρο ειχα ζητησει την γνωμη απο εδω μεσα για ενα κυκλωμα μεταβλητου ηλεκτρονικου πυκνωτη 0-5uF για συντονισμο LC και μερικοι "ειδικοι", καλη ωρα οπως εσυ, το θεωρησαν παραμυθι. Μηπως θελεις να σου δωσω αυτο το κυκλωματακι που λειτουργει τωρα με ελαχιστες αλλαγες, για να συντονιζεις LC απο 1ΗΖ -1ΜΗΖ? Λογω της δουλειας μου, εχω μαθει να παρατηρω. Ποτε μην λες ποτε, μεχρι αποδειξεως του εναντιον. Ουτε θελω να αποδειξω, ουτε θελω να αλλαξω γνωμες ορισμενων. Απλα ειπαμε χωρις αρνητικοτητα να δουμε αν ισχυει κατι τετοιο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Γραφεις...προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.....Επομενως αν χρειαζομουν μονο ενεργεια να ξεκινησω κατι, αλλα μετα διατηρουσε την ενεργεια μονο του , που ειναι το προβλημα?
Ξεκαθαριζω, δεν ειμαι ουτε οπαδος αεικινητων, ουτε οπαδος...ταχυκινητων, αλλα ειμαι αρκετα μεγαλος για να μην το "παιζω" παντογνωστης.
Να εισαι καλα για τις παρατηρησεις σου

electrifier
11-07-09, 22:04
Δηλαδη εσυ στην τηλεοραση οταν βλεπεις τον superman ζητας γνωμη για το αν μπορει να πεταξει η οχι στην πραγματικοτητα?
Απλά respect! :lool:

Όλα τα βίντεο κρύβουν (ή δεν κρύβουν, απλά δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό) το λόγο που είναι ψέμμα η όλη κατάσταση. Εξάλλου τα βίντεο α) δεν δείχνουν τα πάντα, β) δεν δείχνουν από την αρχή μέχρι το τέλος, γ) κρατάνε μόνο λίγα λεπτά και δ) είναι απλά βίντεο.

Όσο για τη θεωρία συνομωσίας, είναι το πιο ελεεινό επιχείρημα, αφού οι διατάξεις αυτές - που υποτίθεται "φτιάχνουν ενέργεια" όχι μόνο κρυφές δεν είναι, αλλά υπάρχουν και κοτζάμ βίντεο, περιγραφές, τεχνικά σχέδια κτλ και με ένα CNC ο καθένας μπορεί να φτιάξει παπάδες. Όσο για τα υλικά, να έλεγα κιόλας πως χρησιμοποιούνε κάποιο στοιχείο που δεν μπορείς να βρεις (ας πούμε κάποιο ειδικό κράμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι), άρα δεν μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις τη "γεννήτρια ενέργειας", ΟΚ να το καταλάβω πως θα μέναμε με την (καχ)υποψία. Αλλά πρόκειται γι απλούς μαγνήτες που μπορείς να βρεις με χίλιους δυο τρόπους. Για ποιές κρυφές διατάξεις και ποιά συνωμοσία μιλάμε τώρα? Μπαρμπούτσαλα επιχείρημα.

Το θέμα έχει κουραστεί πάρα πολύ. :bored:

typografos
12-07-09, 00:20
Απλα ειπαμε χωρις αρνητικοτητα να δουμε αν ισχυει κατι τετοιο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Γραφεις...προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.....Επομενως αν χρειαζομουν μονο ενεργεια να ξεκινησω κατι, αλλα μετα διατηρουσε την ενεργεια μονο του , που ειναι το προβλημα?


Έλεος !!!

Θα μιλήσω σαν ειδικός λοιπόν...

Ναι, διατηρεί την (κινητική) ενέργειά του αυτό είναι σωστό. Και αν το βάλουμε σε ένα θάλαμο κενού και πάνω σε zero-friction ρουλεμάν τότε θα κινείται σχεδόν για πάντα. Ξέρεις που είναι το πρόβλημα ?

Το πρόβλημα είναι ότι όταν προσπαθήσουμε να "Πάρουμε" αυτή την ενέργεια - γιατί αυτό θέλουμε τελικά - απλά θα σταματήσει....

Για τη "βιτρίνα μας" μια τέτοια κατασκευή - και πολλές άλλες - είναι καλή...

Ναι, επίσης είμαι αρνητικός στο θέμα αλλά μάλλον - πριν - παρεξηγήθηκα σε τί είμαι αρνητικός (και σε τί δεν είμαι).

Γι' αυτό το λόγο απαντώ ξεκάθαρα στις αρχικές ερωτήσεις του Ανδρέα:


Ειδα στο ιντερνετ, διαφορα μοτερ που "γυριζουν' απλα με χρηση μαγνητων, χωρις καμμια αλλη εξωτερικη επιδραση.

Απάντηση: Δεν είναι όλα απάτη - το να βλέπεις κάτι να περιστρέφεται δεν είναι απάτη - Εκείνο που δεν είναι αλήθεια είναι "το χωρις καμμια αλλη εξωτερικη επιδραση". ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ - ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ - ΔΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ - σήμερα νομίζω έχει εκπομπή....:001_rolleyes:


Στο συγκεκριμενο τομεα, δηλωνω πληρη αγνοια, αλλα, δεν παυει να εχει ενδιαφερον τοσο για μενα, οσο και για πολλους αλλους η πιθανοτητα δημιουργια "αεικινητου" μοτερ που στηριζεται αποκλειστικα απο την ελξη- απωθηση μαγνητων

Απάντηση: Δες και παραπάνω.... Δεν Γίνεται δεν υπάρχει. Δεν έχει κανένα ενδιαφέρον η "πιθανότητα ??" δημιουργίας αεικινητου μοτερ γιατί δεν γίνεται...



Επομενως ανοιγω αυτο το θεμα, για να μας ενημερωσουν οσοι γνωριζουν, τι ακριβως συμβαινει και μεχρι που πιθανον να εφτανε η χρηση της συγκεκριμενης τεχνολογιας. Ειναι εφικτη?

Απάντηση: Δες και παραπάνω.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ... Εγώ δεν θα άνοιγα ποτέ ένα τέτοιο θέμα και προτιμώ να με παρεξηγήσετε με την αρνητικότητά μου (συγχωρέστε με και σίγουρα δεν είμαι δογματικός (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%8C%CE%B3%CE%BC%CE%B1) - γιατί το δόγμα έχει να κάνει με την πίστη, και όταν μιλάμε για πίστη, το ξαναείπα, δεν έχει νόημα η συζήτηση...)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ

Τώρα αν εσείς πιστεύετε ότι μπορεί, ότι υπάρχει η πιθανότητα κ.λ.π. δεν σας παρεξηγώ και κανένα πρόβλημα. Αν και εγώ είχα άγνοια στο θέμα θα μπορούσα κι εγώ να πιστεύω.

Αλλά ρωτήσατε να σας απαντήσει ειδικός.

Αν με ρωτήσετε π.χ. γιατί το σύμπαν διαστέλεται (σύμφωνα πάντα με τις παρατηρήσεις μας που μπορεί να είναι και λανθασμένες) τότε η απάντησή μου θα ξεκινήσει με τη λέξη "Πιστεύω ότι ....... κ.λ.π.").

Αν όμως με ρωτήσετε πού οφείλεται το breakdown σε μια επαφή pn δεν θα ξεκινήσω με τη λέξη πιστεύω.

Συγχωρέστε με αν σας κούρασα. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αλλάξω την πίστη σας, απαντώ σαν ειδικός.

Ακρίτας
12-07-09, 00:43
Εαν κατα την γνωμη σας αυτο "εργαζεται" και δεν ειναι καποιο tip, αξιζει τουλαχιστον προσωπικα να ασχοληθω μαζι του. Στο βιντεο βλεπω καθαρα "ερασιτεχνικη κατασκευη" και για αυτο ο κατασκευαστης του προσπαθει να το κανει να ξεκινησει.

Φίλε μου αν προσέξεις καλά στο βίντεο, φαίνεται τι συμβαίνει. Η κατασκευή μετά απο μερικές στροφές επανέρχεται σε κατάσταση ισορροπίας. Αυτό φαίνεται πιο καθαρά στο τέταρτο κατά σειρά βίντεο (αυτό με τον ξύλινο τροχό) που η κατασκευή γυρίζει μόνο όταν επιδρά ο "κατασκευαστής" μετακινώντας συνεχώς τον εξωτερικό μαγνήτη. Το πιό συνηθισμένο κόλπο σε τέτοιου είδους επιδείξεις είναι ένας ηλεκτρομαγνήτης τοποθετημένος έξυπνα σε κάποια απόσταση από την υπόλοιπη κατασκευή ή καλά κρυμμένος μέσα σε αυτή.
Ως εκ τούτου και για να μη χαλάμε άδικα φαιά ουσία προτείνω να ασχοληθούμε με την μελέτη και την κατασκευή μιας απλής ανεμογεννήτριας. Γιατί να ψάχνουμε την εκ του μηδενός ενέργεια όταν στη φύση υπάρχει τόση ενέργεια που μένει ανεκμετάλλευτη;;;

weather1967
12-07-09, 01:13
Ως εκ τούτου και για να μη χαλάμε άδικα φαιά ουσία προτείνω να ασχοληθούμε με την μελέτη και την κατασκευή μιας απλής ανεμογεννήτριας. Γιατί να ψάχνουμε την εκ του μηδενός ενέργεια όταν στη φύση υπάρχει τόση ενέργεια που μένει ανεκμετάλλευτη;;;

Συμφωνώ απολυτα με τον Γιώργο :001_smile:

jim.ni
12-07-09, 03:08
Λοιπόν για να τελειώσει το παραμύθι εσύ ο ίδιος λες ότι ο κατασκευαστής αυτής της ?? προσπαθεί να την κάνει να ξεκινήσει , δηλαδή δίνει ένα πόσο ενέργειας -μικρό μεγάλο- το δίνει και το μοτέρ που έχει φτιάξει γυρνά.
Όταν απλός πλησιάζει τους μαγνήτες στην αρχή ξανά δίνει ένα πόσο ενέργειας που είναι η μετακίνηση του σταθερού τμήματος (μαγνήτες) κοντά στο μοτέρ και αυτό είναι παροχή ενέργειας στο σύστημα
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν γυρνά έτσι στα καλά καθούμενα το μοτέρ αφού δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια από το 0 μόνον να την μετατρέψεις δηλαδή την κινητική ενεργεία που μετακινώ τους μαγνήτες κοντά στο μοτέρ σε περιστροφική κινητική ενέργεια του μοτέρόπως προσπαθείς εσύ να ξεκινήσεις το αυτοκίνητο πατώντας μίζα :confused1:
μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί και πώς (Λιακοπουλος :lool:) η γη γυρίζει
γύρο απ τον ήλιο (και απ τον εαυτό της) και ποιο μορφή ενέργειας αλλάζει και σε τι :confused1:



Ναι, διατηρεί την (κινητική) ενέργειά του αυτό είναι σωστό. Και αν το βάλουμε σε ένα θάλαμο κενού και πάνω σε zero-friction ρουλεμάν τότε θα κινείται σχεδόν για πάντα. Ξέρεις που είναι το πρόβλημα ?

Το πρόβλημα είναι ότι όταν προσπαθήσουμε να "Πάρουμε" αυτή την ενέργεια - γιατί αυτό θέλουμε τελικά - απλά θα σταματήσει....τελικά γίνετε να κινείτε για πάντα (έστω και χωρίς να κερδίζουμε κάτι)
ή δεν γίνετε :confused1: (αποφασίστε)

όσο για τις μηδενικές τριβές που λέτε συνέχεια..... εύκολο :001_tt2:

...................και όμως γυρίζει!

typografos
12-07-09, 03:31
τελικά γίνετε να κινείτε για πάντα (έστω και χωρίς να κερδίζουμε κάτι)
ή δεν γίνετε :confused1: (αποφασίστε)


Μα θέλει 'ρώτημα ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.
και το θέμα δεν είναι αν κινείται αλλά ότι δεν γίνεται ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ (στη γη...) Γίνεται στο διάστημα και μάλιστα σε πολύ μεγάλες αποστάσεις από άλλα αστρικά σώματα που οι βαρυτικές έλξεις είναι ελάχιστες. Και εδώ το "ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ" είναι σχετικό. Δηλαδή αν έλεγα για αρκετά δισεκατομμύρια χρόνια αυτό θα σε κάλυπτε ?

Με το παραπάνω έχεις και απάντηση γιατί η γη γυρίζει (και θα γυρίζει για πάντα"....

Αν και αυτό πάλι δεν είναι απόλυτα σωστό, ήδη έχει αποδειχτεί ότι η βαρυτική αλληλεπίδραση με το φεγγάρι δημιουργεί επιβράδυνση...

Μήπως έχετε μπερδέψει λίγο την ενέργεια με την κίνηση ? Καμία σχέση...

Θέλετε ενέργεια για να κινήσετε κάτι, όχι για να διατηρήσετε την κίνηση (σε ιδανικές, χωρίς τριβές συστήματα). Σε πραγματικές συνθήκες δίνετε ενέργεια για να καλύψετε την χαμένη σε θερμότητα ενέργεια από τις τριβές.

LORADE
12-07-09, 08:22
Ο.Κ Το θεμα θεωρειται.... ληξαν. "Οι ειδικοι" απεφανθησαν οτι δεν γινεται.

nveli
12-07-09, 08:29
εδώ κάποιοι έχουν και εταιρία (http://en.wikipedia.org/wiki/Steorn)όχι ότι κατάφεραν κάτι (δυστυχώς οι νόμοι της φυσικής είναι αμείλικτοι)

briko
12-07-09, 15:04
Σε άλλο post είχε γραφτεί από

[QUOTE=alekos22;309806]
Παιδια , μαλλον δουλευομαστε , και χωρις παρεξηγηση , Σακη θυμησου το πρωτο ποστ.Προτεινες κατι συγκεκριμενο και ρωτησες αν γινεται με τα συγκεκριμενα υλικα που ανεφερες , σωστα ????
Απαντησαν 500 ατομα οτι δεν γινεται και αρχισαμε μετα τα εαν και εφοσον κλπ.Γιατι να παει αλλου η συζητηση ? Αρχισαν τα ''αν παρουμε τα ιδανικα ρουλεμαν , τους ιδανικους μαγνητες , τα ιδανικα δεν ξερω τι...... και αν ανακαλυφθει η ταδε μπαταρια και ομως και αν και αν και αν '' και παει λεγοντας.Ρωτησες κατι συγκεκριμενο ή οχι ???

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΩΤΗΣΩ ΣΕ ΡΕΥΜΑ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ (ΣΕ ΧΩΡΑΦΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΔΕΗ).
Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ 12ν 150ΑΩ- ΕΝΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑ 12ν ΣΕ 220ν-ΕΝΑ ΜΟΤΕΡΑΚΙ (2000 ΣΤΡΟΦΩΝ/1΄)-ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΟ ΑΠΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΕΛΕ.
ΤΟ ΣΚΕΠΤΗΚΟ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΞΕΙΣ Ο ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΘΑ ΤΡΟΦΟΔΩΤΕΙ ΔΥΟ ΛΑΜΠΗΡΕΣ ΦΘΟΡΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΕΡΙΤΡΕΦΕΙ ΤΟΝ ΔΥΝΑΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΦΩΡΤΗΖΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.

Ε , οχι φιλε μου , να μην παρουμε τιποτα , να μην υποθεσουμε , να μην ανακαλυψουμε , φτιαξτο μ' αυτα που ειπες να δουμε τι θα γινει.
Κι εγω σκεφτομαι να πηδηξω απο τον εβδομο , προς το παρον με φοβιζει η επιταχυνση της βαρυτητας , και θα σκορπισω σαν καρπουζι , αλλα άν ανακαλυφθει η αντιβαρυτητα ??? μπορω ανετα να πηδηξω , αλλα άν ανακαλυφθει.Τι λετε ? μπορω να πηδηξω ? εγω νομιζω οτι μπορω , αν βεβαια αντιστρεψω λιγο τους νομους της φυσικης , μπορω ? τι λετε ? εγω νομιζω οτι μπορω , τι λετε ? μπορω ? δεν μπορω ? μαλλον μπορω , έ τι λετε ? μπορω ? τι λετε ? εγω νομιζω οτι μπορω , τι λετε ? μπορω ? δεν μπορω ? μαλλον μπορω , έ τι λετε ? μπορω ? τι λετε ? εγω νομιζω οτι μπορω , τι λετε ? μπορω ? δεν μπορω ? μαλλον μπορω , έ τι λετε ? :confused1: :confused1: :confused1: :confused1: βββββββββββββββ , κλεινω γιατι με περιμενει η Θωδη για καφε.

QUOTE]
Γιατί οι απαντήσεις μου θυμίζουν το ίδιο πράγμα?

Thanos10
12-07-09, 15:47
Ωραιο θεμα αλλα θελει πολυ κουβεντα.

electrifier
12-07-09, 17:20
Ωραιο θεμα αλλα θελει πολυ κουβεντα.
Το μαγνητικό πεδίο (όχι το ηλεκτρομαγνητικό) είναι συντηρητικό, ε?

(έδωσα τεκμηριωμένη απάντηση σε μία γραμμή, ή μου φαίνεται? :laugh:)

xifis
12-07-09, 17:49
http://www.youtube.com/watch?v=PFGiWiXMHn0

αυτο το εχετε δει?αξιζει να το δειτε.μερικοι δισκοι με ισχυρους μαγνητες υπο γωνια,κ δυο σιαγονες με "αντιθετους" μαγνητες ωστε να δινουν ωθηση.μη μου πειτε τωρα οτι δεν αντεχει να γυρισει ενα μικρο δυναμο -η κ μεγαλυτερο πχ αυτοκινητου- η με ενα κιβωτιο γραναζιων να κινησει καποιου ειδους οχημα!στο βιντεο φαινεται σαν ενα πληντυριο που στιβει ρουχα... :lool: μην ειστε τοσο αρνητικοι...

amat_elec
12-07-09, 18:30
Γειά σας.

Είμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο forum πολύ παλιός όμως σε θέματα που αφορούν στην τεχνολογική εφαρμογή των επιστημονικών αρχών της φύσης.

1) Το ζεύγος μαγνητών είναι ένα σύστημα που περιέχει ενέργεια (κάτι σαν μια φυσική μπαταρία) και αυτό έχει να κάνει με το σπίν χαμηλής εντροπίας του κάθε μέλους.

2) Φυσικότατα οι μηχανές αυτές είναι αληθινές και παρέχουν ενέργεια με έναν οικονομικό και όμορφο τρόπο!

3) Σε καμία περίπτωση δεν υφίσταται η μη διατήρηση της ενέργειας στις συγκεκριμένες μαγνητικές μηχανές. Κάποιοι όμως θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί σε ότι αφορά τον ορισμό του συστήματος για το οποίο τίθεται θέμα διατήρησης της ενέργειας. Για παράδειγμα το σύστημα της μαγνητικής μηχανής θα χάσει την ικανότητα παραγωγής έργου όταν οι μαγνήτες αποκτήσουν σπιν υψηλής εντροπίας ή αλλιώς όταν οι προσανατολισμένες μικροπεριοχές αποκτήσουν τυχαίες διευθύνσεις και το ζεύγος απομαγνητιστεί (φυσικά μπορεί να μαγνητιστεί εκ νέου).

