PDA

Επιστροφή στο Forum : Air condition LG Art Cool πριζα!!



Tammylia
19-07-09, 12:00
Καλημέρα,:001_smile:

Θα ήθελα να ρωτήσω που συνήθως μπαίνει η πρίζα του κλιματιστικου?? Επειδη φτιαχνω απο την αρχη το διαμερισμα, και πρωτη φορα βαζω air condition, ρώτησα τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε οτι όλες οι πριζες μπαινουν διπλα στο κλιματιστο.

Εχω αγορασει LG Art Cool αυτα που ειναι σαν πινακες, ομως τωρα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως φαινεται παραξενα με την πριζα διπλα.

Φυσικα την πριζα την εχει ηδη σκαψει και οταν βαφτει το σπιτι θα τις φτιαξει.

Που συνήθως μπαινει η πριζα του air condition??? Υπηρχε τρόπος να μην φαινεται καθολου??? Εκανα κάποια βλακεία??:001_unsure:

Ευχαριστώ

Λία

h@ris
19-07-09, 12:39
Χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα, όσα σπίτια έχω δει με καινούρια εγκατάσταση, μπαίνει δίπλα στο κλιματιστικό και το καλώδιο κόβεται τόσο κόντο ίσα που να φτάνει στην πρίζα. Τώρα αφού λες ότι τίθεται και θέμα ομορφιάς, ας προτείνουν κάτι και οι ηλεκτρολόγοι του φόρουμ...

antonisc
19-07-09, 13:39
η μπριζα μπενη φιλεμου διπλα στο αιρ κοντισιον αν δεν θελης να φενετε μπορης να βαλης το κουτη διακλαδωσεως διπλα ακριβως και να το ενωσης απευθιας μεσα με το μιονεκτιμα σε περιπτοση που το καλωδιο παθη κατη πρεπη να ξεστοκαρης το κουτη για να βγαλης το καλωδιο

nikkos
19-07-09, 13:52
ναι, καλύτερα να φαίνεται λίγο η πρίζα, παρά σε περίπτωση που πάθει κάτι το κλιματιστικό, να σκάβεις και να βάφεις τοίχους :)

tasosmos
19-07-09, 23:16
Αφου δεν εχεις περασει ακομα εγκατασταση μπορεις καλλιστα να περασεις και εσωτερικο στο κουτι το καλωδιο.
Απλα θα αφησεις λιγο εξτρα καλωδιο, αν τυχον παθει κατι το a/c (μαλλον χλωμο αλλα τεσπα) τοτε κοβεις το καλωδιο απο την μερια του a/c αντι να σκαβεις τοιχους. ;-)

stefanoszis
19-07-09, 23:53
Καλημέρα,:001_smile:

Θα ήθελα να ρωτήσω που συνήθως μπαίνει η πρίζα του κλιματιστικου?? Επειδη φτιαχνω απο την αρχη το διαμερισμα, και πρωτη φορα βαζω air condition, ρώτησα τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε οτι όλες οι πριζες μπαινουν διπλα στο κλιματιστο.

Εχω αγορασει LG Art Cool αυτα που ειναι σαν πινακες, ομως τωρα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως φαινεται παραξενα με την πριζα διπλα.

Φυσικα την πριζα την εχει ηδη σκαψει και οταν βαφτει το σπιτι θα τις φτιαξει.

Που συνήθως μπαινει η πριζα του air condition??? Υπηρχε τρόπος να μην φαινεται καθολου??? Εκανα κάποια βλακεία??:001_unsure:

Ευχαριστώ

Λία

Να του πεις να βγαλει το καλωδιο στην κατω αριστερα γωνια της εσωτερικης μοναδας

Phatt
20-07-09, 01:47
Χωρις να γνωριζω τις διαστασεις της μοναδας κλπ κλπ, υπαρχει περιπτωση να μπει η μπριζα ακριβως πισω απο την μοναδα οποτε και η μπριζα να υπαρχει και να μην φαινεται.Ειναι θεμα χωρου βεβαια...

gsmaster
20-07-09, 02:16
Αμα περάσει σπιράλ απο το κοντινότερο κουτί διακλάδωσης και το βγάλει στην επιφάνεια του τοίχου στο σημείο που πρέπει για να καλυφθεί απο το κλιματιστικό θα είναι μια χαρά και δεν θα φαίνεται τίποτα. Πρέπει όμως να μεριμνήσεις και για τις σωληνες σύνδεσης με την εξωτερική μονάδα όταν θα στο συνδέσει ο ψυκτικός να μήν φαίνονται.

Tammylia
20-07-09, 02:56
Ομως για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει να σκαψει ξανα στον τοιχο και να γινουν καινουριες τρυπες, ετσι δεν ειναι?
Εχουμε στοκαρει ηδη ολες τις τρυπες που ειχε κανει ο ηλεκτρολογος και τελος του μηνος θα ερθει καποιος να βαψει το σπιτι.
Εσεις που εχετε την πριζα του κλιματιστικου σας? Μηπως υπερβαλλω? Απλα σκεφτηκα αν θα φαινεται περιεργα η πριζα διπλα στο συγκεκριμάενο κλιματιστικο (LG Art Cool), το οποιο ειναι σαν πινακας. Λετε να φαινεται
ασχημο??
Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας

