PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικα με τη ψυξη σε ψυγειο...



gdimis
27-07-09, 17:27
λιγο ασχετη ερωτηση.....ξερει κανεις τη σχεση του μηκους-διαμετρος του τριχοειδους σωληνα σε ψυγειο οικιακο;;ηρθε ενας ψυκτικος να μου φτιαξει το παλιο μου ψυγειο(ειχε ανεπαρκη ψυξη),και μου ειπε οτι εχει προβλημα ο συμπιεστης,και οτι αν κοψει τον τριχοειδη θα δουλευει καλυτερα..το εκανε αλλα τωρα δε παγωνει σχεδον καθολου..κανα βιβλιο που να εξηγει ακριβως τη λειτουργια δε βρηκα....
ευχαριστω για το χρονο σας....

nveli
27-07-09, 18:20
το μήκος του τριχοειδούς σωλήνα για μια ορισμένη διάμετρο είναι συνάρτηση της ισχύος του συμπιεστή, της επιθυμητής θερμοκρασίας ψύξεως και του είδους του ψυκτικού ρευστού. Χωρίς να είμαι ψυκτικός νομίζω ότι η μείωση μήκους αυξάνει την θερμοκρασία ψύξης και δεν την μειώνει.
Μήπως εκτός από το κόψιμο τον τσάκισε ή δεν έκανε καλή κόλληση και τον έφραξε;

stefanoszis
27-07-09, 22:14
οταν χαλασει ο συμπιεστης οτι και να κανουμε δεν γινετε τιποτα. ο τριχοειδης ειναι ακριβως υπολογισμενος για την εκαστοτε εφαρμογη βαση του τυπου του φρεον της ισχυος του συμπιεστη και του μεγεθους του εξατμιστη. μικρενοντας το μηκος του εχει ως αποτελεσμα υψυλοτερες πιεσεις αναροφησης και κατα συνεπεια υψηλοτερη θερμοκρασια στον εξατμιστη.

gdimis
28-07-09, 08:52
υπαρχει καποιος πινακας,η καποιος τροπος η καποιο βιβλιο να υπολογισει κανεις τις διαστασεις του τριχοειδη σε σχεση με ολα αυτα;(ισχυς συμπιεστη,θερμοκρασια κλπ)

ts0gl1s
28-07-09, 14:51
Όσο πιο μεγάλος τριχοειδής σωλήνας τόσο πιο καλά επειδή έχει μεγάλη πτώση πιέσεις στο κύκλωμα

gdimis
28-07-09, 15:11
και για να γινω πιο συγκεκριμενος,πιο ειναι το ιδανικο μηκος και διαμετρος του τριχοειδους,σε συμπιεστη 1/4 ιππο;και αν εχει κανεις να προτεινει καποιο βιβλιο....το ενδιαφερον μου ειναι καθαρα εγκυκλοπαιδικο...
(τωρα θα μου πει καποιος,ηλεκτρονικος και ασχολησε με αυτα.....εεεμμμ...)

stefanoszis
28-07-09, 23:08
και για να γινω πιο συγκεκριμενος,πιο ειναι το ιδανικο μηκος και διαμετρος του τριχοειδους,σε συμπιεστη 1/4 ιππο;και αν εχει κανεις να προτεινει καποιο βιβλιο....το ενδιαφερον μου ειναι καθαρα εγκυκλοπαιδικο...
(τωρα θα μου πει καποιος,ηλεκτρονικος και ασχολησε με αυτα.....εεεμμμ...)

για συμπιεστη 1/4 το μηκος του τριχοειδη ειναι
0,3m - 0,8mm
0,6m - 0,9mm
1m - 1mm
1,3m - 1,1mm
2,7m - 1,2mm
4,5m - 1,4mm

η πρωτη στηλη ειναι το μηκος του τριχοειδη σε μετρα και η δευτερη η διαμετρος του σε χιλιοστα. τα συγκεκριμενα μηκη χρησιμοποιουντε σε εφαρμογες μεσων θερμοκρασιων πχ οικιακα ψυγεια.
υπαρχουν διαφοροι τυποι για τον υπολογισμο ομως κανενας δεν δινει με ακριβεια το ζητουμενο μηκος. απο ετοιμους πινακες βρισκουμε χονδρικα το μηκος και τη διαμετρο του σωληνα.

gdimis
29-07-09, 12:54
δηλαδη αυτος ο πινακας που βρηκα σε ενα manual δεν ισχυει;1/4 ειναι το μοντελο NΒ1118Ζ.....;;ή παιζει και το ψυκτικο;για R134A ποιο ειναι το ιδανικο μηκος;

stefanoszis
29-07-09, 23:03
δηλαδη αυτος ο πινακας που βρηκα σε ενα manual δεν ισχυει;1/4 ειναι το μοντελο NΒ1118Ζ.....;;ή παιζει και το ψυκτικο;για R134A ποιο ειναι το ιδανικο μηκος;
αυτο λεμε οτι δεν βγαζεις ακρη με τους τριχοειδης απο πινακα σε πινακα εχουμε μεγαλες διαφορες. δεν υπαρχει ιδανικο μηκος. καθε κατασκευη ειναι διαφορετικη. θελει να κανεις πειραματα.
πολυ το ψαχνεις το πραγμα. καλυτερα να τα παρεις απο την αρχη τι ειναι ο ψυκτικος κυκλος, ψυκτικα ρευστα κλπ
στη δικη σου περιπτωση φταιει απλα ο συμπιεστης. οσο και να πειραζεις το τριχοειδη ψυξη δεν θα δεις.

gdimis
30-07-09, 09:02
αυτο λεμε οτι δεν βγαζεις ακρη με τους τριχοειδης απο πινακα σε πινακα εχουμε μεγαλες διαφορες. δεν υπαρχει ιδανικο μηκος. καθε κατασκευη ειναι διαφορετικη. θελει να κανεις πειραματα.
πολυ το ψαχνεις το πραγμα. καλυτερα να τα παρεις απο την αρχη τι ειναι ο ψυκτικος κυκλος, ψυκτικα ρευστα κλπ
στη δικη σου περιπτωση φταιει απλα ο συμπιεστης. οσο και να πειραζεις το τριχοειδη ψυξη δεν θα δεις.
μαλιστα...δηλαδη μπερδεμενα τα πραγματα...απλα το ψαχνω γιατι ο ψυκτικος που μου ειπε οτι φταιει ο συμπιεστης δεν ηταν τοσο πειστικος...ασε που αυτο που εκανε ειχε αντιθετα αποτελεσματα..αλλα απο οτι φενεται,δυσκολα θα βρω την ακρη..

stefanoszis
30-07-09, 17:15
μαλιστα...δηλαδη μπερδεμενα τα πραγματα...απλα το ψαχνω γιατι ο ψυκτικος που μου ειπε οτι φταιει ο συμπιεστης δεν ηταν τοσο πειστικος...ασε που αυτο που εκανε ειχε αντιθετα αποτελεσματα..αλλα απο οτι φενεται,δυσκολα θα βρω την ακρη..

πια ακρη δε βρισκεις? ο συμπιεστης ειναι λιγο αρπαγμενος. ο τριχοειδης δεν χαλαει και δεν θελει ουτε κοντεμα ουτε τιποτα. απλα μερικες φορες μπορει να βουλωσει. και τοτε τα πραγματα ειναι ζορικα.