PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για ενισχυση παλμου.



georgees
13-07-09, 19:56
παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω μιας και εσεις ασχολεισται παρα πολυ με ενισχυτες .

εδω και 1 μηνα θελω να ενισχυσω ενα τετραγωνικο παλμο .
για μια πειραματικη διαταξη ανιχνευτη μεταλλων.

εχοντας πολλα χρονια που εφυγα απο τη σχολη δεν θυμαμαι ουτε τα μισα απο τη θεωρεια περι ταξεων ενισχυτων -ενισχυτικες διαταξεις κλπ.

οσους ενισχυτες εχω δοκιμασει ετοιμους παρατηρω ισχυρη παραμορφωση .τοση ωστε ο τετραγωνος παλμος της γεννητριασμου να μετατρεπεται σε τριγωνο η μισοτετραγωνο με αιχμες, και να αλλαζει και συχνοτητα μερικες φορες.
οι πιο πολλοι ητανε ετοιμοι η απο τελικους αυτοκινητων η απο εκουαλαιζερ.

προσφατα δοκιμασα ενα εκουαλαιζερ με το tda 2003 .
μεχρι ενα σημειο παει καλα αλλα οταν ανεβαζω ενισχυση γινεται κολαση.

τι ενισχυτη πρεπει να δουλεψω για να παρω περιπου 40-50 watt rms?
χωρις παραμορφωση?
δηλαδη τετραγωνικο σημα εισοδο και καθαρο τετραγωνικο εξοδο.!!με οσσο το δυνατον
σωστη μορφη του παλμου.??

απο ορισμενα στοιχεια που διαβασα εχω καταληξει οτι ισως να χρειαζεται ενισχυση ταξης Α.
υποθετω ετσι.!

επισης ειδα καποια stk ολοκληρωμενα αλλα δεν ξερω εαν τελικα μπορουν να δωσουν καλο αποτελεσμα.

ο περιορισμοςμου ειναι οτι θα προτιμουσα μια ταση τροφοδοσιας εως 24 βολτ για να μπορει να εχει φορητοτητα.
αλλα προκειμενου να κανω δουλεια και να εχω ενισχυση με καλη αποκρυση του παλμου και καλη ενισχυση ας ειναι και μεγαλυτερες τασεις και ας εχω βαρυ τροφοδοτικο .


σας ευχαριστω και εαν μπορειται δωστεμου τα φωτασας.

lynx
13-07-09, 21:32
εδω και 1 μηνα θελω να ενισχυσω ενα τετραγωνικο παλμο .για μια πειραματικη διαταξη ανιχνευτη μεταλλων.

που ακριβως σου χρειαζεται ισχυς 40-50W rms? :001_unsure: ειναι φυσικο επομενο να μην περνεις οτι δινεις ιδιαιτερως οταν δουλευεις με το TDA2003 και μαλιστα στα ορια του οπου η παραμορφωση ειναι μεγαλη και η ισχυς ουτε
η μιση απο αυτη που γραφεις.

typografos
13-07-09, 22:39
Για να πετύχεις αυτό που θέλεις δεν χρειάζεσαι ενισχυτή (πόσο μάλλον ενισχυτή audio). Οι ενισχυτές audio φτάνουν μέχρι 20Khz.

O τετραγωνικός παλμός έχει άπειρο φασματικό περιεχόμενο και δεν μπορείς να τον ενισχύσεις ούτε με broadband ενισχυτή. Είναι λογικό λοιπόν να μην μπορείς να τον ενισχύσεις. Μάλλον θα πρέπει να τον (ανα)παράξεις...

Δεν είμαι ειδικός για να σου πω πώς ακριβώς δεν έχω κάποιο κύκλωμα, αλλά σίγουρα με μια διάταξη power mosfets που θα δουλεύουν σε αποκοπή και κόρο και θα οδηγούνται από το ήδη υπάρχον (τετραγωνικό) σήμα σου.

KOKAR
13-07-09, 22:49
γιατί έμενα αυτό το request κάτι μου θυμίζει ???
γιατί έχω την ΕΝΤΥΠΩΣΗ ότι έχει ξανατεθεί πριν λίγο καιρό ???

georgees
14-07-09, 10:23
σημασια κοκαρα εχει ποια θα μπορουσε να ειναι η λυση .
γιαυτο εαν ειναι δυνατον δωσε και εσυ τα φωτασου μηπως βγει καποια ακρη.

φιλε whiz σωστος.!!αυτα ειδα και εγω .οταν ομως το τσιταρω και με παραμορφωση γινεται δουλεια αλλα μιση.!!

φιλε typografos πολυ σωστα τα λεγομενασου .
θα ψαξω κατι σχετικο με αυτα που αναφερεις.!!
ομως δεν σας ειπα οτι θελω να ενισχυσω συχνοτητες απο 13 εως 15 khz.
εκει μεσα δηλαδη ειναι οι επιλογεςμου .
δεν ξερω εαν τωρα με τις συχνοτητες που ανεφερα ισχυουν τα ιδια που μου προτεινες.

KOKAR
14-07-09, 11:21
σημασια κοκαρα εχει ποια θα μπορουσε να ειναι η λυση .
γιαυτο εαν ειναι δυνατον δωσε και εσυ τα φωτασου μηπως βγει καποια ακρη.

φιλε whiz σωστος.!!αυτα ειδα και εγω .οταν ομως το τσιταρω και με παραμορφωση γινεται δουλεια αλλα μιση.!!

φιλε typografos πολυ σωστα τα λεγομενασου .
θα ψαξω κατι σχετικο με αυτα που αναφερεις.!!
ομως δεν σας ειπα οτι θελω να ενισχυσω συχνοτητες απο 13 εως 15 khz.
εκει μεσα δηλαδη ειναι οι επιλογεςμου .
δεν ξερω εαν τωρα με τις συχνοτητες που ανεφερα ισχυουν τα ιδια που μου προτεινες.

το τετραγωνικό σήμα που θέλεις να ενισχύσεις τι πλάτος έχει ?
γενικά το έχεις βάλει σε παλμογράφο και να δεις τι κυματομορφες βγάζει
ανάλογα με το "μέταλλο" που ανιχνεύει ?

KOKAR
14-07-09, 11:56
για δες εδώ... http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44730&page=2
και συγκεκριμένα εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=303701&postcount=12

sakis
14-07-09, 13:57
MIA ΧΑΡΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 40 50 ΒΑΤΤ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ....

παντως η αληθεια ειναι οτι το μηχανακι μου θα μπορουσε ανετα και με ακριβεια να ενισχυσει τετραγωνο πλαμο με ακριβεια και σε μεγαλη ισχυ ....καλο θα ηταν να ξερουμε και την συχνοτητα φιλε γιωργο ....χρυσοθηρα ~!!!!!!

typografos
14-07-09, 14:03
φιλε typografos πολυ σωστα τα λεγομενασου .
θα ψαξω κατι σχετικο με αυτα που αναφερεις.!!
ομως δεν σας ειπα οτι θελω να ενισχυσω συχνοτητες απο 13 εως 15 khz.
εκει μεσα δηλαδη ειναι οι επιλογεςμου .
δεν ξερω εαν τωρα με τις συχνοτητες που ανεφερα ισχυουν τα ιδια που μου προτεινες.

Το ήξερα ότι δεν θα το καταλάβαινες (ίσως και πολύ άλλοι).
Ο τετραγωνικός παλμός (για όσους δεν το ξέρουν) έχει άπειρο φασματικό περιεχόμενο ακόμα και στο 1ΗZ !!!!

(χα χα χα σου φαίνεται περίεργο ε !) κι όμως !

Για να πάρεις μια ιδέα ρίξε μια ματιά εδώ http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_7/2.html

ή google με squre wave harmonics

Για να φτιάξεις λοιπόν (σωστό) τετραγωνικό παλμό (δηλ. με απόλυτα κατακόρυφα μέτωπα παλμού) ακόμα και στο 1 Hz θέλεις εκτός από τη θεμελειώδη 1 Ηz , άπειρες (θεωρητικά) αρμονικές που όταν τις προσθέσεις θα πάρεις τετράγωνο. Άρα θεωρητικά για να "ενισχύσεις" το τετράγωνο θέλεις έναν ενισχυτή με (θεωρητικά) άπειρο bandwindth....