Λία

stefanoszis
20-07-09, 09:22
Ομως για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει να σκαψει ξανα στον τοιχο και να γινουν καινουριες τρυπες, ετσι δεν ειναι?
Εχουμε στοκαρει ηδη ολες τις τρυπες που ειχε κανει ο ηλεκτρολογος και τελος του μηνος θα ερθει καποιος να βαψει το σπιτι.
Εσεις που εχετε την πριζα του κλιματιστικου σας? Μηπως υπερβαλλω? Απλα σκεφτηκα αν θα φαινεται περιεργα η πριζα διπλα στο συγκεκριμάενο κλιματιστικο (LG Art Cool), το οποιο ειναι σαν πινακας. Λετε να φαινεται
ασχημο??
Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας

Λία


μπορει να κανει ενα ξετρυπιμα απο το μπουατ που αφησε για να περασει τη μπριζα του τοιχου (αν ο τοιχος ειναι εξωτερικος και οχι μεσοτοιχια) και να βγαλει το καλωδιο παροχης εξω.

lazarost
20-07-09, 11:14
Μια ιδεα ειναι να βαλεις το κλιματιστικο σε τετοια θεση που να κρυβεις την πριζα......οποτε δεν θα φαινετε τιποτα.....
Πως το βλεπεις και αυτο ?

gdimis
20-07-09, 12:59
εγω θα σου ελεγα να αφησει ο ηλεκτρολογος παροχη σε ενα κουτι στην εξωτερικη μοναδα...θα το συνδεσει ο ψυκτικος....και μεσα δε θα φενεται τιποτα πριζες και τετοια......

NIKPAPAZOGLOU
20-07-09, 16:51
ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΗΝΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΠΡΙΖΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΟΥΤΙ ΔΙΑΚΛΑΔΟΣΕΙΣ,(ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ A/C) ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΘΑ ΒΑΦΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΑΤΙ ΚΑΛΩΔΙΟ.Ἠ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ A/C ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ) ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

antonis_p
22-07-09, 13:17
το συνηθες είναι η πρίζα να μπαινει διπλα στο A/C,
θα μπορουσες να το συνδεσεις και στο κουτι της διακλάδωσης
που βρίσκεται διπλα στο A/C αλλά φρόνιμο είναι να μπορει να αποσυνδεθεί
αν χρειαστει.
Οχι τοσο για περιπτωση βλάβης,
αν πάθει κατι που δεν παθαινει
συνήθως η επισκευή γινεται επι τοπου
αλλα σκεψου κατι να σου ριχνει το ρελε ή την ασφαλεια
και να θελεις να το αποσυνδεσεις απο τα 230
για να επιβεβαιώσεις αν είναι αυτό και να μην μπορείς....

ts0gl1s
22-07-09, 13:28
Μπορείς να βάλεις ένα μπουάτ στο μέρος που είναι να μπει το κλιματιστικό στην μεριά που είναι η είσοδος των σωλήνων του κλιματιστικού ώστε να μην φαίνετε η να περάσεις μέσα από τον τοίχο μονό το καλώδιο και να είναι χίμα ώστε να το βάλεις μέσα στο κλιματιστικό χωρείς να κανείς φανερές ενώσεις, έχω περάσει αρκετά κλιματίστηκα το θέμα της πρίζας είναι άμα δεν μπορείς να τραβήξεις καινούρια γραμμή ρεύματος….

Tammylia
23-07-09, 12:53
Καλησπέρα,

Θα είναι δηλαδη ασφαλές αν δεν βάλω πρίζα?
Αυριο θα ερθει ο ηλεκτρολογος, για να τραβηξει λιγο τα καλωδια απο την πριζα που εχει ηδη κανει ωστε να ειναι απο πισω απο το κλιματιστικο. Και οταν ερθει ο ψυκτικος να συνδεσει τα καλωδια.
Αλλα και απο την αλλη δεν μπορει να κανει κατι περιεργο ο ηλεκτρολογος γιατι οταν φτιαχτει το σπιτι θα μου δωσει πιστοποιητικο.
Εχω δει πολλα σπιτια με κλιματιστικα που δεν φαινεται κανενα καλωδιο, ουτε πριζα.
Εσείς πιστευεται οτι θα ειναι ασφαλες??

Ευχαριστω για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας

Λία

ts0gl1s
23-07-09, 13:20
Γιατί να μην είναι ασφαλές άμα γίνει σωστά η δουλειά είναι ασφαλές ο ψυκτικός σου λογικά θα έχει πήρα και δεν θα σύνδεση την γείωση στην φάση τον ουδέτερο στην γείωση και την φάση στον ουδέτερο J γενικά το ψάχνεις πολλή φίλε μου αλλά δεν χρειάζεται το μονό που χρειάζεται είναι να μπει το καλώδιο πίσω από το κλιματιστικό άντε και καλό κρύο !!!

gdimis
23-07-09, 16:59
Καλησπέρα,

Θα είναι δηλαδη ασφαλές αν δεν βάλω πρίζα?
Αυριο θα ερθει ο ηλεκτρολογος, για να τραβηξει λιγο τα καλωδια απο την πριζα που εχει ηδη κανει ωστε να ειναι απο πισω απο το κλιματιστικο. Και οταν ερθει ο ψυκτικος να συνδεσει τα καλωδια.
Αλλα και απο την αλλη δεν μπορει να κανει κατι περιεργο ο ηλεκτρολογος γιατι οταν φτιαχτει το σπιτι θα μου δωσει πιστοποιητικο.
Εχω δει πολλα σπιτια με κλιματιστικα που δεν φαινεται κανενα καλωδιο, ουτε πριζα.
Εσείς πιστευεται οτι θα ειναι ασφαλες??

Ευχαριστω για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας

Λία
εγω θα σου πω παλι να βγαλεις τη παροχη(πριζα),στην εξωτερικη μοναδα..εξω ..