Καλό καλοκαίρι!

Ακρίτας
12-07-09, 19:13
Είμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο forum πολύ παλιός όμως σε θέματα που αφορούν στην τεχνολογική εφαρμογή των επιστημονικών αρχών της φύσης.!
Γιώργο καλώς ήρθες στο forum και καλό καλοκαίρι. Φυσικά, οι μαγνήτες περιέχουν ενέργεια. Το ζήτημα είναι αν αυτή η ενέργεια μπορεί να αποδοθεί σε έργο με τον τρόπο που εισηγούνται οι διάφοροι "κατασκευαστές". Έχεις υπόψη σου κάποια πραγματική εφαρμογή αυτής της αρχής;

lastid
12-07-09, 22:31
Όταν έχω μία ποσότητα αερίου το οποίο μεταπηδά από μία κατάσταση (όγκος,πίεση,θερμοκρασία) σε μία άλλη μέσω μίας συγκεκριμένης θερμικής διεργασίας, τότε με τη βοήθεια της θερμοδυναμικής μπορώ να υπολογίσω την ενέργεια που ελευθερώνεται (ή δεσμεύεται).
Προκειμένου να δούμε λοιπόν αν υπάρχει πρακτική χρήση της αποθηκευμένης ενέργειας σε ένα μαγνήτη:
Υπάρχει τρόπος να υπολογιστεί ποσοτικά η συνολική ενέργεια που θα απελευθερωθεί κατά τη διάρκεια της απομαγνήτισης συγκεκριμένου μαγνήτη?
Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι ξέρουν κάτι επί του θέματος.

D1rTy_H4rRy.GR
31-07-09, 17:37
Όταν έχω μία ποσότητα αερίου το οποίο μεταπηδά από μία κατάσταση (όγκος,πίεση,θερμοκρασία) σε μία άλλη μέσω μίας συγκεκριμένης θερμικής διεργασίας, τότε με τη βοήθεια της θερμοδυναμικής μπορώ να υπολογίσω την ενέργεια που ελευθερώνεται (ή δεσμεύεται).
Προκειμένου να δούμε λοιπόν αν υπάρχει πρακτική χρήση της αποθηκευμένης ενέργειας σε ένα μαγνήτη:
Υπάρχει τρόπος να υπολογιστεί ποσοτικά η συνολική ενέργεια που θα απελευθερωθεί κατά τη διάρκεια της απομαγνήτισης συγκεκριμένου μαγνήτη?
Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι ξέρουν κάτι επί του θέματος.


Θίγειςτο μεγαλύτερο ζήτημα της σύγχρονης μηχανικής. Το εάν υφίστανται ΑΠΕ ή όχι και κατά πόσο σε ένα κλειστό σύστημα όπως μία μονάδα παραγωγής/μετατροπής ενέργειας μπορεί μία πηγή να θεωρηθεί ΑΠΕ.
[Αποδεδειγμένα πλέον ακόμα και ο αέρας εξαρτάται από τον ήλιο, οπότε στην αναγωγή της Γης σε κλειστό σύστημα έχουμε φάουλ.] Ακόμα και οι μαγνήτες θα απομαγνητιστούν κάποια στιγμή.

Αυτό που μας απασχολεί (μικροσκοπικά) είναι ο λόγος απόδοσης μίας σχετικά μικρής κατασκευής (ακόμα και της τάξης πολλών MW μικρή είναι) ενώ θα έπρεπε να μας απασχολεί μακροσκοπικά το όλο σύστημα μετατροπής ενέργειας που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος και ο συντελεστής απόδοσής του.

Να το θέσω μπακαλίστικα:

Τί ενέργεια χρειαζόμαστε να παράξουμε μία διάταξη μετατροπής ενέργειας, τι ενέργεια δαπανούμε στην είσοδο και πόση από αυτή είναι εκμεταλλεύσιμη στην έξοδο.

Το ιδανικό είναι η χρήση ηλιακής ενέργειας ως είσοδο στο σύστημα (το οποίο τελικά μόνο κλειστό δεν είναι :P ) αλλά και πάλι είναι αδύνατο να προβλέψει κανείς τις συνέπειες στις ενεργειακές ισορροπίες εάν φτάσουμε σε υπερβολές.
Εντάξει υπάρχει και η ψυχρή τήξη :P

Για να μιλήσω και λίγο εντός θέματος, γιατί ξέφυγα τελείως,
Ναι, ένα σύστημα μαγνητών μπορεί να παράξει ενέργεια με ελάχιστη διέγερση όπως μπορεί ένας μαγνήτης να μείνει (φαινομενικά) για πάντα κολλημένος στο ψυγείο μας. Μετατροπή ενέργειας είναι και αυτό, το να ισορροπεί την βαρυτική έλξη.

Γκόου φορ ιτ φίλε, και θα το σκαλίσω κι εγώ κάποια στιγμή (αρκεί να προμηθευτώ μία καλή ποσότητα μαγνητών νεοδυμίου).

electrifier
31-07-09, 20:09
Μετατροπή ενέργειας είναι και αυτό, το να ισορροπεί την βαρυτική έλξη.
Συντηρητικό το βαρυτικό πεδίο της Γης, συντηρητικό το μαγνητικό πεδίο του μαγνήτη κι εσύ ανακαλύπτεις έργο και μετατροπή ενέργειας. Ποιά Φυσική διάβασες?

Κρίμα και πάνω που έλεγες κάτι ωραία περί απόδοσης συστημάτων παραγωγής ενέργειας, έμεινα :drool:

(Εν τω μεταξύ όλο το fan club έχει φάει τρελό κόλλημα με τους μαγνήτες νεοδυμίου, λες και οι άλλοι μαγνήτες κατούρησαν στο πηγάδι, χαχαχα, έλεος... :lool:)

Thanos10
31-07-09, 20:40
Οποιος θα το ειχε καταφερει να παραγει ενεργεια απο αυτο το μαγνητικο μοτερ θα ειχε βγαλει μυρια πολλα, η θα τον ειχαν φαει κατι μεγαλοι καρχαριες για να επωφεληθουν αυτοι.
Με το θεμα εχουν πολλοι ανθρωποι χωρις αποτελεσμα.

D1rTy_H4rRy.GR
31-07-09, 20:43
Συντηρητικό το βαρυτικό πεδίο της Γης, συντηρητικό το μαγνητικό πεδίο του μαγνήτη κι εσύ ανακαλύπτεις έργο και μετατροπή ενέργειας. Ποιά Φυσική διάβασες?

Κρίμα και πάνω που έλεγες κάτι ωραία περί απόδοσης συστημάτων παραγωγής ενέργειας, έμεινα :drool:

(Εν τω μεταξύ όλο το fan club έχει φάει τρελό κόλλημα με τους μαγνήτες νεοδυμίου, λες και οι άλλοι μαγνήτες κατούρησαν στο πηγάδι, χαχαχα, έλεος... :lool:)


Diladi to magnitiko pedio den askei dynameis sta magnitizomena ylika, alla e3oudeterwnei tin varityta.
Tsampa ton ftia3ane ton LHC :P

Mporei kai na kanw la8os, exw kairo na asxoli8w 8ewritika me pedia (me fagane ta FEK kai oi kanonismoi, atimes poleodomies).

ADMINS sorry gia ta greeklish, yok EL sto laptop :(

lunatic
31-07-09, 20:50
όπως μπορεί ένας μαγνήτης να μείνει (φαινομενικά) για πάντα κολλημένος στο ψυγείο μας. Μετατροπή ενέργειας είναι και αυτό, το να ισορροπεί την βαρυτική έλξη.

Ενας μαγνήτης που μένει κολλημένος στο ψυγείο δεν παράγει εργο. ούτε μετατρέπει κάποια μορφή ενέργειας...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_work

Ειναι σα να λες οτι κρεμάς ενα βαρος από ένα σκοινί και να λες οτι το σκοινι παράγει έργο για να εξουδετερώνει το βάρος. Όπως γράφει και στη wikipedia το έργο (η ενέργεια) αφορά δυνάμεις που μετακινούν το σημείο εφαρμογής τους

Σε περίπτωση που απομακρύνεις το μαγνήτη από το ψυγείο όμως, θα μου πεις οτι αυτός θα μετακινηθεί ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ (αυθόρμητα) και θα κολλήσει ξανά. Αυτό δεν ειναι παραγωγή έργου? Αφου μετακινείται??
Ναι είναι. Όντως έχουμε παραγωγή εργου από το μαγνητικό πεδίο ΑΛΛΑ το εργο αυτό δεν παράγεται από το τιποτα. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ενεργεια που εσύ εδωσες όταν τον τράβαγες από το ψυγείο που είναι σα να αποθηκεύτηκε προσωρινα στο πεδίο του μαγνήτη.

electrifier
31-07-09, 20:57
Diladi to magnitiko pedio den askei dynameis sta magnitizomena ylika, alla e3oudeterwnei tin varityta.
Tsampa ton ftia3ane ton LHC :P
Ξαναρωτάω, ποιά Φυσική διάβασες? Στο παράδειγμά σου ούτε έργο υφίσταται, ούτε μετατροπή ενέργειας.

KOKAR
31-07-09, 21:16
το είπαμε και σε διπλανό thread αλλά ας το πούμε και ΕΔΩ.....
το παρακάτω περιοδικό γράφει πάνω "άνοιξη 1980"
λέτε αν όντως μπορούσε να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο 29 χρόνια
τώρα δεν θα είχαμε ακούσει κάτι ?

http://www.newebmasters.com/freeenergy/sm-cover.jpg

D1rTy_H4rRy.GR
31-07-09, 21:22
Ξαναρωτάω, ποιά Φυσική διάβασες? Στο παράδειγμά σου ούτε έργο υφίσταται, ούτε μετατροπή ενέργειας.


Ok, la8os mou.
To e8eses swsta, den uparxei ergo.

Sovara omws (xwris taseis eironias klp klp) otan apomagnitistei o magnitis -se opoio va8os xronou apomagnitistei o ka8e magnitis- i apo8ikeymeni energeia tou apla e3afanizetai kai peftei? Den exei ypar3ei kapoia metatropi endiamesws?

Kai pali sorry gia ta greeklish, psaxnw to CD twn Win na perasw EL.

electrifier
31-07-09, 22:02
Sovara omws (xwris taseis eironias klp klp) otan apomagnitistei o magnitis -se opoio va8os xronou apomagnitistei o ka8e magnitis- i apo8ikeymeni energeia tou apla e3afanizetai kai peftei? Den exei ypar3ei kapoia metatropi endiamesws?
Ε..χεμ... ο λόγος που συμβαίνει σιγά σιγά ο απομαγνητισμός σε μόνιμο μαγνήτη δεν είναι "το βάθος χρόνου". Είναι η αλλοίωση του υλικού που αποτελεί το μαγνήτη (αυτό γίνεται με πολλούς τρόπους), η αλληλεπίδραση με άλλα (ηλεκτρο)μαγνητικά πεδία, η αλληλεπίδραση με άλλα υλικά...

Υ.Γ. Ανοίγω το e-neodymio.gr προσεχώς για να πουλάω μαγνήτες, θα βγάλω τρελό χρήμα! :w00t:

D1rTy_H4rRy.GR
01-08-09, 00:41
Δηλαδή μετατρέπεται η μοριακή δομή ενός μεταλλικού υλικού ("κραματικου" η μη) χωρίς να εφαρμοστούν δυνάμεις, απλά επειδή αλληλεπιδρούν τα πεδίa.

Και η αλληλεπίδραση των πεδίων τι είναι?
Δεν περιλαμβάνει εφαρμogή δυνάμεων?

[Powered by "All Greek To Me"]

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

zafeiros_7
29-09-09, 04:33
Ο απομαγνητισμός των μαγνητικών υλικών γίνεται λόγω του αποπροσανατολισμού των μαγνητικών διπόλων (μορίων) μέσα στο ίδιο το υλικό.

sonaht_gr
29-09-09, 20:54
Καλησπέρα σας.
Είδα ότι υπάρχει forum που ασχολείται εν μέρη με το θέμα του μοτέρ με μαγνήτες.
Είναι αρκετά ενδιαφέρον έστω και για πείραμα, έτσι αρχίζουν όλα.

Το θέμα είναι όμως ότι για να κάνει ένα δίσκος πλήρη κύκλο ακόμη και με ένα μαγνήτη χρειάζεται κάτι πολύ βασικό.
Το κατάλαβα σήμερα το απόγευμα..
Θα πρέπει
να υπάρχει θωράκιση στα πλάγια του και να είναι ελεύθερη η εμπρός επιφάνεια του. Κάτι σαν δρομολόγηση του μαγνητικού πεδίου μόνο προς τα εμπρός.

Η ερώτηση μου τώρα.

Πώς θα μπορούσα να θωρακίσω ένα ραβδοειδή μαγνήτη περιμετρικά;

Η όλη δοκιμή θα γίνει σε μικρή κλίμακα έτσι για να περάσει και η ώρα τώρα που χειμωνιάζει..

lastid
29-09-09, 22:18
Το θέμα είναι όμως ότι για να κάνει ένα δίσκος πλήρη κύκλο ακόμη και με ένα μαγνήτη χρειάζεται κάτι πολύ βασικό.
Το κατάλαβα σήμερα το απόγευμα..
Θα πρέπει
να υπάρχει θωράκιση στα πλάγια του και να είναι ελεύθερη η εμπρός επιφάνεια του. Κάτι σαν δρομολόγηση του μαγνητικού πεδίου μόνο προς τα εμπρός.
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς.
Μιλάμε για μοτέρ (ηλεκτρική -> κινητική ενέργεια), για γεννήτρια (κινητική -> ηλεκτρική ενέργεια) ή για κάτι άλλο, π.χ. αεικίνητο?



Πώς θα μπορούσα να θωρακίσω ένα ραβδοειδή μαγνήτη περιμετρικά;
Χρησιμοποιώντας κάποιο μεταλλικό φύλλο - όχι από αλουμίνιο, αλλά από σιδηρομαγνητικό υλικό.
Έχε πάντως υπ' όψιν ότι μεταξύ της θωράκισης και του μαγνήτη αναπτύσσονται δυνάμεις που καταναλώνουν έργο όταν "εισάγουμε" τη θωράκιση, προκειμένου να απομονώσουμε τον μαγνήτη.
Επίσης, μια και δεν μιλάμε βάσει κάποιου σχήματος, όταν λες "να είναι ελεύθερη η εμπρός επιφάνειά του" εννοείς τον ένα μόνο πόλο? Γιατί οι γραμμές του μαγνητικού πεδίου σε κάθε περίπτωση είναι κλειστές και περνάνε και από τους δύο πόλους, ότι και να κάνουμε.

sonaht_gr
29-09-09, 23:42
Αναφέρομαι σε μια απλή κατασκευή. Χωρίς μοτέρ. Θα μπορούσε να αποτελέσει κάποια στιγμή την κινητήρια δύναμη για έναν κινητήρα.
Αποτελείται από ένα δίσκο επάνω στον οποίο υπάρχει ένας μαγνήτης στο οποίο όταν πλησιάσουμε έναν άλλο με αντίθετο πόλο τότε ο δίσκος περιστρέφεται.
Περνώντας από τον εξωτερικό μαγνήτη πάλι, ο μαγνήτης του δίσκου απωθείται και με τη σειρά του ωθεί τον δίσκο σε μια ακόμη περιστροφή.
Η κίνηση αυτή στη θεωρεία συντηρείται συνεχώς.

Σχετικά με το μαγνήτη τώρα.
Ναι εννοώ όντως η πλευρά του ενός πόλου να είναι ελεύθερη.
Δεν είναι απαραίτητο από ότι έχω δει στα video και στο "σχέδιο" και είναι απομονωμένος και ο άλλος πόλος.
Αυτό που ενδιαφέρει είναι να μην είναι απλωμένο το μαγνητικό πεδίο, τουλάχιστον όχι τόση όσο χωρίς θωράκιση γιατί αυτό δείχνει να δρα σαν φρένο λίγο πριν την ολοκλήρωση της μιας περιστροφής του δίσκου.
Αν μιλάμε για μόνο ένα μαγνήτη επάνω στο δίσκο.

ikonsgr
23-10-09, 15:09
Λοιπόν, όποιος έχει ανοιχτό μυαλό και όρεξη για να μάθει τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παίζει με το θέμα της zero point energy μπορεί να πάει εδώ:
http://www.free-energy-info.co.uk/
για να βρεί και απαντήσεις ΑΛΛΑ και πάρα πολλές ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ πληροφορίες όπως σχέδια,πατέντες οδηγίες ακόμα και για "φτιάξτο μόνος σου" καταστασεις! ;) (http://www.free-energy-info.co.uk/Chapt11.html)
Για τους "άπιστους θωμάδες" της δογματικής πίστης στην συμβατική επιστήμη νομίζω αυτό το μικρό απόσπασμα απ'την εισαγωγή στο παραπάνω site αρκεί για να "ταρακουνηθούν" λιγο:
"What's that you say - perpetual motion is impossible? My, you're a difficult one to please. The electrons in the molecules of rock formations have been orbiting steadily for millions of years without stopping - at what point will you agree that they are in perpetual motion?..."


Τώρα, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. ΑΛΛΟ πράγμα η ενεργειακή απόδοση (που σαφώς και δεν μπορεί ποτέ να περάσει το 100%) και ΑΛΛΟ πράγμα ο συντελεστής απόδοσης μίας μηχανής (cop = coefficient of performance) όπου είναι ο λόγος της ενέργειας εξόδου προς την ενέργεια ,όχι της εισόδου γενικά, ΑΛΛΑ αυτής που ο χρήστης εισάγει! Και εδώ βρίσκεται το "λεπτό" σημείο. Αν σε μία συσκευή (που αποτελεί ένα κλειστό σύστημα) η ενέργεια που ΕΜΕΙΣ βάζουμε σ'αυτό είναι μικρότερη από αυτήν που μας δίνει στην έξοδο τότε έχουμε COP>1 ΑΛΛΑ ΟΧΙ και efficiency>100%. ΟΛΕΣ οι συσκευές που εκμεταλευονται την ενέργεια του μηδενικού σημείου, έχουν ενεργειακή απόδοση ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από 100% ΑΛΛΑ cop>1 (το ίδιο δε συμβαίνει και με μία ανεμογεννητρια και με ένα φωτοβολταϊκο; εκεί μάλιστα το cop τείνει στο άπειρο αφού ο χρήστης δεν βάζει απολύτως τιποτα ;) )!