Στην πράξη τώρα κάνουμε κάποιες παραδοχές και κοιτάζουμε ΠΟΣΟ ΑΠΟΤΟΜΟ θέλουμε να είναι το μέτωπο του παλμού. Αν κάνουμε πολλές παραδοχές μπορεί να πάρουμε και ένα παραμορφωμένο τρίγωνο. Αν κάνουμε λιγότερες θα πάρουμε ένα παραμορφωμένο τετράγωνο.

Η λύση για τετραγωνικό παλμό είναι αυτή που σου πρότεινα στην αρχή.

EDIT: ERRATA: όπου βλέπετε bandwindth είναι bandwidth (καμία σχέση με wind :lol)

sakis
14-07-09, 14:07
Για να πετύχεις αυτό που θέλεις δεν χρειάζεσαι ενισχυτή (πόσο μάλλον ενισχυτή audio). Οι ενισχυτές audio φτάνουν μέχρι 20Khz.

O τετραγωνικός παλμός έχει άπειρο φασματικό περιεχόμενο και δεν μπορείς να τον ενισχύσεις ούτε με broadband ενισχυτή. Είναι λογικό λοιπόν να μην μπορείς να τον ενισχύσεις. Μάλλον θα πρέπει να τον (ανα)παράξεις...

Δεν είμαι ειδικός για να σου πω πώς ακριβώς δεν έχω κάποιο κύκλωμα, αλλά σίγουρα με μια διάταξη power mosfets που θα δουλεύουν σε αποκοπή και κόρο και θα οδηγούνται από το ήδη υπάρχον (τετραγωνικό) σήμα σου.
ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ......οι δικοι μου παντως πανε 30κηζ τετραγωνο για πλακα .....

typografos
14-07-09, 14:11
ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ......οι δικοι μου παντως πανε 30κηζ τετραγωνο για πλακα .....

Ναι έ ?

Συγχαρητήρια !

Με τί απολαβή ?

Με πόση ανάδραση ?

Ξανά συγχαρητήρια.

Εγώ πάντως στα 42 μου, ήδη δεν ακούω τόσο ψηλά !!!

sakis
14-07-09, 14:24
Ναι έ ?

Συγχαρητήρια ! σε ευχαριστω πολυ

Με τί απολαβή ? αναλογα την αναδραση ( συνηθως 26 )

Με πόση ανάδραση ?αναλογη για 26db η αλλιως ευασθησια 1,2βολτ

Ξανά συγχαρητήρια. ξανα ευχαριστω

Εγώ πάντως στα 42 μου, ήδη δεν ακούω τόσο ψηλά !!! φυσικα ουτε και εγω ( στα 42 που κοιταχτηκα μεχρι τα 16 κηζ ειμαι αρκετα καλα απο εκει και πανω ομως ειμαι σε φθινουσα πορεια .)

ο λογος ομως που φτιαχνουμε ενισχυτες με τετοιο ευρος δεν ειναι για να το ακουμε ( μια και οι πηγες μας δυσκολα φτανουν εκει πανω ) ο λογος ειναι κυριως οτι με τετοιο ευρος οι ενισχυτες ""ξεδιπλωνουν"" πολυ καλυτερα το θεματα των υψηλων σε σχεση με ενα αλο ενισχυτη που τελειωνει οριστικα στα 20κηζ )

σημερα πολλοι κατασκευαστες ηχειων υποσχονται αποκρισεις μεχρι τα 40 κηζ αρα και εμεις πρεπει καπου εκει να ακολουθουμε




απο την αλλη χιλια συγνωμη που "αρπαξα" την ευκαιρια να σου την πω αλλα δεν ειναι τοσο προσωπικη η επιθεση ....Η επιθεση ειναι κυριως για τα Χ η Ψ μελη του φορουμ τα οποια ποσταρουν τα διαφορα για τον καθε ενισχυτη αλλα δεν συνοδευουν τα μηχανηματα τους απο καμμια μετρηση ..... απλα παιζουν καταπληκτικα ..... κατα την κριση τους .... και με τα αυτια τους ....

φιλικους χαιρετισμους sakoulis

typografos
14-07-09, 15:14
Ρε φίλες sakouli δεν σε παρεξήγησα -ειλικρινά έτσι ?

Απλά επειδή γενικά σε παρακολουθώ και "σηκώνεις" λίγο ας πούμε πλάκα, κουβέντα να γίνεται. Και να ξέρεις σε ζηλεύω γι' αυτό :001_tt2:. Ίσως γιατι δεν έχω χρόνο ή γιατί δεν μπορώ να το κάνω τόσο καλά όσο εσύ.

Το φόρουμ έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να παίξεις και λίγο.

Αν κάποτε κάνω audio ενισχυτή φυσικά και θα σου ζητήσω ιδέες. Πάντα πρέπει να δεχόμαστε ότι κάποιος άλλος γνωρίζει περισσότερα. (μόνο έτσι μαθαίνεις αλλιώς "νομίζεις ότι ξέρεις")..

Και για να μην είμαστε off-topic ένας ενισχυτής audio ισχύος ίσως θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά θέλουμε περισσότερα στοιχεία... Πιστεύω όμως ότι καλύτερη δουλειά θα γίνει δουλεύοντας τα στοιχεία σε μή ενεργό περιοχή ή αλλιώς να το πώ με τη μέγιστη παραμόρφωση έτσι ώστε τα ενεργά στοιχεία να δούλευαν σε αποκοπή και κόρο.

Αν θυμάμαι καλά οι ανιχνευτές συνήθως τροφοδοτούν ένα πηνίο με ένα σήμα. Αν το σήμα είναι τετράγωνο (περιέχει δηλαδή όσο το δυνατό περισσότερες αρμονικές) τότε η αλλαγή που το μέταλλο επιφέρει στο κύκλωμα του πηνίου είναι τέτοια που μας δίνει τη δυνατότητα να αποφανθούμε για το είδος του μετάλλου. Κάτι που μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα:biggrin:... Δεν είμαι ειδικός στους ανιχνευτές μετάλλων αλλά πιστεύω ότι όλα αυτά τα μηχανάκια πάσχουν. Για να βρεις κάτι θέλεις πολλά λεφτά !



:biggrin: και φυσικά σου επιστρέφω τις 999 συγνώμες αλλά και την άδεια να μου την ξαναπείς... γιατί έτσι διορθώνομαι :blush:

sakis
14-07-09, 15:17
:001_wub::001_wub::001_wub:

I LIKE U !!!!!
:001_wub::001_wub::001_wub:

KOKAR
14-07-09, 15:40
εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος.....
και εσύ μιλάς για κάτι πράγματα πεζά !

υ.γ
στοίχοι από ένα λαϊκό άσμα !

typografos
14-07-09, 15:53
εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος.....
και εσύ μιλάς για κάτι πράγματα πεζά !

υ.γ
στοίχοι από ένα λαϊκό άσμα !

offtopic again αλλά δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό !

Μας αρέσει να τρίβουμε τα μουστάκια μας (της γάτας και του μουστακαλή avatar) χα χα χα !

Ρε σάκη σε λίγο θα μας πούνε ότι καίμε τη βάτα !

Μούσκεμα ο KOKAR (το avatar του), ζηλεύει μη δίνεις σημασία :glare:.

Φιλιά πολλά :001_wub:.

Thanos10
14-07-09, 16:20
Ο Σακις ρε παιδια ειναι επαγγελματιας σε αυτο το ειδος στα μηχανηματα για ηχο ειναι η δουλεια του και ξερει πολλα.

georgees
14-07-09, 16:33
παιδια σας ευχαριστω ολλους που το ψαχνεται.
ολλα σωστα και καλα.αλλα με φανταζεσται στο βουνο με ενα οικοδομικο καροτσακι να κουβαλω ενα τεραστιο ενισχυτη ,καμια 2-3 μπαταριες και ινβερτερ 220-12 ????:saad:
:blink::001_huh::w00t::crying::drool:

χαχαχα.
απο το ενα χερι αυτα και απο το αλλο μια μακακια 2 κιλα ολο κιολλο .!!!
κατι πιο φορητο δεν υπαρχει?

