PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολοκληρωμενος ενισχυτης λυχνιας με την 6C33.....το τελος



lazarost
23-07-09, 09:18
Ολοκληρωμένος ενισχυτής τάξης Α με την 6C33
Ολοκληρώθηκε η κατασκευή του μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα αλλά τελικά άξιζε που άργησε τόσο πολύ. Στο συγκεκριμένο topic http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43442 υπάρχει αρκετά μεγάλη συζήτηση για το όλο project όποτε εδώ θα κάνω την παρουσίαση της όλης κατασκευής με όλες τις λεπτομέρειες. Όλα τα σχέδια με τα υλικά είναι σε μορφή PDF για όποιον θα θέλει να το φτιάξει. Ξεκινώ από το τροφοδοτικό το οποίο είναι χωρισμένο σε κομμάτια στο σχέδιο αλλά και στην κατασκευή του. Έτσι λοιπόν έχω ένα τμήμα που είναι η ανόρθωση και το φιλτράρισμα και μετά δυο κομμάτια που είναι η σταθεροποίηση των απαιτούμενων τάσεων. Ένα άλλο κομμάτι είναι και το τροφοδοτικό της αρνητικής τάσεως και των νημάτων του προενισχυτού. Περνάμε μετά στο κομμάτι της προενίσχυσης που είναι δυο λυχνίες 6922 ανά κανάλι σε τοπολογία SRPP. Και τέλος είναι το τμήμα του τελικού ενισχυτή με την 6C33.
Επίσης υπάρχει και ένα κομμάτι χρονοκαθυστέρησης , περίπου τα 3 λεπτά , της υψηλής τάσης.
Ας δούμε ένα ένα τα κομμάτια του πάζλ.
Για την ανόρθωση έχουμε τα 4 δίοδα 1Ν5408 και φιλτράρισμα 3 ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 470μF/400V και παράλληλα σε αυτούς είναι από μια αντίσταση 150ΚΩ . Ένας κλασικός σχεδιασμός τροφοδοτικού. Η υψηλή τάση που παίρνω οδηγείτε στα δυο ξεχωριστά κομμάτια σταθεροποίησης τα οποία είναι με ένα FET IRF830 το κάθε ένα και με τις zener έχω την απαραίτητη τάση τροφοδοσίας. Το επόμενο στάδιο είναι το τροφοδοτικό για την αρνητική τάση του οδηγού πλέγματος της λυχνίας εξόδου και είναι με μια απλή γέφυρα και δυο ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές και ανάμεσα τους μια αντίσταση. Συνδεσμολογία Π .Από εκεί πάμε μετά στα τριμερ 20 στροφών για να έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε μικρομετρική ρύθμιση της τάσεως. Η αρνητική τάση μας έχει το πλεονέκτημα και σε αυτή την σχεδίαση , τάξη Α με μια λυχνία, αλλά και σε σχεδίαση Push-Pull ότι δεν μας ενδιαφέρει να είναι οι λυχνίες με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά ( Matching pear) μιας και με την ρύθμιση του σημείου πόλωσης τις φέρνουμε να είναι η λειτουργία τους ακριβώς ίδια. Το μειονέκτημα είναι ότι έχουμε ένα ακόμα κύκλωμα παραπάνω στο κουτί μας και φυσικά το κόστος του. Μετά είναι η τροφοδοσία των νημάτων της προενίσχυσης με συνεχή τάση με ένα LM338 . Και μια ακόμη έξοδος 5V για τα ρελε .