Σε μία προσεγγιση σε ποιο θεωρητική βάση το παρακάτω απόσπασμα από εδώ: http://www.free-energy-info.co.uk/Chapt11.html είναι αποκαλυπτικότατο:

"It appears that Maxwell and Faraday were the only people who considered that lines of magnetic force are actual physical entities and not just a method of representing notional forces and those lines of force are actually streams of matter in motion.
.....
Maxwell produced equations describing how the world works. Admittedly, these equations are very difficult for people to understand. Oliver Heaviside simplified these equations and his results are mistakenly described as Maxwell's which they most certainly are not.
Maxwell's equations cover energy and power for the whole universe, and deal with all cases. Heaviside has taken a sub-set of the conditions described by Maxwell's equations, just the group which apply to closed systems
Science has latched on to this and now confidently states that everything is a closed system, when in fact, as the zero-point energy field flows through everything, everywhere at all times, and is capable of supplying unlimited additional energy anywhere at any time, there is probably not a single instance of a "closed" system anywhere in the universe!
Joseph Newman, and all other serious inventors, have to fight against this "conventional" science teaching, which is now so entrenched that it has become the equivalent of religious dogma, and "scientists" are unwilling to consider valid observations which do not fit in with the very limited Heaviside concept of the environment. They say "perpetual motion is impossible" which means that Newton was wrong when he said that a moving body will keep on moving indefinitely unless some force acts on it to stop it. Presumably, then, the Earth can't keep on orbiting the Sun (gosh, I hope it doesn't stop today as that would be very awkward). Come on'get real !!"

Επίσης απόσπασμα από εδώ: http://www.halexandria.org/dward760.htm

"After publication of the first edition of his Treatise, Maxwell of course also caught strong pressure from his own publisher to get rid of the quaternions (which few persons understood). Maxwell thus rewrote and simplified about 80% of his own 1873 Treatise before he died of stomach cancer in 1879. The second edition of that treatise was later published with that 80% revision done by Maxwell himself under strong pressure, and with a guest editor. But the 1865 Maxwell paper shows the real Maxwell theory, with 20 equations in 20 unknowns (they are explicitly listed in the paper). The equations taught today in universities as ‘Maxwell's equations' are actually Heaviside's equations, with a further truncation via the symmetrical regauging performed by Lorentz."
The great flaw in mainstream physics today is that no one seems willing to look at the effects of accelerating fields. Adding a fourth term to the electromagnetic equations in fact yields such a condition, and lo and behold, conservation laws are redefined in a wholly connected and virtually unlimited universe.

Απ'ότι φαίνεται υπήρξε ένα εσκεμμένο "κουτσούρεμα" της Η/Μ θεωρίας ώστε να εξυπηρετηθούν συγκεκριμένα συμφέροντα οικονομικής εκμετάλλευσης παραγωγής και μεταφοράς της ενέργειας, κάτι που φυσικά θα ήταν αδύνατο να γίνει αν σχεδιάζαμε μηχανές που αντλούν ενέργεια απ'τον περιβάλλοντα χώρο, δηλαδή ότι ακριβώς κάνουν οι ανεμογεννήτριες και τα φωτοβολαταϊκά αλλά με πολύ καλύτερη απόδοση! ;)
Η σύγχρονη επιστημονική κοινότητα έχει πλέον αποδεχθεί πλήρως το γεγονός ότι ολόκληρο το σύμπαν μας είναι μία τεράστια θάλασσα ενέργειας σε λανθάνουσα κατάσταση. Εξαιτίας όμως του γεγονότος ότι αυτή η θάλλασσα υφίσταται σε δυναμική ισσοροπία, μας δίνει το "φαινομενικό" κενό δηλαδή 0 ενέργεια! Αυτό το '0' όμως ΔΕΝ είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ μηδέν αλλά αποτέλεσμα συνισταμένης πολλών κβαντικών φορτίων που ως μέσο όρο δίνουν μηδέν!
Να πω τέλος κάτι και για τους μαγνήτες. Οι μαγνήτες νεοδυμίου (rare earth magnets) ΔΕΝ απομαγνητίζονται ΠΟΤΕ (χάνουν την μαγνητησή τους, μόνο αν βρεθούν σε ποιο ισχυρό και αντίστροφο μαγνητικό πεδίο) ! Ο μαγνήτης ΔΕΝ χρησιμοποιεί μέρος της μάζας του ούτε και έχει καμμία "κρυμμένη" ενέργεια που την καταναλώνει! Απλώς έχει την "μαγική" ιδιότητα να πολώνει τον χώρο γύρω του και να μας εμφανίζει μία συνεχή ροή ενέργειας, (αυτήν ακριβώς την ενέργεια που υφίσταται σε κάθε σημείο του σύμπαντος) ως χειροπιαστό και πραγματικό διανυσματικό πεδίο δύναμης!

Η ουσία τελικά είναι μία. Όπως λέει και ο Dr.Peter Lindemann εδώ: http://www.free-energy.ws/lindemann-1.html :
"Money Monopoly and National Governments will never allow an inventor or a company to build and sell a free energy machine to you! The only way you will ever get one is if you, or a friend, build it yourself. This is exactly what thousands of people are already quietly starting to do."

electrifier
23-10-09, 15:50
Αυτά που περιγράφονται παρακείμενα και στους παρατιθέμενους συνδέσμους είναι επιεικώς για γέλια και για κλάματα... από τα γέλια. Προκειμένου κάποιος να γράψει ένα φαντασμαγορικό κείμενο επινόησε δικούς του ορισμούς και φυσικά φαινόμενα. Λογικό είναι όποιος άσχετος τα διαβάζει να νομίζει πως κάτι διάβασε.

Dr. Pullover

Nemmesis
23-10-09, 16:11
ελεος... αλλος μας βρηκε τωρα... αγαπητε ikonsgr πριν ποσταρες αλλες μπουρδες που θα βρεις στο νετ κατσε μιση ωρα σε αυτο ποστ και διαβασε μονο τις δικες μου απαντησεις... αν καταλαβενεις τπτ απο αυτα τουλαχιστον σκεψου που μπορει να κανω λαθος εγω για να υπαρχει αυτο που λες....
ποσταρει ΟΤΙ ΝΑΝΕ.. μας εβαλες κειμενο

"They say "perpetual motion is impossible" which means that Newton was wrong when he said that a moving body will keep on moving indefinitely unless some force acts on it to stop it. Presumably, then, the Earth can't keep on orbiting the Sun (gosh, I hope it doesn't stop today as that would be very awkward). Come on'get real !!"

δλδ αυτο πραγματα εισαι τοσο ανιδεος να καταλαβεις οτι ειναι λαθος???
ο νεφτονας καλα τα λεει... εσεις λαθος τα πιανετε... λεει "θα συνεχισει να κινειται μεχρι καποια δυναμη να το σταματισει..." εμεις δεν διαφονουμε σε αυτο... εμεις λεμε οτι αυτη η κοντα ενεργεια που θα σταματαει τα αντικειμενα παντα θα υπαρχει... και επισης ο συγγραφεας δινει σαν παραδειγμα την αεικηνιτου την γη... Ε ΑΥΤΟ ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ? ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ Η ΙΣΤΟΡΙΑΣ Η ΓΗ ΘΕΩΡΗΤΕ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ???

H3
24-10-09, 00:15
""για να βρεί και απαντήσεις ΑΛΛΑ και πάρα πολλές ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ πληροφορίες όπως σχέδια,πατέντες οδηγίες ακόμα και για "φτιάξτο μόνος σου" καταστασεις! ;) (http://www.free-energy-info.co.uk/Chapt11.html)
Για τους "άπιστους θωμάδες" της δογματικής πίστης στην συμβατική επιστήμη νομίζω αυτό το μικρό απόσπασμα απ'την εισαγωγή στο παραπάνω site αρκεί για να "ταρακουνηθούν" """
Απο λογια και "πατεντες " αλλο τιποτα ,Τιποτα απο ολλα αυτα δουλευει ομως ? ,Υπαρχει κανενας που τα εχει φτιαξει συμφωνα με αυτα τα σχεδια και δουλευει ?
Γιατι απο οτι ξερω εγω, ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ
Ουτε ειναι και σοβαρη βαση για συζητηση αυτη η σχετικη συνομοσιωλογια που υπαρχει εκει

Nemmesis
24-10-09, 00:56
(το ίδιο δε συμβαίνει και με μία ανεμογεννητρια και με ένα φωτοβολταϊκο; εκεί μάλιστα το cop τείνει στο άπειρο αφού ο χρήστης δεν βάζει απολύτως τιποτα ;) )!


πραγματικα δεν ξερεις τπτ... και ο ανεμος τη ειναι? επειδη δεν καθετε ο "χρηστης" με την βενταλια να κανει αερα το cop κοντευει το απειρο? και τα φωτοβολταικα στο απειρο? την στιγμη που ξερουμε οτι μονο το 15-25% της ηλιακης ενεργειας που περνουν μπορουν να το μετατρεψουν σε ηλεκτρικη? εχει διαβασει 1-2 βιβλια και ειναι ολα κουλουβαχατα στο κεφαλι σου...

ikonsgr
24-10-09, 11:15
Ως πτυχιούχος φυσικός και έχωντας ασχοληθεί χρόνια με το θέμα, έχω πεισθεί για την εγκυρότητα αυτών που σας έγραψα πριν.
Από εκει και πέρα , δεν θα κάτσω ούτε να μαλώσω, ούτε να προσπαθήσω να πείσω κανέναν... Σας έγραψα καποια πράγματα ως τροφή για σκέψη, και προβληματισμό για τα δόγματα της συμβατικής επιστήμης που μας διδάσκουν από μικρά παιδιά.Και πραγματικά με εξέπληξε ο φανατισμός με τον οποίο υπερασπίζεστε την συμβατική επιστήμη...Ούτε φανατικοί ισλαμιστές δεν κάνουν έτσι ρε παιδιά!
Οπως και να'χει, τo πρώτο πράγμα που ανέφερα στο Post μου ήταν : "όποιος έχει ανοιχτό μυαλό και όρεξη για να μάθει..." . Οι ειρωνίες οι χλευασμοί και οι κοροϊδίες από μερους σας , δυστηχώς επιβεβαιώνουν ότι δεν διαθέτετε τίποτα από τα 2 (για να μην πω ότι δεν κάνατε ΚΑΝ τον κόπο να διαβάσετε το τι γράφω,ή ισως δεν καταλάβατε το τι γράφω, όπως π.χ. ο φίλος nemmesis όπου ακόμα δεν έχει καταλάβει την διαφορά μεταξύ ενεργειακής απόδοσης και cop και από πάνω κοροϊδευει κιολας...) , οπώτε προφανώς και αυτά που έγραψα, δεν σας αφορούν...

edgar
24-10-09, 11:46
"What's that you say - perpetual motion is impossible? My, you're a difficult one to please. The electrons in the molecules of rock formations have been orbiting steadily for millions of years without stopping - at what point will you agree that they are in perpetual motion?..."


φιλε μου καλε, καλε μου φιλε.
θα ηθελα να σου συστησω την θερμικη χαοτικη κινηση.
ελπιζω να τα πατε καλα απο εδω και περα.

μιλωντας παντα με ανοικτο μυαλο και απορριπτοντας με το ανοικτο μου μυαλο καθε τι που δεν ισχυει.

H3
24-10-09, 11:51
""Ως πτυχιούχος φυσικός και έχωντας ασχοληθεί χρόνια με το θέμα, έχω πεισθεί για την εγκυρότητα αυτών που σας έγραψα πριν.""

Η εγκυροτητα αποδεικνυεται ΜΟΝΟ στην πραξη ,ΠΡΑΞΗ υπαρχει ??

""Από εκει και πέρα , δεν θα κάτσω ούτε να μαλώσω, ούτε να προσπαθήσω να πείσω κανέναν... Σας έγραψα καποια πράγματα ως τροφή για σκέψη, και προβληματισμό για τα δόγματα της συμβατικής επιστήμης που μας διδάσκουν από μικρά παιδιά.""

Παραβλεπεις μαλλον το γεγονος οτι εισαι πτυχιουχος αυτης της συμβατικης επιστημης

"" οπως και να'χει, τo πρώτο πράγμα που ανέφερα στο Post μου ήταν : "όποιος έχει ανοιχτό μυαλό και όρεξη για να μάθει..."

Καλο το ανοιχτο μυαλο ,καλη η ορεξη για μαθηση ,αλλα τι ακριβως να μαθει κανεις εκει ?

electrifier
24-10-09, 13:07
Ως πτυχιούχος φυσικός και έχωντας ασχοληθεί χρόνια με το θέμα, έχω πεισθεί για την εγκυρότητα αυτών που σας έγραψα πριν.
Πτυχιούχος Φυσικός? Και δεν πρόσεξες τίποτα περίεργο σε αυτά που παραθέτεις? Sure? :bored:

(Για την ιδιότητα, καλά... όόόλοι πτυχιούχοι είμαστε στα απανταχού forums, 'ντάξει δεν παρεξηγείσαι.)

Σημειώσεις ευθύνης:
Η ειρωνεία όταν σχολιάζονται τα γραφόμενα δεν πάει σε εσένα αλλά στους εμπνευστές των φανταστικών κειμένων. Στο κάτω κάτω, αν είσαι τόσο μάγκας και το κατέχεις το θέμα, αγνόησε την ειρωνεία των άλλων όπου τη βρίσκεις και μην τη χρησιμοποιείς ως υπεκφυγή.
Όταν βγαίνεις και καταρρίπτεις κάθε κοινότυπη γνώση (πχ ο άνθρωπος βλέπει τον ουρανό μπλε), εσύ και όποιος άλλος, θα πρέπει να είσαι έτοιμος για χοντρό παιχνίδι και όχι απλά να παραθέτεις δύο χαζοκείμενα και να δηλώνεις Φυσικός. Με ελάχιστο IQ αντιλμβάνεσαι πως αυτό δεν αρκεί για να γίνεις πιστευτός. Οι όποιοι αντιδράσαμε γελώντας, έχουμε γράψει αναλυτικά posts σε άλλα σημεία του παρόντος φόρουμ και δεν έχουμε την όρεξη να λέμε τα ίδια κάθε φορά.

Υ.Γ. Τόσους μήνες το συζητάνε κάποιοι (ikonsgr: "έχω ασχοληθεί χρόνια") αλλά δε βλέπω καμιά παρουσίαση κατασκευής, μόνο ΛΟΓΙΑ (μπλαμπλαμπλα). Ένας μόνο προσπάθησε κάτι με ειλικρίνεια και δεν κατάφερε τίποτα. Οι άλλοι πρωτοπόροι τί κάνουν? Παραθέτουν πηγές από το "έμπιστο διαδίκτυο"? Για γέλια είστε έτσι...

.

fark
24-10-09, 14:41
2 Θερμοδυναμικό αξίωμα. (Διατύπωση Kelvin - Plank):

Δεν είναι ποτέ δυνατό να κατασκευαστεί μια διάταξη η οποία θα μετατρέπει εξ΄ολοκλήρου την προσφερόμενη ενέργεια σε ένα σύστημα, σε μηχανικό έργο.

Σημείωση Ainstein για το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα:

Το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα είναι τόσο ισχυρό , ώστε και όλη η Φυσική που ξέρουμε να αντικατασταθεί από νέες θεωρίες , ο τελευταίος νόμος που θα πάψει να ισχύει είναι το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα.

briko
24-10-09, 18:37
Σημείωση Ainstein για το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα:

Το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα είναι τόσο ισχυρό , ώστε και όλη η Φυσική που ξέρουμε να αντικατασταθεί από νέες θεωρίες , ο τελευταίος νόμος που θα πάψει να ισχύει είναι το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα.

Φίλε Δημήτρη εμείς εδώ στο hlektronika θα καταρρίψουμε όλους τους νόμους της θερμοδυναμικής με μερικούς μαγνήτες - νεοδμηνιου φεριτου – δεν έχει σημασία.
Και όλα αυτά επειδή κάποιοι ανώμαλοι τελειόφοιτοι δημοτικού έχουν κάνει κάποιες δημοσιεύσεις το 1920 για τα τρανζίστορ η κάποιοι περισσότεροι από αυτούς έχουν τραβήξει video και τα δημοσίευσαν στο YouTube το όποιο είναι το απόλυτο εγκυρότατο μέσο δημοσίευσης

ikonsgr
03-11-09, 15:08
Αν και το θεωρώ μάλλον μάταιο, θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια να "ταρακουνήσω" την δογματική πίστη σας με το παρακάτω άρθρο:

ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ (http://eleftheri-epistimi.blogspot.com/2009/02/blog-post_11.html)

http://eleftheri-epistimi.blogspot.com/2009/02/blog-post_11.html

Πιστέψτε με ΑΞΙΖΕΙ να το διαβάσετε... Εχει πολλές αλήθειες και πολλές αναφορές και παραπομπές σε αξιολογότατους επιστήμονες.

Απόσπασμα:
"...Αν και διανύουμε πλέον την 3η χιλιετία, η επιστήμη περνάει μια βαθιά κρίση: οι παραδοσιακές αρχές της ελεύθερης κριτικής και αμφισβήτησης δεν υφίστανται πια. Τα πεδία της έρευνας είναι ελάχιστα - όχι επειδή κατακτήθηκαν όλα τα υπόλοιπα, αλλά επειδή η κυριαρχούσα ελίτ επιβάλλει την έρευνα σε ορισμένους μόνο τομείς που επιβεβαιώνουν και ισχυροποιούν την κυρίαρχη άποψη, διατηρώντας τα κεκτημένα συμφέροντα της...
Η επιστήμη δεν ασχολείται πια με τη συνεχή αναζήτηση της αλήθειας, αλλά με την παθολογική υπεράσπιση και διατήρηση του ισχύοντος δόγματος, δημιουργώντας το δικό της ιερατείο: το επιστημονικό ιερατείο - μια ιδιαίτερη κάστα επιστημόνων που διαχειρίζεται και υπερασπίζεται το κατεστημένο δόγμα, πολεμώντας τους «αιρετικούς» που το αμφισβητούν. Η διαρκής επιστημονική αμφισβήτηση έχει αντικατασταθεί πλέον από τον διωγμό των αμφισβητιών...."

Panoss
03-11-09, 16:42
Λοιπόν παιδιά έχω το ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ!!! ΝΑΙ ΝΑΙ!!! ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ!!
Όμως με κυνηγούσαν οι εταιρείες πετρελαίου, η sHELL (:evil: ΔΕΝ είναι τυχαίο, ε; ), η TEXACO (μπανγκ μπανγκ) και άλλοι σατανάδες για να μου πάρουν τα σχέδια.
Εντάξει, τώρα μη με πιέζετε...αμάν μη με πιέζετε..καλά αφού επιμένετε θα σας πω..
Με 999.999 ευρώ (ούτε καν 1.000.000 επειδή εδώ στο φόρουμ είμαστε μια οικογένεια) τα σχέδια θα γίνουν δικά σας. Paypal, κατάθεση σε τράπεζα, cash, τραπεζική επιταγή.
Πάω να κρυφτώ τώρα μη με πιάσουν οι κακοί (μα....γιατί φοράνε άσπρα;;;;της μόδας θα 'ναι..)