τουλαχιστον ενα σε στυλ ενισχυτη αυτοκινητου με μια μπαταρια κοντα στα 20 αμπερορια μολυβδου για καμια ωρα χρησης κατι πηγαινε και ερχοτανε.
τα εβαζα στην πλατη η σε ενα γαιδαρο και βουρ.

gsmaster
14-07-09, 17:23
Απο την στιγμή που είναι τετραγωνικός παλμός αυτό που θέλεις να ενισχύσεις τότε τα πράγματα είναι πολύ απλά. Βάλε ένα mosfet άντε και ένα ανάλογο driver για να μην έχεις απώλειες.

Που δίνεις τον ενισχυμένο τετραγωνικό παλμό? Φαντάζομαι όχι σε μεγάφωνο. Πηνίο? κάτι έχω ακούσει που το βάζουν στο χώμα και μετά ψάχνουν με βέργες...

georgees
14-07-09, 17:26
παιδια μπραβο.!
εχετε πιασει το θεμα ακριβως.

και βεβαια μετραει να φυγει απο το πηνιο του πομπου καθαρο αυτο το σημα .και δυνατο.
οσσο πιο καθαρο και δυνατο πεφτει επανω στα μεταλλα τοσο πιο καλο διαχωρισμο κανει ο δεκτης .

να διευκρινησω οτι επανω στο μεταλλο με βαση τη θεωρεια της αυτεπαγωγης επαγεται μαγνητικο πεδιο απο το πηνιο του πομπου.

τα μεταλλα το επιστρεφουν <<το μαγνητικο πεδιο>.στο δεκτη του ανιχνευτη με μια καθυστερηση η με αλλαγη στη φαση .
η αλλαγη στη φαση υποδηλωνει οτι ειναι ευγενες ενω η καθυστερηση οτι ειναι σιδηρομαγνητικο.

οταν το μεταλλο ειναι πολυ βαθια η μαγνητικη ενεργεια που επιστρεφει στο πηνιο του δεκτη δεν ειναι αρκετη ωστε να παραγει το καταλληλο ευρος η πλατος σηματος ωστε να αναλυθει απο το δεκτη και να καταταχθει το ειδος του μεταλλου και η καταπροσεγγιση βαθους.!

ετσι ο ανιχνευτης διχνει οτι εχει μια ενοχληση μεταλλου αλλα δεν μπορει να το καταταξει.!!

εδω μπαινει η ενισχυση.
πιο δυνατος παλμος απο τον πομπο παει πιο βαθια.χτυπα το μεταλλο και το αναγκαζει να επιστρεψει πιο δυνατη απαντηση .
και παει σε πιο βαθια μεταλλα .!και κατανεμει και καλυτερα τι μεταλλα ειναι.


κοκαρα λεβεντη

φυσικα και το εβαλα σε παλμογραφο.εκει βλεπω τα χαλιαμου.!!
εκει βλεπω πως ενας τετραγωνικος παλμος γινετια μπαχαλο μετα απο ενα ποσοστο ενισχυσης.
πλατος δεν μετρησα αλλα πριν συνδεσω την εξοδο του πομπου του ανιχνευτη με την εισοδο του ενισχυτη
δοκιμαζω να οδηγησω τον ενισχυτη πρωτα με την γεννητριαμου./
μια metex.
gia να δω τι απιδια πιανει ο σακκος.
βλεπω τα ιδια αποτελεσματα και με γεννητρια και με εξοδο ανιχνευτη.
μεχρι που και η συχνοτητα καταστρεφεται.!!

εαν δεν χαλαγε η συχνοτητα κατι θα γινοτανε.

στο μεταξυ μεσα το πηνιο του δεκτη εχει και φιλτρα .
δηλαδη αφηνει να περασουνε μονο μερικες συχνοτητες .
αμα ο παλμος εκπομπης αλλαζει συχνοτητα λογικο ειναι να περναει μονο μια μπαντα και οχι ολλο το φασμα.
γιαυτο ολλα τα μεταλλα τα χτυπαει σαν ευγενες.

σακι εγραψα βρε για τη συχνοτητα .σου διεφυγε.!!13--15 ΚΗΖ
μονο εκει μεσα θελω να παιξω.

κοκαρα πολυ καλη αναφορα για του σακι την κατασκευη.!!
μιλαω για το θεμα <<<μια αλλη εκδοση>>http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=8818&stc=1&thumb=1&d=1240301171 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=8818&d=1240301171)

σακι με ποσα βολτ δουλευει μονο το ενα καναλι??
αμα καταργησω το μετασχηματιστη και το 220 .ποσες μπαταριες 12 βολτ 7,5 αμπερορια θελω για να φτασω στην ταση λειτουργιας?
σακι βαλε σχεδιο .!!!

σακι εγραψα βρε για τη συχνοτητα .σου διεφυγε.!!13--15 ΚΗΖ
μονο εκει μεσα θελω να παιξω.

typografe
καλα ολλα αυτα αλλα .και καταλαβα τι ενοεις.!!
αλλα μου φαινεται δυσκολο να το καταφερω να το φτιαξω.
που θα βρουμε ενα ετοιμο ?
και πολυ σωστα ολλα.!!!

Triton
14-07-09, 17:42
Τώρα ρε παιδιά για να καταλάβω,αν λέω αν, θέλω να φτιάξω έναν πομπό στα VLF το linear του θα είναι ο audio ενισχυτής του Σάκη ?:blink:

georgees
14-07-09, 17:47
τριτον μολογα βρε.!!

τι σου καρφωθηκε στο μυαλο να κανεις?

μου αρεσει και μενα η ερωτησησου.εχει αμεση σχεση με το θεμαμου.!!

Triton
14-07-09, 18:05
Βρε συ georgees τίποτα στα vlf ,δεν έχω χώρο για κεραία :001_smile:
Αλλά διαβάζοντας κατέληξα πως στραβά αρμενίζετε:saad:
Η πυξίδα δείχνει vlf linear και σεις πάτε σε audio,υποθέτω πως είναι σχετικά εύκολο να υλοποιηθεί αυτό που θέλεις.Με ενισχυτη σε τάξη C οπως στα FM.
googlare για rf ενισχυτές.
Πάντως σε λάθος δρόμο βρίσκεσαι μάλλον σ ότι αφορά την ισχύ.Χωρίς να το έχω ψάξει ποτέ με επαγγελματικούς έφτιαξα μια φορά ένα απλό κύκλωμα από το popular electronics σε αυτές τις συχνότητες.
Για πηνίο είχα χρησ. ενα καρούλι που τυλίγουν τη πετονιά στα πεταχτάρια,ο δέκτης ήταν συντονισμένος ακριβός στη συχνότητα του πομπού και δέν άκουγες τπτ .Οταν καποιο μετ.αντικείμενο έμπαινε στο πεδίο του πηνίου άλαζε η συχνότητα και άκουγες τον ήχο.Αυτο που θέλεις εσυ βεβαια είναι μάλον πιο σύνθετο αλλα η αρχή λειτουργείας πάνω κάτω ειναι η ίδια.
Αν βάλεις μεγάλη ισχή στην εκπομπή θα μπουκώσεις τη λήψη μάλον.
Αυτά.

TSAKALI
14-07-09, 22:39
O παλμος που θελεις να ενισχυσεις απο που προερχεται ?
απο ολοκληρωμενο ? απο τρανζιστορ?
αν θελεις δειξε το τελευταιο σταδιο.
το πηνιο τι ωμικη αντισταση εχει? (μετρησε το με το πολυμετρο)
δεν χρειαζεσαι ενισχυτη ηχου, ουτε RF ,
μαλλον ενα τρανζιστορ ισχυος η fet που να "ανοιγοκλεινει"
στα 13 με 15 khz, δηλαδη κατι σαν παλμοτροφοδοτικο.