Το κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης είναι με ένα 555 και ένα ρελε που να αντέχει την τάση και το ρεύμα που θα περάσει μέσα από αυτόν και επίσης έχουμε και ένα κύκλωμα με 4 ρελε που κάνουμε την επιλογή των εισόδων. Όλοι οι είσοδοι είναι LINE. Επέλεξα αυτήν την λύση με τα ρελε για τον λόγο του ότι τα καλώδια από τα βύσματα εισόδου είναι πολύ μικρά μέχρι το κύκλωμα των ρελε και έτσι στην είσοδο του προενισχυτού έρχεται απλά ένα ζευγάρι ομοαξονικά καλώδια και όχι 4. Πράγμα που θα μπορούσε να μου φέρει θόρυβο στο κύκλωμα μου με 4 ζευγάρια μεγάλα καλώδια.
Ο προενισχυτής.
Ο προενισχυτής είναι φτιαγμένος με δυο λυχνίες 6922 σε συνδεσμολογία SRPP. Η συνδεσμολογία αυτή έχει το πλεονέκτημα της μεγάλης ενίσχυσης και έξοδο αρκετά μεγάλη τάση ΡΡ αλλά έχει και αρκετή παραμόρφωση αν το παρακάνεις. Επέλεξα τις 6922 γιατί έχουν αρκετά καλά χαρακτηριστικά και επίσης ότι η εσωτερικές χαρακτηριστικές της είναι αρκετά κοντά με τις χαρακτηριστικές της λυχνία εξόδου. Στην αρχή είχα επιλέξει την 12ΑΧ7 λόγο του μεγάλου MU που έχει αλλά μετά άλλαξαν τα πλανά. Η ιδανική λυχνία για καλύτερη προσαρμογή με την λυχνία εξόδου μπορεί να είναι μια από τις παρακάτω.
6SL7-6SN7-12SL7-12SN7. Για κάποιον που θέλει να φτιάξει αυτόν τον ενισχυτή μπορεί χωρίς καμία μετατροπή υλικών να βάλει μια από αυτές. Οι πρώτες δυο θέλουν 6,3 στα νήματα ενώ οι δεύτερες θέλουν 12,6. Όλα τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί στον προενισχυτή αλλά και γενικά σε όλα τα κυκλώματα είναι όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητας. Όλες οι αντιστάσεις είναι 1% . Οι πυκνωτές συζεύξεως στον προενισχυτή είναι της Γαλλικής εταιρίας SOLEN που είναι πολύ καλής ποιότητας και λογικού κόστους. Βέβαια στην αρχή πήγαινα για CARDAS-AURICAP-MUNDORF-AUDIONOTE αλλά όταν είδα τιμές……….
Το τμήμα της τελικής ενίσχυσης είναι παρά πολύ απλό στην κατασκευή του και έχει όλα και όλα 7-8 υλικά. Ο Μ/Τ εξόδου για την συγκεκριμένη λυχνία είναι κανονικά στα 600Ω αλλά όπως είχα πει και στο topic επέλεξα έναν 1,25ΚΩ της Καναδικής HAMMOND MODEL 1640SEA. Είναι μειονέκτημα αυτός γιατί μου ρίχνει αρκετά την ισχυή εξόδου αλλά και πλεονέκτημα του ότι κρατώ χαμηλά την παραμόρφωση. Η λυχνία εξόδου είναι πολύ δύστροπη και πολύ περίεργη στο να την φέρεις να δουλέψει σωστά. Στην αρχή είχα τάση ανόδου 300V και ρύθμισα το ρεύμα ηρεμίας στα 100mA για να κάνω τις δόκιμες μου. Όλα καλά και ωραία αλλά μετά από λίγη ώρα λειτουργίας είδα τις λάμπες να κοκκινίζουν.
Έλεγξα το ρεύμα ηρεμίας και είδα ότι είχε ξεπεράσει τα 200mA. Η λυχνίες είχαν βγει έκτος ορίων και έφτασαν σε σημείο να αυτοταλαντώνουν και να τραβούν υπερβολικό ρεύμα.