Nemmesis
03-11-09, 16:48
δεν παει ολα αυτη η βλακεια ρε παιδια... γιατι οποιος θελει να παει κοντρα στην φυσικη ασχολειται με πολιτικοοικονομικα θεματα???? ενα απλο παραδειγμα δεν μπορουν να δωσουν? μια θεωρια που ομως να εχουν υλοποιησει καποια τμηματα της?
και επισης πρεπει να μαθετε να διαβαζετε σωστα πριν ποσταρετε μια σελιδα...
μοτερ με μαγνητες δεν υφιστατε απλα και μονο γιατι υπακουει σε ΑΡΧΕΣ της φυσικης μας που αν παψουν να ησχιουν δεν θα ξερουμε ουτε γιατι ζεστενονται τα χερια μας οταν τα τριβουμε... ελεος πια... το δυσκολο ειναι να το καταλαβεται???
στα μαθηματικα βασικη αρχη ειναι οτι 1+1=2 αυτο γιατι ποτε δεν προσπαθησε να το αλλαξει κανεις? πανο σε αυτο βασιζετε ολη η επιστημη των μαθηματικων... κανεις δεν μας ειπε οτι ψυφια ειναι 10 απλα με αυτα ξεκινισαμε και αυτα εχουμε εξελιξει μεχρι τις ποιο δυσκολες εξισωσεις...
οποτε θα συνεχιζουμε και με την γνωστη μας φυσικη μεχρι να φτασουμε σε καποιο ευρημα το οποιο θα ειναι ηκανο να ακυρωσει της βασικες της αρχες αποδεδηγμενα και οχι θεωρητικα επειδη δεν βολευει σε ομαδα "φυσικων" οι οποιοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι ο μαγνητης ειναι οπως ενα ελατηριο (αυτο γραμενο εν ετοι 2009 που δεν εχουν ανακαλυφθει ακομα οι μαγνητικες ασπιδες χαχαχα:lool::lool:)
στο κατο κατο ο καθενας με ωραια φαντασια μπορει να βγαλει τελειες ιστοριες γιατι δεν υπαρχει ακομα η τηλεμεταφορα... τι ποιο απλα γιατι θα κλεισει η boing και θα βγαζει αλλα αεροπλανα....

Nemmesis
03-11-09, 16:53
Αν και το θεωρώ μάλλον μάταιο, θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια να "ταρακουνήσω" την δογματική πίστη σας με το παρακάτω άρθρο:

ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ (http://eleftheri-epistimi.blogspot.com/2009/02/blog-post_11.html)

http://eleftheri-epistimi.blogspot.com/2009/02/blog-post_11.html

Πιστέψτε με ΑΞΙΖΕΙ να το διαβάσετε... Εχει πολλές αλήθειες και πολλές αναφορές και παραπομπές σε αξιολογότατους επιστήμονες.

Απόσπασμα:
"...Αν και διανύουμε πλέον την 3η χιλιετία, η επιστήμη περνάει μια βαθιά κρίση: οι παραδοσιακές αρχές της ελεύθερης κριτικής και αμφισβήτησης δεν υφίστανται πια. Τα πεδία της έρευνας είναι ελάχιστα - όχι επειδή κατακτήθηκαν όλα τα υπόλοιπα, αλλά επειδή η κυριαρχούσα ελίτ επιβάλλει την έρευνα σε ορισμένους μόνο τομείς που επιβεβαιώνουν και ισχυροποιούν την κυρίαρχη άποψη, διατηρώντας τα κεκτημένα συμφέροντα της...
Η επιστήμη δεν ασχολείται πια με τη συνεχή αναζήτηση της αλήθειας, αλλά με την παθολογική υπεράσπιση και διατήρηση του ισχύοντος δόγματος, δημιουργώντας το δικό της ιερατείο: το επιστημονικό ιερατείο - μια ιδιαίτερη κάστα επιστημόνων που διαχειρίζεται και υπερασπίζεται το κατεστημένο δόγμα, πολεμώντας τους «αιρετικούς» που το αμφισβητούν. Η διαρκής επιστημονική αμφισβήτηση έχει αντικατασταθεί πλέον από τον διωγμό των αμφισβητιών...."




να σε ρωτησω κατι και εγω μπας και σε βαλω στην δογματική πίστη...
εσυ προσωπικα τι ξερεις απο φυσικη? μεχρι ποιο επιπεδο? και τι ειναι αυτο που βλεπεις οτι δεν στεκει στην σημερινη μας φυσικη? πιστευεις οτι οι βεζινοκινητιρες εχουν αποδοση 30-40% επειδη θελουν να πουλαν πετρελαιο η επειδη εχουμε τριβες κλπ κλπ κλπ κλπ....?

Nemmesis
03-11-09, 16:54
Λοιπόν παιδιά έχω το ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ!!! ΝΑΙ ΝΑΙ!!! ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ!!
Όμως με κυνηγούσαν οι εταιρείες πετρελαίου, η sHELL (:evil: ΔΕΝ είναι τυχαίο, ε; ), η TEXACO (μπανγκ μπανγκ) και άλλοι σατανάδες για να μου πάρουν τα σχέδια.
Εντάξει, τώρα μη με πιέζετε...αμάν μη με πιέζετε..καλά αφού επιμένετε θα σας πω..
Με 999.999 ευρώ (ούτε καν 1.000.000 επειδή εδώ στο φόρουμ είμαστε μια οικογένεια) τα σχέδια θα γίνουν δικά σας. Paypal, κατάθεση σε τράπεζα, cash, τραπεζική επιταγή.
Πάω να κρυφτώ τώρα μη με πιάσουν οι κακοί (μα....γιατί φοράνε άσπρα;;;;της μόδας θα 'ναι..)

εχεις PM με προσφορα μου αλλα ισχυει μονο αν αποσηρεις αυτο το ποστ απο εδω και οπουδηποτε αλλου το εχεις δημοσιευσει....


:lool::lool::lool::lool::lool:χαχαχαχαχα

Panoss
03-11-09, 17:19
Έγινε, αποσύρω όλες μου τις δημοσεύσεις από το ντερνέτ. Αποσύρομαι κι εγώ. Κατοχυρώθηκε στον Nemmesis, γιατί σε συμπάθησα, όχι τίποτα άλλο.
Έτσι κι αλλιώς τσάμπα το δίνω, ούτε ένα μύριο, τυχερέεε.
Όπως βλέπω είσαι από Πτολεμαίδα, θα κλείσεις το εργοστάσιο της ΔΕΗ, δεν λυπάσαι τους συμπολίτες σου που θα μείνουν άνεργοι;
Άντε σε καλή μεριά και καλές κονόμες...άσπλαχνε...μπήκες κι εσύ στο κλαμπ του Αμπράμοβιτς.
Ωχ, πάλι οι άντρες με τα άσπρα...

electrifier
03-11-09, 17:20
Δεν υπάρχει καμία "αμφισβήτηση της επιστήμης" (σημείωση: η αμφισβήτηση των σκοπών - λέγε με ηθική - είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό ζήτημα). Αυτά είναι στο μυαλό μερικών που ψωνίζουν από λάθος βιβλιοπωλεία. Έχω ξαναγράψει στο forum πως διανύουμε το Β' Μεσαίωνα. Έχουμε αρχίσει πάλι τους μυστικισμούς, τις θεωρίες συνωμοσίας και κάτι άλλα μπαρμπούτσαλα. Ρωτήστε κανά κοινωνιολόγο, που ξέρει πώς δουλεύει το social engineering να σας εξηγήσει το γιατί και πώς αυτό συνδυάζεται με την εποχή της υπερπληρόφόρησης που διανύουμε.

Κατά τα άλλα, ένα αεικίνητο υπάρχει αποδεδειγμένα στο παρόν forum και είναι η μανία μερικών να ανοίγουν special θεματάκια... http://i635.photobucket.com/albums/uu79/Koshku/icon_whatever.gif

edgar
03-11-09, 20:57
Κατά τα άλλα, ένα αεικίνητο υπάρχει αποδεδειγμένα στο παρόν forum και είναι η μανία μερικών να ανοίγουν special θεματάκια... http://i635.photobucket.com/albums/uu79/Koshku/icon_whatever.gif

πολυ ωραια η ιδεα φιλε electrifier αλλα αν σκεφτουμε οτι η ενεργεια για να διαιωνιζονται τετοια thread δινεται απο διαφορετικα ατομα με πεπερασμενη παρουσια στο φορουμ (πεπερασμενη ενεργεια απο διαφορετικες πηγες ) παλι καταληγουμε οτι ουτε εκει καν υφισταται αεικινητο!

:001_tt2::lool:

Nemmesis
03-11-09, 22:38
http://i635.photobucket.com/albums/uu79/Koshku/icon_whatever.gif

χαχαχαχαχαχ κυριολεκτικα κοντεψα να πνιγω καθος επινα καφε οταν διαβαζα το ποστ μεχρι που ειδα αυτο...

Nemmesis
03-11-09, 22:42
Έγινε, αποσύρω όλες μου τις δημοσεύσεις από το ντερνέτ. Αποσύρομαι κι εγώ. Κατοχυρώθηκε στον Nemmesis, γιατί σε συμπάθησα, όχι τίποτα άλλο.
Έτσι κι αλλιώς τσάμπα το δίνω, ούτε ένα μύριο, τυχερέεε.
Όπως βλέπω είσαι από Πτολεμαίδα, θα κλείσεις το εργοστάσιο της ΔΕΗ, δεν λυπάσαι τους συμπολίτες σου που θα μείνουν άνεργοι;
Άντε σε καλή μεριά και καλές κονόμες...άσπλαχνε...μπήκες κι εσύ στο κλαμπ του Αμπράμοβιτς.
Ωχ, πάλι οι άντρες με τα άσπρα...


σσσσσ... πες τους αντρες με τα ασπρα οτι απλα προκειται για προπαγανδα και θα σε αφησουν ελευθερο...
οσο για την δεη και τους γιους της (μιας και την αποκαλουν ΜΑΜΑ ΔΕΗ) δεν εχουν αναγκη μην φοβασε... εμεις τι θα κανουμε που πρεπει να δουλευουμε 3βδομαδες για να παρουμε μια akrapovic αλλα τωρα φανταζομε θα λυθει το οικονομικο μου, και μην φοβασε ο παππουπαναϊς δεν σε ξεχναει θα σε κανω δημοσιο υπαλληλο

ikonsgr
04-11-09, 10:40
να σε ρωτησω κατι και εγω μπας και σε βαλω στην δογματική πίστη...
εσυ προσωπικα τι ξερεις απο φυσικη? μεχρι ποιο επιπεδο? και τι ειναι αυτο που βλεπεις οτι δεν στεκει στην σημερινη μας φυσικη? πιστευεις οτι οι βεζινοκινητιρες εχουν αποδοση 30-40% επειδη θελουν να πουλαν πετρελαιο η επειδη εχουμε τριβες κλπ κλπ κλπ κλπ....?

Φίλε μου, ώς απόφοιτος του τμήματος Φυσικής της Σχολής θετικών επιστημών του Α.Π.Θ. ήμουν στην κυριολεξία βουτηγμένος στην "δογματική πίστη"! Όμως ,σε αντίθεση μ'εσάς, ποτέ μου δεν πίστεψα στο δόγμα "τώρα τα ξέρουμε όλα".
Οπως αναφέρει πολύ σωστά και στο άρθρο (που είμαι βεβαιος ότι ΚΑΝΕΙΣ σας δεν έκανε τον κόπο να διαβάσει) :

"... Ο επιστημονικός παρωπιδισμός, δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Οφείλεται, μεταξύ άλλων, στον φόβο της άγνοιας, αλλά και σε κάτι πιο απλό: στην αντίδραση των περισσότερων ανθρώπων στο ενδεχόμενο να μάθουν κάτι καινούργιο και να «ξεμάθουν» αυτό που ήδη νομίζουν ότι γνωρίζουν πολύ καλά...
Πολλά μεγάλα ονόματα της επιστήμης αντιμετώπισαν στην εποχή τους με τυφλή προκατάληψη τις νέες, πρωτοποριακές ιδέες και εφευρέσεις, επικρίνοντας τες ως «γελοιότητες», «εξαπατήσεις» ή «φάρσες»!"

Νομίζω δεν έχει κανένα νόημα πλέον να επεκταθώ και να συνεχήσω αυτή την συζήτηση. Λυπάμαι πολύ αν σύγχησα κάποιους, χαλώντας τους τον "ύπνο του δικαίου-παντογνώστη". Μπορείτε να συνεχίσετε να κοιμάστε ήσυχοι, αφήνωντας εμας τους λίγους "αφελείς-ανόητους" ν'ασχολούμαστε με... "βλακείες" :?

edgar
04-11-09, 13:40
πρωτα απ'ολα κανεις δεν ειπε οτι τα ξερει ολα.
αν τα ξεραμε ολα δεν θα χρειαζοταν να κανουμε τιποτα απολυτως για να βελτιωσουμε και να επιλυσουμε προβληματα (αφου εχουμε τελματωσει). Και ομως βλεπεις σε πολυ τακτα χρονικα διαστηματα να πεταγονται πατεντες και κατασκευες απο ατομα τα οποια αναζητουν την αληθεια στον τομεα που δουλευουν.
οποτε ειναι τουλαχιστον αστειοι οι χαρακτηρισμοι σου.

επισης εως τωρα το μονο που εχω δει ειναι να παραθετεις κειμενα ΑΛΛΩΝ και οχι την δικη σου αποψη και ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ επι του θεματος.

θες να κανουμε γονιμο διαλογο η απλα ενα dump απο αρθρα αυτοανακυρηγμενων "καθηγητων" η οποιοι στο πλυσταριο τους βρηκαν το μυστικο της αιωνιας ζωης και ενεργειας?

επισης σου εχω κανει μια παρατηρηση λιγες σελιδες πιο πριν για το πρωτο σου αρθρο...δεν ειδα απαντηση

electrifier
04-11-09, 16:37
Φίλε μου, ώς απόφοιτος του τμήματος Φυσικής της Σχολής θετικών επιστημών του Α.Π.Θ. ήμουν στην κυριολεξία βουτηγμένος στην "δογματική πίστη"!
Αγαπητέ μου, ακόμα κι αν πέρασες από εκεί, πρώτον είναι - πάρα πολύ - προφανές πως δεν κατέκτησες την υπάρχουσα γνώση πριν πας στην παραεπιστήμη και δεύτερον, να επισημάνουμε κάτι για να μην τραβιόμαστε άδικα με την "ιδιότητα" του καθενός: το ότι πέρασες από κάπου και πήρες ένα πτυχίο ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Έχω δει ΠΑΜΠΟΛΟΥΣ ανθρώπους, κατόχους - εν δυνάμει - σοβαρών πτυχίων, από υποτίθεται σοβαρές σχολές να μην έχουν καμία επαφή με το αντικείμενο και υποτυπώδεις πραγματικές γνώσεις μετά το πέρας των σπουδών. Μη μας τρελαίνεις τώρα με παραμύθια, άσ' το να πάει στην ευχή...
:bored:

Nemmesis
04-11-09, 17:40
..."τώρα τα ξέρουμε όλα".


που ειδες να ειπα κατι τετοιο???
εγω ειπα "οποτε θα συνεχιζουμε και με την γνωστη μας φυσικη μεχρι να φτασουμε σε καποιο ευρημα το οποιο θα ειναι ικανο να ακυρωσει της βασικες της αρχες αποδεδηγμενα και οχι μονο θεωρητικα"

λες εισαι απο αυτους τους βλακες φυσικους που ασχολουντε με αυτα...
τα αυτα ποια ειναι? οι σελιδες στο νετ?

Nemmesis
04-11-09, 17:43
Φίλε μου, ώς απόφοιτος του τμήματος Φυσικής της Σχολής θετικών επιστημών του Α.Π.Θ. ήμουν στην κυριολεξία βουτηγμένος στην "δογματική πίστη"!

ωραια.... πες μας τοτε αφου τα ξερεις καλα τι ειναι αυτο που δεν στεκει στην σημερινη φυσικη? γιατι το απλα δογματισμενο μυαλουδακι μου δεν μπορει να πιστεψει οτι ζουμε σε εναν κοσμο με τριβες απλα και μονο επειδη θελουν οι αλλοι να πουλανε βαζελινη...

ikonsgr
05-11-09, 14:24
θες να κανουμε γονιμο διαλογο η απλα ενα dump απο αρθρα αυτοανακυρηγμενων "καθηγητων" η οποιοι στο πλυσταριο τους βρηκαν το μυστικο της αιωνιας ζωης και ενεργειας?

Mάλιστα..."αυτοανακυρηγμενων "καθηγητων" η οποιοι στο πλυσταριο τους βρηκαν το μυστικο της αιωνιας ζωης και ενεργειας"... ένας από αυτούς φαντάζομαι θα είναι και ο Nicola Tesla που προφανώς σε συχνά παραληρήματα φαντασιωσεων δήλωνε κατ'επανάληψην:
""Electric power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels."



επισης σου εχω κανει μια παρατηρηση λιγες σελιδες πιο πριν για το πρωτο σου αρθρο...δεν ειδα απαντηση

Aν εννοείς αυτό:
http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=329507&postcount=62
Tι να απαντήσω, αφού από την απάντηση που δίνεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι ή δεν γνωρίζεις ή δεν κατάλαβες σε τι αναφέρεται το αρθρο! Τι σχέση έχει η συνεχής κίνηση των ηλεκτρονίων πάνω σε συγκεριμένες τροχές-τροχιακά που επικαλείται το άρθρο ως απτή απόδειξη "αεικίνητου" σωματιδίου,με την θερμική χαοτική κίνηση των μορίων που ανεφέρεις εσύ;
Να πω τέλος στον φίλο electrifier ότι συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι αν πήρες ένα πτυχίο ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Αν και ειδικά για το τμήμα φυσικής,πιστεψέ με,είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πάρεις πτυχίο χωρίς "καμία επαφή με το αντικείμενο και υποτυπώδεις πραγματικές γνώσεις μετά το πέρας των σπουδών" όπως λες!
Οπως και ναχει η αναφορά μου σ'αυτό δεν έγινε ούτε για να "πουλήσω μούρη",ούτε για να το παίξω ανώτερος ή ειδήμων. Εγινε αποκλειστικά και μόνο γιατί ρωτήθηκα-προκαλέστηκα (και μάλιστα με όχι και πολύ ευγενικό τρόπο από καποιους), για το επίπεδο των γνωσεών μου πάνω σε θέματα της φυσικής.

Nemmesis
05-11-09, 14:33
ένας από αυτούς φαντάζομαι θα είναι και ο Nicola Tesla που προφανώς σε συχνά παραληρήματα φαντασιωσεων δήλωνε κατ'επανάληψην:
""Electric power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels."


και τι με αυτο? επειδη οτι ειπε ο τεσλα ισχυει? που δεν ξερω καν αν ειπε κατι τετοιο ο τεσλα...

ikonsgr
05-11-09, 15:12
και τι με αυτο? επειδη οτι ειπε ο τεσλα ισχυει?
Ε βέβαια, σιγά τώρα, επειδή το είπε ο tesla, ο μεγαλύτερος εφευρέτης και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ερευνητής-επιστήμονας των τελευταίων αιώνων...
Κολοκύθια, ενας αυτοανακυρηγμενος "καθηγητής" ήταν, που φαντασιωνώταν στο πλυσταριό του....