Triton
14-07-09, 23:40
http://www.5min.com/Video/How-to-Make-a-Homemade-Metal-Detector-12789850

georgees
15-07-09, 10:39
δεν κανει τιποτε αυτο φιλε τριτον.

Triton
15-07-09, 17:49
Αν εννοείς το link που έβαλα ε...εντάξει το βρήκα μου έκανε εντύπωση και το έβαλα.Δεν περιμένει κανείς να βρει το θησαυρό μ αυτό.Αλλά όμως παίρνει μια ιδέα για το πώς συμπεριφέρονται οι αυτεπαγωγές και αναλόγως πράττει.
Εσύ τι έκανες προχωράς ??Για πες που βρίσκεσαι.

georgees
15-07-09, 22:01
δεν μπορεσα να το τρεξω καθολου παρακατω λογο φορτου εργασιας.
το βλεπω.

fmav
16-07-09, 13:44
ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ......οι δικοι μου παντως πανε 30κηζ τετραγωνο για πλακα .....

Αν και καθυστερημένα, θεωρώ ότι πρέπει να διευκρινιστεί ότι το bandwidth των ενισχυτών γενικά (άρα και των ήχου) αναφέρεται σε καθαρό ημίτονο. Ένας ενισχυτής ήχου μπορεί να φτάνει τα 30kHz ή και λίγο παραπάνω, όμως αυτό αναφέρεται σε καθαρό ημίτονο. Το τετράγωνο όπως πολύ σωστά ανέφερε ο typografos, έχει τη βασική συχνότητα και άπειρες αρμονικές (συγκεκριμένα τις μονές, δηλ. 1η, 3η, 5η κοκ). Αν λοιπόν βάλεις τετράγωνο 30kHz στους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ενισχυτές, θα πάρεις ένα πανέμορφο ημίτονο 30kHz, αφού οι αρμονικές του τετραγώνου (που θα έχουν συχνότητες 90kHz,150kHz,210kHz κοκ) δεν πρόκειται να περάσουν. Αν θεωρήσουμε ότι για να έχουμε ικανοποιητικό πρακτικά τετράγωνο 30kHz, χρειαζόμαστε 4-5 αρμονικές, τότε ο ενισχυτής μας πρέπει να έχει bandwidth μέχρι 270-330kHz.

Βέβαια, η οδήγηση του πηνίου θα γίνει με τρανζίστορ που λειτουργεί διακοπτικά (αποκοπή->κόρος και αντίστροφα), οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση περί ενισχυτών και bandwidth αυτών, όσο η συζήτηση περί ταχύτητας ανοιγοκλεισίματος του τρανζίστορ.

georgees
16-07-09, 14:21
πολυ σωστα ολλα αυτα fmav

αλλα παλι δεν ξερω που να ξεκινησω να ψαχνω
τι πρεπει να φτιαξω και πως θα το ψαξω στον ιστο?
με τι ορολογια?

εγω θελω τετραγωνο μεχρι 15 ΚΗΖ και συγκεκριμενα απο 13 εως 15 KHZ
τωρα εαν ειναι καλυτερα να εχει μεχρι εκει που λες .δηλαδη 270-330 KΗΖ
τοσο το καλυτερο .

αλλα παλι που θα βρεθει σχεδιο και υλικα?

υπαρχει κατι ετοιμο?

lastid
16-07-09, 16:19
Γιώργο, θα σου έλεγα απλά ότι θέλεις έναν ενισχυτή τάξης D, μια και έρχεται κουτί με τα τετράγωνα που παλεύεις.
Ή με άλλα λόγια, κάνε αυτό που είπε ο gsmaster. Μια που το σήμα σου δεν έχει πληροφορία, δεν μιλάμε ακριβώς για ενίσχυση σήματος.
Όμως:
Δεν κατάλαβα γιατί θέλεις σώνει και καλά τετράγωνους παλμούς. Η δημιουργία τους είναι πανεύκολη, αλλά οι αρμονικές είναι πρόβλημα σε χρήσεις όπως η ανίχνευση μετάλλων.

Triton
16-07-09, 16:26
Βρε Γιώργο απο τις ελάχιστες πληροφορίες που δίνεις σχετικά με την κατασκευή σου,καταλήγω και επιμένω, ότι αν θέλεις να κατασκευάσεις ανιχν.μετάλλων και να χρησιμοποιήσεις πηνίο για την ανίχνευση αυτών,χρειάζεσαι εκπομπή ραδιοκύματος,στις προαναφερόμενες συχνότητες.
Αυτό ή θα ανακλαστεί πάνω στη μεταλλική επιφάνεια και θα το λάβεις ,για περαιτέρω επεξεργασία, ή η παρεμβολή του μεταλλικού αντικειμένου θα επιφέρει κάποια ένδειξη κτλ.
Τώρα που κολλάνε τα διακοπτικά ...τα στύλ παλμοτροφοδ. τρανζίστορ δεν το καταλαβαίνω.
Αυτο πρέπει να είναι υμιτονικό σήμα VLF rf δηλ για να το στείλεις και μετά να το λάβεις .
Μήπος ο παλμός που αναφέρεσαι πρέπει να διαμορφώσει αυτό το σήμα ???και έχεις μπερδευτεί.?? και μπερδεύεις και τους άλλους .
Αν μπορείς δώσε περισσότερα στοιχεία για το σκεπτικό σου η ένα μπλοκ διάγραμμα,γιατί μπορεί εγω κάτι να μη καταλαβαίνω και λέω αρλούμπες.

georgees
16-07-09, 19:14
σωστος triton .και lastid.
καταρχην μπλοκ διαγραμα δυσκολα μπορω να δειξω τωρα.
θα εβαζα φωτο αλλα η μηχανημου χαλασε και δεν μπορω τωρα να την αντικαταστησω.
σχεδιο στην πιατσα των ψαχουλιδων δεν υπαρχει ακομα επειδη ειναι τελευταια μοντελα 3-5 χρονων.
αλλα και φωτο που θα δειτε καποια στιγμη δεν καταλαβαινεις και πολλα.
ειναι τεχνολογια smd.
αποτελειται απο 3 πλακετες τη μια πανω στην αλλη κουμποτες.!!
ολλα τα στοιχεια του τελικου σταδιου ενισχυσης ειναι σβησμενα.
παγια τακτικη των βιομηχανικων ανιχνευτων απο το 80 και μετα.

το μηχανημα ειναι αυτο.
http://www.youtube.com/watch?v=rfBT-LxVoIg&feature=related

http://www.garysdetecting.co.uk/minelab_explorer_se_review.htm (http://www.garysdetecting.co.uk/minelab_explorer_se_review.htm)

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://demarcodetectorsales.com/images/products/minelab/Digitialscreen2.jpg&imgrefurl=http://demarcodetectorsales.com/html/minelab/ExplorerSEUpdate.html&usg=__2ac_n9OBx-rEv-vnzmwJ1jwfivE=&h=336&w=397&sz=22&hl=el&start=16&um=1&tbnid=oyXh9jqqp1PeKM:&tbnh=105&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dminelab%2Bexplorer%2Bse%26hl%3Del%26l r%3D%26sa%3DN%26um%3D1 (http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://demarcodetectorsales.com/images/products/minelab/Digitialscreen2.jpg&imgrefurl=http://demarcodetectorsales.com/html/minelab/ExplorerSEUpdate.html&usg=__2ac_n9OBx-rEv-vnzmwJ1jwfivE=&h=336&w=397&sz=22&hl=el&start=16&um=1&tbnid=oyXh9jqqp1PeKM:&tbnh=105&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dminelab%2Bexplorer%2Bse%26hl%3Del%26l r%3D%26sa%3DN%26um%3D1)

δειτε και τα χαρακτηριστικατου τα οποια με μπερδευουν πολυ γιατι αναφερει οτι δουλευει ταυτοχρονα σε πολλες συχνοτητες .