Μετά από αρκετά πειράματα έριξα την τάση ανόδου στα 250 V και ξεκίνησα να ρυθμίζω το ρεύμα ηρεμίας σιγά σιγά. Ξεκίνησα από τα 80mA και το άφησα να δουλέψει περίπου τα 15 λεπτά. Εκεί είδα ότι όσο πέρναγε η ώρα το ρεύμα ανέβαινε σιγά σιγά ώσπου έφτασε σε κάποιο σημείο που ήταν σταθερό. Αφού λοιπόν το ρεύμα έμενε σταθερό άρχισα τις μικρομετρικές ρυθμίσεις και το έφτασα να είναι σταθερό στα 130 mA. Σε κάποια γερμανικά φόρουμ πολλοί που έχουν ασχοληθεί με αυτή την λυχνία είχαν πολλά προβλήματα.
Η λύση που βρήκαν για να μην ‘τσουλάει’ το ρεύμα ηρεμίας ήταν να βάλουν ένα μικρό πηνίο σε σειρά με το οδηγό πλέγμα της. Το πηνίο αυτό του έδιναν τιμή στα 100μΗ αλλά έκανα δοκιμή με ένα 10μΗ και πραγματικά το πρόβλημα λύθηκε. Αυτό γιατί οι εσωτερική χωρητικότητα της λυχνίας είναι πολύ μεγάλη και είναι και ο λόγος που κάνει την λυχνία να αυτοταλαντώνη. Έτσι λοιπόν ρύθμισα το ρεύμα ηρεμίας στα 130mΑ και μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας σταθεροποιήθηκε λίγο παραπάνω…. με μια μικρή επέμβαση ακόμα.
Μετά από όλη την ταλαιπωρία κατασκευής και ρύθμισης ήρθε η ώρα να τον συνδέσω πάνω στα ηχεία. Τα ηχεία που έχω είναι 87db ευαισθησία , σχετικά αναίσθητα , όποτε δεν περίμενα να βγάλει και την τρελή ισχύει και να με ξεκουφάνει. Τον οδήγησα από ένα CD SONY και έβαλα διάφορα κομμάτια να ακούσω. Από ACID JAZZ-ROCK-TRANCE-POP μέχρι και Μητροπάνο και Ζουζούνια.
Ο ήχος ?
Απλά τέλειος. Άλλο να σας τον περιγράψω και άλλο να είσαι μπροστά να τον ακούς. Μέχρι και η γυναίκα μου που δεν έχει καμία σχέση με ήχο γύρισε και μου είπε ότι αυτός παίζει καλύτερα από τον άλλον (2ΧEL34 Push-Pull) . Τέτοια διάφορα που είναι αισθητή και από γυναίκα !!!!!!!!!.
Βαθιά και γλυκά μπάσα και πολύ καθαρές μεσαίες και υψηλές. Ευχαριστιέσαι να κάθεσαι να ακούς μουσική. Με μικρή ισχυή που έχει , περίπου τα 11-12 Watt τον υπολόγισα , ένας χώρος γύρω στα 65 τετραγωνικά γέμισε με ήχο. Είναι πραγματικά απίστευτη η ποιότητα που βγάζει η τάξη Α.
Αυτά τα λίγα για την περιγραφή του. Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Παρακάτω είναι τα ‘μαγαζιά’ από όπου πήρα τα διάφορα υλικά για την υλοποίηση του ενισχυτή.
Λυχνίες , βάσεις , πυκνωτές συζεύξεως , Μ/Τ εξόδου
www.tube-town.net (http://www.tube-town.net/)
Αντιστάσεις , πυκνωτές ηλεκτρολυτικοί , ημιαγωγοί , τυπωμένα
www.rsgreece.com (http://www.rsgreece.com/)
Κουτί
www.audiokit.it (http://www.audiokit.it/)
Ο Μ/Τ τροφοδοσίας είναι τοροϊδής από τον Γιατρά.
Οι μετρήσεις που είναι γραμμένες πάνω στα σχέδια είναι σε κατάσταση ηρεμίας και οι τιμές είναι σε VOLT DC.