που δεν ξερω καν αν ειπε κατι τετοιο ο τεσλα...
http://www.zpower.com/en/technology_zeropointenergy.htm
"As Nikola Tesla, the genius who gave birth to alternating current which we all use to power our homes, said in a 1891 speech before the American Institute of Electrical Engineers, said "Ere many generations pass, our machinery will be driven by Power obtainable at any point in the Universe... throughout space, there is energy...it is a mere question of time when men will succeed in attaching their machinery to the very wheelwork of nature...electric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need for coal, oil or gas..."

http://www.lightchamber.org/gfs_bjdocs/quotes/quoteNTesla.htm
"Tesla, at the press conference honoring his 77th birthday in 1933 declared that electric power was everywhere present in unlimited quantities and could drive the worlds machinery without the need of coal, oil, gas, or any other fuels. A reporter asked if the sudden introduction of his principle wouldn't upset the present economic system...
Tesla replied, "It is badly upset already."

Βεβαίως οι ανωτέρω παραπομπές όπως και παμπολλες ακόμα, που δεν εχει νόημα να παραθέσω, είναι όλες ψέμματα και συκοφαντίες...
Αν και,ακόμα και αλήθεια να είναι.... σιγά.... και ποιος είναι ο tesla, για να τον πιστέψουμε;

Γιώργος Ανώνυμος
05-11-09, 15:39
Δήλωσε κανένας 'ειδικός' επί του αντικειμένου?

Μίλησε κανένας για εντροπία δηλ. για τη μετατροπή της ενέργειας σε άλλη μορφή η οποία δεν είναι πλέον εκμεταλλεύσιμη? Γιατί to the down down of the write ενώ έχει επιβεβαιωθεί η θεωρία της σχετικότητας, στην καθημερινότητά μας έχουμε να αντιμετωπίσουμε καταστάσεις που εμπίπτουν στο νόμο του... Νεύτωνα. Επομένως το θεωρητικό υπόβαθρο αν και εφόσον υφίσταται είναι η ικανή αλλά όχι και αναγκαία συνθήκη για να έχουμε και την όποια πρακτική εφαρμογή (βλ. αεικίνητο μοτέρ).

Πάντως η συγκεκριμένη έκδοση του περιοδικού μπορεί να ήταν η 1Απριλιάτικη... Εντάξει και το κύκλωμα παραγωγής οσμής με χρήση του chip οσμής θα ήταν μία αντίστοιχα ρεαλιστική κατασκευή...!!!

Απάτη λοιπόν ή φάρσα? Πάντως όχι πλέον δημοφιλείς καθότι σήμερα συμβαίνουν στο διαδίκτυο περισσότερο μέσω hacking διαφόρων sites, όπως Facebook, που νομίζω διατηρεί τα πρωτεία!!!

electrifier
05-11-09, 16:50
Σε λίγο θα μας πείτε πως ο Τέσλα ήταν ο Ιησούς Χριστός - Μεσσίας της Φυσικής επιστήμης.

Αϊντεεεε, πέταξε το πουλάκι... http://i635.photobucket.com/albums/uu79/Koshku/icon_whatever.gif

Με το παραμύθι στα χείλη και την απορία στο μάτι θα ζήσετε και θα πεθάνετε μερικοί.


Υ.Γ. Μια σημείωση, η λέξη "δόγμα" στην επιστήμη πχ της Φυσικής δεν υφίσταται. Πτυχιούχε μου, τα μεγαλεία σου.

Nemmesis
05-11-09, 17:06
Ε βέβαια, σιγά τώρα, επειδή το είπε ο tesla, ο μεγαλύτερος εφευρέτης και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ερευνητής-επιστήμονας των τελευταίων αιώνων...
Κολοκύθια, ενας αυτοανακυρηγμενος "καθηγητής" ήταν, που φαντασιωνώταν στο πλυσταριό του....


http://www.zpower.com/en/technology_zeropointenergy.htm
"As Nikola Tesla, the genius who gave birth to alternating current which we all use to power our homes, said in a 1891 speech before the American Institute of Electrical Engineers, said "Ere many generations pass, our machinery will be driven by Power obtainable at any point in the Universe... throughout space, there is energy...it is a mere question of time when men will succeed in attaching their machinery to the very wheelwork of nature...electric Power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need for coal, oil or gas..."

http://www.lightchamber.org/gfs_bjdocs/quotes/quoteNTesla.htm
"Tesla, at the press conference honoring his 77th birthday in 1933 declared that electric power was everywhere present in unlimited quantities and could drive the worlds machinery without the need of coal, oil, gas, or any other fuels. A reporter asked if the sudden introduction of his principle wouldn't upset the present economic system...
Tesla replied, "It is badly upset already."

Βεβαίως οι ανωτέρω παραπομπές όπως και παμπολλες ακόμα, που δεν εχει νόημα να παραθέσω, είναι όλες ψέμματα και συκοφαντίες...
Αν και,ακόμα και αλήθεια να είναι.... σιγά.... και ποιος είναι ο tesla, για να τον πιστέψουμε;


οκ.... λοιπον λες εμας δογματικους οι οποιοι θελουμε να πιστευουμε στις μαθηματικες πραξεις και αποδιξεις και εσυ δεν εισαι πιστευοντας απλα και μονο στα λογια του τεσλα?(τα οποια ομως ειναι και 100χρονια εξεληξης πιο πισω) και στο κατο κατο βλεπω οτι υπερασπιζεσε τις αποψεις σου πατοντας μονο σε "προπαγανδιστικα"(μαλλον δεν σου αρεσει αυτη η λεξη εδω) κειμενα... δολοφονιες κλεψιες και και και... αυτο δεν ειναι φυσικος επιστημονας... αυτο ειναι ευκολοπιστος... και σε ξαναρωταω σε ποιο σημειο την φυσικης μας υπαρχει κατι το οποιο ειναι προπαγανδιστικα φτιαγμενο? αφου ολα ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενα (τουλαχιστον αυτα που απαγορευουν την υπαρξη του αεικινητου και της free energy) βεβαια υπαρχει και το αλλο θα μου πεις... και τα μαθηματικα μας ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε να βολευουν στο κουκουλομα... χαχα... σωστα δεν τα λεω?

Mihos
05-11-09, 17:27
Κατ'αρχήν ζητώ συγνώμη για το post κομμήτης. Δε σχολιάζω τίποτα απλά θέλω να πώ το εξής:

Το μαγνητικό πεδίο έχει την ίδια υφή με το βαρυτικό. Είναι και τα δύο διατηρητικά. Το να φτιάξεται μία διάταξη που παράγει ενέργεια με χρήση μαγνητικών πεδίων είναι ανάλογο με το να φτιάξετε μία διάταξη που παράγει ενέργεια με χρήση των βαρυτικών πεδίων. Οπότε τουλάχιστον μη πληρώνετε άδικα λεφτά για μαγνήτες... Κάντε μία προσπάθεια με βαρύδια. Έχετε ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες και φαίνεται και πιο ξεκάθαρα αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...

Nemmesis
05-11-09, 17:46
Κατ'αρχήν ζητώ συγνώμη για το post κομμήτης. Δε σχολιάζω τίποτα απλά θέλω να πώ το εξής:

Το μαγνητικό πεδίο έχει την ίδια υφή με το βαρυτικό. Είναι και τα δύο διατηρητικά. Το να φτιάξεται μία διάταξη που παράγει ενέργεια με χρήση μαγνητικών πεδίων είναι ανάλογο με το να φτιάξετε μία διάταξη που παράγει ενέργεια με χρήση των βαρυτικών πεδίων. Οπότε τουλάχιστον μη πληρώνετε άδικα λεφτά για μαγνήτες... Κάντε μία προσπάθεια με βαρύδια. Έχετε ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες και φαίνεται και πιο ξεκάθαρα αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...

μα γιατι το λες αυτο? οι μαγνητες εχουν κρυφες ενεργειες τις οποιες δεν αφινει η shell και η duracel να τις μαθουμε και εμεις... χαχα
ωραιο το σχολιο σου αλλα δυστηχως αυτοι που πρεπει να το παρουν σοβαρα θα το θεωρησουν "δογματισμενο" οποτε παλι για eshop με μαγνητες θα ρωταν...

lastid
05-11-09, 19:29
Το μαγνητικό πεδίο έχει την ίδια υφή με το βαρυτικό. Είναι και τα δύο διατηρητικά. Το να φτιάξεται μία διάταξη που παράγει ενέργεια με χρήση μαγνητικών πεδίων είναι ανάλογο με το να φτιάξετε μία διάταξη που παράγει ενέργεια με χρήση των βαρυτικών πεδίων. Οπότε τουλάχιστον μη πληρώνετε άδικα λεφτά για μαγνήτες... Κάντε μία προσπάθεια με βαρύδια. Έχετε ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες και φαίνεται και πιο ξεκάθαρα αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...
Αν κάποιος μας έλεγε "Όχι, το μαγνητικό πεδίο μοιάζει περισσότερο με το ηλεκτρικό παρά με το βαρυτικό. Υπάρχει και έλξη και άπωση. Και στον ηλεκτρομαγνητισμό είναι αλληλένδετα. Δεν είναι διατηρητικό λοιπόν", τί θα του απαντούσαμε?

Mihos
05-11-09, 20:22
Οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7) είναι διατηρητικές. Και οι μαγνητικές και οι ηλεκτρικές. Το ότι είναι και αποστικές δε σημαίνει κάτι...

lastid
05-11-09, 21:01
Φυσικά :wiink: Θέλω να κάνω όμως λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου. Κάτι σαν διάλογος του Πλάτωνα:
- Μας λες λοιπόν, ώ Mihos, ότι οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις είναι διατηρητικές. Αν η σημασία της λέξεως ήταν προφανής, δεν θα σε ξαναρωτούσαμε. Όμως μια που δεν συμβαίνει αυτό, καλό θα ήταν να μας εξηγούσες τι εννοείς και να μας έδινες παραδείγματα διατηρητικών (και μή)
πεδίων και δυνάμεων...

lastid
05-11-09, 21:24
Μάλλον η (ρητορική) ερώτησή μου πρέπει να διατυπωθεί ως εξής:
Τί σημαίνει η φράση "Από ένα διατηρητικό πεδίο δεν μπορούμε να παράγουμε συνεχώς ενέργεια"? Γιατί οι γεννήτριες που γνωρίζουμε παράγουν συνεχώς ενέργεια και ποια είναι η διαφορά?

electrifier
05-11-09, 21:25
Ώπα, ώπα τα έχετε μπερδέψει λιγάκι...

Πρώτον, η λέξη που ξέρω εγώ είναι συντηρητικό. Συντηρητικό πεδίο σημαίνει πως σε κλειστή διαδρομή οι δυνάμεις του πεδίου ΔΕΝ παραγουν έργο, ανεξάρτητα διαδρομής, τελεία και παύλα.

Δεύτερον, συντηρητικά πεδία είναι πχ το βαρυτικό και το μαγνητικό (ισχύουν μάλιστα ακριβώς αντίστοιχοι τύποι και υπολογισμοί, οπότε σωστά το παραλληλίζει ο φίλος), όμως το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο ΔΕΝ είναι συντηρητικό.

Τρίτον, ακριβώς επειδή το μαγνητικό πεδίο είναι συντηρητικό, όπως έχω ξαναπεί λεπτομερώς αλλού, τα "μαγνητομοτέρ" είναι μια φαντασία και μισή, ανεξαρτήτως σχεδιασμού.

Αυτά τα ταπεινά.

lastid
05-11-09, 21:49
Φίλε Αντρέα, κι εγώ σαν συντηρητικό το ήξερα τόσα χρόνια.
Μια και το link του Μίχου όμως αναφέρει και τις δύο λέξεις (συντηρητικό ή διατηρητικό), δεν θεώρησα σκόπιμο να το κάνω θέμα. Έχουμε πιο σοβαρά θέματα βλέπεις εδώ :biggrin:

Αυτό που ρωτάω είναι με απλά λόγια:
Μας λέει κάποιος: "Αεικίνητο βασισμένο σε μαγνήτες".
Του λέμε: "Δεν γίνεται, το πεδίο είναι συντηρητικό και όπως ξέρεις δεν παράγεται ενέργεια".
Μας ανταπαντά: "Δηλαδή?"
Τί θα του πούμε στη συνέχεια? Εκτός από το "Αντε γεια"?
Γιατί αν του πούμε ξανά "Καλά ρε, δεν σου είπα μόλις τώρα? Συντηρητικό λέμε είναι!", αυτός θα υποθέσει ότι κατά βάθος δεν ξέρουμε την τύφλα μας και θ' αρχίσει άντε πάλι ο κύκλος της αεικίνητης συζήτησής μας...

electrifier
05-11-09, 22:22
Έχουμε πιο σοβαρά θέματα βλέπεις εδώ :biggrin:
Θεός... :lool:


Τί θα του πούμε στη συνέχεια?
Θα του πούμε αυτό ακριβώς: "Συντηρητικό πεδίο σημαίνει πως σε κλειστή διαδρομή οι δυνάμεις του πεδίου ΔΕΝ παραγουν έργο, ανεξάρτητα διαδρομής, τελεία και παύλα."
...που είναι ακριβέστατο ως διατύπωση.

Το πώς οι Φυσικοί επιστήμονες κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα, δε χρειάζεται να το πούμε, ας κοιτάξει τον ορισμό της λέξης "επιστήμη" και άλλα τέτοια ταπεινά.

Αν δεν ξέρει τί είναι έργο, τί είναι κλειστή διαδρομή, τί είναι πεδίο, τί είναι δυνάμεις κτλ κτλ... νομίζω πως πρώτα μαθαίνεις την αλφαβήτα και μετά ξεκινάς να γράφεις.

Τώρα, αν δεν το καταλαβαίνει ως φράση, τί άλλο μπορεί να γίνει? Με το ζόρι δε γίνονται αυτά τα πράγματα...

Mihos
05-11-09, 22:22
Αγαπητέ electifier δεν τα έχουμε μπερδέψει. Αν παρατηρήσεις χρησιμοποίησα πολύ προσεκτικά τον όρο ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις και όχι ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Αν διαβάσεις το link από τη wikipedia θα δεις στο τέλος ότι αναφέρει πως οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις είναι διατηρητικές (ή συντηρητικές, το ίδιο είναι).

Και όπως πολύ σωστά ρωτά ο Lastid τι είναι αυτές οι διατηρητικές δυνάμεις; Την απάντηση την έδωση ήδη ο electifier. Και θα δώσω κι εγώ την ίδια απάντηση λίγο πιο περιγραφικά:

Έστω ότι κρατάμε στα χέρια μας μία πέτρα την οποία ανηψώνουμε σε ύψος ενός μέτρου. Το βάρος της πέτρας αντιστέκεται στην ανύψωση αυτή. Με άλλα λόγια αποροφά την ενέργεια που το χέρι μας προσδίδει στη πέτρα. Το ίδιο ποσό ενέργειας όμως που απορόφησε η βαρυτική δύναμη κατά την άνοδο της πέτρας ακριβώς το ίδιο θα μας δώσει κατά τη πτώση της. Ωφέλιμο έργο μηδέν. Ότι δώσαμε πήραμε πάλι πίσω.

Ομοίως και με ένα μαγνήτη. Κρατάμε ένα σιδηρομαγνητικό υλικό στα χέρια μας. Έστω ότι θέλουμε να το απομακρίνουμε από τον μαγνήτη. Ο μαγνήτης το τραβά κοντά του. Έτσι όσο εμείς δίνουμε ενέργεια στο αντικείμενο η έλξη του μαγνήτη την αποροφά. Αν όμως αφήσουμε το αντικείμενο τότε αυτό θα κινηθεί προς τον μαγνήτη και θα απελευθερώσει ενέργεια τόση όση απορόφησε στη προηγούμενη κίνησή του. Αν πάλι πλησιάσει το μαγνήτη πιο πολύ από όσο κοντά του ήταν το αντικείμενο όταν ξεκινήσαμε το πείραμα τότε θα μας δώσει και λίγο ενέργεια παραπάνω. Όμως, αυτή η ενέργεια είναι δανική καθώς θα τη ξανασπαταλήσουμε μόλις πάμε να απομακρίνουμε το αντικείμενο από το μαγνήτη.

Με απλά λόγια ότι δίνεις, τόσο ακριβώς θα πάρεις πίσω. Και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεπερασεις αυτό το θέμα με τις μαγνητικές δυνάμεις τότε θα υπάρχει τρόπος να το ξεπερεις και στις βαρυτικές δυνάμεις. Και γι'αυτό λέω ότι μπορούν άνετα οι πειραματιστές να πειραματίζονται με βάρη αντί για μαγνήτες... Πχ το ένα βάρος να σηκώνει το άλλο και το άλλο από τη φόρα που θα έχει να ξαναχτυπήσει το πρώτο κτλ... Όμοιες λογικές με αυτές των μαγνητών δλδ. Τώρα το αν αυτό θα δουλέψει δε το σχολιάζω...

electrifier
05-11-09, 22:44
Αν διαβάσεις το link από τη wikipedia θα δεις στο τέλος ότι αναφέρει πως οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις είναι διατηρητικές (ή συντηρητικές, το ίδιο είναι).
Ε, δε διάβασα τη wikipedia για να απαντήσω σε γνώσεις Γ' Γυμνασίου / Α' Λυκείου, εντάξει... είπαμε. :001_rolleyes:

Συνώνυμο - ξεσυνώνυμο, συντηρητικές τις λέμε. Μιας και ανέφερες και το διαδίκτυο, δες...
Results 1 - 50 of about 160,000 for συντηρητικες δυναμεις
Results 1 - 50 of about 533 for διατηρητικες δυναμεις

Τέλος πάντων. :001_tongue:

Mihos
05-11-09, 23:25
Δεν ανέφερα το link για να σου δείξω ότι λέγονται διατηρητικές και όχι συντηρητηκές. Ανέφερα το link για να δείς ότι οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις είναι συντηρητικές μιας και δε μιλησα για ηλεκτρομαγνητικά πεδία αλλά για ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις:wiink:. BTW ο όρος διατηρητικές δυνάμεις είναι δόκιμος. Εγώ τον έχω συναντήσει σε 4-5 πολυτεχνειακά μαθήματα και άλλα τόσα ακαδημαικά συγγράμματα:001_smile:.

Γιώργος Ανώνυμος
09-11-09, 09:00
Σημασία δεν έχει ο ακριβής όρος αλλά η κατανόησή του ως προς τη φυσική ερμηνεία του. Δεν έχω πειστεί ότι όλοι την έχετε καταλάβει και δεν θα ήθελα να εφαρμόσετε ετυμολολογία τύπου... Μενεγάκη (που λέει ο Λαζόπουλος) δηλ. το σκολίωση βγαίνει από το σχολείο!!!, που λέει η συμπαθής -πλην όμως αγράμματη - παρουσιάστρια που αμοίβεται ως πέντε Μπαμπινιώτιδες!!!

Θα μπορούσατε να αναφέρετε το εν λόγω πεδίο ως παραμένων ή στατικό στην λογική του ότι δεν είναι δυναμικό δηλ. δεν μεταβάλλεται στο πεδίο του χρόνου π.χ. όπως ένα πεδίο που προκαλείται από διέγερση ηλεκτρομαγνητικών διατάξεων που ενεργοποιούνται με τη διέλευση ρεύματος από πηνία ή οποιοδήποτε μηχανικό μηχανισμό. Νομίζω είναι προφανές ότι σύμφωνα με τους νόμους της ντετερμινιστικής φυσικής δεν είναι δυνατό να έχουμε ένα δυναμικό φαινόμενο χωρίς να δαπανήσουμε ενέργεία ή να παράγουμε έργο αν το θέλετε. Από την ενέργεια που δαπανούμε (π.χ. ηλεκτρική στους ηλεκτρομαγνήτες) μέρος της αξιοποιείται ως μηχανική ικανή να κινήσει τον Η/Μ πυρήνα και μέρος της μετατρέπεται σε θερμότητα. Η δεύτερη ως μη άμεσα αξιοποιήσιμη θεωρείται απώλεια ενέργειας.