εγω ομως μετραω μονο απο 13 εως 15 khz.
Transmission Technology
Full Band Spectrum (FBS) 28 Simultaneous Frequencies
ranging from 1.5kHz - 100 kHz
Number of Frequencies
28 Simultaneous Frequencies
Microprocessor
New technology processor - faster and more powerful
Software
3rd Generation Software - improved user interface
Ground Balance Modes
Auto Ground Compensation - Advanced Digital Filtering
Target Identification
2 Dimensional Smartfind™ Size / Conductivity and Ferrous characteristics
Audio Tone Identification
Constant to Multi-tone; customizable Conductivity / Ferrous
Audio Tone Settings
3 Settings: Long, Smooth, Pitch Hold
Discrimination
2 Dimensional Smartfind™ Discrimination
Iron Mask
Simplified Iron Mask coordinates 0-31 with full ferrous discrimination capability
Depth Indicator
Yes; Now also updates in pinpoint mode
Sensitivity Adjustment
2 Settings: Semi-Automatic & Manual 1-32
Noise Cancel
Automatic & Manual
Pinpoint
Non-motion modulated audio for improved target size and depth identification
Low Battery Audio Alarm
Yes
Batteries
1600 mAh NiMH or Alkaline batteries
Coil
Lightweight 10.5" Double D (DD) waterproof coil
Visual Display
64x128 pixel LCD panel with improved graphics
Headphone Input
0.25 inch Stereo Jack
Threshold
Finer adjust level; improved stability in high-trash
Recovery Speed
Selectable (Fast & Deep)
Patents
US 4890064; US 5537041; US 5506506


Optional Accessories
Coils
8" FBS Coil with Lower Shaft
Battery
1800mA/H NiMH Battery Pack; 'AA' Housing Battery Pack
Charger
12V Car Charger

θεωρειται ενα απο τα καλυτερα στον κοσμο σε διαχωρισμο και ταυτοποιηση στοχου .
το προβλημαμου ητανε απο αρχης οτι δεν εχει το βαθος που υποσχεται
ο αντιπροσωπος.!!
οι δοκιμες εγιναν και με το μεγαλοτου πηνιο και με το μικρο.

δηλαδη μια κατσαρολα χαλκινη με 30 κιλα μολυβι μεσα δεν την πιανει στο ενα μετρο βαθος.!!ο πατοςτης στο ενα μετρο και η οροφητης στα 80 εκατοστα.!
αυτη η ποσοτητα ειναι πολυ ιδανικη .!!φανταστειται να ειναι μικροτερη οπως πχ μια 12 βολτ 7.5 αμπερορια μπαταρια στο 1 η μισο μετρο.ουτε καν τη βλεπει.

ο παλμοστου ειναι ενα μιγμα με κανονικη σειρα τετραγονων παλμων μετα ενα κενο διαστημα μετα ενας μεγαλος τετραγωνος παλμος οχι ανεστραμενος.
κενο και μετα ενας ανεστραμενος παλι μεγαλος το ιδιο με τον αλλον.

οι μεγαλοι τετραγωνοι πιθανον να ειναι για την εξισοροπιση εδαφους.
η συχνοτητατου ειναι απο 13 εως 15 κιλοχερζ σε 10 βηματα.
καθε διαφορετικο βημα που επιλεγουμε απο το πανελ αλαζει τη συχνοτητα του κατα καμποσα κιλοχερζ.

επειδη δεν μπορω να πειραξω το κυκλωματου ψαχνω να βρω κατι για να ενισχυσω τους τετραγωνους παλμουστου.
χωρις ομως να αλλαζει καθολου η μορφη-σχημα-συχνοτητα.
γιατι ολλα αυτα ειναι πολυ σημαντικα ωστε να επιστρεφουν στο δεκτη
τα στοιχεια που χρειαζεται για να ξεχωριζει τα μεταλλα.

τα πρωτα πειραματα εγιναν με ενα εκουαλαιζερ .κατι πηγε να γινει αλλα παλι μικρες διαφορες σε βαθος.
μετα δοκιμασα 2-3 τελικους αυτοκινητου χωρις αποτελεσμα.
μετα βρηκα ενα παλαιο εκουαλαιζερ στην αποθηκημου .μοντελο 70- 80.
φοραει το tda 2003 και κατα περιεργο τροπο και μετα απο καμια 20αρια ωρες δοκιμων και προσαρμογων καταφερα να αποκτησω το βαθος που ηθελα.

δηλαδη χτυπα ανετα το τεστ που προανεφερα και απο μισο μετρο πανω απο το εδαφος.!!
παλμοι ομως μπαχαλο.απο τετραγωνοι εγιναν τριγωνοι και αιχμες.!!
γεματος χαρα πηγα στιο κτημα του παπου να δοκιμασω .

εκει διαπιστωσα οτι εχει χασει τη διακριτικη ικανοτητα.κατα περιεργο τροπο ολλα τα μεταλλα τα βλεπει πια σαν ευγενη και σε συγκεκριμενη καταταξη -κατηγορια.
ολλα προς το ασημι χαλκο.
ενω ξερω σιγουρα οτι ειναι γεματο το εδαφος και στο μισο μετρο και στα 70 εκατοστα παλιοσιδερα .
αποδεσμευω την ενισχυση και τα βλεπω παλι σε απλη λειτουργια.
οντος τα παλιοσιδερα τα πιο ρηχα μεχρι 30 εκατοστα ανιχνευονται κανονικα με την σωστη καταταξη και τους ηχους και τα νουμερα.!

εδω μπαινει η εμπειρια και το μυαλοσας για τη λυση στο θεμα ενισχυση.



πιθανον καποια λυση που προτηνεται απο fmav -TSAKALI-τυπογραφος-fmav
αφου ολλοι συμφωνουν οτι χρειαζεται ενα φετ να λειτουργει διακοπτικα
μαλλον εκει θα ειναι η λυση.

καποιο κυκλωμα λοιπον με αυτα τα χαρακτηριστικα ξερει καποιος?

lastid
16-07-09, 22:05
Αφού δεν ξέρουμε λοιπόν επακριβώς την αρχή λειτουργίας του, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Το χάσιμο της διακριτικής ικανότητας με τη χρήση πρόσθετου ενισχυτή μπορεί να οφείλεται και στην ολίσθηση φάσης που εισάγει ο ενισχυτής.

Triton
16-07-09, 23:45
Πειραματικη διαταξη ανιχνευτη μεταλλων,διάβασα και λέω όπου μπορώ να βοηθήσω.
Αυτό όμως Γιώργο μόνο πειραματικη διαταξη ανιχνευτη μεταλλων δεν είναι.
Μάλλον ψύλλους στα άχυρα ψάχνεις και το λέω γιατί όπως είπε και ο lastid εφόσον δεν ξέρουμε την αρχή λειτουργίας του ...
Πάντως έτυχε να διαβάσω και παλιότερα παράπονα για ανιχν.μετάλλων.Θεωρώ ότι δεν γίνεται να αυξήσεις την εμβέλεια του γιατι αν γινόταν θα το έκαναν οι κατασκευαστές .
Τα βάθη που διαφημίζουν προφανώς είναι κάτω απο ιδανικές συνθήκες εδάφους και μάλον στα 30 εκατοστα και με διαχωρισμο εισαι πολύ καλά.
Αν διαβάσεις στο review Important note regarding field tests θα καταλάβεις τι παίζετε.

georgees
17-07-09, 10:17
καλος .
σωστα ολλα αυτα που μου λετε.
lastid πολυ καλο με την ολισθηση φασης του ενισχυτη.
ειναι ενας απο τους παραγοντες που υποψιαζομαι και εγω.
λυση δεν μου κατεβαινει.!!

trιton τα εχουνε φτιαξει τα καλα εργαλεια.
αλλα δεν τα δινουνε εξω στον κοσμο και ειδικα στη ελλαδα λογο αρχαιοτητων.
ερχονται κομενα .
πιστευω οτι με πολυ προσπαθεια ολλα γινονται.

μεχρι 30 εκατοστα?
ουτε τα κονσερβοπαφιλα του παπουμου στο κτημα δεν ειναι τοσο ρηχα.!!
εχουνε παει ολλα στα 40-50 μετα απο τα οργοματα.!!