Και μερικές φωτό από την όλη κατασκευή.

lazarost
23-07-09, 09:20
Μερικες ακομα φωτο.....

lazarost
23-07-09, 09:22
Τα τελικα σχεδια.....
Ελπιζω να μην ξεχασα καποιο σχεδιο ή καποια λεπτομερεια.
Αν κατι δεν εχω βαλει παρακαλω να το πειτε να το βαλω.
Ευχαριστω ολους οσους ειχαν κανει σχολια στο τοπικ και φυσικα για την υπομονη σας.

Λαζαρος

IOANNIS
23-07-09, 14:33
γεια σου φιλε λαζαρε!! :001_smile: μιλαμε εχεις κανει φοβερη δουλεια!!!:w00t: συγχαρητηρια!!!!!
αρχες αυγουστου λεω να τον ξεκινησω και εγω!!!! :lool:

lazarost
23-07-09, 14:35
Αντε με το καλο Γιαννη να εχεις και εσυ δυο καυτες ρωσσιδες στο σπιτι σου.

Τρελός Επιστήμονας
23-07-09, 14:36
Δύσκολη λάμπα και με μεγάλη διασπορά χαρακτηριστικών η 6C33, γιαυτό το λόγο διπλά συγχαρητήρια!!!!!!!!!

sakis
23-07-09, 20:10
εγω οπως πολλες φορες εχω δηλωσει δεν εχω ιδεα απο λαμπες .... Ομως δεν μπορω παρα να βγαλω το καπελο σε μια κατασκευη που δειχνει εξαιρετικα ποιοτικη

ελπιζω να παιζει το ιδιο καλα με οσο δειχνει .... τα συγχαρητηρια μου δειχνει απλα εξοχο !!!!

lazarost
23-07-09, 21:41
Για το θεμα του ηχου και το πως ακουγεται δεν θα ηθελα να πω κατι.
Ελπιζω ο ανθρωπος και πολυ καλος φιλος που τον πηρε μια και τον ακουσε
στο σπιτι μου και θα τον ακουσει και στο δικο του να μπει και να πει την γνωμη του.
Ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.

Triton
23-07-09, 22:47
Συγχαρητήρια και απο εμένα Λάζαρε.

weather1967
23-07-09, 22:54
Συγχαρητήρια Λάζαρε ,καλυτερος και απο εργοστασιακες κατασκευες .

lazarost
24-07-09, 09:36
Καλημερα και ευχαριστω για τα καλα σας λογια.
Ειχα ξεχασει να βαλω το κυκλωμα της χρονοκαθυστερησης.
Βουαλα.....

crown
24-07-09, 09:55
Στην Ελαδιτσα μαs τελικα εχουμε τα καλυτερα χερια.
Μπραβο Λαζαρε.

KOSTAS NAF
24-07-09, 10:22
Συγχαρητηρια για την τελεια κατασκευη αλλα και την αψογη παρουσιαση.

KOKAR
24-07-09, 13:35
Για το θεμα του ηχου και το πως ακουγεται δεν θα ηθελα να πω κατι.
Ελπιζω ο ανθρωπος και πολυ καλος φιλος που τον πηρε μια και τον ακουσε
στο σπιτι μου και θα τον ακουσει και στο δικο του να μπει και να πει την γνωμη του.
Ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.

βρε Λάζαρε, τον έδωσες αλλά δεν μας παρουσίασες τις μετρήσεις...
ελπίζω όταν με το καλό φτιάξεις τον δικό σου να τις δούμε και αυτές.
στο είπα σε προηγούμενο ποστ αλλά δεν κρατιέμαι..... μπράβο ξανά
για το αποτέλεσμά, οπτικά δεν έχει να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ από τα HIEND
συστήματα !!!

lazarost
24-07-09, 13:51
Οι μετρησεις εγιναν με το Visual Analyser και καπου τις εχει κανει save.
Να τις βρω και να τις βαλω....αλλωστε για αυτο ειπα στην αρχη αν εχω ξεχασει κατι να το πειτε.
Οσο για σενα οταν φτιαξω και τον δικο μου θα σου πω να ερθεις να τον ακουσεις

xazopartalos
24-07-09, 14:07
Μπραβο Λαζαρε πολλη καλη δουλεια για να ειναι με το χερι.....

lazarost
24-07-09, 19:15
Χρηστο με τα χερια ειναι το πιστευεις ή οχι.....:lool::lool:( πλακα κανω μη στραβωσεις )
Το αλλο Σαββατο θα ειμαι πανω.....οποτε να δουμε πως θα βρεθουμε για κανα καφεδακι

Πετρος Πετριδης
24-07-09, 20:30
Ωραία κατασκευή συγχαρητήρια.