Καλή βδομάδα!!!
Γιώργος

electrifier
09-11-09, 18:12
Θα μπορούσατε ? να αναφέρετε το εν λόγω πεδίο ως παραμένων ? ή στατικό ? στην λογική του ότι δεν είναι δυναμικό δηλ. δεν μεταβάλλεται στο πεδίο ? του χρόνου ? π.χ. όπως ένα πεδίο που προκαλείται από διέγερση ? ηλεκτρομαγνητικών διατάξεων που ενεργοποιούνται με τη διέλευση ρεύματος από πηνία ή οποιοδήποτε μηχανικό μηχανισμό ?. Νομίζω είναι προφανές ότι σύμφωνα με τους νόμους της ντετερμινιστικής ? φυσικής δεν είναι δυνατό να έχουμε ένα δυναμικό φαινόμενο ? χωρίς να δαπανήσουμε ενέργεία ή να παράγουμε έργο αν το θέλετε.
^ Με όλο το σεβασμό, αλλά αυτό λέγεται κι εγκεφαλική κλανιά.

Σε λίγο θα κάνεις και ψυχανάλυση στο μαγνητικό πεδίο... http://i635.photobucket.com/albums/uu79/Koshku/icon_whatever.gif

Mihos
09-11-09, 20:59
Θα μπορούσατε να αναφέρετε το εν λόγω πεδίο ως παραμένων ή στατικό στην λογική του ότι δεν είναι δυναμικό δηλ. δεν μεταβάλλεται στο πεδίο του χρόνου π.χ. όπως ένα πεδίο που προκαλείται από διέγερση ηλεκτρομαγνητικών διατάξεων που ενεργοποιούνται με τη διέλευση ρεύματος από πηνία ή οποιοδήποτε μηχανικό μηχανισμό. Νομίζω είναι προφανές ότι σύμφωνα με τους νόμους της ντετερμινιστικής φυσικής δεν είναι δυνατό να έχουμε ένα δυναμικό φαινόμενο χωρίς να δαπανήσουμε ενέργεία ή να παράγουμε έργο αν το θέλετε. Από την ενέργεια που δαπανούμε (π.χ. ηλεκτρική στους ηλεκτρομαγνήτες) μέρος της αξιοποιείται ως μηχανική ικανή να κινήσει τον Η/Μ πυρήνα και μέρος της μετατρέπεται σε θερμότητα. Η δεύτερη ως μη άμεσα αξιοποιήσιμη θεωρείται απώλεια ενέργειας.

Καλή βδομάδα!!!
Γιώργος

Φίλε Γιώργο θεωρώ ότι όσα γράφεις παραπάνω είναι λάθος. Η έννοια του διατηρητικού (άντε συντηριτικού:001_tt2:) πεδίου δεν έχει καμμία σχέση με τη στατικότητα. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι κάτι δεν μεταβάλεται με το χρόνο. Μπορεί να υπάρχει κάποιο πεδίο το οποίο μεταβάλλεται με το χρόνο αλλά να είναι συντηριτικό.

Τον ορισμό τον είπε ο electifier (όσον αφορά τις συντηριτικές δυνάμεις): Σε κάθε κλειστή διαδρομή το έργο είναι μηδέν. Και αν θέλεις αυστηρή μαθηματική διατύπωση για τα διατηριτικά πεδία (η συντηριτικά, η αστρόβιλα -ναι ναι μπορείς να τα πείς και έτσι:001_tt2:): Είναι αυτά που κάθε κλειστό επικαμπύλιο ολοκλήρωμα της έντασης του πεδίου είναι μηδενικό ή που ο στροβιλισμός του πεδίου είναι παντού μηδέν.

Τώρα τα άλλα που λες για τα δυναμικά φαινόμενα και τη ντετερμινιστική φυσική κτλ με κάνουν να πιστεύω ότι έχεις καλύτερες επαφές με τη φιλοσοφία και όχι με τη φυσική.

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι η γνώμη μου, και είναι πολύ πιθανό να έχεις κάτι στο μυαλό σου που είναι σωστό, ανώτερο και απλά άγνωστο σε εμένα... Δε θέλω να είμαι απόλυτος.

Γιώργος Ανώνυμος
10-11-09, 09:03
Καλημέρα,

η αλήθεια είναι ότι δεν άνοιξα βιβλίο φυσικής πριν απαντήσω, άλλωστε τα έχω καταχωνιάσει στο χρονοντούλαπο της... βιβλιοθήκης μου. Αφού το έχεις ψάξει δεν θα διαφωνίσω μαζί σου όσον αφορά τον ακαδημαϊκό ορισμό, απλά να επισημάνω πως οι όροι που χρησιμοποιείς όπως επικαμπύλια ολοκληρώματα της έντασης του πεδίου κλπ. κλπ. θα πρέπει να έχουν πρακτική υπόσταση δηλ. να καταλήγουν στην απάντηση του αρχικού ερωτήματος περί του αεικίνητου. Για να υπάρχει μεταβολή ενός ΗΜ πεδίου που οδηγεί σε μεταβολή της έντασής τους και άρα το οποιοδήποτε ολοκλήρωμα πάνω στη μορφή του να μην είναι μηδενικό θα πρέπει να του αποδοθεί με κάποιο τρόπο ενέργεια. Ο πλέον διαδεδομένος τρόπος να γίνει αυτό είναι με επαγωγή ενός δυναμικού πεδίου που προκαλείται από την κίνηση - η οποία με τη σειρά της προκαλείται μηχανικά με την περιστροφή ενός άξονα που φέρει μία διάταξη πηνίου ή περιέληξης αν θέλεις που διαρρέται από σταθερό (χρονικά) ρεύμα ή προκαλείται ηλεκτρομαγνητικά δηλ. χωρίς περιστροφή αλλά με το να διαρρέεται η εν λόγω διάταξη από μεταβαλόμενο χρονικά ρεύμα ή με συνδυασμό των δύο-. Επομένως αυτό που με την κοινή λογική είναι προφανές νομίζω δεν έχει ανάγκη περαιτέρω επιστημονικής ανάλυσης. Είναι όπως το ανέκδοτο με τον Χότζα και τον γάιδαρο που τον άφηνε ατάιστο.

Ο όρος ντερερμιστικός είναι ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε υποκειμενικά μεν αλλά πρακτικά δε το κάθε πράγμα στην καθημερινότητά μας, άρα κάθε άλλο παρά όρος της φιλοσοφίας είναι. Είναι όρος της μικρής και άχαρης, πλήρους περιορισμών, ζωής μας. Π.χ. το αεικίνητο θα μπορούσε να υφίσταται σε θεωρητική βάσει οποαισδήποτε (ανεφάρμοστης) θεωρίας, η ντετερμινιστική προσέγγισή του είναι ότι δεν υπάρχει!!!

Για το τελευταίο σχόλιό σου να επαυξήσω (για όλους μας): Γηράσκω αεί διδασκόμενος...

Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
12-11-09, 09:21
^ Με όλο το σεβασμό, αλλά αυτό λέγεται κι εγκεφαλική κλανιά.

Σε λίγο θα κάνεις και ψυχανάλυση στο μαγνητικό πεδίο... http://i635.photobucket.com/albums/uu79/Koshku/icon_whatever.gif

Στο ίδιο μήκος κύματος και με όλο το σεβασμό επίσης:

Κώλος-εγκέφαλος κλασμένος, γιατρός (ψυχαναλυτής, ψυχίατρος και συναφείς ειδικότητες) χεσμένος!!!

Καλημέρα

electrifier
13-11-09, 08:49
Γράψτο αλλιώς διότι δεν έχω τόσο πλούσιο λεξιλόγιο.

Υ.Γ. Μη μου πεις πως ξέρεις τί είναι και το μήκος κύματος? I am impressed ρε! :w00t:

Γιώργος Ανώνυμος
13-11-09, 09:06
Αφού δεν θέλεις να σου πω, δεν σου λέω...!!!

Χέστηκα για το αν έγινες impressed or NOT!!!

electrifier
13-11-09, 09:14
Έτσι, έτσι... :001_rolleyes:

Να βλέπουμε δηλαδή και με τί επιστήμονες μιλάμε, όχι τίποτ' άλλο. Ο ντετερμινισμός του βόθρου, yeah!

Γιώργος Ανώνυμος
13-11-09, 09:24
Δήλωσε κανένας επιστήμονας? Μήπως είναι προνόμιο μόνο των επιστημόνων να αφήνουν καμμία εγκεφαλική κλανιά όπως δήλωσες και προνόμιο όλων των υπολοίπων να μιλάνε... 'Γαλλικά'?

Ο επιστήμονας είναι πρώτα απ'όλα άνθρωπος, δεν είναι κλεισμένος στη γυάλα και επομένως έχει ανθρώπινη αντίδραση στα ερεθίσματα που λαμβάνει στο όποιο περιβάλλον... Επίσης πρέπει να διαθέτει προσαρμοστικότητα και να πράτει κατά περίπτωση ανάλογα...

Δεν το συνεχίζω γιατί όπως με συμβούλευσε συνάδελφος "Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας."


Καλημέρα!!!

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά στο concept της εν λόγω συμβουλής...!!!

Nemmesis
13-11-09, 10:26
ας μιλησω και εγω λιγα γαλλικα που απο οτι βλεπω τα αγαπατε..
οποτε σαν πορδη και εγω ας πεταχτω και ας ρωτησω γιατι ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι τα βαζουν με ηλιθιους?

goodμερα

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά στο concept της εν λόγω συμβουλής...!!!

lastid
13-11-09, 11:03
"Μπορούμε να βάλουμε λουκέτο παρακαλώ" ?

Γιώργος Ανώνυμος
13-11-09, 12:03
Δεν θα ήθελα να γίνω η αιτία να κλειδωθεί το αρχικό θέμα (περί αεικίνητου) για το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν έχει εξαντληθεί ή θα μπορούσαν να γραφούν κάποια ακόμα χρήσιμα πράγματα.

Για το λόγο αυτό έγραψα πως δεν θα επανέρθω, γιατί δεν έχει νομίζω νόημα να απαντώ σε καλοπροαίρετες ερωτήσεις από έγκριτους συναδέλφους, όπως:

[... ας ρωτησω γιατι ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι τα βαζουν με ηλιθιους?

[/QUOTE]

για τις οποίες η απάντηση ίσως βρίσκεται πάλι σε νόμους της φυσικής, όπως "τα ετερώνυμα έλκονται..."!!!

Επανήρθα μόνο για να δηλώσω ότι δεν ήθελα να προσβάλω κανένα συνάδελφο, απλά η -οργισμένη το δέχομαι- αντίδρασή μου είχε να κάνει με το ύφος του σχολιασμού των όσων έγραψα και το αυτονόητο (νομίζω) δικαίωμα της ελευθερία του γράφειν στο παρόν φόρουμ στα πλαίσια της κοσμιότητας που επιβάλλουν όχι μόνο οι κανόνες του παρόντος φόρουμ αλλά και της επικοινωνίας γενικότερα. Πολύ περισσότερο όταν δεν προσπάθησα να πείσω κάποιον για την ορθότητα των γραφομένων μου αλλά διατύπωσα την προσωπική μου άποψη!!!

Αυτονόητο είναι επίσης και το δικαίωμα του σχολιάζειν -πολύ περισσότερο όταν οι όποιες απόψεις εκτίθενται δημόσια- απλά σε κάθε περίπτωση νομίζω πως αυτό θα πρέπει να γίνεται σε ανάλογο ύφος και ήθος.

Χαιρετώ
Γιώργος

moutoulos
13-11-09, 14:23
Αν δεν έχετε κάτι να πείτε επί της ουσίας μην λέτε τίποτα ...
Αν θέλετε να το συνεχίσετε μόνο ΠΜ.

Γιώργος Ανώνυμος
16-11-09, 09:50
Επισυνάπτω απόσπασμα από το βιβλίο θεμελιώδους πανεπιστημιακής φυσικής των Alonso & Finns, στην περίπτωση που βρείτε χρήσιμο οποιοδήποτε χωρίο σχετικά με το (αρχικό) θέμα μας.

Καλή βδομάδα,
Γιώργος

omiros
03-12-09, 17:49
καλησπερα ειμαι καινουργιος στο foroym μηπως ξερει κσνεις να μου πει που θα βρω τα βιβλια του gohn searl για την ελευθερη ενεργεια

briko
03-12-09, 18:01
καλησπερα ειμαι καινουργιος στο foroym μηπως ξερει κσνεις να μου πει που θα βρω τα βιβλια του gohn searl για την ελευθερη ενεργεια
εχει αναλυθει παρα πολυ καλα εδω
http://hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45791&highlight=%E1%E5%E9%EA%E9%ED%E7%F4%EF
σε παρακαλω ομως να το διαβασεις ολο

leeperik
14-01-10, 23:22
το να φτιαχτει αεικινητο ισως ειναι αδυνατο ισως και οχι,παντως καλο θα ειναι ολοι μας να ξεφευγουμε λιγο απο τα στανταρ που μας εχουν δωσει απο μικρα ακομη παιδια και να αφηνουμε το μυαλο μας ανοιχτο.δυστυχως προσπαθουνε να μας εγκλωβιζουν σε ενα <<κουτι>> με διαφορους τροπους ωστε να μην βλεπουμε παραπερα ,να μην σκευτομαστε, πως λειτουργουν τα πραγματα και γιατι ειναι ετσι και ποιεσ εναλλακτικες υπαρχουν μας θελουνε <<σκλαβους>>. ας κοιταξουμε λιγο γυρω μας, περα απο τα τσιμεντοκουτα που ζουμε...

Nemmesis
15-01-10, 01:19
το να φτιαχτει αεικινητο ισως ειναι αδυνατο ισως και οχι,παντως καλο θα ειναι ολοι μας να ξεφευγουμε λιγο απο τα στανταρ που μας εχουν δωσει απο μικρα ακομη παιδια και να αφηνουμε το μυαλο μας ανοιχτο.δυστυχως προσπαθουνε να μας εγκλωβιζουν σε ενα <<κουτι>> με διαφορους τροπους ωστε να μην βλεπουμε παραπερα ,να μην σκευτομαστε, πως λειτουργουν τα πραγματα και γιατι ειναι ετσι και ποιεσ εναλλακτικες υπαρχουν μας θελουνε <<σκλαβους>>. ας κοιταξουμε λιγο γυρω μας, περα απο τα τσιμεντοκουτα που ζουμε...

χωρις να το λεω για εσενα προσωπικα απλα σαν αφορμη τα λογια σου λεω και εγω οτι πρεπει να παψουν τα ατομα που δεν εχουν ιδεα απο φυσικη να βλεπουν την φυσικη μεσα απο πολιτικοκοινομικες ματιες γιατι στο τελος δεν μπορουν να ξεχωρισουν αν κατι δεν μπορει να γινει λογο φυσικης ή λογο πολιτικης... δεν μπορει ο καθενας να βγαινει και να λεει οτι το αεικηνιτο υπαρχει αλλα τα συμφεροντα ειναι τετοια που δεν ευνοουν την αναπτηξη του... οι αριθμοι λενε παντα την αληθεια σωστα??? γιατι θελουν να κανουν 0 = 1?? δλδ απο το τπτ να εχουμε ενεργεια? γιατι οποιος κανει τα πειραματα του και αφου δεν τα καταφερει καταλιγει στο οτι δεν δουλεψε επειδη δεν ειχε τα εργαλεια να το κανει τελειο και δεν ψαχνει στους νομους τις φυσικης τι φταει? γιατι σβινουν την εννοια τριβες με λιγο λαδακι στα συστηματα του??? ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ!!! αυτο δεν το λεω για αυτους που ρωταν αν υπαρχει αεικινητο η τουλαχιστον εχουν καποιες αμφιβολιες... το λεω για οσους λενε οτι υπαρχει και ανεβαζουν και βιντεακια με παγκοσμιες πατεντες στο youtube!!!

NUKE
17-01-10, 15:08
Χαρα στο κουραγιο σου ρε Nemmesis....

Nemmesis
17-01-10, 16:23
δες τι ωρα το εγραψα..απο καταλαβενεις οτι δεν την παλευα καστανο.. χαχα

panos_k
26-02-10, 00:46
Ενδιαφέρεται κανείς για το συγκεκριμένο θέμα?
Είμαι στο πειραματικό στάδιο δημιουργίας ενός μαγνητικού μοτερ σε προτότυπο.
Λίγο διαφορετικό ομως απο αυτά που κυκλοφορούν στο internet.
Όταν με το καλό το ολοκληρώσω θα κατασκευάσω ένα κανονικό για το σπίτι το οποίο θα μου παρέχει ενέργεια για πάντα.( με την λογική συντήρησή του φυσικά) Σας ενδιαφέρουν πληροφορίες πάνω σ'αυτο?
Έπειτα λέω να κατασκευάσω μία γεννήτρια παραγωγής υδρογόνου απο νερό, με απώτερο σκοπό να φτιάξω ένα αυτοκίνητο που θα κινείται μόνο με νερό και τίποτε άλλο με αυτονομία πολύ μεγάλη. Έχω αρκετές πληροφορίες να μοιραστώ μαζί σας και σ'αυτό το θέμα.

Nemmesis
26-02-10, 00:57
πολυ αισιοδοξο σε βλεπω... κανε τον κοπο και διαβασε ολα τα ποστ σε αυτο το τοπικ για να δεις τελικα οτι απλα δεν θα σου δουλεψει οτι μα οτι και να κανεις!!! και μετα διαβασε και κανα βιβλιο φυσικης για να βρεις και ακριβως τους λογους που δεν μπορει να γινει αυτο...

φιλικα παντα

klik
26-02-10, 01:10
Μην τον στεναχωρείς βρέ, άστον να το κάνει να βγούμε και απο την κρίση

NUKE
26-02-10, 02:06
Πανο ενδιαφερομαι εγω.Στειλε μου PM σε παρακαλω... :)

lordi
26-02-10, 03:48
Ενδιαφέρεται κανείς για το συγκεκριμένο θέμα?
Είμαι στο πειραματικό στάδιο δημιουργίας ενός μαγνητικού μοτερ σε προτότυπο.
Λίγο διαφορετικό ομως απο αυτά που κυκλοφορούν στο internet.
Όταν με το καλό το ολοκληρώσω θα κατασκευάσω ένα κανονικό για το σπίτι το οποίο θα μου παρέχει ενέργεια για πάντα.( με την λογική συντήρησή του φυσικά) Σας ενδιαφέρουν πληροφορίες πάνω σ'αυτο?
Έπειτα λέω να κατασκευάσω μία γεννήτρια παραγωγής υδρογόνου απο νερό, με απώτερο σκοπό να φτιάξω ένα αυτοκίνητο που θα κινείται μόνο με νερό και τίποτε άλλο με αυτονομία πολύ μεγάλη. Έχω αρκετές πληροφορίες να μοιραστώ μαζί σας και σ'αυτό το θέμα.