KOKAR
17-07-09, 12:46
καλος .
σωστα ολλα αυτα που μου λετε.
lastid πολυ καλο με την ολισθηση φασης του ενισχυτη.
ειναι ενας απο τους παραγοντες που υποψιαζομαι και εγω.
λυση δεν μου κατεβαινει.!!

trιton τα εχουνε φτιαξει τα καλα εργαλεια.
αλλα δεν τα δινουνε εξω στον κοσμο και ειδικα στη ελλαδα λογο αρχαιοτητων.
ερχονται κομενα .
πιστευω οτι με πολυ προσπαθεια ολλα γινονται.

μεχρι 30 εκατοστα?
ουτε τα κονσερβοπαφιλα του παπουμου στο κτημα δεν ειναι τοσο ρηχα.!!
εχουνε παει ολλα στα 40-50 μετα απο τα οργοματα.!!

40-50 μέτρα ??? αυτό το βλέπω από χλωμό έως κιτρινιάρικο !!!

georgees
17-07-09, 18:07
40-50 εκατοστα βρε αχρηστο.!!!:001_rolleyes:

ακομα στο καμινι εισαι ?
που ειναι η κω??

TSAKALI
21-07-09, 13:42
φιλε Γιωργο το μηχανημα αυτο ειναι πολυ καλο ,απο οτι εριξα μια ματια στα λινκ που εδωσες ..αλλα δεν ειναι παλμικο.
και να ενισχυσεις τον παλμο μπορει να δουλευει σε μεγαλυτερο βαθος
αλλα ο διαχωρισμος θα παει περιπατο...
για μεγαλυτερο βαθος χρησιμοποιουμε παλμικα μηχανηματα χωρις διαχωρισμο.
θα μπορουσες ισως να φτιαξεις ενα εχτρα πηνιο πολυ μεγαλο, κατι σαν
ενισχυτη εδαφους, δηλαδη ενα πηνιο 15μΧ15μ το οποιο θα το τροφοδοτεις
με μια γεννητρια παλμων ενισχυμενη με power fet η tranzistor ,μονιμα απλωμενο στο εδαφος και συ να ψαχνεις με τον EXPLORER μεσα σε αυτο.
και παντα κατοπιν πειραματισμων

georgees
21-07-09, 14:50
τσακαλε αυτο που λες ειναι σωστο και το εχω σκεφτει.
εχω ενα κυκλωμα υψηλης τασης και θα το δοκιμασω .
αλλα για αυτο που λες
δεν ξερω πως να φτιαξω μια γεννητρια παλμων ενισχυμενη με power fet η tranzistor .

υπαρχει καποιο σχεδιο?

προσφατα ειδα ενισχυτες σε ταξη D .εχουν σχεση με ψηφιακη ανασυνθεση σηματος .

και παλι ομως δεν γνωριζω εαν ειναι η λυση.
κατι σε ενισχυτη ταξη Α σκοπευω τωρα να φτιαξω με βαση ενα σχεδιο που ειδα .
θα δουμε.

TSAKALI
23-07-09, 17:37
ψαξε στο google για NE555 ,εχει απειρα σχεδια,
και με ενισχυση.

sakis
23-07-09, 17:53
αγαπητε φιλε σαββα ( και νεο μελος ) καλο θα ηταν να διαβαζεις ολοκληρο το ποστ πριν προτεινεις καποια λυση σαν την παραπανω

ο φιλος χρυσοθηρας γιεωργιος απο το αγρινιο εχει βαλει μια λιστα με απιστευτες προδιαγραφες που βγαζει το συγκεκριμενο μηχανημα και σε γενικες γραμμες ψαχνει πως να ενισχυσει με ακριβεια το συγκεκριμενο παλμο .....

Τι σε κανει να πιστευεις οτι ενα 555 μπορει να αντικαταστησει ενα μικροπροσεσορα ο οποιος θα εχει τουλαχιστον 1500 τεμ 555 μεσα του ????

ευγενικους και φιλικους χαιρετισμους sakis

TSAKALI
23-07-09, 18:08
του προτεινω λοιπον, να μην ενισχυσει τον συγκεκριμενο παλμο
δηλ. να μην πειραξει το συγκεκριμενο μηχανημα, αλλα να φτιαξει μια απλη γεννητρια παλμων ..με mosfet και πηνιο η οποια θα δουλευει ξεχωριστα.
ο φιλος Γιωργος μαλλον το καταλαβε φιλε Σακη.

sakis
23-07-09, 18:14
ok ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ..... προφανως θα εννοεις οτι οι ανθρωποι που σχεδιασαν τον προσεσορα ,μελετησαν ,εκαναν πειραματα, ειδαν αποκρισεις, παντρεψαν το πηνιο ,τον προσεσορα ,το κυκλωμα εξοδου ,τα κυκλωματα αναγνωσης του αποτελεσματος , κλπ κλπ μπορουν ολοι να πανε σπιτι τους μια και την ιδια δουλεια θα κανει ενα 555 ενα μοσφετ και ενα πηνιο ...

δεν το ειχα καταλαβει αλλα τωρα το καταλαβα και ειμαι οκ

ευχαριστω

TSAKALI
23-07-09, 18:29
οχι δεν το καταλαβες.
με ενα τεραστιο πηνιο διαμετρου 15 μετρων στελνουμε ηλεκτρομαγνητικους παλμους στο εδαφος.(555 κτλ)
μεσα σε αυτον τον χωρο των 200 περιπου τετραγωνικων μετρων, ψαχνουμε με το μηχανημα του Γιωργου ,που ειναι κριμα να το χαλασει (μικροπροσσεσορες κτλ)

georgees
23-07-09, 19:22
παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον

τσακαλε δεν γινεται αυτο που λες.!!

καλη ιδεα αν και πολυ απλο το παρουσιαζεις .δεν ειναι και τοσο απλο.

χωρις να θελω να σε υποβιβασω ο θειος sakis αν και δεν εχει ασχοληθει με τα θεματα ειναι πιο πολυ μεσα στο ρεζουμε της υποθεσης.!

οπως ειπε σε καμια περιπτωση δεν μπορει ενα 555 με ενα ενισχυτη παλμων να κανει αυτη τη δουλεια.
βεβαια αυτη η κατασκευη που προτηνεις εσυ θα μπορουσε να μου χρησιμευσει σαν ενας μεγαλος πομπος διεγερτης ηλεκτρομαγνητικου πεδιου για ενα αλλο γεωρανταρ που εχει ενας φιλος το οποιο και αυτο κομενο του το στειλανε οι γερμανοι.

θα μπορουσα να απλοσω ενα μεγαλο πηνιο 100 επι 100 τετραγωνικα και να μπω στον κυκλοτου μεσα με το γεωρανταρ η με ενα αλλο πηνιο μικροτερο σαν δεκτη.

ολλα αυτα εχουνε εφαρμοστει σε μηχανηματα της αγορας αλλα κυριως με επιτυχια σε ανιχνευτη παλμικου τυπου .με πομπο 100 επι 100 και δεκτη 40 εκατοστα κανει θαυματα .δεν αφηνει τιποτε ομως απο μικρη προγκιτσα εως κατσαρολες και σκουριες και κεραμυδια .τα σαρωνει ολλα με αποτελεσμα να χανει τις διακριτικες ικανοτητες .

αυτα ομως δεν εχουν καμια σχεση με το δικομου ανιχνευτη .

η λειτουργια του πηνιου επιτελει κατα καποιο τροπο μια κατευθιντικη εκπομπη καθετη σαν ξυραφι στο εδαφος.

ειναι το πηνιο DD που κανει αυτη την εργασια .
αυτο το πηνιο δεν εχει σχεση με καποια αλλα πηνια αλλων σχεδιων ανιχνευτων.

στελνει απο το κεντρο μονο εκει που ειναι το μπαστουνι που κραταει το πηνιο.

ειναι κατι σαν μια ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΙΚΗ καθετη τομη και ολλη η ενεργεια φευγει απο εκει προς το εδαφος οπως επισης συλεγει και την επιστροφη απο τα μεταλλα.