lazarost
25-07-09, 10:09
Οι μετρησεις......
Ολες οι μετρησεις εγιναν με προγραμμα στον υπολογιστη μιας και παλμογραφος δεν υπαρχει.Στην πρωτη φωτο ειναι η σταθμη εξοδου απο το πρωτο σταδιο του προενισχυτη.......η σταθμη ειναι στα 12v PP περιπου.
Στο δευτερο σταδιο ειναι στα 24 v PP περιπου.
Ολα αυτα με probe x10.

h@ris
25-07-09, 10:57
Συγχαρητήρια και πάλι! Περιμένουμε να δούμε και τον δικό σου με την ωραία οθόνη :P

Αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα με τις κυματομορφές, εγώ βλέπω ένα τέλειο ημίτονο :)

lazarost
25-07-09, 11:31
Ενταξει καλο ειναι το ημιτονο αλλα ειναι μεσω υπολογιστη οποτε η ακριβεια δεν ειναι και στα καλυτερα της......χι χι χι.
Ευχαριστω Χαρη μου για τα λογια σου οπως και ολους τους αλλους αλλα ως γνωστο..........και ο δικος μου θα αργησει λιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
25-07-09, 12:10
Λάζαρε μπράβο για την παρουσίαση βασικά της κατασκευής και του ενισχυτή.Εκτός από ημίτονα τετράγωνα έχεις μετρήσει καθόλου;

sakis
25-07-09, 12:33
Λάζαρε μπράβο για την παρουσίαση βασικά της κατασκευής και του ενισχυτή.Εκτός από ημίτονα τετράγωνα έχεις μετρήσει καθόλου;

αρχιζει να μου αρεσει τρελλα !!!!

σε ευχαριστω σαρακηνε !!!!!

(((( δεν ειναι κακο να ειναι ο παλμοφραφος σε υπολογιστη .....μια απλη ενδειξη θα χρειαστεις εδω δεν εχεις καποιο κυκλωμα το οποιο εινα ας πουμε ψηφιακο και θελει τρελλες ακριβιες )))))

εκεινο που αναζητας ειναι μια μετρηση σε χαμηλη ισχυ ( δεν χρειαζεται μεγαλη ) σε συχνοτητα 1ΚΗΖ αρχικα και ο στοχος σου ειναι το τετραγωνο να παραμενει τετραγωνο οι γωνιες του και οι πανω και οι κατω να ειναι κοφτες .....

μετα πρεπει να σηκωσεις την συχνοτητα στα 5ΚΗΖ και μετα στα 10ΚΗΖ αν εχεις καταφερει να διατηρεις τα χαρακτηριστικα του τετραγωνου καλα σε αυτο το σημα των 5 και 10 ΚΗΖ τοτε το μηχανημα σου πραγματικα κενταει....

αν οχι τοτε εχεις θεμα ....φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι το μηχανημα δεν παιζει .... απλα δεν παιζει σωστα .....και μετα το να το βρεις τι σου τα χαλαει αυτα δεν θα ειναι ευκολο ( και δεν μπορω να σε βοηθησω και εγω ) me μονο τρανσιστορατα ...


για να μην σε τρομοκρατω κιολας ενα μηχανημα που εχει τετοιες επιδοσεις στο τετραγωνο 1-5-10ΚΗΖ με ενα που δεν εχει η διαφορα ειναι οτι στο μηχανημα που παει σωστα τα μεσαια θα ειναι πολυ πιο διαφανα θα εχουν στακαρισμα και καθαροτητα χωρις να ειναι too much ....

απο την αλλη τα πριμα θα αποκτησουν αυτο που λεμε krisp θα ειναι γλυκα και πολλα και εξαρετικα διαυγη ..... για παραδειγμα σε νε κομματι μουσικης που εχει πολλα πιατινια αυτα θα ακουγονται ξεχωριστα το ενα με το αλλο χωρις να εχουν καθολου βαβουρα μεσα τους ....


αυτα ειναι χαρακτηριστικα που κανουν ενα μηχανημα που ειναι κατηγοριας high end ...... ειναι αρκετα δυσκολο να το πετυχεις ....

KOKAR
25-07-09, 12:41
αρχιζει να μου αρεσει τρελλα !!!!

σε ευχαριστω σαρακηνε !!!!!