Άνοιξε ένα θέμα στο forum και ενημέρωνε για την πρόοδό σου! Θα έχει ενδιαφέρον να δει κανείς όλη την διαδικασία ανεξάρτητα απ το αν δουλέψει η όχι τελικά!

KOKAR
27-02-10, 09:42
Ενδιαφέρεται κανείς για το συγκεκριμένο θέμα?
Είμαι στο πειραματικό στάδιο δημιουργίας ενός μαγνητικού μοτερ σε προτότυπο.
Λίγο διαφορετικό ομως απο αυτά που κυκλοφορούν στο internet.
Όταν με το καλό το ολοκληρώσω θα κατασκευάσω ένα κανονικό για το σπίτι το οποίο θα μου παρέχει ενέργεια για πάντα.( με την λογική συντήρησή του φυσικά) Σας ενδιαφέρουν πληροφορίες πάνω σ'αυτο?
Έπειτα λέω να κατασκευάσω μία γεννήτρια παραγωγής υδρογόνου απο νερό, με απώτερο σκοπό να φτιάξω ένα αυτοκίνητο που θα κινείται μόνο με νερό και τίποτε άλλο με αυτονομία πολύ μεγάλη. Έχω αρκετές πληροφορίες να μοιραστώ μαζί σας και σ'αυτό το θέμα.

πρόσεχε γιατί οι τύποι δεν ΑΣΤΕΙΕΥΟΝΤΑΙ....
θα τους πάρεις το ψωμί !!!!

http://www.warchat.org/pictures/arab_legions.JPG

panos_k
01-03-10, 05:11
Αγαπητέ παναγιώτη
Πρίν γραφτώ στο φόρουμ αυτό διάβασα πολλούς διαλόγους σε πολλά θέματα που κάνατε μεταξύ σας. Το συμπέρασμα που βγάζω για αρχή είναι οτι είσαι ο ηγέτης των αντιδραστικών και μηδενιστών αυτού του φόρουμ. Προσπάθησες τουλάχιστο να κάνεις κάτι στη ζωή σου μόνος σου; ή τρώς την μασημένη τροφή που σου έχει δώσει η θεωρία που έχεις διαβάσει, που στο κάτω κάτω κάποιοι "μαλάκες" ανακάλυψαν με πειράματα πράγματα τα οποία εσύ τα διαβάζεις ώς αξιώματα. Δέν σημαίνει λοιπόν ότι η επιστήμη τελειώνει εδώ και επίσης δεν σημαίνει οτι ο άνθρωπος δέν αναζητά λύσεις και απαντήσεις σε πράγματα τα οποία τον απασχολούν. Γι'αυτό λοιπόν σου προτείνω να κάνεις και σύ καμιά προσπάθεια σε οποιοδήποτε τομέα και άν ανακαλύψεις κάτι μοιράσου το μαζί μας. Ίσως βοηθήσεις και εμάς που δεν έχουμε διαβάσει τόσο πολύ όσο εσύ!
Με εκτίμηση

Nemmesis
01-03-10, 10:10
ξαναδιαβαζοντας το ποστ μου καταλαβα οτι ενω ηθελα να μιλησω καπως ποιο "φιληκα" ακουστηκα ποιο πολυ σαν ειρωνας οποτε δεν μπορω παρα να δεχτω τον τροπο που μου απαντας... στο θεμα μας τωρα...

εγω μηδενιστης??? αλλοι προσπαθουν να μηδενισουν την φυσικη μας... σαφως και δεν τα εχουμε ανακαλυψει ολα αλλα απλα πλεον δεν ειμαστε στο 1600 που ο καθενας χωρις γνωσεις στην φυσικη μπορει να ανακαλυψη κατι στην αυλη του... οσο για το θεμα μοτερ με μαγνητες δεν σε σταματησα να μην το κανεις... απλα σου ειπα να μην εισαι τοσο αισιοδοξος... δεν θα πω γιατι δεν μπορεις να το κανεις αν διαβασεις ομως προηγουμενα ποστ μου εδω να μαθεις.... απλα επισης δεν μπορω να δεχτω και καθε ανιδεο να λεει στους υπολιπους οτι ειναι προσκολλημενοι στην φυσικη και οτι ειναι μηδενιστες... μωρο και εγω επεζα με μαγνητες και ηθελα να κανω αυτο που θες εσυ τωρα αλλα στο τελος παντα εψανχα να βρω τη ειναι αυτο που κανει το συστημα να σκαλωνει σε ενα σημειο... μετα απο αυτο πηγα στα μοτερακια οπου ηθελα με 2 μοτερακια να φτιαξω το αηκινητο δλδ γυρνωντας το ενα με το χερι να γυριζει το αλλο μονο του και αφου ενωσω τους αξονες τους να γυρνανε απο μονα τους... εκει ομως βρηκα αλλο προβλημα, τις τριβες (στις τριβες βαζω και την αντισταση των αγογων και των πηνιων απο τα μοτερ) τα παρατησα ομως γιατι καλαταβα οτι τις μηχανηκες τριβες μπορουσα να μηδενισω αλλα ουτε υπαρχουν ακομα οι υπεραγογοι αρα το συστημα μου στο αιωνα τον άπαντα δεν θα δουλεψει με τα υλικα του 2000.... και φαντασου ακομα δεν καταφερα να το κανω απλα να συντηρη τον εαυτο του... που σκεψεις για να παρω και ενεργεια....
το μονο που μου μενει τωρα ειναι αφου κανεις τα πειραματα σου και δεν δουλεψουν ειναι να μην σε χασουμε μιας και μονο που εισαι ανθρωπος που ψαχνετε ειναι πολυ ωραιο για το site μας...

υγ. λες οτι διαβασες πολλες συζητησεις και ετσι απλα μπορεις να αψηφας
αξιωματα την φυσικης μας? στα αξιωματα της συνχρωνης φυσικης βασιζονται οι νομοι της φυσικης...

Αποστόλης1
01-03-10, 12:13
Αγαπητέ παναγιώτη
. .................................................. ................... Δέν σημαίνει λοιπόν ότι η επιστήμη τελειώνει εδώ και επίσης δεν σημαίνει οτι ο άνθρωπος δέν αναζητά λύσεις και απαντήσεις σε πράγματα τα οποία τον απασχολούν. .................................................. ...
Με εκτίμηση

Πάνο κι'εγώ μαζί σου, δηλαδή η γη που γυρίζει έχει τουρμπίνες??

klik
01-03-10, 13:29
Πάνο κι'εγώ μαζί σου, δηλαδή η γη που γυρίζει έχει τουρμπίνες??

σωστό και αυτό.

Πάνο βάλε το μοτέρ στο διάστημα.

KOKAR
01-03-10, 14:11
εγώ θα απαντήσω με ενα τραγούδι του Βασίλη Παπακωσταντινου....

Άσε με να κάνω λάθος
Μην μου λες πως ειν' ντροπή
άσε με να βρω μονάχος
Ποιο το τέλος ποια η αρχή
άσε με μονάχο μου να νιώσω
Την ουσία μέσα σ' όλα που 'χεις πει
Αν αντίρρηση μου φέρεις
Θα θυμώσω και το ξέρεις
Αν με χάσεις αιτία θα 'σαι εσύ

Άσε με να κάνω λάθος
άσε με να κούραστώ
άσε με να 'ρθω μονάχος
Και συγνώμη να σου πω
Έχω μπόλικο καιρό να κοροϊδεύω
Κάθε λέξη, κάθε έννοια και σκοπό
Έχω όρεξη πολύ να αλητεύω
Κι ας μη ξέρω για τι ψάχνω ή τι θα βρω

Μη μου λες για εξερευνήσεις
Και για χώρες μακρινές
Μη μου λες για κατακτήσεις
Και για μαζικές δομές
Πες μου μόνο πως περνούν τη νύχτα
Με δυο φίλους σ' ένα υπόγειο σκυφτό
Η σειρήνα πάνω ουρλιάζει
Και η σύριγγα αδειάζει
Και το αίμα χύνεται ζεστό

Άσε με να κάνω λάθος
άσε με να δω καλά
άσε με να βρω μονάχος
Τι μου παίρνει τα μυαλά
άσε με να σου σφυρίξω στο σκοτάδι
Ένα γνώριμο παλιό σκοπό
άσε με να σου γεμίσω κάποιο βράδυ
Τα κενά με μουσική, rock'n'roll που συμπαθώ

Άσε με να κάνω λάθος
Μη παριστάνεις το Θεό
Δεν μ' αρέσουν οι σωτήρες
Δε γουστάρω να σωθώ
Δεν πειράζει αν μετά θα μετανιώσω
Δεν τρέχει τίποτα αν διπλά θα κουραστώ
Δεν με νοιάζει απαγοήτευση αν νιώσω
Αφού ξέρω πώς έπαιξα και 'γω

FILMAN
01-03-10, 14:30
Παιδιά, η φυσική που ξέρουμε σήμερα μας απαγορεύει να φανταστούμε ότι μπορούμε να φτιάξουμε ένα μοτέρ που να δίνει μηχανική ενέργεια κάνοντας χρήση μόνο μόνιμων μαγνητών. Από την άλλη όμως υπάρχει ένα ερώτημα που παραμένει επίμονα: Εφόσον όλη η ισχύς που καταναλώνει ένα μοτέρ μετατρέπεται σε μαγνητικό πεδίο, τι είναι αυτό που μας εμποδίζει να φτιάξουμε ένα μοτέρ με μαγνήτες; Κι εγώ έχω σκεφτεί ένα σχέδιο μιας τέτοιας κατασκευής, και δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο σημείο που θα το εμπόδιζε να δουλέψει. Βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει να δω τι θα κάνει...

Nemmesis
01-03-10, 15:31
filman ο μονος λογος που δεν γινεται να κανεις μοτερ με μαγνητες κριβεται σε ενα μυστηκο λειτουργειας τους... δεν εχουν ΜΟΝΙΜΑ μαγνητικα πεδια...ετσι στην ουσια ο ροτορας ειναι παντα στο κυνηγι του ενως πολου... στα μοτερ με μαγνητες δεν μπορει να γινει αυτο... πρεπει να ερθει κοντα στον πολο και μετα να απομακρινθει...

Κοκαρ σωστος αν και δεν τους λεω να μην ψαχτουν... απλα να μην πανε τοσο στα κουτουρου γιατι ξερω οτι ακομα και μετα το τελος των πειραματων τους αν δεν ψαχτουν λιγο θα λενε "σιγουρα γινεται απλα θελει τρελο εξοπλισμο..."
αποστολι και klik πειτε λιγο για ποιο μιλατε γιατι ειμαστε και συνονοματοι:001_rolleyes:

NUKE
01-03-10, 15:36
Θερμοτητα :)

Nemmesis
01-03-10, 15:46
Θερμοτητα :)

μην τα μπλεκουμε ολα... ας πουμε τα βασικα και μετα θα μαθουμε οτι δεν μπορουμε να μετατρεψουμε μια μορφη ενεργειας σε μια αλλη χωρις απωλειες

FILMAN
01-03-10, 15:58
filman ο μονος λογος που δεν γινεται να κανεις μοτερ με μαγνητες κριβεται σε ενα μυστηκο λειτουργειας τους... δεν εχουν ΜΟΝΙΜΑ μαγνητικα πεδια...ετσι στην ουσια ο ροτορας ειναι παντα στο κυνηγι του ενως πολου... στα μοτερ με μαγνητες δεν μπορει να γινει αυτο... πρεπει να ερθει κοντα στον πολο και μετα να απομακρινθει...

Κοκαρ σωστος αν και δεν τους λεω να μην ψαχτουν... απλα να μην πανε τοσο στα κουτουρου γιατι ξερω οτι ακομα και μετα το τελος των πειραματων τους αν δεν ψαχτουν λιγο θα λενε "σιγουρα γινεται απλα θελει τρελο εξοπλισμο..."
αποστολι και klik πειτε λιγο για ποιο μιλατε γιατι ειμαστε και συνονοματοι:001_rolleyes:
Παναγιώτη, αυτή ακριβώς η αλλαγή των πόλων είναι το πρόβλημα, γιατί πρέπει να είναι απότομη...

klik
01-03-10, 15:59
αποστολι και klik πειτε λιγο για ποιο μιλατε γιατι ειμαστε και συνονοματοι:001_rolleyes:
Βρε μην μπερδεύεσε, ο Αποστόλης είπε κάτι σαν το ότι η γή γυρίζει χωρίς "απώλειες ενέργειας" και εγω συμπλήρωσα ότι στο διάστημα είναι διαφορετικά τα πράγματα (υπάρχουν τροχιες μηδενικής βαρύτητας και φυσικά τριβες αέρα μηδεν [βλέπε δορυφόρους]).

pano_k υπάρχουν αρκετά πράγματα που δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα...

ΥΓ. (να ξέρετε ότι υπάρχουν και μαγνητικοί πόλοι αυτόνομοι, δηλαδή μόνο Β ή μόνο Ν)

NUKE
01-03-10, 16:01
klik και παλι εχουμε απωλειες ενεργειας στο διαστημα ;)

klik
01-03-10, 16:40
klik και παλι εχουμε απωλειες ενεργειας στο διαστημα ;)

γι'αυτό έβαλα εισαγωγικά.... :wiink:

briko
01-03-10, 18:27
(υπάρχουν τροχιες μηδενικής βαρύτητας και φυσικά τριβες αέρα μηδεν [βλέπε δορυφόρους]).

Ποιος σου είπε ότι οι δορυφόροι κτλ(humble) δεν έχουν μικρούς πυραύλους που κάνουν διόρθωση τροχιάς .
Αν τους αφήναν θα έπεφταν στο κεφάλι μας



pano_k υπάρχουν αρκετά πράγματα που δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα...

ΥΓ. (να ξέρετε ότι υπάρχουν και μαγνητικοί πόλοι αυτόνομοι, δηλαδή μόνο Β ή μόνο Ν)
Μόλις ανακαλυφθούν σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κατάσταση αυτός θα πάρει καταρχάς Nobel

klik
02-03-10, 02:15
Ποιος σου είπε ότι οι δορυφόροι κτλ(humble) δεν έχουν μικρούς πυραύλους που κάνουν διόρθωση τροχιάς .
Αν τους αφήναν θα έπεφταν στο κεφάλι μας
...
Ναι και η σελήνη έχει πυραύλους για να μην πέσει στο κεφάλι μας, αλλά ...σσσστ... είναι μυστικό.

panos_k
02-03-10, 03:32
Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.\r\n
\r\n
\r\nΜηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

panos_k
02-03-10, 04:23
Δέν θα το πιστέψετε αλλά έγραφα τόση ώρα ένα κατεβατό με λεπτομέρειες σχετικά με το project μου γιά να καταλάβετε την πολυπλοκότητα του θέματος και οτι δέν είναι απλό, και πάνω που πάτησα υποβολή χάθηκε.Φτού ... πού να τα ξανα γράψω τώρα. Τέλος πάντων... Εν συντομία λοιπόν. Για να δουλέψει χρειάζονται 3 συστοιχίες μαγνητών ενωμένες μεταξύ τους και αναλόγως την διάμετρο του ρότορα τοποθετείς και τον ανάλογο αριθμό μαγνητών το ίδιο υσχύει και για τον στάτορα αλλά με διαφορετικό συντελεστή. Επίσης υπολογίζεις την γωνία τοποθέτησής τους σχετικά με την εφαπτομένη του κύκλου για να πετύχεις την μέγιστη απόδοση, και 3ον την διαφορική γωνία του άξονα μεταξύ των συστοιχιών για να ξεπεραστεί το σημείο 0 και να ανακυκλώνεται η κίνηση αυτή. Αυτό που πιστεύω οτι θα δουλέψει καλύτερα είναι οτι δέν θα χρησιμοποιήσω κυλινδρικούς μαγνήτες αλλά τοξοτούς(δυσεύρετοι και ειδική παραγγελία μεγέθους και πολικότητας). Αυτοί οι μαγνήτες έχουν μια ιδιομορφία: το μαγνητικό τους πεδίο στην κυρτή πλευρά τους είναι πιο ισχυρό απο την κοίλα πλευρα. Πάντώς Παναγιώτη πιστεύω οτι δεν ειχες σκευτεί όλες αυτές τις παραμέτρους όταν ήσουν μικρός και έπαιζες με τους μαγνήτες. Εγώ το μαθημά μου το έκανα χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια για τίποτα. Αναλογιστείτε κάτι... ενέργεια υπάρχει στον μαγνήτη και παράγεται έργο υπο συνθήκες. πχ απώθηση-έλξη ομώνυμων-ετερώνυμων πόλων μεταξύ δύο μαγνητών. Σύμφωνα λοιπόν με την φυσική σχετικά με τον νόμο διατήρησης της ενέργειας , υπο συνθήκες μπορούμε να εκμεταλευτούμε την ήδη υπάρχουσα ενέργεια των μαγνητών και να την μετατρέψουμε σε κινητική.
Προς κάθε ενδιαφερόμενο με εκτίμηση!

H3
02-03-10, 13:03
Παντως ρωτα καλου κακου αυτους που σου εδωσαν αυτες τις πληροφοριες κατα ΠΟΣΟ εχουν οι ιδιοι κατασκευασει κατι να δουλευει στην πραξη συμφωνα με την θεωρια τους (μιλαμε αποδεδειγμενα ,και οχι video απο το youtube ,η σαν αυτο απου λεει καποια διαφημιση στην τηλεωραση "ειχα ενα γνωστο ,που ειχε ανα φιλο ,και αυτος ηξερε εναν κτλ ,κτλ ........και παει λεγοντας

panos_k
02-03-10, 15:53
Βρέ αγόρι μου γιατί πρέπει να μου έδωσε κάποιος τις πληροφορίες ή να είδα στο youtube βιντεο για να σχεδιάσω κάτι τέτοιο. Ένας Αυστραλός είναι αυτή την στιγμή έτοιμος να το βγάλει στην αγορά χωρίς φυσικά να έχει δώσει πληροφορίες. Κάθεσε λοιπόν μόνος σου κάνεις την έρευνά σου παντού, βάζεις λίγο την φαντασία σου, και με μολύβι και χαρτί βγάζεις τα συμπεράσματά σου. Αρκεί να ξέρεις τι σου γίνεται.
Να σου πω λόγου χάρη για το αυτοκίνητο που κινείται με νερό. Το πιό εύκολο πράγμα είναι να κάνεις παραγωγή υδρογόνου απο νερό με υλεκτρόλυση. Το δύσκολο κομμάτι είναι η διαχείρηση του παραγόμενου υδρογόνου. Αν επιχειρήσεις να το αποθηκεύσεις συμπιεσμένο σε φιάλη κάποια στιγμή θα έχεις διαρροές , με ότι συνεπάγεται αυτό, διότι τα μόρια του υδρογόνου είναι μικρότερα απο τα μόρια οποιουδήποτε μετάλου εκτός ενός κράματος το οποίο είναι στρατιωτικό μυστικό. Και να ήξερα τι είναι δεν έχω την δυνατότητα να το φτιάξω. Άρα το μυστικό βρίσκεται στην παραγωγή του υδρογόνου "on demand" δηλ. παράγεις όσο χρειάζεσαι την δεδομένη στιγμή.
Εν κατακλείδι... σκέψη και καλή παιδεία χρειάζεται. Φαντάσου το ως ένα πάζλ που θές να φτιάξεις το οποίο έχει κομμάτια απο 3-4 άλλα πάζλ. Πρέπει λοιπόν να επιλέξεις ΕΣΥ τα κομμάτια που χρειάζονται για την ολοκλήρωσή του μέσα απο πολλά άλλα!!!

