PDA

Επιστροφή στο Forum : TV Sony trinitron KV-29X5D



Ευάγγελος Ψύχος
23-07-09, 01:56
Έχω μία tv sony KV-29X5D η οποία ξαφνικά σταμάτησε, έσβησε και το Led του power αναβοσβήνει 2 φορες σταματάει και ξανά 2 φορές και ξανά......
Ξέρει κανείς τι να κοιτάξω??
Έχω το servise manual (το κατέβασα χθές) αλλά η διάγνωση πού κάνει μέσα για αυτή την περίπτωση λέει:

Protection circuit trip < ANY TIME >

Άν ξέρει κανείς τί να φτιάξω παρακαλώ μία απάντηση.
Ευχαριστώ πολύ.
Βαγγέλης sw1iyb

electron
23-07-09, 06:36
Η προσοχή σου θα πρέπει να επικεντρωθεί αρχικά στην βαθμίδα του τροφοδοτικού. Κάποιο βραχυκύκλωμα εκεί πιθανόν εξαναγκάζει το κύκλωμα να τριπάρει. Έλεγχος στο τρανζίστορ ισχύος του τροφοδοτικού καθώς και σε επιμέρους εξαρτήματα,(πυκνωτές),γύρω από αυτό.

Notios38
23-07-09, 08:53
Επειδη ειχα μια παρομοια βλαβη σε μια ιδια για δες τον πυκνωτη που εχει παραλληλα με το -- στο τρανζιστορ του οριζοντιου 1 nf 2..τρυπαει και πιθανον να την εχει γλυτωσει το εξαρτημα....sv9ako 73

m.tournakis
23-07-09, 08:54
Βαγγελη καλημερα.Ελενξε οτι το τροφοδοτικο σου βγαζει 135V με ξεκολημενο το tr οριζοντιου και βαλε λαμπα για φορτιο.Αν ολα καλα τοτε θα ελεγα να σιγουρευτεις πως η οθονη σου ειναι ενταξει.Αν δεν εχεις οργανο να την μετρησεις,ρωτα τον πελατη τα ακολουθα:Αργουσε να φερει εικονα τον τελευταιο καιρο;Μηπως καποιο χρωμα ηταν πιο εντονο,ειχε παρει ροζ αποχρωση;
Οι περισοτερες X5 και γενικα οτι φοραει FE1 σασσι μου ερχονται αυτον τον καιρο με πεσμενη οθονη...

Ευάγγελος Ψύχος
23-07-09, 10:28
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.!!!!!!

Βαγγέλης sw1iyb:001_rolleyes:

seen
09-04-11, 23:13
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.!!!!!!

Βαγγέλης sw1iyb:001_rolleyes:


SW1IYB μόνο ζητάς ;
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42454&p=425751&viewfull=1#post425751

Ας πούμε με την sony τι έκανες ;

Δυο χρόνια πέρασαν και δεν απάντησες μάστορααααααααα [-X

BESTCHRISS
19-04-11, 20:28
Έχω μία tv sony KV-29X5D η οποία ξαφνικά σταμάτησε, έσβησε και το Led του power αναβοσβήνει 2 φορες σταματάει και ξανά 2 φορές και ξανά......
Ξέρει κανείς τι να κοιτάξω??
Έχω το servise manual (το κατέβασα χθές) αλλά η διάγνωση πού κάνει μέσα για αυτή την περίπτωση λέει:

Protection circuit trip < ANY TIME >

Άν ξέρει κανείς τί να φτιάξω παρακαλώ μία απάντηση.
Ευχαριστώ πολύ.
Βαγγέλης sw1iyb


μηπως μπηκε σε προστασια βγαλε την τηελοραση απο την μπριζα και βαλτην ξανα μετα απο 20 λεπτα
σε εμενα αυτο εγινε μετα απο υπερταση δικτυου της δεη

Ευάγγελος Ψύχος
29-09-11, 10:02
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι σας χρωστάω μια μεγάλη συγνώμη για την απαράδεκτη και γαϊδουρινή συμπεριφορά μου που δεν σας ευχαρίστησα για την πραγματικά άμεση ανταπόκριση σας.!!!
Ειλικρινά φταίω διότι ξέχασα να απαντήσω!!!
Τώρα στο θέμα μας.
Η βλάβη ήτανε στο τροφοδοτικό και συγκεκριμένα στο τρανζίστορ ισχύος και στους γύρω πυκνωτές.
Και πάλι σας ευχαριστώ έναν-έναν
electron - Γιάννη
notios38 - Δημήτρη
m.tournakis - Μανώλη και τέλος τον αγαπητό φίλο πού με ταρακούνησε και απάντησα
seen τον Δημήτρη

Και πάλι sorry
sv1 iyb
Βαγγλέλης