(((( δεν ειναι κακο να ειναι ο παλμοφραφος σε υπολογιστη .....μια απλη ενδειξη θα χρειαστεις εδω δεν εχεις καποιο κυκλωμα το οποιο εινα ας πουμε ψηφιακο και θελει τρελλες ακριβιες )))))

εκεινο που αναζητας ειναι μια μετρηση σε χαμηλη ισχυ ( δεν χρειαζεται μεγαλη ) σε συχνοτητα 1ΚΗΖ αρχικα και ο στοχος σου ειναι το τετραγωνο να παραμενει τετραγωνο οι γωνιες του και οι πανω και οι κατω να ειναι κοφτες .....

μετα πρεπει να σηκωσεις την συχνοτητα στα 5ΚΗΖ και μετα στα 10ΚΗΖ αν εχεις καταφερει να διατηρεις τα χαρακτηριστικα του τετραγωνου καλα σε αυτο το σημα των 5 και 10 ΚΗΖ τοτε το μηχανημα σου πραγματικα κενταει....

αν οχι τοτε εχεις θεμα ....φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι το μηχανημα δεν παιζει .... απλα δεν παιζει σωστα .....και μετα το να το βρεις τι σου τα χαλαει αυτα δεν θα ειναι ευκολο ( και δεν μπορω να σε βοηθησω και εγω ) me μονο τρανσιστορατα ...


για να μην σε τρομοκρατω κιολας ενα μηχανημα που εχει τετοιες επιδοσεις στο τετραγωνο 1-5-10ΚΗΖ με ενα που δεν εχει η διαφορα ειναι οτι στο μηχανημα που παει σωστα τα μεσαια θα ειναι πολυ πιο διαφανα θα εχουν στακαρισμα και καθαροτητα χωρις να ειναι too much ....

απο την αλλη τα πριμα θα αποκτησουν αυτο που λεμε krisp θα ειναι γλυκα και πολλα και εξαρετικα διαυγη ..... για παραδειγμα σε νε κομματι μουσικης που εχει πολλα πιατινια αυτα θα ακουγονται ξεχωριστα το ενα με το αλλο χωρις να εχουν καθολου βαβουρα μεσα τους ....


αυτα ειναι χαρακτηριστικα που κανουν ενα μηχανημα που ειναι κατηγοριας high end ...... ειναι αρκετα δυσκολο να το πετυχεις ....

Σάκη αυτά που έβαλα σε bold με την κάρτα ήχου δεν μπορείς να τα κάνεις.
ακόμα και αν βάλεις στην είσοδο του παλμογράφου που στηρίζετε στην κάρτα ήχου
τετραγωνικό σήμα από μια γεννήτρια έχω την εντύπωση πως η απεικόνιση μόνο
τετράγωνο δεν θα είναι

xazopartalos
25-07-09, 13:19
Χρηστο με τα χερια ειναι το πιστευεις ή οχι.....:lool::lool:( πλακα κανω μη στραβωσεις )
Το αλλο Σαββατο θα ειμαι πανω.....οποτε να δουμε πως θα βρεθουμε για κανα καφεδακι

ok Μεσα ειμαι...

lazarost
25-07-09, 13:30
Τετραγωνο δεν δοκιμασα να βαλω........απο αμελεια βεβαια.
Σιγουρα ομως θα το κανω στον δικο μου και θα δουμε τα αποτελεσματα.

sakis
25-07-09, 16:52
κωστα μπορει να εχεις δικιο ...ειναι κατι που δεν γνωριζω μια και οι πλαμογραφοι που εχω στον υπολογιστη μου ειναι με interface και δεν ειχα τετοια προβληματα ποτε ...

---- η πιο απλη λυση θα ηταν να δεις αν ο παλμογραφος του υπολογιστη σου μπορει να διαβασει ενα τετοιο σημα απο την γεννητρια που εχεις αρχικα ..... το σημα αυτο δεν χρειαζεται να εχει πλατος παραπανω απο μισο βολτ .... ετσι θα ξερεις αν μπορει να το διαβασει η οχι .....

μετα θα κανεις ακριβως το ιδιο και με τον ενσιχυτη σου ....