Nemmesis
02-03-10, 16:00
σε περιμενω μετα τα πειραματα σου για να μιλησουμε για τα αποτελεσματα, αν και αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο που λες με 3 δισκους... πολλοι αφου καναν τις δοκιμες τους με εναν δισκο ειδαν οτι σκαλονει στο σημειο αρχης-τελους... ετσι εχω δει με 3 και 5 δισκους...
εχω δει μαλιστα και ποιο "εξυπνα" σχεδια τα οποια περιεχουν μεσα τους την εννοια αδρανια του ροτορα αλλα και παλι τζιφος... υπαρχνουν και αλλα οπου στο τελος αντι για μονιμος μαγνητης εχει μπει ενας ηλεκτρομαγνητης ο οποιος και καλα θα παιρνει την ενεργεια που χρειαζετε απο την φορα που δινουν ολοι η προηγουμενοι μαγνητες, επισης υπαρχνουν και σχεδια που μεσα στο παιχνιδι βαζαν και την βαρυτητα αλλα και παλι τπτ... οποτε οπως ξαναβλεπεις εχω ασχοληθει πολυ παραπανω απο οτι νομιζεις... για αυτο ειμαι και τοσο καθετος για ποιο λογο δεν γινεται... απο εκει και περα σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα προπαντως να εχεις το κουραγιο να φτασεις το σημειο να μαθεις για ποιον λογο δεν προκειτε να δουλεψει ποτε και οχι απλα να τα παρατησεις στο σημειο που ρυθμιζεις την γωνιες των μαγνητων οπως οι περισσοτεροι...

H3
02-03-10, 16:06
Βρέ αγόρι μου γιατί πρέπει να μου έδωσε κάποιος τις πληροφορίες ή να είδα στο youtube βιντεο για να σχεδιάσω κάτι τέτοιο. Ένας Αυστραλός είναι αυτή την στιγμή έτοιμος να το βγάλει στην αγορά χωρίς φυσικά να έχει δώσει πληροφορίες. Κάθεσε λοιπόν μόνος σου κάνεις την έρευνά σου παντού, βάζεις λίγο την φαντασία σου, και με μολύβι και χαρτί βγάζεις τα συμπεράσματά σου. Αρκεί να ξέρεις τι σου γίνεται.
Να σου πω λόγου χάρη για το αυτοκίνητο που κινείται με νερό. Το πιό εύκολο πράγμα είναι να κάνεις παραγωγή υδρογόνου απο νερό με υλεκτρόλυση. Το δύσκολο κομμάτι είναι η διαχείρηση του παραγόμενου υδρογόνου. Αν επιχειρήσεις να το αποθηκεύσεις συμπιεσμένο σε φιάλη κάποια στιγμή θα έχεις διαρροές , με ότι συνεπάγεται αυτό, διότι τα μόρια του υδρογόνου είναι μικρότερα απο τα μόρια οποιουδήποτε μετάλου εκτός ενός κράματος το οποίο είναι στρατιωτικό μυστικό. Και να ήξερα τι είναι δεν έχω την δυνατότητα να το φτιάξω. Άρα το μυστικό βρίσκεται στην παραγωγή του υδρογόνου "on demand" δηλ. παράγεις όσο χρειάζεσαι την δεδομένη στιγμή.
Εν κατακλείδι... σκέψη και καλή παιδεία χρειάζεται. Φαντάσου το ως ένα πάζλ που θές να φτιάξεις το οποίο έχει κομμάτια απο 3-4 άλλα πάζλ. Πρέπει λοιπόν να επιλέξεις ΕΣΥ τα κομμάτια που χρειάζονται για την ολοκλήρωσή του μέσα απο πολλά άλλα!!!


Ημουνα σαφεις στην Ερωτηση μου ,την ξανακανω λοιπον ,ΠΟΙΟΣ το εχει φτιαξη στην ΠΡΑΞΗ ,χωρις φαντασια και ευσεβεις ποθους
Ποιος ειναι αυτος ο Αυστραλος ? καποιο link να δουμε

σχετικα με την αποθηκευση του υδρογονου και τα " στρατιωτικα μυστικα "
δες εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_storage

Δες ακομα εδω ποσο ευκολα γινεται χωρις " στρατιωτικα μυστικα http://www.sandia.gov/hydrogen/research/storage/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_tank

PaulG
27-12-10, 14:17
Τα πολλα λογια, ειναι πνευματικη ενδεια (φτωχεια) ....
Επι το εργον, και μετα τα ξαναλεμε !!!
www.free-energy-info.co.uk/Chapt1.html

spyropap
27-12-10, 14:59
Γειά σου Παύλο. Τύχη, Υγεία και Χαρά θέλουμε.

Εγώ που έχω γεμίσει μια κούτα με πειραματικά μοτέρ και μαγνήτες
σας λέω με βεβαιότητα ότι είναι ωραία απασχόληση τα παιχνίδια με μαγνήτες.

Γιατί εάν το καλό παιδί δεν παίξει με τα ηλεκτρονικά του και με άλλα gadgets
τότε θα πρέπει να κάνει κάτι άλλο.

Τώρα μάλιστα που πωλούν τα παιχνιδάδικα κινέζικα συναρμολογούμενα
με μαγνήτες τύπου geomagnets neodymium σε λογικές τιμές
μπορεί ο κάθε άνεργος να παίζει με τους μαγνήτες του.

Και πολύ καλά να κάνει..
Τι δηλαδή είναι καλύτεροι αυτοί που παίζουν μπαγλαμά?

Έμαθα κι εγώ να παίζω ένα τραγουδάκι “ο μπουφετζής”
Στίχοι: Γιώργος Μπάτης

Θέλω να γίνω μπουφετζής
σε τούρκικους τεκέδες
Να ‘ρχονται οι χανούμισσες
να πίνουν αργιλέδες

Πήγα κι εγώ κάποια βραδιά
και μπήκα στα μεράκια
Γνώρισα τρεις χανούμισες
τρία σωστά κουκλάκια

Η μια κρατά τον αργιλέ,
κι η άλλη το τσιμπούκι
Κι η τρίτη η μικρότερη
τρελή στο μαστουρλούκι

Ανοίξτε τα παράθυρα
να φύγουν τα ντουμάνια
Για να φουμάρουμε κι εμείς
που είμαστε χαρμάνια

-nikos-
27-12-10, 18:30
εχω φτιαξει ενα προτοτυπο για να δω τι γινεται,χρησημοποιησα μανητες πολλα υποσχομενους [μαγνητητη-ανθρακα]σχεδων σαν του νεοδυμιου,η δηναμη τους ειταν τετεια που αν χρεισιμοποιουνταν σε μοτερ συνεχους ρευματος θα ειχε τεραστια δυναμη ,το αποτελεσμα ειταν τζιφος,ο ροτορας επεπλεε σε μια μαγνητηκη θαλασσα με μια μικρη ταση να κινηθη προς την φορα του πεδιου,
αφου προσθεσα και τον δευτερο ροτορα σε μια ογγοδεστατη κατασκευη κρατουσε μερικες στροφες απο την αρχικη οθηση που του εδινα προς τη φορα του πεδιου ενω αντιθετα φρεναριζε,οταν προσθεσα και τον τριτο ροτορα απλα βελτιοθηκαν λιγο τα πραγματα χωρις να υπαρχει αεικινητος περιστροφη,μετα μου τελιωσαν οι μαγνητες και σταματισα [160τον αριθμο]πιστηκα τελικα οτι ακομα
και να ηπειρχε καποιου ειδους κινηση δεν θα υπηρχε δυνατοτητα παραγωγης εργου αφου αυτη θα καταναλονονταν για την περιστροφη του
Αν το ξαναφτιαξω καποια στιγμη θα προσθεσω καποιο μηχανησμο με ενα μικρο μοτερακι που
θα αντιστρεφει τις πολοικοτιτες του στατορα [σαν τα μοτερ συνεχους ρευματως]ετσι θα μπορεσω να χρεισιμοποιησω στο επακρο τις δυναμεις των σταθερων μαγνητων βγαζωντας ετσι
περισωτερη ενεργεια απο αυτη που θα καταναλονω

spyropap
27-12-10, 19:16
Νίκο με συγκινεί η προσπάθεια σου. Είναι ευγενές άθλημα το παιχνίδι με τα μαγνητικά πεδία.
Θα ήθελα να έδειχνες κάτι για να έχουμε εικόνα και να καταλάβουμε καλύτερα.
Πολλοί είναι αυτοί που προσπαθούν με μαγνήτες και ενδιαφέρονται.

Είναι πραγματικά δύσκολο να τιθασεύσεις τον μαγνητισμό έτσι ώστε
να πάρεις ωφέλιμο έργο. Είναι όμως κάτι εφικτό.

Παράδειγμα προς μίμηση είναι οι προσπάθειες κάποιων να μετατρέψουν εναλλάκτες αυτοκινήτου
σε δυναμό με την χρήση μαγνητών. Έτσι υπάρχει όφελος.
Κι εγώ κάνω αυτό, και θα βρεις κάπου σε θέμα με ανεμογεννήτριες φωτο με προσπάθειες μου.

Σκέφτεσαι να φτιάξεις ανεμογεννήτρια με τους μαγνήτες σου? Είναι καλή ιδέα.

Σε ένα μήνα υπολογίζω να έχω τελειώσει με την διασκευή εναλλάκτη και να παρουσιάσω
μερικές φωτό.

Τύχη, Υγεία, Χαρά ξανά και ξανά…

-nikos-
27-12-10, 19:47
οχι δεν σκεφτομε κατι τετιο και οπως πολυ σωστα λες για τις αναγγες που εχουμε τα ''παιχνιδια με τους μαγνητες'' τα εχω αφησει πολυ πισω μου,εγω χρειαζωμαι καθαρη και χορταστηκη ενεργεια και οχι να καθομαι και να κυταζω μια κατασκευη να γυριζη απο μονη της χωρις να μπορει να μου προσφερει ουτε το αναμα μιας λαμπας πυρακτωσεως,αλλα αν εχεις ασχωληθη αρκετα με
δυναμο αυτοκινιτου πεσμου αν μπορουμε να συνδεσουμε τις εξωδους δυο δυναμο +με+ και -με- οστε να εχουμε μεγαλυτερη αποδοση αμπερ στην εξωδο.αυτη ειναι μια κατασκευη που θελω να συνδεσω στην ανεμογενητρια μου

spyropap
27-12-10, 20:23
Το να θέλεις να συνδέσεις δύο δυναμό/ανεμογεννήτριες γίνεται λογικά
μετά την ανόρθωση του καθενός.
Προσθέτεις τις τάσεις παράλληλα ή σε σειρά όπως DC.

Υπάρχουν ρυθμιστές φόρτισης που λειτουργούν με περισσότερες από μία εισόδους
και εκεί μπορείς να συνδέσεις περισσότερες ανεμογεννήτριες.

Με επιφύλαξη μήπως δεν κατάλαβα καλά, ίσως να ενδιαφέρεσαι για αυτό το κύκλωμα

17551

-nikos-
27-12-10, 20:45
ναι σε ευχαριστω
λογικα οι διωδοι στην ανορθωση θα εμποδισουν την επιστροφη δυναμικου στο κυκλομα η στο πηνιο του ενως δυναμο
απο ενδεχωμενη διαφωρα τασης μεταξυ τους,
αυτο που σκευτομαι ειναι η περιστροφη 3 ισως και 4 δυναμο απο μια τροχαλια και η αποδοση τους να χρεισημοποιηθη
στο ιδιο κυκλομα φορτησης στιχειων μολυβδου[μπαταριων-συστιχια]

Sotos112233
06-08-11, 10:28
Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ζητήσω την άποψή σας για το συγκεκριμένο παιχνίδι που φένεται στο βίντεο. Δεν θέλω να διαψεύσω τα λεγόμενα κανενός, μιας και απλούστατα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ! Δεν διαθέτω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία (πτυχιούχων και μη που έχουν επίγνωση πάνω στο θέμα). Ωστόσο θα ήθελα να ρίξετε μια ματιά στο βιντεάκι.
http://www.youtube.com/watch?v=_0mcGDAs3f8

Ultrasound
06-08-11, 12:10
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Καταρχήν, αυτό το παιχνιδάκι δεν έχει σχέση με μαγνήτες! Καλύτερα να άνοιγες κάποιο άλλο θέμα

Επίσης δεν είναι αεικίνητο. Είναι μια απλή θερμική μηχανή. Με λίγα λόγια, μετατρέπει τη διαφορα θερμοκρασίας μεταξύ κεφαλιού και κάτω δεξαμενής σε μηχανικό έργο.


Θερμική ενέργεια -> Μηχανική ενέργεια

Περισσότερα σε αυτό το λήμμα (http://en.wikipedia.org/wiki/Drinking_bird).

alexandrosgr
28-03-14, 23:34
.......και όμως είναι δυνατόν! όμως τι να το κάνεις? πάλευα 4 χρόνια να το καταφέρω ..και όταν έφτασα χαρούμενος στους αρμόδιους , έπεσα από τα σύννεφα!
και είχαν δίκιο. φανταστήτε τι θα επακολουθούσε με την παραγωγή τέτοιων μηχανών!!!! οι μισοί Ελληνες (αλλα και ο μισός πλανήτης) που απασχολούνται στο παγκοσμίως ενεργειακό κατεστημένο!!!
....θα έχαναν τη δουλειά τους άμεσα !! Θα έπεφτε πείνα! Ποιός θα ασχολούνταν με μηχανες εωτερικής καύσης, πετρέλαιο και κολοκύθια? ΟΤΑΝ ΜΕ 18.000 ΕΥΡΩ ΧΤΙΖΕΙΣ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΟΥΛΑ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΒΑΤ (ΟΓΚΟΥ ΕΝΟΣ ΚΥΒΙΚΟΥ ΜΕΤΡΟΥ) που θα δουλεύει ασταμάτητα για τα επόμενα 99 χρόνια???? ΚΑΝΕΙΣ. Τουλάχιστον για τα επόμενα 50 χρόνια !!!!! , αν θες τσάμπα ενέργεια, βολεύεσαι με ένα πχ. φωτοβολταικό πάρκο,,,,,1.200.000 ευρώ ανα μεγαβατ, και είσαι κύριος!! γιατί είναι ακριβό το σπόρ αυτό, και δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας! (γιαυτο δεν τους ενοχλει) ας έχει μια χαρά απόδοση!!! (όταν πληρώνει η ΔΕΗ εννοείται). ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.......ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΟΥΒΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΙΘΙΚΟ!! εδώ φάγανε τον ΤΕΣΛΑ εμας θα αφήσουνε που δεν μας ξέρει ούτε η Μάνα μας? και που δεν έχουμε ούτε στο εκατομμυριοστό τις γνώσεις Του?
Και η συνέχεια φυσικά είναι (μετά απο 50 χρόνια) τότε που δεν θα υπαρχει πλέον το πετρελαιο, ολους τους "μαγνήτες" του πλανήτη, θα τους έχουν τα ίδια αφεντικά!!
(ούτε μαγνητάκι για να μαζεύουμε τις καρφίτσες δεν θα έχουμε) ....και μετά θα ψάχνουμε μηχανές που θα δουλεύουν με αέρα κοπανιστό!! και φτού και απο την αρχή!!
....ετσι λοιπόν σκέφτομαι να ανοίξω ένα τυροπιτάδικο. έχω μια καλή συνταγή !

kioan
28-03-14, 23:42
Καλώ ήρθες στο forum! :001_smile:


ετσι λοιπόν σκέφτομαι να ανοίξω ένα τυροπιτάδικο. έχω μια καλή συνταγή !
Αν μη τι άλλο το τελευταίο που θα κόψει ο άνθρωπος είναι το φαγητό, άρα μικρό το επενδυτικό ρίσκο.

Και αυτό σε συνδυασμό με ηλεκτρικούς φούρνους σου εξασφαλίζουν μηδενικά λειτουργικά κόστη και σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με τα ανταγωνιστικά τυροπιτάδικα:

ΜΕ 18.000 ΕΥΡΩ ΧΤΙΖΕΙΣ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΟΥΛΑ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΒΑΤ (ΟΓΚΟΥ ΕΝΟΣ ΚΥΒΙΚΟΥ ΜΕΤΡΟΥ) που θα δουλεύει ασταμάτητα για τα επόμενα 99 χρόνια


Αλήθεια γιατί δεν ξεκινάς από την γεννήτρια προτού ανοίξεις το τυροπιτάδικο; :001_huh:

innovation
29-03-14, 00:37
Σωστός ο kioan, γιατί δεν φτιαχνεις μια μικρότερη γεννήτρια πχ 10 - 20KW να τροφοδοτήσεις το τυροπιταδικο σου και να έχεις μικρότερο κόστος , θα είσαι πιο ανταγω...νηστικός...
Μονο οταν ειναι να συνδέσεις την "γεννήτρια" με το φούρνο και ανοίξεις το φούρνο να το γράφεις σε κάμερα να το δούμε για να χτυπανε το κεφάλι τους οι "μεγάλοι"....

SV1JRT
29-03-14, 10:00
.

ΩΧΧΧ.... ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΑΛΙ !!!!


](*,) :-({|=


.

leosedf
29-03-14, 10:53
Εσύ ο Τέσλα και οι Ρώσοι σας έφαγε το σύστημα άδικη κοινωνία.

Φίλε μου ούτε για μπουγατσατζίδικο δεν κάνεις, πάρε ένα γκασμά και πάνε βάρα πέτρες.:lool:

alexandrosgr
29-03-14, 18:56
Τυροπιταδικο ειπαμε ρε καρντασι, ολα μπουγατσες τα βλεπεις? Αν όμως δε σε αρέσει η τυρόπιτα...και προτιμάς μπουγατσα με τυρι μόλις κατέβεις προς τα κάτω ελα να σε κεράσω, έχουμε και μπουγατσες με καλαμάκι ....ή με μπιφτέκι οτι σε κανει κέφι! αντε να δεις και την μπουγατσα με τους μαγνήτες , θα παθεις πλάκα σε λέω.

leosedf
29-03-14, 19:04
Ε γιατί δε βάζεις σχέδια εδώ να δούμε, όλο και κάποιος θα έχει τα χρήματα για να το φτιάξει και να μας πει. Φοβάσαι μην έρθουν οι πολυεθνικές και σε ξεκάνουν?

geolyk
08-07-18, 14:38
Ουφ τα διάβασα όλα .χε χε τελικά έκανε κάνεις κάτι? Απου το 2014 είναι το Last post

leosedf
08-07-18, 17:04
Εγκαταλείψαμε την ιδέα και πήγαμε σε κινητήρες εσωτερικής πορδής (ζωγράφος)