οποτε μιλαμε για μια καθετη τομη σαν ξυραφι στο εδαφος .
γιαυτο και φημιζεται ενα απο τα τρια ,καλυτερο σε διαχωρισμο στον κοσμο απο οτι εχει κυκλοφορησει τουλαχιστον.
δηλαδη κανει μια κατευθυντικη εκπομπη και ληψη με καλη αναλυση αναλογη βεβαια με την ισχυ και δυναμη του πομπου.

ετσι δεν υπαρχει περιπτωση η ισχυ που λες εσυ απο τον πομπο των 100 τετραγωνικων μετρων πηνιου σε καμια περιπτωση να πλησιασει σε αποτελεσμα την καθετη μαγνητικη τομη που εκπεμπει το πηνιο του ανιχνευτημου.
ουτε σε ισχυ λογο της απωλειας αποστασης ουτε σε κατευθυντικοτητα .
μετα μην ξεχνας οτι στο συγκεκριμενο μηχανημα ο δεκτης συγκρινει τη φαση του σηματος πομπου με τη φαση του σηματος που επιστρεφει στο δεκτη και ετσι κατατασει τα μεταλλα.

οποτε το ερωτημα για την κατασκευη παραμενει ανοικτο.

fmav
23-07-09, 21:18
georgees- δεν ξερω πως να φτιαξω μια γεννητρια παλμων ενισχυμενη με power fet η tranzistor .

υπαρχει καποιο σχεδιο?



TSAKALI- ψαξε στο google για NE555 ,εχει απειρα σχεδια,
και με ενισχυση.


sakis- αγαπητε φιλε σαββα ( και νεο μελος ) καλο θα ηταν να διαβαζεις ολοκληρο το ποστ πριν προτεινεις καποια λυση σαν την παραπανω

ο φιλος χρυσοθηρας γιεωργιος απο το αγρινιο εχει βαλει μια λιστα με απιστευτες προδιαγραφες που βγαζει το συγκεκριμενο μηχανημα και σε γενικες γραμμες ψαχνει πως να ενισχυσει με ακριβεια το συγκεκριμενο παλμο .....

Τι σε κανει να πιστευεις οτι ενα 555 μπορει να αντικαταστησει ενα μικροπροσεσορα ο οποιος θα εχει τουλαχιστον 1500 τεμ 555 μεσα του ????


Αγαπητέ sakis, δεν κατάλαβα το σχόλιό σου καθώς και την σκοπιμότητα της ειρωνίας σε επόμενη απάντηση σου. Ο φίλος georgees άνοιξε αυτό το θέμα με σκοπό να μάθει πως μπορεί να ενισχύσει ένα παλμό και αυτό το πράγμα ρωτάει άλλη μια φορά στο σημείο που παραθέτω παραπάνω. Ο TSAKALI ακριβώς πάνω σε αυτή την ερώτηση απαντάει και μάλιστα έχοντας απόλυτο δίκιο. Κάποιος που δεν έχει ιδέα πως θα παράξει έναν τετραγωνικό παλμό θα πρέπει να ξεκινήσει από ένα 555. (για να μην πω από άλλα πιο βασικά ηλεκτρονικής...)

Τώρα τι σχέση έχουν αυτά με τους μικροπροσέσσορες κτλ δεν κατάλαβα. Εννοείς αυτά που έγραψε ο georgees για τις προδιαγραφές του μηχανήματος του εμπορίου που έχει? Αν είναι έτσι ας διευκρινήσει ο georgees τι ακριβώς θέλει: να ενισχύσει (παράξει) παλμό, ή να σχεδιάσει ένα τέτοιο μηχάνημα. Συγκεκριμένες ερωτήσεις παίρνουν και συγκεκριμένες απαντήσεις.

Παρεμπιπτόντως, και ο μικροεπεξεργαστής ίδιο τετραγωνικό παλμό με του 555 θα βγάλει. Η χρήση του επεξεργαστή είναι σημαντική μόνο στο κομμάτι της επεξεργασίας του σήματος λήψης.

TSAKALI
23-07-09, 22:41
φιλε Γιωργο, καταρχην να υποθεσω οτι το πηνιο DD που λες ειναι 2 πηνια.
το ενα για τη ληψη το αλλο για την εκπομπη.
2 ειναι οι λυσεις που βλεπω :
1.
αναλυουμε το κυκλωμα, βρισκουμε το τελευταιο σταδιο , ψαχνουμε για τα χαρακτηριστικα του στο νετ (αν ειναι σβησμενα τα γραμματα τοτε ακομη πιο δυσκολη η δουλεια) τελος παντων το αντικαθιστουμε με αλλο .
για να βγαλουμε πιο δυνατο παλμο θελουμε και μεγαλυτερη τροφοδοσια
(μονο στο τελευταιο σταδιο) δηλαδη χωρις θεωρητικο σχεδιο θα βαδιζουμε στα τυφλα, με κινδυνο να κανουμε ζημια , και παντα θεωρητικα γιατι δεν ξερουμε αν ενισχυοντας τον παλμο θα αυξηθει η ευαισθησια .
2.
εξωτερικος ενισχυτης (οπως τον λες)
απο οσα μου ειπες στο mail βγαζει εναν τετραγωνο μετα κενο και μετα ενα μεγαλο αρνητικο. για να ενισχυσουμε τετοια κυματομορφη θελουμε μια διαταξη γεφυρας οπως αυτη για ελεγχο μοτερ, απλα εκει που ειναι συνδεμενο το μοτερ βαζεις το πηνιο...και παντα με εξωτερικη τροφοδοσια

δεν βλεπω αλλη λυση. ....καλο παιδεμα

φιλικα Σαββας

georgees
24-07-09, 12:34
παιδια σας παρακαλω ας μη γινει το θεμαμου η αιτια για να τσακωνεστε μεταξυσας.

επισης θελω να πω οτι εαν ειχα τη δυνατοτητα να μελετησω το κυκλωμα δεν θα σας ζαλιζα.

οπως λεει ο φιλος fmav μονο με συγκεκριμενα στοιχεια θα παρω απαντησεις.
επρεπε να παρουσιασω ολλα τα στοιχεια απο αρχη για να μην δημιουργω τετοια προβληματα.
αλλα ας το κλεισουμε το θεμα εδω μεχρι να σας επισυναψω πιο πολλα στοιχεια .και συγνωμη που δεν το εκανα σωστα απο την αρχη.

σας ευχαριστω .

τσακαλε θα το φτιαξω το κυκλωματακι.σαν να ειναι καλο μου φαινεται.!

georgees
28-09-10, 16:34
παιδια θελω να επαναφερω το θεμα αν δεν ειμαι κουραστικος.

georgees
28-09-10, 16:50
μετα απο πολυ καιρο και αρκετα πειραματα θα ηθελα να ξαναεπαναφερω το θεμα της ενισχυσης των συγκεκριμενων παλμων.

15973
οι παλμοι οπως φαινονται

15974

η επιλεγμενη συχνοτητα ειναι 12.5 khz.
εχει 11 επιλογες συχνοτητας εξοδου .απο 12.5 εως 16.5 khz.

15975


15976


15977

FILMAN
28-09-10, 16:55
Για να το ενισχύσεις αυτό θες μια γέφυρα Η όπως αυτή που αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ, ούτε ενισχυτές τάξης Α ούτε C ούτε ήχου... ΠΡΟΣΟΧΗ: Το τετράγωνο στην έξοδο του "ενισχυτή" δεν θα προκαλέσει τετράγωνο ρεύμα μέσα από το πηνίο του ανιχνευτή...

georgees
28-09-10, 18:10
φιλε filman σε ευχαριστω
τι ενοεις τετραγωνο ρευμα?

<<ΠΡΟΣΟΧΗ: Το τετράγωνο στην έξοδο του "ενισχυτή" δεν θα προκαλέσει τετράγωνο ρεύμα μέσα από το πηνίο του ανιχνευτή...>>
τι ενοεις ακριβως?και τι θα προκαλεσει αραγε εκτος απο τετραγωνο ρευμα?

στο προηγουμενο ποστ που παρουσιαζεται η γεφυρα εχει και ενα μοτερ μεσα.
στην περιπτωσημου δεν υπαρχει μοτερ αλλα πηνιο.