GR_KYROS
25-07-09, 17:18
για σου Λάζαρε με τις κατασκευές σου
πολύ ωραία κατασκευή, ελπίζω να δουλεύει κιόλας:001_smile:
σε ποιον τον έδωσε :confused1:
μήπως στον μεγάλο ?

KOKAR
25-07-09, 17:28
Σάκη αυτά που έβαλα σε bold με την κάρτα ήχου δεν μπορείς να τα κάνεις.
ακόμα και αν βάλεις στην είσοδο του παλμογράφου που στηρίζετε στην κάρτα ήχου
τετραγωνικό σήμα από μια γεννήτρια έχω την εντύπωση πως η απεικόνιση μόνο
τετράγωνο δεν θα είναι


κωστα μπορει να εχεις δικιο ...ειναι κατι που δεν γνωριζω μια και οι πλαμογραφοι που εχω στον υπολογιστη μου ειναι με interface και δεν ειχα τετοια προβληματα ποτε ...

---- η πιο απλη λυση θα ηταν να δεις αν ο παλμογραφος του υπολογιστη σου μπορει να διαβασει ενα τετοιο σημα απο την γεννητρια που εχεις αρχικα ..... το σημα αυτο δεν χρειαζεται να εχει πλατος παραπανω απο μισο βολτ .... ετσι θα ξερεις αν μπορει να το διαβασει η οχι .....

μετα θα κανεις ακριβως το ιδιο και με τον ενσιχυτη σου ....

πάνω κάτω τα ίδια δεν λέμε???

lazarost
25-07-09, 19:13
Ναι Βαγγελη.......

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
27-07-09, 11:17
Τετραγωνο δεν δοκιμασα να βαλω........απο αμελεια βεβαια.
Σιγουρα ομως θα το κανω στον δικο μου και θα δουμε τα αποτελεσματα.
Λάζαρε καλύτερα να αμελείς τα ημίτονα παρά τα τετράγωνα.Στα τετράγωνα φαίνονται καλύτερα τα χαρακτηριστικά των ενισχυτών.

Seoolas
30-07-09, 12:15
Όντως, ωραίο το μηχάνημα, Λάζαρε.
Άντε με το καλό να ξεκινήσεις και το επόμενο, το ακόμα πιο καλό.
Συγχαρητήρια!

Triton
30-07-09, 16:41
Όταν μπορέσω ,θέλω να φτιάξω κάτι ανάλογο.
ΑΛΛΑ δεν έχω ηχεία. Τι περίπου θα μου συνιστούσατε να αγοράσω ,ώστε να είναι "κουτί" με ενισχυτή τάξης Α , 6 - 10 W και που να παίζει άνετα και με έναν 35αρη λαμπάτο ??
Διαθέσιμο ποσό 600 - 1000 ευρώ (για ζευγάρι ηχείων)
Χώρος ακρόασης τυπικό επιπλωμένο μακρόστενο δωμάτιο 65τμ +-
Τώρα η ένταση του ήχου ,για 6 - 10 W θα μου πείτε ...
Πάντως σε μια μικρή έως μέτρια ένταση jaz θα με καλύπτει ένα τέτοιο σύστημα??
Παλιότερα με κάτι jamo και έναν 30αρη STKXXX πάνω από το 30% της διαδρομής σπάνια ανέβαζα το ποτενσιόμετρο.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
30-07-09, 18:25
Χρήστο ρίξε μια ματιά εδώ,θα βρεις αρκετά για ηχεία.
http://www.diyaudio.gr/basicbass_gr.htm
Εγώ έχω αυτό το ηχείο http://www.diyaudio.gr/oldarcos_gr.htm και μάλιστα όταν το έφτιαξα στην αρχή το έπαιζα με έναν λαμπάτο ενισχυτή με μια ΚΤ88 στο κάθε κανάλι.Βέβαια άκουγα σε μικρό χώρο.

VasilisL
31-07-09, 14:05
Xρηστο τα Basic Bass τα εχω εγω. Παρα πολυ καλα ηχεια. Καθε φορα που κανω αλλαγες στο συστημα παιζουν ολο και καλυτερα. Δεν σταματουν να με εκπλησουν ευχαριστα. Μπορω να πω οτι ακομα δεν εχω βρει τα ορια τους.
Απλα σου συνηστω να συζητησεις πρωτα με τον Τζωρτζακη για τον αν μπορει να τα οδηγησει ο ενισχυτης σου στις σταθμες που θελεις.
Προσωπικα πιστευω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.:001_rolleyes:

Triton
31-07-09, 15:32
Πολύ ενδιαφέροντα τα ψάχνω παιδιά.
Δέν θέλω τρελές εντάσεις απλά να μπορώ να ακούω κάτι τέτοιο (http://www.last.fm/music/B.B.%2BKing%2B%2526%2BEric%2BClapton/_/Worried+Life+Blues).
Δεν είχα σκεφτεί για Ελληνικό κιτ ,το οποίο έρχεται προφανώς φθηνότερο και ίσος καλύτερο από ένα μαρκέ ηχείο εισαγωγής.

GREG
05-08-09, 11:50
πολυ καλη κατασκευη ....ΜΠΡΑΒΟ...!!!!

luhe98922
04-09-09, 07:11
Ρε παιδιά επειδή είμαι ολίγον noob στο θέμα (ξερω δλδ να φτιαξω ενα κυκλωμα απο ένα schematic ή να φτιάχνω πλακέτες, δεν ξέρω όμως ακόμα να προσαρμόζω ένα κυκλωμα) μπορεί κανείς να μου πει πως (αν γινεται:confused1:) πρέπει να προσαρμόσω το κύκλωμα του προενισχυτή για να βαλω κατι ρώσσικες 6Ν7 που έχω στο χέρι, αντι για 6SN7 που λέει ο Λάζαρος???

Τις εψαξα στο TDSL και φαίνεται οτι η εμπέδηση (νομίζω) της 6Ν7 ειναι ~23κ ενω της 6SΝ7 ~7κ

Και κάτι άλλο, ψάχνοντας διάβασα οτι οι ενισχυτές κλασης Α για να έχουν την ηχητική απόδοση που πρέπει καλά είναι να εχουν λάμπες κ στην ανόρθωση στο PSU (βαραίναι βέβαια κ η κατασκευή)

thelegr
06-01-10, 09:42
Καλημερα Φιλε μου...

Εκπληκτικος ο ενισχυτης σου (απο εφανιση, γιατι απο ηχο θα σου πω συντομα)...

Ετοιμαζομαι να τον φτιαξω...Θελω λοιπων την βοηθεια σου επιδη ειναι και η 1η μου κατασκευη.

1ον
Ειδα οτι εχεις βγαλει PCB για το τροφοδοτικο και τον προενισχυτη.Αν θες και δεν σου ειναι κοπος να τα ανεβασεις γιατι μου ειναι δυσκολο να τα δημιουργισω απ το μιδεν.

2ον
Ως αναφορα για τον Μ/Τ εξοδου (προσαρμογης):
Τον παραγγελνεις απ τον Γιατρα ή υπαρχει στο εμποριο με καποια στοιχεια;

3ον
Οι λαμπες:
Πρεπει να ειναι καποιας συγκεκριμενης ετεριας ή γενικα με οποια επωνυμια και αν τις βρουμε;
Βρηκα λαμπες απ το http://tubes-store.com (http://tubes-store.com/) .
Κατα ποσο αυτες οι λαμπες ειναι αξιοπιστες (γιατι ειναι και πανφτηνες -> 41.17 ευρω,ολα μαζι με τα μεταφορικα και με ΦΠΑ)

4ον
Οι πυκνωτες:
Πρεπει να ειναι καποιας συγκεκριμενης ετεριας η γενικα και αοριστα

__________________________________________________ _______
Αν εχεις την ευχαριστηση ανεβασε σε παρακαλω ενα πινακακι με τα εξαρτηματα και τα χαρακτιρηστικα τους (επνυμιες οπου χριαζετε,αποκλησεις στις αντιστασεις και οτι αλλο ειναι απαραιτητο..)

Μην κανω κανενα λαθος και δωσω τσαμπα λεφτα...


Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγωμη για την ασχετοσυνη μου