<<απλα εκει που ειναι συνδεμενο το μοτερ βαζεις το πηνιο...και παντα με εξωτερικη τροφοδοσια>>

το πηνιο του πομπουμου εχει αντισταση 0.8 ωμ και περιπου 690-700 μικροανρι.

εαν ειναι ετσι θα προσαρμοστει η αντισταση και αυτεπαγωγη του πηνιουμου πανω στη γεφυρα?

τα κοντρολ 1 και κοντρολ 2 τι κανουν?
εκει τι πρεπει να μπει ?η εισοδος και εξοδος του κυκλωματος εκπομπης του μηχανηματος?
δηλαδη η ταλαντωση με απλα λογια?

georgees
28-09-10, 18:59
με απλα λογια

πιθανον ενοειται δινονταςμου το κυκλωμα αυτο οτι ενισχυονται ξεχωριστα οι θετικη και ξεχωριστα η αρνητικη ημιπεριοδος των τετραγωνικων παλμων.

δηλαδη ενας σκλαβος που οτι του δινεις το εκτελει ενισχυοντας ταυτοχρονα.


http://ecelab.com/circuit-motor-control-2.htm

<<<<Αυτό είναι ένα κύκλωμα για τον έλεγχο ένα συνηθισμένο κινητήρα συνεχούς ρεύματος με τη χρήση δύο ζεύγη τρανζίστορ (1 NPN και 1 PNP για κάθε ζεύγος).

Με κινητήρα συνεχούς ρεύματος τρέχει σε μία κατεύθυνση, εάν τα απαιτούμενα τάση εφαρμόζεται σε όλη τη διάλυσή της και τρέχει προς την αντίθετη κατεύθυνση, αν η πολικότητα της εφαρμοζόμενης τάσης αντιστραφεί. Η λειτουργία αυτή μπορεί εύκολα να επιτευχθεί με το κύκλωμα πιο πάνω.

Σε αυτό το κύκλωμα, «α» λογική 1 τάση στο Control 1 και «a» λογική 0 τάση ελέγχου 2 θα ανάψει το Q1 και Q4 και σβήστε Q2 και Q3, με αποτέλεσμα ο κινητήρας να στραφούν προς μία κατεύθυνση. Αντιστροφή της τάσης επίπεδα Control 1 και Ελέγχου 2 θα αντιστραφεί τα ζεύγη των τρανζίστορ που είναι «σχετικά» και «off», με αποτέλεσμα ο κινητήρας να γυρίσει προς την αντίθετη κατεύθυνση. Κάνοντας την ίδια λογική εισόδου στο Control 1 και Ελέγχου 2 (δύο «1» ή και τα δύο «0») θα προκαλέσει το μοτέρ να σταματήσει να περιστρέφεται.

Οι τιμές των αντιστάσεων βάση του τρανζίστορ (ή ακόμα και των τρανζίστορ οι ίδιοι) που απαιτείται από το κύκλωμα μπορεί να είναι διαφορετικές από εκείνες που φαίνεται στο Σχήμα 1, ανάλογα με τον κινητήρα . Ο πειραματισμός μπορεί επομένως να απαιτηθεί από την πλευρά του ερασιτέχνη για να δουλέψει αυτό κύκλωμα.>>>

valis
28-09-10, 19:21
Αν δεν το έχεις κατασκευάσει ήδη, χρειάζεσαι κάτι τέτοιο www.st.com/stonline/books/pdf/docs/13862.pdf (http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/13862.pdf)

georgees
28-09-10, 20:06
φιλε valis αυτο εχει δικοτου εσωτερικο ταλαντωτη.

δεν συμβαδιζει!

θελουμε ενα σκλαβο να εκτελει την ενισχυση του παλμου που του δινουμε χωρις
να αλλαζει τιποτε παρα μονο να ενισχυει.

valis
28-09-10, 20:38
Αυτό κάνει και το link που σου έστειλα. Η είσοδος των παλμών είναι το pin 1
εσωτερικός ταλαντωτής δεν υπάρχει πουθενά σε αυτό το κύκλωμα



15981

georgees
29-09-10, 10:51
παιδια τα τελευταια στοιχεια που μου δωσατε ειναι αρκετα για να ξαναπειραματιστω.
σας ευχαριστω πολυ.

FILMAN
29-09-10, 15:19
Σπύρο, αυτό που λες δεν κάνει, γιατί μπορεί να προκαλέσει ρεύμα μέσα από το πηνίο μόνο προς μια κατεύθυνση.

FILMAN
29-09-10, 15:21
Γιώργο, εννοώ ότι ακόμα και αν η κυματομορφή της τάσης εξόδου του ενισχυτή που θες είναι απόλυτα τετράγωνη, το ρεύμα που θα διαρρέει το πηνίο δεν θα είναι.

valis
29-09-10, 18:01
Σπύρο, αυτό που λες δεν κάνει, γιατί μπορεί να προκαλέσει ρεύμα μέσα από το πηνίο μόνο προς μια κατεύθυνση. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά ξανακύταξα το σχέδιο που έστειλα και κάτι λείπει :confused1:
Θα στείλω αργότερα ένα σχέδιο που το δουλέυω ήδη (σε πηνίο τέσλα)

valis
29-09-10, 19:56
16009

Αυτό το σχέδιο χρησιμοποιώ, το εξάρτημα που συνδέει τα 2 τμήματα λέγεται
gate drive transformer και είναι κατασκευασμένο απο 1 δαχτυλίδι φερίτη με 3 τυλίγματα
trifilar (1 για την είσοδο και απο 1 για κάθε mosfet)
Το τμήμα που λείπει είναι 2 πυκνωτές σε σειρα απο το vcc στο gnd.
Στον κοινό κόμβο σύνδεσης των 2 πυκνωτών συνδέεται το ένα άκρο του πηνίου

georgees
03-10-10, 14:23
ανεπιτυχης ενισχυση των παλμων με το κυκλωμα ελεγχου μοτερ

http://ecelab.com/circuit-motor-control-2.htm

δεν υπηρξε καμια ενισχυση των παλμων παρα μονο μια προσθετη εισαγωγη μικρης
παραμορφωσηςτων τετραγωνικων παλμων.

valis
03-10-10, 21:48
δοκίμασε αυτό.
16067

georgees
04-10-10, 20:23
Σπυρο θα με βοηθουσε να εχω ακριβως τα στοιχεια των τρανζιστορ.

valis
04-10-10, 22:09
irf9540 - irf540 - 1ΚΩ - 0.47μF mkt, mkp - 1n4148
Προυπόθεση να είναι η τάση του παλμού εισόδου αρκετή για να ανοίγει τα mosfet (10-12V p-p είναι καλά)
Αν ο παλμός έχει κλίση προς τα κάτω μεγάλωσε τον πυκνωτή.
Η τάση εξόδου είναι ανάλογη της τροφοδοσίας.

georgees
05-10-10, 02:17
irf9540
και irf540 ??

valis
05-10-10, 11:43
Νομίζω ότι βρίσκονται εύκολα, μπορείς να βάλεις ότι βρείς σε p & n channel αρκει να έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά.
Σε 2-3 μέρες θα το έχω δοκιμάσει και εγώ οπότε θα μπορώ να στειλω αποτελέσματα.

valis
08-10-10, 10:40
Αυτό είναι το σχέδιο που δούλεψε. Στο προηγούμενο ήταν λάθος το mosfet.
Επειδή έχω 300 Hz παλμό έβαλα, στο C 2.2 μF και στο R 3.3 KΩ (προτεινόμενες τιμές είναι 1KΩ , 2.2 μF) .
Η δίοδος που προτείνεται είναι η 1n4148 αλλά έβαλα 1n5819

16140

Αποτελέσματα: χρειάζεται είσοδο 5 V peak ή 10 V peak-peak. H έξοδος είναι ανάλογη της τάσης τροφοδοσίας.
Μου πάει από 4 Vpp μέχρι 28 Vpp, rise time ~60 - 80 nSec με φορτίο 120 Ω
Για την περίπτωση σου το βλέπω οκ